Cuma, Kasım 27, 2020

YUNANİSTAN’DA YAŞAM- 1) Sosyal yardımlara erişim

Göz atınız!

Avusturya’nın Mültecilere Sağladığı Sosyal Yardımlar

1- İlk iltica müracaatında toplama kampında kalan herkese aylık 40 Euro nakit veriyor. Giyim ve yiyecek, barınma, sabun, diş macunu...

BAMF Kararına İtiraz ve Şikayet Dilekçesi

Bu yazıda Almanya’da ilticaya başvurmuş bir takipçimizin, Federal Göçmen ve Mülteci Dairesinin verdiği red kararıyla ilgili itiraz ve şikayet...

Beyaz sandalyelerde ölüme “Artık yeter!” diyoruz

Berlin, Paris, Zürih, Malmö ve Bükreş gibi Avrupa'nın büyük şehirlerinde dün "Beyaz Sandalyede Ölüm" eylemleri düzenlendi. Adalet ve Kalkınma...

HABER ANALİZ: ALMANYA’NIN AZERBAYCAN’DAKİ HİZMET HAREKETİ HAKKINDA BİLGİ NOTU

Erdoğan’ın, 15 Temmuz 2016 tarihindeki darbe kalkışmasından Hizmet Hareketi’ni sorumlu tutması ve Hizmet Hareketi’ni yok edilmesi gereken bir düşman...

Savcılık Gizlilik Kararlarının Nedenleri – CMK 153

Mülteci adayları mülakatlar esnasında, adli, idari ve siyasi soruşturma ve kovuşturma dosyalarına ulaşamadıklarını ve savcılık gizlilik kararı bulunduğunu ifade...
- Advertisement -

SIĞINMA KABULÜNDEN ÖNCEKİ YARDIMLAR

KENTSEL ÖZEL KONAKLAMA-NAKİT YARDIM PROGRAMI

BAŞVURU SÜRECİ

Genel Bakış

Nakit Yardım Programı, Yunanistan’daki sığınmacılara gıda, giyim, ulaşım, iletişim, hijyen ürünleri vb. temel ihtiyaçları  karşılamaları için destek evren bir insani yardım planıdır.

Nakit Tutar Hakkı

Nakit tutarlar, Yunanistan’daki temel ihtiyaçları karşılamak için bir evin ihtiyaç duyduğu minimum harcama sepetine dayanmaktadır.Aşağıda aile büyüklüğüne göre, toplam nakit yardım tutarları verilmiştir.

Birey sayısı 1:  150 Euro

Birey sayısı 2:  280 Euro

Birey sayısı 3:  340 Euro

Birey sayısı 4:  400 Euro

Birey sayısı 5:  450 Euro

Birey sayısı 6:  500 Euro

Birey sayısı 7+:  550 Euro

Uygunluk Kriterleri

Yunanistan’a 1 Ocak 2015 tarihinde ve sonrasında gelen ve iltica makamından orijinal ve süresi dolmamış bir iltica belgesine sahip olan ve iltica başvurusunda bulunma istekliliği gösteren bir polis notuna sahip olan sığınmacılar para yardımına uygundur.

ADIM 1: Yardım Hattı (Helpline) le İletişim Kurun

Nakit yardım başvurusunda bulunabilmek için lütfen +302103300170 numaralı telefondan GCA Yardım hattını arayın veya konuşulan dile göre aşağıdaki numaralara bir Viber mesajı gönderin.

Viber Numaraları

Aşağıdaki dillerde sesli mesaj veya metin mesajı bırakabilirsiniz. Viber numaraları çağrıları değil, sadece metin ve ses mesajlarını kabul etmektedir.

 • Arapça: +30 694 451 4441
 • Farsça, Dari veya Peştunca: +30 694 071 6099
 • Fransızca: +30 690 779 3469
 • Urduca, Panjabi veya Hindice: +30 690 954 2761
 • Kurmanci, Türkçe veya İngilizce: +30 690 779 3468

ADIM 2: Helpline başvuru sahiplerinden bilgi toplar.

GCA Helpline ile iletişime geçmeden önce, lütfen müsait olduğunuzdan ve aşağıdaki bilgileri bizimle paylaşmaya onay verdiğinizden emin olun:

Soyadı:                                         

Adı:                                              

Hükümet Referans Numarası: 

Doğum tarihi

 Ailedeki birey sayısı

 Adres

Birincil Telefon Numarası

ADIM 3: Yunanistan’a girişin doğrulanması

GCA, başvurunuza devam edebilmek için Yıunanistan’a giriş tarihini İltica Dairesi’nden kontrol edecektir.

ADIM 4: Nakit Yardım Programına Kayıt

GCA Urban Cash Office’te randevu ayarlayabilmek için başvuru sahipleriyle irtibata geçer. Tüm aile üyeleri resmi kayıt aktivitesine katılmalı ve resmi ve süresi bitmemiş belgeleri sunmalıdır. Eğer başvuru sahipleri herhangi bir sebeple randevusunu kaçırırlarsa, Helpline ile irtibata geçmeleri ve yeni bir randevu talep etmeleri gerekir.

KENTSEL NAKİT OFİSİNDE SADECE RANDEVUSU OLANLARA HİZMET VERİLECEK. RANDEVUNUZA DOĞRU ZAMANDA VARMANIZ ESASTIR.

Zorunlu Aylık Doğrulama

Nakit yardımı almaya devam etmek için, Nakit Yardım Programının tüm hak sahşpleri aylık olarak doğrulanmalıdır. Zorunlu aylık doğrulama, hak sahiplerinin Yunanistan’da fiziksel mevcudiyet ve yasal belgeler açısından kontrol edecektir.

 • GCA doğrulama için, uygun olan tüm hane halklarıyla, GCA’ya verilen telefon numarasından iletişim kurar.
 • Fiziksel doğrulama için randevuları, Urban Cash Office’te belirli bir tarih ve saat için SMS ile planlanır.
 • 15 yaşından büyük tüm aile üyelerinin fiziksel doğrulama için fiziksel olarak hazır bulunmaları gerekir.
 • Bu randevu sırasında, 15 yaşın altındakiler de dahil olmak üzere TÜM aile üyeleri için orijinal ve süresi dolmamış belgeler göstermelidir.
 • Hak sahiplerinin, nakit yardım almaya hak kazanmak için resmi ve süresi dolmmaış belgelerle yasal statü kanıtı tutmaları esastır. Hak sahipleri yenileme işlemi birkaç ayı bulabildiğinden, belgelerin süresi dolmadan yenileme işlemine başlayabilirler.
 • Aylık doğrulama için görünmeyen hak sahipleri bir sonraki ay nakit yardımı alamazlar. Doğrulama randevusuna katılamayan herkes, yeni bir randevu almak için Helpline’ı aramalıdır.

Helpline Kılavuzu

 • Helpline çalışma günleri Pazartesi-Cuma 09:00-15:00 saatleri arasıdır.
 • Tüm hak sahipleri, nakit yardımı ile ilgili soruları veya sorunları için Helpline ile telefon veya Viber üzerinden iletişime geçebilirler.
 • Viber yalnızca mesajlaşma amaçlıdır ve aramalar için uygun değildir.
 • Hak sahiplerinin aynı talep üzerine Viber’e birden fazla mesaj göndermekten kaçınmaları şiddetle tavsiye edilir, çünkü bu süreci geciktirir ve bekleme süresini arttırır.
 • Hak sahipleri, soru, istek ve mesajlarına , başvuru tarihinden itibaren 6 gün içinde cevap alacaktır.

Banka kartıyla ilgili faydalı bilgiler

Banka kartı, herhangi bir ATM’de para çekmek için veya Yunanistan’da pos makineleri olan herhangi bir dükkanda alıp yapmak için kullanılabilir. Banka kartı kullanımına ilişkin bazı önemli bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

 • Banka kartı GCA’ya evrilen telefon numarasına bağlıdır. Hak sahipleri herhangi bir nedenle telefon numarasını değiştirirse, güncellenmiş bir numara ile Helpline’a başvurmaları gerekmektedir.
 • Banka kartıyla çevrimiçi alışverişe izin verilmemektedir. Banka kartını çevrimiçi alışverişlerde kullanmaya çalışmak banka kartının bloke olmasına neden olacaktır.
 • Kaybolan, çalınan veya eksik kartlar Helpline’a bildirilebilir ve bildirim tarihinden itibaren 1 ay içind eyenilenecektir.
 • Banka kartlarının kilidini açmak için bir SMS kullanılabilir. SMS’in hak sahiplerinin Helpline ile paylaştığı telefon numarasından göndermesi ve buı telefon hattında kredi olması zorunludur.

——————————————————————————–

SIĞINMA KABULÜNDEN SONRAKİ NAKİT YARDIMLAR

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), tarafından Yunanistan’daki mülteciler ve sığınmacılar için hazırlanan help.unhcr.org/greece internet sitesinde sığınmacılar için faydalı bilgiler sunmaktadır. İlk olarak Yunanistan’daki mülteciler için sosyal yardım sistemine ve ödenekler konusunu aktaracağız.

Yunanistan’daki mülteciler için sosyal yardım sistemine ve ödeneklere erişim:

Eğer mülteci veya ikincil koruma statüsündeyseniz, Yunan vatandaşları ile aynı şartlarda ihtiyaç duyduğunuz sosyal yardımlardan faydalanma hakkınız bulunmaktadır. Yunan sosyal yardım sistemi, Çalışma, Sosyal Güvenlik ve Sosyal Dayanışma Bakanlığı, Sosyal Yardımlar Genel Sekreterliği tarafından denetlenmektedir.

Aşağıdaki kuruluşlar Bakanlık tarafından denetlenir.

 • Kamu hukuku tüzel kişileri ile Görme Engelliler Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, Ulusal İşitme Engelliler Kurumu ve Ulusal Sosyal Dayanışma Merkezi (EKKA) gibi sosyal yardım kuruluşları,
 • Ülke genelindeki Sosyal Yardım Merkezleri,
 • Yunanistan’daki dernekler, STK’lar gibi devlet tarafından akredite edilmiş özel sosyal yardım kuruluşları,
 • Yunanistan’da Ulusal Sicil Dairesine kayıtlı kuruluşlar.

Konu hakkında Bakanlığın sunduğu ayrıntılı bilgilere Yunanca olarak buradan ulaşabilirsiniz.

Ulusal maddi destek fonundan faydalanabilir miyim?

Mülteci veya ikincil koruma statüsündeyseniz ve geçerli bir ikamet izniniz bulunuyorsa, ulusal sosyal yardım sistemine erişebilirsiniz. Sosyal Dayanışma Geliri olarak adlandırılan bu sistem aşağıdakileri içermektedir:

 • Maddi destek (aile reisine en fazla 200 €, ailedeki diğer her yetişkin için 100 €, ailedeki her çocuk için 50 €; hane halkının yapısından bağımsız olarak aylık en fazla 900 €).
 • Ücretsiz tıbbi bakım, sosyal bakım tesislerine katılım ve destek hizmetleri gibi tamamlayıcı sosyal hizmet, yardım ve ürünlere erişim,
 • İşgücü piyasasına entegrasyonu destekleyen hizmetler.

Ailemin bir üyesinin engelli olması durumunda Yunanistan’da yardım alabilir miyiz?

Mülteci veya ikincil koruma statüsündeyseniz ve geçerli bir ikamet izniniz bulunuyorsa ya da uluslararası koruma başvuru sahibiyseniz (Kabul Merkezinde kalmayan ve geçerli sığınmacı kartı bulunan bir sığınmacı), engelli maaşı almaya uygun olup olmadığınızla alakalı bir değerlendirme sürecinden geçersiniz.

Engelli maaşı alabilmek için aşağıdaki adımları izlemeniz gerekmektedir:

 1. Adım: Başvurunuzu yapın. Başvurunuzu online olarak buradan yapabilirsiniz. Bağlantıdaki bilgiler Yunancadır. Veya bölgenizdeki Engellilik Akreditasyon Merkezine başvurabilirsiniz. Yunanistan’daki KE.P.A. ofislerinin bir listesini burada bulabilirsiniz. Bağlantıdaki bilgiler Yunancadır. İlgili detay ve esaslara buradan ulaşabilirsiniz (Yunanca).

Başvurunuzla birlikte aşağıdaki belgeleri de sunmanız gerekmektedir:

 • Doktorunuz tarafından imzalanmış ve mühürlenmiş, kendisinin de imza tasdikini içeren eksiksiz bir dosya. İlgili form Yunanca olarak burada yer almaktadır.
 • İkamet izniniz veya sığınmacı kartınız,
 • Sigortalıysanız sağlık kitapçığınız,
 • Sosyal güvenlik numaranız (AMKA).
 1. Adım: Başvurunuzu yaptıktan sonra, Sağlık Kuruluyla randevunuz hakkında size bilgi verilecektir (genellikle telefonla). Bir veya iki ay sonra, kesin karar ve engellilik “derecesi” ile ilgili olarak bilgilendirileceksiniz. Engelli maaşı alabilmek için, engellilerin derecesi %67, HIV pozitif kişilerin derecesi %50 olmalıdır. Yapılan değerlendirme ve derecelendirmeyi kabul etmezseniz, tebliğin ardından 10 gün içerisinde itiraz etme hakkınız bulunmaktadır. İtirazda bulunmak için bulunduğunuz yerdeki bir STK’dan danışmanlık ve desteğe ihtiyacınız olacağını unutmayın.
 2. Adım: Sürecin son adımında bulunduğunuz yerdeki belediye birimlerine başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvurunuzda aşağıdaki belgeleri de sunmanız gerekmektedir:
 • KE.P.A’nın görüş veya kararı,
 • Geçerli ikamet izniniz veya sığınmacı kartınız,
 • Vergi borcu yoktur belgesi (ekkatharistiko),
 • İkametgâh belgesi,
 • Banka hesap bilgileri.

Engelli maaşı tutarı, engelin türüne göre değişiklik göstermekte, belirli aralıklarla düzenlenmekte ve iki ayda bir ödenmektedir. Başvurunuzla ilgili bir sorun yaşamanız durumunda bulunduğunuz yerdeki bir STK’dan destek isteyebilirsiniz.

Ayrıca, aşağıdaki iletişim bilgilerini kullanarak Ulusal Engelliler Konfederasyonu ile iletişime geçebilirsiniz:
+30 210 9949837 veya e-posta: refugees@esaea.gr.

Geniş aileler için destek mevcut mudur?

Mülteci statüsü tanınmış biri olarak geçerli bir ikamet izniniz varsa ve çocuklarınızla birlikte Yunanistan’da yasal olarak kesintisiz on yıldan uzun süre yaşadıysanız, geniş ailelere özel yardımdan faydalanmak için başvuruda bulunabilirsiniz. Daha fazla bilgiyi burada Yunanca, burada ise İngilizce olarak bulabilirsiniz. Ayrıca bulunduğunuz yerdeki bir STK’ya da danışabilirsiniz.

67 yaşından büyüksem Yunanistan’da yardım alabilir miyim?

Mülteci statüsündeyseniz ve aşağıdaki kriterleri karşılıyorsanız, Tarım Sigortaları Kurumu (OGA) tarafından sağlanan, sigortası olmayan yaşlılara tanınan emekli aylığını alma hakkınız bulunmaktadır.

 • 67 yaş veya üzerinde olmak,
 • Geçerli bir ikamet iznine sahip olmak,
 • Sigortasız olmak,
 • Başka bir ülkeden emekli maaşı almıyor olmak,
 • Yunanistan’da başka herhangi bir yardım ödeneği almıyor olmak,
 • Yunanistan’da yasal olarak 15 yıl boyunca kalmış olmak.

Daha fazla bilgiye buradan Yunanca olarak erişebilir veya bulunduğunuz bölgedeki bir STK’dan destek talep edebilirsiniz.

 

Bu yazı https://help.unhcr.org/greece/tr/yunanistanda-yasam/sosyal-yardimlara-erisim/ adresinden alınmıştır. Orijinal halini okumak için linke tıklayabilirsiniz.

- Advertisement -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler

Avusturya’nın Mültecilere Sağladığı Sosyal Yardımlar

1- İlk iltica müracaatında toplama kampında kalan herkese aylık 40 Euro nakit veriyor. Giyim ve yiyecek, barınma, sabun, diş macunu...

BAMF Kararına İtiraz ve Şikayet Dilekçesi

Bu yazıda Almanya’da ilticaya başvurmuş bir takipçimizin, Federal Göçmen ve Mülteci Dairesinin verdiği red kararıyla ilgili itiraz ve şikayet dilekçesi yer almaktadır. Takipçimiz ekte...

Beyaz sandalyelerde ölüme “Artık yeter!” diyoruz

Berlin, Paris, Zürih, Malmö ve Bükreş gibi Avrupa'nın büyük şehirlerinde dün "Beyaz Sandalyede Ölüm" eylemleri düzenlendi. Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) iktidarının Kanun Hükmünde...

HABER ANALİZ: ALMANYA’NIN AZERBAYCAN’DAKİ HİZMET HAREKETİ HAKKINDA BİLGİ NOTU

Erdoğan’ın, 15 Temmuz 2016 tarihindeki darbe kalkışmasından Hizmet Hareketi’ni sorumlu tutması ve Hizmet Hareketi’ni yok edilmesi gereken bir düşman ilan etmesinden sonra, hem Türkiye’de...

Savcılık Gizlilik Kararlarının Nedenleri – CMK 153

Mülteci adayları mülakatlar esnasında, adli, idari ve siyasi soruşturma ve kovuşturma dosyalarına ulaşamadıklarını ve savcılık gizlilik kararı bulunduğunu ifade etmektedirler. Ancak bununla ilgili herhangi...
- Advertisement -

Daha faza içerik