Salı, Kasım 24, 2020

TÜRKİYEDEN NORMAL YOLLARLA ÇIKANLARIN DURUMUNA DAİR BİR ARAŞTIRMA

Göz atınız!

Avusturya’nın Mültecilere Sağladığı Sosyal Yardımlar

1- İlk iltica müracaatında toplama kampında kalan herkese aylık 40 Euro nakit veriyor. Giyim ve yiyecek, barınma, sabun, diş macunu...

BAMF Kararına İtiraz ve Şikayet Dilekçesi

Bu yazıda Almanya’da ilticaya başvurmuş bir takipçimizin, Federal Göçmen ve Mülteci Dairesinin verdiği red kararıyla ilgili itiraz ve şikayet...

Beyaz sandalyelerde ölüme “Artık yeter!” diyoruz

Berlin, Paris, Zürih, Malmö ve Bükreş gibi Avrupa'nın büyük şehirlerinde dün "Beyaz Sandalyede Ölüm" eylemleri düzenlendi. Adalet ve Kalkınma...

HABER ANALİZ: ALMANYA’NIN AZERBAYCAN’DAKİ HİZMET HAREKETİ HAKKINDA BİLGİ NOTU

Erdoğan’ın, 15 Temmuz 2016 tarihindeki darbe kalkışmasından Hizmet Hareketi’ni sorumlu tutması ve Hizmet Hareketi’ni yok edilmesi gereken bir düşman...

Savcılık Gizlilik Kararlarının Nedenleri – CMK 153

Mülteci adayları mülakatlar esnasında, adli, idari ve siyasi soruşturma ve kovuşturma dosyalarına ulaşamadıklarını ve savcılık gizlilik kararı bulunduğunu ifade...
- Advertisement -

Bu çalışma Türkiye’den normal yollarla çıktıktan sonra, yurtdışında iken Türkiye’de haklarında siyasi kovuşturmalar başlatılmış insanlarla ilgili haber-araştırma yazısıdır. Bu çalışma daha çok, “Şimdiye kadar size bir şey olmamış, bu yüzden mağdur değilsiniz” yorumuna karşılaşmamak adına, karşımızdaki insanları aydınlatmak adına kullanılabilir.

 • Can Dündar Eylül 2016’da İspanya’daki bir tatilden Türkiye’ye dönmek yerine Berlin’e gitti. Mayıs 2016’da Dündar, devlet sırlarına ihanet ettiği iddiasıyla beş yıl on ay hapis cezasına çarptırıldı, ancak casusluk iddiasından beraat etti. Ankara İstinaf Mahkemesi Can Dündar hakkında daha önceki kararı bozdu ve şimdi ise yeniden yargılanacak.

 

 • Rahip Brunson ve Deniz Yücel, Türkiye’de tutuklu iken siyasilerinin baskılarıyla dışarı çıkmış ve normal şekilde ülkesine gitmesine rağmen haklarında hukuki süreç hala devam etmektedir.

 

 • Mehmet Ali Alabora, Gezi olaylarından sonra tehdit edildi ve 2014 yılında önce Galler’e göç etti. Yıllar sonra Gezi Davasında yargılanmaya devam ediyor.

 

 • Aslı Erdoğan “Özgür Gündem” gazetesi için bir makale yayınladıktan sonra altı ay boyunca tutuklu kaldı ve Ekim 2017’den beri Frankfurt’ta sürgünde yaşıyor. İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen 16. duruşmada, 2020 Şubat ayında beraat kararı verildi.

Bu insanlar Türkiyede sıranın kendilerine gelmesinden ve başlarına gelebileceklerden haksız ve hukuksuz uygulamalardan dolayı yurtdışına normal yollarla çıktıklar. Türkiye’ye döndükleri anda, haklarında hukuki süreçlerden dolayı haksız işlemlere ve uzun tutuklanma süreçlerine maruz kalacaktır.

 

 1. Reuters

Türk savcı, 2013 yılı boyunca düzenlenen 16 protesto için ömür boyu hapis isteminde bulundu

İSTANBUL (Reuters) – Bir Türk savcı, işadamı Osman Kavala da dahil olmak üzere 16 sanık için 2013 yılında Türkiye’nin dört bir yanında yaygın protestoları finanse etmek ve hükümeti devirmek iddiasıyla ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezaları talep ediyor

Yetkililer geçtiğimiz günlerde, kamuoyunu kutuplaştıran ve önümüzdeki ay yapılacak yerel seçimler öncesinde Erdoğan’a destek sağlayacağı tahmine edilen, Gezi protestoları soruşturmasını yeniden başlattı.

TRT, sanıkların protestolar sırasında ünlü aktör Mehmet Ali Alabora’yı ve casusluk iddiaları nedeniyle hapse mahkum edildikten sonra yurtdışına kaçan ve diğer durumlarda gıyaben yargılanan gazeteci Can Dündar’ı içerdiğini söyledi.

Turkish prosecutor seeks life sentences for 16 over 2013 Gezi protests

ISTANBUL (Reuters) – A Turkish prosecutor is seeking aggravated life sentences for 16 defendants including businessman Osman Kavala for financing widespread protests around Turkey in 2013 and attempting to overthrow the government, state media said on Wednesday.

Authorities recently renewed their efforts to investigate the protests, a move opposition figures said was designed to polarize public opinion and rally support for Erdogan ahead of local elections next month.

TRT said the defendants included famous actor Mehmet Ali Alabora, who was vocal during the protests, and journalist Can Dundar, who fled abroad after being sentenced to jail for over espionage charges and is being tried in absentia in other cases.

Kaynak: https://www.reuters.com/article/us-turkey-security-kavala/turkish-prosecutor-seeks-life-sentences-for-16-over-2013-gezi-protests-state-media-idUSKCN1Q91R0

 1. DW

Yüz binlerce insan 2013 yılında İstanbul’da, şehir merkezindeki Gezi Parkı’nda bir Osmanlı kışlasının kopyasını yapma planını protesto etmek için yürüdü. Protestolar ülke çapında hükümet karşıtı gösterilere dönüştü ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın hükümetine doğrudan bir meydan okuma oldu.

2013 yılında Gezi protestoları Türkiye’yi sarstı. Birçok sanatçı ve aydın dahil olmak üzere, yüz binlerce gösterici İstanbul’da sokaklara döküldü. Altı yıl sonra protesto eylemlerine katılan 16 kişiye karşı dava açıldı. Birçoğu şimdi ünlü kültürel patron Osman Kavala da dahil olmak üzere ömür boyu hapis cezası ile karşı karşıya. Sanıkların altısı – örneğin gazeteci Can Dündar – yurt dışına kaçtı. Bu davalar Türk yargısı tarafından ayrıca ele alınmaktadır.

 

Im Jahr 2013 erschütterten die Gezi-Proteste die Türkei. In Istanbul gingen hunderttausende Demonstranten auf die Straßen – auch viele Künstler und Intellektuelle waren unter ihnen. Sechs Jahre später begann ein Prozess gegen 16 Persönlichkeiten, die an Protest-Aktionen teilgenommen hatten. Vielen von ihnen droht nun eine lebenslange Haft – darunter dem berühmten Kulturmäzen Osman Kavala.  Sechs der Angeklagten – zum Beispiel der Journalist Can Dündar – haben sich ins Ausland abgesetzt. Diese Fälle werden von der türkischen Justiz separat behandelt.

Kaynak: https://www.dw.com/de/alabora-das-wort-absurd-w%C3%BCrde-nicht-ausreichen/a-52410820

 

Darbe girişiminden bu yana, Türkiye’de birçok medya kapatıldı ve gazeteciler tutuklandı. Ankara yönetimi ayrıca entelektüellere, bilim adamlarına ve aktivistlere karşı baskıyı da artırdı. Etkilenenlerin çoğu Almanya’ya kaçtı. Sürgündeki en tanınmış Türk aydınları arasında Aslı Erdoğan ve “Cumhuriyet” gazetesinin eski genel yayın yönetmeni Can Dündar da var.

Seit dem Putschversuch wurden in der Türkei etliche Medien geschlossen und Journalisten festgenommen. Die Führung in Ankara verschärfte zudem die Repressionen gegen Intellektuelle, Wissenschaftler und Aktivisten. Viele der Betroffenen flohen nach Deutschland. Zu den bekanntesten im Exil lebenden türkischen Intellektuellen zählt neben Asli Erdogan der frühere Chefredakteur der Zeitung “Cumhuriyet”, Can Dündar.

Kaynak: https://www.dw.com/de/schriftstellerin-asli-erdogan-von-terrorvorw%C3%BCrfen-freigesprochen/a-52376715

 

 • Mehmet Ali Alabora
 1. DW

Bunlar arasında Mehmet Ali Alabora. Film ve tiyatro oyuncusu tehdit edildi ve bu nedenle altı yıl önce Galler’e göç etmeye karar verdi.

Gezi Parkı’ndaki protestolardan sonra tehdit edildiniz ve bu nedenle Galler’e yerleştiniz. Şimdi diğer sanıklardan ayrıldınız. Mesela ünlü hayırsever ve işadamı Osman Kavala hala hapiste. Bu sizin için nasıl bir duygu?

Unter ihnen ist auch Mehmet Ali Alabora. Der Film- und Theaterschauspieler wurde bedroht und entschied sich daher vor sechs Jahren nach Wales auszuwandern.

Nach den Protesten im Gezi-Park wurden Sie bedroht und ließen sich daher in Wales nieder. Nun sind Sie von den anderen Angeklagten abgetrennt. Der berühmte Philanthrop und Geschäftsmann Osman Kavala beispielsweise sitzt weiter im Gefängnis. Wie fühlt sich das für Sie an?

Kaynak: https://www.dw.com/de/alabora-das-wort-absurd-w%C3%BCrde-nicht-ausreichen/a-52410820

 1. Tageszeitung

Gezi aktivistlerine karşı duruşma başladı : Erdoğan’ın intikamı

16 demokrasi eylemcisi Pazartesi günü yargılanacak. Hepsi İstanbul’da Gezi Parkı’nın gelişmesine karşı protesto gösterilerine katıldı.

Can Dündar ve Mehmet Ali Alabora yıllar önce yurt dışına kaçabilirken, Osman Kavala Türkiye’deki siyasi mahkumlar için en büyük kompleks olan ünlü Silivri cezaevinde bir buçuk yıldır gözaltında tutuluyor. Sadece sınırlı bir ölçüde ziyaret edilebilir ve hapishanede bile büyük ölçüde tecrit edilmiştir. İnsan Hakları İzleme Örgütü, Osman Kavala için, bu neredeyse mahkumiyetsiz bir hapis cezası olarak değerlendiriyor.

Prozessauftakt gegen Gezi-Aktivisten :Erdoğans Rache

16 Demokratie-Aktivisten stehen ab Montag vor Gericht. Sie alle hatten sich an den Protesten gegen die Bebauung des Gezi-Parks in Istanbul beteiligt.

Während Can Dündar und Mehmet Ali Alabora schon vor Jahren ins Ausland fliehen konnten, sitzt Osman Kavala seit anderthalb Jahren im berüchtigten Silivri-Gefängnis in Untersuchungshaft – im größten Komplex für politische Gefangene in der Türkei. Er darf nur sehr eingeschränkt besucht werden und ist auch im Gefängnis weitgehend isoliert. Für Osman Kavala sei das praktisch eine vorweggenommene Haftstrafe ohne Verurteilung, kommentiert Human Rights Watch.

Kaynak: https://taz.de/Prozessauftakt-gegen-Gezi-Aktivisten/!5604996/

 • Aslı Erdoğan

Fizikçi ve yazar Aslı Erdoğan, Kürt yanlısı “Özgür Gündem” gazetesi için, ülkenin güneydoğusundaki Türk güvenlik güçlerinin eylemleri hakkında bir makale yayınladıktan sonra, terör örgütü propagandası yaptığı iddiasıyla tutuklandı. Altı ay boyunca gözaltında tutuldu. Ekim 2017’den beri Frankfurt’ta sürgünde yaşıyor.

Son DW röportajında “Bir ara Türkiye’ye dönmek ister misiniz?” sorusunu şöyle yanıtlıyor;

Tabii ki bunu istiyorum, Almanya’ya geldiğimde dedim ki: Sadece üç gün ve geri dönüyorum. Ancak, durum bir sonraki yıl bir buçuk yıl daha da kötüleşti. Türkiye’ye dönmek risk almak demektir. Tekrar hapse girme riski. Sizinle konuşmamın tek nedeni için bana dava açabilirsin. Bu konuşma bana on yıl hapis cezası verebilir. Ama tıpkı burnunu kesemediğin gibi vatanımı da kesip atamazsın. Ancak, önümüzdeki birkaç yıl için artık iyimser değilim. Artık iyi bir şey gelmeyecek, ama tüm insanlara nefes aldırmayan bir rejim.

Die studierte Physikerin und Schriftstellerin Asli Erdogan lebt seit Oktober 2017 in Frankfurt im Exil. Nachdem sie für die pro-kurdische Zeitung “Özgür Gündem” einen Artikel über das Vorgehen türkischer Sicherheitskräfte im Südosten des Landes veröffentlicht hatte, wurde sie verhaftet – wegen angeblicher Propaganda für eine terroristische Vereinigung. Sie saß ein halbes Jahr in Untersuchungshaft.

In Ihrem letzten DW-Interview haben Sie gesagt, dass Sie nicht sehen, dass in den nächsten zehn Jahren Ihre Rückkehr in die Türkei möglich sein wird. Wollen Sie irgendwann in die Türkei zurückkehren?

Natürlich will ich das. Als ich in Deutschland ankam, sagte ich: Nur drei Tage und ich gehe zurück. Die Lage hat sich jedoch in den folgenden eineinhalb Jahren sogar noch mehr verschlechtert. In die Türkei zurückkehren bedeutet, ein Risiko einzugehen. Das Risiko, wieder im Gefängnis zu landen. Sie könnten mich alleine aus dem Grund verklagen, dass ich mit Ihnen gerade spreche. Dieses Gespräch könnte mir zehn Jahre Gefängnis einbringen. Aber genau wie man seine Nase nicht abtrennen kann, kann man auch nicht seine Heimat abtrennen. Für die nächsten paar Jahre bin ich aber überhaupt nicht mehr optimistisch. Es wird nichts mehr Gutes kommen, sondern ein Regime, das allen Menschen die Luft zum Atmen nimmt.

 

Kaynak: https://www.dw.com/de/asli-erdogan-nichts-mehr-von-der-demokratie-%C3%BCbrig-geblieben/a-48738233

 

 • Can Dündar
 1. Spiegel

Türk mahkemesi Can Dündar için daha ağır ceza talep ediyor

İlk olarak, hakim onu casusluk iddialarından serbest bıraktı, şimdi ise bir mahkeme şu kararı aldı: Almanya’da yaşayan gazeteci Can Dündar Türkiye’de yeniden yargılanacak.

Almanya’da sürgünde yaşayan hükümeti eleştiren Türk gazetesi “Cumhuriyet” in eski Genel Yayın Yönetmeni, Türkiye’de mahkemede ifade vermesi gerekiyor:  Anadolu Ajansı bildirdiğine göre, Ankara İstinaf Mahkemesi Cuma günü Can Dündar hakkında daha önceki bir kararı bozdu .

Mayıs 2016’da Dündar, devlet sırlarına ihanet iddiasıyla beş yıl on ay hapis cezasına çarptırıldı, ancak casusluk iddiasından beraat etti. Yargıtay şimdi Dündar aleyhindeki yeni bir davanın casusluğu da içerecek şekilde genişletilmesi gerektiğine hükmetti.

Dündar bir duruşma sırasında serbest bırakılmıştı: Temmuz 2016’da Almanya’ya göç etti.

Anadolu Ajansına göre, yeni iddialar için 15-20 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Soruşturmanın arka planında ise, “Cumhuriyet” gazetesinin Suriye’deki isyancılara devletin silah gönderdiğini belgelemeyi amaçlayan gizli bilgileri yayınladığı 2015 tarihli bir gazete haberidir.

Türkisches Gericht fordert härtere Strafe für Can Dündar

Erst sprachen ihn die Richter von Spionagevorwürfen frei, nun kassierte ein Gericht das Urteil: Dem in Deutschland lebenden Journalist Can Dündar soll in der Türkei erneut der Prozess gemacht werden.

Dem im Exil in Deutschland lebenden Ex-Chefredakteur der regierungskritischen türkischen Zeitung “Cumhuriyet” soll sich in der Türkei vor Gericht verantworten: Der Oberste Gerichtshof in Ankara hob am Freitag ein früheres Urteil gegen Can Dündar auf, wie die staatliche Nachrichtenagentur Anadolu meldete.

Dündar war im Mai 2016 wegen Geheimnisverrats zu fünf Jahren und zehn Monaten Haft verurteilt, vom Vorwurf der Spionage aber freigesprochen worden. Der Oberste Gerichtshof befand nun, ein neues Verfahren gegen Dündar müsse um den Straftatbestand der Spionage ausgeweitet werden.

Dündar war während eines Gerichtsverfahrens zwischenzeitlich auf freien Fuß gesetzt worden: Im Juli 2016 reiste er dann nach Deutschland aus.

Laut Anadolu drohen ihm wegen der neuen Vorwürfe 15 bis 20 Jahre Haft. Hintergrund des Verfahrens ist ein Zeitungsbericht aus dem Jahr 2015, in dem die “Cumhuriyet” geheime Informationen veröffentlichte, die Waffenlieferungen der Regierung an Rebellen in Syrien belegen sollten.

Kaynak: https://www.spiegel.de/politik/ausland/can-duendar-tuerkisches-gericht-fordert-laengere-haft-fuer-journalist-a-1197426.html

 

 

 1. DW

Gazeteci Can Dündar neredeyse iki yıldır Almanya’da yaşıyor. Türkiye’de kendisine karşı birkaç dava açılmaktadır. Şimdi sürgünde çalışıyor.

Der Journalist Can Dündar lebt seit fast zwei Jahren in Deutschland. In der Türkei laufen mehrere Verfahren gegen ihn. Jetzt arbeitet er im Exil.  

… Can Dündar bir Türk gazeteci, belgesel film yapımcısı ve yazardır. Ve neredeyse iki yıldır Almanya’da yaşıyor ve haftalık “Die Zeit” gazetesi için “My Turkey” sütununu yazıyor. Gönüllü olarak gelmedi, çünkü Türkiye’deki siyasi koşullar onu kaçmaya zorladı. Temmuz 2016’daki başarısız darbe girişiminden bu yana, Türkiye’deki gazeteciler artık güvende değil. O zamandan bu yana yaklaşık 130 medya kuruluşu kapatıldı ve iyi bir 170 gazeteci gözaltında. Can Dündar aleyhinde de dava açıldı. Memleketine dönerse hapis cezasına çarptırılır.

… Can Dündar ist türkischer Journalist, Dokumentarfilmer und Buchautor. Und er lebt seit knapp zwei Jahren in Deutschland, wo er für die Wochenzeitung “Die Zeit” die Kolumne “Meine Türkei” schreibt. Nicht freiwillig kam er, sondern weil ihn die politischen Verhältnisse in der Türkei zur Flucht gezwungen haben. Seit dem gescheiterten Putschversuch im Juli 2016 sind Journalisten in der Türkei nicht mehr sicher. Rund 130 Medienorganisationen wurden seither geschlossen, gut 170 Journalisten sitzen in Haft. Auch gegen Can Dündar laufen mehrere Gerichtsverfahren. Bei einer Rückkehr in seine Heimat droht ihm Haft im Gefängnis.

 

Dündar, Almanya’da “Hainler. İstanbul’dan Berlin’e. Alman Sürgündeki Kayıtlar” kitabını yayınladı. Otuz bölümde, 15 Temmuz 2016’da Türkiye’deki darbe girişiminden bu yana hayatının profesyonel ve kişisel değişimlerini anlatıyor. O geceki olayların ardından öğretmenlerin, savcıların ve gazetecilerin tutuklanması nedeniyle, eleştirel aydınlar için cadı avına tanık olma duygusu Dündar’ı İspanya’daki bir tatilden Türkiye’ye dönmemeye teşvik etti. Bunun yerine, Barselona’da 1 Eylül 2016’da, o zamandan beri Kreuzberg bölgesinde yaşadığı Berlin’e bir uçağa bindi. …

Im vergangenen Winter veröffentlichte Dündar in Deutschland das Buch “Verräter. Von Istanbul nach Berlin. Aufzeichnungen im deutschen Exil”. Darin erzählt er in dreißig Kapiteln von den beruflichen wie persönlichen Wendungen, die sein Leben seit dem Putschversuch in der Türkei am 15. Juli 2016 genommen hat. Denn die auf die Ereignisse jener Nacht folgenden Verhaftungen von Lehrern, Staatsanwälten und Journalisten, das Gefühl, einer Hexenjagd auf kritische Intellektuelle beizuwohnen, bewogen Dündar dazu, von einem Spanienurlaub nicht in die Türkei zurückzukehren. Stattdessen bestieg er am 1. September 2016 in Barcelona ein Flugzeug nach Berlin, wo er seither im Stadtteil Kreuzberg lebt. …

Kaynak: https://www.dw.com/de/can-d%C3%BCndar-die-stimme-der-anderen-t%C3%BCrkei/a-45673889

 

 

 

 

 

 1. DW

Mahkeme eski “Cumhuriyet” baş editörüne karşı yeni tutuklama emri çıkardı.  İstanbul Başsavcısı tarafından emredilen tedbir, 2013’teki büyük hükümet karşıtı Gezi protestolarıyla ilgili bir soruşturmayla bağlantılıydı. …

 

İddianamesiz bir yıldır tutuklu

Rapora göre, savcı, Can Dündar’ın hükümetin Gezi protestolarının organizatörü olduğunu düşündüğü tanınmış sivil toplum aktivisti Osman Kavala ile bağları olduğunu iddia etti. Ünlü işadamı ve entelektüel, aynı zamanda, Goethe Enstitüsü ile de çalışan Anadolu Külltür’ün başkanıdır. Uluslararası protestolara rağmen Kavala bir yıldan uzun bir süredir gözaltında tutuluyor. Onun hakkında da iddianame yok.

Anadolu’nun bildirdiği gibi, Dündar’ın Gezi protestolarını “organize etmek” ve “genişletmek” için Kavala ile birlikte çalıştığı söyleniyor. Somut kanıtlar Dündar’ın “kaos yarattığını” ve teröristleri teşvik ettiğini gösterdi. Savcı bunu kanıtlayabilir çünkü Kavala ile sosyal medya ve telefon görüşmeleri. Dündar, kalpteki gerçekleri inkar etmez. Gezi protestolarıyla ilişkilendirilmekten gurur duyuyor.

 

Ein Istanbuler Gericht stellte den neuen Haftbefehl gegen den früheren Chefredakteur der “Cumhuriyet” aus. Das meldet die staatliche Nachrichtenagentur Anadolu. Die vom Istanbuler Generalstaatsanwalt angeordnete Maßnahme stehe im Zusammenhang mit Ermittlungen zu den großen regierungskritischen Gezi-Protesten von 2013. Diese Kundgebungen hatte Staatspräsident Recep Tayyip Erdogan damals brutal niederschlagen lassen.

 

Seit einem Jahr in Haft ohne jede Anklage

Dem Bericht zufolge sieht der Staatsanwalt es als erwiesen an, dass Can Dündar Verbindungen zum prominenten Zivilgesellschaftsaktivisten Osman Kavala hatte, den die Regierung für einen Organisator der Gezi-Proteste hält. Der renommierte Geschäftsmann und Intellektuelle ist unter anderem Vorsitzender des Kulturinstituts Anadolu Kültür, das auch mit dem Goethe-Institut zusammenarbeitet. Trotz internationaler Proteste sitzt Kavala seit mehr als einem Jahr in türkischer Untersuchungshaft. Eine Anklageschrift gegen ihn gibt es nicht.

Wie Anadolu berichtete, soll Dündar mit Kavala zusammengearbeitet haben, um die Gezi-Proteste zu “organisieren” und “auszuweiten”. Konkrete Beweise zeigten, dass Dündar “Chaos gestiftet” und Terroristen ermutigt habe. Der Staatsanwalt könne das belegen, weil es Einträge in sozialen Medien gebe und Telefongespräche mit Kavala. Dündar selbst streitet den Sachverhalt im Kern nicht ab. Er sei stolz darauf, mit den Gezi-Protesten in Verbindung gebracht zu werden.

 

Kaynak: https://www.dw.com/de/noch-ein-haftbefehl-gegen-t%C3%BCrkischen-journalisten-d%C3%BCndar/a-46606138

 

 

 

 • Deniz Yücel

Savcı Yücel için 16 yıla kadar hapis istiyor

Türkiye’deki “dünya” gazetecisi Deniz Yücel’e karşı yürütülen terör davasında Cumhuriyet savcısı, cezanın verilmesini talep etti – ve ayrıca bir suçlama daha getirilmelidir. Bir Alman aleyhindeki başka bir duruşma ertelendi.

Alman ve Türk vatandaşı olan Demirci, Nisan 2018’de İstanbul’da bir tatil sırasında tutuklandı . Savcı kendisini ve diğer sanıkları aşırı solcu Marksist-Leninist Komünist Partiye üye olmakla suçluyor. MLKP, Türkiye’deki bir terör örgütü olarak kabul edilmektedir. Demirci iddiaları reddediyor.

Yücel davası Alman-Türk ilişkilerini olumsuz etkiledi. Şubat 2017’den Şubat 2018’e kadar Yücel , uzun süre hücre hapsinde Silivri Hapishanesinde hapsedildi. Serbest bırakılıp Almanya’ya geldiğinde  terörist propaganda ve ayaklanma ile suçlandı. İddialara delil olarak, Yücel’in, PKK komutanı Cemil Bayik ile yapılan bir röportaj da dahil olmak üzere Alman “Die Welt” gazetesinin Türkiye muhabiri olarak yayınladığı makalelerine atıfta bulunuldu.

 

Staatsanwalt fordert bis zu 16 Jahre Haft für Yücel

Im Terrorprozess gegen den “Welt”-Journalisten Deniz Yücel in der Türkei hat die Staatsanwaltschaft das Strafmaß beantragt – und eine weitere Anklage gefordert. Ein anderer Prozess gegen einen Deutschen wurde vertagt.

Demirci, der die deutsche und die türkische Staatsangehörigkeit hat, war im April 2018 während eines Urlaubs in Istanbul festgenommen worden. Die Staatsanwaltschaft wirft ihm und anderen Angeklagten Mitgliedschaft in der linksextremen Marxistisch-Leninistischen Kommunistischen Partei vor. Die MLKP gilt in der Türkei als Terrororganisation. Demirci weist die Vorwürfe zurück.

Der Fall Yücel hatte die deutsch-türkischen Beziehungen schwer belastet. Yücel saß von Februar 2017 bis Februar 2018 ohne Anklage im Hochsicherheitsgefängnis Silivri – lange Zeit in Einzelhaft. Mit seiner Entlassung und der Ausreise nach Deutschland wurde Anklage wegen Terrorpropaganda und Volksverhetzung erhoben. Als Belege für die Anschuldigungen wurden auch Artikel angeführt, die Yücel in seiner Zeit als Türkei-Korrespondent für die deutsche Tageszeitung “Die Welt” veröffentlicht hatte – unter anderem ein Interview mit PKK-Kommandeur Cemil Bayik.

 

Kaynak: https://www.dw.com/de/staatsanwalt-fordert-bis-zu-16-jahre-haft-f%C3%BCr-y%C3%BCcel/a-52369087

 

 • Andrew Brunson
 1. Spiegel

Türk velayetinden serbest bırakılan Rahip Brunson ABD’ye gidiyor

İki yıl sonra Türk velayetinden serbest bırakılan papaz Andrew Brunson Türkiye’den ayrıldı. Almanya’da bir mola verdikten sonra, o ve karısının ABD’de olması bekleniyor.

Mahkeme çıkış yasağını kaldırdı

Daha önce, Türkiye’nin batısındaki İzmir ilindeki bir mahkeme, Brunson’un ev hapsine ve çıkış yasağının kaldırılmasını emretti . Aliağa mahkemesi bir terör örgütünü destekleme iddiasıyla üç yıl bir ay hapis cezasına çarptırıldı. Ancak Brunson, duruşma öncesi tutukluluk ve duruşma sırasındaki iyi davranışları nedeniyle serbest bırakıldı. Papaz, Ekim 2016’da Türkiye’de tutuklandı. Brunson’ın avukatı İsmail Cem Halavurt, dpa haber ajansına hâlâ karara karşı harekete geçeceğini söyledi.

En son, Brunson iki yıl gözaltında tutulduktan sonra ev hapsinde kaldı. Daha önce elektronik ayak bileği kelepçesi takmıştı ve dairesini İzmir’de terk etmesine izin verilmedi.

 

Aus türkischer Haft entlassen Pastor Brunson ist auf dem Weg in die USA

Der nach zwei Jahren aus türkischer Haft entlassene US-Pastor Andrew Brunson hat die Türkei verlassen. Nach einem Zwischenstopp in Deutschland werden er und seine Frau in den USA erwartet.

Gericht hat Ausreisesperre aufgehoben

Zuvor hatte ein Gericht in der westtürkischen Provinz Izmir die Aufhebung von Brunsons Hausarrest und seiner Ausreisesperre angeordnet. Das Gericht in Aliaga verhängte zwar eine Haftstrafe von drei Jahren und einem Monat für die Unterstützung einer Terrororganisation. Wegen der abgeleisteten Untersuchungshaft und seines guten Verhaltens während des Verfahrens wurde Brunson jedoch freigelassen. Der Pastor war im Oktober 2016 in der Türkei festgenommen worden. Brunsons Anwalt Ismail Cem Halavurt sagte der Nachrichtenagentur dpa, er werde trotzdem gegen das Urteil vorgehen.

Zuletzt befand Brunson sich im Hausarrest, nachdem er zuvor bereits zwei Jahre lang in Untersuchungshaft saß. Er trug bisher elektronische Fußfesseln und durfte seine Wohnung in Izmir nicht verlassen.

https://www.spiegel.de/politik/ausland/andrew-brunson-us-pastor-ist-frei-und-auf-dem-weg-nach-deutschland-a-1233058.html

 

 1. DW

Brunson, Aliağa mahkemesi tarafından terörist destek ve casusluktan suçlu bulundu ve üç yıl hapse mahk sentm edildi. İki yıldır ev hapsinde tutulmuş ve duruşma sırasında iyi davranış sergileyen evanjelik papaz mahkeme salonunu özgür bir adam olarak bırakabilir. Mahkeme ayrıca ev hapsinin ve çıkış yasağının kaldırılmasını emretti.

Brunson wurde zwar von dem Gericht in Aliaga der Terrorunterstützung und Spionage schuldig gesprochen und erhielt eine Haftstrafe von drei Jahren. Da er bereits zwei Jahre unter Hausarrest stand, und ein gutes Verhalten während des Verfahrens zeigte, kann der evangelikale Pastor den Gerichtsaal als freier Mann verlassen. Das Gericht ordnete zudem die Aufhebung des Hausarrestes und der Ausreisesperre an.

Kaynak: https://www.dw.com/de/us-pastor-brunson-auf-dem-heimweg/a-45865126

- Advertisement -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler

Avusturya’nın Mültecilere Sağladığı Sosyal Yardımlar

1- İlk iltica müracaatında toplama kampında kalan herkese aylık 40 Euro nakit veriyor. Giyim ve yiyecek, barınma, sabun, diş macunu...

BAMF Kararına İtiraz ve Şikayet Dilekçesi

Bu yazıda Almanya’da ilticaya başvurmuş bir takipçimizin, Federal Göçmen ve Mülteci Dairesinin verdiği red kararıyla ilgili itiraz ve şikayet dilekçesi yer almaktadır. Takipçimiz ekte...

Beyaz sandalyelerde ölüme “Artık yeter!” diyoruz

Berlin, Paris, Zürih, Malmö ve Bükreş gibi Avrupa'nın büyük şehirlerinde dün "Beyaz Sandalyede Ölüm" eylemleri düzenlendi. Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) iktidarının Kanun Hükmünde...

HABER ANALİZ: ALMANYA’NIN AZERBAYCAN’DAKİ HİZMET HAREKETİ HAKKINDA BİLGİ NOTU

Erdoğan’ın, 15 Temmuz 2016 tarihindeki darbe kalkışmasından Hizmet Hareketi’ni sorumlu tutması ve Hizmet Hareketi’ni yok edilmesi gereken bir düşman ilan etmesinden sonra, hem Türkiye’de...

Savcılık Gizlilik Kararlarının Nedenleri – CMK 153

Mülteci adayları mülakatlar esnasında, adli, idari ve siyasi soruşturma ve kovuşturma dosyalarına ulaşamadıklarını ve savcılık gizlilik kararı bulunduğunu ifade etmektedirler. Ancak bununla ilgili herhangi...
- Advertisement -

Daha faza içerik