Haberler

Türkiye birinci oldu: ‘Avrupa’nın mahkumiyet oranı en yüksek ve cezaevleri en kalabalık ülkesi’

Avrupa Konseyi 2020 yılına ait cezaevlerinde bulunan mahkumlarla ilgili yıllık istatistiklerini yayımladı. Avrupa’da 2020 Ocak itibarıyla cezaevlerinde bulunan tutuklu sayısı son 7 sene boyunca düzenli olarak düşüş gösterirken, mahkumiyet oranı en yüksek olan ülke Türkiye oldu.

Türkiye Rusya’nın hemen önünde yer alırken her iki ülkede de cezaevlerinde bulunan tutuklu sayısı diğer Avrupa devletlerinin oldukça üstünde yer aldı.

Euronews’te yer alan habere göre, 2020 Ocak ayında Türkiye’de her 100 bin kişiye oranla cezaevlerinde bulunan tutuklu sayısı 357 olarak kayıtlara geçti. Türkiye bu istatistikle, Avrupa’nın “cezaevlerinde en fazla mahkum bulunan” ülkesi oldu.

Türkiye’yi her 100 bin kişide 356 tutuklu oranıyla Rusya takip ederken, sıralamada Gürcistan üçüncü (264), Litvanya (220) dördüncü ve Azerbaycan (209) beşinci sırada yer aldı.

Çekya (197), Polonya (195), Slovakya (193) ve Estonya (184) mahkumiyet oranında ilk 10’da yer alan diğer Avrupa ülkeleri oldu.

Avrupa’da mahkumiyet oranının en az olduğu ülkeler ise her 100 binde 45 kişiyle İzlanda oldu. Bu ülkeyi Finlandiya (50), Hollanda (59) ve Norveç (59) takip etti.

Kaynak

Benzer İçerikler

Şeşen’den Orhan Gencebay’a açık mektup: Her iktidarla nasıl bu kadar içli dışlı olabildiniz?

admin

Ümmetin Gaspçısı ve Peker’in Ailesi

admin

AKP’li Rektör Nevzat Tarhan İstanbul Sözleşmesi’ni enseste bağladı

admin

YORUM YAP


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/ilticaha/public_html/wp-includes/functions.php on line 4757