Cuma, Aralık 4, 2020

Transit Vize Hakkinda Genel Bilgiler

Göz atınız!

Avusturya’nın Mültecilere Sağladığı Sosyal Yardımlar

1- İlk iltica müracaatında toplama kampında kalan herkese aylık 40 Euro nakit veriyor. Giyim ve yiyecek, barınma, sabun, diş macunu...

BAMF Kararına İtiraz ve Şikayet Dilekçesi

Bu yazıda Almanya’da ilticaya başvurmuş bir takipçimizin, Federal Göçmen ve Mülteci Dairesinin verdiği red kararıyla ilgili itiraz ve şikayet...

Beyaz sandalyelerde ölüme “Artık yeter!” diyoruz

Berlin, Paris, Zürih, Malmö ve Bükreş gibi Avrupa'nın büyük şehirlerinde dün "Beyaz Sandalyede Ölüm" eylemleri düzenlendi. Adalet ve Kalkınma...

HABER ANALİZ: ALMANYA’NIN AZERBAYCAN’DAKİ HİZMET HAREKETİ HAKKINDA BİLGİ NOTU

Erdoğan’ın, 15 Temmuz 2016 tarihindeki darbe kalkışmasından Hizmet Hareketi’ni sorumlu tutması ve Hizmet Hareketi’ni yok edilmesi gereken bir düşman...

Savcılık Gizlilik Kararlarının Nedenleri – CMK 153

Mülteci adayları mülakatlar esnasında, adli, idari ve siyasi soruşturma ve kovuşturma dosyalarına ulaşamadıklarını ve savcılık gizlilik kararı bulunduğunu ifade...
- Advertisement -

Transit Vize
Havaalanı transit vizesi (Tip A) Schengen bölgesindeki havaalanlarının uluslararası transit alanlarına geçiş yapmak içindir, ancak Schengen devletlerinin topraklarına girmek için değildir.
Havaalanı transit vizesi ile, Hollanda’da uçuşunuzu değiştirebilirsiniz, ancak Havaalanını terk edemezsiniz.

Önemli: Shengen bölgesi üzerinden yapacağınız transit rotanız iki yada daha fazla duraktan oluşuyor ise havalimanını terketmeseniz dahi, Schengen vizesine (C tipi vize) ihtiyacınız bulunmaktadır.
Örneğin: Dubai à Paris à Frankfurt à Chicago

Muafiyetler
Transit vize muafiyeti ayrıca aşağıdaki durumlarda geçerlidir;
Schengen, AB (Avrupa Birliği), AEA (Avrupa Ekonomik Alanı) ülkelerinde geçerli vizeniz veya oturumunuz bulunuyor ise;
Canada, Japonya ve Amerika geçerli vizeniz var ise;
Andorra, San Marino, Kanada, Japonya ve Amerika Birleşik Devletleri için sınırsız geri dönüş garantili bir ikamet izniniz var ise;
Bir AB (Avrupa Birliği), AEA (Avrupa Ekonomik Alanı) veya İsviçre vatandaşı iseniz;
Diplomatik pasaport sahibi iseniz;
Hizmet veya resmi pasaport sahibi iseniz. (Lütfen dikkat: Bu yalnızca listedeki belirli ülkelerin vatandaşları için geçerlidir.)
Görevde olan uçak mürettebatı iseniz ve Uluslararası Sivil Havacılık Organizasyonu üyesi ülke vatandaşı iseniz.

Normal kosullar altinda Transit vize isteyen ülkelerin 2018 listesini sizler için hazırladım. Uçak bileti almadan önce mutlaka bu listeye göz atın.

Uluslararasi havaalanlarinda Schengen bölgesi dışında bir ülkeye gidecekseniz de transit vizesi istenmeyebiliyor. Yine de bazi ülkelerin siyasi karisiklik, siyasi istikrarsizlik vb. durumlarindan dolayi o ülkelrein vatandaslarina idari tedbirler uyguluyorlar. Bu tedbirler hukuki degil, idari tedbirlerdir; Ucak firmalarinin kendi getirdikleri yolculardan sorumlu tutulmalarindan kaynaklanmaktadir. Bu tedbirin kime uygulanacagi yetkili kisilerin insiyatifindedir. Bununla birlikte  transit vize alarak da bu sorunu cözebilirsiniz.

Ülke Not
Almanya Geçerli bir ABD, Japonya veya Kanada vizeniz varsa yada Schengen vizeniz ile bir Avrupa ülkesini ziyaret ediyorsanız transit vize almanız gerekmiyor. Yeşil pasaporta sahipseniz de transit vize almanız gerekli değildir. Uluslararasi havaalanlarinda Schengen bölgesi dışında bir ülkeye gidecekseniz de transit vizesi istenmeyebiliyor. Yine de bazi ülkelerin siyasi karisiklik, siyasi istikrarsizlik vb. durumlarindan dolayi o ülkelrin vatandaslarini idari tedbirler uyguluyorlar. Bu tedbirler hukuki degil, idari tedbirlerdir; Ucak firmalari kendi getirdikleri yolculardan sorumlu tutulmalarindan kaynaklanmaktadir. Bu tedbirin kime uygulanacagi yetkili kisilerin insiyatifindedir. Bununla birlikte  transit vize alarak da bu sorunu cözebilirsiniz. Detaylı bilgi için Almanya Transit Vizesi yazımızı okuyabilirsiniz.
İngiltere Geçerli bir ABD, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda, İrlanda veya Schengen vizeniz varsa havaalanı transit vize almanız gerekli değildir.
Çek Cum. Yeşil pasaporta sahipseniz havaalanı transit vizesi almanız gerekmez yada Norveç, İzlanda, Schengen vizelerinden birine sahip olmanız gerekli.
İsviçre Schengen, Kanada, Japonya veya ABD vizesi sahipleri havaalanı transit vizesi almaları gerekmiyor. Diplomatik pasaport sahiplerinin de havaalanı transit vizesi alması gerekli değildir.
Yunanistan Geçerli bir Schengen vizeniz yoksa havalanı transit vizesi almanız gereklidir. Yeşil pasaporta sahip Türk vatandaşları hariç.
ABD ABD’de havaalanlarında transit vizeniz olmadan geçiş yapamazsınız.
Kanada Kanada her türlü pasaporta havaalanı transit vizesi istemektedir. Bu ülkeden aktarma yapacaksınız mutlaka 3 hafta öncesinden havaalanı transit vize başvurusu yapmanız gerekmektedir.

 

 

- Advertisement -

36 YORUMLAR

 1. Merhaba
  Kanadaya transit vize ile gelip iltica etmek mümkün mü?
  İllegal olarak girdiğimiz Yunanistan a geri mi gönderiliriz.
  Yoksa başka bir muameleye tabi mi oluruz

  • Transit vize gerekli, transit vizeniz olursa gidebilir, basvuru yapabilirsiniz. Kanada’dan Yunanistan’a gönderme söz konusu olmaz. Sadece AB ülkeleri arasinda böyle bir protokol var.

 2. Merhaba ben japonyaya gidip iltica etmek istiyorum transit fakat havaalanindan geri donderiliyoruz ulkeye giris yapabilsek sıkıntı olmayacak transit vize dikkatimi çekti bunu kullanarak japonyaya giriş yapabilirmiyim. Veya sizin daha mantıklı bi fikriniz varsa yardimci olursaniz sevinirim

  • Transit vizeniz varsa Japonya’ya gidersiniz, Transit bölgede iltica edecegim dediginizde gei gönderemezler. Not: basvurunuz gerekcesiz, absürd bir basvuru degilse.!! Sadece bu nedenle geri gönderebilirler. Bu da zaten kesin kabul alacak olma durumuyla ilgili. geri gönderilmenide can güvenligi, özgürülügün tehdit edilmesi, siddet, zulüm olacagi durumda geri gönderemezler.

   • Merhabalar, transit geçiş ve illegal yollar ile alakalı konularda ne yazık ki destek olamamaktayız ancak havalaanlarında sınır polisleri tarafından iltica talepleri alınmaktadır.

 3. İyi günler, başka bir ülkeye giderken Almanya’ya transit vize gerekiyor. Burada bizi 1 saat bekleme salonunda bekletileceği yazıyor. İltica etmem için gerekli evraklarım var. Orada bekleme salonunda iltica etme hakkım var mı? Pasaportumu yırtsam beni gönderemezler mi diğer uçakla?

  • Evet bekleme alaninda iltica edebilirsiniz ancak iltica gerekceleriniz yoksa geri gönderme olabilir. Kimlik aidiyeti + Iltica gerekceleri + Somut tehlikeyi belirtmeniz lazim. Pasaport yirtmayin, iltica gerekcelerinizin olup olmadigina bakacaklar. o kadar.

 4. Almanya’ya hangi ülke üzerinden transit vize alabilirim acaba.Almanyada iltica etmek istiyorum.Hangi ülkeye bilet alacağımı bilmiyorum.İltica sebeplerimiz varsa bunu o an nasıl ispatlayacağız peki yanımıza evrak almak riskli bir durum.

  • Vize konulariyla ilgili bir seyahat acentesinden bilgi alabilirsniz. iltica gerkcelerinizi olusturan kimlik aidiyeti delilleri, ugradiginiz insan haklari ihlalleri ve ülkenizde sizin icin gecerli somut tehlikleri gösterir delilleri bir mail vb, data saklama portalina önceden yükleyebilirsiniz.

 5. merhaba transit vize almanız gerekiyor demişsiniz ama dsışişlerinin web sitesinde yazıyor belçika aktarmaları için iki tür vize gerekebilir biri A türü .. A türü gümrüklü bölgede beklemek için gereken vize ve bu tc vatandaşlarından istenmiyor. B tipi ise 3 günlük ve havaalanından çıkıp gezmen içinde geçerli.. benim sorum şu .A tipi vize ile iltica edebilir miyim? yani transit vize ile.. cevabınız evet ise gerekçelerim sağlam ve kanıtlanabilir. buna rağmen pasaportu yırtıp atmam daha doğru olur mu ? en azından bildiğim kadarıyla hemen deport etmeleri mümkün görünmüyor. kimliği ispat için fotokopisini alabilirim belki.. dediğim gibi sizden ricam aydınlatıcı bir bilgi.. tekrar belirteyim türküyeden vize istemeyen bir ülkeye belçika aktarmalı gideceğim..

  • Havaalanina ineseniz iltica edersiniz.
   Pasaportunuzu yirtip atmayin, zarar vermeyin.
   Eger iltica gerekceleriniz varsa durumunuz incelenir yok zaten yoksa basvuru yapmayin Oturum yasasi üzerinden istediginiz ülkeden oturum almaya calisin.

 6. Merhaba,

  Zannederim havalimanı ilticalarının önünü kapatmak için insanlar uçaktan inmeden polisler uçağa giriyormuş. Herkesin kimliklerini kontrol ediyormuş.

  İnsanların zaten havalimanı içinde polis bulup, iltica ediyorum, demesi gerekmiyor mu? Polise yalan söylenirse bunu içeride kullanmaz mı?

  Ve hangi polise söylemek gerekiyor ilk uçağın içindeki mi? Körüğün hemen başında bekleyen polise mi? Yoksa kabininde oturan pasaport polisine mi? Bu işin prosedürü tam olarak nedir bilen var mı?

  Transit vize istemeyen bir ülke olduğu için mi sorun çıkarıyorlar acaba?

  • ülkesinde can güvenligi olmayan bir kisiyi durumunu incelemeden geri göndermezler. Havaalanina girince polislere söyleyin. Ülkenize geri dönemeyeceginizi, sizin icin tehlikeli olacagini ifade ederseniz incelemeden geri göndermezler. Bir sorun oldugunu sanmiyorum, rutin uygulamalar. Güvenlik tedbirlerine saygi duymak gerekir.

 7. hocam merhaba bazı ülkelere transit vize olmadan gidilebiliyor ama transit vize olmadan iltica gerekçesi ne olursa olsun kabvize olmadığı için kabul etmiyorlarmis böyle birşey varmı transit vize olmadan iltica başvurusunu yapamiyormuyuz

 8. kanadaya iltica etmek istiyorum.durumum hiç iyi değil. uçak biletim ise istanbuldan amsterdam ,amsterdam kanada, kanada dan küba ya.yani hem amsterdam hemde istanbuldan havaalını geri çevirme oluyor mu? kanada transit vizem olmazsa…

 9. Amerika vizesi ile aktarmalı herhangi bir Schengen ülkesine iltica edildiğinde, red alma olasılığı nedir, birde iltica ettiğiniz havalimanının sürece pozitif veya negatif etkisi varmıdır

  • Merhabalar, Neden Amerika değil de bu ülke sorusunda memuru tatmin edici bir cevap verebilriseniz sorun yaşamassınız.
   https://ilticahaberleri.com/iltica-mulakat-stratejileri/

 10. merhabalar.Sorumu Cevablandırmanızı rıca edıyorum.Canada Vİzası ile aktarmalı Londrada iltica basvurusu yapa bilirmiyim.(daha once Ingilterede overstayıng kaldım)

  • 24 saate kadar transit vize istemiyor ancak son donemdeki artan iltica basvurulari nedeniyle Turkiyeden aktarma amacli vizesiz binislere cogunlukla izin verilmiyor.

 11. Merhaba ben kuba ucagına bınıcem ama torontoda aktarma olacagı ıcın toronto havalımanında ıltıca edebılırmıyım bunun ıcın transıt vızesı sartmı

 12. merhabalar. hırvatıstanda parmak ızım oldugu ıcın ıltıca etmemeyı onerıyorlar baya sorunluyms hırvatıstan dublın konusunda . dublın anlasması dısında kalan bır ulkede uc ay kalmam yeterlı dıyorlar bu dogrumu ? bır ıkıncısı andora turkıyeyle 3 ay vıze muafıyetı anlasması war bu andoranın dublının dısında oldugu anlamına mı gelıyor. fıkırlerınız onemlı benım ıcın andorra hakkında bılgı verırsenız svınırım tesekurler.

  • Merhabalar, ne yazık ki andora hakkında bilgimiz bulunmamaktadır.

   https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler

Avusturya’nın Mültecilere Sağladığı Sosyal Yardımlar

1- İlk iltica müracaatında toplama kampında kalan herkese aylık 40 Euro nakit veriyor. Giyim ve yiyecek, barınma, sabun, diş macunu...

BAMF Kararına İtiraz ve Şikayet Dilekçesi

Bu yazıda Almanya’da ilticaya başvurmuş bir takipçimizin, Federal Göçmen ve Mülteci Dairesinin verdiği red kararıyla ilgili itiraz ve şikayet dilekçesi yer almaktadır. Takipçimiz ekte...

Beyaz sandalyelerde ölüme “Artık yeter!” diyoruz

Berlin, Paris, Zürih, Malmö ve Bükreş gibi Avrupa'nın büyük şehirlerinde dün "Beyaz Sandalyede Ölüm" eylemleri düzenlendi. Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) iktidarının Kanun Hükmünde...

HABER ANALİZ: ALMANYA’NIN AZERBAYCAN’DAKİ HİZMET HAREKETİ HAKKINDA BİLGİ NOTU

Erdoğan’ın, 15 Temmuz 2016 tarihindeki darbe kalkışmasından Hizmet Hareketi’ni sorumlu tutması ve Hizmet Hareketi’ni yok edilmesi gereken bir düşman ilan etmesinden sonra, hem Türkiye’de...

Savcılık Gizlilik Kararlarının Nedenleri – CMK 153

Mülteci adayları mülakatlar esnasında, adli, idari ve siyasi soruşturma ve kovuşturma dosyalarına ulaşamadıklarını ve savcılık gizlilik kararı bulunduğunu ifade etmektedirler. Ancak bununla ilgili herhangi...
- Advertisement -

Daha faza içerik