Gündem SSS

Sık Sorulan Sorular

 • Soru mahir Ocak 22, 2018 at 11:59 pm
  merhaba, almanya’da ogrenciyim. fakat araba ile bulgaristan üzerinden geldim. yani pasaportumda bulgaristan, sırbistan, hırvatistan ve schengen bölgesi slovenya damgaları var. ulusal vizeyle burdayım yani 6 aylık. master ogrencisiyim. gün gelir de iltica etmek zorunda kalırsam, beni bulgaristan veya diğer ülkelere gönderirler mi? bunun olmaması için ne kadar süre beklemem gerek ? saygılar !
  Cevap admin Ocak 25, 2018 at 11:47 am
  Birinci mülakat (Erste Anhörung)
  Birinci mülakat ya da ilk duruşma, başvurucular arasında yol ya da Dublin mülakatı olarak bilinmektedir. Bu mülakat mahkemede değil BAMF’ın bürolarında bir raportör ve tercüman eşliğinde gerçekleşmektedir. Birinci mülakatta25 soru sorulmakta ve yaklaşık 40 dakika sürmektedir. 24 soru kimlik bilgileri, ikametgah, aile, eğitim, meslek, etnik durumunuz, başka ülke vatandaşımısınız ve daha çnce baska ülkeye iltica ettiniz mi gibi soruları içermektedir. Ancak son soru “Almanya’ya hangi seyahat güzergahını izleyerek geldiğinizi anlatmanızı isterler. Örnegin; vize aldım direkt ucakla geldım, karayolu aracla geldim vb. gibi. Bundan dolayı güzergaha dair vereceğiniz cevaplar işlemlerinizin Almanya’da devam edip etmeyeceğini belirleyecektir. Şayet Almanya Schengen vizesi ile geldi iseniz ya da Schengen dışından Almanya aktarmalı geçerken transit bölgede Almanya’ya iltica etti iseniz ya da kara ve deniz yolu ile Almanya’ya hangi Schengen ülkesinden geçtiğiniz belli değil ise/belgelenemiyorsa bu durumda sizin için Dublin uygulanmayacak ve iltica işlemleriniz Almanya’da devam edecektir. Aksi durumda ise aşağıda belirtilen kriterlere sahip iseniz Dublinin uygulanabilme ihtimali bulunmaktadır.
  • Başvuru yapılan ülke ile vize veren ülke farklı ise vize veren ülke sorumludur. Başvuru yapılan ülke bu durumda Dublini işletebilir.
  • Başvuru yapılan ülke ile Oturum izni alınan ülke farklı ise oturum izni veren ülke sorumludur. Başvuru yapılan ülke bu durumda Dublini işletebilir.
  • Aile bireylerinde iki farklı Schengen vizesi mevcut ise aile bireylerinin çoğunluğunun olduğu ülke sorumludur. Şayet baba a ülkesi Schengenine sahipse, çocuklar ve anne b ülkesi Schengenine sahipse ancak çocuklar bakıma muhtaç olduklarından dolayı baba ile birleşesirse bundan dolayı aile çoğunluğu kuralı uygulanmayacaktır. Bu nedenle birinci mülakattan sonra yakın bir sürede aileye dahil olduğu takdirde Dublin uygulanmayabilecektir.
  • Aile içerisinde eşit sayıda İki farklı Schengen varsa aile büyüğünün vizesinin ait olduğu ülke sorumludur kriterleri göz önünde bulundurulmaktadır.
  • Eğer başka bir Schengen ülkesine iltica etti iseniz iltica ettiğiniz ülkeye dair Dublin işletilebilir.
  • Şayet Almanya’ya sınır komşu ülkelerden geçerken sınır polisi tarafından yakalanırsanız ve bindiğiniz araçta o ülkeye yönelik alışveriş fişi gibi ispat edici belgeler bulunursa ya da başka bir Schengen ülkesinden uçakla geldiğiniz (bagaj kuponu, uçuş kartı) tespit edilirse o ülkeye yönelik Dublin işletilebilmektedir. Bundan dolayı birinci mülakat iltica işlemlerinizin hangi ülkede devam edeceğinin kararının verileceği bir mülakat özelliği taşımaktadır.
  • Şayet Dublin uygulama kararı verildi ise bu durum size bir yazı ile bildirilecektir. 3 ay içerisinde Almanya’nın, Dublini işleteceği ülkeye yazı yazması gerekmekte 2 ay içerisinde de Dublini uygulayacak ülkenin kabul veya red şeklinde cevabını vererek karar vermesi gerekmektedir. 6 ay içerisinde Dublin uygulanmaz ise zamanaşımına uğradığından kendiniz ya da avukat aracılığıyla dosyanın düşmesi yönünde talepte bulunmanız gerekmektedir. Beyan ettiğiniz adreste iseniz bu süre 6 ay, beyan ettiğiniz adreste bulunmamanız halinde ise Dublinin zamanaşımına uğrama süresi 18 aydır. Birinci mülakatın tamamlanmasıyla asıl mağduriyetinizi anlatacağınız ana mülakat denilen mülakat için size randevu tarihi verilecektir.
  Dublin yukarıdaki şartlarda uygulanır. Bahsedilen hususlardan dolayı Bulgaristan’a da iltica etseniz sizi Almanya’ya gönderirler. Çünkü en son ve geçerli vizeniz alman vizesi oldugu için sorumluluk Almanya da olacaktır.
 • Soru Kazımm Şubat 23, 2018 at 12:18 pm
  Merhabalar.
  Kanada ya Transit vize alıp orada iltica edebilme ihtimalimiz var mıdır?
  İllegal olarak girdiğimiz Yunanistan a geri mi gönderiliriz? Yoksa başka bir muameleye tabi mi oluruz?
  Cevap Editör Şubat 23, 2018 at 9:49 pm
  Kanada icin transit vize alir ve Kanada’daki herhangi bir havaalanina inerseniz havaalanindaki yetkililere basvuru yapabilirsiniz. Vardiktan sonra sizi Yunanistan’a göndermezler ama transit vizeniz yoksa ucaga almayabilir; check in’den gecirmeyebilirler. Vizeniz olmasi halinde ucaga biner Kanada aktarmali ucusunuzu gerceklestirirsiniz, Kanada’da inip basvurunuzu yapabilirsiniz.
 • Soru ali Nisan 9, 2018 at 2:34 pm
  adli xuçtsn aranmasıtürkiyrde aranması
  u süre hapıs. ikorunma olunurmu?
  Cevap Editör Nisan 10, 2018 at 10:37 pm
  Suclamanin niteligine bagli; siyasi suc kapsaminda ise evet, adi suc kapsaminda ise hayir.
 • Soru Moscow Şubat 28, 2018 at 11:15 pm
  Ben ingiltere vizesi aldim rusyada ve rusyad oturumum var 3 yillik yeni aldim
  Italya vizesinede bas vuracagim
  Benim dusuncem italyada iltica etmek
  Ingilterede suanda biraz zor gibi
  Sizce drum nasil olur ?
  Biraz bilgi verebilirmisiz genel bilgi
  Yani ne bileyim danisabilecegim kimse yok
  1 sans elimde ordan mi gecsem italyaya
  Yoksa italya vizesini alimcami gideyim
  Zaten multi vizem var 6 ay britanya vizesi
  Bi benim acimdan degerlendirmisniz
  Bu arada 2005 ve 2007 arasi almanyada iltica etmistim sonra geldim 11 yil oluyor sanirm Parmak izimi almislardi o zaman Sonra terk gelmosti kendi istegimle gidersem tekrar gelebilirsin dediler drum bu Parmak izm cikar mi?
  Cevap Editör Mart 2, 2018 at 4:43 am
  Rusya otrumunuz AB’de herhangi baglayici bir etki yapmaz. Gecerli nedenleriniz varsa ve ispatlayabiliyorsaniz her ülke kabul verir. Hangi ülkeyi istediginize kendiniz karar vermelisiniz. Almanya bir defa red verdiyse ve o dönemden sonra herhangi bir gelisme -delil gerekir- olmadiysa büyük ihtimal yine red verebilir. Basvuru dosyanizin icerigi kabul acisindan en önemli unsurdur. Parmak izinin etkisi Maximum 2 yil süreli öncekiler gözükmez. Almanya benzeri diger ülkleri de deneyebilirsniz; Belcika, Hollanda, Isvec, Finlandiya, Fransa gibi ama halihazirda Ingiltere vizeniz varsa Ingiltereye basvurmaniz uygun olur; dedigim gibi ülkeye kendiniz karar vermelisiniz.
 • Soru Sedat Mart 2, 2018 at 6:35 pm
  Merhaba ben fransaya giderken hirvatistan da yakalandım parmak izi verip iltica ettim hirvatistan beni geri istiyor Fransa isterse göndermeyebilir mi
  Cevap Editör Mart 3, 2018 at 2:56 am
  Fransa isterse mesuliyeti üzerine alabilir ama size Dublin uygulandigina göre Frasa zaten Hirvatistana talepte bulunmustur. Dublin sürecinden nasil cikabileceginize odaklanmaniz gerekmektedir; süreci olabildigince yavaslatmaya calismak ilk yapabileceginiz seydir. Size ne zaman Dublin uygulanma ihtimali teblig edildi ise o tarihten itibaren 6 ay icinde transferi gerceklestiremezlerse Dublin düser. Iyi bir avukat ile süreci yavaslatip asmaya calisabilirsiniz. Farkli ama daha zor alternatifler de var; Dublin konusunda uzman bir avukata danisininiz.
 • Soru ali Mart 8, 2018 at 4:23 pm
  selam benim eşim norveç vatandaşı bir çocuğumuz var şimdi yine hamile ama bana vize vermiyorlar bende yunanistandan kaçak olarak norveçe gidip iltica etmek istiyorum ama hiç aranmam filan yok sadece aysa bank da hisse senedim vardı 10 tl lik oda banka kapanınca yandı sizce ilticam kabul olurmu yani başka iltica sebebim yok
  Cevap EditörMart 8, 2018 at 8:56 pm
  Esiniz Norvec vatandasi ise ve siz basvuru yaptiginiz dönemde Norvecte bulunmasi halinde Dublin geregi sizi Norvece göndermeleri, dosyaniza norvecin bakmasi gerekir. Norvece ulsatiginizda esinizin Vatandasligindan dolayi oturum hakkiniz olur, Norvecteki resmi makamlara oturum icin de basvurabilirsiniz. Yargitayin Bank Asya kararinin delil olarak sunabilirsiniz. Mutlak olarak resmi evraklar istenmiyor, evrak alamadiysaniz beyan esas alinir. Din, irk, mezhep, siyasi görüs ya da herhengi bir sosyal gruba ait olmanizdan dolayi size bask, tehdit, siddet, takip vb. uygulanmissa bu durumda yasal olarak baska bir ülkede yasamak isteme hakkiniz dogar, iltica etmek bu sekilde degerlendirilebilir. Sizin durumunuzda esiniz zaten Norvec vatandasi oldugu icin sorun yasamayacaginizi umuyorum zira ilticaya gerek kalmadan oturum da alabilirsiniz.
 • Soru Sahin Mart 21, 2018 at 7:23 am
  Merhabalar ben almanyadan yazıyorum. Ben ilk ıltica almanyada oldu 2008, kabul olmadi turkiyeye döndüm sonra yunan vizesi alıp geri geldim almanyaya ,burdanda fransaya gidip başvuru yaptim, ordada kabul olmadi simdi almanyaya geldim burda tekrar başvuru yaptim dublin anlasmasi gereği beni geri fransaya gönderecekler, acaba fransa beni ordan turkiyeye mi geri gönderir, acil cevap verirseniz cevinirim
  Cevap Editör Mart 22, 2018 at 1:20 am
  Mahkeme sürecini tamamlamadiysaniz Fransa sizi Türkiye’ye gönderemez, mahkemenin kesin karari vermesi beklenir. Mahkeme kesin kararini olumsuz verirse ülkeyi terk etmeniz istenebilir. Basvurucu icin tehdit olusturacak ülkelere geri gönderme yapilmaz, Oturum yasasi §60’a gör deport yasagiyla ülkede kalmaniza izin verilebilir; bu durumda 5 yil sonra normal oturum sahibi olma imkaniniz olur.
 • Soru kemal kaya Mart 22, 2018 at 10:11 am
  merhaba, suan iltica surecim devam ediyor 6.5 ayi devirdim bulundugum ulkede turkiyelilerin kabul orani%100 genel kabul orani %81 bazi turkiyeliler 1 ay icinde bu yil basindan itibaren kabul almis benim bu kadar sure beklemem hayra mi serre mi delalet?
  sizin tecrubeleriniz elde ettiginiz deneyimler aldiginiz duyumlar benim bu kadar beklmememi neye isaret eder????lutfen cevap verirseniz sevinirim
  Cevap Editör Mart 23, 2018 at 10:22 am
  Kararin aciklanmasi 1 sene’yi asmamasi gerekir. Beklemenizi tavsiye ederim.
 • Soru faruk Mart 22, 2018 at 5:18 pm
  meraba.
  ben 2011 de almanya ya aile birleşimi ile geldim daha sonra 2014 de almanyadan kendı ıstegimle ayrıldım. 2015 de turkıyede eşimle ayrıldım. şu an 2. evlilik yaptım 2 cocugum var.şanlıurfa da yaşıyorum sızden rıcam şu an ailemle almanya ya nasıl gelebiliriz .
  hukuk surecinden vize alıp tekrar almanya ya gelebılırmıyım.
  Editör Mart 23, 2018 at 10:31 am
  Almanya’ya gelmeniz a-iltica basvurusu yapmis eski esiniz üzerinden olduysa ve siz kendiniz basvuru yapmadiysaniz; gecerli gerekceleriniz varsa kendiniz herhangi bir Schengen ülkesine iltica basvuru yapabilirsiniz; b-eski esiniz ile iltica olmadan normal yoldan aile birlesimi yapmissaniz da basvuru yaparsiniz. Eger kendiniz daha önce iltica basvurusu yapmis ve buna ragmen ülkenize geri dönmüs olsaydiniz tekrar basvuru yaptiginizda red alirdiniz. Durumunuzu bu ikisine göre kendiniz degerlendirin. Eger ilk basvuruyu siz yapmadiysaniz vize alip basvuru yapabilirsiniz, ilk basvuruyu yapan kisi siz olmadiginizdan dolayi direkt red verilmez degerlendirilir.
 • Soru Sipan Mart 27, 2018 at 8:25 pm
  Selam benim turkiyede adli suctan aranmam. Var 22yil sebepsiz yere ceza aldim avrupanin herhangi bir ulkesine iltica edersem geri iade edilirmiyim orda ilticam kabul olur mu?
  Editör Mart 28, 2018 at 1:26 am
  Arandiginiz suca bagli, adi suclardan dolayi iltica basvurusu yapilamaz. Iltica kapsaminda olan durumlar sitede belirtilmistir. https://ilticahaberleri.com/wp-content/uploads/2018/01/Almanyada-iltica-Süreci-Koruma-hükümlerinin-dayandığı-yasa-maddeleri_Türkce-4.pdf
 • Soru Mehmet Nisan 13, 2018 at 6:48 pm
  İyi akşamlar ben fransada iltica başvurusu da bulundum parmak izini aldıktan sonra almanyaya vizeli giriş yaptığım anlaşıldı ve bana pasaportumu getirmem söylendi ben pasaportu kaybettim nasıl bi yol izlemem gerekiyo bilgilendirme yaparsanız sevinirim teşekkürler
  Editör Nisan 19, 2018 at 9:51 pm
  Fransa’da mi kalmak istiyorsunuz? Almanya’da mi? duruma göre degisir. Vizeli giris yaptisyaniz Fransa, Almanya’ya Dublin talebi gönderebilir.
 • Soru Haki Nisan 13, 2018 at 9:08 pm
  Polonya vizesi ile Almanya’da iltica yapmak istiyorum polyoya ilticacı kabul etmiyor budırumfa ilticam nasıl olur Almanya damı kalırım yoksa Polonya ya gönderilirmiyim
  Editör Nisan 19, 2018 at 10:03 pm
  Polonya’ya talep gönderirler, Polonya talebi red edebilir de kabul etme riski de var. Kamuoyuna verdikleri demeclerle gercek durum birbirine uyusmayabiliyor. Polonya’nin kesin red edeceginden emin olursaniz rahatca basvurunuzu Almanya’ya yapabilirsiniz.
 • Soru talip Nisan 17, 2018 at 12:18 am
  merhaba 3 senedir Almanya’daydım ve öğrenci oturumum sona erdi. Hollanda yada Belçika gibi bir ülkede 6 ay kalıp iltica talebinde bulunursam almanya’ya geri mi yollanırım yoksa 6 ay yeterli mi dublin için? 2 sene boyunca önceden oturum vermiş ülkenin sorumluluğundasın diyende duydum
  Cevap Editör Nisan 19, 2018 at 10:10 pm
  oturumun Dubline etkisi 2 yildir oturumnuzun bitis tarihinden iki yil sonrasina kadar basvurdugunuz ülkeler Almanya’ya Dublin talebi gönderebilirler, düsük bir ihtimal kendileri insiyatif alip talep göndermeyebilirler de. Ayri ülkelerin Oturum ve Vizeleri olmasi durumunda süresi sonra biteni baz alirlar.
 • Soru Abdullah Nisan 18, 2018 at 6:03 pm
  Merhaba.Yunanistana meric uzerinden kacak olarak gectikten sonra yakalandim.parmak izim alindi.su an kacak yollarla isvece geldim.ilk mulakatta yunanistanda patmak iziniz var.dublinden dolayi sizi oraya gonderebiliriz dediler
  1-bildigim kadari ile yunanistan bu sekilde geri gondermeleri gecis ulkesi oldugunu one surerek kabul etmiyor.bu dogru mudur.geri gonderilme ihtimalim var mi?
  2-esim isvec vatandasi ama tr de su anda.esim isvece gelse iltica haricinde farkli bir yol izleyebilir miyim?nedir?
  Cevap Editör Nisan 19, 2018 at 11:08 pm
  1.Yunanistan genellikle red veriyor bu taleplere ama kabul de verebilirler.
  2.Esiniz Isvec vatandasi oldugu icin size de kosullari saglamaniz halinde normal yolla oturum vermeleri gerekir.
 • Soru Abdullah Nisan 19, 2018 at 10:36 pm
  Mericten yunanistana kacak olarak gectikten sonra yunanistanda yakalandim ve patmak izimi aldilar.pasaportum vs yok.sadece kimligim var.yunanistandan kacak yollarla isvece gectim.esim su an turkiyede fakat isvec vatandasi.
  1- mulakatta yunanistana gonderilme durumunuz olabilir dediler dublinden dolayi.bu mumkun mu?
  2-esim.isvece gectiginde farkli bir yolla isvecte kalmaya devam.edebilir miyim?
  Cevap Editör Nisan 19, 2018 at 11:12 pm
  1.Yunanistan genellikle red veriyor bu taleplere ama kabul de verebilirler.
  2.Esiniz Isvec vatandasi oldugu icin size de kosullari saglamaniz halinde normal yolla oturum vermeleri gerekir.
 • Soru Ahmet Faz Nisan 25, 2018 at 4:09 pm
  İtalya vizesi aldım.Almanyada ilticaya başvurmak istiyorum.Almanyaya gidersem dublinle İtalya’ya geri yollarlar.İtalyada kaçak bı şekilde akrabalarimda 6 ay yaşadıktan sonra Almanya’ya geçip ilticaya basvursam beni İtalya’ya geri gönderirler mi?
  Editör Nisan 26, 2018 at 11:06 pm
  Vizelerin dubline etkisi vize bitis tarihinin üzerinden 6 ay gecmesi halinde kalkiyor.
 • Soru Taha Nisan 27, 2018 at 10:21 pm
  Transit vizeyle Almanya herhangi bir havaalanında ailemle birlikte iltica edersem bizi geri ülkemize gönderirlermi ?
  Saygılar….
  Cevap Editör Nisan 28, 2018 at 11:56 pm
  Havaalanina girdiginiz an iltica edebilirsiniz, geri gönderilmezsiniz. Geri gönderilmenin tek kosulu asilsiz iltica basvurusudur. Bu gibi durumlarda hizlandirilmis sürec uygulanir ve ülksine geri gönderilir. Örnegin; Makedonya ya da Arnavutluk vatandasi birisinin iltica basvuru yapmasi vb. gibi.
 • Soru Ahmet Nisan 29, 2018 at 10:48 pm
  Merhaba ben hollanda vizesiyle.geldim belcikada iltica etmek istiyorum surun cikarmi bide vizem bitmemis kardesim de belcikada siyasiden aldi bilgilendirirseniz sevinirim
  Cevap Editör Mayıs 1, 2018 at 12:13 am
  Belcika isterse Dublin uygulayabilir cünkü Hollanda vizeniz oldugundan sizin islemlerinizden Hollanda mesuldür kanunen. a- Hollanda vizenizi Belcika vizesine cevirmeyi deneyebilirsiniz. b- Vizelerin Dublin’e etkisi vize bitis tarihinden 6 ay sonra düsmektedir.
 • Soru Rezan bakır Mayıs 8, 2018 at 2:13 am
  Slm ben sırbistandan kacak yolarla slovenya geçtim orada polisler beni yakaladı ve parmak izi verdim beni geri sırbistana debort ettiler aradan 3 ay geçtikten sonra ben almanyaya geçtim iltica etsem bini slovenyaya gönderirlermi cevabınızı bekliyorum
  Teşekkür ederim
  Cevap Editör Mayıs 8, 2018 at 11:46 pm
  Hayir; bu durumda Slovenya’ya Dublin uygulanmasi düsük bir ihtimal. Bu konudan sorulmadikca bahsetmeyiniz.
 • Soru Hasan Mayıs 9, 2018 at 7:46 am
  İngiltere’ye 2yıl içinde 2 kere red aldım öğrenci olarak Fransa’dan İngiltere’ye geçmeyi düşünüyorum Fransa’ya turist vizesiyle sonrasında İngiltere kaçak yollarla girmek ve ingilterede iltica etmek ve beni İngiltere Fransa’ya gönderme durumu varmıdır varsada bunu inkansızlaştırabilirmiyiz ve ingiltere şartları nelerdir yardımcı olursanız sevinirim
  Cevap Editör Mayıs 11, 2018 at 3:16 am
  Red aldigniz ülkeye tekrar basvuru yapamazsiniz. Sorunuz anlasilmiyor, kusura bakamayin. Daha net ve acik ifadelerle yazarsaniz yardimci olmaya calisayim.
 • Soru Hasan Mayıs 9, 2018 at 7:48 am
  İngiltere’ye 2yıl içinde 2 kere red aldım öğrenci olarak Fransa’dan İngiltere’ye geçmeyi düşünüyorum Fransa’ya turist vizesiyle sonrasında İngiltere kaçak yollarla girmek ve ingilterede iltica etmek ve beni İngiltere Fransa’ya gönderme durumu varmıdır varsada bunu inkansızlaştırabilirmiyiz ve ingiltere şartları nelerdir yardımcı olursanız sevinirim
  Cevap Editör Mayıs 11, 2018 at 3:17 am
  Red aldigniz ülkeye tekrar basvuru yapamazsiniz. Sorunuz anlasilmiyor, kusura bakmayin. Daha net ve acik ifadelerle yazarsaniz yardimci olmaya calisayim.
 • Soru Hasan Mayıs 9, 2018 at 7:39 am
  İngiltere’ye 2 yıl içinde 2 kere red aldım öğrenci olarak Fransa’ya turist olarak vizeyle gitsem kaçak yollarla ingiltereye girsem ilticaya başvursam beni Fransa’ya gönderme durumu varmıdır varsada İngiltere’den gönderilmemek için ne yapmalıyım
  Cevap Editör Mayıs 11, 2018 at 3:14 am
  2 kere Red aldim derken mahkeme sürecinde de red aldiginizi ifade ediyorsunuz herhalde. Baska bir ülkeye basvuru yapabilirsinzi ama Hem iltica dairesinden hem mahkemeden red aldiysaniz dosyanizin icerigi iltica yasalariyla uyumlu degildir; ayni sekilde baska ülkede red verecektir. Iyi bir avukat ile red kararinizi incelettirin, inceleyin. Neden red verdiklerini tespit edip sonraki basvurunuzda o noktalari düzeltmenizi tavsiye ederim.
 • Soru cihan Mayıs 9, 2018 at 12:06 pm
  Merhaba.Kaçak yollarla Yunanistan a geçen biri Yunanistan da yakalnıp parmak izi alındıktan sonra tekrar kaçak yollarla Almanya ya geçip iltica başvurusu yapsa durum ne olur,Yunanistan a geri gönderirler mi?İltica gerekçesi siyasi suçtan giyilen hüküm.Cevabınız için şimdiden sağolun.
  Cevap Editör Mayıs 11, 2018 at 3:08 am
  Almanya Yunanistana Dublin talebi gönderilebilir ama Yunanistan bu talebi kabul etmedikce Dublin Transferi uygulanamaz. Yunanistan Dublin talebini kabul etezse mecburen basvuru yaptiginiz ülke dosyanizi inceler. Kabul olup olmamasi iltica gerekcelerinize ve bunu inandirici olarak ispatlamaniza bagli. Dublin’de en Güclü deliller Oturum ve vize’dir; diger delillerden dolayi mesuliyet kabul talebini Yunanistan genelde reddediyor. Hayir baska ülkeye’de basvuru yapabilir ancak cikis konusunda sorunlar oldugunu unutmayiniz. Yunanistan suan AB ici serbest dolasimin tam olarak uygulandigi bir yer degil. Siyasi suctan yargilanmak zaten basli basina iltica sebebidir, bu durumu inandiriciliginda süphesiz bir sekilde ispatldiginiz takdirde hangi ülke olursa olsun basvurunuz kabul edilir.
 • Soru Özgür Mayıs 13, 2018 at 11:09 am
  Merhaba Benim nişanlım Sırbistan üzeri almanya ya geldi ve irtica talebinde bulundu mahkemede Sırbistan dan geldiğini söylese Dublin uygulanır mı yada herhangi bir sakıncası var mı kaçak yollar la geldi vizesiz.
  Cevap Admin Mayıs 13, 2018 at 7:55 pm
  Sırbistan schengen ve dublin üyesi olmadığı için Sırbistana dublin uygulanmaz.

  Schengen vize rejimi


  https://www.youtube.com/watch?v=OF0mNPJBRKY
  https://www.youtube.com/watch?v=io__PwgtRHw

 • Soru Kubat Mayıs 14, 2018 at 10:37 pm
  merhaba. ben turkiyede yasiyorum. etnik kokenim be siyasi gorusum yuzunden tanimadigim sahislar tarafindan tehdit ediliyorum hayati tehlikem soz konusu. evime ve ofisime defalarca imzasiz tehdit mektuplari geldi ve savciliga 3 defa suc duyurusunda bulundum. telefondan ve sosyal medya hesaplarim uzerinden tehdit msjlari aldim.tanimadigim sahislar tarafindan etnik kokenimi,inancimi ve siyasi gorusumu sebeb gosterip beni kacirip 2 gun bilmedigim bir depoda alikoydular iskenceye maruz kalip darp edildim ve darp raporlarim mevcut emniyette beni cok fazla ciddiye almadilar hatta iyi olmus vatan hainisiniz diyip dalga gectiler kendim ve nisanlim icin hayatimizdan endise duyuyorum. oturdugum evden tasinip baska semte gectim ama tehditlerin devami geldi olum korkusuyla yasamaktan biktim artik. tum resmi evraklarin kopyalari bende mevcut.Bir sekilde iSVEC e gelip havalimaninda iltica basvurusunda bulunmak istiyoruz. sizce tabiri caiz ise sonuc ne olur kabul gorurmu yoksa tekrardan geri gonderilirmiyiz inanin cok korkuyoruz lutfen bi cvp yazarsaniz gercekten memnun oluruz tsk ederim…
  Cevap Editör Mayıs 16, 2018 at 10:01 pm
  Anlattiklariniza göre hangi ülkeye gitseniz sonuc %100 kabul olur. Gecmis olsun, Allah sabir versin. Gec cevapladigim icin kusura bakmayiniz.
 • Soru mimar sinan Mayıs 16, 2018 at 9:23 am
  S.a
  Ben aşağı yukarı 10 yıldır Balkanlarda yaşıyorum ama buranın vatandaşı değilim. Burada çalışıyorum. Elçilik çocuğumun pasaport süresini uzatmadığı için seneye pasaportu bitiyor. Önümüzde iki seçenek var ya burada pasaportsuz yaşayacak ya da başka bir avrupa ülkesine iltica edeceğiz. İltica etme seçeneği daha cazip geliyor şu anda. Düşündüğümüz ülke ise Almanaya. Almanya vize verme işlemlerini zorlaştırmış ve bu yüzden Yunanistan vizesi alıp o vizeyle de Almanyaya geçmeyi düşünüyoruz. Daha önce çok defa Yunanistan’a ve Almanya da dahil olmak üzere avrupa ülkelerine gittim.
  Yunanistan vizesiyle Almanya’ya gelsek bir sorun çıkar mı? Dublin sözleşmesine takılır mıyız? Ve bu süreç ne kadar sürer tam olarak? İlginiz için teşekkürler.
  Cevap Editör Mayıs 16, 2018 at 10:24 pm
  Yunanistan kendisine gelen Dublin taleplerine genelde red veriyor ama Vize Güclü bir delil oldugu icin böyle bir ihtimal yine de var. Dublin sürecine takilirsaniz, yani Yunanistan Dublin talebini kabul ederse mahkemede bunu düzeltme sansiniz var. Dubline takilmaz ve kabul alirsaniz islemleriniz ortalama 9 ayda biter yerlesik oturuma gecersiniz; Dublin süreci demek mahkemesiz ortalama + 6 ay demek; mahkeme de olursa ortalama + 1 sene demek. Yani bu sürec minimum 6 ay max. 2,5 sene kadar sürebilir. Vizeniz oldugu halde yapabilecekleriniz de var; bunun icin Dublin klasörünü okumanizi tavsiye ederim. Bununla beraber bu sürecin sadece ilk 6 ayini kamp hayati olarak düsünün sonrasinda ya kendi kiraladiginiz evinizde ya da sosyal evler denilen yurtlar icinde size ayrilmis dairenizde kalirsiniz. Kamp’tan Belediye’ye gectiginizde sosyal yardimlardan yararlanma hakkiniz olur; henüz kabul almamis olsaniz bile bu gecerlidir.
 • Soru Hamza Mayıs 17, 2018 at 5:01 pm
  Slm ben polonyada iltica edip sonrada 8 ay sonra almanyada mecburi iltica ettim almanya beni polonyaya göndermek istiyor 6 ayın dolmasına da 1 ay var iki defa yakalandım polonya gitme kararım çıkmış ama polisler beni saldılar bana mahkeme numarası verdiler herhafta orayi arayıp postumu sormamı söylediler şuan ne yapabilirim
  Cevap Editör Mayıs 18, 2018 at 9:00 pm
  Polonya’da iltica sonucunuz red olsaydi baska bir ülkeye basvuru yapabilirdiniz. Dublin ugulamalari yasal olarak normal. Dava acabilirsiniz. iyi bir avukata danismanizi tavsiye ederim.
 • Soru azad Mayıs 18, 2018 at 11:33 pm
  merhaba ben turkiyeden ispanya shengen vizesi alarak ispanyaya bir gün arayla fransa aktarmali ucuş bileti aldim fransada havalimaninda kontrolden gectim parmak izim alinmadi sadece pasaporta giris damgasi vuruldu ve o bir günde bi şekilde isvićreye geldim iltica etmeyi düşünuyorum dubline takilr miyim? erken cevap gelirse sevinirim teşekurler..
  Cevap Editör Mayıs 21, 2018 at 10:10 pm
  Vize’den dolayi Ispanya’yi sorumlu tutarlar ve Ispanya’ya Dublin Transfer talebi gönderirler. Vizelerin Dublin’e etkisi vize bitis tarihinden 6 ay sonra düser.
 • Soru resat Mayıs 21, 2018 at 9:08 pm
  merhaba, ben isvicrede iltica etmistim, terk aldim ama oglum ingilterde yasiyor ingilterye iltica etsem oglum sazesinde kalma sansim varmi acaba ? oglum 11 yasinda annesi ve uvey babasizlan yasiyorlar suanda, eger bilginiz varsa yayarsanis sevinirim.tskler
  Cevap Editör Mayıs 21, 2018 at 10:40 pm
  Ülkeler icin resit olmayan cocugn refakatcinin olup olmadigidir; cocugunuzn annesi onunla oldugu icin bu sizin icin gecerli bir durum degil ancak Cocugunuzu görme, onunla zaman gecirme hakkiniz var bu nedenle Ingiltere vizesi basvurusu yapabilirsiniz. Ingiltere’de iltica gerekceleriniz varsa basvuru yapabilirsiniz. Basvurunuz kabul olursa oturum alip Ingiltere’de kababilirsiniz.
 • Soru Acil yardım lütfenn Mayıs 22, 2018 at 11:12 am
  1.Yunanistan schengen vizesiyle ilk önce Yunanistan’a sonra da Almanya’ya geçmeyi düşünüyoruz yani mevcut planımız bu. Yunanistan tek giriş çıkış C tipi schengen vize vermeye başlamış bu aralar. Bu vizeyle önce Yunanistan’a gideceğiz oradan da Almanya’ya geçebilir miyiz?
  2.Diyelim ki Yunanistan’da (havaalanında) Almanya’ya gidişimiz engellendi başka bir Avrupa ülkesine (Hollanda) gitsek oradan Almanya’ya geçmek istesek Almanya’ya ilticamızı kabul eder mi? Bizi Yunanistana mı gönderir yoksa Hollandaya mı?
  3.Mesela işler yolunda gitti ve Yunanistan’dan Almanya’ya ulaştık, orada (havaalanında) pasaport kontrolünde Almanya’ya alınmama durumu olur mu? Olursa orada “biz iltica etmek istiyoruz dedik” kabul ederler mi? yoksa konrolden geçip Almanya’ya girmek mi gerekiyor?
  Teşekkürler.
  Cevap Editör Mayıs 24, 2018 at 10:47 pm
  3. yasal yolla Almanya`ya geldiyseniz ülkeye alinmama gibi bir durum olmaz, illegal yolla geldiyseniz iltica etmek istediginizi söylediginizde yine ülkeye alinirsiniz.
  2. Almanya Dublinle ilgisi olan ülkelere talep yazisi gönderir; bu ülkeler bu taleplerin gerekcelerine göre kabul ya da red cevabi verirler. Oturum ve Vizeler Dublin yasasinda en kötü/Güclü delillerdir.
  1. Schengen vizeniz varsa AB ici Serbest dolasim kurali geregi istediginiz ülkeye gidersiniz.
 • Soru Emrah Mayıs 23, 2018 at 9:31 pm
  Merhaba ben yaklaşık 7 ay önce hırvatistan da yakalanıp iltica başvurusunda bulundum tekrar kaçak yollarla fransaya gelip 2 ay önce iltica talebinde bulundum bana bi takım kâğıtlar verip bi sonuç söylenmiyor acaba dublin uygulama aşamasımı bu birde eğer ki dubline yakalanırsam valilikten hırvatistana polis göz altısındamı gidicem
  Cevap Editör Mayıs 24, 2018 at 10:50 pm
  Size verilen evraklari mutlaka bir avukata gösterin, gerektiginde Zamani asmadan itiraz etmeniz, dava acmaniz gerekebilir.
 • Soru onur Mayıs 25, 2018 at 12:46 pm
  15 temmuzun hemen arkasindan ilerleyen gunlerinde pasaport almis/cikarmis /uzatmis/yenilemis(elciliklerden ve / veya ilgii makamlardan) kisilere mulakatta ve savunma metininde ne tavsiye edersiniz????
  lutfen yanit verin.
  Ohal kapsamindaki pasaport verilmesine iptaline dayali eylul 2016da cikan yasa maddesi gecerli olur mu? sonucta cogu kisi 15 temmuz ve eylul arasinda pasaport aldi…pasaport iptalleri ve elciliklerde yenileme basvurusunda bulunanlara sorun cikarma eylulden sonra eylul 2016da cikan khk ile basladi sizce mantikli bir arguman olur mu mulakatta ve yazili savunma metinlerinde????
  Bu coook onemli bir konu lutfen kisisel olarak sormuyorum genel olarak cok kisi magdur oldu olmak uzere bu hsuusda!!!!
  Cevap Editör Mayıs 26, 2018 at 12:05 am
  Böyle bir durumda Hakkinizda Devlet takibi olup olmadigi süpheli durumua düser bu nedenle bu olaylari cok detayli aciklamalisiniz. Evet mülakattaki raportör meselenin detayini bilmiyor olabilir ve 15 Temmuz sonrasi Devlet dairelerinde islem yaptirma vb. fiileri süpheli bulup red verebilir. Bu nedenle Mülakata sunumunuzda gecerli bir aciklamaniz yoksa ”Hakkimda Devlet takibi var, kogusturma altindayim“ vb cümleler kurmayin yani ya bu konuya girmeyin ya da cok detayli aciklamasini da mutlaka anlatin yoksa raportör anlattiklariniz celiskili buldugunudan ”Yalan söylediginizi, Senaryo uydurdugunuzu” düsünebilir ve Red karari verebilir.
 • Soru onur Mayıs 25, 2018 at 12:47 pm
  15 temmuzun hemen arkasindan ilerleyen gunlerinde pasaport almis/cikarmis /uzatmis/yenilemis(elciliklerden ve / veya ilgii makamlardan) kisilere mulakatta ve savunma metininde ne tavsiye edersiniz????
  lutfen yanit verin.
  Ohal kapsamindaki pasaport verilmesine iptaline dayali eylul 2016da cikan yasa maddesi gecerli olur mu? sonucta cogu kisi 15 temmuz ve eylul arasinda pasaport aldi…pasaport iptalleri ve elciliklerde yenileme basvurusunda bulunanlara sorun cikarma eylulden sonra eylul 2016da cikan khk ile basladi sizce mantikli bir arguman olur mu mulakatta ve yazili savunma metinlerinde????
  Bu coook onemli bir konu lutfen kisisel olarak sormuyorum genel olarak cok kisi magdur oldu olmak uzere bu hsuusda!!!! cunku direk sorduklari soru 15 temmuz sonrasi pasaport almissin
  Cevap Editör Mayıs 26, 2018 at 12:16 am
  Böyle bir durumda Hakkinizda Devlet takibi olup olmadigi süpheli durumua düser bu nedenle bu olaylari cok detayli aciklamalisiniz. Evet mülakattaki raportör meselenin detayini bilmiyor olabilir ve 15 Temmuz sonrasi Devlet dairelerinde islem yaptirma vb. fiileri süpheli bulup red verebilir. Bu nedenle Mülakata sunumunuzda gecerli bir aciklamaniz yoksa ”Hakkimda Devlet takibi var, kogusturma altindayim“ vb cümleler kurmayin yani ya bu konuya girmeyin ya da cok detayli aciklamasini da mutlaka anlatin yoksa raportör anlattiklariniz celiskili buldugunudan ”Yalan söylediginizi, Senaryo uydurdugunuzu” düsünebilir ve Red karari verebilir.
  Evet bu konu cok önemli ve genelde Red karari bu sebeple veriliyor. Hic farkina bile varmadan ”Rol yapan birisi” gibi algilanabilirsiniz bu nedenle Celiskili Ifadeler Kullanmayiniz. Raportörler her ne kadar ülkenin durumunu bilse de detaylara tam olarak vakif olmayabilir. Eger hakkinizda Devlet Takibi (Yakalama, Arama, Tutuklama, Kogusturma karari, Fisleme raporu vb.) yoksa ”Ben Devlet takibi altindayim” demeyin!!! Bunu ispat etmenizi isterler ve ispat edemezseniz ve ayni zamanda celiskili ifadeler kullanirsaniz Red karari alabilirsiniz.
  Bu gibi durumlarda eger hakkinizda Devlet takibi yoksa iltica gerekcelerinizi AsylG/iltica yasasi 3, AslyG/iltica Yasasi 4, AufentG/ ikamet yasasi 60, yasa maddeleri üzerine kurunuz, tabi eger bu yasada gecen durumlar sizde de varsa. Bununla beraber Devlet tarafindan kogusturmaya tabi tutulmaya dair somut tehlikelerden dolayi korkularinizi da anlatabilirsiniz. Somut tehlike demek henüz basinaza bu olay gelmemis ama gelmesi kuvvetle muhtemel olaylar demektir. Somut tehlikelere cokca deginebilirsiniz cünkü bunlar da iltica gerekcesidir illa ki basiniza birsey gelmis olmasi gerekmez; zulme ugramaniza dair somut tehlike olmasi durumunda da kabul karari verilmesi gerekir.
  Soru cemal kara Mayıs 25, 2018 at 2:04 pm
  polis mulakati ve ana mulakat oluyor normal olarak prosedurde bildigim…
  cok uzun suredir bekleyip(6 ay ve daha fazla) gocmen diaresi tarafindan 3. mulakata cagrilmak nedir bu kotuye mi dalalettir yoksa iyi bir durum mu? genel tecrubelerinize ve gorduklarinize dayanarak soruyorum
  Cevap Editör Mayıs 26, 2018 at 12:18 am
  tam olarak anlayamadiklari konulari size tekrar sormak icin cagirmis olmalari muhtemeldir.

Benzer İçerikler

Bir haftadır gözaltında tutulan 14 kız öğrenci serbest bırakıldı

admin

Sedat Peker’in ‘3 milyon dolar rüşvet alan savcı’ dediği Hüseyin Önelge kimdir?

admin

HDP Eş Genel Başkanı Sancar: İddianame, MHP Genel Merkezi’nde hazırlandı

admin

104 yorumlar

Turan Mayıs 30, 2018 at 10:15 pm

Merhaba. Turkiye’den siyasi sebeblerden dolayi kacak yoldan Yunanistan’a geldim, burdan da gemiyle İtalya’ya gecip İsviçre’de iltica etmek istiyorum. Size sorum; İtalya’da polis tarafindan yakalanirsam eger, parmak izim alinirmi? Eger alinsa bile iltica etmek istemedigimi belirtip serbest kalabilirmiyim? Duyduklarima gore İtalyan polisi gözaltına alip ‘15 gün icinde ulkeyi terket veya iltica talebinde bulun’ diyip birakiyormus bu gercek mi? Eger tum bunlar olur da İtalya parmak izimi alir ancak ben iltica talep etmemiş olsam bile İsviçre’ye kacak gidip iltica etsem dublin prosedürü uygulanir mi? İtalya geri kabulü onaylar mi? Teşekkürler şimdiden.

Cevapla
Editör Haziran 1, 2018 at 4:16 am

Yakalanirsaniz parmak iziniz alinir ve 10 gün icinde ülkeyi terk etmeniz istenir ama parmakizi alinmamasi icin Italyan Polislerine ”Ben Isvicre’ye iltica edecegim; Parmakizimi alirsaniz size gönderirler; lütfen parmak izi almayin.” diyebilirsiniz ya da bunu italyanca olarak bir kagida yazin gerektiginde gösterirsiniz. ” Io mi rifugero in Svizzera, se preso le mie impronte digitali mi rispediranno all’Italia. Non ne voglio cosi non prenedere le mie impronte digitali per favore. grazie.”

Parmakizi Dublin icin zayif bir delildir ilgili ülkelr buna dayanan taleplere itiraz edip sorumlulugu kabul etmeyebilir bununla beraber mahkemede Dublin kararini Italya icin düzeltme sansiniz var. Mahkemede italyan iltica sisteminin sistematik kusurlari nedeniyle Dubin taleplerine red karari verilmesi gerekir.

Cevapla
İhsan Mayıs 31, 2018 at 1:43 am

Merhabalar
Kaçak yollarla yunanistan a giriş yaptık. Henüz yakalanmadık. Parmak izi vermedik. Benim abd vizem var. Ailemin ise pasaportları yok. Bu nedenle ailemi yunanistan da bırakıp geçerli abd vizem ile hangi ülkeye iltica etmemi tavsiye edersiniz. Aile birleşiminin en hızlı ilerlediği ülke neresidir? En kısa sürede ailemi yanıma alabileceğim ülke?
Teşekkürler…

Cevapla
Editör Haziran 1, 2018 at 4:31 am

Benim sahsen siralamam Almanya-Isvicre-Avusturya-Hollanda-Ingiltere-Franca-Belcika-Isvec-Finlandiya-Norvec yani sahsi tercih meselesi.

Cevapla
İhsan Mayıs 31, 2018 at 5:24 am

Aciliyeti Var!!!
Merhabalar
Kaçak yollarla yunanistan a giriş yaptık. Henüz yakalanmadık. Parmak izi vermedik. Benim abd vizem var. Ailemin ise pasaportları yok. Bu nedenle ailemi yunanistan da bırakıp geçerli abd vizem ile hangi ülkeye iltica etmemi tavsiye edersiniz. Aile birleşiminin en hızlı ilerlediği ülke neresidir? En kısa sürede ailemi yanıma alabileceğim ülke?
Yunanistan da yakalanmadıysanız polise müracaatı tavsiye eden var tavsiye etmeyen var. Sonraki gideceğimiz ülkede iltica sürecini etkilediği söyleniyor. Siz ne dersiniz?
Teşekkürler…

Cevapla
Editör Haziran 1, 2018 at 4:55 am

Baska ülkeye gidecekseniz resmi islem yaptirmamaniz idealdir yoksa Dublin ihtimali olur; Yunanistan ile hicbir resmi isleminiz olmazsa Dublin gündeme bile gelmez. Tabi baska ülkelerde Dublin takilmazsaniz ve istediginiz ülkeye gitmeniz cok uzun sürmeyecekse.

Cevapla
abdullah Haziran 1, 2018 at 9:46 am

ulkelerin iltica sartlarindan ve bizleri kabul oranlarindan bahsederseniz sevinirim. bzilere cok celiskili bilgiler gelebiliyor.birde yorumunuzda ingiltere ve fransa gibi ulkeleri norvec in onune koymusssunuz iltica tercih sirasinda. norvecten cok olumlu haberler geldi hizli ve sartlarinin iyi oldugu yonunde. acikcasi kafa karisikligi yasiyorum. ulkelerin sartlarindan ve kabul oranlarindan bahsedersiniz sevinirim. ozellikle ingiltere ve fransadan. tesekkurler

Cevapla
namik kar Haziran 2, 2018 at 5:55 pm

abdullah Norvecte bekleme sureleri cook uzun 9 aydir yanit bekliyorum. Cok kisi oyle

Cevapla
Paşa Haziran 2, 2018 at 6:00 pm

Merhabalar ?
Ben istanbul’da yaşayan EŞcinsel bir bireyim.29 yaşında ve üni mezunuyum.Yakın zamanda ailem beni öğrendi ve ciddi sorunlar yaşayarak can gücenliğim olmadığı gerekçesiyle savcılığa başvuruda bulundum.Ben kaçmayayım diye ailem pasaportumu ve parama el koymuştu.pasaportumu geri vermeleri için savcılığa bulunduğum şikayetimi geri çekmemi istediler bende 3. Gün geri çektim ve pasaportumu zor da olsa aldım.Türk silahlı kuvvetlerinden de orjinal yine eşcinsel olduğuma dair raporumda var.ayrıyetten dini inançsızlığım da söz konusu aile ve devlet tarafında sonuçta hoş karşılanmıyorum da.Avusturya ya da vizem var.Tek destekcim annem ve onu da yanımda götürsem sadece bana şahitlik edip Türkiyeye geri gönderilmemem için şahitlit yapmasına gerek varmı(kendisi geri dönecek Türkiye’ye).Avusturya’ya uçakla direkt giriş yapıp iltica etsem bu sebeplerimden dolayı kabul edilir miyim?

Cevapla
admin Haziran 4, 2018 at 7:00 pm

“(1) Mültecilerin Hukuki Statüsüne _liskin 28 Temmuz 1951 tarihli Anlasmanın (Federal Resmi
Gazete 1953 II Sayfa 559) uygulaması çerçevesinde bir yabancı; ırkı, dini, tabiiyeti, belirli bir
sosyal gruba mensubiyeti veya siyasi görüsleri nedeniyle hayatının veya özgürlügünün tehdit
altında bulundugu bir devlete gönderilemez. Bu hüküm, Federal Almanya‘da yabancı mülteci
statüsünü tasıyan veya Federal Almanya dısında, Mültecilerin Hukuki Statüsüne iliskin Anlasma
anlamında yabancı mülteci olarak tanınmıs olan yabancılar için de geçerlidir. Belirli bir sosyal
gruba mensubiyet nedeniyle takibat, yabancının hayatına, vücut bütünlügüne veya özgürlügüne
yönelik tehditin sadece cinsiyete baglı olması halinde de mevcut olabilir”

Zalimce eylemler kanunu
“2. Deist veya ateist düşüncelere sahip olma, çeşitli ibadetlere biçimlerine ve dini aktiviteler katılma
veya katılmama, dini düşüncelerin ifadesi veya herhangi bir din tarafından emredilen kişisel ya da
toplumsal davranışlarına uymayı kapsayan dini durum,”

Yukarıdaki maddeleri aşağıdaki linkten ayrıntılı olarak inceleyebilirsiniz.
https://ilticahaberleri.com/wp-content/uploads/2018/01/Almanyada-iltica-S%C3%BCreci-Koruma-h%C3%BCk%C3%BCmlerinin-dayand%C4%B1%C4%9F%C4%B1-yasa-maddeleri_T%C3%BCrkce-4.pdf

Annenizin sizinle gelmesine gerek yok. Havaalanında da başvuru yapmak zorunda değilsiniz. Ülkeye girdikten sonra bir iltica merkezinden başvuru yapabilirsiniz. Mağduriyetinizi Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinde yazan kriterler ışığında yapmanızı ve belgelerinizi buna göre tamamlamınızı tavsiye ederiz.

Cevapla
Azad Eylül 29, 2019 at 7:59 pm

Merhaba ben kaçak yoldan İtalya üzeri Fransa’ya geçmek istiyodum fakat İtalya’da yakalandım ve parmak izim alındı bir kağıt verdiler ve 3 gün içinde iltica etmemi söylediler iltica etmedim ve Fransa’ya gitim trenle ve burda iltica edip kalmak istiyorum sizin bu konuda yorumlarınızı alabilir miyim teşekkürler.

Cevapla
Melis Haziran 2, 2018 at 7:06 pm

Mrb cinsiyet değiştirdim kadın oldum istanbulda yaşıyorum iş bulamıyorum ailemle de görüşmüyorum almanya yada Avusturya ya iltica etmek istiyorum bu bir iltica sebebi olabilir mi

Cevapla
admin Haziran 4, 2018 at 6:52 pm

“(1) Mültecilerin Hukuki Statüsüne _liskin 28 Temmuz 1951 tarihli Anlasmanın (Federal Resmi
Gazete 1953 II Sayfa 559) uygulaması çerçevesinde bir yabancı; ırkı, dini, tabiiyeti, belirli bir
sosyal gruba mensubiyeti veya siyasi görüsleri nedeniyle hayatının veya özgürlügünün tehdit
altında bulundugu bir devlete gönderilemez. Bu hüküm, Federal Almanya‘da yabancı mülteci
statüsünü tasıyan veya Federal Almanya dısında, Mültecilerin Hukuki Statüsüne iliskin Anlasma
anlamında yabancı mülteci olarak tanınmıs olan yabancılar için de geçerlidir. Belirli bir sosyal
gruba mensubiyet nedeniyle takibat, yabancının hayatına, vücut bütünlügüne veya özgürlügüne
yönelik tehditin sadece cinsiyete baglı olması halinde de mevcut olabilir.”

Bu madde çerçevesinde toplumsal ve aile baskısı gördüğünüzden dolayı veya watsup,facebook,twiter gibi sosyal medyadan tepki alıyorsanız, cinsel tercihlerinizden dolayı hakaretlere aşağalanmaya, insanlık dışı muamelelere maruz kalıyorsanız o zaman cinsel tercihinizden dolayı iltica edebilirsiniz.
https://ilticahaberleri.com/wp-content/uploads/2018/01/Almanyada-iltica-S%C3%BCreci-Koruma-h%C3%BCk%C3%BCmlerinin-dayand%C4%B1%C4%9F%C4%B1-yasa-maddeleri_T%C3%BCrkce-4.pdf

Cevapla
Turan aydin Haziran 4, 2018 at 3:20 pm

Merhaba. Turkiye’den siyasi sebeblerden dolayi kacak yoldan Yunanistan’a geldim, burdan da gemiyle İtalya’ya gecip İsviçre’de iltica etmek istiyorum. Size sorum; İtalya’da polis tarafindan yakalanirsam eger, parmak izim alinirmi? Eger alinsa bile iltica etmek istemedigimi belirtip serbest kalabilirmiyim? Duyduklarima gore İtalyan polisi gözaltına alip ‘15 gün icinde ulkeyi terket veya iltica talebinde bulun’ diyip birakiyormus bu gercek mi? Eger tum bunlar olur da İtalya parmak izimi alir ancak ben iltica talep etmemiş olsam bile İsviçre’ye kacak gidip iltica etsem dublin prosedürü uygulanir mi? İtalya geri kabulü onaylar mi? Teşekkürler şimdiden.

Cevapla
admin Haziran 4, 2018 at 6:19 pm

Merhaba. Endişelerinizde haklısınız.
1.İtalyan polisi ya sizi görmezlikten gelecektir.
2.Yada iç kukuku işletip sizi mahkemeye çıkartır.Bu vesileyle ya deport kararı uygular yada iltica seçeneğini sunarlar.
3.Sizi iltica ofisine götürebilirler yada 10 gün içinde iltica etmenizi isteyebilirler.
Bundan dolayı polis parmak izinizi alır ve EURODAK avrupa parmak izi sistemine parmak izinizi kaydettiler ise bu yüzden hangi schengen ülkelerinden geçtiğiniz belli olacaktır.Bundan dolayı dublin uygulanabilir. İsviçre İtalya arasında dublin uygulaması bulunmaktadır.Dublin yönetilmesi gereken bir süreçtir. İsviçre’ye başvuru yaaptığınız andan itibaren 3 ay içerisinde dublini uygulatması gerekmektedir ama uygulatmayabilir de.Memura bağlı. İtalya’nın da 2 ay içerisinde kabul ettiğini belirtmesi gerekmektedir. Memura bağlı. İtalya kabul ettiğini belirtirse İsviçre göndermek zorundadır. Şayet dubline takılırsanız. Dublin konusunda uzman bir avukat 6 aylık süreyi zaman aşımına uğratarak dublini düşürebilir.
İlginize Teşekkür Ederiz
https://ilticahaberleri.com/dublin-iii-turkce-ceviri-tam-metin/
https://ilticahaberleri.com/dublin-iii-anlasmasina-gore-zaman-asimi-sureleri/
https://ilticahaberleri.com/dublin-anlasmasina-dikkat/

Cevapla
canan Haziran 4, 2018 at 7:50 pm

Merhaba İsveç’e vize ile geldim ve vizem Bir hafta sonra bitiyor.Benim planımda vizeyi uzatmak vardı fakat bugün aldığım bir bilgi neticesinde uzatamayabilirim. Siyasi nedenlerden iltica etmek istedim fakat bekar olduğum için ve hakkımda gözaltı gibi (tabi yarın ne olacağı bilinmiyor) kesin bir delil olmadığı için kabul edilmeyeceğimi , ya da en az 18 ay bekletilip red yiyebileceğimi söylüyorlar . Almanya yı tavsiye edip vize bitiminden önce git , bekle ve iltica et diyenler oldu fakat orası da Dublinden dolayı geri gönderir mi? tavsiyeniz nedir ?

Cevapla
admin Haziran 5, 2018 at 3:11 pm

Henüz vizenizin süresi varken Almanya’dan C tipi vize uzatılması mümkündür. Dolayısı ile isveç vizesinden sonra Almanya size 90 gün kalmalı Alman Ulusal vizesi verecektir. Bu vizeyle 90 gün içerisinde ülkeden çıkmanız gerekmektedir. Dolayısı ile dublin uygulanmayacak demektir. Bunun için ilk başta 3 evrağa ihtiyacınız bulunmaktadır.1.WGB(kiracı bildirim formu) yani evinde kaldığınıza dair bir form olup size bu kağıda veren ev sahibine herhangibir maddi yükümlülük eklememektedir. 2. 90 günlük sağlık sigortası. 3. Mazeret belgeleri (sağlık,üniversite görüşmeleri yada iş görüşmeleri…) sunduğunuz takdirde WGB aldığınız yerdeki belediyeye başvuru yapmanız yeterlidir. 2 fotoğraf ve 63 euro vize harcı ile
İlticanızın kabulu için linkteki makaleleri okumanızı tavsiye ederiz..
https://ilticahaberleri.com/almanya-iltica-ikinci-mulakat-islemleri/
https://www.youtube.com/watch?v=JS777KEV-oM

Cevapla
reborn Haziran 8, 2018 at 7:24 am

Merhaba ben şuanda karadağdayım ancak buraya gelebildim buradan sonrası için hiçbir bilgim ve planım yok bana bir akıl veya bir yol göstermenizi rica ediyorum caresizce bekliyorum ne yapacağımı nasıl bir yol izleyeceğimi bilmiyorum lütfen bir yol gösterin teşekkür ederim

Cevapla
admin Haziran 12, 2018 at 12:28 pm

Merhabalar,
Öncelikle geçmiş olsun. Avrupa’da herhangibir schengen ülkesine vize alabiliyorsanız vize almanızı tavsiye ederiz. Vize alamadığınız takdirde herhangibir şekilde Almanya,Norveç,Finlandiya,İsveç,Belçika,Fransa,Hollanda gibi ülkelere iltica başvurusu yapmanızı tavsiye ederiz. İltica etmeden önce aşağıdaki makaleleri okumanızı tavsiye ederiz.

https://ilticahaberleri.com/dublin-anlasmasina-dikkat/
https://ilticahaberleri.com/dublin-iii-anlasmasina-gore-zaman-asimi-sureleri/
https://ilticahaberleri.com/almanya-iltica-ikinci-mulakat-islemleri/

Cevapla
Mustafa Haziran 13, 2018 at 11:58 am

Türkiye’de Green Card kazanmış ancak yurt dışına çıkış yasağı olan birine tavsiyeniz ne olur? Randevu günü geçti ve zaman aleyhte işliyor. Pasaportum yok ve alamıyorum. Ne yapmak isabetli olur?

Cevapla
admin Haziran 16, 2018 at 12:13 pm

Merhabalar,
Amerikan konsolosluğu ile iletişime geçmenizi tavsiye ediyoruz. Green Card kazanmış kişiler için seyahat belgesi hazırlanma durumu olabilir.

Cevapla
isimsiz Haziran 19, 2018 at 3:19 pm

merhaba. 23 yaşındayım ve almanya ya iltica etmek istiyorum.
ailemden aşırı derece de psikolojik baskı görüyorum ve tehdit alıyorum…bana her istediklerini yaptırmak istiyorlar,köle olarak kullanıyorlar gibi birşey.karşı çıktığımda ise tehdit ediyorlar..
dini inançlarımdan dolayı da çok fazla psikolojik baskı görüyorum..hiçbir yerde istenmiyorum gibi birşey. dini inancımdan bahsettiğim zaman insanlar bana karşı tavır alıyor.
psikiyatri raporum var sosyal fobi,okb,depresyon vb hastası olduğuma dair..ilaç kullanıyordum fakat bıraktım bir kaç hafta önce.
bu sebepler yeterli midir acaba? yoksa daha fazla mı sebep gerekli?
ve buna ek olarak,intihara meyilli olduğumu söyler isem bana artı olarak mı döner yoksa eksi olarak mı?

Cevapla
admin Haziran 20, 2018 at 9:10 am

Merhaba,
Almanya iltica kanunu Madde 3 ve alt fıkraları size kısmen uymaktadır. Fakat mağduriyetinizi belgelendiremediğiniz sürece anlattığınız gerekçeler mağduriyet için yeterli olmayacaktır. Hastalığınız ile ilgili Almanya gerekli psikolojik desteği sağlamaktadır. İntihar üzerinden yürümemenizi tavsiye ediyoruz. Daha çok toplumsal çevre ve aile baskısı üzerinden mağduriyetlerinizi belgelendirmeniz daha uygun olacaktır. Aşağıdaki makaleyi okursanız sorularınıza cevap bulacağınızı umuyoruz.

https://ilticahaberleri.com/almanya-iltica-ikinci-mulakat-islemleri/
https://ilticahaberleri.com/1830-2/
https://ilticahaberleri.com/almanya-iltica-yasasi-turkce-tam-metin/

Cevapla
Selim Haziran 19, 2018 at 5:03 pm

Sonuçlanma süresi en kisa olan ülke nedir?

Cevapla
admin Haziran 20, 2018 at 8:34 am

Merhaba,
Bu konu hakkında yeterli bilgiye sahip değiliz. Dönemsel değişiklikler olmaktadır. Daha çok Norveç,Almanya,Hollanda,Belçika,İspanya,Fransa gibi yerleri araştırmanızı tavsiye ederiz.

Cevapla
abdullah Haziran 23, 2018 at 9:35 pm

Merhaba, benim ingiltere vizem var. Rusyaya vize alip, rusya uzerinden bir sekilde ailemle norvece girsem dublin anlasmasi geregi ingiltereye mi gonderirler? dublinin anlasmasi ingiltere vizemin bitiminden kac ay sonra gecersiz olur?

Cevapla
fatih saki Haziran 29, 2018 at 10:20 pm

merhaba.Kamudan ihraç edildim.Daha önce çalıştığım bir kurumdan dolayı polis tarafından arandım.Son safatını bilmdeğim bu olayı resmi olarak kanıtlayamam.Eşimle beraber ikimizin de yurt dışı yasğı var.Bunları yaşadığımız sıkıntıların derecesi bakımından bahsediyorum.Kanada’ya alabilirsem turistik vize alıp ailemle gelip iltica başvurusunda bulunmayı düşünüyorum.Turist vizesiyle gelerek, gerekli evraklarla iltica talebinde bulunsak sizce kabul görür mü?İltica kabulu bakımından bu yol mu daha etkili yoksa bir şekilde Amerika’ya gidip Kanada sınırına bırakılıp o şekilde iltica talebinde bulunmak mı?Eşimin ve iki çocuğumun Amerika vizesi var.Benim yok.Ama derseniz ki önce Amerika’ya gelip sonrasında Kanada sınırına bırakılarak iltica talebinde bulunmak daha etkili yol o zaman Amerika vizesi almanın yoluna bakacağım.Bu 2 türlü iltica şeklinden hangisinin daha etkili ve sonuca götürür olduğunu aydınlatabilir misiniz?Veya üçüncü bir Kanada ilitca başvuru şekli var mı?iyi çalışmalr.

Cevapla
Editör Temmuz 1, 2018 at 12:22 am

Yurtdisi yasaginiz varsa nasil vize alacaksiniz?! ve yurtdisina cikacaksiniz. Yurtdisi yasaginiz varsa bir sekilde ülkenizin disina cikip oradan Amerikan ya da Kanada vizenizle yolculuk yapmaniz gerekir. Vize sart onu söyleyebilirim.

Cevapla
O Ocak 15, 2020 at 8:29 am

beni disari ciktigimda dukkana gittigimde tanimadigim 3 kisi takip ediyor korkuyorum. neden takip ettiklerini bilmiyorum. elimde takip ettiklerine dair kanit videolar var. bundan baska, bu gune kadar 4 kere yasadim 2sinde ses kayit ile kayit etdim. gece saat 3-4 de kapidan ses geliyor biri kapiyi acmak istiyor korkuyorum. bir keresinde aksam eve geldigimde yarim saat sonra kapimi caldilar kimsiniz dedigimde, kadin sesi geldi acarmisiniz sizden hoslaniyorum dedi bir kizdi actigimda 2 erkegin iceri girmek icin kapiyi kendilerine dogru ittiklerini gorup acilen kapiyi kapatdim kilitledim ve bana kufur etdiler, elimizden kurtulamazsin seni oldurecez dediler.(ses kayitlari var) cok endiseliyim. tum bunlarin neden basima geldigini bilmiyorum. iltica etmek istiyorum ses ve video kayitlarimla sonuc ne olur?

Cevapla
admin Ocak 15, 2020 at 1:40 pm

WordPress hakkında
İltica Haberleri
22 eklenti güncellemesi
576576 yorum denetimde
Yeni

Merhaba, admin

Çıkış yap
Yorumlar
Yorum listesini filtrele

Tümü (5.884) | Benim (646) | Bekleyen (576) | Onaylanmış (5.308) | İstenmeyen (0) | Çöp (103)

Yorumlarda ara:
Toplu eylem seçin
Yorum tipine göre filtrele
Yorum listesi dolaşımı
5.308 öge « ‹
Geçerli sayfa
/ 266 Sonraki sayfa› Son sayfa»

Yorum listesi
Tümünü seç

Yazar
Yorum
Cevaben

Gönderim tarihi
User review
Yorumu seç
admin
ilticahaberleri@gmail.com
82.113.98.243 Yaso yorumuna yanıt olarak.

MErhabalar, iltica etmiş kişiler için 18 ay sonra dublin düşmektedir. Ancak bir de iç hukuku işlettikleri için 4 ayda öyle eklenmektedir 22 ay sonra tekrar başvuru yapabilirsiniz.

https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.
Onayı kaldır |
|
| Düzenle | İstenmeyen | Çöp

Fransa İltica Prosedürü
Yazıyı görüntüle
154154 onaylanmış yorum1414 bekleyen yorum

15.01.2020, 13:39

Yorumu seç
admin
ilticahaberleri@gmail.com
82.113.98.243 Ali yorumuna yanıt olarak.

merhabalar, lütfen bu konuyu bir seyahat acentesi ile görüşebilirsiniz.

https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.
Onayı kaldır |
|
| Düzenle | İstenmeyen | Çöp

İngiltere İltica Prosedürü
Yazıyı görüntüle
252252 onaylanmış yorum2727 bekleyen yorum

15.01.2020, 13:38

Yorumu seç
admin
ilticahaberleri@gmail.com
82.113.98.243 Doğan yorumuna yanıt olarak.

Merhabalar, site olarak hiçbir hukuk bürosunun destekçisi ya da referansı değiliz. Verdiğimiz linkler Almanya’da bu alanda çalışma yapan avukatların kısa bir derlemesidir.

https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.
Onayı kaldır |
|
| Düzenle | İstenmeyen | Çöp

Almanya_İltica Davalari icin Uzman Avukatlar
Yazıyı görüntüle
2929 yorum

15.01.2020, 13:37

Yorumu seç
admin
ilticahaberleri@gmail.com
82.113.98.243 Medet yorumuna yanıt olarak.

MErhabalar, youtube kanalımızdan dubline takılanlar ne yapabilirler adlı videomuzu izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.
Onayı kaldır |
|
| Düzenle | İstenmeyen | Çöp

Dublin Yol haritası
Yazıyı görüntüle
332332 onaylanmış yorum1414 bekleyen yorum

15.01.2020, 13:36

Yorumu seç
admin
ilticahaberleri@gmail.com
82.113.98.243 Erdal yorumuna yanıt olarak.

Merhabalar, Vize bitmeden önce yazmış olsaydınız destek olmak için size vize uzatma ya da duldunga başvuru yapmanızı tavsiye ederdik. Kaçak duruma düştüğünüz için legal olmak adına iltica edebilirsiniz.
Onayı kaldır |
|
| Düzenle | İstenmeyen | Çöp

Belçika İltica Prosedürü
Yazıyı görüntüle
110110 onaylanmış yorum88 bekleyen yorum

15.01.2020, 13:35

Yorumu seç
admin
ilticahaberleri@gmail.com
82.113.98.243 Hidey yorumuna yanıt olarak.

Merhabalar, nişanlınız vize ile gelerek iltica edebilir sonrasında sizinle evlenmesi durumunda dublin kararları durdurulur. Bu konuda youtube kanalımızdaki vizeli oturum durumuna göre dublin videomuzu izleyin.

https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.
Onayı kaldır |
|
| Düzenle | İstenmeyen | Çöp

ALMANYA – İltica Rehberi
Yazıyı görüntüle
88 onaylanmış yorum44 bekleyen yorum

15.01.2020, 13:34

Yorumu seç
admin
ilticahaberleri@gmail.com
82.113.98.243 Vakkas yorumuna yanıt olarak.

MErhabalar, her ülke iltica prosedürünü başlatıp en son dubline göre karar alır. Sizi geri göndermeleri yüksek olasılıklıdır.

https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.
Onayı kaldır |
|
| Düzenle | İstenmeyen | Çöp

Fransa İltica Prosedürü
Yazıyı görüntüle
154154 onaylanmış yorum1414 bekleyen yorum

15.01.2020, 13:26

Yorumu seç
admin
ilticahaberleri@gmail.com
82.113.98.243 Vakkas yorumuna yanıt olarak.

MErhbaalar, Fransa’da kamplar mevcuttur mülteciler burada kalmaktadırlar. Ev tahssi de yapılmaktadır ancak bazen mültecilere barınma ihtiyacı tanınmamaktadır.
Onayı kaldır |
|
| Düzenle | İstenmeyen | Çöp

Fransa İltica Prosedürü
Yazıyı görüntüle
154154 onaylanmış yorum1414 bekleyen yorum

15.01.2020, 13:25

Yorumu seç
admin
ilticahaberleri@gmail.com
82.113.98.243 M yorumuna yanıt olarak.

Mehabalar, youtube kanalımızdan 2. mülkat soruları nelerdir nelere dikkat edilmeli vidomuzda geçen sorulara cevap verebiliyor iseniz ve mağduriyetiniz olduğunu düşünüyor iseniz dikkate alınabilir.

https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.

Cevapla
hasan özyılmaz Ağustos 2, 2018 at 10:22 pm

Merhaba
Öncelikle bu harika site için çok teşekkür ederiz
Ben türkiyeli bir kürdüm ve eşim ıraklı bir kürt
biz aynı zamanda gülenistiz…T.c de HOLLANDAya turistik vize aldık.şuan hollandaya iltica ettik…ind görüşmesine dek bize söylenenler oturum reddi alırız…Sebebi ise turistik vizeyle gelmiş olmamız…Turistik vizenin oturum alma adına dezavantajlarını ve avantajlarını bilmiyoruz…Sizden ricamız Hollandadaki mülteciler olarak turistik vize alanların nasıl bir yol izleyebileceğini bize ivedilikle açıklarsanız çok memnun oluruz…Saygılar

Cevapla
Editör Ağustos 4, 2018 at 12:21 am

”Vizeyle geldiginiz icin red alirsiniz” ifadesi tamamen yanlis. Eger Hollanda vizesiyle geldiyseniz size Dublin uygulanmaz, eger baka bir ülkenin vizesiyle geldiyseniz Dublin uygulanma riski vardir.
Basvurunuz Hakkindaki karar doyanizin icerigine bagli tamamen. Yani yasamis oldugunuz olaylari yetkililer iltica yasasi kapsaminda degerlendirecekler ve bu olaylar ilticaya gerekce teskil ediyorsa size kabul verirler. Aksine sizin ülkenizde aslinda güvende oldugunuzu, sorunsuz bir hayat yasadiginizi düsünürlerse size red verirler.
Esiniz ve siz farkli ülkelerden oldugunuz icin durumlariniz da ayri ayri herkesin aidiyetinin oldugu ülkeye göre degerlendirilecektir. Esiniz ya da siz kabul alsaniz yeterli. Yapmaniz gereken esiniz Irak icin siz de kendi yasadiginiz insan haklari ihlallerini ve geri dönmeniz halinde basiniza gelebilcek tehlikeleri, kosullari tek tek yaziniz. Eger zaten bu kosullar sizde yoksa ilticaniz red edilecektir.
ilticaya gerekce teskil eden yasa maddelerini okumanizi ve sizin icin de gecerli olan tüm maddeleri sunumunuza delilleriyle eklemenizi tavsiye ederim. Esiniz ama durumunu Irak’a göre aciklamasi gerekiyor. Zaten normal prosedürde aidiyetinizi ve magduriyetlerinizi ispatlamaniz durumunda kabul almaniz muhtemeldir; gecmis olsun.
https://ilticahaberleri.com/wp-content/uploads/2018/01/Almanyada-iltica-Süreci-Koruma-hükümlerinin-dayandığı-yasa-maddeleri_Türkce-4.pdf

Cevapla
Karaadam Ağustos 4, 2018 at 11:51 am

LÜTFEN CEVAPLAYIN !
Merhabalar sayın admin, mümkün olduğunca çabuk bir cvp verebilirseniz çok işime yarayacak ,çünkü; yunanistandan alınmış schengen tek girişli 1 ay içinde 10 günlük vizem var.Sizin cevabiniza göre hareket edebilirim en azından.Durum şu ben vizeyi yunanistandan aldığım için ilk önce İstanbul’dan atinaya gecicem 2-3 kalip,sonra hava yolu ile Almanya ya girip iltica etmeyi planlıyorum.Kimi arkadaşlar tek girişli geçerli bir vizen olsa dahi ,bu vize tek girişli olduğu için Almanya seni ülkeye almaz diyor.Sebebi multi değilde tek girişli bir vize olmasıymış.Schengen kanun yada prosedurunde boyle birşey e rastlamadım.Yunanistandan Almanya’ya direk uçuşu ichatlardan yapmıyor muyuz, ve Yunanistan girişte mühür vuruyor bunu biliyorum .Bilmediğim Yunanistan kendi ulkesinden geçerli bir schengen vize ile başka bir schengen ülkesine uçuş yapılırken pasaporta çıkış damgası mi vuruyor ki ,tek girişli vize sorun olsun.Aydinlatirsaniz sevinirim bana çok yardımcı olursunuz inanın .Kisitli bir surem var.Elbette korkum deport edilmemek son kertede deport edilmemek için havalimanında iltica etsem prosedür ne olur saygilar

Cevapla
admin Ağustos 13, 2018 at 9:16 am

Merhabalar vize hangi ülke aitse da birinden uykuya sorumludur dolayısıyla yunanistan’a geldiğiniz takdirde yada günah gecesi olduğu için almayı iltica ettiğiniz takdirde almayı yunanistan’da yazışacaktır veda bunu uygulamak isteyecektir bundan dolayı vizenin geçerlilik süresi içerisinde vici uzatarak Almanya’da vizenin uzatarak Dublinde kurtulabilirsiniz ya da bir denizin bitiş tarihinden sonra Altay geçerse tabi ne kurtulabilirsiniz vize bize süresi varken iltica ettiğiniz takdirde Dublin işlevini başlatabilirler fakat burada da avukat marifetiyle zamanaşımına uğrat ara belki süreci yönetebilirsiniz neticede bu konuyu bir avukata yönetmenizi tavsiyedir yok bundan dolayı vize işlemleri mevzuatı

Cevapla
Deniz Ağustos 7, 2018 at 2:57 pm

Selam. Vize süresi bitmeden iltica başvurusu yapmak mümkün mü? Mümkünse bir an önce mi yapmak gerekir. Vize süresi devam ederken mantıklı olan davranış nedir. Daha 80 gün vizem var. Şimdiden teşekkür ederim.

Cevapla
admin Ağustos 8, 2018 at 10:43 am

merhabalar vizeniz iltaca edeceğiniz ülkenin vizesi ise teknik olarak iltica etmenizde bir problem bulunmamaktadır ancak vizeniz ilca edeceğiniz ülkenin vzesi değilse pasaportu verdiğiniz takdirde vizenizin hangi ülke olduğu gözükecektir ve dublin uygulanacaktır
1- ya vizenizi iltica edeceğiniz ülke vizesine çeviriniz
2- yada bitiş tarihinden sonra 6 a7 geçerse dublin düşer
https://ilticahaberleri.com/vize-uzatimi-ile-dublini-lehine-cevirme-2/

Cevapla
Deniz Ağustos 8, 2018 at 5:21 pm

Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim.Vizem Almanya vizesi, ve yaklaşık 80 gün daha vizem devam edecek. Erken iltica başvurusunun avantajı, dezavantajı.. Geç iltica başvurusunun avantajı, dezavantajı var mı. Siyasi ilticada beyana dayalı ifade ile sonuç alınır mı. Zira ölmemek ya da cezaevine girmemek için aile ısrarıyla çıktım dışarı. Kuzenlerim büyük sıkıntılar yaşadı, benim başıma gelmeden çıktım. Artık Türkiye’de yakalanmadan yakalanma kararının olup olmadığını öğrenemezsin. Öldürülmeden de ölme ihtimalinin olduğunu kanıtlayamazsın. Şimdiden benim için çok büyük önem arz edecek bilgileriniz için teşekkür ederim.

Cevapla
Muhammed Ağustos 10, 2018 at 12:43 am

Merhaba bilgilendirmeniz için şimdiden teşekkür ederim…
11 martta türkiyeden eşimle beraber fransa vizesiyle çıktık. Uçağımız amsterdama indi. Biz aynı gün karayoluyla Almanya ya geçtik. 29 martta da iltica başvurusunda bulunduk. 13 nisanda mahkeme olduk. 17 nisanda da almanya fransa dan vizemiz ve dublin ile ilgili bilgi almak için iletişime geçmiş. Bu arada biz pasaport ibraz etmedik. 15 haziran da fransa vize sorumluluğunu kabul etmiş. 13 haziran da almanya da bebeğimiz doğdu. 21 haziran da fransaya deport mektubu elimize geçti. 1 hafta içinde itiraz ettik. İtirazımız kabul edildi. Duruşmasız mahkeme yapmak istediler yani biz hazır olmadan, buna itiraz ettik. Avukat tuttuk. Bu arada Mahkemeye mahkeme dosyalarımı ve diğer delilleri sunmuştum.
-Benim 10 ağustos 2018 tarihi itibariyle Dublin den kurtulmam için ne kadar sürem kaldı?
-Bebeğimin burda doğmasının bir artısı var mı? (Bebeğimiz için de avukatın yazdığı iltica dilekçesini mahkemeye sunduk.)
-Almanya da kalabilmek için ne yapabilirim?
-Yeni mahkeme tarihi belirlendi diyelim sağlık sorunlarından dolayı mahkemeye gitmesek ve o gün içinde hastanede olduğumuzu belgelerle ispat edebilirsek, bize mahkemeden yana sıkıntı çıkar mı?
-Lütfen sizden acil cevap bekliyorum… Bu arada bebeğim küçük bir ameliyat geçirdi. 1 buçuk saat süren bir operasyon bunun da raporu ve belgesi bende mevcut.

Cevapla
admin Ağustos 12, 2018 at 8:35 pm

Merhabalar 21 Haziran 2018 tarihi itibariyle en son Depot kararı yazısını alır mısınız en son bu karardan itibaren Altay sonra da abiniz düşer yani 21 Aralık 2018 tarihinde de abiniz düşecektir bu zamana kadar taktiksel olarak mahkeme ya da hastane ya da sağlık nedenleriyle ya da insani nedenlerle süreci yönetmeniz gerekmektedir evet sağlık belgeleri sürece etkileyen nedenlerdir fakat bunu bir avukat marifetiyle düzgün ve profesyonel bir şekilde gör etmenizde fayda vardır yoksa çocuğun burada doğması double yeni yürütülmesine engel teşkil etmemektedir çocuk doğduktan bir 1,30 ay sonra genelde gönderim işlemi yapılmaktadır

Cevapla
ahmet şahin Ağustos 28, 2018 at 11:58 pm

Merhaba ben eşim ve 2 yaşindaki oğlum la Yunanistan vizesiyle Almanya’ya geldik ve Avusturya geçerek Avusturya da siyasi iltica ettik iltica ettiğimizde biz kaçak ve Tırla geldiğimizi söyledik fakat vizemiz çıktı ve polis eşimi korkutmuş yalan söylüyorsunuz vizeli gelmişsınız çocuk la beraber ya cezaevine gireceksiniz yada pasaportlarınızı getirin ilticanızı kabul edelim pasaportları Dayım sonradan getirip teslim etti ve 5 ay sonra bizi mahkemeye almadan terk kararı çıktı bizde Fransa’ya kaçtık burda ne zaman iltica edebilir nasıl bi yola çıkabiliriz ..?

Cevapla
admin Eylül 5, 2018 at 11:09 am

Merhabalar işleminiz karışık olduğundan dolayı bir avukatta yürümenizi tavsiye ederiz fakat Dublinde vize hangi ülke aitse sorumlulu koy ki aittir vizenin sistemde gözüktünden dolayı vize bitiş tarihinden sonra ata geçtiği takdirde Dublin düşmektedir dolayısıyla Dublin düşmeden iltica ettiğiniz için sorumluluk yunanistan’a ait olduğundan dolayı Avusturya sizi yunanistan’a gönderebilir fakat siz Fransaya gittiğinizden dolayı şu an Avusturya’da iltica işlemleri devam ettiği için ilticaınızı çekmediğinizden dolayı Fransa’daki işlemler sıkıntılı gibi gözükmektedir bundan dolayı bir avukatla çalışmanızı tavsiye ederiz saygılarımızla

Cevapla
muhammet Eylül 1, 2018 at 8:12 pm

merhaba. 2008 yılında almanyada parmak izim alındı ve deport oldum. iltiça yapmadım. şuanda turkiyede ikamet ediyorum. eşim ukrayna vatandaşı. yakın zamanda yunanistana vize alıp fransaya geçmek istiyoruz. ve orada iltiça talebinde bulunmak istiyoruz. eşim çifte vatandaş hem türk hem ukrayna. almanyada parmak izim alındığından dolayı yunanistan vizesi alırken sorun çıkrmı? eşim ukrayna vatandaşı olduğu için avrupada 3 ay kalabiliyor. 3 ay sonunda bir kontrole denk gelir ise ne olur? eşim yada benim iltiçam kabul olmaz ise sonuç ne olur. çünki eşimin türk vatandaşı olduğunu ibraz etmiyçez. şimdiden teşekkürederim.

Cevapla
Editör Eylül 5, 2018 at 1:07 am

2008’deki mesele vize basvurunuzu etkilemez; Fransanin ilticanizi incelemesini de etkilemez. Diger sorunuzu baska bir yorumun altinda cevaplamistim, gecmis olsun, iyi günler.

Cevapla
muhammet Eylül 4, 2018 at 8:12 am

merhaba. 2008 yılında oturumum olmadığı için almanyadan sınırdışı oldum. yunanistandan vize almama engelmidir? yunanistandan sonra fransaya geçişimiz olaçak aile olarak. eşim ukrayna vatandaşı. 3 ay serbes dolaşım hakkı var. iltiça etmesine bu durum engelmidir?

Cevapla
Editör Eylül 5, 2018 at 1:29 am

sorunuza baska bir yorumun altinda cevap verilmistir.

Cevapla
kemal Eylül 6, 2018 at 11:37 am

merhaba. şahsım 15 temmuz olaylarından sonra memurluk tan atıldım. valilik emniyet ve kurumdan herhangi bir suç ile hitab edilmiyorum. itirazda bulunmama rağmen hiçbir yanıt gelmedi. durumum çevremden bilindiğinden dolayı iş bulamıyorum. valilik tarafından pasaport alabileçeğim söylendi sıkıntı yok. ülkeyi terk etmeye karar verim. vize alıp yunanistan a ve sonrasında belçika yada fransa ya geçmek. öğrenmek istediğim konu belçika da iltiça talep ettişim taktirde türkiyeden soruşturulurmuyum. türkiyeye herhangi bir dosyam gidermi. burada hiçbir suçum çıkmıyor adli merçilerde. yanıtlar iseniz çok sevinirim. teşekkür ederim.

Cevapla
Editör Eylül 9, 2018 at 2:11 am

Hayir AB ülkeleri iltica kararlarini kendi alir ilgili ülkeyle bilgi paylasimi yapmaz. Iltica yasasi cok faktörlü bir yasa ama kabul icin temel faktörler;
a- Devlet takibi altinda olmak,
b- Toplumsal baski altinda olmak,
c- Saglik kosullari,
d- Geri gönderilme halinde somut tehlike var mi?
her bir maddenin altinda cok farkli faktörler var herhangi birisi size uyuyorsa size yasa geregi kabul vermeleri gerekir.Ancak ifadelerinizde celiskiye düsmemeniz halinde; inandirici ve güvenilir oldugunuza kanaat getirirlerse. Celiskili ifadeleriniz olursa inandirici bulmadiklarindan sizi Mülteci olarak görmeyebilirler. Bu konu detay ve önemli bir konu.

Cevapla
Kartal Eylül 7, 2018 at 8:30 am

Askeri personelin açıktayım yeşil pasaport alamıyorum bordo pasaport ile Tayland yada g.koreden Almanya’ya geçebilir miyim bide Almanya’da inince pasaportu bir yere mi atacağım yoksa gösterecek miyim

Cevapla
Editör Eylül 9, 2018 at 2:41 am

Dublin gibi bir sorun yoksa Pasaportunuzu vermenizde bir mahsur yok. Devlet görevlisi idiyseniz eksik belge vermemelisiniz. Aidiyet ve magduriyetinizi net bir sekilde ispat etmeniz gerekir. Transit alanlari kullanmak icin transit vize almaniz gerekir. Yol ile ilgili sorulara cevap veremeyiz.

Cevapla
muhammet Eylül 12, 2018 at 8:29 pm

merhaba. eşim ben ve reşit olmayan kızımız ile fransada iltica başvurusu yapacağız. iltica başvurumuz olumsuz gerçekleşir ise sınırdışı olma ihtimalimiz varmıdır? ben türk vatandaşıyım eşim çifte vatandaş hem türk hem ukrayna vatandaşi. kızımız ise sadece ukrayna vatandaşı. sizce bu durumda ne olur. benim bildiğim kadarıyla fransa aile bütünlüğünü korumakta. teşekkür ederim.

Cevapla
Sezer Eylül 13, 2018 at 3:45 am

Norvecte cok uzun suredir bekliyorum bir seneyi asti beklemem. D vitamini eksikligine bagli Diyabet baslangici rahatsizligi ortaya cikti. zanneidyorum karanlik ve gunessizlikten.
Acaba ilticami geri cekip saglik sorunlarimi ve kaygilarimi da one surerek baska bir ulkeye iltica edebilir miyim?

Cevapla
Allahin kulu Eylül 14, 2018 at 7:39 pm

selam aleykum Mudur nasilsiniz?
size bir sorum olacakti.
diyelim ki adam, A ulkeden B ulkeye multeci olarak geldi. adami B ulkede hakaret, santaj yapmaya calisilmis, isden zorla istifa ettirme. ailesine tecavuz ettirmek.
onun ailesi tarafindan edilmis $ikayete hicbir devlet kurumu bakmamis. bakilsa bile uzerinden oylesine bakilmis. devlet onun hicbir $ikayetine bakmiyor.
bu adam AB ulkesine gelis (iltica, multeci ve b.) sebep olabilir mi acaba?
ne yapmagi onerirsiniz?
tesekkur ederim.

Cevapla
Editör Eylül 16, 2018 at 4:24 am

Gittigi ücüncü ülke de güvenli olmadigindan bir AB ülkesine basvuru yapabilir.

Cevapla
Allahin kulu Eylül 16, 2018 at 9:12 am

Tesekkur ederim Mudur.

Cevapla
muhammet Eylül 16, 2018 at 8:55 am

merhaba. eşim ben ve reşit olmayan kızımız ile fransada iltica başvurusu yapacağız. iltica başvurumuz olumsuz gerçekleşir ise sınırdışı olma ihtimalimiz varmıdır? ben türk vatandaşıyım eşim çifte vatandaş hem türk hem ukrayna vatandaşi. kızımız ise sadece ukrayna vatandaşı. sizce bu durumda ne olur. benim bildiğim kadarıyla fransa aile bütünlüğünü korumakta. teşekkür ederim

Cevapla
Sezer Eylül 17, 2018 at 8:32 am

Norvecte cok uzun suredir bekliyorum bir seneyi asti beklemem. D vitamini eksikligine bagli Diyabet baslangici rahatsizligi ortaya cikti. zanneidyorum karanlik ve gunessizlikten.
Acaba ilticami geri cekip saglik sorunlarimi ve kaygilarimi da one surerek baska bir ulkeye iltica edebilir miyim?

SORUMA YANIT ALAMADIM RICA ETSEM SORUMA YANIT ALABILIR MIYIM? SAGLIK ILE ILGILI BIR DUBLINE DAYALI BIR KONU. BIR COK KISIYI DE ILGILENDIREN BIR SUAL

Cevapla
Sverige Eylül 20, 2018 at 8:32 pm

Merhabalar sürecim çok önemli . Yardım bekliyorum. Benim durumum çok istisnai olsa gerek. Dosyam yakında teslim edilecek avukatım tarafından . Düzeltme yapma hakkım varken bilgi almak istiyorum!!
Kasım 2016 da yüksek lisans yaparken üniversite hakkımda Fetö/pdy iddiasıyla disiplin soruşturması açtı. Ben de belirtilen tarihte gittim ve yazılı ifademi verdim . Suçlamaları reddedip yazılı ifademi verdim. İfademin örnek kopyasını da aldım. Bu tarihten sonra pasaport alıp 2017 ocak ayinda isveç e ablamın yanına tatile geldim ve hakkımda somut bir delil olmadığını bildiğim için Süreçten korkmadan türkiye ye dönüş yaptım . Üniversitenin soruşturmasından da ses falan çıkmadı bir daha. Daha sonra normal yaşantıma devam ederken benim gibi olan ama devlette memur olan bazı arkadaşlarımın tutuklandığını öğrendim . Bu arkadaşlardan bazılarının itirafçı olduklarını aile bireylerinden öğrendim . Sürecin devamında işler kötüye gittiği için mayis ayında alelacele bu sefer iltica etmek amacıyla isveç vizesine başvurdum ve vizemi alır almaz yurt dışına çıkmak için havaalanına gittiğimde pasaportumun iptal edildiği söylendi ve pasaportuma el konuldu. (Tutanağı da ben de ) . Büyük bir şok yaşayarak olayların ciddi olduğunu anladım ve bu sefer sahte pasaportla kaçak yollardan bir kaç ay sonra isveç e gelip iltica ettim (sahte pasaportu da delil olarak saklayıp, isveç göçmenler bürosuna verdim ) . Mülakatım yapıldı ancak avukatımla mülakat raporumuzu son kez kontrol ederken göçmenler bürosu tarafından ” ilk başta üniversite hakkımda soruşturma açmışken ülkeden sorunsuz bir şekilde nasıl çıkış yapıp dönebildiğime dair soru soruldu . Ben de avukatımla açıklamamıza ilk soruşturmanın idari bir soruşturma olduğunu, pasaport iptaline sebebiyet verecek kadar bir gelişme olmadığını, ne zaman tekrar ülkeye döndükten sonra itirafçı ların ifadeleri nedeniyle ismimin adlı makamlara gidip pasaportumun iptal edildiğini yazdık . Bu cevap benim kaderimi etkileyecek. Yani ilk başta ülkeden çıkabildiğim için herhangi bir sorun olmadığını düşünüyordum. Ama maalesef sürecin devamında pasaportuma el konuldu . Ben de sahte pasaportla isveç e gelmek zorunda kaldım. Elimde Uyap ekran görüntüsü de var . Sizce burada onları ikna edebilmek adına ifademe eklememem gereken detaylar var mıdır ? Lütfen yardim!!!!!!!!

Cevapla
Editör Eylül 22, 2018 at 1:04 am

iltica ettiginizde ben su gruptan dolayi Ülkemde zulüm ve baski görüyorum diyorsunuz ama ayni zamanda bu grupla bir alakanizin olmadigini anlattiginiz Türkiyedeki ifadenizi de ek delil olarak veriyorsunuz. Celiski 1.

Normal bir yasantiniz varsa iltica icn bir gerekceniz yoktur. Celiski 2.

Bu vb, celiskiler var. Sizinle ilgili sorunun hangi zamandan sonra basladigini belirleyin muhtemelen sebep itirafci kisilerin sizi ihbar etmesi olabilir; bununla ilgili somut bilgiler toplamaya calisin; iligili kisinin dosyasinda adiniz geciyor olabilir tabi ulasabilirseniz. Muglak ifadeler sorun cikarir sizinle ilgili sorun ne zamandan itibaren basladi. Bir dönem icin hayatimi normal yasarken yazmissiniz. Normal bir yasantiniz varken iltica edemezsiniz. Hele ki bir de vize alip disariya gidip geri geliyorken. En celiskili nokta burasi, bunu acmaniz lazim! Kimlginizi mi sakliyordunuz? Eger kimlginizi sakliyorduysaniz nasil bir Aktivist idiniz? Nerede ve nasil bu grupla aidiyet baginiz nedeniyle faaliyetlerine katiliyordunuz.

Muglak ifadelerle ”bir o gruptayim bir degilim aslinda hic alakam yok; iste bu da tutanagi; üniversitenin sorusturmasinda tüm iddialari red ettim” anlamina gelen bu tür ifadeleri hic anlamiyorlar. Kesin net ifadelerle aciklayin durumunuzu.

Örnek:
AB tariginden itibaren X grubuyla iltisakimve üyeligim var. //detaylar// ve dolyisiyla Üniversite’de de ben X grubun üyesi-aktivisti-görevlisi vb. idim. nokta. X grubundan oldugum icin Kendimi etrafimdakilerin baski ve mobingi nedeniyle uzun zamandir sakliyordum; kimligi aciklamaktan korkuyordum. Aidiyet baglantim olan X grubun faaliyetlerine ve calismalarina okul disinda, özel hayatimda sıkça katiliyordum. //-Deliller:foto, kayit, üyelik-abonelik vb.- nokta. Bu aidiyet bagini ispatlamaniz lazim.//

Bu nedenle okul cevremden sadece yakin birkac arkadasim arkadasim kimligimi bilirdi. nokta. Benimle ayni kimlik aidiyetinde olan ve dolayisiyla beni yakinen taniyan bu arkadaslarimdan Y Z isimli sahsin sorgulamasi sirasinda beni de ihbar ettigini, ismimi verdigini ögrendim. nokta. //-Nasil ögrendiginizi ve bu bilginin gercekligini sorgularlar, detayli bilgi almaya calisirlar ve celiski olup olmadigini kontrol ederler-//

Bu sürecten sonra ciddi korkular yasadim. nokta. Ihbar edilmemle birlikte kimligimin aciga cikmasi nedeniyle ciddi sorunlar yasadim. nokta. //örnek 1, örnek2 ve delilleri.// Yasadiginiz tüm hak marumiyetlerini ve size yönelik insan haklari ihlalleriyle beraber sizin icin gecerli olan somut tehlikeleri de anlatabilirsiniz. Ör: Sokak ortasinda Darp edilmek, Okul Arkadaslari tarafindan ihbar, Mobbing; tutuklanma, hapis, aile baskisi-mobing vb. vb.

Hem X grubu üyesi olup hem bu kadar süre rahat olmaniz, yurtdisina gidip geri gelmeniz ve bununla beraber ”aslinda rahat bir yasaminizin oldugunu” ifade etmeniz. Bunu aciklamaniz gerekir ki ben yukarida kendi tahminimi yazdim asli baska bir durum olabilir. Avukatinizla beraber gercek hikayenizi Dogru formda; yukaridaki celiskilerden arindirarak nasil sunacaginizi konusmaniz gerekir. Dedigim gibi ben yukariya sadece bir örnek kurgu yazdim; bu bunlari deyin anlamida degil. Hikayenizin aslini siz biliyorsunuz ve kurgunuz icindeki celiskileri giderecek ek aciklamalari da kendiniz ya da avukatinizin yapmasi gerekiyor.

Cevapla
İsmail Ekim 6, 2018 at 11:45 pm

Merhaba vizeli Almanya’ya girip iltica etsem bir sikinti yasarmiyim ve vizem devam ettiği halde iltica kabul olurmu

Cevapla
Editör Ekim 24, 2018 at 11:47 pm

Sorun olmaz, iltica gerekcelerinize bakarlar.

Cevapla
SEYYAH Ekim 15, 2018 at 6:08 am

Merhabalar.

4 kişilik bir aileyiz. Ve sadece bende geçerli Almanya vizesi var. Eşim ve 10-6 yaşlarındaki 2 çocuğum kaçak yollarla Belçikaya geldiler. Ben de TR den kaçak çıkıp Belçikaya geldim. buraya iltica etmemiz durumında dublin uygulanır mı. yoksa 4’te 1 olduğundan dolayı problem olmaz mı.

Aile reisi olduğumdan dolayı ve çocukların yaşları küçük olduğundan dolayı Almayaya gönderirler diyenler oldu. aslı nedir. Acil bilgilendirebilirseniz sevinirim.

Şimdiden teşekkürler..

Cevapla
Editör Kasım 2, 2018 at 4:50 am

Esiniz ve cocuklarda Dublin yoksa Belcika ailenin islemlerinden mesuldür. Aile cogunlugu öncelikli kriter.

Cevapla
Çınar ÖZYILMAZ Kasım 3, 2018 at 10:32 am

merhaba..ben cumhurbaşkanına hakaret v algı yönetimine ilişkin sosyal medya paylaşımları diye bir suçla yargılanıyorum..mahkeme ucu açık adli kontrol v yurtdışı çıkış yasağı koydu!! ingiltere ye gitmek istiyorum ülkemdeki baskıdan sebep..beni bilgilendirebilir misiniz?

Cevapla
Editör Kasım 23, 2018 at 2:06 am

Ne konuda?? Twitter hesabina sorularinizi sorabilirsiniz.

Cevapla
Feniks Kasım 12, 2018 at 6:51 am

Merhba,
Hiçbir ülkeye vizem yok, bordo pasaportum var. Vizesiz bir ülkeye aktarmalı uçakla giderken sığınma talebimi nasıl iletirim. Ya da hangi ab ülkerri bu aktarma olayında zorluk çıkarıyor. Benim bildiğim transit vize isteyen almanya çek cum isviçre ingiltere. Ama aktarma yapılacak ülke transit vize istemese bile türkiyeden uçağa biniştezorluk çıkarıldığını okumustum. Bilgi verirseniz sevinirim.

Cevapla
admin Aralık 6, 2018 at 1:18 pm

Merhabalar,
Prensip gereği illegal geçiş yada alternatif geliş yolları ile ilgili bilgi vermemiz söz konusu değildir. Prensip gereği iltica ettikten sonra yada o ülkeye ayak bastıktan sonra yardımcı olabilmekteyiz. lütfen bir avukata veya truzim firmasına danışmanızı tavsiye ederiz.

Saygılarımızla..

Cevapla
Muhammed Aralık 4, 2018 at 1:10 pm

Merhabalar ben 10.Ayda avusturyaya iltica ettim ve şuan beyaz kartım özel evde ikamet ediyorum. Ehliyetimi kimliğmi hiç bşeyimi vermedim. Şimdi ben araba kullanmak istiyorum ehliyetim cebimde ama türkiye ehliyeti. Bazı kişiler polisten kağıt alman lazım diyorlar herkes birsey söylüyor. Ben 6 ay araba kullanma hakkında nasıl yararlanabilirim?

Cevapla
admin Aralık 5, 2018 at 5:43 pm

Merhabalar,

Avusturya da ehliyet kullanımı ile ilgili bilgiye sahip değiliz…

Cevapla
Yolcu Aralık 5, 2018 at 8:00 pm

Muhammed bey hangi konuda ıltica ettiniz? Ben de orayı düşünüyorum da

Cevapla
kemal Aralık 28, 2018 at 5:24 pm

merhaba. haziran ayında yunanistan vize başvurusu yapaçağım. otobüs ile gideçeğim. dönüş bileti almasam gümrükte bir sorun olurmu ? sonrasında uçak ile ispanyaya gitme planım var. yunanistan vizesi ile ispanyaya seyahatimde bir sorun çıkarmı. şimdiden teşekkür ederim. değer. saygılarımla.

Cevapla
Ekrem Ocak 20, 2019 at 3:35 am

Merhabalar şu anda eniştem Yunanistan dan tarihi geçmiş Alman schengen vizeli pasaportuyla Bratislava ya oradan da PRAGA gitmek için çekya geçerken yolda çekya da göz altında alındı kendisinden haber alamıyoruz. Amacı Almanya ya gitmekti. Elinde pasaportu ve vizesi var. Bazı yerlerde uzun süre tutukluluk olur diyorlar çekya da ailesi olarak çok endiseliyiz yaklaşık 1 gündür haber alamıyoruz. Olur da çekya ya iltica etmek zorunda kalirsa vizesinin tarihi geceli 1 ay oldu Almanya Dublin I Kabul Edip kendisini çağırır mı ?

Cevapla
Editör Mart 14, 2019 at 1:31 am

Cok uzun tutukluluk olacagini sanmiyorum orada iltica etmesini ya da ülkeyi terk etmesi istenir. iltica etse dahi Alman vizesindne dolayi Almanya Dublin kurali geregi basvurusunu incelemekle yükümlüdür. Islerini avukatla yürütmesinde fayda var.

Cevapla
Ekrem Ocak 20, 2019 at 3:42 am

Sorum gözükmedi

Cevapla
Editör Mart 14, 2019 at 1:29 am

Bilemiyorum, sorunuzu tekrar yazin lütfen.

Cevapla
Osho Angela Ocak 23, 2019 at 9:42 am

Merhaba.Erkek kardeşim eşi ve 2 çocuğu ile Almanya’da 14 yıldır yaşıyor. Bulunduğu yerde sürekli oturum alabilmek için ne yapmam gerekiyor ? Bu arada hem emekliyim ,hem de özel sektörde çalışmaktayım. Almanya’ya son bir yılda 2 kere giriş yaptım. Çocukken ailem ile Dortmunt ‘da 3 yıl kaldık ve çocuk pasaportum var. Aynı zamanda aile ziyareti içinde ailem ve ben sürekli gidip geliyoruz.

Bilgilendirme için şimdiden çok teşekkürler .. Sağlıcakla kalın.

Cevapla
Editör Mart 14, 2019 at 1:16 am

merhabalar,

oturum yasasindaki size uygun olan gerekceler üzerinden oturum basvurusu yapmaniz gerekiyor.

https://ilticahaberleri.com/almanya_ikamet-kanunu_turkce/

Cevapla
So-Nu Şubat 27, 2019 at 9:04 pm

Selamlar.Ben ve eşim kaçak yollar ile yunanistana geçtik. Selanikte multeci basvurusu yaptik.Almanya ya geçmek istiyoruz.Çocuklarimiz 3-6 yaşındalar biz Almanya ya geçmeden dedeleri vize işlemlerini halledip,çocuklarimizi Almanya ya götürüp orada buluşmak istiyoruz.Dedeleri dönüşte Alman yetkilileri Çocuklar nerede diye çıkış yaptırmaz diyorlar.Bu konu hakkinda bilgi istiyorum.Tesekkurler.

Cevapla
admin Mart 29, 2019 at 2:36 pm

Dedesi çocukları legal birşekilde getirdiğinden dolayı ve sizin tarafınızdan verilen muvafakatname vize aşamasında beyan edildiği için herhangi bir problem yaşanmaycaktır.

Cevapla
Ayşe Mart 6, 2019 at 2:29 pm

Merhabalar.
Ben İtalya’da Erasmus kapsamında eğitim görmekteydim.Burada 6 ay kalmayı müteakip , öğrenci vizemin tarihinin bitmesiyle birlikte Norveç’e geldim.Burada bir kaç hafta bir arkadaşımın evinde kaldım.Sonrasında 6 Ağustos 2018 tarihinde polis merkezine gitmek suretiyle iltica başvurusunda bulundum.
Abim benden önce buraya gelmiş ve iltica başvurusunda bulunmuştu,annem ve küçük kardeşim ise benden bir ay sonra buraya gelip iltica başvurusunda bulundular.Benim yaşım şu an itibariyle 24’tür.
21 Eylül 2018 tarihinde İtalya geri gönderilmemi kabul etti ve ben buna itiraz ettim.Sanırım sağlık durumumdan dolayı itiraz süresince burada bekleyebileceğim söylendi.Genelde bu şekilde olmuyor ve karar çıktığı gibi gönderiliyorsunuz diye biliyorum.Ben itiraz sürecinde beklerken, 5 Şubat 2018 tarihinde ameliyat oldum.Ve bir hafta önce avukatımdan bir takım belgeler istendi.İtirazı inceleyen üst mahkeme davamı yakın zamanda karara bağlayacağını ifade etti.
Ben bu süreçte kamp ortamında biriyle tanıştım ve kampta yetkilerinde katılımıyla bir nişan organizasyonu yaptık.Nişanlandığımızı deport haricindeki bir takım nedenlerle buradaki iltica işlerine bakan kuruma bildirmiştik.Hem bu bilgilendirmeye ilişkin e-mail çıktılarını,hem nişan fotoğraflarımızı,hem hastane raporlarımı üst merciye gönderdik.Ailemin ve nişanlımın burada olması nedeniyle burada kalmak istediğime dair taleplerimin olduğu mektubuda bu belgelerle beraber gönderdim.

1.Sizce bu nedenler benim deport kararımın iptalini sağlar mı?
2.Ben şu an kampta yaşıyorum fakat dışarıda evi olan arkadaşlarımın yanına gidebiliyorum.Deport kararı çıktığında orada olsam ve saklansam sıkıntı olur mu?
3.Eğer kaçtığım takdirde,verdiğim süreleri de göz önünde bulundurursanız Dublin’im düşer mi.Düşerse kaç ayda düşer?(Öğrenci vizesi*)
4.Mesela 1 yıl sonra Dublin’im düştüğü takdirde tekrar Norveç’e iltica edebilir miyim?
5.Bu süre zarfında kaçak yaşadığım için ceza-i müeyyide uygulanır mı?

Biraz uzun oldu kusura bakmayın.Birçok parametresi olan bir durum olduğu için detaylı yazmak durumunda kaldım.

Cevapla
admin Mart 29, 2019 at 2:30 pm

1. Nişanlınızla resmi evlilik yapabilirseniz DUBLIN uygulanmaz.
2. Kilise sığınması yaparak Norveçte kalabilirsiniz.
ya da italyaya gönderildiğiniz takdirde italyadan ilticanızı çekip norveçe geldiğinizde 6 ay sonunda DUBLIN düşer.

https://ilticahaberleri.com/6-ay-meselesi-ve-dublin/

Avukatınızın talimatlarına uymanızda fayda var.

Cevapla
Yusuf Mart 15, 2019 at 12:58 am

Merhaba,
Ailemle Yunanistana siyasi sığınma talebinde bulunduk. 6 aylık asilyum suremiz dolacak. Oturum icin mulakat tarihi 3 yıl sonra. Yenileme yapmaya gittiğimizde erken oturum için şansımız nedir? İş için Avrupa’ya gidip orda yüzyüze görüşme yapmamız lazım. Bunu yeterli bir gerekçe olarak görürler mi? Mühendisim ve siyasi iltica için yeterli gerekcemiz var.
Teşekkürler

Cevapla
admin Mart 28, 2019 at 5:41 pm

Avukat vasıtasıyla hızlandırılmış iltica talebinde bulunabilirsiniz.

Cevapla
Vartolu Nisan 3, 2019 at 12:13 pm

Merhaba öncelikle bi sorum olacaktı Ocak 25 de iltica ettim ve 7 şubatta mahkemeye girdim iltica kampında bana herhangi bi mektup gelmedi ve 25 Mart’ta avukata transfer için vekalet verdim ve daha sonra 28 Mart’ta avukata bundesamttan terk için mektup gelmiş ve söylediklerine göre bana 22 şubatta red mektupu yollamışlar ama ben kesinlikle bir mektup almadım red aldığıma dahil ve bana terk yollamışlar itiraz hakkım geçmiş bu durumda ne yapabilirim haklarım nelerdir ? Teşekkür ederim şimdiden

Cevapla
admin Nisan 3, 2019 at 4:28 pm

Yeni bir gerekçe ile tekrar iltica başvurusunda bulunabilirsiniz.
Lütfen makaleyi okuyun.
https://ilticahaberleri.com/red-alanlar-ne-yapmali/

Cevapla
ali Öztürk Nisan 25, 2019 at 11:36 am

slm ben 1 aylık italya vizesi aldım türküyeden italyaya geldim italyada hiç kalmadım direk trenle avusturyaya geldim 2 ay buyunca avusturyada kaldım daha sonra nisanın 11 de 2019 fransaya gittim nisanın 16 sında geri dönerken almanya forbahta polisler yakaladılar beni üzerimde pasaport yoktu bi gece nezarette kaldım geri beni fransaya gönderdiler ordan geldiğim için tercüman geldi nezarette kaldım 3.4 saat heri serbest bıraktılar bi kağıt verdiler bununla iltica edebilirsin ve polisler seni yakaladığı yerde bu evrağı göster dediler ama ben şuan avusturyadayım burda iltica etmek istiyom nasıl olur cvp veririseniz sevinirim

Cevapla
editor_dr Nisan 25, 2019 at 5:05 pm

İlticanızdan sorumlu olan ülke vize veren ülke yani italya’dır. İtalya vizesinin bitiş tarihinden itibaren 6 ay sonra italya’nın sorumluluğu düşer. Bu sefer parmak izi alan ülkenin yani Fransanın sorumluluğundadır. Parmak izi alımından itibaren 6 ay boyunca Fransa sorumlu olur. Bu sorumluluk süreleri dolduktan sonra başvuru yaparsanız, sorumluluk basvuru yaptığınız ülkede olur.

https://ilticahaberleri.com/6-ay-meselesi-ve-dublin/

Cevapla
Sergen Mayıs 22, 2019 at 2:54 pm

Merhaba
Ben şuan almanyadayım vizesiz kaçak geldim geldiğim yol kosova bosna zagrep bide hırvatistan parmak izim yok hiç bir ülkede ama yol olarak bu ülkeleri geçtim beni bu ülkelere geri gönderirler mi acaba?

Cevapla
editor_dr Mayıs 22, 2019 at 3:59 pm

Herhangi bir kaydınızın olduğu dublin ülkesine deport edilebilirsiniz. Başka herhangi bir ülkede kaydınız yoksa deport edilemezsiniz. Ancak beyanınız da bir kayıt sayılabilir.

Cevapla
Bobo Temmuz 31, 2019 at 5:44 pm

Merhaba ben şuan almanyadayım iltica basvurumu yaptım. 1.5 aydır burdayım. 2 hafta sonra büyük mülakatım var. Yolda gelirken slovenyada yakalandım. Slovenya parmak izimi alıp 1 gece tuttuktan sonra hırvatistana teslim etti. Almanya beni slovenyaya geri gönderir mi

Cevapla
editor_dr Ağustos 8, 2019 at 2:28 pm

karasularına hırvatistandan girdiğiniz için muhtemel sorumluluk hırvatistanda olacaktır. Almanya slovenya ve hırvatistana soracaktır. hangisi kabul ederse sizi oraya göndermek isteyecektir.

Cevapla
Erdi Ağustos 7, 2019 at 9:12 am

Merhaba ben italyada iltica ettim sadece kimligimi aldılar parmak izi izimi aldılar

Benim pasaportum ve vizem var slovenya hava alanından türkiyeye gidip gelsem iltica ettiğimi anlarlarmı

Cevapla
editor_dr Ağustos 8, 2019 at 1:34 pm

ülkeler arası bilgi paylaşımı var ancak normal prosedürde mümkün değil ancak detaylı inceleme gerektiğinde mümkündür.
İtalya Türkiyeye gittiğinizi tespit ettiğinde iltica başvurunuz yanar. Böyle bir girişimi iltica gerekçeleri olan biri için tavsiye etmiyoruz.

Cevapla
metin Ekim 12, 2019 at 12:15 pm

selamlar ben mm

Bir ulkeye iltica planliyorum o ulkeye gidip gelip sonrada iltica icin kesin gidersem bundan dolayi ilticami tehlikeye atmis olurmuyum.
Ben kendi ulkemde yasamiyorum.Yani iltica etttigimde gelib gittimi neden kalmadin diye sormazlarmi.

Cevapla
admin Ocak 16, 2020 at 4:09 pm

MErhabalar, ülkenizde ahat bir şekilde yaşayabiliyor, vize alabiliyor ve git gel yapabiliyor iseniz yüksek ihtimalle ropörtör bunu size sorarak iltica talebinizi red edebilir. İltica etmek için gerekli sebeplere sahip iseniz mağduriyetiniz mevcut ise iltica etmeyi deneyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.
Site üzerinden aylık olarak sorulara cevap vermekteyiz. Twitter ve youtube üzerinden günlük cevap verilmektedir.

Cevapla
Rümeysa Ekim 27, 2019 at 9:42 pm

Merhaba, iki ay önce ihraç olmuş bir öğretmenim. Memurken aldığım vizem ve pasaportum var. Fakat pasaportumu iptal ettiler. Ama pasaport hala bende. Yurt dışı çıkış yasağım var. Benim sorum şu: eğer bir şekilde Yunanistan’a çıkabilirsem yanımda pasaportumu götürdüğümde Yunanistan’dan uçak bileti alıp vizem olan ülkeye iptal edilen pasaportumla çıkabiliyor muyum? Ve iltica talebinde bulunabiliyor muyum o şekilde? Turistik vize Amerika ve Kanada var.

Cevapla
admin Ocak 16, 2020 at 3:47 pm

MErhabalar, Türkiye tarafından pasaportunuzun iptal edilmiş olması geçersiz olduğu anlamı taşımıyor. Havada kalan uçak yoktur yola çıkan hedefine ulaşıyor.

https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.
Site üzerinden aylık olarak sorulara cevap vermekteyiz. Twitter ve youtube üzerinden günlük cevap verilmektedir.

Cevapla
İsimsiz Aralık 3, 2019 at 9:26 am

Merhaba. Sayfadaki faydalı bilgilerden dolayı teşekkür ederim. Bir sualim olacaktı. 2008. Yılında Almanya dan deport oldum. 11 sene geçti aradan. Şu anda almanyaya vize için başvuru yapacağım. Bu durum vize almama engelmidir. Yada vize akşam bile almanyada hava alanında sıkıntı yaşar mıyım? Şimdiden teşekkür ederim.

Cevapla
admin Ocak 7, 2020 at 10:35 pm

MErhabalar, ilticanızın üzerindne bir süre geçmiş sizi deport ederken kaç yıl yasak konulduğu önemli bir husus ek olarak vize şartlarını taşıdığınızı düşünüyor iseniz başvuru yapabilirsiniz eğer vize almanız durumunda girişte bir sorun yaşayacağınızı pek düşünmüyoruz.

https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.

Cevapla
Gökhan Aralık 12, 2019 at 12:21 pm

Selamlar Türkiye’de nitelikli dolandırıcılık suclarımdan dolayı 12 sene hapis cezası aldım ve suan 15 tane daha mahkemem var
benım adıma kımlıgımle banka hesapları acılmıs arkadasım tarafından ve bu sucları yapan kendısıde ceza aldı ıfadelerımde var ama mahkeme kanaat kullandı delil olarakta banka hesaplarıma aldıgım paralar oldu
magdurlar benı sosyal medyadan tehdıt edıyorlar suan acıkcezaevındeyım ogrencı oldugum ıcın okula gıdıp gelıyorum okulumun önunde pusu yapanlar var dayak atanlar var ailemle tehdıt edenelr varve ben haksız yere hapis yatmak ıstemıyorum 15 tane daha dosyam var bir ömür hapiste yatacagıma intihar edip kendimi öldürmeyi düşündüm 1 kerede intihar girişiminde bulundum YUNANISTAN A KACAK GIDEBILIRIM ORAYA BU NEDENLERDEN OTURU ILTICA EDEBILIRMIYIM MAHKEME VE ALDIGIM CEZALAR BELGELI ZATEN

AYRICA 2. SORUM YUNANISTAN MI YOKSA ITALYA MI DAHA KOLAY ILTICA VERIR?

avukat tutmam konusunda önerılerınız varsa profesyonel yardımınızı isterim mail adresim ugofoy@gmail.com mail atarsanız ıletısıme gecebılırız tesekkurler

Cevapla
admin Ocak 7, 2020 at 9:40 pm

MErhabalar, bu konu uzmanı olduğumuz bir alan olmadığı için ne yazıkki destek olmamız mümkün değil. Eğer iltica aşamasında haksızlığınızı kanıtlamanız söz konusu olabilir ise olumlu olabilmesi mümkün. Bu nedenle bir avukat ile çalışmanızı tavsiye ederiz.

https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.

Cevapla
Yakup Ocak 7, 2020 at 3:55 pm

merhaba. benim kalbim hizli atiyor doktor askere gitmeyecegimi ve nedenini acikladi ancak askere gittim. askerligimi 2aydir bitirdim iltica hakkim varmi? ve sizce cevap ne olur? not: turkiyede yasamiyorum.

Cevapla
admin Ocak 7, 2020 at 6:17 pm

Merhabalar, size karşı hukuk işlemiş askerlik işlemlerinizi tamamlamışsınız. Vicdani red yapıp askerliği red etmemişsiniz bu nedenle yüksek ihtimalle size olumsuz cevap vereceklerdir.

https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.

Cevapla
isimsiz Ocak 16, 2020 at 9:14 am

mrb ben avrupaya kaçak geldim fakat romanyada yakalandm zorla parmak izi alıp iltica açtırdılar bu parmak izi almanyada sorun yaşatırmı bana (tşklr)

Cevapla
admin Ocak 16, 2020 at 3:07 pm

MErhabalar, parmak izinin sorumluluğu vardır(yunanistan hariç). PArmak izindn sonra 180 gün geçmeden iltica ederseniz dublin uygulanma ihtimali yüksektir.

https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.

Cevapla

YORUM YAP


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/ilticaha/public_html/wp-includes/functions.php on line 4757