Birleşmiş Milletler Gündem SSS

Sığınmacılar hapsedilebilirler mi?

Özgürlük tipki siginma gibi temel bir insan hakkidir. Genel bir kural olarak siginma arayanlarin göz altina alinmasi kabul edilemez. Hapsedilenler çocuk, yalniz kadin veya iskence kurbanlari gibi tibbi veya psikolojik ihtiyaçlari olan kisilerse durum özellikle istenmeyen bir hal alir. Onlar suçlu degildirler, zaten pek çok zorluk çekmis olan bu kisileri hapse atmak yanlistir.

1951 Sözlesmesi ülkelere zulüm görülen ülkeden (ya da korunmanin saglanamadigi baska bir ülkeden) dogrudan gelenleri, kendilerini yetkililere hemen tanitmalari ve yasadisi girislerine iyi bir neden göstermeleri halinde cezalandirmayi yasaklamaktadir. Izlemek (rapor verme yükümlülügü ve garantörlük gerekleri vasitasiyla) çogu zaman siginmacilari hapse atmaktan çok daha uygun bir yöntemdir.

Hapis yalnizca kisa süreli, kesinlikle gerekli olmasi ve diger seçenekler denendikten sonra uygulanmasi halinde kabul edilebilir. Kimligin dogrulugunun arastirilmasi, siginma talebinin dayanaklarinin incelenmesi, kamu düzeninin korunmasi veya mültecilerin belgeleri yok etmeleri veya sahte belgeler kullanmalari kabul edilebilir amaçlar arasinda yer almaktadir. Hapsedilen mültecilere haklari bildirilmelidir, buna hapsedilmelerine itiraz etmek hakki da dahildir. Tüm siginmacilar yerel BMMYK bürolari, diger kuruluslar ve bir avukat ile kontaga geçme imkanindan yararlandirilmalidirlar.

Kaynak: http://www.unhcr.org/turkey/home.php?content=52&page=29

Benzer İçerikler

-İsveç iltica işlemlerinde Almanya’dan 2016 yılı Dublin uygulaması-

admin

‘F-35 üretme hayalinden maske fabrikası açılışına’ yorumu Bakan Varank’ı kızdırdı

admin

-Finlandiya iltica işlemlerinde Almanya’dan 2016 yılı Dublin uygulaması-

admin

YORUM YAP


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/ilticaha/public_html/wp-includes/functions.php on line 4757