Birleşmiş Milletler Gündem SSS

Sığınma talebinde bulunan kaçak yolcular veya denizde kurtarılmış kişilerle ilgili yol gösterici bilgiler var mı?

Uluslararasi hukuk kurallari geregince gemi kaptanlari denizde mahsur kalmis kisileri kurtarmakla yükümlüdürler. Vietnam’dan botla kaçanlar örneginde oldugu gibi bazi durumlarda bu kisiler siginma arayan kisiler olabilmektedir. Gemiler ayrica ayni zamanda siginmaci olan gizli kaçak yolcular tasidiklarini fark edebilirler.

Yerlesik uluslararasi uygulamaya göre denizde kurtarilan kisilerin bir sonraki limanda gemiden indirilmeleri ve en azindan yerlesme inceleme süreci içinde geçici olarak bu ülke tarafindan kabul edilmeleri gerekmektedir. Bazi kurtarma gemilerinin bayrak devletleri (hepsi degilse de) denizde kurtarilan kisilere yerlestirme garantisi sunmustur.

Kaçak siginmacilar hakkinda hiçbir baglayici uluslararasi sözlesme bulunmamaktadir ve bu kisilerle ilgili uygulamalar da oldukça degiskendir. BMMYK, mümkünse bu kaçaklarin yerel otoritelerin mülteci statülerini taniyabilecekleri ilk limanda inmelerine izin verilmesini savunmaktadir. Eger bir liman devleti bir kaçagin indirilmesine izin vermiyorsa ve geminin bir sonraki duragi kaçagin hayatinin tehlikede olacagi bir yerse, bu hareket kisinin zulüm görmekten korktugu ülkeye iade edilmesi ile esit sayilir. Bu gibi durumlarda BMMYK yetkilileri yolcuyla bir görüsme ayarlamaya çalisirlar, eger siginmacinin mülteci olabilecegine karar verilirse kalici bir çözüm bulmak için yardim ederler ki bu genelde üçüncü ülkeye yerlestirme olmaktadir.

Kaynak:http://www.unhcr.org/turkey/home.php?content=49&page=29

Benzer İçerikler

AsylG §38 Başvurusunun Reddi veya Geri Çekilmesi Halinde Ayrılma Süresi

Editör

-Litvanya iltica işlemlerinde Almanya’dan 2016 yılı Dublin uygulaması-

admin

Birleşmiş Milletlerin Tüm Dünya’daki Temsilcilikleri

admin

YORUM YAP