Almanya Almanya Mevzuat Duruyular Gündem Haberler Tüm Makaleler

Reşit Olan Çocuklar için Aile Birleşimi Mümkün mü?

Reşit Olan Çocuklar için Aile Birleşimi Mümkün mü?

 

 

 

 

Almanya İkamet Kanunu Madde 36/2 de şu ibare yer almaktadır.

Olağanüstü bir mağduriyet halini önlemek için gerekli olması halinde yabancının diğer bir aile ferdine, aile birleşimi amacıyla oturma izni verilebilir.”

Kanun maddesinde yaş sınırlaması olmamakla birlikte 25 yaşına kadar aileye muhtaç bir aile bireyi için (örneğin üniversite okumasında aileye bağımlı olması) olağanüstü bir mağduriyet halini önlemek amacıyla aile birleşimine müsaade edilebilir.

 

Bu konuda sadece yabancılar şubesindeki memurun ikna olması yetmeyebilir. Ayrıca aile birleşim vizesini verecek olan konsolosluk yetkililerinin de bu konuda ikna olması gerekmektedir.

 

Konu hassas bir konu olduğu için taleplerinizi sabır ve nezaket çerçevesinde ilgili kanun maddelerini referans gösterilerek yapmanız tavsiye edilir. Ayrıca konunun önemine binaen avukat yardımı almanızı öneririz.

 

Not: Bu gerekçelerle bir okuyucumuz 19 yaşındaki çocuğunu üçüncü bir ülkedeki Alman Konsolosluğundan aile birleşimi vizesi ile Almanya’ya getirebilmiştir.

 

 

Konuyla ilgili referans kanun maddeleri aşağıda verilmiştir.

 

Almanya İkamet Yasası

Madde 36

Ebeveynin ve Diğer Aile Fertlerinin Getirilmesi

(1) 25’inci maddenin 1’inci fıkrası veya 2’inci fıkrasına göre oturma izni veya 26’nci

maddenin 3’üncü fıkrasına göre yerleşme izni sahibi reşit olmayan yabancı bir çocuğun

ebeveynine, 5’inci maddenin 1’inci fıkrasının 1 nolu hükmünden ve 29’uncu maddenin 1’inci

fıkrası 2 nolu hükmünden farklı olarak, velayeti üstlenen anne ve babadan birinin Almanya’da

ikamet etmemesi durumunda oturma izni verilir.

(2) Olağanüstü bir mağduriyet halini önlemek için gerekli olması halinde yabancının diğer bir aile ferdine, aile birleşimi amacıyla oturma izni verilebilir. Reşit olan aile fertleri için 30’uncu maddenin 3’üncü fıkrası ile 31’inci madde, reşit olmayan aile fertleri için 34’üncü madde aynen uygulanır.

 

Madde 30.

(3) Oturma izni, evlilik birliği devam ettiği sürece 5’inci maddenin, 1’inci fıkrasının 1 nolu

hükmü ve 29’uncu maddenin 1’inci fıkrasının 2 nolu hükümlerinden farklı olarak uzatılabilir.

 

Madde 5

İkamet İzni Verilmesine İlişkin Genel Şartlar

(1) İkamet izni verilmesi için

geçimin sağlanmış olması,

1a. kimliğin ve yabancının bir başka ülkeye geri dönüş hakkının bulunmaması halinde,

tabiiyetin açıklığa kavuşturulmuş olması,

 

Madde 29

Yabancıların Aile Birleşimi

(1) Bir yabancının, aile fertlerini yanına getirebilmesi için

  1. yeterli büyüklükte konutunun olması zorunludur.

Benzer İçerikler

Ticaret sicil kaydı başvurusunu nasıl yaparım? vb. soru-cevaplar

Editör

Düzensiz göçmenler

Editör

Oturma izni ve Oturma izni Süresinin Uzatılması

Editör

2 yorumlar

Muzaffer Ağustos 11, 2019 at 4:30 pm

İyi günler yaklaşık bir ay önce irlanda üzerinden belçikaya schengen vizesi alarak geldim. Gelir gelmez belediyeden aile birleşimi için başvurdum. Annem ve babam mülteci olarak kalıyorlar. Fakat ret aldım 20 yaşındayım. İrlanda da öğrenci olduğum için 8 aylık oturumum vardı oda eylül ayında bitiyor. Bana belediyedeki yetkililer bu oturum ile bu ülkede kalabileceğimi söylediler fakat ünvlere kayıt yaptıramıyorum yaptıramadığım zaman da oturum alamıyorum. Ne yapmam gerekiyor aile birleşimine itiraz etme hakkım var mıdır. Buradaki belediye ile görüşmeye çalışıyorum fakat ne yazık kı bu konuda biraz ırkçı davranıyorlar.

Cevapla
admin Ocak 16, 2020 at 10:18 pm

MErhabalar, 18 yaşını geçtiğiniz için bireysel hareket etmeniz gerekiyor. aile birleşim işe yaramaz bir üniversiteye ya da mesleki eğitime kayıt yaptırmalısınız

https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.
Site üzerinden aylık olarak sorulara cevap vermekteyiz. Twitter ve youtube üzerinden günlük cevap verilmektedir.

Cevapla

YORUM YAP