Cuma, Kasım 27, 2020

Red Sebepleri nelerdir?

Göz atınız!

Avusturya’nın Mültecilere Sağladığı Sosyal Yardımlar

1- İlk iltica müracaatında toplama kampında kalan herkese aylık 40 Euro nakit veriyor. Giyim ve yiyecek, barınma, sabun, diş macunu...

BAMF Kararına İtiraz ve Şikayet Dilekçesi

Bu yazıda Almanya’da ilticaya başvurmuş bir takipçimizin, Federal Göçmen ve Mülteci Dairesinin verdiği red kararıyla ilgili itiraz ve şikayet...

Beyaz sandalyelerde ölüme “Artık yeter!” diyoruz

Berlin, Paris, Zürih, Malmö ve Bükreş gibi Avrupa'nın büyük şehirlerinde dün "Beyaz Sandalyede Ölüm" eylemleri düzenlendi. Adalet ve Kalkınma...

HABER ANALİZ: ALMANYA’NIN AZERBAYCAN’DAKİ HİZMET HAREKETİ HAKKINDA BİLGİ NOTU

Erdoğan’ın, 15 Temmuz 2016 tarihindeki darbe kalkışmasından Hizmet Hareketi’ni sorumlu tutması ve Hizmet Hareketi’ni yok edilmesi gereken bir düşman...

Savcılık Gizlilik Kararlarının Nedenleri – CMK 153

Mülteci adayları mülakatlar esnasında, adli, idari ve siyasi soruşturma ve kovuşturma dosyalarına ulaşamadıklarını ve savcılık gizlilik kararı bulunduğunu ifade...
- Advertisement -

Bu makale’de genel olarak Red sebepleri nelerdir, bu konuyu aciklamaya calisacagiz. Öncelikle sunu ifade etmek isterim ki iltica etmeye karar vermeden önce sartlarinizi kabul kriterlerine göre https://ilticahaberleri.com/wp-content/uploads/2018/01/Almanyada-iltica-Süreci-Koruma-hükümlerinin-dayandığı-yasa-maddeleri_Türkce-4.pdf  kontrol edin zira eger iltica yasasiyla alanlari cizilmis cerceve icinde degilseniz basvurunuza Red verilecegini dikkate aliniz. Burada paylasilan bilgiler veya avukat destegi ”Gerekcesiz Basvuruyu” düzeltemez.

Red Sebepleri

1- Gerekcesiz Basvuru;

gerekcesiz basvuru iltica yasasi ile tanimlanmis kosullarin tamamiyle disinda olmak demektir. Örnegin; Güvenli bir ülkeden basvuru yapmak. Iltica yasasi kisilere kendi ülkelerinde ya da oturum hakkiyla kaldiklari ülkede ‘Dinlerinden, Irklarindan, Siyasi görüslerinden, Ideolojilerinden ya daherhangi bir Sosyal gruba vb. kimlik aidiyetlerinden dolayi devam eden ve günlük hayatini sarsan durumlari gerekce olarak kabul eder. Bunlar bazi gerekcelerdir, eger iltica yasainda olmayan bir gerekceyle basvuru yaparsaniz bu ”Gerekcesiz Basvuru” olur.

Örnek: ”Isimden atildim, is bulamiyorum” gibi;

Güvenli ücüncü ülkelerde oturumu olan kisiler de bu nedenle Red potansiyelindedir. Bu nedenle güvenli ülke kapsaminda degerlendirilen ücünü ülkelerde ”oturumu” oldugu halde herhangi bir AB ülkesine basvuru yapanlar geldikleri ülkenin kendileri icin güvenli olamayacagini aciklamak durumundadirlar. Raportör ”Güvenli bir ülkedeydiniz can güvenliginiz saglanmis ve sorunlariniz gecmisti, bu nedenle iltica hakkiniz yok” mantigiyla karar verebilir. Arnavutluk, Bosna, Sirbistan, Kosova, Makedonya, Karadag, Senegal, Gana AB icin güvenli ücüncü ülkeler ve yine listede olmamasina ragmen uygulamada Ukrayna ve Gürcistan’i  bile güvenli ülke kabul eden raportörler var. Bu nedenle Güvenli ücüncü üke kabul edilen ülkelerde ”oturum hakki” oldugu halde AB’ye ya da baska ülkelere basvuru yapanlar ayni zaman geldikleri ülkelerde de neden güvende olmadiklarini detaylica aciklamalari gerekir.

Özet olarak gerekcesiz basvuru, basvuruyu yapan kisinin iltica yasasi kapsamindaki sartlarla alakasiz bir durumda olmasi -Güvenli bir ülkede güvende olmasi- demektir.

Örnek; Yunanistan vatandasi birinin Almanya’ya basvuru yapmasi veya AB’nin güvenli-insan haklarina saygili ülke saydigi bir üke vatandasinin bir AB ülkesine basvuru yapmasi. ÖR: Arnavutluk, Bosna, Sirbistan, Kosova, Makedonya, Karadag, Senegal, Gana ve son yapilan görüsmelerle Gürcistan

Örnek; gerekcelerin yasadisi olmasi; Ör. Herhangi bir Ortadogu ülkesinden iktidar Partileri üyelerinin veya destekcilerinin basvuru yapmasi. Bu da gerekcesiz basvuru sinifindadir.

Örnek; Ülkenin aktüel durumuna muhalif beyanlar ya da ülke ile ilgili, daha önce tesbit edilmemiş gerekçeler ileri sürmek. Mesela bir X ülkesindeki Y gurubunun toplumsal baski altindaoldugunu iddia etmek fakat gercekte böyle bir durumun olmamasi. Iltica dairelerinin kendilerine iltica basvuruu yapilan ülkelerle ilgi cok detayli data banklari var anlattigniz durum kayitlara uymuyorsa red verirler.

2- Bilgi Karartma, Dogru bilgi verme yükümlülügünü yerne getirmemek

Ülkesinde hangi aidiyet nedeniyle zulüm gördüğünü aciklamamak, kimlik bilgilerini yanlis vermek veya üzerinde oynamalar yapmak. Delil olarak sunulan belgelerde tahrif, bilgi degisikligi.

Burda karistirilmamasi gereken eksik bilgi vermek degil sorun olan ”Var olan bilgiyi saklamak ya da üzerinde oynama yapmak”.  AsylG §15’e göre iltica basvurusu yapan kisinin üzerinde Dogru ve yeterli bilgi verme sorumlulugu bulunmaktadir. Bu meselenin özü su ki var olan evraklar üzerinde kesinlikle oynanmamali.

3-Manüpilasyon yapıldığının düşünülmesi.

Örnek: sahte evraklar, senaryodan hikaye vb.

AslyG §15 cok önemli bir madde; hakkinizda karar veren raportör bu maddeyi gerekce göstererek size red verebilir. Meseleye cok yönlü bakilmasi gerekir Raportörün olaya baskisi ile sizin bakisiniz asla ayni olmaz. Raportörler karsilarindaki kisi icin her türlü ihtimali degerlendirirler. Söylediklerinizin gerekcesiz seyler olmasiyla, celiskili olmasiyla, sahte deliller olmasiyla, sorulara cevap vermekten kacinmayla vb. kendinizi memurun menfi ihtimalleri kategorisine koymus olursunuz.

Hakkinda arama-yakalama-tutuklama vb. kararlar oldugu halde anlattiklariyla bu durumu celiskiye düsüren kisileri ”manüpilasyon yapan bir kisi” olarak görürler. Hakkinizda alinmis resmi kararlar var diye rahat davranmamanizi tavsiye ederim.

4-Çelişki; aslinda önem sirasina göre bu maddeyi ilk madde gibi degerlendirebilirsiniz. Red kararlarinin cogunlugunda Celiski nedeniyle red veriliyor. Gerekce olarak inandiricilik eksikligi yazilsa da asil neden celiskiler.

Öncelikle sunu bilmek gerekir ki Raportörler iltica basvurusu yapan kisiyle ilgili her ihtimali dikkate alirlar. Gercekten iltica sebepleri olan kisilerle, manupilasyon yapan kisileri ayirt etmek icin bir sürü yöntemleri vardir ve bu onlarin temel görevleridir. Görüsmeleri gerceklestren raportörler binlerce kisiyle görüsmenin tecrübesiyle beraber basvurucunun ülkesiyle de alakali donanimli bilgi sahibi kisilerdir.

Sormus olduklari sorularin bir kismi sizin hakkinizda ve yasadiklariniz hakkinda bilgi almak icin oldugu gibi bazi sorular da celiski testleri niteligindedir.

Vermis oldugunuz cevaplar hem iltica gerekceleri yönüyle, hem icerigin celiski icermemesi yönüyle, raportörlerin ellerindeki formatla örtüsmesi gerekmektedir. Zira raportörler hangi kosullarda insanlar nasil hareket eder bilirler.

Genel manada 5 farkli celiski türü vardir;

a-Birbirini düşüren, yanlislayan ifadeler; ayni özneyi ayni text icinde bir pozitif bir negatif anlamda kullanmak; örnegin hem bir Siyasi grubun zulmü altindayim deyip hem textin baska yerinde o grubun lideri icin ”Baskanimiz” ya da  ”Bizim Baskanimiz” demesi.

b-Kurgusal olarak uyumsuz olaylar da celiski olarak kabul edilir; örnegin  ”Takip edildigim dönemde Pasaport cikardim.”  gibi.

Örnek; yakın dönemler içinde hem hakkında arama kararı çıkarıldığını hem Emniyete gidip yeni pasaport çıkarttığını ifade etmek. Bilgi yanlış olmayabilir ama bu tür çelişkili durumlar detaylı açıklanmalı.

Örnek; saklanarak yasadiginiz bir dönemi anlatmanizi isteyebilirler; cerceve toplumdan ve devletten saklaniyor olusunuzdur. Bu cercevenin disina ifadelerinizle her cikisiniz Celiskidir. Saklanma döneminde ”aile ve arkadaslarimla sıkca görüsüyordum” anlaminda bir ifade celiskidir. Cünkü eger siz takip altindaysaniz ve saklaniyorsaniz, rahat bir sekilde hareket ediyor olamazsiniz.

Örnek; yine bir ortadan kaybolma, saklanma ve tabi takip durumunda resmi dairlerde islem yaptiramazsiniz. Yaptirdim derseniz Celiski.

Örnek; yine bir ortadan kaybolma, saklanma ve tabi takip durumunda resmi kayitla bir iste calisamazsiniz. Calistim derseniz Celiski.

Örnek: Saklandiginiz dönemdeki kaldiginiz yeri Tarif eder misiniz? gibi bir soruya ”Biz memur lojmaninda kaliyorduk.” derseniz celiski.

c-Davranislarin Genel tecrübe ile uyumsuzlugu; Anlatilan durumdaki kisi olarak sizin duygu ve davranislarinizin; genel tecrübe ile uyusmamasi;

Örnek: Basvurucunun ”Takip edildigi dönemde sokakta gezerken korku duymadigini ifade etmesi.”

Raportörler size hedeflerindeki bilgiyi almak icin soruyu acik da sorabilir kapali da. Size ”Takip edldiginiz dönemde korkuyor muydunuz?” diye sormayabilir ama ”Takip edildiginiz dönemde vaktinizi nasil geciriyordunuz?” diye sorabilir.

d-Aidiyet bagini sakatlayan ifadeler; ilticaniza kabul verilmesi icin öncelikle hangi kimlikte bir kisi oldugunuzu ortaya koymaniz gerekir. Iltica dairesi icin bu temel verilerden birdir.

Örnek:”Ben su grubta sedece sempatizanim aslinda pek alakam yok” demesi. Hem o aidiyeten dolayi kendine zulmedildigini ifade ediyor hem de aslinda o gruptan olmadigini ifade ediyor olmasi celiskidir.

e-Zulüm sartini veya Somut tehlikeyi sakatlayan ifadeler;

Örnek: Konusmanin bir yerinde ”Ben aslinda rahattim, hicbir sorunum yoktu” demesi veya ”Benim Polislik ne gibi bir isim olabilir ki” vb. kendisine hicbir sey yapilmadigini ve yapilmasina dair bir tehlikenin de olmadigi anlamina gelen cümleler.

Genel olarak;

Ortadan Kaybolma veya Devlet takibi konularini actiginiz an kendinize bir  cerceve cizmis oluyorsunuz. Kendi cizdiginiz cercevenin disina cikarsaniz Celiski olusturursunuz. Eger kendinizi Devlet takibi veya Gaybubet ile cercevelediyseniz, bu cerceve icindeki her olay genel cerceveye uyumlu olmalidir. Raportörler böyle durumlarda sizi o cercevenin disina cikaracak sorular sorabilir. Sorulan soruyla nereye varilmak istendigini bir cek etseniz iyi olur.

Örnegin: ”Gaybubette kaldiginiz yeri tarif eder misiniz?” gibi bu soruyla kaldiginiz yerin bir saklanma yeri olup olamayacigina gidiliyor.

Örnegin; ”Gaybubette geciminizi nasil sagladiniz?” bu soruyla da hayatinizi devam ettirmek icin ne yapiyordunuz noktasina gidiliyor. Calisiyordum derseniz sonraki soruda resmi kayitla mi calistiginizi ögrenmek isterler eger resmi bir kayitla calisiyor oldugunuzu anlarsalar bu celiskidir. Hem Devlet takibi altinda olup hem resmi kayitla sigortali olarak calisilmaz.

Devlet takibi ve saklanma konularini actiginiz an raportör bunlari check edecek sorular soracaktir zira bu ifadelerinizi Dogru kabul ettigi an basvurunuza Kabul vermesi gerekir. Bu nedenle Devlet takibi ve Gaybubet dediginiz andan itibaren celiskiye düsmemelisiniz.

Örnek: Saklandiginiz dönemdeki kaldiginiz yeri Tarif eder misiniz? gibi bir soruya `´Biz lojmanda kaliyorduk.`´ derseniz size red verirler cünkü hem Devlet takibinden dolayi saklanip hem de Lojmanda acik adresle kalmak celiskidir.

5-Başvuru gerekçesi olarak baskı, tehdit, şiddet vb. insan onurunu kırıcı davranışların kendisine yönelik olduğunu ispat edememek, magduriyetinden ve yaşadıklarının üzerindeki etkisinden bahsetmemek.

Sürekli baskalarinin yasadigi olaylari anlatir kendinize yapilanlar ve/veya sizin ülkenizde bulunmaniz halinde sizin icin gecerli somut tehlikler ve korkularinizdan bahsetmezseniz basvurunuza Red verebilirler.

6- Sadece zayıf deliller sunmak. Zayıf deliller; gazete ve sosyal medya haberleri vb.

Örnek; zulüm uygulayan aktörün Resmi kurumlar olduğu iddia edildiğinde ve zayıf deliller sunulduğunda başvuru red edilebir ya da uzun süreli incelenebilir.

Örnek: dosyanizi bir yigin gazete-internet haberi ile doldurursaniz ve kendinizle alakali durumlardan ciliz bir tonla bahsederseniz. ”Dosyasinda bir sey yok, buldugunu dosyasina koymus.” algisi olusabilir. Bu nedenle verdiginiz ek evraklara dikkat edin. Verdiginiz evraklarin dolayli da olsa size bakan yönleri olmali, sizin durumunuzla mukayese edilebilir olmali. Yani baskasiyla ilgili verdiginiz evragin size yansimasi olmali.

Örnek: ”X Y isimli sahis benimle ayni kimlikte, ayni is yerinde, ayni görevde calisiyordu ve basina su su olaylar geldi. Ülkemde bulunmam halinde ayni tehlikeler benim icin de gecerlidir.” formatinda sunabilirsiniz baskalarinin durumlarini.

7-Karışık durumlarda dağınık bir sunum yapmak da bir diger neden. Tavsiyem su ki sunumunuzu kronolojik siraya göre yapmaniz.

Sunumunuz icin bir örnek format asagidadir; 

1-Aidiyetiniz ve bunu ispatlayan deliller; Kisa özgecmisinizi aidiyetinizi ispatlar nitelikte bir ek delil olarak verebilirsiniz.

not: iltica dairesi sizin ne kadar nitelikli, donanimli birisi oldugunuza ilk olarak bakmaz. Bu konu ana cercevenin disindadir. Bu konu üzerinden giderseniz ana basliklari kacirirsiniz.

2- Yasamis oldugunuz magduriyetlerin insan haklari ihlallerini basladigi tarihten itiabren kronolojik siraya göre yaziniz ve asagidaki linke göre yasal olarak iltica’da karsiligi var mi kontrol edin. Sonrasinda bir de iltica gerekcelerini aciklayan bu  yasalarda gectigi halde yazmadigiz (sizin icin gecerliyse) gerekceleri de listenize ekleyiniz.

https://ilticahaberleri.com/wp-content/uploads/2018/01/Almanyada-iltica-Süreci-Koruma-hükümlerinin-dayandığı-yasa-maddeleri_Türkce-4.pdf

3- Sonrasinda sunumunuzu ana sürec basliklarina göre bölebilirsiniz;

Örnek:

a-Normal sürecten 17-25’e kadarki durumunuz, size yapilmis tüm hak ihlalleri; Devlet takibi ve/veya Toplumsal baski olarak. Varsa delilleriyle beraber.

b-17-25’ten 15 Temmuz’a kadarki durumunuz, size yapilmis tüm hak ihlalleri; Devlet takibi ve/veya Toplumsal baski olarak. Varsa delilleriyle beraber.

c-15 Temmuz sonrasi durumunuz, size yapilmis tüm hak ihlalleri; Devlet takibi ve/veya Toplumsal baski olarak. Varsa delilleriyle beraber.

d-Ve en önemlisi Ortadan kaybolma/Gaybubet dönemindeki durumunuz; yasadiginiz zorluklar.

10-15 yıl gibi çok uzun bir süreci anlatmak; konuyu ilgisiz olaylarla detaylandirarak, dikkati dağıtmak; raportörün konu bütünlüğünü anlamasını zorlaştırir.

Bir de bir gecmise bir gelecege dair konuyu anlatirsaniz Tercüme kazasiyla ortaya celiskili ifadeler cikabilir. Örnegin Gaybubette oldugunuz dönemden geri gidip 17-25 öncesi bir durumu anlatirsaniz ve tercüman bunu belirtmezse sanki Gaybubet döneminde rahatmissiniz gibi algi ortaya cikabilir.

8-Ülkesine geri döndüğünde başına ne gelebileceğini anlatmamak ya da hiçbir sorun olmayacağını beyan etmek.

Bu madde somut tehlikeler ve bunlardan kaynakli korkulara dayanir. Raportör son sorulardan biri olarak size ”Ülkenize göndügünüzde ne bekliyorusunuz?”seklinde bir soru sorabilir. Böyle bir soru duydugunuzda soruyu ”Ülkenizde oldugunuzda nelerden korkuyorsunuz, endiseleniyorsunuz?” diye algilayip bu soruyu öyle cevaplamanizda fayda vardir. Ve tabi üzerinizdeki hak ihlallerini her zaman cift yönlü anlatmanizda fayda var;

a-Devlet Organlari tarafindan yapilan ihlaller;

b-Toplum, yakin cevreniz ve aileniz tarafindan yapilan ihlaller.

9-Yetersiz, zayıf delillerle sadece Resmi kurumlardan kaynaklanan mağduriyeti anlatmak; toplum, aile, iş vb. çevreden kaynaklanan ihlallere deginmemek. Her iki durumun da olması halinde.

Eger ”hakkimda Devlet takibi var” derseniz ve bunu ispatlayamazsaniz ve bir de anlattiklarinizda celiskiler bulunursa basvurunuza Red verirler. Bu nedenle magduriyetlerinizi cift yönlü anlatiniz; hem Devlet tarafindan yapilan Hak ihlalleri, hem Toplum tarafindan yapilan hak ihlalleri.

Devlet Organlari tarafindan yapilan hak ihlallerine örnekler;

kisinin sahip oldugu kimlik aidiyeti (Irk, Din, Mezhep, Cemaat, Ideoloji, Sosyal Grup, Cinsiyet) veya Siyasi Görüsleri nedeniyle (Politikaci, Gazeteci, Yazar, Aktivist, Kanaat Önderi)

*Arama emri,

*Eve baskin,

*Aileye kötü muamele, Mobbing

*Yakalama emri,

*Tutuklama emri

*Hapsetme

*Hareket/Seyahat Özgürlügünün kisitlanmasi

*Güvenlik görevlileri tarafindan Darp edilme

*Güvenlik görevlileri tarafindan Iskence yapilmasi

*Adil yargilanma hakkindan mahrumiyet

*Kanunsuz ceza uygulanmaz ihlali- Bylock

*Fisleme,

*Hedef gösterme

*Takip ettirme

*Kacirma veya kacirma girisimi

*Asagilama, Mobing, Hakaret

*İfade özgürlüğü hakkinin elinden alinmasi

*Toplantı ve dernek kurma özgürlüğünün elinden alinmasi

* Ayrımcılık yasağınin ihlali

*Mülkiyetin korunması hakkinin ihlali

*Eğitim hakkınin elinden alinmasi, okuldan atma.

*Serbest seçim ve secilme hakkınin elinden alinmasi

*vb. vb.

Toplum tarafindan yapilan hak ihlallerine örnekler;

kisinin sahip oldugu kimlik aidiyeti (Irk, Din, Mezhep, Cemaat, Ideoloji, Sosyal Grup, Cinsiyet) veya Siyasi Görüsleri nedeniyle (Politikaci, Gazeteci, Yazar, Aktivist, Kanaat Önderi)

*Tehdit, Korkutma

*Darp

*Iskence

*Asagilama, Hakaret

*Mobbing

*Ihbar

*Akrabaligi kesme, dislama

*Özel ve aile hayatına saygı hakkı ihlali

*Hedef gösterme

*isten atma, is vermeme

*Mali haklarini gasp etme

*Borclarini ödememe

*Mirastan yoksun birakma

*Mirasina ya da Mülküne el koyma

*Is yerinde Mobbing

*Mahalle ve Sosyal ortamlarda Mobbing

*Ifade Hürriyetinden yoksun birakma

*Seyahat Hürriyetinden yoksun birakma / Eve hapis

*Zorla Evlendirme

*vb. vb.

10-Şiddet yanlısı, Zulüm işlemiş gruplarla ilişkili olması düşünülmesi.

11-Mülakat randevusuna gelmemek, geç gelmek ya da hazırlıksız gelmek.

12-Tercümanın yanlış çevirileri.

 

 

- Advertisement -

73 YORUMLAR

 1. mERhaba

  ben ilticaci asamasindayim. Delil olmasi bakimindan Hizmet hareketinin dersanesine 2 yil boyunca gittigimi kanitlayan ogrenci kimlik belgesi ve dersane ile ilgili benim adimin oldugu o doneme ait dokumanlari sundum.

  Medyada gazetelerde yaptigim arastirmalarda

  Gitmis oldugum dersane grubu ile ilgili “VATAN HAINLERININ OKULU” adli baslikli ve dersanenin logo gorseli oldugu haber sayfalari var internette
  dahasi bankasya ve bu dersaneye gidenlerle ilgili ingilizce bir haber portalinda, hukumetin bu kisileri “darbeci” ve “darbenin arkasindaki insanlar olarak nitelendirdigi yazili ingilizce metin var.

  isbu halde ben bu dersane ile ilgili bizzat sahsima ilsikin beleglerin yaninda bu haber kupurlerini de versem sizce hukuki olarak mantikli midir?

  • Dersaneye gittiginiz tarih yil olarak ne zaman? Ne kadar zaman önce. Kimliksel aidiyet icin aktüel durum baz alinir; cok eski bir döneme ait bu durum sorun olur. Aktüel durumda ve ülkenizden cikmadan önceki dönemde Hizmet hareketiyle baginizin ne oldugunu aciklamaniz gerekirse ispatlamaniz önemli. Ve daha da önemlisi tek basina aidiyet bir anlam ifade etmez; aidiyet+zuküm/magduriyet+somut tehlike olmasi gerekiyor.

   Vereceginiz gazte küpürlerinin size bakan bir yönü yok bence etkisi olmaz.

   • Aktuel durumlar da soz konusu
    Bankasya faturasi uzerinde adim olan 2013 yilina ait!
    ve bulundugum ulkede hizmet hareketi ile ilgili mimlenmis kisilerle olan iliskim vs…
    Ayrica gazetede AKP aleyhine yazilarim makalelerim de var.
    Tum bunlari ele aldiginizda siz ne dusunuyorsunuz? burada da ayrintili aciklamak istemiyorum.
    Dersane ile ilgili belgeyi saglamlik olsun diye…ve bu okullari kapattiklari icin MEBde bilgim ID bilgilerim oldugunu soyleedim.
    Gazete kupurune gelince darbeci yaftalamasi var ona istinaden soyledim

    • Kendi durumunuz en iyi siz bilirsiniz detay aciklamaniza gerek yok. Sorunuzdan sadece Dersahne kaydiyla ve gazete küpürleriyle basvuru yapmayi düsündügünüz anlasildigi icin bu cevap verildi.

     Öncelikle kriterler listesine bakip durumunuzu cek etmeniz gerekir; sizde iltica gerekceleri var mi diye.

     ikincisi; aidiyet + aidiyete bagli Devlet ve/veya toplum kaynakli tüm insan haklari ihlallerini aciklamaniz ve gerekirse ispatlamaniz gerekmektedir. Kronolojik sirayla gayet net ve samimi bir sekilde yasadiginiz sorunlari ve sizi bekleyen somut tehlikleri anlatmaniz gerekir lakin raportörler anlattiklarinizda kurgusal eksiklik ve/veya celiskiler bulurlarsa red verebilirler. Iltica hakkiniz varsa mutlka mahkemede bunu düzeltebilirsiniz. Gesmis olsun..

     • sosyal medyadan aldigim fake troll gunluk acilmis hesap olmayan gercek kisiye ait nereden baksaniz 7 yildir acik bir gercek sosyal medya kullanicisindan olum linc aliriz seni tecavuz vs..leli tehdit mesaji sizce iltica icin kanit vasfini tasir mi?

      ben mesela fake olan troll oldugu her halinden belli olan gunluk acilmis hesaplardan gelen tehditlerden ziyade gercek kisi ve /veya kisilerden gelen tehdit icerikli mesajlarin reel anlamda kanit vasfini tasidigini dusunuyorum.

      sizce iltica daireleri kararlarinda bu iceriklerdeki mesajlarin ekran ciktilarini ve gonderdigim sosyal profilin(kendisi azili akp militer iddiali sahis) ekran ciktilari ciddi kanit teskil eder mi onlar icin?

 2. Merhaba ben turkiyeden fransa aktarmali Cezayir veya guney Amerika ülkeleri nddn birinden ucak bileti alsam fransa benden transit vize istermi bazi sitelerde istemedigini yaziyor ve ben Fransa’da transit geçiş de iltica edebilirmiyim??

  • Iltica potansiyeli gördüklerini ucaga bindirmeme gibi uygulamalar olabilmekte o nedenle Transit vize aliniz. Transit bölgede basvuru yaparsaniz o ülke basvurunuzdan mesul olur.

 3. selam tr deyim eski askeri öğrenciyim bi kaç kişi sorguda adımı vermiş (kendi beyanları) resmi olmayan yollardan öğrendim yurt dışı yasağım var ve terörle mücadele şubesinde fotoğraflarımı sanıklara gösterip tanıyıp tanımadıklarını sormuşlar yani elimde resmi bir belge yok ama bunlar gerçek çok geçmez alırlar beni iltica etsem kabul olur mu

  • Öncelikle gecmis olsun;
   anlatiklariniza göre bsavurunuza kabul vermeleri gerekir ancak Devlet memurlarinin basvurularinda en önemli faktör; inandiricilik faktörü. Bu nedenle yasadiginiz hak mahrumiyetleri, magduriyetler ve zulümlerle ilgili delilleri -yasanidigi dönemden olmasi önemli- bulabildiginiz kadar hazirlayiniz.
   Asagidaki linkte ilticaya gerekce teskil eden sebepleri aciklanmaktadir. Karar vericiler bu sebeplerin sizde olup olmadigina bakiyorlar. Bu linkteki ilgili maddeleri okuyup sizin magduriyetinizle örtüsenleri isaretleyiniz ve bunlarla ilgili delilleri bir sanal yükleme kanalina mail vb. yükleyin. Raportörlere durumunuz aciklarken her durumla alakali gecmis dönük delilleri vermeniz önemlidir. Bununla beraber bastan sona kadar tutarli olmaniz ve celiskiye düsmemeniz gerekir.
   https://ilticahaberleri.com/wp-content/uploads/2018/01/Almanyada-iltica-Süreci-Koruma-hükümlerinin-dayandığı-yasa-maddeleri_Türkce-4.pdf

 4. 5 eylulde hollandaya geldim şengen vizesiyle 25 gunluk vizeyle geldim vizem bitti ilticamı fransada yapmak istiyom nasıl yapmam gerek ne zaman yapmam gerek yardımcı olurmusunuz lutfen ..??

  • Hollanda vizesiyle mi geldiniz?
   Vize aldiginiz ülkeden baska bir ülkeye basvuru yapmayi düsünüyorsaniz. Dublin uygulanabilr bunu dikkate almaniz gerekir.
   Dublin yasasina göre baska ülkeden aldigniz vizenin Dubline etkisi o vizenin bitis tarihinden 6 ay sonra düsmektedir. Dublin konusunda uzman bir Avukata ya da bir Danismana danisiniz.

 5. 5 eylulde geldim hollandaya 25 gunluk bi şengen vizesiyle parmak izlerimde alındı frasada ilticamı yapmak istiyorum bunu nasıl yapmam gerek ne zaman nasıl yardımcı olurmusunuz vizem ayın 01.10 .2018 bitiyor dublin anlasmasına takılmamak için ne zaman fransada iltica yapabilirim lutfen yardımcı olursanız sevinirim ..??

  • Hollanda vizesiyle mi geldiniz?
   Vize aldiginiz ülkeden baska bir ülkeye basvuru yapmayi düsünüyorsaniz. Dublin uygulanabilr bunu dikkate almaniz gerekir.
   Dublin yasasina göre baska ülkeden aldigniz vizenin Dubline etkisi o vizenin bitis tarihinden 6 ay sonra düsmektedir. Dublin konusunda uzman bir Avukata ya da bir Danismana danisiniz.

 6. Yeşil pasaportumuza (2020) TR den resmi çıkış olmadan Yunanistanda karşılaşacağı durum nedir? Nasıl bir prosedür uygulanıyor? Shengen ülkelerine geçişte problem olur mu

 7. 23/09/2018 tarihli Dilekçe Başvurunuzdaki belirtilen konu ile ilgili olarak,

  İlgili birimimizce gerekli araştırma yapılmış, tahkikat evraklarının S.No:**** sayı ile (IL ISMINI YAZMIYORUM)Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildiği anlaşılmıştır.

  İyi günler dileriz

  MEDYA-HALKLA İLİŞKİLER VE PROTOKOL ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

  Merhaba suan iltica asamasindayim. Benim mail adresime egm.gov.tr mailden yukarida sayiyi ve ismini saklayarak yapistirdigim bilgi geldi. Daha evvel sosyal medyada bu bassavciligin bulundugu ilin valiligine kizmis mesaj atmistim. Attiktan 3 gun sonra bu mesaj geldi.
  1) Bu durum neyin nesidir?
  2)iltica asamasinda olmam durumuna bir zarar yarar vs getirir mi?
  3)kabaca topralayacak olursaniz bana ne oneririsiniz Avukatim vs yok param da yok suan y.disinda iltica davami kampta bekleyen biriyim.

  Lutfen yardimci bir yorum yazin

 8. slm TRdeyim ben kolejde öğretmenlik yapıyordum kapatılana dek. banka haretim olduğu için hakkımda soruşturma var ifademi alıp mahkemeye çıkamdan bırakıldım, aynı durumdaki diğer bir öğretmen arkadaş da bırakıldı ama sonra mahkeme açıldı ve bankadan dolayı 4 yıl verdiler. aynı durum olma ihtimali var sizce ihtimalim nasıldır tşkr

 9. Merhaba, Türkiye de hakkımda açılmış bir davadan kesinleşmiş bir hüküm var dosya temyizden geri döndü ve yargılama şuan devam ediyor ve avukatım ceza alacağıma kesin gözüyle bakıyor.Davacı taraf siyasi kimlik sahibi ve maddi olarak çok güçlü olduğu için bunu kullanarak “yeterli delil bulunmasa da mahkememiz suçun işlendiğine kanaat getirmiştir” gibi bir karar aldırabiliyor.Ayrıca tehditler alıyorum,bu tehditlerin içerisinde çocuklarımın isimleri bile geçiyor araştırarak hareket ediyorlar.Daha önce almanya ya yasal yollarla biri turistik bir diğeri ticari vize ile gidip geldim (bir kaç yıl önce) Şuan turistik vize de alma şansım var iltica edersem durumum geçerli nitelik taşır mı?

 10. merhba oglum 20 yasinda ben aciga alindim esim 22 ay cezaevinde kaldi tabi ani zamanda ihrac oldu bu sartlarda oglum avrupa ulkesine iltica etse kabul olurmu

 11. admin aciill?
  ben alman vizesiyle kolnde indikten sonra isvece geldim iltica kampinda parmak izi verdim sindi psikiyatri hastanedehyim. 6 ay gecse dublin duserkmi?

 12. Meraba. Bena kufrlu mesajlar gonderilmiw bir suru. Bide askerlikden red etmek istiyorum bunlar gecerlimi ilticamin kabulu icin. Bide ingilizcem iyi . bunada deyinirlermi. Enteqrasyon acisindan. Lutfen cevaplayin

 13. Merhabalar emeginize saglik bu arada cok faydali bir site bir kac sorum olacakti suan iltica sürecindeyim oñùmuzdeki hafta durusmam var elimde adima acilmis sahte face hesabi var devlete propaganda yapilmis tr devleti baskanina paylasimlar ekran ciktisini cikardim ve kimligi belirsir kisiler tarafindan tehtit edildim sözlü hem ben hem ailem kendilerini bize sivil polis diye tanittilar ve bir kac sefer karakola girip ciktiklarini gördüm tanimadigim bir numaradan bana resimler geldi ve beni arayip 30 bin tl para vermezsen seni iceri atariz dediler hergun is cikisi beni tehdit ettiler kimlik kontrolu hergun yaklasik 1 saat sorguya aliyorlardi kacmak zorunda kaldim elimdeki facebook paylasimlari ise yararmi tesekur ederim simdiden

  • Ama Facebook Paylasimlariniz Iktidar Yanlisi paylasimlar neden sizin isinize yarasin ki? Ayrica bu hesabin gercekten size ait olup olmadigini da ispatlamaniz gerekir. Portal’den size ait hesabin hacklendigini bildiren bir yazi alsaniz bence iyi olur. Asagidaki makaleyi okumanizi tavsiye ederim.

 14. Merhabalar bana ceza verildi 3.1 (y.y ) ve cezanin infazi gerceklesti. Su an denetimli serbeslik goruyorum. (1 yil ) bu islemler bittikten sonra tutist vizesiyle gelsem ilticam kabul edilirmi

 15. Merhaba
  13.Ağır ceza mahkemesinde devam eden bir davam var ancak mahkeme yurtdışına çıkış yasağı koymadı. 677 nolu khk ‘nın 5.maddesine göre pasaport iptali ve pasaport alma hakkım engellendi. Iltica durumunda benim için işleyecek prosedür nasıl olabilir. Ayrıca eşim alman vatandaşı

 16. Merhabalar, cezaevinde yatıp tahliye oldum ve mahkemem devam ediyor. Dosyama tahliye olduktan sonra agır ithamlar eklenmiş. Yeniden tutuklanma veaya mahkeme sonucunda ceza alıp tekrar cezaevine girme ihtimalim yüksek. Herşey evrakla kanıtlanabilir durumda. Bu duruma göre iltica alabilme şansım nasıl ? 2.sorum TR’den Almanya vizesi alıp Yunanistandan Almanyaya vize ile geçiş yapılabilir mi ? Geçilir ise iltica başvurusunda problem çıkat mı ? (Dublin vb)

  • Merhabalar,
   Vize hangi ülkeye ait ise iltica işlemlerinizden o ülke sorumlu olacaktır. Prensip olarak illegal geçiş ile ilgili bilgilendirme yapmamız mümkün değildir. Lütfen bu gibi sorular sormayınız. Teknik olarak ilticanızın kabulune yonelik problem gozukmemektedir. Raportorun bakıs acısı sizin sunum tarzınız ve tercumanın tercume kalitesi sonucu etkileyecektir. Ekteki linke bakınız.

   https://ilticahaberleri.com/iltica-mulakat-stratejileri/

 17. Selamün aleyküm. Ben Polonya’da dil kursuna kayıt olarak bir yıllık d tipi öğrenci vizesi yönetim geldim.
  Gelmeden önce 3 yıl 2013/2016 arası 15 temmuza kadar FEM dersanelerinde öğretmenlik yaptım. SGK bilgilerim ve MEB hizmet çizelgesi belgeleri var elimde. Dolayısıyla bank asya da da hesabım vardı maaşım oraya yatıyordu ama onun belgesini bulamadım. Ayrıca dersanede atanan kayyimler dersaneye kapattilar ve biz tazminat falan hiç bişi alamadan işten atıldık. Onunla da ilgili İstanbul mal müdürlüğüne yaptugimiz başvuruyla ilgili bize dava dosyanızın olduğu bir kağıt verdiler. Dersane de kapandıktan sonraki ilk bir yıl hiç bir yerde resmi olarak çalışmadım kimse almadı korkudan. Yalnız diplomamda sıkıntı yok şuan. Son eğitim durumum Marmara tarih yüksek lisans mezunu.
  Ben Almanya’ya iltica başvurusu yapmak istiyorum. Bu saydığım etmenler iltica için yeterli olur mu. Ve ne zaman başvurmak gerekir. Resmi olarak çıktığım için arkadaşlar şimdi başvurursam dubline takılıp Polonya geri gönderileceğini belirttiler.
  Bu süreçte ne yapmam lazım. Lütfen acil cevaplardan iz sevinirim….

  • Polonya vizesinin bitisi 6 aydan önceyse sorun degil. iltica gerekcelerinizi mülakatta iyi bir sekilde sunmalsiniz bunun icin asagidak linki tavsiye ederim;
   https://ilticahaberleri.com/mulakata-nasil-hazirlanabilirsiniz/

 18. Iyi gunler.Cocugum bulunduğum ulkede dogdu.Pasaportu yok. 2 defa gitmeme ragmen eşimin ve benim tr de ki durumumuzdan ötürü pasaport veremeyeceklerini soylediler. Bunu nasil belgelendirebilirim.

 19. Selam arkadasim icin soruyorum

  Facebook sosyal medyada arkadasima tanimadigi birinden tehdit mesaji geldi. sahte fake troll ve gunluk gunubirlik acilmis bir facebook kisisi degil..gercek reel kisi yaptigimiz profil incelmesinde devlette gorevli bir memur ogretmen

  mesajda kisaca
  “Bu ulkeninn mikroplariniz s…lmeye layiksiniz yok olacaksiniz kacari yok basarsaydiniz siz de ayni seyi yapacaktiniz sizin boynunuzu kirmk eslerini kolelstirmek duzeltmek gorevdir. Istersen acik adrsini yaz gelip teslim alsin seni millet.. hizmetmis i. soyu.. ihanet ettiniz millete”

  Sizce bu dosyaya girebilecek degerlendirilebilecek nitelikte bir sey mi? Iltica degerlendirmecileri icin bu kanit teskil eder mi?

  cevap lutfen arkadasim bu tehdit mesajini davasinda bulundurmak istiyor.

 20. Merhaba ben Turkiyede kolejde ögretmenlik yaptim. Hakkimda acilan davadan berat ettim fakat yurtdisi yasagim halen var. Calisma iznimiz berat almamiza ragmen verilmiyor.Esim hakkinda sorusturma halen devam ediyor. Bize multeci hakki taninirmi.

 21. Merhaba, babam ağustos ayında fetö suçlamasıyla tutuklanarak cezaevine konuldu. Anneme yurtdışı yasağı kondu ama bana konmadı. Benim iltica için ne gibi strateji izlemem gerekiyor.

  • Merhabalar sitemizde yer alan iltica mülakat stratejileri ve ekindeki makaleleri okumanızı tavsiye ederiz burada ailenizin mağduriyeti önemli fakat asıl sizin ay diyetten dolayı ne gibi bir mağduriyetiniz var ona bakacaklar bu makalede okumanız tavsiye edilir saygılarımızla

 22. Merhaba İsveç’te geçen yıl belediyede çalışmıştım. Bu yıl iltica başvurusu yaparsam belediyeyi bilgilendirirler mi ya da soru sorarlar mı hani bu doğru söylüyor mu sizde de mağdur muydu diye?

  Çünkü ben gittiğimde bilgi verilsin istemiyorum. Bunu engellemenin bir yolu var mıdır?

 23. selam..eşimin 2013te bankasyada hesbı vardı..o hesap hiç kapanmadı..fakat hakkımızda herhangi bi dava soruşturma falanda açılmadı..ama bankasyada hesabı olanların başına gelenler malum,bizimde gelme olasılığına binaen norveçe iltica etsek hem hesap cüzdanımız hem bankasyada hesabı olanların başına gelen somut olayları delil göstersek bu şekilde iltica edebilirmiyiz?ben gözümü karartıp herşeyimle ömürlük gelicem,yani geriye dönüşe bakmadan..sizce vize pasaport alıp,hesap cüzdanı ve bankasya mağdurlarının yaşadıkları gazete küpürlerinide davalarıda delil gösterip kabul alırmıyım?rica etsem net cevap verirmisiniz..hazirana kadar işlemleri bitirmeti,malı mülkü satıp iltica etmeyi düşü
  nüyorum

  • Somut tehlikenin dogrudan size yönelik olmasi Sarti var. Sizin ülkenizde zulme ugrayacaginaniza dair somut tehlikelerden dolayi korku duymaniz da iltica gerekcesidir. Ama su ana kadar birsey olmadiysa ve olacagina dair bir somut tehlike de yoksa basvurunuza red verirler. Baskalarinin olaylarini ilticada anlatmak uygun degil, dikkate alinmiyor.

 24. Merhaba.
  Öncelikle güzel paylaşımlarınız ve ilginiz için teşekkür ederim. Sitenin neredeyse tamamına göz attım fakat aradığımı bulamadım açıkçası.
  Ben gayrimüslim bir Türkiye vatandaşıyım. Ermeni asıllıyım. Merak ettiğim şey şu; ben iltica etmek istediğimde ve etnik kimliğimi ıspat etmek durumunda kaldığımda bunu nasıl yapabilirim? Türkiye Cumhuriyeti kimliğim var, atalarımız Kayseri ermenilerinden ve buna dair resmi bir evrak yok elimde. Eşim de gayrimüslim fakat kendisi Bulgaristan asıllı. Yaşadığım yerde inanç hususunda yaşadığım baskıyı anlatmama gerek yoktur sanırım. Her hafta Cuma namazına gitmemek için iş yerindekilere sunduğum mazeretler bile beni çok yordu. Doğrudan açıklayamıyorum ki iş yerinin tamamı muhafazakar müslüman. Benim beyanıma itimat etme gibi bir durum söz konusu olabilir mi raportörlerde? Yani illa kaşeli, ıslak imzalı belgeler mi sunmam gerekiyor? Aslımı ıspat etmek için beyan yeterli olur mu olmaz mı cevap verirseniz çok sevinirim.
  Sevgiler…

  • iltica gerekcelerini acikladigimiz asagidaki yazilari okuyabilirisniz.
   https://ilticahaberleri.com/genel-olarak-iltica-gerekceleri-nelerdir/
   https://ilticahaberleri.com/mulakata-nasil-hazirlanabilirsiniz/

 25. İyi akşamlar ekonomik kriz sürecinde iflas ettim ve çeklerim var piyasada davalarım görülmeye başladı kanada ya iltica etmeyi planlalıorm bu konuda yardımcı olabilirmisin .. bu sebebi geçerli sayılırmı ülkenin soktuğu zor durumlar bahanesiyle

  • Ekonomik sebebler iltica nedeni değildir. Din, Dil cinsiyet sosyal gruba aidiyet yada politik düşünce nedeniyle baskı zulum iskence ayrımcılık, devlet toplum takibi, kanunsuz ceza ve insanlık dışı uygulama ile karşı karşıya kaldığınız sürece iltica başvurusunda bulunabilirsiniz.
   https://ilticahaberleri.com/iltica-mulakat-stratejileri/

 26. Su an hakkımda mahkeme aşaması var ve ceza aldım ve iddia sohbete katılmak iddiası ben bu şekilde kabul edilir miyim çünkü aylarca tutuklu kaldım isimden ihraç oldum ve hiç bir şekilde iş güç bulamıyorum insanlar tarafından ihraç edildim

  • “işsiz kaldım, iş bulamıyorum” havası estirmezseniz, “hukuk işledi serbest kaldım” havası estirmezseniz. Devlet ve toplumsal takip altında olduğunuzu gerekçelendirir ve anlatabilirseniz ilticaniz aşamasında problem yaşamazsınız.
   Makaleyi okuyunuz lütfen.
   https://ilticahaberleri.com/iltica-mulakat-stratejileri/

 27. Merhaba, bankasyada çalışıyordum.atanan tmsf yönetiminin baskısıyla 2016 da ikale sözleşmesi ile kurumdan ayrılmak zorunda kaldım. Hakimda soruşturma ve mahkeme süreci olmadı. Ancak genel olarak yaşadığımız çevremizdeki insanların ve akrabalarımızın hor görme,küçümseme ve dışlama eğilimlerinden ötürü yaşamımız gerçekten kâbusa döndü. İşin dahada vehameti fırsatını bulursa sizi boğmaya çalışacak çevrenizde onca insan var olduğunu hissederken, bunların hiçbirini kanitlaya bilicek somut bir delilin malesef elimizde olmaması. İltica süreci illaki somut delillderemi dayaniyor. Ülkede yaşanan bukadar adaletsizlikler ortadayken, iltica gerekçesi için illede kapımıza polis mi dayanması gerekiyor. Syg.

  • Merhabalar,
   Zaten devletin hedef aldığı sosyal grubun kurumlarında çalışmış olmanız somut gerekçe olarak gözükmektedir. Bankada hesabı olduğundan dolayı hapis yatan insanların bulunduğu bir ortamda “devlet takibim olmadı” havası estirmediğiniz sürece raportöre başınıza gelen toplumsal baskıları ve muhtemel başınıza gelecek olan olayları ikna edecek şekilde anlatabilirseniz olumlu sonuç alabilirsiniz. Hukuki bir takibiniz olmadığı için insani mağduriyetlerinize yoğunlaşmanız gerekir.
   Makaleyi dikkatice okuyunuz.
   https://ilticahaberleri.com/6-ay-meselesi-ve-dublin/

 28. Ben şu an yunanistandayim 27 ay hapis yattım 9 yıl ceza aldım Aynı zamanda esimde 15 gün hapis yattı 6 yıl 3 ay ceza aldı Almanya’ya iltica etsek kabul ederlermip

  • Aidiyetiniz ve bu nedenle yasadiginiz magduriyetleriniz (tutuklu kalmak, devlet takibi, kanunsuz suc, zalimane uygulamalar gibi) iltica basvurunuz icin gecerli nedenlerdir. Yanlizca raportorun “hukuk isledi serbest birakildim” izlenimi edinmesine izin verilmemelidir. Cunku hukum onaylanma asamasinda ve onaylamdiginda tekrar ozgurlugunuzden mahrum birakilacaksiniz.
   Lutfen asagidaki linkteki sirali makaleleri okuyunuz.

   https://ilticahaberleri.com/almanya-iltica-rehberi/

 29. Açığa alınıp 3 ay sonra görevime iade edildim. Abim halen tutuklu bulunuyor. Benimle birlikte görev yaptığım aynı fikirdeki birlikte hareket ettiğim arkadaşlarım gözaltına alınıp tutuklanıyor, ayrıca yargıtay tarafından uyelik aideyti olarak aciklanan bank asya hesabım da bulunmaktadır. TFF ‘daki görevlerim de elimden alındı. Eşimin 2017 deki öğretmenlik ataması puanı düşürülmek suretiyle engellendi. Babamin da avukat aracılığıyla mirasından men ettiği yazı da bulunmaktadır. Tüm bu gerekçeler sizce yeterli olur mu? Dikkatinizi çekerim halen memur olarak çalışıyorum fakat bu durum mağduriyet yaşamayacağım anlamına gelmez. Teşekkür ederim.

  • Aidiyet, mağduriyet ve ülkenden çıkış hikayeniz (bunca zaman çıkmadınız da yeni ne oldu da ülkeyi terk ettiniz), ülkeye dönerseniz başına ne gelir sorularına cevap vereceğiniz mantıklı bir sunum yaptığınızda olumlu sonuç alınabilir. Aşağıdaki linkteki makaleleri sırasıyla okumanızı öneririz.

   https://ilticahaberleri.com/almanya-iltica-rehberi/

 30. Selamlar mart 27 de alınmış hollanda vizesiyle hollandaya gittim. Sonra döndüm ve şimdi malta dayım. Finlandiya ya iltica başvurusu yapmak istiyorum. Istanbul aktarmalı uçsam dublin e takılır miyim. Ilk sorum bu diğer sorum devletle bağlantılı bir şirketim vardı 15 temmuz sonrası bağımı sorgusuz kestiler ve sigortalı bir yerde çalışamıyorum kendı şirketim üzerindende ödeyemiyorum. 15 temmuz gecesi aracımla birlikte nezarette kaldım buda belgeli. Devlet kurumuyla çalıştığımi belgelerle kanıtlasam sigorta kayıtlarımın bitişiyle devletle iş bağlantımin bittiği tarihlerin aynı olduğunu kanıtlasam bu sebeple iltica edebilir miyim. Teşekkürler

  • DUBLIN Vize bitiş tarihinden itibaren 6 ay boyunca vize veren ülkenin sorumluluğu devam eder.
   Ancak sorumluluk en yeni tarihli vize veren ülkeye aittir. Eğer hollanda vizesiyle finlandiyaya gidecekseniz sorumluluğunuz Hollanda’da olacaktır.
   Ekonomik sebepler, işsiz kalma iltica kabulune neden olmaz. Can güvenliği, yaşam hakkı, özgürlük gibi haklarınızın tehdit altında olması gerekir.

 31. Görevden uzaklaştırılıp iade edildim ama benimle birlikte fikir,düşünce olarak uzun süredir irtibatli olduğum arkadaşlarım gözaltına alınıp tutuklanıyor. Program sıkıntım da var. Eşimin kpss den yüksek almış olduğu puan düşürülerek ataması engellendi. Ilgili Banka hesaplarim da var.
  Halen memur olarak görev yapıyor olmam yukarıda saydığım delil ve kanıtlara rağmen iltica etmeme engel olur mu? Ya da halen memur olup yasadigim korkunun bana da ulasacagi dusuncesiyle iltica etmeyi düşünüyor olmam raportorleri olumlu yönde etkilemez mi?

 32. Merhaba. türkiyedeyim ve ermeni asıllıyım. Çevremde bunu bilen yok denebilecek kadar azdı. Arkadaşım olup söylediğim kişiler etnik kökenimden dolayı benden uzaklaştı ve çevremdeki insanlara bunu söylemeye başladı. Sözlü tacizler almaya başladım, insanların bana karşı bakışları değişti. Çevremde ailemden başka kimse kalmadı. Kimseyle konuşamaz oldum. Bu yüzden üniversiteye sınavdan sınava gidiyorum. Bu durum eğitimime yaşamama engel oluyor. Bu sözlü tacizler ya şiddete dönüşürse bana zarar gelirse. Nasıl yaşarım ben Türkiyede bana yardımcı olun lütfen. Hangi yolu izlemeliyim.

  • Etnik kimliğiniz nedeniyle yaşadığınız baskı zulüm, ayrımcılık, somut gerekçelerle ve gerekirse belgelerle anlatılması gerekir.
   Aşağıdaki makaleyi okunuz.

   https://ilticahaberleri.com/iltica-mulakat-stratejileri/

 33. Mrb ben Şırnak Silopi aşiret ailesi ile kısa bir evlilik yaptım ayrılmak zorunda kaldım tehtid alıyorum sürekli bende Bitlisliyim bizde boşanma olmaz adamı vururuz diye peşime düşüyorlar boşanma davası açtım beni çevirdiler 4 kişi arabayla polis evine girdim derdimi anlattım Bana polis komiser yardımcısı dediği darp yaralanma vurulma varmı dedi bende yok ama dışarı çıkarsam olacak dedim yapacak bir şey yok gidip savcılığa suç duyurusunda bulunacaksın dedi üstünden attı boşanma davam yeni bitti nafaka vermem lazım onu yeterli bulamadılar bana tazminat altın davası açtılar sürekli bu parayı vermessen seni vururuz diyorlar bu davaları belgelerini sözlü olarak tehdit aldığımı telefon dan korkularım olduğunu hatta avukat tutsam yüzde kaç ihtimalle onay alırım yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler

Avusturya’nın Mültecilere Sağladığı Sosyal Yardımlar

1- İlk iltica müracaatında toplama kampında kalan herkese aylık 40 Euro nakit veriyor. Giyim ve yiyecek, barınma, sabun, diş macunu...

BAMF Kararına İtiraz ve Şikayet Dilekçesi

Bu yazıda Almanya’da ilticaya başvurmuş bir takipçimizin, Federal Göçmen ve Mülteci Dairesinin verdiği red kararıyla ilgili itiraz ve şikayet dilekçesi yer almaktadır. Takipçimiz ekte...

Beyaz sandalyelerde ölüme “Artık yeter!” diyoruz

Berlin, Paris, Zürih, Malmö ve Bükreş gibi Avrupa'nın büyük şehirlerinde dün "Beyaz Sandalyede Ölüm" eylemleri düzenlendi. Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) iktidarının Kanun Hükmünde...

HABER ANALİZ: ALMANYA’NIN AZERBAYCAN’DAKİ HİZMET HAREKETİ HAKKINDA BİLGİ NOTU

Erdoğan’ın, 15 Temmuz 2016 tarihindeki darbe kalkışmasından Hizmet Hareketi’ni sorumlu tutması ve Hizmet Hareketi’ni yok edilmesi gereken bir düşman ilan etmesinden sonra, hem Türkiye’de...

Savcılık Gizlilik Kararlarının Nedenleri – CMK 153

Mülteci adayları mülakatlar esnasında, adli, idari ve siyasi soruşturma ve kovuşturma dosyalarına ulaşamadıklarını ve savcılık gizlilik kararı bulunduğunu ifade etmektedirler. Ancak bununla ilgili herhangi...
- Advertisement -

Daha faza içerik