Almanya Genel Gündem

NRW Yüksek Mahkeme Kararı: Yunanistan’da mülteci hakkına sahip kişilerin şu anda iade edilmelerine izin verilemez

Yunanistan’da tanınan koruma hakkına sahip kişilerin şu anda iade edilmelerine izin verilmiyor

Yunanistan’da tanınan kişilerden gelen sığınma başvuruları, en azından şu anda – bireysel davada özel koşullara bağlı olarak – genellikle temel ihtiyaçlarını (“yatak, ekmek, sabun”) karşılama konusunda ciddi bir risk bulunduğundan, kabul edilemez olarak reddedilemez. daha uzun bir süre tatmin edemez. Bu, Yüksek İdare Mahkemesi tarafından 21 Ocak 2021 tarihli kararlarla kararlaştırılmış ve Arnsberg ve Düsseldorf idari mahkemelerinin önceki kararlarını değiştirmiştir.

Federal Göç ve Mülteciler Dairesi, Suriye’den bir Eritreli ve bir Filistinli olan davacıların sığınma başvurularını, Yunanistan’da zaten uluslararası koruma aldıkları için kabul edilemez olduğu gerekçesiyle reddetmişti; aynı zamanda onları oraya sınır dışı etmekle tehdit etti. İdare mahkemeleri, Yunanistan’daki davacıların uluslararası korumaya hak sahibi olanlar için buradaki zor koşullara rağmen kendilerini insanlık dışı bir durumda bulabileceklerine dair yeterli gösterge bulunmadığı gerekçesiyle şikayetleri reddetmiştir. Buna karşı davacıların yaptığı itirazlar başarılı oldu.

Bunu desteklemek için Yüksek İdare Mahkemesi şunları söyledi: Davacıların sığınma başvuruları, Yunanistan’a dönmeleri halinde ciddi bir insanlık dışı ve aşağılayıcı muamele riski ile karşı karşıya kalacakları için kabul edilemez olarak reddedilemezdi. Çünkü davacılar, iradeleri ve kişisel kararları ne olursa olsun, uzun süre kalacak yer bulamadıkları veya orada çalışamadıkları için kendilerini Yunanistan’da son derece maddi bir sıkıntı içinde buldular. Sığınmacılar için kabul merkezlerinde kalacak yer bulamadınız. Yeterli sayıda başka daire veya evsiz sığınağı yok. Sonuç olarak, Yunanistan’da koruma hakkına sahip tanınmış önemli sayıda kişi şu anda evsizdir. Yunanistan’da iki yıl kalıcı ikamet ettikten sonra en erken Yunan devletinden sosyal yardım alacaklar ki bu, önceki iki yılın iç vergi beyannameleri ile kanıtlanması gerekiyor. Mevcut işgücü piyasası ve ekonomik durum göz önüne alındığında, davacılar geri dönerlerse iş bulamayacaklardır. Yunanistan’daki işsizlik oranı şu anda% 20’nin biraz altında. Korona pandemisinin ekonomik durum üzerinde önemli bir etkisi var. 2020’de gayri safi yurtiçi hasıla, Avrupa Birliği’ndeki tüm ülkeler arasında en şiddetli çöküşü yaşadı. Gayri safi yurtiçi hasılanın beşte birinden fazlasını oluşturan turizm, geçen yıl neredeyse% 80 oranında düştü. Yunan diline hakim olunmaması ve belirli mesleki niteliklerin olmaması, başvuranların işgücü piyasasına erişimini daha da zorlaştırmaktadır.

Yüksek İdare Mahkemesi, kararların itirazına izin vermedi. Öte yandan, Federal İdare Mahkemesinin karar verdiği bir itirazda bulunulamaz.

Dosya numarası: 11 A 1564 / 20.A (1. örnek: VG Arnsberg 12 K 3440 / 18.A) ve 11 A 2982 / 20.A (1. örnek: VG Düsseldorf 29 K 2705 / 18.A)

 

Bu haber https://www.ovg.nrw.de/behoerde/presse/pressemitteilungen/09_210126/index.php

adresindeki NRW Yüksek Mahkemesi kararının tercüme edilerek oluşturulmuştur. Daha fazla bilgi için haberi orijinal kaynağından okuyabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Dublin Anlaşmasına Göre İltica Eden Kişinin Sınırdışı Edilmeme Şartları

admin

Dublin’de Vize muafiyeti ile giriş Meselesi

Editör

Dublin III Anlaşmasına Göre Zaman Aşımı Süreleri

admin

YORUM YAP


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/ilticaha/public_html/wp-includes/functions.php on line 4757