Birleşmiş Milletler Gündem SSS

Mültecinin Hakları Nelerdir?

Her mülteci güvenli sığınma hakkına sahiptir. Fakat uluslararası koruma fiziksel güvenlikten fazlasını içerir. Mültecilere en azindan ülkede yasal olarak ikamet eden diğer yabancılara sağlananlarla eşit haklar ve yardım, her bireyin sahip olması gereken temel ihtiyaçlar dahil olmak üzere, verilmelidir. Böylece, mülteciler düşünce ve dolaşım özgürlüğü, işkenceye ve onur kırıcı muameleye tabi olmama gibi temel medeni haklardan yararlanırlar.

Benzer biçimde, sosyal ve ekonomik haklar diğer bireylere olduğu gibi mültecilere de tanınır. Her mülteci sağlık hizmetlerinden yararlanabilmelidir. Her yetişkin mülteci çalışma hakkına sahip olmalıdır. Hiçbir mülteci çocuk okula gitmekten alıkonulmamalıdır.

Belli durumlarda, örneğin büyük ölçekli mülteci akınlarında, devletler dolaşım ve çalışmaa özgürlüğü ve tüm çocukların düzgün biçimde okula yerleştirilmesi gibi bazı hakları kısıtlamak zorunda kalabilirler. Bu tür eksiklikler uluslararası toplum tarafından olabildiğince giderilmelidir. Bu nedenle, sığınma kabul eden devlet veya diğer kuruluşlardan başka kaynak bulunmadığı durumlarda BMMYK, kendi temel ihtiyaçlarını karşılayamayan mülteciler ve diğer ilgili kişilere yardım sağlar. Bu yardım mali destek; gıda maddesi; mutfak malzemesi, aletler,temizlik malzemesi veya barınak gibi ihtiyaçlar şeklinde olabileceği gibi, bir kampta veya topluluk halinde yaşayan mülteciler için okul ve klinik yapılması gibi programlar şeklinde de olabilir. BMMYK mültecilerin en kısa zamanda kendi kendilerine yeterli duruma gelebilmeleri için elinden gelen tüm gayreti gösterir; bu resmi gelir getirici faaliyetler veya yetenek geliştirici eğitim projeleri gerektirebilir.

Mülteciler belirli yükümlülüklere de sahiptir : özellikle, sığındıkları ülkenin yasalarına uymalıdırlar.

 

Kaynak: http://www.unhcr.org/turkey/home.php?content=30&page=29

Benzer İçerikler

Sık Sorulan Sorular

Editör

Peker’in suçladığı hâkim Esat Toklu’nun meslekten ihracı için HSK’ya başvuruldu

admin

EURO 2020 F Grubu: Fransa, Portekiz, Almanya… Nam-ı diğerle ölüm grubu

admin

4 yorumlar

HEIM Meselesi Ocak 21, 2019 at 7:38 am

Merhaba, ben ailemle birlikte Almanya”da iltica basvurusunda bulundum. Henüz BAMF´dan bana bir cavap gönderilmedi. Sachsen-Anhalt eyalerinde teammüllere de uygun olarak 6 ay kampta kaldim ve simdi kamptan cikali bir hafta oldu. Ancak beni ve ailemi eski bir okuldan donüstürülmüs ortak kullanim wc, banyo ve mutfak olan baska bir yere yerlestirdiler. Cocuklar okula gidebilecek, para artisi oldu, calisma izni vs geldi ama sartlari oldukca kötü baska bir yerde kalmak zorundayiz.
Ögrenmek istedigim bizi burada ne kadar zaman tutabilirler, yasal olarak bir sinir var mi?
bu süreyi kisaltmak icin ne yapmayi tavsiye edersiniz?
tesekkurler…

Cevapla
Editör Şubat 20, 2019 at 2:49 am

basvurunuzdan 15 ay sonra kendi evinize cikabilirisiniz. Is bulursaniz daha erken de cikabilirsiniz. Bir de kendi odanizi temizleyip, boyayabilir; temiz-yeni esyalar getirebilirsiniz.

Cevapla
SA.LIMm Nisan 10, 2019 at 2:50 pm

basvurunuzdan 15 ay sonra kendi evinize cikabilirisiniz.

bunu cok duyuyoruz ama belediye calisanlarin bunu reddediyor. bu konunun kanuni bir dayanagi varsa lutfen paylasir misiniz
cok tesekkurler. calismalarinizda basarilar dilerim./

Cevapla
admin Nisan 10, 2019 at 3:31 pm

Almanya İltica yasasında 15 ay kuralı açıkça yazılmış ancak yine de memur insiyatifine bağlı sorunlar yaşanmaktadır. Bazı memurlar bu 15 aylık sürenin her transfer işleminden sonra tekrar başlayacağı yorumunda bulunabilmektedir.

https://ilticahaberleri.com/wp-content/uploads/2018/04/AsylG-T%C3%BCrkce_tam_metin.pdf

https://ilticahaberleri.com/wp-content/uploads/2018/01/IKAMET-KANUNU-YASASI-T%C3%BCrkce.pdf

Cevapla

YORUM YAP


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/ilticaha/public_html/wp-includes/functions.php on line 4757