Almanya Aile Duruyular Tüm Makaleler Yaşam

Mülteci Adayları Evlenebilir mi?

Almanya’da ve Birçok Avrupa ülkesinde bireylerin evlenebilmesi için gerekli belgeler arasında geçerli pasaport (geçerlilik süresi devam eden) bulunması zorunluluğu aranmaktadır. Bununla beraber resmi ikametgah ve bekar olduğunu gösteren Uluslararası evlilik cüzdanı istenmektedir.

Mülteci adayları çoğunlukla pasaportları olmadan ilgili ülkeye gelebildikleri için oturum alıp pasaport ve oturum kartı sahibi olana kadar resmi evlilik yapamamaktadır. Bu yüzden oturum kararını beklemek zorunda kalmaktadır.

Almanya’da eyaletlere ve belediyelere göre farklı yaklaşımlar olmakla beraber Pasaport olmaksızın evlilik akdi yapılmasına dair örnek bulunmamaktaydı.

31 Mayıs 2019 tarihinde Almanya’da iki mülteci adayının pasaportları olmaksızın ve oturum kararları gelmeden, ausweiss ile evlenebildiğini öğrendik.

Mülteci adayları bu kararı emsal göstererek resmi evlilik işlemlerinin yapılmasını talep edebilir.

Resmi evlilik işlemi Rheinberg Belediyesi (NRW) Nikah dairesi tarafından yapılmıştır. Evlilik işlemlerinde bu belediyenin işlemini emsal göstermek için bağlı bulunduğunuz belediyeden bu belediyenin ilgili nikah dairesinin aranıp bilgi talep edilmesi ricasında bulunulabilir.

Evlilik için bekleyen çiftlerimize bu yolu denemelerini öneririz.

Bu yolla evliliklerini tamamlayan adayların bize bilgi verip emsallerin bu platformda duyurulmasını sağlamalarını rica ederiz.

 

Benzer İçerikler

Alman Vatandaslarının Aile Birlesimi

Editör

ABD İnsan Hakları İhlal Raporunda TÜRKİYE

admin

Eslerin Getirilmesi

Editör

1 yorum

Noname Haziran 26, 2019 at 8:32 am

Havalimani ilticasi icin evli olmamanin bir sakincasi var mi? Medeni birliktelik orada normalmis.
10 yildir beraberiz o yuzden ayrilmak istemiyoruz 🙁 cunku kendi gitse bile sonuclanmasi ne kadar surer belli degil. Zaten evli olmadigimiz icin aile birlesimi de yapamayiz. Anca 3. Bir ulke ki o ayri eziyet. Bazi sebeplerden burada da evlenemedik.

Ikimiz gitsek en azindan sonucu beklerken orada evlensek bir sakincasi olur mu?

Cevapla

YORUM YAP