Almanya Avrupa Kıtası Gündem

MÜLTECİ BİLGİLENDİRME NOTLARI

.

AŞAĞIDA ALMANYA’DA SIĞINMACILIK VE SAHİP OLDUĞUNUZ HAKLAR HAKKINDA BAZI BİLGİLER BULABİLİRSİNİZ.

İNTERNETTEN, KİTAPLARDAN VE KENDİ DENEYİMLERİMİZDEN DERLEDİĞİMİZ BU BİLGİLERLE, SİZE ALMANYA’DA MÜLTECİ OLARAK BULUNANLARIN SAHİP OLDUKLARI YASAL HAKLAR VE İMKANLAR HAKKINDA GENEL BİR BAKIŞ SUNMAK İSTİYORUZ. EK OLARAK, SİZİN DURUMUNUZDA VE GÜNLÜK HAYATINIZDA YARDIMCI OLABİLECEK BİR TAKIM TAVSİYELER VE İLETİŞİM BİLGİLERİ DE BULABİLİRSİNİZ. ELBETTE Kİ HERKESİN DURUMU BİRBİRİNDEN FARKLIDIR VE BİLGİLER SÜREKLİ DEĞİŞMEKTEDİR, VE KİMİ ZAMAN BÜROKRATİK İŞLEMLERİ ANLAMAK OLDUKÇA ZORDUR, AMA YİNE DE UMUTSUZLUĞA KAPILMAYIN VE PES ETMEYİN! KİMSE İLLEGAL DEĞİLDİR! BOL ŞANS! 

SIĞINMA (İLTİCA) BAŞVURUSUNU NASIL YAPABİLİRİM?

SIĞINMA (İLTİCA) BAŞVURUSUNUN ÜÇ TEMEL ADIMI VARDIR. İLK OLARAK BULUNDUĞUNUZ FEDERAL DEVLETTEKİ BİRERSTAUFNAHMEEİNRİCHTUNG‘A KAYIT OLMALISINIZ. EĞER ERSTAUFNAHMEEİNRİCHTUNG‘UN NEREDE OLDUĞUNU BİLMİYORSANIZ HERHANGİ BİR POLİS İSTASYONUNA DA GİDEBİLİRSİNİZ. SİZE SIĞINMA BAŞVURUSU YAPTIĞINIZA DAİR BİR SERTİFİKA VERİLECEKTİR. SERTİFİKANIN ADI BÜMA (BESCHEİNİGUNG ÜBER DİE MELDUNG ALS ASYLSUCHENDER)-ANCAK YASA DEĞİŞMEK ÜZERE OLDUĞUNDAN, YAKINDA BU BELGENİN ADI ANKUNFTSNACHWEİS OLACAKTIR. SIĞINMA İÇİN BAŞVURUDA BULUNDUĞUNUZ YERDE KALMANIZIN MÜMKÜN OLMAYABİLECEĞİNİN BİLİNCİNDE OLUN. SİZİ ALMANYA’DA HERHANGİ BİR YERE GÖNDEREBİLİRLER. EĞER ALMANYA’DA BAŞKA BİR YERDE YAKIN AKRABALARINIZ VAR İSE BUNU MUHAKKAK DİLE GETİRİN. EŞİNİZ YA DA (18 YAŞ ALTI) KÜÇÜK ÇOCUKLARINIZLA VEYA EĞER YAŞINIZ KÜÇÜK İSE EBEVEYNLERİNİZLE BİRLİKTE YAŞAMA HAKKINA SAHİPSİNİZ. İKİNCİ OLARAK BAMF (BUNDESAMT FÜR MİGRATİON UND FLÜCHTLİNGE)‘A SIĞINMA BAŞVURUSUNDA BULUNMANIZ GEREKİR. BURADA SİZEAUFENTHALTSGESTATTUNG ADLI BİR BELGE VERİLECEKTİR Kİ, BU SIĞINMA TALEBİNİZ KONUSUNDA SON KARAR VERİLENE KADAR HUKUKİ OLARAK KALABİLMENİZE İZİN VERİR. KİŞİSEL BİLGİLERİNİZ DETAYLI OLARAK SORGULANACAK, FOTOĞRAFINIZ ÇEKİLECEK, PARMAK İZİNİZ ALINACAK VE HAKKINIZDA VE ALMANYA’YA NASIL GELDİĞİNİZ KONUSUNDA SORULAR SORULACAKTIR. BU BİLGİLER DAHA SONRA BİR “DUBLİN” DAVASINDA (NE OLDUĞUNU DAHA SONRA AÇIKLAYACAĞIZ) KULLANILACAKTIR. CEVAPLARINIZ DA KAYDA ALINACAK VE DAHA SONRA KULLANILACAKTIR. SON ADIM BÜYÜK MÜLAKATTIR. SİZE RANDEVU TARİHİNİ İÇEREN BİR MEKTUP GÖNDERECEKLER. KİMİ ZAMAN BU RANDEVU İÇİN HAFTALAR YA DA AYLARCA BEKLEMENİZ GEREKEBİLİR.

 BELGELERİMİ EDİNMEM NE KADAR SÜRER?

SON KARARIN VERİLMESİ OLDUKÇA UZUN BİR ZAMAN ALABİLİR, KİMİ ZAMAN BİR-İKİ YILDAN DAHA UZUN. SIĞINMA BAŞVURUNUZU YAPTIKTAN SONRAKİ İLK ÜÇ AYDA SADECE KAYITLI OLDUĞUNUZ BÖLGEDE DOLAŞIM HAKKINIZ OLACAK. BAŞVURUNUZ REDDEDİLDİĞİ TAKDİRDE İTİRAZ EDEBİLMENİZ MÜMKÜNDÜR. OLUMSUZ BİR KARAR BİLDİRİLDİĞİNDE, İLK OLARAK KARARIN SON SAYFASINI KONTROL ETMELİSİNİZ. BURADA SİZE AÇIK HUKUKİ OLANAKLAR KONUSUNDA BİLGİLENDİRME BULABİLİRSİNİZ. BURADA, KARARA İTİRAZ ETMENİZ İÇİN NE KADAR SÜRENİZ OLDUĞU DA YAZILI OLACAKTIR. DİKKAT EDİN, BAZI DURUMLARDA BU YALNIZCA BİR HAFTA OLABİLİR, YANİ HIZLI HAREKET ETMENİZ GEREKEBİLİR! KARARI, MEKTUBUN GÖNDERİLDİĞİ TARİHİ İÇEREN SARI BİR ZARFTA ALACAKSINIZ. LÜTFEN ZARFI SAKLAYIN VE TALEBİNİZ REDDEDİLMİŞ İSE BİR AVUKAT BULUN.

DÖRT FARKLI OLUMLU KARAR VARDIR:

1) ART. 16 A GG.’E (ANAYASA’NIN 16 MADDESİ’NE) GÖRE SİZE SIĞINMA OLANAĞI TANINMIŞTIR.

2) § 3 ASYLG’E (SIĞINMA YASASI BÖLÜM 3’E) GÖRE BİR MÜLTECİ OLDUĞUNUZ KABUL EDİLMİŞTİR.

3) § 4 ASYLG’E (SIĞINMA YASASI BÖLÜM 4’E) GÖRE İKİNCİL KORUNMA STATÜSÜ ELDE EDEBİLİRSİNİZ.

4) GERİ GÖNDERİMİN ÖNÜNDE BAŞKA ENGELLER SÖZKONUSU OLABİLİR. (ABSCHİEBUNGSVERBOT, AUFENTHG § 60 V, VII S. 1’E GÖRE) (OTURUM YASASI BÖLÜM 60 V, VII S.1’E GÖRE GERİ GÖNDERİM YASAĞI)

TÜM BUNLAR ALMANYA’DA HUKUKİ OLARAK KALABİLMENİZİ SAĞLAR, ANCAK BAZI FARKLILIKLAR SÖZKONUSUDUR. KARAR ELİNİZE GEÇTİĞİNDE VE NE ANLAMA GELDİĞİNDEN EMİN OLMADIĞINIZDA BİR AVUKAT YA DA DANIŞMANA BAŞVURMANIZ YERİNDE OLACAKTIR.

AYNI ZAMANDA, MART 2016’DAN BU YANA, BİR HAFTA İÇİNDE BİR KARARA VARILMASININ GEREKLİ OLDUĞU DURUMLARDA, HIZLI İŞLEM PROSEDÜRLERİ DE DEVREYE SOKULMUŞTUR. BUNLAR “GÜVENLİ ÜLKELER” OLARAK ADLANDIRILAN BÖLGELERDEN GELEN, (AN İTİBARIYLE BUNLAR: ARNAVUTLUK, BOSNA VE HERSEK, GANA, KOSOVA, MAKEDONYA, KARADAĞ, SIRBİSTAN); KİMLİK BELGELERİNİ YOKETMİŞ YA DA KİMLİKLERİ YA DA UYRUKLARI KONUSUNDA YANLIŞ BİLGİLER VERMİŞ, AYNI ŞEKİLDE ALMANYA’DA SIĞINMA İÇİN İKİNCİ KEZ BAŞVURUDA BULUNAN (FOLGEANTRAGSSTELLER) BAŞVURULARI AZ ÇOK KESİN BİR BİÇİMDE REDDEDİLECEK OLAN İNSANLAR İÇİNDİR. EĞER SİZİN İÇİN HIZLI BİR PROSEDÜR BAŞLATIYORLARSA, ÖZEL BİR KAMPA GİTMENİZ GEREKEBİLİR. EĞER BAMF BİR HAFTA İÇİNDE KARAR VERMİYORSA, NORMAL BİR SIĞINMA PROSEDÜRÜNE HAK KAZANMIŞSINIZ DEMEKTİR.

 

BİR EVİM OLACAK MI?

SIĞINMA BAŞVURUNUZU YAPTIKTAN SONRA, MÜLTECİLERİN BARINDIKLARI ERSTAUFNAHMELAGER ADLI BÜYÜK BİR KAMPA GÖNDERİLECEKSİNİZ. SİZİ GÖNDERDİKLERİ YERE GİTMEK ZORUNDASINIZ VE BU ALMANYA’DA HERHANGİ BİR YERDE OLABİLİR. BÜTÜN KAMPLARDA, SİZE BİR YATAK, YİYECEK VE BİR MİKTAR PARA TEMİN EDİLECEKTİR. BULUNDUĞUNUZ YER TEMİZ VE GÜVENLİ OLMALIDIR, AMA BU HER ZAMAN KESİN DEĞİLDİR. BULUNDUĞUNUZ YERİN KOŞULLARININ KÖTÜ OLMASI VEYA BURADA GÖREVLİLERİN VE GÜVENLİK ELEMANLARININ SİZE KÖTÜ DAVRANMALARI DURUMUNDA ŞİKÂYETÇİ OLMA HAKKINIZ VARDIR. BU DURUMDA LÜTFEN KONUYLA İLGİLİ FOTOĞRAFLAR ÇEKİP, DENEYİMİNİZİ KAYDEDİP, İLGİLİ KURUMLARLA İRTİBATA GEÇİN YA DA BUNU İFŞA EDİN. MÜLTECİLERE TAHSİS EDİLMİŞ BU EVDE BİR KAÇ GÜN İLE 6 AY ARASI BİR SÜRE KALACAKSINIZ. BU SÜRE ZARFINDA YAŞADIĞINIZ YERDEN AYRILAMAZSINIZ. BU SÜRENİN SONUNDA GEMEİNSCHAFTSUNTERKUNFT (ORTAK BARINMA) OLARAK ADLANDIRILAN BAŞKA BİR BARINMA NOKTASINA GÖNDERİLECEKSİNİZ. MAALESEF GÖNDERİLECEĞİNİZ YERİ SEÇME ŞANSINIZ BULUNMUYOR ANCAK YAKIN AİLENİZLE AYNI YERDE BULUNMA HAKKINIZ VAR (ÇOCUKLAR, EŞ, EĞER YAŞINIZ KÜÇÜKSE EBEVEYNLERİNİZİN YANI). GÖNDERİLDİĞİNİZ BU YENİ YERDE DE SİZE YATACAK YER VE BİR MİKTAR PARA TEMİN EDİLECEKTİR. BAMF’DAN OLUMLU BİR KARAR ÇIKTIKTAN SONRA KENDİ ODANIZI TUTABİLİR VE YAŞAYACAĞINIZ ŞEHRİ SEÇEBİLİRSİNİZ. KİMİ DURUMLARDA SIĞINMA SÜRECİ BOYUNCA, ÖZELLİKLE AİLELER VE (TIBBEN VE PSİKOLOJİK OLARAK) SAVUNMASIZ İNSANLAR İÇİN, SOSYAL YARDIM BÜROSUNCA MASRAFLARI KARŞILANAN BİR DAİRE KİRALAMA OLANAĞI MEVCUTTUR.

 

ALMANCA ÖĞRENMEK İÇİN BİR OKULA KAYDOLABİLİR MİYİM?

BAMF’DAN OLUMLU BİR KARAR BİLDİRİLDİKTEN SONRA “JOBCENTER” (İŞ VE İŞÇİ BULMA KURUMU)'(N)A SOSYAL YARDIM İÇİN BAŞVURUDA BULUNMALISINIZ. DOLDURMANIZ GEREKEN FORMU İNTERNETTE BULABİLİRSİNİZ. BAŞVURUNUZU İNCELEDİKTEN SONRA JOBCENTER SİZE BİR ONAY BELGESİ VERECEKTİR. BU BELGE İLE BELLİ ALMAN OKULLARINA GİDEBİLİR VE ALMANCA ÖĞRENEBİLİRSİNİZ. JOBCENTER OKUL MASRAFLARINIZI KARŞILAYACAKTIR. SİZE ALMANCA’NIN ÖĞRETİLECEĞİ BİR ENTEGRASYON KURSUNA KATILMANIZ GEREKEBİLİR. SURİYE, IRAK, ERİTRE VE İRAN’DAN GELENLER DE, EĞER DUBLİN III REGÜLASYONUNDA YER ALMIYORLARSA, SIĞINMA SÜREÇLERİ BOYUNCA BİR ALMANCA SINIFINA KAYDOLABİLİRLER. EĞER HALA KARAR İÇİN BEKLİYOR YA DA REDDEDİLDİĞİNİZ İÇİN BİR ALMANCA SINIFINA KAYDOLAMIYORSANIZ, YAŞADIĞINIZ BÖLGEDE GÖNÜLLÜLER TARAFINDAN VERİLEN ÜCRETSİZ SINIFLARI GÖZDEN GEÇİREBİLİRSİNİZ.

 

ALMANYA’DA ÇALIŞABİLİR MİYİM?

SIĞINMA BAŞVURUSU SÜRECİNDEKİ İLK 3 AYDAN SONRA, YAPMIŞ OLDUĞUNUZ BİR İŞ SÖZLEŞMESİNİ AUSLÄNDERBEHÖRDE‘YE GÖSTEREREK ÇALIŞMA HAKKI İÇİN BAŞVURABİLİRSİNİZ. O İŞ İÇİN SİZE BİR ÇALIŞMA İZNİ VEREBİLİRLER. ANCAK ÇALIŞMA İZNİ SİZE ANCAK, EĞER BAŞKA BİR ALMAN, AVRUPALI YA DA OTURUM İZNİ OLAN BİR GÖÇMEN AYNI İŞİ YAPAMAYACAK DURUMDA İSE VERİLECEKTİR. ALMANYA’DA 15 AY GEÇİRDİKTEN SONRA HERHANGİ BİR İŞTE ÇALIŞABİLECEĞİNİZ NORMAL BİR ÇALIŞMA İZNİNE SAHİP OLABİLİRSİNİZ. BAMF’DAN ONAYINIZ GELİR GELMEZ BULDUĞUNUZ HERHANGİ BİR İŞTE ÇALIŞMA VE AYNI ZAMANDA ÖĞRENİM GÖRME HAKKINA SAHİP OLACAKSINIZ. BELGELERLE AYNI ZAMANDA ELİNİZE BELLİ BİR MİKTAR PARA DA GEÇECEKTİR (EĞER BEKARSANIZ AYLIK 404 €) VE JOBCENTER İŞİNİZİN OLMADIĞI ZAMAN DİLİMİ BOYUNCA ODANIZIN KİRASINI ÖDEYECEKTİR.

 

DOKTORA GÖRÜNMEM GEREKİRSE?

SIĞINMA BAŞVURUNUZUN İLK 15 AYINDA YALNIZCA ACİL BAKIM GEREKTİREN AĞRI VE CİDDİ HASTALIK DURUMLARINDA ACİL SAĞLIK HİZMETLERİNE ERİŞİMİNİZ MÜMKÜNDÜR. BİR DOKTORU GÖRMEYE GİTMEDEN ÖNCE SOSYAL YARDIM OFİSİNDEN EDİNİLEN KRANKENSCHEİN (SAĞLIK SİGORTASI BELGESİ) ADLI BELGEYE İHTİYACINIZ VARDIR. EĞER HAMİLE İSENİZ HAMİLELİĞİNİZ BOYUNCA MÜŞAHEDE ALTINDA TUTULABİLİRSİNİZ YA DA HAMİLELİĞİN DEVAMINI İSTEMEMENİZ DURUMUNDA KÜRTAJ OLABİLİRSİNİZ. ALMANYA’DA KÜRTAJ, HAMİLELİĞİN İLK ÜÇ AYI BOYUNCA YA DA BELLİ TIBBİ GEREKÇELER SÖZKONUSU İSE YASALDIR.

 

18 YAŞINDAN KÜÇÜKSEM VE AİLEM YANIMDA DEĞİLSE?

SİZE 18 YAŞINDAN KÜÇÜK DİĞER MÜLTECİLERE TAHSİS EDİLEN BİR EVDE BİR ODA VERİLECEKTİR. BU EVDE SİZE YARDIMCI OLACAK SOSYAL HİZMET GÖREVLİLERİ BULUNACAKTIR. YİYECEK İHTİYACINIZ KARŞILANACAK VE BİR MİKTAR PARA TEMİN EDİLECEKTİR. OKULA GİDEBİLİR, ALMANCA ÖĞRENEBİLİR VE EĞİTİM GÖREBİLİRSİNİZ. MAKİNE TEKNİSYENLİĞİ GİBİ BİR MESLEK DALINDA ÖĞRENİM GÖREBİLİR VE MESLEKİ EĞİTİMİNİZİ TAMAMLADIKTAN SONRA BİR İŞ BULABİLİRSİNİZ. BAMF’DAN SIĞINMA TALEBİNİZE ONAY GELDİĞİ DURUMDA, AİLENİN ALMANYA’YA GELEBİLMESİ İÇİN SEN VEYA AİLEN ALMAN KONSOLOSLUĞU’NA VİZE İÇİN BAŞVURABİLİRSİNİZ.

 

PEKİ YA AİLEM?

ANCAK SIĞINMA BAŞVURUNUZ YA DA MÜLTECİ STATÜNÜZ ONAYLANDIKTAN SONRA EŞİNİZ VE KÜÇÜK ÇOCUKLARINIZIN DA ALMANYA’YA GÖÇ EDEBİLME HAKLARI DOĞAR. BUNA AİLE BİRLEŞİMİ (FAMİLİENZUSAMMENFÜHRUNG) DENİR. BU PROSEDÜR OLDUKÇA KARMAŞIK OLDUĞUNDAN, BU PROSEDÜRÜ İYİ BİLEN BİR AVUKATLA YA DA BİR ORGANİZASYONLA TEMASA GEÇMEK DAHA İYİDİR. (ART. 16 A GG UYARINCA) SIĞINMA VERİLENLER YA DA (§ 3 ASYLG UYARINCA) MÜLTECİ OLARAK TANINANLAR AİLE BİRLEŞİMİ İÇİN BAŞVURABİLİRLER. LÜTFEN OLUMLU KARAR ÇIKTIKTAN SONRAKİ İLK 3 AY İÇİNDE BAŞVURMAYI UNUTMAYINIZ. EĞER DAHA SONRA BAŞVURACAK OLURSANIZ BU DURUMDA AİLENİZİN GEÇİMİNİ KARŞILAMAYA YETECEK KADAR PARANIZ OLDUĞUNU GARANTİ ETMENİZ GEREKİR.AUSLÄNDERBEHÖRDE’YE GİDİN VE ONLARA AİLE BİRLEŞİMİ İÇİN BAŞVURMAK İSTEDİĞİNİZİ SÖYLEYİN. AİLENİZİN VATANDAŞI OLDUKLARI ÜLKEDEKİ ALMAN KONSOLOSLUĞUNA BİR AİLE BİRLEŞİMİ VİZESİ İÇİN BAŞVURMALARI GEREKİR.

İKİNCİL KORUNMA STATÜSÜNE SAHİP KİŞİLERİN AİLE BİRLEŞİMİ İÇİN BAŞVURABİLMELERİNDEN ÖNCE İKİ YIL BEKLEMELERİ ZORUNLUDUR.

 

MÜLAKAT NASIL OLACAK?

MÜLAKAT İÇİN HAZIRLIK YAPMANIZ OLDUKÇA ÖNEMLİDİR. MÜLAKATTAN ÖNCE BİR AVUKAT VEYA DANIŞMANLIK SERVİSİYLE GÖRÜŞMENİZ İYİ OLACAKTIR. HİKAYENİZİN BÜTÜN DETAYLARINI İYİ BİLDİĞİNİZDEN EMİN OLMALISINIZ. HİKAYENİZLE İLGİLİ TARİH VE DETAYLARI ÖNCEDEN HAZIRLAMALISINIZ, ÇÜNKÜ MÜLAKATTA HİKAYENİZDE ÇELİŞKİLER BULMAYA ÇALIŞACAKLARDIR. ÜLKENİZDEN AYRILMA NEDENLERİNİZ KONUSUNDA MÜMKÜN OLDUĞU KADAR ÇOK SOMUT DETAYLAR VERMENİZ FAYDALI OLUR. HAYATINIZA KARŞI TEHDİTLER, FİZİKSEL ŞİDDET YA DA HAKSIZ MAHKUMİYET MAĞDURİYETİ İLE İLGİLİ OLABİLDİĞİNCE ÇOK KANIT TOPLAYIN. ÖRNEĞİN; TIBBİ YA DA HUKUKİ RAPORLAR, GAZETE YAZILARI, HAYATINIZA KARŞI TEHDİT İÇEREN VEYA TEHLİKEDE OLDUĞUNUZU GÖSTEREN BELGE YA DA MEKTUPLAR, SOSYAL/DİNİ/POLİTİK BİR GRUBA ÜYELİĞİNİZİ KANITLAYAN BELGELER VEYA TUTUKLAMA EMRİ GİBİ BELGELER GÖSTERMEYE ÇALIŞIN. ÜLKENİZE DÖNDÜĞÜNÜZ TAKDİRDE GELECEĞİNİZİN CİDDİ BİR RİSK ALTINDA OLACAĞINI, ÜLKENİZİN HİÇBİR YERİNDE KORUNAMAYACAĞINIZI KANITLAMAYA ÇALIŞMALISINIZ. NEDEN ÖZELLİKLE ALMANYA’NIN SİZİ VE HAYATINIZI GÜVENCE ALTINA ALMASI GEREKTİĞİNİ AÇIKLAMANIZ İSTENEBİLİR.

MÜLAKAT ESNASINDA CEVAP VERMEK İÇİN ACELE ETMEYİN, İHTİYAÇ DUYDUĞUNUZDA MOLA İSTEYİN VE BİR SORUYU ANLAMADIĞINIZDA TEKRAR SORUN. HERHANGİ BİR ÇEKİNGENLİK YA DA UTANGAÇLIK GÖSTERMEDEN İSTEDİĞİNİZ VE SÖYLEMENİZ GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNDÜĞÜNÜZ HER ŞEYİ SÖYLEYİN. ÇEVİRMENİNİZDEN MEMNUN DEĞİLSENİZ BUNU BELİRTİN. KADIN SIĞINMACILAR, BİR KADIN MÜLAKATÇI VE BİR KADIN ÇEVİRMEN TALEP EDEBİLİRLER. MÜLAKATIN SONUNDA HAZIRLANAN RAPORU ANCAK VE ANCAK RAPOR TAM İSTEDİĞİNİZ GİBİYSE VE HERHANGİ BİR HATA İÇERMİYORSA İMZALAYIN. MÜLAKAT RAPORUNUZUN BİR KOPYASINI TALEP EDEBİLİRSİNİZ. MÜLAKAT RAPORUNUZDAN YA DA MÜLAKATIN GİDİŞ ŞEKLİNDEN MEMNUN DEĞİLSENİZ BİR AVUKAT VEYA DESTEK KURULUŞUYLA GÖRÜŞÜN.

SIĞINMAYLA İLGİLİ DİĞER DETAYLAR:

SIĞINMA BAŞVURUNUZ GELDİĞİNİZ ÜLKEDE BİR BASKIYA MARUZ KALIP KALMAMIŞ OLDUĞUNUZ YA DA ÜLKENİZE DÖNDÜĞÜNÜZ TAKDİRDE BASKIYA MARUZ KALMAKTAN MI KORKTUĞUNUZ HAKKINDA KARAR VERMEK İÇİN KULLANILACAKTIR. BASKININ TEMEL BİLEŞENLERİ HAYATİ TEHDİTLER, FİZİKSEL YARALANMA VE HAKSIZ TUTUKLANMADIR. AYRIMCILIĞA DAYALI İNSAN HAKLARI İHLALLERİ, SAVAŞ VE İÇ SAVAŞA BAĞLI HAYATİ TEHLİKE VE BİR HASTALIK SEBEBİYLE OLUŞAN CİDDİ SAĞLIK RİSKLERİ GİBİ HAYATINIZ, BEDENİNİZ VE ÖZGÜRLÜĞÜNÜZE DÖNÜK DİĞER TEHDİTLER DİKKATE ALINACAKTIR. ANCAK SIĞINMA YALNIZCA IRKİ, DİNİ, POLİTİK NEDENLER YA DA UYRUĞUNUZA DAYALI YA DA BELLİ BİR SOSYAL GRUBA ÜYE OLMANIZDAN ÖTÜRÜ BASKI GÖRÜYORSANIZ VERİLECEKTİR. ÖZETLERSEK: ÜLKENİZDE BAŞINIZA NE GELDİ? VE BU NEDEN SİZİN BAŞINIZA GELDİ?

BİR MÜLTECİNİN YASAL TANIMI: “IRKI, DİNİ, MİLLİYETİ, POLİTİK GÖRÜŞÜ YA DA BELLİ BİR SOSYAL GRUBA ÜYELİĞİ NEDENİYLE SAĞLAM TEMELLERİ OLAN BİR BASKI KORKUSUNA SAHİP KİŞİ”DİR.

DUBLİN III ANLAŞMASI

DUBLİN III ANLAŞMASI, SIĞINMA BAŞVURUNUZUN BAŞKA BİR AVRUPA ÜLKESİNDE DEĞERLENDİRİLMESİNE KARAR VERMEKTE KULLANILABİLİR. ÖRNEĞİN, HALİ HAZIRDA BAŞKA BİR ÜLKEDE ADRES KAYDI YAPTIRMIŞ YA DA SIĞINMA TALEBİNDE BULUNMUŞ, BAŞKA BİR ÜLKEDEN ALDIĞINIZ VİZE İLE GELMİŞ YA DA BAŞKA BİR AVRUPA ÜLKESİNDE VAKİT GEÇİRMİŞ OLDUĞUNUZA DAİR KANITLARIN OLMASI BU DURUM İÇİN GEREKÇE TEŞKİL EDER. BU ÜLKEYE GERİ GÖNDERİLMEK ÜZERE SINIR DIŞI EDİLEBİLİRSİNİZ. EĞER YUNANİSTAN’DA İDİYSENİZ, YUNANİSTAN’A GERİ GÖNDERİLMEZSİNİZ ANCAK PROSEDÜRÜNÜZ DAHA UZUN SÜREDE TAMAMLANACAKTIR. BAŞKA BİR AVRUPA ÜLKESİNE SINIRDIŞI EDİLMEYE KARŞI İTİRAZDA BULUNABİLİRSİNİZ (EİLANTRAG) ANCAK BUNU SİZE SINIR DIŞI EDİLME KARARININ BİLDİRİLMESİNDEN İTİBAREN 1 HAFTA İÇİNDE YAPMANIZ GEREKİR. ANCAK AYNI ZAMANDA KENDİLERİNE DUBLİN DAVASI AÇILDIĞINA DAİR MEKTUP ALAN PEK ÇOK KİŞİ, GERÇEKTE ALMANYA’DAN SINIRDIŞI EDİLMİŞ DEĞİLDİR. YİNE DE BÖYLE BİR MEKTUP ALIRSANIZ BİR AVUKAT YA DA ORGANİZASYON İLE TEMASA GEÇMELİSİNİZ. DUBLİN SÜRECİNİZİN BAŞLATILDIĞI TARİHTEN İTİBAREN, SİZİ SINIR DIŞI ETMEK İÇİN YALNIZCA 6 AY SÜRELERİ VARDIR, AKSİ DURUMDA DUBLİN DAVANIZ SONLANDIRILMALIDIR. EĞER 18 AY SÜRESİNCE SAKLANIRSANIZ DA DUBLİN DAVANIZ SONLANDIRILACAKTIR. ANCAK SAKLANMANIZ DURUMUNUN BELGELERİNİZİ ALMAKTAKİ ŞANSINIZI OLUMSUZ ETKİLEYEBİLECEĞİNİ AKLINIZDA TUTUNUZ.

İŞKENCE MAĞDURU YA DA POLİTİK BASKILARA MARUZ KALMIŞ BİRİYSEM?

MÜLAKATINIZDA BUNU AÇIKÇA BELİRTMENİZ GEREKİR. İŞKENCE HAKKINDA KONUŞMAK ÇOK ZOR OLABİLİR ANCAK BUNU MÜMKÜN OLAN EN KISA SÜREDE AÇIKLAMANIZ OLDUKÇA ÖNEMLİDİR. AVRUPA BİRLİĞİ’NE (AB) SIĞINMA SÜRECİNDE İŞKENCE MAĞDURLARI HASSAS VAKALAR OLARAK ELE ALINMALIDIR VE SIĞINMA BAŞVURUSUNDA BULUNAN DİĞER ADAYLARDAN AYRI MUAMELE GÖREBİLİRLER (ÖRNEĞİN GÖZALTINA ALINMAMALIDIRLAR).

BİR KADIN İSEM?

BELLİ BASKILAR HEMEN HEMEN YALNIZCA KADINLARA UYGULANIR VE BUNLAR SIĞINMA SEBEBİ OLARAK ELE ALINIR. ÖRNEĞİN: TECAVÜZ, ZORLA KISIRLAŞTIRMA VE ZİNA DURUMUNDA KADINLARIN ORANTISIZ CEZALANDIRILMASI, ZORLA EVLENDİRME VE KADIN SÜNNETİ GİBİ ÜLKENİZDE KADINLARA KARŞI AYRIMCILIK GÖSTEREN KANUN YA DA GELENEK VE KURALLAR YA DA BİR İHTİLAF DURUMUNDA KADINA KARŞI ŞİDDETİN BİR SİLAH OLARAK UYGULANMASI. YA BU BASKILARDAN ÜLKENİZİN SORUMLU OLDUĞUNU YA DA ÜLKENİZİN VE ÜLKENİZDEKİ YASALARIN SİZİ BUNLARA KARŞI KORUMAKTA YETERSİZ KALDIĞINI GÖSTERMENİZ GEREKİR. ALMANYA SIĞINMA KANUNU, MENŞE ÜLKENİN YETERLİ KORUMA SAĞLAYAMADIĞI DURUMLARDA BUNU POLİTİK BASKI KATEGORİSİNDE DEĞERLENDİRİR. BAŞINIZDAN GEÇEN VAKAYLA İLGİLİ KİMİ OLGULARA AİLENİZİN ÖNÜNDE DEĞİNMEKTE GÜÇLÜK ÇEKİYORSANIZ AVUKATINIZLA YA DA DESTEK KURULUŞLARIYLA YALNIZ GÖRÜŞME TALEBİNDE BULUNABİLİRSİNİZ.

SIĞINMA TALEBİM KABUL EDİLDİĞİNDE NELER OLACAK?

SIĞINMA TALEBİNİZ KONUSUNDA OLUMLU BİR KARAR BİLDİRİLDİKTEN SONRA, STATÜNÜZE BAĞLI OLARAK, 3 YILA KADAR BİR OTURUM İZNİ ALABİLİRSİNİZ. ALMANYA’DA OTURUM İZNİ İLE BERABER, BİR İŞ BULMA ŞANSINIZI ARTIRMAK ÜZERE ÜCRETSİZ ALMANCA DİL KURSLARINA KAYIT YAPTIRMANIZ MÜMKÜNDÜR. KENDİ GEÇİMİNİZİ SAĞLAYACAK DURUMA GELENE KADAR JOBCENTER’DAN SOSYAL YARDIM PARASI ALACAKSINIZ. DİĞER AVRUPA BİRLİĞİ ÜLKELERİNE SEYAHAT EDEBİLİRSİNİZ, ANCAK BU ÜLKELERDE ÇALIŞAMAZ YA DA YAŞAYAMAZSINIZ. DAHASI, MENŞE ÜLKENİZE SEYAHAT EDEMEZSİNİZ, AKSİ DURUMDA OTURUM İZNİNİZİ HEMEN KAYBEDEBİLİRSİNİZ. 

ALMANYA’DA TEMELLİ KALMAK MÜMKÜN MÜ?

BU DURUM SİZE VERİLEN STATÜYE VE ÜLKENİZDEKİ O ANKİ KOŞULLARA BAĞLIDIR. EĞER SİZE (ART. 16 A GG’E İSTİNADEN) SIĞINMACI STATÜSÜ TANINMIŞSA YA DA (§ 3 ASYLG SONUCU) MÜLTECİ OLARAK NİTELENDİRİLMİŞ İSENİZ ÜÇ YIL İÇİN TÜM HAKLARA SAHİP OLDUĞUNUZ BİR OTURUM İZNİNİZ OLACAKTIR. BU ÜÇ YILDAN SONRA EĞER ÜLKENİZİ TERKETMENİZE NEDEN OLAN KOŞULLAR HALA GEÇERLİ İSE VE EĞER MENŞE ÜLKENİZE SEYAHATTE BULUNMAMIŞ İSENİZ SÜRESİZ OTURUM İZNİ ALABİLİRSİNİZ. BU İZİNDE SÜRE KISITLAMASI YOKTUR VE SÜRESİZ OTURUM İZNİNİZİ ALDIKTAN SONRA ÜLKENİZE SEYAHAT EDEBİLİRSİNİZ. BU İZNİN İPTALİ ANCAK CİDDİ SUÇLARA İŞLEMİŞ YA DA ÜLKEDEN AUSLÄNDERBEHÖRDE (YABANCILAR OFİSİ) İLE GÖRÜŞMEDEN ALTI AYDAN UZUN BİR SÜRE AYRILMIŞSANIZ SÖZKONUSU OLABİLİR. EĞER İKİNCİL KORUMANIZ VARSA ÖNCE 1 YIL VE DAHA SONRA 2 YIL İÇİN OTURUM İZNİ ALABİLİRSİNİZ. BU OTURUM İZNİNİ, KORUNMA TALEBİNİZ İÇİN GEREKÇELER (ÖRNEĞİN İÇ SAVAŞ…) VARLIĞINI SÜRDÜRDÜĞÜ MÜDDETÇE TEKRAR TEKRAR UZATABİLİRSİNİZ. EĞER BAMF SİZE, SINIR DIŞI EDİLMEYE ENGEL DURUM OLARAK ADLANDIRILAN (§ 60 V, VII S. 1 AUFENTHG UYARINCA ABSCHİEBUNGSVERBOT) EN DÜŞÜK KORUMA STATÜSÜNÜ VERMİŞSE, BU DURUMDA GENELLİKLE EĞER ENGELLERİN DAHA UZUN BİR SÜRE VARLIĞINI SÜRDÜRECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORLARSA SİZE BİR OTURUM İZNİ DE VERİRLER. SÜRESİZ OTURUM İZNİNİ (HER YABANCI GİBİ) ALMANYA’DA BİR OTURUM İZNİ İLE 5 YIL YAŞADIKTAN VE 60 KEZ BİR EMEKLİLİK PRİMİNE AYLIK ÖDEMELER YAPTIKTAN SONRA ALABİLİRSİNİZ.

ALMANYA’DA BİR OTURUM İZNİ İLE ALTI YA DA SEKİZ YIL İKAMET SÜRESİNİ DOLDURDUKTAN SONRA VATANDAŞLIĞA KABUL İÇİN BAŞVURABİLİRSİNİZ VE BİR ALMAN PASAPORTU ALABİLİRSİNİZ, ANCAK BUNUN İÇİN YETERLİ SEVİYEDE ALMANCA KONUŞABİLDİĞİNİZİ, ALMAN SİYASİ SİSTEMİ HAKKINDA FİKİR SAHİBİ OLDUĞUNUZU VE EKONOMİK GELİRİNİZİ KANITLAYAN BELGELERİ TEDARİK ETMENİZ GEREKECEKTİR.

SIĞINMA BAŞVURUM REDDEDİLİRSE NELER OLACAK?

SIĞINMA TALEBİNİZİN REDDEDİLMESİ DURUMUNDA, BU KARAR SİZE FEDERAL OFİS TARAFINDAN BİR MEKTUPLA BİLDİRİLİR. SIĞINMA BAŞVURUNUZUN REDDEDİLMESİNE İTİRAZDA BULUNABİLİRSİNİZ, ANCAK İTİRAZINIZI 1 HAFTA İÇİNDE YAZILI OLARAK YA DA MAHKEMEYE GİDİP RECHTSANTRAGSSTELLE (TEMYİZ BÜROSU) DENİLEN YERDE SÖZLÜ OLARAK YAPMANIZ GEREKİR. PROSEDÜRÜN DETAYLARI HAKKINDAKİ BİLGİYİ RED MEKTUBUNUN SON SAYFASINDA BULABİLİRSİNİZ. MAHKEMEYE GİTMENİN BİR MALİYETİ YOKTUR. EĞER BİR AVUKAT İSTİYORSANIZ, BUNU SİZ BULMALISINIZ. SEÇTİĞİNİZ AVUKAT FİNANSAL YARDIM İÇİN BAŞVURUDA BULUNMAYA ÇALIŞABİLİR.

DULDUNG (TOLERANS, MÜSAMAHA) DURUMUNDA, BU, REDDEDİLMİŞ OLDUĞUNUZ ANCAK SEYAHAT EDEMEDİĞİNİZ YA DA SINIRDIŞI EDİLMEK İÇİN GEÇERLİ BİR PASAPORTUNUZ BULUNMADIĞI YA DA ÜLKENİZDEKİ DURUMUN DÖNÜŞÜNÜZÜ İMKÂNSIZ KILDIĞI ANLAMINA GELİR. BU, BİRKAÇ HAFTALIK GEÇERLİLİĞİ OLAN KISA SÜRELİ BİR ANLAŞMADIR, ANCAK BİRKAÇ YILA KADAR UZATILABİLİR. YASAL OLARAK ÇALIŞMA İZNİNİZ OLUR AMA PRATİKTE İLK 4 YIL İÇİNDE BİR İŞE GİRMEK OLDUKÇA ZORDUR. BİR İŞ İÇİN MESLEKİ EĞİTİM ALMANIZ MÜMKÜNDÜR.

EĞER 18 AY BOYUNCA SINIR DIŞI EDİLEMEMENİZ SİZİN SUÇUNUZ DEĞİLSE, SİZE BİR OTURUM İZNİ VERİLEBİLİR.

SIĞINMACI OLARAK KABUL EDİLME ŞANSINIZ DÜŞÜK GÖRÜNÜYORSA, AVRUPA BİRLİĞİ VATANDAŞLIĞI YA DA OTURUM İZNİ OLAN BİRİYLE EVLENMEK SİZE OTURUM İZNİ SAĞLAYACAKTIR. BUNUN İÇİN -DİĞER ŞEYLERİN YANISIRA- GEÇERLİ BİR PASAPORT, DOĞUM BELGESİ VE HALİHAZIRDA EVLİ OLMADIĞINIZI GÖSTEREN BİR BELGENİZ (AYNI ZAMANDA TÜM BELGELERİN RESMİ ÇEVİRİSİ) OLMALIDIR VE ARDINDAN STANDESAMT OLARAK ADLANDIRILAN, RESMİ OLARAK EVLENECEĞİNİZ DAİREDEN RANDEVU TALEBİNDE BULUNMALISINIZ. İŞLEMLER UZUN SÜRECEKTİR. EVLENDİKTEN SONRA, ÜLKEYİ TERK ETMENİZ VE KENDİ ÜLKENİZDE ALMAN KONSOLOSLUĞUNA VİZE İÇİN BAŞVURMANIZ GEREKEBİLİR. EVLİLİK İŞLEMİNİ, REDDEDİLMEDEN, MÜMKÜN OLDUĞU KADAR ERKEN BAŞLATMAK VE BİR AVUKAT YA DA DANIŞMANLA GÖRÜŞMEK VE ETRAFINIZDA BİR DESTEK GRUBUNA SAHİP OLMANIZ ÖNEMLİDİR.

EĞER BİR ALMAN VATANDAŞINDAN YA DA ALMANYA’DA EN AZ 8 YIL KALMIŞ SÜRESİZ OTURUM İZNİNE SAHİP(NİEDERLASSUNGSERLAUBNİS) BİRİNDEN BİR ÇOCUĞUNUZUN OLMASI DURUMUNDA DA OTURUM İZNİ ALABİLİRSİNİZ. BİRİNİN ÇOCUĞUN RESMİ BABASI OLARAK KABUL EDİLMESİ İÇİN, BİR ‘NOTER’E GİTMELİ VEVATERSCHAFTSANERKENNUNG DENİLEN BİR İŞLEM YAPTIRMALISINIZ. HER İKİNİZİN DE BUNU İMZALAMASI VE DÜŞÜK MİKTARDA BİR ÖDEME YAPMANIZ GEREKİR. ANCAK BABALIĞI BİYOLOJİK OLARAK İSPAT ETMENİZ GEREKLİ DEĞİLDİR. EĞER BİR KADINSANIZ VE ALMANYA’DA DOĞUM YAPTIYSANIZ, AYNI İŞLEMİ (BURADA SÜRESİZ OTURUMA SAHİP OLAN) PARTNERİNİZİ BABA OLARAK KAYDETTİREBİLMEK İÇİN YAPABİLİRSİNİZ. YİNE BU DURUMDA DA BİYOLOJİK OLARAK BABALIĞI İSPAT ETMENİZ GEREKLİ DEĞİLDİR.

ALMANYA’DA AİLE YASASI ÇOK GÜÇLÜ OLDUĞUNDAN, BU İKİ ŞEY KAĞITLARI EDİNMENİZE YARDIMCI OLACAKTIR. AİLE, ÇOCUK VE EVLİLİKLE BAĞLANTILI DİĞER SEÇENEKLER İÇİN BİR AVUKATA DANIŞIN YA DA BİR DESTEK GRUBU İLE GÖRÜŞÜN.

KİLİSE SIĞINMACILIĞI NEDİR?

DAHA ENDER VE ZOR BİR SEÇENEK KİLİSE SIĞINMACILIĞI ELDE ETMEKTİR. BU BİR KİLİSE TOPLULUĞUNA GİDİP PAPAZI İNSANİ DESTEĞE İHTİYACINIZ OLDUĞUNA İKNA ETMEK ANLAMINA GELİR. SONRASINDA PAPAZIN KİLİSE KONSEYİNİ SİZİ DESTEKLEMEYE RAZI ETMESİ GEREKİR. EĞER ALMANYA’DA BELGESİZ “İLLEGAL” OLARAK BULUNUYORSANIZ, DEVLET SİZİ DUBLİN NEDENİYLE SINIR DIŞI ETMEYE ÇALIŞIYORSA YA DA SIĞINMA BAŞVURUNUZ HAKSIZ YERE REDDEDİLDİ İSE BU BİR İHTİMALDİR. BU GENELLİKLE YALNIZCA OLDUKÇA DRAMATİK HİKAYELERİ OLAN KİŞİLER SÖZKONUSU OLDUĞUNDA YA DA ÖZELLİKLE ZOR BİR DURUMDA İSENİZ İŞLEYEN BİR SEÇENEKTİR. KİLİSE SIĞINMACILIĞININ SİZE BELGELERİ SAĞLAMADIĞINI, YALNIZCA ZAMAN KAZANDIRDIĞINI BİLMENİZ ÖNEMLİDİR.

YA KİMLİK KONTROLÜ OLURSA?

ALMANYA’DA POLİSİN YOLDA SİZİ DURDURUP KİMLİK BELGELERİNİZİ SORMA HAKKI VARDIR. EĞER BELGELERİNİZ YOKSA, KİMLİK TESPİTİ İÇİN SİZİ POLİS MERKEZİNE GÖTÜREBİLİRLER. SİZİ BİR SONRAKİ GÜNÜN BİTİMİNE KADAR, YANİ 48 SAATTEN UZUN OLMAMAK ŞARTIYLA, GÖZALTINDA TUTABİLİRLER. 

TUTUKLANIRSAM?

TUTUKLANMA DURUMUNDA SİZE YASAL HAKLARINIZ BİLDİRİLMELİDİR. EĞER ALMANCA KONUŞMUYORSANIZ, BİR ÇEVİRMENİN SİZE HAKLARINIZI AÇIKLAMASI GEREKİR. BUNU TALEP EDİN. DAHA SONRA HAKLARINIZ HAKKINDA BİLGİLENDİRİLDİĞİNİZİ ONAYLAYAN BİR BELGE İMZALAMANIZ İSTENECEKTİR. ÜCRETSİZ ÇEVİRMEN TALEP ETME VE BİR TELEFON ETME, BİR DOKTOR VE AVUKATLA GÖRÜŞME HAKKINIZ VARDIR VE EĞER SIĞINMA ARAYIŞINDA BİRİ YA DA MÜLTECİ DEĞİLSENİZ KONSOLOSLUĞUNUZUN BİLGİLENDİRİLMESİ SÖZ KONUSU OLABİLİR.

BELGELERİM OLMADAN BURADA NASIL YAŞAYABİLİRİM?

ALMANYA’DA KİMİ İNSANLAR OTURUM İZİNLERİ OLMADAN YAŞAMAKTADIR. KİMİLERİ ALMANYA’DA ÇALIŞMAK İÇİN GİZLİCE GELİRLER. KİMİLERİNİNSE BİR ZAMANLAR OTURUM İZNİ OLMUŞ, AMA SONRA KAYBETMİŞLERDİR. AYNI ZAMANDA SIĞINMACI OLARAK BAŞVURULARI REDDEDİLDİKTEN SONRA SAKLANAN KİŞİLER DE VARDIR. ‘SAKLANMA’NIN ANLAMI, GÖÇMEN KAMPINA DÖNMEMEK VE KAMPINIZDAKİ DİĞER İNSANLARIN SİZİN NEREDE YAŞADIĞINIZI BİLMEMESİDİR. KAÇAK YAŞAYAN KİŞİLERİN ETRAFLARINDAKİ KİŞİLERE GÜVENEBİLMELERİ GEREKİR. İLLEGAL OLARAK ALMANYA’DA İKAMET EDEN KİŞİLERİN YAŞAM KOŞULLARI AĞIR OLABİLİR, ÇÜNKÜ TIBBİ YARDIM GİBİ SOSYAL HAKLARDAN FAYDALANAMAZLAR, HER NE KADAR BELGELERİ OLMAYAN İNSANLARA YARDIM EDEN SAĞLIK KURULUŞLARI OLSA DA. AYRICA GEÇERLİ ÇALIŞMA İZİNLERİ VE HAKLARININ OLMAMASI NEDENİYLE, İŞ BULSALAR DA, İŞVERENLER TARAFINDAN SÖMÜRÜLEBİLİRLER. ANCAK YİNE DE ALMANYA’YI TERK ETMEYE DÖNÜK RESMİ TALEBİ KARŞILAMAMAK, ONUN YERİNE GİZLİCE BURADA KALMAK BİR SEÇENEK OLARAK MEVCUTTUR. POLİS SİZİ AKTİF OLARAK ARAMAYACAKTIR, AMA ÖRNEĞİN SOKAKTA YA DA KAMU ARAÇLARINDA KİMLİK KONTROLÜ YAPILDIĞINDA GÖZALTINA ALINABİLİR VE SINIR DIŞI EDİLEBİLİRSİNİZ. POLİS TARAFINDAN YAKALANMANIZ DURUMUNDA, CEZAİ YAPTIRIMI PARASAL YA DA BİR YILA KADAR HAPİS OLABİLİR. ALMANYA’DA İLLEGAL OLARAK KALMAYA KARAR VERİRSENİZ, BİR DESTEK KURULUŞU İLE TEMASTA BULUNMAK YARDIMCI OLACAKTIR.

Benzer İçerikler

Sığınma hakkı ve geri gönderilmeme ilkesi

Editör

İLTİCA DEĞERLENDİRME KRİTER LİSTESİ

admin

Avusturya İltica Prosedürü

admin

11 yorumlar

Ali Ekim 26, 2018 at 1:38 pm

Merhaba, Konu ile bağlantılı bir sorum olacaktı. 7 ay oldu geleli. İltica başvurusu yaptıktan 3 ay sonra işe girdim. Mahkemeden olumlu olumsuz bir haber yok.
öncelikle ilk sorum – bir işte sigortalı çalışmak oturum almamı etkiler mi?
bir diğer sorum ise – belirli bir süre sigortalı çalıştıktan sonra işçi vizesi ile oturum alabilir miyim?
Bu sorduklarımla bağlantılı bilgi verebilirseniz çok sevinirim. Teşekkürler..

Cevapla
Editör Kasım 1, 2018 at 1:23 am

1 sene sigortali ve belli bir maas düzeyinin üzerindeki bir iste calisirsaniz ve is kontratiniz devam ediyorsa isci vizesine basvuru yapabilirsiniz.

Cevapla
Recep Aralık 26, 2018 at 10:46 pm

Merhaba size bu konu ile ilgili bir sorum olacaktı iki senedir buradayım 19 ay önce red geldi ve itiraz ettim başka da bişey yok ama 19 aydır sigortalı çalışıyorum ne yapabilirim mahkemeden bi cevap yok

Cevapla
Editör Şubat 19, 2019 at 11:42 pm

Yabancilar dairesine gidip oturum isteyin; sanirim 3 yil calisinca oturum veriyorlar. Kesin bilgiyi Yabancilar dairesinden alabilirsiniz.

Cevapla
Ebru Ocak 31, 2019 at 9:59 pm

Merha
Ben almanya da oturum aldım henüz çalışmıyorum. Benim sorum Almanya ın dışında başka bir Avrupa ülkesinde çalışabilir iyim. Çalışırsam burada ki oturumu iptal olur mu

Cevapla
Editör Şubat 11, 2019 at 4:08 am

Calistigniz ülkenin oturumu Almanya oturumunun üzerine gecer yani Almanya oturumunuz iptal olur. EU Mavi Kart alirsaniz bu sorun olmaz.

Cevapla
Gulhan Şubat 15, 2019 at 12:47 pm

Merhaba ben Almanya da iltica başvurusunda bulundum ilk mahkemeye gireli 9 ay oldu ama henüz olumlu veya olumsuz hic bir cevap alamadım ilk kaldigin kamptan 2. Bir eve transfer ettiler beni fakat ben burada kalmak istemiyorum şehir merkezine taşınmak istiyorum ev bulabilirim bunun icin izin verirler mi acaba ne yapmam gerekir veya mahkemeden olumlu karar çıkana kadar onların verdiği evde kalmak zorundamıyım? Cevabınız icin teşekkürler.

Cevapla
admin Mart 29, 2019 at 5:27 pm Cevapla
Musa Şubat 26, 2019 at 4:19 am

Mavi pasaportlan ingiltereye gide biliyormuyuz

Cevapla
Ahmet Aralık 10, 2019 at 12:19 am

Merhabalar
1 sene önce iltica ettim ve 8 ay önce evlendim esim alman vatandasi ve 4 aylik hamile oturum iznini alamiyorum türkiyede gidip vizeye basvurmam gerek oldugunu söylüyo ausländerbehörde burada cocugum ve esimin üzerinden türkiyeye gitmeden oturum alma sansim var mi ??? Cevabinizi bekliyorum tesekkürler..

Cevapla
admin Ocak 7, 2020 at 10:05 pm

Merhabalar, Almanya oturum yasası madde 5 madde 29 ve madde 30 a göre şansınızı deneyebilirsiniz.Bu maddelere göre mümkün bir avukat aracılığı ile iş yapmanızı tavsiye ederiz

https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.

Cevapla

YORUM YAP