Salı, Temmuz 14, 2020

Mülakata nasıl hazırlanabilirsiniz?

Must Read

AIDA Yunanistan 2019 Raporu (İltica Prosedürü)- “İltica Prosedürüne erişim” ve “Bölgeye erişim ve geri itmeler”

Bundan sonraki konularda sayfaların hepsini değil, içerikler seçilerek çevrilmiştir. Bölüm İltica Prosedürü başlığı altında "İltica Prosedürüne erişim" ve "Bölgeye erişim...

AIDA Yunanistan 2019 Raporu (Genel Bakış)

Son günlerde Almanya'daki sığınma başvurucularına gönderilen Dublin kararlarında Yunanistan'ın güvenli bir ülke olduğunu belirtmek amacıyla sıklıkla atıfta bulunulan AIDA...

BM MÜLTECİLER YÜKSEK KOMİSERLİĞİ, ÜLKE RAPORU YUNANİSTAN -2019

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER MÜLTECİLER YÜKSEK KOMİSERLİĞİ, ÜLKE RAPORU YUNANİSTAN -2019 Bu yazıda BM Mülteciler Yüksek Komiserliğinin, Yunanistan hakkında 2019 yılı için...

Mülakata nasıl hazırlanabilirsiniz?
1-Öncelikle maruz kaldığınız insan hakları ihlallerinin sebebi olan kimliğinizi açıkça ifade edin ve bunu mutlaka delillendirin.
2-Maruz kaldığınız İnsan hakları ihlallerini kronolojik sıraya göre yazın.

Asagidaki linkte iltica yasasi geregi ilticaya gerekce teskil eden durumlar aciklaniyor. Size önerim bu maddeleri

https://ilticahaberleri.com/wp-content/uploads/2018/01/Almanyada-iltica-Süreci-Koruma-hükümlerinin-dayandığı-yasa-maddeleri_Türkce-4.pdf

a-tek tek sizin icin de gecerli mi degil mi?

b- eger gecerliyse o maddeleri isaretleyin ve o maddeyle ilgili olaylari kronolojinize ekleyin.

c-o olaylarla ilgili delilleri de dosyaniza ekleyin.

Örnegin;

Oturum Kanunu Madde 60 .2 ‘de söyle yaziyor:

”Bir yabancı, iskenceye veya insan onuruna aykırı veya asagılayıcı bir muameleye veya cezaya tabi tutulması yönünde somut tehlikenin mevcut oldugu bir devlete gönderilemez.”

eger sizin icin de gecerliyse bu madde bununla ilgili olaylari ya da Somut Tehlikeleri aciklayin ve varsa elinizde bununla alakali delilleri de raportöre sunun.

Bu sekilde tüm maddeleri tek tek kendinize göre cek ederseniz. Otomatik olarak sunum sablonunuz ortaya cikmis olur.

3-Bu olaylarla ilgili delillerinizi önceden bir mail ya da portal’de toplayın. Her olay/durum için delil bulamayabilirsiniz.Ancak kritik konuları delillendirmeniz gerek.

4-Anlattıklarınız arasında çelişki gibi algılanabilecek yerler varsa bunları çok daha detaylı açıklayın. Flu; karışık durumları net anlaşılacak şekilde açıklayın.

5-Ülkenize geri dönmeniz halinde hangi insan hakları ihlallerinin başınıza gelmesinden korktuğunuzu açıkça ifade edin.

Bu 5 bölümle ilgili ne gibi problemler olabilir biraz da bunları açalım;
1-Kimliksel aidiyetinizi
a) açıklamazsanız
b) gerçeğe aykırı açıklarsanız
c) açıkladığınız halde ispat edemezseniz
d) açıkladığınız halde inceleme sonucu aksi bulunursa

Başvurunuza Red vereceklerdir.

2- Anlattığınız insan hakları ihlalleri;
a) doğrudan ya da dolaylı Sizinle alakalı değilse
b) hiç bir hak ihlalinden bahsetmezseniz
c) anlattıklarınız insan hakları ihlalleri kapsamında değilse (İş)
d) hak ihlallerinin hiçbirini ıspatlayamıyorsanız

başvurunuza Red verebilirler.

4- Anlattıklarınız Mantıksal kurguda ve Davranış/Hal uyumsuzluğu yönüyle vb. birbiriyle çelişirse anlattıklarınıza inanmazlar. İnandırıcılık eksikliğinden Red verirler.

Örnek;
a) hem hakkında yakalama karari olduğunu söyleyip hem uçakla, vizeyle yurtdışına çıktığını ifade etmek.
b) hem bir dönem için saklandığını ifade edip hem o arada resmi dairelere vb. gittiğini söylemek.

Çelişkileri çok fazla sayıda örneklendirmek mümkün; ana konsept birinci söylenen ile sonra söylenenin uyumsuz oluşudur.

Bazi ifadeler yanlis anlasilabilir. ”Ben X grubun Sempatizaniyim ya da Gönüllüsüyüm.” demek ”Aslinda bu grupla dogrudan alakam yok, onlara sicak bakiyorum sadece” demektir. Sempatizan ve Gönüllü vb. kelimeler Türkce ile Almanca anlam farki nedeniyle yanlis anlasilabilir. Böyle bir ifade ile siz farkinda bile olmadan zalimce eylem görmenize neden olan aidiyetinizi sakatlar, bunda süphe uyandirir. Hangi kimliktenseniz bunu acikca, net bir sekilde ifade edin. Semptatizan, Gönüllü kelimeleri disarida olup o gruba sicak bakan kisiler icindir.

 

- Advertisement -

15 YORUMLAR

 1. Merhaba ben isvicreye iltica talebinde bulundum. Usulsuzce goz altina alindim ve kacirildim. Sorguda iskence gordum ve yaniklar ve izler var. Psikolojim bozuldu. Sadece vucudumdaki izlerin resmi ve daha once bu olaylara maruz kalanlarin gazete haberleri var. Psikolojik ilaclarim var. Belgem yok. Ne yapmam gerek.

 2. Kimliksel aidiyette
  Adres bilgileri dogum yeri nufusa kayitli oldugu il ilce bu gibi detaylar hem poliste sorulur hem de mulakatta sorulur.
  Bunlarda yalan beyan celiski vs ise cok cabuk aydinliga kavusur. Kavusmasa bile ilerleyen yillarda muhakkak ortaya cikar. Buradaki yanlis bilgiler direk iltica iptalidir. Buna BM bile karismaz.
  Hatta bazi durumlarda yanlis soyleyip sizden duzeltmeniz bile beklenebilir.
  Mesela Istanbul Esenler ilcesine kayitli der¨
  Halbuki siz Gungorene kayitlisinizdir
  Bu durumu sozlu olarak duzeltmeniz gerekmektedir. Hatta tepkinizi de koyarak.
  Aksi halde ilticayi alsaniz bile ilerleyen yillarda Yanlis ID bilgisi vs verildiginden oturu ilticaniz kalici oturumunuz ve hatta vatandasliginiz bile iptal edilir.
  Kisaca Aile Nufus kayit ornegindeki bilgilerinizi dogru beyan etmeniz gerekmektedir buna ailenizdeki 1. derecedeki kisilerde dahildir! Her bir bilgi pasaport nufus cuzdani ilave kimliklerdeki bilgilerle ayni olmalidir.
  Saygilarimla..

 3. Ben ateist bi kürdüm Norveç’e iltica etmek istiyorum bununla ilgili çevremden baskı tehditkar tepkiler aldığım sıkça görüyorum endişelerim var bunla ilgili bi ilticaya karşılık verirlir ne yapmam gerek bunu nasıl belgeli suna bilirim yardım ederseniz çok sevinirim.Teşekkürler..

 4. Merhaba ben ateist ve solcu biriyim çevremdeki insanların buna yaklaşımı ve bi çok kez tehditkar söylemleriyle taciz etmelerini nasıl belgeleyip başvuruda buluncam yarımdımcı olursanız sevinirim

 5. Merhaba. Ben 2002 yılında esim Hıristiyan olduğu için kabul ettim. Bütün kimlik bilgilerimde dinim Hristiyan olarak geçiyor. Yaşadığım bölgede ayrımcılığa maruz kalıyoruz. İş verilmemesinden dolayı islettigim atolyeyi kapatmak zorunda kaldım. Çocuklarım okulda din dersinden muaf oldukları halde arkadaşlarından ve bagzi öğretmenlerden psikolojik baskidaya maruz kalıyorlar. Bu son Yeni Zelandadaki olaydan sonra yöneticilerin ayrımcı demeçleri sosyal medyada bütün hristiyanlar teroristtir gibi yazılar. Bizde intikam alalım asalim keselim gibi yazılardan sonra. Eşim ve çocuklarım dışarı çıkmak okula gitmekten korkar hale geldi. Çocuklarımın geleceği için İltica seçeneğini düşünmeye başladık. Bize ne gibi oneriniz olur? Nasıl bir yol izleyelim?

 6. Merhaba ben Türkiye de yazıyorum ingiltere 6 aylık vizem var 17 gün kaldım geri döndüm seçim için şimdi tekrar gidecem gittiğimde iltica edebilir miyim acaba beni bilgilendir deniz sevinirim

  • Merhaba,
   dininizden, dilinizden, ırkınızdan, cinsiyetinizden, politik düşüncenizden ya da sosyal bir gruba aidiyetinizden dolayı devlet ya da devlet dışı kurumlar ve toplumun belli kesimleri tarafından ayrımcılığa, baskıya, ötekileştirmeye, itibarsızlaştırmaya, zulme, insanlık dışı uygulamalara, takibe alınıyorsanız ve hakkınızda siyasi koğuşturmalar yapılıyorsa ve bu sebeple zalimane uygulamalarla karşı karşıyaysanız, somut gerekçelere dayanan korkularınız bulunuyorsa ve bu sebeplerden dolayı yaşam, özgürlük ve can güvenliğiniz tehdit,tehlike ve risk altındaysa iltica etme hakkınız bulunmaktadır.
   Ancak Türkiye’de nasıl bir tehdit altındayken ülkeye girebiliyorsunuz, çıkabiliyorsunuz. Yeni gelişen tehdit nedir ki artık ülkenize dönmeniz sizin için bir tehdit. Bu sorulara cevap vermeniz istenecektir.

   https://ilticahaberleri.com/iltica-mulakat-stratejileri/

  • Merhabalar, İltica kavramı Cenevre sözleşmesinin 2. maddesinde yer alan hususlara dayanmaktadır. Youtube kanalımızda Almanya’nın insan haklarına bakışı adlı videoyu izleyebilirsiniz. Ekstra 2. mülakat soruları nelerdir nelere dikkat edilmeli videosuna bkabilirsiniz.

   https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler

AIDA Yunanistan 2019 Raporu (İltica Prosedürü)- “İltica Prosedürüne erişim” ve “Bölgeye erişim ve geri itmeler”

Bundan sonraki konularda sayfaların hepsini değil, içerikler seçilerek çevrilmiştir. Bölüm İltica Prosedürü başlığı altında "İltica Prosedürüne erişim" ve "Bölgeye erişim...

AIDA Yunanistan 2019 Raporu (Genel Bakış)

Son günlerde Almanya'daki sığınma başvurucularına gönderilen Dublin kararlarında Yunanistan'ın güvenli bir ülke olduğunu belirtmek amacıyla sıklıkla atıfta bulunulan AIDA Yunanistan 2019 yılı raporu bu...

BM MÜLTECİLER YÜKSEK KOMİSERLİĞİ, ÜLKE RAPORU YUNANİSTAN -2019

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER MÜLTECİLER YÜKSEK KOMİSERLİĞİ, ÜLKE RAPORU YUNANİSTAN -2019 Bu yazıda BM Mülteciler Yüksek Komiserliğinin, Yunanistan hakkında 2019 yılı için hazırladığı Kurumlar Arası Katılımcı Değerlendirme...

BM MÜLTECİLER YÜKSEK KOMİSERLİĞİ, YUNANİSTAN RAPORU-2020 Şubat

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER MÜLTECİLER YÜKSEK KOMİSERLİĞİ, YUNANİSTAN RAPORU-2020 Şubat Bu yazıda BM Mülteciler Yüksek Komiserliğinin, Yunanistan hakkında 2020 yılın Şubat ayında hazırladığı rapordaki verilere ulaşabilirsiniz. Conditions on...

BM MÜLTECİLER YÜKSEK KOMİSERLİĞİ, YUNANİSTAN RAPORU-2020 Ocak

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER MÜLTECİLER YÜKSEK KOMİSERLİĞİ, YUNANİSTAN RAPORU-2020 Ocak Bu yazıda BM Mülteciler Yüksek Komiserliğinin, Yunanistan hakkında 2020 yılın Ocak ayında hazırladığı rapordaki verilere ulaşabilirsiniz. Perils are...
- Advertisement -

Daha faza içerik