Almanya Amerika Birleşik Devletleri Avrupa Kıtası Basvuru Gündem Mülakat

Mülakata nasıl hazırlanabilirsiniz?

Mülakata nasıl hazırlanabilirsiniz?
1-Öncelikle maruz kaldığınız insan hakları ihlallerinin sebebi olan kimliğinizi açıkça ifade edin ve bunu mutlaka delillendirin.
2-Maruz kaldığınız İnsan hakları ihlallerini kronolojik sıraya göre yazın.

Asagidaki linkte iltica yasasi geregi ilticaya gerekce teskil eden durumlar aciklaniyor. Size önerim bu maddeleri

https://ilticahaberleri.com/wp-content/uploads/2018/01/Almanyada-iltica-Süreci-Koruma-hükümlerinin-dayandığı-yasa-maddeleri_Türkce-4.pdf

a-tek tek sizin icin de gecerli mi degil mi?

b- eger gecerliyse o maddeleri isaretleyin ve o maddeyle ilgili olaylari kronolojinize ekleyin.

c-o olaylarla ilgili delilleri de dosyaniza ekleyin.

Örnegin;

Oturum Kanunu Madde 60 .2 ‘de söyle yaziyor:

”Bir yabancı, iskenceye veya insan onuruna aykırı veya asagılayıcı bir muameleye veya cezaya tabi tutulması yönünde somut tehlikenin mevcut oldugu bir devlete gönderilemez.”

eger sizin icin de gecerliyse bu madde bununla ilgili olaylari ya da Somut Tehlikeleri aciklayin ve varsa elinizde bununla alakali delilleri de raportöre sunun.

Bu sekilde tüm maddeleri tek tek kendinize göre cek ederseniz. Otomatik olarak sunum sablonunuz ortaya cikmis olur.

3-Bu olaylarla ilgili delillerinizi önceden bir mail ya da portal’de toplayın. Her olay/durum için delil bulamayabilirsiniz.Ancak kritik konuları delillendirmeniz gerek.

4-Anlattıklarınız arasında çelişki gibi algılanabilecek yerler varsa bunları çok daha detaylı açıklayın. Flu; karışık durumları net anlaşılacak şekilde açıklayın.

5-Ülkenize geri dönmeniz halinde hangi insan hakları ihlallerinin başınıza gelmesinden korktuğunuzu açıkça ifade edin.

Bu 5 bölümle ilgili ne gibi problemler olabilir biraz da bunları açalım;
1-Kimliksel aidiyetinizi
a) açıklamazsanız
b) gerçeğe aykırı açıklarsanız
c) açıkladığınız halde ispat edemezseniz
d) açıkladığınız halde inceleme sonucu aksi bulunursa

Başvurunuza Red vereceklerdir.

2- Anlattığınız insan hakları ihlalleri;
a) doğrudan ya da dolaylı Sizinle alakalı değilse
b) hiç bir hak ihlalinden bahsetmezseniz
c) anlattıklarınız insan hakları ihlalleri kapsamında değilse (İş)
d) hak ihlallerinin hiçbirini ıspatlayamıyorsanız

başvurunuza Red verebilirler.

4- Anlattıklarınız Mantıksal kurguda ve Davranış/Hal uyumsuzluğu yönüyle vb. birbiriyle çelişirse anlattıklarınıza inanmazlar. İnandırıcılık eksikliğinden Red verirler.

Örnek;
a) hem hakkında yakalama karari olduğunu söyleyip hem uçakla, vizeyle yurtdışına çıktığını ifade etmek.
b) hem bir dönem için saklandığını ifade edip hem o arada resmi dairelere vb. gittiğini söylemek.

Çelişkileri çok fazla sayıda örneklendirmek mümkün; ana konsept birinci söylenen ile sonra söylenenin uyumsuz oluşudur.

Bazi ifadeler yanlis anlasilabilir. ”Ben X grubun Sempatizaniyim ya da Gönüllüsüyüm.” demek ”Aslinda bu grupla dogrudan alakam yok, onlara sicak bakiyorum sadece” demektir. Sempatizan ve Gönüllü vb. kelimeler Türkce ile Almanca anlam farki nedeniyle yanlis anlasilabilir. Böyle bir ifade ile siz farkinda bile olmadan zalimce eylem görmenize neden olan aidiyetinizi sakatlar, bunda süphe uyandirir. Hangi kimliktenseniz bunu acikca, net bir sekilde ifade edin. Semptatizan, Gönüllü kelimeleri disarida olup o gruba sicak bakan kisiler icindir.

 

Benzer İçerikler

Özışık’ın itirafı Akın İpek’i kızdırdı: Dosyalarımızı hakimlere okutamadık kardeşim!

admin

63 milyon euro ödenen ‘metrobüs’ çöpe gitti

admin

Prof. Dr. Uğur Şahin, Kovid-19’da Türkiye’nin normalleşme tarihini verdi

admin

14 yorumlar

Cengiz Kasım 4, 2018 at 3:35 pm

Merhaba ben isvicreye iltica talebinde bulundum. Usulsuzce goz altina alindim ve kacirildim. Sorguda iskence gordum ve yaniklar ve izler var. Psikolojim bozuldu. Sadece vucudumdaki izlerin resmi ve daha once bu olaylara maruz kalanlarin gazete haberleri var. Psikolojik ilaclarim var. Belgem yok. Ne yapmam gerek.

Cevapla
Editör Kasım 23, 2018 at 2:32 am

Yasadiklarinizi oldugu gibi anlatin + Somut tehlike olup olmadigina da bakarlar.

Cevapla
Ramazan Kasım 10, 2018 at 10:11 pm

Kimliksel aidiyette
Adres bilgileri dogum yeri nufusa kayitli oldugu il ilce bu gibi detaylar hem poliste sorulur hem de mulakatta sorulur.
Bunlarda yalan beyan celiski vs ise cok cabuk aydinliga kavusur. Kavusmasa bile ilerleyen yillarda muhakkak ortaya cikar. Buradaki yanlis bilgiler direk iltica iptalidir. Buna BM bile karismaz.
Hatta bazi durumlarda yanlis soyleyip sizden duzeltmeniz bile beklenebilir.
Mesela Istanbul Esenler ilcesine kayitli der¨
Halbuki siz Gungorene kayitlisinizdir
Bu durumu sozlu olarak duzeltmeniz gerekmektedir. Hatta tepkinizi de koyarak.
Aksi halde ilticayi alsaniz bile ilerleyen yillarda Yanlis ID bilgisi vs verildiginden oturu ilticaniz kalici oturumunuz ve hatta vatandasliginiz bile iptal edilir.
Kisaca Aile Nufus kayit ornegindeki bilgilerinizi dogru beyan etmeniz gerekmektedir buna ailenizdeki 1. derecedeki kisilerde dahildir! Her bir bilgi pasaport nufus cuzdani ilave kimliklerdeki bilgilerle ayni olmalidir.
Saygilarimla..

Cevapla
Aykut Aralık 24, 2018 at 4:31 pm

Kimliksel aidiyet. Düşünce olarak kendinizi nereye ait görüyorsunuz. Bu bir cemaat olabilir, siyasi bir parti olabilir.

Cevapla
Barış Ocak 25, 2019 at 10:04 pm

Ben ateist bi kürdüm Norveç’e iltica etmek istiyorum bununla ilgili çevremden baskı tehditkar tepkiler aldığım sıkça görüyorum endişelerim var bunla ilgili bi ilticaya karşılık verirlir ne yapmam gerek bunu nasıl belgeli suna bilirim yardım ederseniz çok sevinirim.Teşekkürler..

Cevapla
Editör Şubat 11, 2019 at 4:46 am Cevapla
Barış Ocak 25, 2019 at 10:08 pm

Merhaba ben ateist ve solcu biriyim çevremdeki insanların buna yaklaşımı ve bi çok kez tehditkar söylemleriyle taciz etmelerini nasıl belgeleyip başvuruda buluncam yarımdımcı olursanız sevinirim

Cevapla
Editör Şubat 11, 2019 at 4:45 am Cevapla
Georgi Mart 23, 2019 at 9:13 am

Merhaba. Ben 2002 yılında esim Hıristiyan olduğu için kabul ettim. Bütün kimlik bilgilerimde dinim Hristiyan olarak geçiyor. Yaşadığım bölgede ayrımcılığa maruz kalıyoruz. İş verilmemesinden dolayı islettigim atolyeyi kapatmak zorunda kaldım. Çocuklarım okulda din dersinden muaf oldukları halde arkadaşlarından ve bagzi öğretmenlerden psikolojik baskidaya maruz kalıyorlar. Bu son Yeni Zelandadaki olaydan sonra yöneticilerin ayrımcı demeçleri sosyal medyada bütün hristiyanlar teroristtir gibi yazılar. Bizde intikam alalım asalim keselim gibi yazılardan sonra. Eşim ve çocuklarım dışarı çıkmak okula gitmekten korkar hale geldi. Çocuklarımın geleceği için İltica seçeneğini düşünmeye başladık. Bize ne gibi oneriniz olur? Nasıl bir yol izleyelim?

Cevapla
admin Mart 28, 2019 at 4:55 pm

Merhabalar, ekonomik sebepler iltica için yeterli ve geçerli sebep değildir. Dini kimğiniz nedeniyle ayrımcılaığa maruz kaldığınız konularının belgelendirebilirseniz, ve tethdit ve tehlikenin size ve ailenize yönelik olduğunu ispat edebilirseniz, olumlu bir değerlendirmeye tabi tutulabilirsiniz.
https://ilticahaberleri.com/iltica-mulakat-stratejileri/

Cevapla
Memet Nisan 29, 2019 at 2:46 pm

Merhaba ben Türkiye de yazıyorum ingiltere 6 aylık vizem var 17 gün kaldım geri döndüm seçim için şimdi tekrar gidecem gittiğimde iltica edebilir miyim acaba beni bilgilendir deniz sevinirim

Cevapla
editor_dr Mayıs 2, 2019 at 4:52 pm

Merhaba,
dininizden, dilinizden, ırkınızdan, cinsiyetinizden, politik düşüncenizden ya da sosyal bir gruba aidiyetinizden dolayı devlet ya da devlet dışı kurumlar ve toplumun belli kesimleri tarafından ayrımcılığa, baskıya, ötekileştirmeye, itibarsızlaştırmaya, zulme, insanlık dışı uygulamalara, takibe alınıyorsanız ve hakkınızda siyasi koğuşturmalar yapılıyorsa ve bu sebeple zalimane uygulamalarla karşı karşıyaysanız, somut gerekçelere dayanan korkularınız bulunuyorsa ve bu sebeplerden dolayı yaşam, özgürlük ve can güvenliğiniz tehdit,tehlike ve risk altındaysa iltica etme hakkınız bulunmaktadır.
Ancak Türkiye’de nasıl bir tehdit altındayken ülkeye girebiliyorsunuz, çıkabiliyorsunuz. Yeni gelişen tehdit nedir ki artık ülkenize dönmeniz sizin için bir tehdit. Bu sorulara cevap vermeniz istenecektir.

https://ilticahaberleri.com/iltica-mulakat-stratejileri/

Cevapla
Akif Mayıs 30, 2019 at 8:03 pm

İnsani olarak nasıl iltica edebilir ne yapmam gerekiyor yada bunun için ne yapmak lazım?

Cevapla
admin Ocak 15, 2020 at 1:52 pm

Merhabalar, İltica kavramı Cenevre sözleşmesinin 2. maddesinde yer alan hususlara dayanmaktadır. Youtube kanalımızda Almanya’nın insan haklarına bakışı adlı videoyu izleyebilirsiniz. Ekstra 2. mülakat soruları nelerdir nelere dikkat edilmeli videosuna bkabilirsiniz.

https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.

Cevapla

YORUM YAP


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/ilticaha/public_html/wp-includes/functions.php on line 4757