Almanya Almanya Entegrasyon Gündem

Meslek için Almanca ESF-BAMF Programı

Meslek için Almanca:
ESF-BAMF Programı

İş bulmak ve meslekte başarılı olmak için iyi Almanca bilmek önemlidir. Bu nedenle, mesleki dil desteği alabileceğiniz özel kurslar düzenleniyor.
Federal Göçmen ve Mülteci Dairesi (BAMF), göçmen kökenli kişilere yönelik olarak “Meslek için Almanca” kurslarını ESF-BAMF programı adı verilen bir program kapsamında sunuyor. Bu kurslar Almanca dersini, mesleki yeterliliği ve bir staj sayesinde bir mesleği yakından tanıma olanağını bir araya getiriyor.

Kimler Katılabilir?
ESF tarafından desteklenen programa katıldığınızda, dil ve meslek konusunda ileri seviyede yeterli hale gelebilir ve bu şekilde iş piyasasındaki şansınızı artırabilirsiniz. Katılım bazı koşullara bağlıdır:
Bir iş bulmak için dil bilginiz henüz çok yetersiz olmalı.
Göçmen kökenli olmanız gerekir. Hangi ülkenin vatandaşı olduğunuz ve ne zaman göç ettiğiniz önemsizdir – Volga Almanları, Almanya’da doğan kişiler, yabancı aileler ve Alman pasaportuna sahip olanlar da buna dahil.
İş aradığınızı bildirmiş olmanız ve/veya genel olarak SGB II (Hartz IV) ya da SGB III (işsizlik parası) uyarınca ödeme almanız gereklidir.
Bir uyum kursunu bitirmiş ya da yeterli Almanca bilginiz olması gereklidir.
Ve zorunlu eğitiminizi tamamlamış olmanız gerekir.

Federal “ESF-Federal Uyum Yönergesi” ya da “ESF-Federal Kalma Hakkı Olanlar ve Sığınmacılar II Programı” adlı programların katılımcıları da ESF-BAMF kurslarına katılabilir.

Bir iş ilişkiniz varsa ve (gelecekteki) günlük iş hayatıyla baş edecek kadar dil bilmiyorsanız da bir dil kursuna katılabilirsiniz
Bu durumda da göçmen kökenli olmanız gerekiyor. Ancak her ders birimi başına 3,20 Euro katılım payı ödemeniz gerekir. Katılım payı ödemesi işveren tarafından da yapılabilir.
Herkes için temel koşul, Avrupa Ortak Referans Çerçevesi’ne göre A1 dil seviyesine sahip olmaktır.

İçerik ve Akış
Almanca Dersi
Almanca dersinde tam olarak, iş arkadaşlarınızla, müşterilerle ve üstlerinizle yetkin bir şekilde konuşabilmek için ihtiyacınız olan kelimeleri, grameri ve deyimleri öğrenirsiniz. Ayrıca karmaşık metinleri anlamayı ve örneğin e-posta ve mektup yazarken nelere dikkat etmeniz gerektiğini de öğrenirsiniz. Ancak Almanca dersi meslek hayatına yönelik genel dil bilgisi de kazandırır.

Yeterlilik
Yeterlilik, Almanca dersini tamamlar ve normalde aşağıdaki bölümlerden oluşur:
İhtisas dersleri
Staj
İşletme ziyaretleri
Yeterliliğin üç bölümü, neler bildiğinize ve daha başka neler öğrenmek istediğinize göre düzenlenir. Örneğin ihtisas derslerinde şunları öğrenirsiniz:
Genel ve özel meslek bilgisi
Başvuru alıştırması
Matematik ve elektronik veri işlem.
Elbette belli bir mesleki alana yönelik, örneğin satış, ticaret ya da bakım alanında kurslar da mümkündür.
Pratik bölümde teorik bilginizi kullanabilir ve geliştirebilirsiniz.
Kurs Almanca dersi, yeterlilik modülü ve staj dahil 730 ders birimine kadar (6 ya da ya da yarı zamanlı kurslarda 12 ay) kapsayabilir.
Öğretmenler öğreniminizle ilgili ilerlemeyi düzenli bir şekilde yazılı olarak kaydeder ve bunları kursun sonunda sizinle birlikte değerlendirir. Kursun sonunda bir katılım tasdiknamesi alırsınız. Bu belge, mesleki kariyerinizin devamında sizin için çok yararlı olabilir.

Açıklama
Derse düzenli olarak katılmanız ve zamanında gelmeniz, kurstaki hedeflerinize ulaşmanız açısından önemlidir. Ayrıca kursa aktif olarak katılmanız gerekir.

Kursa Kayıt
İşsizlik parası ya da işsizlik parası II alıyorsanız ya da iş arayan kişi (ödeme almayan kişi) olarak kayıtlıysanız, İş Bulma Ajansı’nın (Arbeitsagentur) ya da İş Bulma Merkezi’nin (Jobcenter)/uzun süreli işsizlerden sorumlu belediyelerin yetkilileri size memnuniyetle yardımcı olurlar. Bu kişiler hangi dil okullarının kurs düzenlediğini bilirler ve size bunlardan birini önerebilirler.
Eğer çalışıyorsanız, işvereninize danışabilirsiniz. İşveren, Federal Göçmen ve Mülteci Dairesi’nden ayrıntılı bilgi alabilir.
Kurs bittikten sonra ne olacak?
Dil okulu önce şunları kontrol eder:
Ne kadar Almanca bildiğiniz,
Meslekle ilgili yeterlilikleriniz,
Kurs çerçevesinde neler öğrenmeniz gerektiği.
Sonuçlar, hangi kursun size en uygunu olduğunu gösterir. Kursun süresi, kursta neler öğrenmek istediğinize bağlıdır.
Kurs sırasında eğitimde ne kadar ilerlediğiniz tekrar tekrar test edilir. Dil okulu sonunda hedeflerinize ulaşıp ulaşmadığınızı tespit eder.

Bölgenizde Alabileceğiniz Bilgiler
İkamet ettiğiniz yerde buralardan daha fazla bilgi alabilirsiniz:
Yetişkin Göçmenlere Yönelik Göçmen Danışmanlığı ve Genç Göçmenlere Yönelik Hizmetler
Yabancılar Dairesi
İş Bulma Ajansı, İş Bulma Merkezi ya da belediyenin ilgili kuruluşları
Uyum kursu düzenleyen kuruluşlar

Kaynak: http://www.bamf.de/TR/Willkommen/DeutschLernen/DeutschBeruf/deutschberuf-node.html

Benzer İçerikler

TBMM Başkanı Şentop: Darbeler parlamenter sistemle bağlantılı

admin

‘Yüzdürme’ illüzyonu: Takipteki krediler azalmış!

admin

İBB, Kanal İstanbul şantiyesini tahliye etti

admin

YORUM YAP


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/ilticaha/public_html/wp-includes/functions.php on line 4757