Gündem Lüksemburg

Lüksemburg İltica Prosedürü

Başvuru, vizenin alındığı ülkeye yapılıyor. Bizzat kişi kendisi bu başvuruların yapıldığı polis merkezine gidip başvurmalı.
İlk başvurudan sonra geçici bir ikamet yerinde/ yurtta en geç 2 hafta kalınıyor. Sonrasında detaylı bir mülakata çağırılır.
Dosyası tamamlanıp kabul edildikten 8-12 ay arası bekleme süresinden sonra cevap veriliyor.

Bu zaman zarfında mülteci kamplarında ikamet edilmesi mecburi. (Yalnız olanlar için toplu kalınan yurt ortamları, evliler için yine 15/20 ailenin aynı bölgede beraber kaldığı mütevazi küçük apartmanlar sağlanıyor; 4 kişilik bir aile için iki oda)
Ilk cevabın red olması durumunda mahkemeye başvurarak kalma zamanı 3-4 seneye problemsiz uzatabilir. En son red durumunda da bir zaman tayin edip ülkeyi terk etme durumunu, bir mektupla bildiriyorlar.

Başvuru süreci boyunca kişi başı aylık 25 Euro ve 150 euroluk değişik yardım kuponları veriliyor (Bu kuponlar sınırlı alanlarda ihtiyaca mebni çocuk bezi, özel gerekli gıda, ilaç, özel temizlik malzemesi, …). 3 ayda 150’şer euro’luk giyim yardım kuponu da var. Yeme, içme ya kupon verilerek kendileri mutfağında pişirerek, ya da kampa getirilen sabah öğle akşam yemek servisiyle gerçekleşiyor (yerleştiği kampa göre değişiyor. Lüksemburg’ta 150-200 kişinin yaşadığı 9-10 kamp bölgesi var. Ulaşım, sağlık hizmetleri ücretsiz. Avukat ücreti devlet tarafından karşılanıyor.

Mülteci başvurusu kabul edilen kişi direkt sosyal yardım kurumundan asgari ücret seviyesinde yardım alabiliyor. Tek kişi 1300 euro. İki kişi 1800 Euro ve çocuk parası.)
Not: Başvuru esnasında kişinin kendi mağduriyetini ve zulme uğradığını belgeleyecek ne kadar döküman varsa (diplomalar, atılmasını belgeleyen şeyler …) iyi olur. Bunun olması ve özel yetişmiş/kariyerli kişiler için, kabul etme süreci daha da kısalabiliyor (6 ay).

Benzer İçerikler

Fransa – Almanya arasinda dublin uygulamalari

admin

Mülteciler icin Sosyal Haklar Yasasi; Madde 2

Editör

Almanya’ya iltica edenlere verilen Reiseausweis ile hangi ülkelere vizesiz gidilebilinir?

admin

YORUM YAP