Gündem İtalya

İtalya İltica Prosedürü

İtalya’ya ilke girişte iltica başvurusu sınır polisine, daha önce girdiyseniz ve halen İtalya’da bulunuyorsanız Polis merkezinin (Questura) Yabancılar Şubesine başvurabilirsiniz.

İlticaya başvurmaya gittiğinizde polislikte parmak izlerin alınır ve fotoğrafların çekilir. (Kimlik belirlemek için yapılan bu işleme fotosegnalamento denir).

Bu işlemlerden sonra bir “cedolino” verilir, yani üzerinde daha sonra Polis merkezi (Questura) ile olan randevularının yer aldığı bir kağıt parçasıdır. Daha sonraki randevularda sana geçici bir oturma izin belgesi verilir.

Yukarıda açıklanan zamanlama değişiklikler arzedebilir. Kimlik belirleme işlemleri sırasında, kural gereği iltica işlemlerinin tamamlanması için Modello C/3 veya “verbale’’ (Modello per il riconoscimento dello status di rifugiato ai sensi della Convenzione di Ginevra) denen ve İtalyaya varmak için yaptığın yolculukla ve ülkeni terketme sebeplerinle ilgili bigilerin dahil edileceği bir form doldurulur. İşin bu safhasında, dilini bilen bir tercümanın bulundurulmasını isteme hakkınız vardır.

Modello C/3 formunu doldurmaya gitmeden önce dosyaya eklenmek için kendi dilinde yazabileceğin yazılı ifaden istenir.

Bu esnada, eğer yanında pasaportun varsa onu teslim etmeniz gerekir, fotokopisi çekildikten sonra sana bir kopyası verilir. İltica işlemlerinin bitimine kadar pasaportun orijinali polis merkezinde kalır.

 

Eğer ifadenle ilgili yanında herhangi bir belgen varsa (ör. nüfus cüzdanı, partiye üyelik kartı, yapılan işkenceleri belgeleyen doktor raporları, üniversite kimlik kartı v.s.) birer kopyasını teslim etmeniz lazım, orijinallerini de Commissione Territoriale per il Riconoscimento della Protezione İnternazionale’ye, kısaca “Commissone’’ ifade vermek için çağrıldığın gün yanında götürüp göstermeniz gerekir. Bu belgeler ülkenizde olanları belgelemek açısından faydalı olabilirler.

Modello C/3 formunun doldurulmasıyla Verbalizzazione, yani başvurunun tutanaklara geçirilmesi işlemleri bitmiş olur.

Daha sonra, başvurunuzun Dublin Yönetmeliğine göre değerlendirmekle yükümlü ülkenin İtalya olup olmadığını araştırmak için İçişleri Bakanlığına bağlı Dublin Birimi (Unità Dublino) ile bağlantıya geçer.

Unità Dublino tarafından yapılan araştırmalar sonucu senin iltica başvurunu değerlendirmekle yükümlü ülkenin İtalya olduğu tesbit edilirse, oturma izninin verilmesi ve Commissioneye gideceğin tarihin sana bildirilmesi için polis merkezine çağrılırsınız. Unità Dublino’nun kararını vermesi için fazladan araştırma yapması gerekiyorsa, bu geçen süre içerisinde polis merkezine birkaç defa çağrılabilirsiniz.

Ayrıntılı Türkçe Bilgi için: http://www.immigrazione.biz/upload/dublino_turco.pdf

Benzer İçerikler

Pasaportu Olmayalar için Kanada’ya İltica Başvurusu

editor_dr

-Polonya iltica işlemlerinde Almanya’dan 2016 yılı Dublin uygulaması-

admin

Mülteciler icin Sosyal Haklar Yasasi; Madde 3

Editör

2 yorumlar

Ali guzel Ağustos 13, 2019 at 1:42 pm

Merhaba ben bir buçuk sene once almanyaya iltica ettim suan itabariyle ilticam bitti italyaya gidip iltica etsem olurmu

Cevapla
admin Ocak 16, 2020 at 10:26 pm

şansınızı deneyebilirsiniz

https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.
Site üzerinden aylık olarak sorulara cevap vermekteyiz. Twitter ve youtube üzerinden günlük cevap verilmektedir.

Cevapla

YORUM YAP