Gündem İsviçre

İsviçre İltica Prosedürü


Eğer ırkınız, dininiz, milliyetiniz, siyasi görüşünüz veya hususi bir sosyal gruba aidiyetinizden dolayı ya da özgürlüğünüzden korkup kendi ülkenizdeki (veya en son yaşadığınız ülkedeki) tehditlere maruz kalıyorsanız, İsviçre’de iltica başvurusunda bulunabilirsiniz.
İltica talebi açık bir İsviçre sınır karakolunda, bir İsviçre havaalanında gümrük noktasında veya sığınmacılar için bir kayıt ve işlem merkezinde sözlü veya yazılı olarak sunulabilir. Bu çerçevede, iltica talebinde bulunan kişi İsviçreli yetkililere, mümkünse, resmi belgelerle kimliğini bildirir. Aynı şekilde, menşei olduğu ülkesini hangi nedenlerden dolayı terk ettiğini bildirir. İşlemin önemini kavramış olanlar şahsi durumları hakkındaki iddiaları bir takım kanıtlar ortaya koyarak desteklerler.
İltica talebi hiçbir özel hukuki işlem gerektirmiyor ancak prensip olarak kanıtlarla desteklenmesi gerekiyor. Eğer iltica talebi sınır kapısında yapılırsa gümrük merkezi başvurunuzu Göçmenler Devlet Dairesi’ne (SEM) iletir.
Çoğu sığınma başvuruları Göçmenler Devlet Dairesi (SEM) kayıt ve işlem merkezlerine doğrudan gönderilmektedir.
Dublin prosedürünün etkileri
Dublin anlaşmasına taraf Devletler, bir sığınma başvurusunu incelemekten sorumlu olduğu ülkeye karar verir. Bu, iltica talebinde bulunanın birçok ülkede iltica başvurusunu önlemek içindir. Dublin Devletleri AB üyesi Devletler, artı Norveç, İzlanda, Lihtenştayn ve İsviçre’dir.
İsviçre’ye giriş
Bir sığınma başvurusu sadece İsviçre’de ya da bir sınır karakolunda yapılabilir. Artık yurt dışından başvurmak mümkün değildir.
Kayıt ve işlem merkezi (CEP)
İltica talebinde bulunmak isteyenlerin çoğu kara yoluyla İsviçre’ye giriş yapmaktadırlar. İsviçre’de bulunanlar ya da kara yoluyla girişi yapmış olanlar için, başvurular (CEP) beş federal kayıt ve işlem merkezlerinden birine sunulmalıdır. Bu merkezler Basel, Chiasso, Kreuzlingen, Vallorbe ve Altstätten’de bulunmaktadır. Başvuranlar ve sığınmacılar buralarda kayıt olurlar. Parmak izleri alınır ve kimlik belgelerine el konulur. Bu merkezlere ilaveten Zürih ve Cenevre Havaalanlarındaki diğer 2 merkezi de eklemek gerekiyor.
İltica başvurusunda bulunan bir kimse Kayıt ve İşlem Merkezinde en fazla 2 ay boyunca barındırılıyor. Daha sonra 5 ayrı Kantondan birine yönlendiriliyor. İltica talep süresi neticeleninceye kadar başvuruda bulunanlar İsviçre Devleti tarafından her türlü ihtiyacı karşılanıyor; yeme içme ve barınma gibi.
Buna ek olarak, kişi ile ilk defa bir kısa mülakat yapılır. Burada bu kişinin takip ettiği yol, iltica talep nedenleri ya da dili, kimliği, en son ikamet ettiği yer ve yaşı gibi diğer bilgiler söz konusu olacaktır. Sağlık ile ilgili bazı aydınlatıcı açıklamalar da talep edilebilir. Yetkililer bir sığınmacının açıklamaları hakkında kuşkulanırsa, başka bilgiler talep edilebilir.
Konu dışı kararları
İlk duruşmadan sonra, Göçmenler Devlet Dairesi (SEM) İsviçre’nin sığınma başvurusunu incelemek zorunda olup olmadığını veya üçüncü bir ülke sorumlu olup olmadığını belirler. Dublin işlemi diye adlandırılan bu işlem, iltica talebinde bulunanların Dublin Anlaşmasını imzalamış (Norveç, İzlanda ve Lihtenştayn dâhil) olan Avrupa ülkelerinden sadece bir tanesinde sığınma talebinde bulunabilecekleri anlamına geliyor.
Devlet Sekreterliği sığınma talebin içeriğini dikkate almadan inceler; bu inceleme talebin sadece ekonomik veya tıbbi nedenlere dayalı bir amaç taşıyıp taşımadığını tespit etmek veya sığınmacının güvenilir üçüncü bir ülkeye iade edilebilirliğini tespit etmeye çalışır. Yetkililerin talebi reddetmeleri durumunda, içeriği incelemez ve ilgili kişiler genellikle çok hızlı bir şekilde İsviçre’yi terk etmelidirler.
Kanton merkezleri – iltica işlemi
Göçler Devlet Sekreterliği sığınma başvurusu üzerine karar vermek için daha fazla zamana ihtiyacı olduğunda, sığınmacılar kantonlara gönderilir. Sığınma talebinde bulunan kişilere daha sonra N izin belgesi verilir. Bu izin belgesi sığınma başvurusu üzerine bir karar verilene kadar kimlik belgesi yerine geçer.
Kantonlar sığınmacıların konaklamalarını paylaşırlar. Sığınma talebindeki kişiler yasal olan asgari sosyal yardım hakkına sahiptir. Dosyanın işleme konulmasından en erken üç ay sonra çalışma izni elde edilebilir.
İltica talebindeki insanların kantonlara tahsisinden sonra, prensip olarak daha detaylı bir mülakat yapılır. İlticaya başvuranlar daha sonra kaçış nedenlerini ayrıntılı şekilde açıklayabilir. Bu kişiler ifadelerini örneğin polis celpleri, yargılar, tıbbi sertifikalar veya fotoğraflar gibi dokümanlar sayesinde belgeleyebilirler. Sığınma talebindeki bir kişi yaptığı açıklamaları imzasıyla onaylaması gerekir. Tüm hususlar bu mülakatta aydınlatılamadığı durumlarda başka görüşmeler yapılabilir.
Eldeki bilgilere dayanarak, Göçmenler Devlet Dairesi mülteci ya da iltica statüsünü kişiye verilip verilmeyeceğini inceler. İltica talebi reddedilirse, yetkililer daha sonra kişinin menşei ülkesine veya geldiği ülkeye geri gönderilip gönderilmeyeceğini inceler.
Karar
Kabul
Mülteci statüsü bir kişiye tanındıktan sonra, genellikle ilticayı alır. İltica talebi onaylandığı zaman kişi daha sonra bir B izin belgesi elde eder.
Geçici Kabul
Eğer bir kişi iltica talebini elde edemez ise İsviçre’de geçici olarak kalabilir; bu dönüş yasadışı, mantıksız ya da imkânsız olduğu için İsviçre’den sınır dışı edilemez.
Geri gönderme yasa dışıdır eğer uluslararası hukuka aykırı ise.
Geri gönderme uygun değildir; eğer insani nedenlerden dolayı örneğin savaş, iç savaş ya da tıbbi nedenlerden dolayı uygulanamaz ise.
Geri gönderme olanaksızdır teknik nedenlerden dolayı uygulanamaz ise.
Red ve geri gönderme
Bir kişi iltica talebi elde edemezse ve hiçbir şey menşei ülkesine ya da geldiği ülkeye dönmesine engel teşkil etmiyorsa iltica talebi reddedilir. Bu durumda bu kişi en kısa süre içinde İsviçre’yi terk edilmelidir.
İtiraz
Sığınma talebinde bulunan kişi Göçmenler Devlet Sekreterliği (SEM) kararını kabul etmiyorsa onu ya da onun yasal temsilcisi Federal İdare Mahkemesi’ne itirazda bulunabilir. Sığınma kararı için itiraz süresi 30 gündür. Dosyanın konu dışı olarak neticelenmesi ya da havaalanında olumsuz bir karar durumunda itirazın beş iş günü içinde yapılması gerekir. Ulusal seviyede, Federal İdare Mahkemesi iltica konusunda tek otoritedir.

Benzer İçerikler

Siz Naziliğin neresindensiniz?

admin

AYM, Gergerlioğlu kararını mahkemeye gönderdi; tahliye için mazeret kalmadı

admin

23 ilde operasyon: 39 eski mülki idare amirine gözaltı

admin

228 yorumlar

Zafer Temmuz 8, 2018 at 4:43 pm

Mereba benim polanya suresiz oturumum var haksiz yere avrupa tutuklama karari verdiler veľmi slavakyada yasiyorum veľmi slovakyada tutuklandim popis tarafindan 7 veta 8 šalát oksicensiz birakti báť yere po dedine Dana sonra yemek getiren 2 polis memuruna anlatmak isdedim ve onlarda tepki gosterdi sonra 1 saat hava almak icin disari cikardilar ve hakaret 16 kez bana bakarak yere tukurdu daha sonra sorgusuz sugalsiz mahkemede cezaevine atdilar daha sonra cezaevinede 5 polis tarafindan dayak alayetme dalga gectiler o ara abulans gelmisti depresyon ve panik atak geciriyordum bir daha zile basmayacan diye tehtit etdiler ve gitdiler daha sonra bir ust mahkemeye yargitaya davam goruldu ve avukatsiz mahkemeye ciktim ve yargitay tutuklama karari verdiler a ukatimin bana soyledigi kanunusuz ve Jersey kaus yanlis yazilmis kanunsuz kararlar dedi baňa daha sonra 83 gun cezaevinde kaldim ve anayasa mahkemesi beni serbes birakti avukatimn bile ciktim haberi bile yok hicbir bilgi veya ne bana yada avukatima verilmedi sú anda 1 ay oldu ve hicbir bilgi vermiyorlar kendim piskoloji tedavi goruyorum cok korkuyorum ikominizim devletleri kanun insan haklari irk ozgurluk insan haklari olduguna hic inanmyorum ve isvicreye irtica etmek istiyorum yasadiklarimi ispatliyabilirim irtica hakim varmi bilgilendirirseniz beni cok sevinirim tesekkurler.

Cevapla
Editör Temmuz 18, 2018 at 10:55 pm

Yasadiklarinizi ispat etmeniz halinde farkli bir ülkede iltica basvurusu yapabilirsiniz ama bunlari ispat etmeniz elzem. Cünkü AB ülkeleri güvenli ülke olarak kabul edilir ve sizin süresiz oturumunuz var ve ayni zamanda hakkinizda bir suclama var; suclama türü ne? Adi suclar türünden ise bu ilticanizi olumsuz etkiler. Baska bir AB ülkesine basvuru yaptignizda hemen sizin süreiz oturumunuz görürler ve gecersiz bir basvuru yaptiginizi ifade edip red verirler ancak karari mahkemeye götürüp itiraz edebilirsiniz; bu safhada Slovakya`da yasadigniz olaylari ve sagliniza etkisini doktor raporlariyla ispat etmeniz halinde mahkeme karari bozabilir.

Cevapla
admin Temmuz 27, 2018 at 10:12 am

avrupada yaşayan yabancılarında iltica etme hakkı bulunmaktadır isveçe iltica edebilrsiniz fakat; polanyada süresiz oturum olduğundan dolayı isveç dublin anlaşması olduğunduğundan dolayı sizi polonyaya gönderebilir bun dan dolayı polanyaya neden gitmememinz gerektiğini ispat edebilrisiniz dublin uygulanmayabilir çünkü bir kişi geldiği yada yaşadığı ülkede baskı zulüm şiddet işkence ve hukuksuzluk görecekse o ülkelere gönderilemez fakat ilticanın kabulu ve red ti ise avrupa insan hakları sözleşimenin 5- ve 15 maddenin ihlalinin ne kadar kuvvetli mağduriyet delilleriile anlatıp belgendiridiğinize bağlıdır yine de bir avukata danışınız.

Cevapla
H. Vardar Ekim 6, 2019 at 11:31 am

Türkiye’de emekli öğretmenim. 2008 yılında çocuğumu Bulgaristan’a Fethullah Gülen okullarında 1 yıl okuttum. Görüşün de sempatizanıydım. Henüz olmadı ama sıranın birgün bana da geleceği endişesindeyim. Bu sıkıntıdan dolayı 1 yıldan fazladır ailem de beni dışladı ve ayrı yaşıyoruz. Şu an turist olarak İspanya’dayım. Fransızca konuşulan bir Avrupa ülkesine iltica talebim kabul görür mü? Eğer böyle kabul sözkonusu olursa Türkiye’de aldığım emekli maaşım kesilir mi? Yaşım 57 tekrar emekli hakkı kazanmam mümkün mü?

Cevapla
admin Ocak 16, 2020 at 4:41 pm

MErhabalar, iltica için şansınızı deneyebilirsiniz. Maaş durumu için Tükiye’deki maaşınız kesilmez ancak size yapacakalrı sosyal yardımdan bu maaş düşürülecektir.

https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.
Site üzerinden aylık olarak sorulara cevap vermekteyiz. Twitter ve youtube üzerinden günlük cevap verilmektedir.

Cevapla
Musti Temmuz 26, 2018 at 9:51 am

Isvicrede bosandigim kadinla oglum var. Annem ablam ve kardesim var. Bende 25 sene orda yasadim. 2015 de beni türkiye atilar hapise girdim diye. Simdi bulgar vizesi ile isvicreye gidip iltica etsem bana dublin uygulanirmi? Ve iki kursun yedim ayagimda ve thedit altindayim. Iltica etmek istiyorum

Cevapla
admin Temmuz 27, 2018 at 10:40 am

iltica etme hakkı mağdur olan her insanda bulunmaktadır bulgar vizesinden dolayıdublin uygulanır çocuğunuzdan dolayı göndermeye bilirler yinede bir avukata danışınız.

Cevapla
Turabi bülkü Temmuz 30, 2018 at 5:54 pm

Selam hayran oldugum bir ulke

Cevapla
Abdullah Galip Temmuz 31, 2018 at 11:47 am

Yardımların ayrıntısını verebilir misiniz? Ev kirası vs var mı? Bir 25 yaşındaki kızımız da götürsem, nasıl muamele ediyorlar. Birlikte ilticayı kabul ediyorlar mı?
Teşekkürler

Cevapla
Editör Ağustos 3, 2018 at 11:52 pm

Kiziniz 18 yasindan büyük oldugu icin durumu ayri bir sekilde degerlendirilir. Kötü muameleyle karsilasmazsiniz yalniz Türkiye’deki gibi samimiyet anlayisi Avrupa’da yok; bazilari bunu kötü muamele gibi degerlendiriyor; ben sahsen katilmiyorum sonucta Kültürleri öyle saygi duymak lazim.

Iltica süreciniz boyunca ve kabul almaniz durumunda basvuru yaptiginiz ülkede calisma hakkinz doguyor; calisma hakkinizin olmasi demek sosyal sigortadan faydalanma hakkina baglanmis olmaniz demek. Is bulma kurumu size is bulma konusunda yardimci olacak bu süre zarfinda temel ihtiyaclariniz SGB-II yasasi kapsaminda Devletin Sosyal Sigortasi tarafindan karsilanacaktir.

Cevapla
Esra Eylül 12, 2018 at 2:37 pm

Merhaba benim erkek arkadaşım isvicre de 17 yıldır siyasi iltica. Ve evlenmek istiyoruz artik bunun için neler yapmaliyiz. Ben turkiyedeyum

Cevapla
Editör Eylül 16, 2018 at 3:08 am

17 yildir Siyasi iltica?? 17 yil önce iltica nedeniyle oturum Aldi demek istiyorsunuz herhalde. Oturum yasasina tabisiniz, iltica yasasina degil. Nisanliniz Oturum yasasindaki kosullari saglamali, sizde temel seviyede Almanca ögrenmeniz gerekir.

Madde 30 Eşlerin Getirilmesi

(1) Bir yabancının eşine, yabancının

1. eşlerin ikisinin de 18 yaşını doldurmuş olmaları,

2. Almanya’ya gelecek eşin basit bir şekilde Almanca anlaşabilmesi ve yabancı

a) yerleşme izni sahibi olması,

b) Avrupa Birliği sürekli oturma izni sahibi olması,

c) 20’nci maddeye veya 25’inci maddenin 1’inci veya 2’nci fıkrasına göre oturma izni sahibi olması,

d) 2 yıldan beri oturma izni sahibi olması ve oturma iznine 8’inci maddenin 2’nci fıkrası uyarınca kayıt düşülmemiş veya gelecekte yerleşme izni verilmesi bir yasal düzenleme gereğince yasaklanmamış olması,

e)evliliğin oturma izni verildiği tarihte mevcut olması ve ikamet süresinin muhtemelen 1 yıldan daha fazla devam edecek olması veya

f) 38a maddesine göre bir oturma izni sahibi olması ve yabancının uzun süreli ikamet eden statüsüne sahip olduğu bir diğer Avrupa Topluluğu üye ülkesinde hali hazırda evli olması

halinde oturma izni verilir.

1’inci cümlenin 1 ve 2 nolu hükümleri,

1. yabancının 19-20’nci maddelerine göre oturma izni sahibi olması ve yabancının mutat ikametini Federal Almanya’ya taşıdığı sırada evli olması,

2. yabancının yerleşme izni veya Avrupa Topluluğu sürekli oturma izni almasından hemen önce 20’nci maddeye göre oturma izni sahibi olması veya

3.1’inci cümlenin 3f nolu hükmünün şartlarının mevcut olması

hallinde oturma izni verilmesinde dikkate alınmaz.

1’inci cümlenin 2 nolu hükmü,

1. yabancının 25’inci maddenin 1’inci fıkrası veya 2’inci fıkrası veya 26’ncı maddenin 3’üncü fıkrasına göre oturma izni sahibi olması ve yabancının mutat ikametini Federal Almanya’ya taşıdığı sırada evli olması,

2. yabancının eşinin fiziksel, ruhsal ve zihinsel hastalık veya engelden dolayı basit Almanca öğrenememesi,

3. yabancının eşinin 44’üncü maddenin 4’üncü fıkrası uyarınca çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname anlamında tespit edilir düşük uyum gereksiniminin olması veya diğer nedenlerden dolayı Almanya’ya girdikten sonra 44’üncü madde gereği uyum kurslarına katılma hakkının bulunmaması veya

4. yabancı sahip olduğu ülke vatandaşlığından dolayı kısa süreli sayılmayacak bir ikamet için de vizeden muaf Almanya’ya girebilme ve ikamet hakkına sahip olması

halinde oturma izni verilmesinde dikkate alınmaz.

(2) Oturma izni özel bir mağduriyet durumunun önlenebilmesi için 1’inci fıkranın 1’inci cümlesinin 1 nolu hükmünden farklı olarak verilebilir. Yabancının oturma izni sahibi olması halinde, 1’inci fıkranın 1’inci cümlesinin 3e nolu hükmünün diğer şartlarından sarfı nazar edilebilir.

(3) Oturma izni, evlilik birliği devam ettiği sürece 5’inci maddenin, 1’inci fıkrasının 1 nolu hükmü ve 29’uncu maddenin 1’inci fıkrasının 2 nolu hükümlerinden farklı olarak uzatılabilir. (4) Yabancının aynı zamanda birden fazla eşi bulunması ve bunlardan biri ile Almanya’da yaşaması halinde, diğer eşlere 1’nci veya 3’üncü fıkralara göre oturma izni verilmez.

Cevapla
Sham Şubat 1, 2020 at 3:53 pm

Merheba.Isviçrede meslek kursuna gitmek,deportu engellermi?Yani deport olmamak için bir meslek eğitimine baş vura bilirmiyim?

Murat Temmuz 31, 2018 at 3:32 pm

İsviçre mesleki olarak çalışabiliyor muyuz..Mühendis olarak denkliği kabul ediyorlar mi

Cevapla
Editör Ağustos 3, 2018 at 11:55 pm

Elbette oluyor; yetkili kurumun hangisi oldugunu ögrenip onlarla temasa gecin, randevu alin. Evraklarinizi hazirlayip iceri vermeniz ve Denkliginizi almaniz 1-5 arasinda sürebilir.

Cevapla
Erkan Ağustos 6, 2018 at 12:06 pm

İsviçre’de iltica ettim.Fakat red geldi.Red’e itiraz ettim.Olumsuz sonuçlandı.Dublin antlaşmasına göre parmak izi ve iltica ettiğim ülkeye(Slovenya) geri gönderme kararı aldılar.Slovenyada yaşam şartları,ben ve eşim işe giremez,çocuklarım okula gidemez.Çünki sırp-müslüman etnik kimlik çatışması var.Kamplarda mültecilere kötü davranıyorlar.Bizi 5 gün hücre hapsinde tuttular.Kısacası İsviçre’de kalmak istiyorum.Bana bu konuda nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Cevapla
Salih Ağustos 3, 2019 at 8:52 pm

Slm peki sen parmak izinden kaç ay sonra iltica ettin

Cevapla
Salih Ağustos 3, 2019 at 8:52 pm

Slm peki sen parmak izinden kaç ay sonra iltica ettin

Cevapla
Yusra ozkaya Ağustos 9, 2018 at 12:13 am

Adli suclari olan birisi hangi ülkede iltica edebilir.

Cevapla
admin Ağustos 12, 2018 at 9:11 pm

Merhabalar 28 Temmuz 1009 51 cenevre anlaşmasıyla mülteci hakları belirlenmiştir dolayısıyla birleşmiş milletlere göre güvenli sayılabilecek ülkeler iltica kabul edilerek tüm ülkeler adi suçtan dolayı mülteci kabul edebilmektedir ama başlıca Amerika Kanada ve Schengen ülkeleri diyebiliriz özellikle Almanya İngiltere Belçika Brüksel lüksemburg Fransa Polonya Finlandiya İsveç İsviçre gibi ülkeleri başlıca ülkeleri sayabiliriz hukuki mağduriyetlerinizi ve insani mağduriyetlerinizi sitede yer alan mülakat değerlendirme kriterlerini okuyarak hazırlayabilirsiniz yinede bir avukata danışmanızı tavsiye ederim

Cevapla
Deniz Mart 3, 2019 at 7:53 pm

Farketmez kardeşim zaten isvicrede çok fazla yani anlıyacağın yüzde 5 lik siyasi nitelikli insan ya var yada yok gerisi faso fiso geçerli bir kanıtın olsun yeterli

Cevapla
nida Ağustos 9, 2018 at 12:14 pm

ben eşimden boşanalı 4 yıl oldu şiddet ve madde bağımlılığı vardı ülkem anlaşmalı boşandık diye hakkım olan nafakayı vermedi ne bana ne oğluma ve oğlum kürt alevisi okulda bundan dolayı yaşadığı aşşağlamalar da cabası. babasının maddi desteği olmadığı gibi psikolojik şiddeti devam ediyor bıktım artık kaçıp kurtulmak istiyorum çünkü oğlum iyi bir hayatı mutlu olmayı hak ediyor. isviçreye gitmek istiyoruz halasıda orda yaşıyor baselde bir şekilde ülkeye girsek ilticamız kabul olurmu

Cevapla
admin Ağustos 12, 2018 at 8:58 pm

Merhabalar öncelikle geçmiş olsun iltica bir şekilde Şişliye geldiğinizde yerde kabul olabilmesi için mülakat değerlendirme kriterleri makalesini okuyup orada yazan kanun maddelerini ve örneklere bakarak kendinizle ilgili mağduriyetimizi sunmanız ve bunlar iyi bilgi ve belge hazırlamanız gerekmektedir uygun bir şekilde mağduriyetinizi anlatabilirseniz olumlu olabilme ihtimali bulunmaktadır ancak bunu bir avukatla istişare etmenizde fayda vardır teşekkürler

Cevapla
nida Ağustos 12, 2018 at 8:39 pm

slovenya vizesiyle isviçreye yada italyaya geçiş yapabilirmiyiz

Cevapla
admin Ağustos 13, 2018 at 10:12 am

Merhaba,
Slovenya ve İtalya schengen bölgesi ülkeleridir. İsviçre’de schengin ülkesi olmamasına rağmen, 28 Schengen ülkesi vizesi ile giriş yapabilirsiniz.
Fakat İsviçre veya İtalya’ya Slovenya vizesi ile gidip iltica ederseniz, Dublin sürecine katılır, Slovenya’ya geri gönderilebilirsiniz.
Teşekkürler

Cevapla
nida Ağustos 13, 2018 at 1:28 pm

peki italya turis vizesiyle isviçreye iltica edebilirmiyiz

Cevapla
Ali öz Ağustos 16, 2018 at 8:43 pm

Merhaba ben iltica etmeyi düşünüyorum fakat kaygılarım var . Evliyim biri 3 biri 1 yaşında 2 çoçuğum ne zaman aldırabilirim onları yanıma? Aldırdıktan sonra onlar için Türkiye’ye girişte bir engel var mı?

Cevapla
Editör Eylül 8, 2018 at 3:44 am

Kabul kararindan sonra 3-6 ay icinde. Türkiye’ye sadece ilticayi yapan kisi icin 3 sene gitmeme Sarti var.

Cevapla
alp Ocak 2, 2020 at 12:20 am

Türkiye’ye sadece ilticayi yapan kisi icin 3 sene gitmeme Sarti var. diye söylemissiniz. Bundan eminmisiniz? bunu tam olarak nereden ögrenebilirim?

Cevapla
admin Ocak 7, 2020 at 6:38 pm

MErhabalar, geldiğiniz ülkede iltica etme sebepleriniz halen devam ediyor ise ülkenize dönmeniz durumunda ilticanız red edilir.Burada asıl konu sizin ülkenize gidebiliyor oluşunuz yani ülkenize gitmenizde bir problem yok ise o halde neden iltica edttiniz?

https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.

Cevapla
Onur Ağustos 20, 2018 at 5:14 pm

Sayın admin ben Türkiye’de Elazığ ilinde ikamet ediyorum. Asciyim Kamu kurumunda. Aldığım maaş çok düşük. İsviçreye iltica etmek istiyorum adli sicilim temiz, sertifika var pek İngilizce ve yabancı dilim hiç yok. Nasıl bir yol izleyebilirim.

Cevapla
Editör Eylül 6, 2018 at 2:55 am

Bu yazdiklarinz iltica sebepleri kapsaminda degil, red alirsiniz.

Cevapla
Ceren Ağustos 27, 2018 at 2:49 pm

Ailesinden siddet goren biri bunu kanitlarsa iltica basvurusunda bulunabilir mi ( saglik raporu var kullandigi psikolojik ilaclar var ve vucudunda dayak yedigine dair resimler var ) isvicre icin soruyorum yardimci olursaniz sevinirim

Cevapla
Editör Eylül 6, 2018 at 2:08 am

Esinin tehdit ve takip etmesi durumunda; can güvenliginin olmamasi durumunda evet ancak bu durumu ispatlamaniz gereklidir.

Cevapla
Samir Ekim 21, 2019 at 8:55 am

Merhaba ben yanlışlıkla baba postadan gələn kagıtı reklam sanıp atmışım.mahkeme geldiyinden hiç haberimiz olmamış.lutfen bana yardım edin.şimdi bize ne olacak?biz yazılı olarak bildirsek kabul olunurmu?bize yeniden mahkeme yaparlarmı?ben çok korkuyorum ailemi çok zor duruma soktum.şimdi çok kötüyüm rica edirəm yardım edin

Cevapla
admin Ocak 16, 2020 at 3:50 pm

MErhaba, süreci avukat ile yönetmeniz gerekir. Gerekirse 2. defa iltica edebilirsiniz.

Cevapla
Abdullah Ağustos 27, 2018 at 9:40 pm

isviçre’de B oturumu aldıktan sonra istediğiniz kantona yerleşebilme koşulları(kanton değiştirme) nedir

Cevapla
Editör Eylül 6, 2018 at 2:12 am

Belli bir maas miktarinin üzerinde is buldugunuzda ikametinizi degistirebilirsiniz.

Cevapla
Cem. Temmuz 31, 2019 at 12:46 pm

Kolay gelsin. Eski nisanlimdan dolayı isviçre de turist olarak 5 defa schengen vize ile gittim. Sağ Gözümden dolayı engelliyim ve sağ gözümden ileri derecede kayma olduğu icin insanlardan kaçıyorum yüz yüze sohbet edemiyorum ve bu yüzden dışlanıyor gibi hissediyorum. Dalga geçenler bile oluyor. Gözümden dolayı iltica basvurusu yapsam başvurumu kabul etme olanağı nedir ? Ne kadar ciddi bulurlar iltica başvurumu. Ayrıca sadece türkçe biliyorum. Eski nisanlim ile isvicre’de evlenip yasariz diye Almanca kursuna gittim ama pek öğrenemedim. Bilgi verirsen sevinirim

Cevapla
admin Ocak 16, 2020 at 10:29 pm

Merhabalar, zayıf iltica gerekçesi

https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.
Site üzerinden aylık olarak sorulara cevap vermekteyiz. Twitter ve youtube üzerinden günlük cevap verilmektedir.

Cevapla
Eyşegul Ağustos 29, 2018 at 11:15 am

Merhabalar, sağlık teknisyeni olarak sağlık bakanlığına atandım 19hazirandan beri fakat güvenlik soruşturması halen devam ediyor . Adli sicilim temiz fakat güvenlik soruşturmasından geçemezsem ki adli sicil evrağını ibraz ederek İsviçre’ye iltica başvurusunda bulunabilir miyim ?

Cevapla
admin Eylül 5, 2018 at 11:05 am

Merhabalar her türlü evrakta başvuru yapabilirsiniz başvuru yapmak ayrı bir şey irticanın kabul o ayrı bir şey elinizdeki evrak iltica kabul için yetebilir de yetmeyebilir de yetebilir sizinle mülakat yapan memura size inanması ile alakalı yetmediği takdirde bunun yanına koyabileceğizax mağduriyetler bu hayat riskinizi anlatmanız gerekir bununla ilgili sitedeki ana mülakat değerlendirme kriterlerini lütfen okuyunuz yinede bir avukata danışmanızı tavsiye ederiz saygılarımızla

Cevapla
Bülent Ocak 7, 2020 at 9:47 pm

Ben evliyim 3 tane kızım var İsviçre’de iltica edersem onları ne zaman yanıma alabilirim yada ailece iltica edersek nasıl bir yol takip etmeliyiz

Cevapla
admin Ocak 7, 2020 at 10:25 pm

MErhabalar, aşağıdaki youtube linkinden bütün sorularınıza cevap bulabilirsiniz. Ek sorunuz olması durumunda aşağıdaki irtibatları kullanırsanız cevap vermekten memnunyet duyarız.

https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.

Cevapla
Arad Ağustos 31, 2018 at 12:14 am

Vise alirsan ve ortaya ciksa bi kac ayda kendini tr de bulursun sadece kamyonla geldim de ve sansina artik

Cevapla
Dilek celen Eylül 6, 2018 at 8:19 pm

Slm ben isviçreli biriyle evliydim eşim şikayet etti beni gönderdiler ve 7 yıl isvicrede kaldım 4 yıl ülke giremez cezası aldim.
Ama ben orda kendi kültürümle biriyle imam nikahı yaptık ve düğünde yaptık tekrar gelme şansım olurmu yeni resmi nikah yapsam cezam kalkarmi şuan boşanmışım isviçreli eşimden.

Cevapla
Editör Eylül 9, 2018 at 2:16 am

giris yasagi kalktiktan sonra nisanliniz oturum yasasi kapsaminda kosullari yerine getirerek sizi yanina aldirabilir.

https://ilticahaberleri.com/wp-content/uploads/2018/01/IKAMET-KANUNU-YASASI-Türkce.pdf

Cevapla
Ceren Eylül 7, 2018 at 2:08 pm

Eş degil babasindan siddet goruyor (bekar ve ailesiyle yasiyor) elinde saglik raporu var bunu saglik raporuyla kanitlamasi yeterli olmuyormu

Cevapla
Editör Eylül 11, 2018 at 12:38 am

Konu iltica disi bir konu.

Cevapla
Mahir Eylül 8, 2018 at 5:37 pm

Merhaba Admin! Ben Yunanistan’da parmak izi verdim sonra Isvicreye varmak için yolda Slovenyada yakalandim burda parmak izi vermek zorunda kaldım, İsviçre ye gidersem şayet iltica başvurusunda parmak izim nereye göre incelenir ve nereye gönderilmek istenirim

Cevapla
Editör Eylül 9, 2018 at 2:53 am

Her iki ülkeye de talep gidebilir kim kabul ederse ona ancak parmak izi zayif bir delil.

Cevapla
Mahir Eylül 9, 2018 at 9:06 am

Yani avukatlarla bu süreç İsvicrede benim lehime çözülürmü dersiniz

Cevapla
Arad Eylül 9, 2018 at 10:25 am

BAKIN ARKADASLAR BENIM HIKAYEMI MUTLAKA OKUYUN VE DERS ALIN ONA GURE HAREKET EDIN UZUN VE ZAHMETLI BI YOL BU ILTICA MESELESI TABI HERKES ICIN AYNISI OLACAK DIYE BISEY YOK AMA GENELIN BASINA GELEN BI SORUN

BEN 2006 DA ALMAYA ILTICA ETIM BI SURE BI KAMPTA KALDIM DAHA SONRA BENI BI DAG BASINA HAIM DEDIKLERI BI EVE TRANSFER ETILER EV HITLER ZAMANINDA KALMA DAGLIK BI YERDI BASKA KISILERDE VARDI AMA ONLAR YILLARDIR ORDAYDI GERI GUNDERILMEYI BEKLIYORLARDI BEN YERIMIN DEGISTIRILMESI ICIN COK UGRASTIM AMA RET ETILER BENDE 2007 YILINDA ISVICREYE GIDIP ILTICA ETIM BIR AY SONRA PARMAK IZLERIMDEN BULDULAR ALMANYADA ILTICA ETIGIMI BENI HEMEN ALMAYAYA VERDILER DAHA SONRA BENDE TEKRAR ISVICRE UZERINDEN ITALYA GITMEK ISTERKEK TEKRAR YAKALADILAR BENI KAMPA GUTURDULER ORDA BIR AY KALDIKTAN SONRA BENI ALMANYA SINIRINA GUTURDULER SINIR KAPISINDA BANA DEDILERKI SEN ALMANYADAKI ILTICA HAKLARINDAN VAZGEC BIZ SENIN ILTICANI ISVICREDE DEVAM ETIRELIM BENDE HEMEN KABUL ETIM IMZALADIM KAMPA GERI DUNDUM 15 GUN SONRA MAHKEMEN VAR DEDILER BENI CAGIRDILAR ICERI GIRINCE ELLERIMI ARKADAN KELEPCELEYEREK POLISE VERDILER SEBEBENI BILMIYODUM POLIS BENI FRAINFELD DIYE BI CEZA EVINE GUTURDULER BENDE ACLIK GEREVINE BASLADIM 2 GUN SONRA BIRI GELDI DEDI SENI BIR HAFRA ICINDE HOLLANDAYA VERECEZ NIYE DEDIM BILMIYORUM DEDI BENDE GELEN YAZIYI SANA GUSTERIYORUM DEDI BEN HEMEN ANLADIM ALMANYADAYKEN BENI GUNDERDIKLERI HAIM YANI EV ALMANYADAN COK HOLLANDAYA YAKINDI BI GUN MARKETE GIDERKEN YANLISSLIKLA HOLANDAYA GECTIM POLIS DENK GELDI PASAPORT ISTEDI BENDE VERDIM DEDI BU OTURUM SADECE ALMANYA ICIN OYUZDEN SENIN PARMAK IZLERINI ALIP BIZ SENI ALMAN KARAKOLUNA TESLIM EDECEZ YARIM SAAT SONRA BENI ALMAN POLISINE VERDILER ONLARDA TUTANAK TUTUP DIKAT ET HOLLANDA KI MARKETLERE GITME DEDILER BIRAKTILAR ISTE BU YUZDEN BENI HOLLANDAYA VERMEK ISTIYORLARDI BEN BIR HAFTA BOYUNCA YEMEK YEMEME RAGMEN BENI UCAKLA HOLLANDAYA GUNDERDILER HEMEN ORDA CEZAEVINE ALINDIM ZATEN HAVAALANINA YAKIN BI TUTUK EVI YAKLASIK 3 AY ICERDE TUTULAR BANA DEDILERKI SENI ALMANYA VERECEZ ISTE ANLATMAMA RAGMEN GERCEKLESEN OLAYLARI YUKARDA YAZDIKLARIMI ONLARADA ANLATIM OLMAZ DEDILER SENI ALMANYA VERECEZ VE SONUCTA VERDILER ALMANYADA HEMEN BENI BADENBURG CEZAEVINE NAKIL ETI ORDA BENI CAGIRDILAR DEDILER SEN ILTICANI CEKMISIN BUTUN HAKLARINDAN VAZ GECMISIN SENIN ILTICANDAN BIZ DEGIL ISVICRE SORUMLU ONLARDA SENI BIZE VERDI BIZDE SENI TURKIYEYE VERECEZ 3 AYDA ALMANYADA TUTUKLU KALDIKTAN SONRA BENI TURKIYEYE VERDILER ISTANBUL HAVAALANINDAN DIREK METRIS CEZAEVINE GUNDERILDIM SUCUM KÜRTCE EGITIM ISTIYORUM DIYE DILEKCE VERMEK 2004 YILINDA UNUVERSITEDE AMA ONLAR BENI ORGUT PROPAGANDASI DIYE MAHKUM ETILER BIDE ASKERI MAHKEME HAKIMDA VERDIGI 12 AY HAPIS CEZASI YANI BUNLARA RAGMEN SINIR DISI OLDUM EVET KONUMUZA DUNELIM CEZAEVINDEYKEN ISVICRENIN ISTANBUL KONSOLOLUGUNA IKI KERE MEKTUP YAZDIM CEVAP VERMEDILER DAHA SONRA SERBEST KALDIM AMA MAHKEMELER SURUYORDU OZAMAN TABI SIMDI HABERIM YOK MAHKEME SONUCLARINDAN BENDE AVRUPANIN BASKA ULKESINE YURUYEREK GECTIM VE SIMDI BURDA BENIM SIYASI PASAPORTUM VAR AMA 10 YILA YAKIN BI HAYATIM BOSA GITI AVRUPA ARTIK MULTECI ALACAK GUCU KALMADI HAYAT COK ZOR HER YER DOLDU COGUDA YALANDAN MULTECI GENELI EKONOMIK OYUZDEN SAGLAM VE GERCEK DELIL OLMADAN VIZEYLE GELMEK TAMAMEN SIZIN YILLARINIZ BOSA GIDECEKTIR OYUZDEN IYI DUSUNUN

VE BIR AY SONRA ISVICREYE GIDECEM BURDAKI PASAPORTUMU ISVICRE PASAPORTUNA CEVIRMELERINI ISTIYECEM VE BANA YAPILAN BU HAKSILIGIN TAZMINATI ICIN DAVA ACAM UMARIM BASARIRIM SIZDE BOS HAYALERE KAPILIPTA HAYATINIZI BOSA HARCAMAYIN GERCEKTEN SIYASIBI SORUNUNUZ VARSA GIDIN AMA HAYATINIZ TEHLIKE DEGILSE GITMEYIN ZATEN SUAN TR DEN GELEN BIRI OLUM RISKI YOKSA HEMEN TR GERI VERIYORLAR SOMALILIYI AFGANI IRAKLIYI GERI GUNDERIYORLAR OYUZDEN TR DEN GELEN BIRININ SANSI YUZDE 1 BILE YOK

Cevapla
Mahir Eylül 9, 2018 at 9:49 pm

Merhaba Admin!
Yani avukatlarla bu süreç İsvicrede benim lehime çözülürmü dersiniz.?

Cevapla
Erdal Eylül 10, 2018 at 10:07 am

Bak mahir admin degil kimse seni kurtaramaz isvicre dublin yasalarina gure seni bir ay icinde slovenyaya verecek slovenyada seni cezaevine atacak yunanistana soracak yunanistan 8 aydam unce cevap vermiyormus bu yuzden sekiz ay boyunca icerde kalacaksin aynisi bi marasli aylenin basina geldi umarim zamanini bosa harcamasin basarilar

Cevapla
Osman baran Eylül 19, 2018 at 9:37 pm

Ben belediye çalışanı yeşil ve işten atıldık bu geçen süreçlerde 5 yıllık tazminatlarının hiç biri verilmesi ve ekonomi olaraktan gittikçe kötüye gidiyorum iş kanı neredeyse yok bunlar ve benzeri gibi durumlarla karşı karşıyayız talep edersem olumlu olurmu

Cevapla
Editör Eylül 22, 2018 at 12:19 am

Is gerekcesiyle basvuru yaparsaniz red verirler. Devlet ve/veya Toplum tarafindan kimliginizden veya siyasi görüsünüzden dolayi zulme ugradiniz mi, insan haklari ihlallerine maruz kaldiniz mi? Ana cerceve bu; evetse basvurunuz incelenir ve inandirici delilleri sunarsaniz kabul; hayirsa red verirler. Asagidaki linkte ilticaya gerekce teskil eden maddeler var; bunlara göre karar veriliyor; sizin icin de gecerli mi madde madde kontrol ediniz.
https://ilticahaberleri.com/wp-content/uploads/2018/01/Almanyada-iltica-Süreci-Koruma-hükümlerinin-dayandığı-yasa-maddeleri_Türkce-4.pdf

Cevapla
Osman baran Eylül 19, 2018 at 10:30 pm

Ben belediyede çalışan biriydim ve bu son işten atilmalarda bizide 18 inci madde den ayılar ve bu 18 inci madde iş bitimi diye geçiyor ve içerideki 5yillik hiç bir özlük haklarımız vermediler mahkeme ve mahkemeye acmisiz idare mahkemesi red verdi ve diğerleri hala devam etmekte piskolojimiz bozuldu artık iş yok kimse vermiyor verende tam somuruyor ve ekonomi durumumuz gittikçe kötüye gidiyor iltica edersem kabul edilme olasılığı varmı lütfen yardım edermisiniz

Cevapla
Editör Eylül 22, 2018 at 12:20 am

Is gerekcesiyle basvuru yaparsaniz red verirler. Devlet ve/veya Toplum tarafindan kimliginizden veya siyasi görüsünüzden dolayi zulme ugradiniz mi, insan haklari ihlallerine maruz kaldiniz mi? Ana cerceve bu; evetse basvurunuz incelenir ve inandirici delilleri sunarsaniz kabul; hayirsa red verirler. Asagidaki linkte ilticaya gerekce teskil eden maddeler var; bunlara göre karar veriliyor; sizin icin de gecerli mi madde madde kontrol ediniz.
https://ilticahaberleri.com/wp-content/uploads/2018/01/Almanyada-iltica-Süreci-Koruma-hükümlerinin-dayandığı-yasa-maddeleri_Türkce-4.pdf

Cevapla
sdr418 Eylül 25, 2018 at 8:05 am

Merhaba, Türkiye’de yaşayan farklı inanca sahip biriyim ve (aynı zamanda etnik kökenim de farkı) bundan dolayı ötekileştiriliyorum ve bir kesim tarafından tehdit edildim inancımdan dolayı. tehditler sözlü olduğu için ispatlamakta mümkünde değil ne yazık ki. bu gibi sebepten ötürü İsviçre’ye iltica etmek istiyorum. kabul edilebilir mi acaba?

Cevapla
Editör Eylül 27, 2018 at 12:08 am

Kabul edilebilir.
a-Kimlginizi
b-Kimliginizden dolayi Magduriyetlerinizi
ispatlamaniz ya da inandirici bir sekilde ortaya koymaniz gerekir.

Cevapla
NİDA MUTLU Eylül 26, 2018 at 12:12 pm

merhaba daha öncede yazmıştım ama aklıma başka birşey geldi sormak istedim sayenizde aydınlanıyorum ve yanlış yapmaktan kurtuluyorum. çok teşekkür ediyorum size.
şim geleleim asıl soruma türkiyeden direk isviçreye turist vizesiyle gidip orda iltica edersek kabul olurmu ayrıca elimde delil olarak sadece ekran resimleri olsa yeterlimi rapaor falan olmasa ama görseller olsa ikna edici türde. kabul olma şansı varmı. saygılar teşekkürler

Cevapla
Editör Eylül 27, 2018 at 1:23 am

Dosyanizin icerigini bilemeyegim icin birsey diyemem ancak kendiniz cek edebilirsiniz. Asagidaki linkte iltica icin gecerli gerekceler yasada anlatilmis siz maddeleri tek tek kendinize uyuyor mu diye kontrol edin; uyuyorsa bu maddelerle ilgili yasadiginiz olaylari ve ülkenizde basiniza gelmesi kuvvetle muhtemel somut tehlikleri aciklayiniz.

https://ilticahaberleri.com/wp-content/uploads/2018/01/Almanyada-iltica-Süreci-Koruma-hükümlerinin-dayandığı-yasa-maddeleri_Türkce-4.pdf

Cevapla
Ozan Kasım 4, 2019 at 5:41 am

Slm admin ben 9 yıl önce siyasi olarak yargılandım daha sonra takipsizlik geldi bu dosyaları alıp gidersem kabul edlşrmiyim

Cevapla
Yusuf Eylül 27, 2018 at 8:46 pm

İltuca kabul eden bircok avrupa ulkesi var.kiminle konussak herkes kendi gittigi yerin guzel oldugunu bahsediyor bu noktada İsvicre’nin diger ulkelere gore one cikan yonleri nedir,genelde yasamin pahali olmasindan ve ilerleyen zamanlarda zorlanilabileceginden behsediliyor bu konudaki yorumlarinizi merak ediyorum.tesekkurler..

Cevapla
Editör Eylül 29, 2018 at 1:20 am

Almanya’nin biraz daha disiplinli, kisi basina geliri biraz daha yüksek bir ülke olarak biliyorum. Genel hatlariyla Almanya gibi güney Almanya (Bayern) ile kültür ve yasama tarzi cok yakin.

https://www.laenderdaten.info/laendervergleich.php?country1=CHE&country2=DEU

Cevapla
kimsesiz Ekim 9, 2018 at 1:29 pm

evet avrupada almanya fransa belçika ingiltere hollanda hangisi vatandaşlık is güç konusunda daha iyi ve turkiyeye gidip gelme konusunda daha kısa süre veriyor acaba ?

Cevapla
Editör Ekim 25, 2018 at 12:39 am

Saydiginiz ülkeler bence hepsi ayni.

Cevapla
fatih Eylül 29, 2018 at 6:28 am

Ben turkiyeden kara yoluyla once bulgaristan sonra romanyaya geldim.romanyadan ucakla almanyaya gitmek istiyorum.yesil pasaportum var.dubline takilir miyim. yesil pasaportu olanlarla ilgili emsal mahkeme karari oldugu soyleniyor.ben pasaportumdaki cikis yasagi yuzunden almanyaya direk ucamadigim icin mecburen kara yolunu kullandim.bulgaristana ve romanyaya giris sebebim almanyaya gitmekti. sizce ne yapmaliyim.

Cevapla
Editör Ekim 5, 2018 at 1:15 am

Bu rota da takilirsiniz. Yol mülakatina girdiginizde bazi hususlari inceleyeceklerdir;
a- Ülkenizde legal mi yoksa illegal mi ciktiniz?
b- Herhangi bir AB ülkesinin vizesi veya resmi belgesi, mührü var mi? Parmak izi verdiniz mi?
c- Eger bir mülteci pasaportunda baska bir AB ülkesinin damgalari yoksa ve Ülkesinden kara sinirindan cikip Almanya’ya Kara yoluyla girdiyse ilticasini degerlendirme yükümlülügü Almanya’da olur.

Almanya’da yol mülakatindan önce mutlaka Dublin konusunda bir Avukat ya da Danismana danisiniz.

Cevapla
Doğan Eylül 30, 2018 at 5:09 pm

Merhaba. Benim 2015 te yaptığım bir projeden dolayı yakalanmam oldu. Ve savcılığa çıktım ve serbest bırakıldım fakat mahkeme 1 yıl 8 ay sürdü..Ve sonunda beraat fakat benim haberim gazetelere cıktı terör örgütü için yaptığıma dair..daha sonra haberlere çıktığı için bir daha yüksek lisans yaptığım okula birileri tanır sıkıntı çıkarır diye gitmedim…Ve şırnak ‘ta yapilan sokağa çıkma yasaklarinda birinci dereceden akrabalarim öldürüldü…hepsini belgeleyebilirim..ben bir avrupa ülkesine iltica talebinde bulunsam kabul alabilir miyim? Cevap verirseniz sevinirim…

Cevapla
Serhat Ekim 9, 2018 at 2:05 am

Merhaba benim Yunanistan siyasi oturumum var almanya veya isvicrede calisa bilirmiyim ne yapmam gerek calismam icin

Cevapla
Editör Ekim 25, 2018 at 12:28 am

ilgili ülkelerden is bulmaniz, kontrat imlamanaiz lazim. Tanidiklariniz vesilesiyle yapabilirsiniz.

Cevapla
asyaasya_1989@hotmail.com Ekim 9, 2018 at 1:28 pm

admin bir sorum daha olacak . kanadaya geldm demistm avrupadakiler genelde kanadann daha iyi old söylediler ondan geldm vatandaşlı alıp turkiyeye gudebilirim umuduyla ama anladgm kadariyla avrupada oturumla bile turkiyeye gidilebiliyo üç dört yıl sonda değil mi ? illa vatandaşlı k gerekmiyor birde bir aileden tek kişi iltica yapınca yeterli oluyormu diğer üyeler o kişi üzerinden onulkede kalıyormu ve haklardan yararlaniyormu ? birini duymuştum abd de eşi iltica yaptı ama kadın turkiyeye gidip geliyor eğer hakkında yakalama vs kararı yoksa . bunlara cevap verirseniz sevinirim . KANADA SIZCE KALMAYA DEGER BIR ULKEMI . bana çok ovduler bilseydm avrupa ulkerinden birini denerdm . hem oturumla turkiyeye gidiliyo hem avantajlari çok

Cevapla
Editör Ekim 25, 2018 at 12:38 am

3 yil sonra gidilebiliyor. Kisi esinin iltica kosullarini kabul etmezse onu baglmaz. Kanada Demokrat, Sosyal haklarin iyi oldugu bir ülke. Bence sürecinizi önce orda bir neticelendirin. Avrupa’da basvuru yaptiginiz ülke ”Güvenli ülkeden gelmis olmanizdan dolayi” Red verebilir.

Cevapla
ersin ersin Ekim 17, 2018 at 8:50 pm

ACİL….DEGERLİ EDİTOR VE ADMİN VR YORUMCU ARKADASLAR HERKESE SAYGİLAR BRN ROMANYA VİZESİ ALDİM MULTİ VİZE YANİ COKLU GİRİS CİKİS VİZESİ ALDİM KARA YOLU İLE BULGARİSTAN VE ROMANYAYA GELDİM SİNRADAN ROMANYADAN UKRAYNAYA GECTİM VE TEKRAR GERİ ROMANYA GELDİM ROMANYADA BULUNUYORUM SU ANDA VE BİR SEKİLDE KACAK OLARAK MACARİSTAN SİNİRİNİ GECİP İSVİCREYE İLTUCA EDECEGİM HAKKİ DA BİR DAVA VAR BUNUN BİR FAYDASİ OKURMU VE NASİL BİR YOL İZLEMEM LAZİM…
NOT….HİCBİR YERE PARMAK İZİ VERMEDİM BULGARİSTAN ROMANYA YADA UKRAYNAYA PARMAK İZİM YOK
ŞAYET MACARİSTAN SİNİRİNİ KACAK GECERSEM VE İSVİCREYE ULASİRSAM NASİL BİR YOL İZLEMELİYİM BENİN İCİN KADER MESELESİ SAYGİLAR…LUTFRN YARDİMCİ OLUNUZ

Cevapla
Editör Kasım 2, 2018 at 4:32 am

Romanya vizesinin Dubline etkisi vize bitis tarihinden 6 ay sonra düsmektedir. Iltica gerekceleriniz varsa durumunuzu oldugu gibi anlatin. Sitedeki ilgili makaleleri okuyabilirsiniz. Gündem klasörünün altinda tüm makaleler var, ilginizi ceken yazilari okuyabilirsiniz.

Cevapla
yusuf Ekim 18, 2018 at 6:16 pm

mrb ben siyasi davadan yaklaşık beş yıl ceza evinde kaldım çıktıktan sonra tekrar aramam çıktık bu dosyanın içeriğini bilmiyorum bende kaçtım iraktayim burdan isviçreye gidersem ilticam kabul olurmu

Cevapla
Editör Kasım 2, 2018 at 4:00 am

Durumunuza bagli; iltica yasasi kapsamindaysa evet degilse hayir. Asagidaki linkte ilticaya gerekce teskil eden maddeleri aciklayan bir link var; yasa maddelerini tek tek sizde var mi diye bir check ederseniz.
https://ilticahaberleri.com/wp-content/uploads/2018/01/Almanyada-iltica-Süreci-Koruma-hükümlerinin-dayandığı-yasa-maddeleri_Türkce-4.pdf

Cevapla
Sm Ekim 18, 2018 at 7:59 pm

Merhaba .eşim 2016da isviçre’ye gitti. En son kampta kalıyordu. Bugüne kadar kendisinden haber alamıyoruz .hayatından endiseleniyoruz. Hakkında nereden ve nasıl bilgi edinebilirsiniz.

Cevapla
Editör Kasım 2, 2018 at 3:59 am

Isvicre iltica dairesine dilekce ve mail yazin, telefon edin durumu anlatin. Yazili iade taahhütlü mektup daha iyi olur.

Cevapla
Sm Ekim 19, 2018 at 8:14 am

Merhaba. Eşim 2016 da isvicreye gitti .önce kampta kaldı.bu tarihten beri haber alamıyoruz . Akıbeti konusunda nereye başvurmalıyiz Nasıl bilgi alabiliriz..

Cevapla
Editör Kasım 2, 2018 at 3:54 am

Isvicre iltica dairesine dilekce ve mail yazin, telefon edin durumu anlatin. Yazili iade taahhütlü mektup daha iyi olur.

Cevapla
m.ali Ekim 19, 2018 at 9:21 pm

merhabalar. benm 2 sorum olacak. 1. ben kurt alevisi olarak siyasi parti ve derneklere uyeyim. ve bu parti ve derneklerin bircok eyleminde yer aldim. adima acilmis herhangi bir dava yok ama gozaltina cok alindim. yolda yuruken pesime polis bile takiliyor! bunlar gerekli nedenler olurmu isvicreye iltica icin?? 2.sorum ise legal yollarlamo gitmek daha iyi olur yoksa yasadisi yollarlami gitsem iltica icin daha etkili olur?? tesekkurler.

Cevapla
Editör Kasım 2, 2018 at 3:50 am

Kimlk aidiyetinizden dolayi size karsi insan haklari ihlalleri yapilmissa iltica gerekceleriniz var demektir. Yol sorularina cevap vermiyoruz.

Cevapla
Aligunes Ekim 25, 2018 at 4:32 pm

Ben suan almanyadayim yunan 3 yilik politik oturumum var is izni alma sansim varmi bi referans verirmisiniz

Cevapla
Editör Kasım 1, 2018 at 2:05 am

Bir firmayla is akdi imzalamaniz lazim.

Cevapla
Amed Ekim 26, 2018 at 7:50 pm

Ben 2017 yılında saģlik bakanlığına bağlı hir kurumda memurken sosyal medyada örgüt propagandasi yapmak suçlamasıyla ihraç edildin. Sonrasinda adli soruşturma başlatılıp hakkımda sava açıldı ve dava sonucunda 18 ay ceza aldim. Cezam 5 yıla kadar ikinci bir suç işlememem halinde silinecekmiş. İhraç olduğumdan dolayi ekonomik olarak çok zor günler geçiriyorum ve daha önce çektiğim krediyi ödeyemiyorum ödeyemwdiğim için hakkımda icra takibi başlatılmış. İş ararken ihraç edildiğimden dolayi sıkıntı yaşiyorum kimse işe almak istemiyor. Bu sebeplerden dolayi iltica talebinde bulunursam nasil bir sonuçla karşilaşırim acaba bu ne sebepler iltica için yeterli olur mu

Cevapla
Editör Kasım 1, 2018 at 1:14 am

Is bulma, maddi durumunun kötü olmasi iltica yasasi kapsaminin disindadir. Kimliginizden dolayi size karsi insan haklari ihlalleri yapilmissa iltica gerekcesi vardir.

Cevapla
Semam Kasım 4, 2018 at 9:34 pm

İyi gunler Admin. Ben ailemle yunanistandayim. Ben ve iki oglum oturum aldık yanlız eşim red aldı yıne bavuruda bulunduk ve benim oturumum uzerinden oturum aldı. Eşim mülteci degil. eşim Avrupada her hangi bir ülkede iltica edebilir mi. Baen oturumunu kaybeder diye korkuyoruz .ilticada yapıldıgında eşimin oturu mu kaybolursa veya benim kayıp olursa eşime bir daha vermeyeceklerini söylediler. Bizi bilgilendirebilir misiniz

Cevapla
admin Aralık 6, 2018 at 2:33 pm

Merhabalar,
Oturum aldıgınız takdırde oturum süresi bitip üzerinden 2 sene gectikten sonra Yunanistanın sorumlulugu düşmekte ve diğer ülkelerin sorumluluğu başlamaktadır. Bundan dolayı iltica etme secegini degil iş bulma secenegi ile istediginiz ülkeye gitmenizi tavsiye ederiz.

Cevapla
Umut Kasım 8, 2018 at 4:43 pm

Merhabalar. Ben Türkiye’de beş yol cezaevinde kaldım ve hakkımda hala hüküm verilmiş dosyalar mevcut. Sekiz ay önce İsviçre’ye siyasi iltica başvurusunda bulundum ve hızlandırılmış programa dahil edilerek dört ayda mülakatlarım ilgili makamlarca tamamlandı. Ancak dört aydır henüz bu makamlardan cevap alabilmiş değilim. İsviçre’de karar verme süresi yani oturumun kabul edilip edilmemesi üzerine belli midir ? Hızlandırılmış program için belli bir süre var mıdır?

Cevapla
admin Aralık 6, 2018 at 1:27 pm

Merhabalar,

BU konu ile ilgili bir bilgimiz bulunmamaktadır. Okurlarımızdan bir cevap gelirse sizleri bilgilendirecegiz…

Cevapla
Ozgur Aslan Kasım 14, 2018 at 9:42 pm

Hocam merhabalar. Öncelikle verdiğiniz engin bilgiler için teşekkürler. Ben isvicreye iltica başvurusunda bulunmayı düşünüyorum. Başvuru gerekçesi olarak siyasi gerekceler gösterebilirim. Ben geçen sene yalnış olmasam Şubat ayında göz altına alındım sosyal medya da terör propagandası adı altında . Tabi biraz hirpaladilar ama hastaneye goturmediler hiç. Bizim orda (Diyarbakır ) özellikle polisler kanun yasa prosedür pek uygulamazlar. Bu arada her hangi bir darp raporu filan almadım korkudan alamadım. Terör propagandasina konu olan başlıca paylasimim
” Ypg ye terörist diyenler IŞİD gibi insanlıktan nasibini almamış sözde İslam adı altında katliamlar yapan canileri gormuyormu . Pyd terör örgütü değildir kendi halkını IŞİD gibi vahsilerden kurtarmak için kurulan bir halk kurtuluş orgutudur. ”
Tabi Erdoğan’a hakaret , 90larda beyaz toroslarla yapılan baskinlarjn videoları gibi 10 a yakın paylaşımlar gerekçe gosterilerek 1yıl8ay hapis cezası verildi ve cezam hagb yani hükmün aciklanmasinin geriye bırakılması kararı verildi. Bu karar bu sene verildi. Konu ile ilgili duruşma tutanaklari ile emniyet ifadesi tutanaklari filan var elimde daha doğrusu avukat o tutanaklari cikarabilirmis. Tabi polislerin iş yerime gelip beni tehdit etmeleri vs bi çok şey oldu ama hiç birini kanitlayacak belgem yok. Öte yandan 2017 Eylül ayında bizim eve baskın yapıldı . Terörle mücadele . Bu sefer babamı almaya geldiler örgüt yöneticiliği Vs. Babam evde değildi . Ikı ay kaçak olarak gezdikten sonra kendi isteğiyle gidip teslim oldu ve halen Mahkemesi devam ediyor. Babam 7 ay ceza evinde kaldı Şuan tutuksuz yargilaniyor. Şuan korku içinde yaşıyoruz diyebilirim. Her gece yine gelip alacaklar diye her merdiven sesi geldiğinde korkuyorum, . Acaba bu gerekceler ile isvicreye başvuruda bulunsam iltica basvurum kabul edilirmi ? Bilgi verirseniz çok memnun olurum çünkü artık gece yatamıyorum..

Cevapla
admin Aralık 6, 2018 at 12:38 pm

Merhabalar,

Bahsettiğiniz sebepler iltica sebepleri olarak gözükmektedir. Fakat magduriyetleriniz güncel olmak durumunda. Bugun için yaşam özgürlük ve can güvenliğinizin tehdit, tehlike ve risk altında oldugunu somut belgelere dayanarak ispat etmeniz gerekmektedir. İsveç gibi yerlerde genelde iddanameniz varsa iddanameniz var mı hapis kararınız var mı gibi hukuki belgelere dikkat etmektedirler. Ekteki makaleleri dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz.

https://ilticahaberleri.com/iltica-mulakat-stratejileri/

Cevapla
Serkan Kasım 14, 2018 at 10:11 pm

Merhaba admin sizden bilgi almak istiyorum sorun ve sorunum şu ki ben yeni evlendim evlendiğin eşim eski eşinden bir kızı var ve bizim ile yaşıyor beni öz babası sanıyor henüz 4 yaşında ve eski eşinden dolayı tehdit altındayım ama bunu ispatlayacak bir belgem yok ve en büyük soru şu ki Türkiye’nin tamamı siyaset üzerinden yürüyor ve hiç iyi bir hayat yaşamıyoruz herşey borç harç içinde çalış çalış hiç bir şey elde edemiyoruz hele ki suriyeliler gelince de herşeyin fiyatları çok yüksek guc yetmiyor bu imkansız hale geldi İsviçre’de en düşük maliyet ile ailemle nasıl gidip orda otum alıp kalabiliriz tamamıyla oranın vatandaşı olmak istiyoruz lütfen yardımcı olursanız sevinirim

Cevapla
Editör Kasım 27, 2018 at 4:07 am

Iltica gerekceleriniz yoksa basvuru yapmanizi tavsiye etmem ancak ciddi bir tehlike söz konusuysa sahsiniza karsi silahli tehdit vb. bu iltica gerekcesi olarak sunulabilir. Maddi meseleler vb. tamamen iltica yasasinin disindaki gerekceler ve red sebepleri.

Cevapla
UĞURCAN VURAL Kasım 18, 2018 at 11:53 pm

degerli admin ben 27 yasında bir tc vatandasıyım işsizim ve meslegım yok lise mezunuym isvicreye bir şekilde gitsem iltica talebim nasıl degerlendirilir bu arada hayatımda daha once hiç yurt dısına cıkmadım askerdeyen dayak yiyip psikolojim bozuldugu için cürük aldım..

Cevapla
Editör Kasım 27, 2018 at 3:12 am

Bunlar iltica gerekceleri degil, Sayin arkadasim.

Cevapla
Ali haydar Kasım 19, 2018 at 5:31 am

Merhaba ben yunan vizesiyle ailece isviçreye geldim küçük bi çocuğum var.burda dubline takıldık dosyamı geri verdiler 2 ay içerisinde yunandan gelecek cevaba göre işlemleri başlatacağız dediler. Avukat yunandan cevap gelmese dahi gönderebilirler diyor. Yani yunanistan Türkler için güvenli olmadığı halde çocuklu aileyi gönderebilirler mi?

Cevapla
Editör Kasım 27, 2018 at 3:11 am

Henüz Dubline takilmadiniz Yunanistan kabul ederse Dublin olabilir ancak. Yunandan cevapgelmezse öyle ancak red cevabi gelirse Dublin iptal. Dublin olursa mahkemeye gidebilirsiniz Yargicin yorumuna bagla ama cocuklu aileleri iltica sistemi sakat ülkelere göndermemeleri gerekiyor yasaya göre.

Cevapla
Zehra Kasım 22, 2018 at 8:49 am

Merhabalar, ben ve 10 yasindaki kızımla birlikte iltica etmek istiyorum, özel sektörde muhemdisim. Irtica sebebim ülkedeki güvenlik ve yasaların kadınları korkmaması ben kızımı okuluma gönderirken dahi yolda başına bişey gelecek mi endişesi yasiyorum
Türkiyede kadınların yaşam hakları ve standartları içler acisi ne yasalar mede kanunlar koruyamiyor. Ben emek verip eğitimini sosyal gelişimini saglayacagim ama birgün haksız yere başına bişey gelecek ve yasalarda gereken cezayı vermeyecek. Kızımın kendine bir hayat kurmasını istiyorum ilimiz birlikte iltica edebilirmiyiz. Çok güzel resim çalışmaları ve piyano konserleri veriyor. Bunların artı etkisi olurmu. Şimdiden teşekkürler.

Cevapla
admin Kasım 26, 2018 at 5:33 pm

Merhabalar iltica bir aidiyete bağlı mağduriyet nedeniyle olmaktadır din dil ırk cinsiyet sosyal gruba mensup olma ya da politik düşünce nedeni ile baskı ayrımcılık zülüm insanlık dışı muamele kanunsuz Ceza gibi uygulamalara karşı karşıya kaldığınız taktirde iltica etme hakkınız bulunmaktadır söylediğiniz gerekçeler zayıf delillere girmektedir bundan dolayı sitemizdeki diğer makaleleri okuyarak kendinizde alakalı aidiyet ve mağduriyet konusunu Çözmeniz tavsiye edilir çocuğunuzun eğitim hakkı zorla zorbalıkla şiddetle elinden alınmış gözükmemektedir korkular taşımaktasınız fakat korkularınız somut delillere gerekçelere dayanmamaktadır

Cevapla
Emre Aralık 2, 2018 at 8:25 pm

Efendim 2014 yilinda bir evlilik yaparak isvicreye giris yaptim bu evlilikden iki cocugum var esimden anlasamadik ayrildik esimden ayrildim icin oturumumu sonlandirdilar turkiyeye geri gonderdiler simdi isvicreye tekrar gidip iltica etmek istiyorum annem turk babam kurt ve kendimce turk kurt dusmanligi yasiyorum ve 2007 yilinda buyuk bir trafik kazasi gecirdim arkadasim yanimda oldu ve olen arkadasimin ailesi beni tehtit ediyorlar iltica etsem sizce kabul olurmu

Cevapla
admin Aralık 3, 2018 at 6:41 pm

Merhabalar,

Geçmiş olsun… İltica için en az bir aidiyete ve bundan dolayı da mağduriyete ihtiyacınız bulunmaktadır. Kürt olmanız ve arkadaş tarafından tehdit edilmeniz sizin yaşam özgürlük ve can güvenliğinizi ne kadar risk altına alıyor? İnandırıcı olursanız hakimde inanırsa bir ihtimal olabilir. Ekteki makaleleri okumanızı tavsiye ederiz. Bu süreci bir avuka ile yürütmeniz daha sağlıklı olacaktır.

https://ilticahaberleri.com/iltica-mulakat-stratejileri/

Cevapla
Assos Aralık 21, 2019 at 9:35 am

Gitmeden iltica yapabiliyormuyuz

Cevapla
admin Ocak 7, 2020 at 7:46 pm

Merhabalar, ne yazık ki iltica etmek istediğiniz ülkenin sınırlarına girmeden böyle bir işlem yapmanız mümkün değildir.

https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.

Cevapla
0532 396 42 30 Aralık 4, 2018 at 6:04 pm

İyi akşamlar ben. Gaziantep den yazıyorum ben ve ailem eşim ve iki tane kızım var biri 13 diğeri 12 yaşın da ben ekonomik için isviçreye iltica etmek istiyorum burada maddi yönde çok sıkıntı yaşıyoruz ilticamız kabul olurmu ailem le beraber iltica etmek istiyorum iş için çalışmak için

Cevapla
admin Aralık 5, 2018 at 5:38 pm

Merhabalar,

Ekonomik sebepler iltica başvuru sebebi değildir. ilticanız reddedilir.

Cevapla
Nihat Aralık 12, 2018 at 4:39 am

Merhaba 2016 yılında norveçte iltica talebinde bulundum ve 2018 de Red kararı aldım gönüllü olarak norveçten ayrılıp Türkiye ye geri döndüm yani 2019 da her hangi başka bir (AP) ülkesine iltica talebinde buluna bilirmiyim çünkü norveçten geri gelmeden red kararı aldım oradaki yetkililer bana iltica talebinizi çekebilirsiniz dendi ama ben kabul etmedim Red versenizde bana iltica telebimi geri cekmeyecegimi bildirdim sen bilirsin dediler yani şuan başka bir ülkede iltica talebinde bulunsam her hangi bir sorun yada problem yasarmiyim acaba acaba merak ediyorum teşekkürler ☺️

Cevapla
admin Aralık 26, 2018 at 12:04 pm

Merhabalar,
Başka bir schengen ülkesine iltica edebilirsiniz ama güvenli bir şekilde Tr’ye gitmişsiniz size birşey olamadan güvenli bir şekilde herhangibir schengen e gelmişsiniz, Ne değişti de iltica etmek istiyorsunuz? diye sorduklarında cevabınızın hazır olması gerekmektedir.
https://ilticahaberleri.com/iltica-mulakat-stratejileri/

Cevapla
Dryun Aralık 14, 2018 at 2:47 pm

Siyasi iltica nasıl işliyor ve ne kadar sürüyor bilgi için teşekkürler.

Cevapla
admin Aralık 28, 2018 at 11:03 am

Merhabalar,
İltica işlemleri normal prosedura göre işlemektedir. Avukat marifeti ile hızlandırılabilir.

Cevapla
anonim Aralık 21, 2018 at 2:06 pm

iyi günler.bir arkadaşımın bu şekilde bir düsüncesi var yardımcı olursanız sevinirim.”türkiyede işimden sosyal bir gruba sempati duyduğum ve toplantılarında bulunduğum ve iletişimimde bulunduğum için telefon numaralarımı takip ederek bunu saptamışlar.2 ay açığa alındım.daha sonra gözaltına alındım ve emniyetde tehdit ettiler.herseyi anlatmazsan beni tutuklucaklarını herseyı anlattığın takdirde sertbest kalacağımı söylediler.burada etkin pişmanlık hükümlerinden yararlandırdılar anlattıklarım ıçin.anlattıklarımda sohbete gıttıgımız fetullah gulen kıtapları okudugumu soyledım.ve benle bırlıkte gelen kısılerın ısımlerını soyledım.herhangi bir eylemde bulunmadığımı beyan ettim.iddinamede silahlı teör örgütü üyeliği (fetö) grubuna iltisak hiyararşisinde bulunulduğu yazmaktadır.sonrasında herşeyi anlatmama rağmen tutuklandım. 3 ay hapishanede yattım. burda görevliler tarafından azarlandım.kötü muamele gördüm.hapishane kötü şartlarında kaldım.bir daha dönmek istemiyorum hapishaneye.mahkemeye çıkartılırkende gazeteler tarafından fotoğraflarım çekildi. bu yüzden bazı arkadaşlarım tarafından dışlandım.ailem benim durumumu diğer kişilere yalan söylemek zorunda kaldı sosyal dışlanmaya maruz kalacağımız için.aynı zamanda yurtdışı yasağımda var ve mahkemem devam etmektedir. isviçreye yunanıstan üzerinden gelerek iltica etmeyi düşünüyorum.bu özellikler iltica kriterlerim iltica etmek için yeterli midir? yardımcı olursanız sevinirim.iyi çalışmalar.”

Cevapla
Editör Ocak 9, 2019 at 11:50 pm

Etkin pismanliktan yararlanarak serbest birakildiginiz icin iltica gerekceniz olmadigina karar verebilirler. Yasadiginiz sorunlar gecmisse iltica icin gerekceleriniz de olmaz ama hala sizin icin somut tehlike varsa ancak iltica gerekceniz olur.

Cevapla
Romo Aralık 21, 2018 at 8:21 pm

Admin kardeşim şimdi İtalya’da iltica başvurusu yaptı İsviçre’de kalmak istiyor İsviçre’de gidebilmesi için İsviçre’de kaçak kaç ay durup tekrar iltica talebinde bulunabilir

Cevapla
Editör Ocak 10, 2019 at 12:55 am

sonuclanmamis ilticanin Dubline etkisi 2 yildir

Cevapla
Ahmet çelik Ekim 3, 2019 at 2:40 pm

Merhaba benim türkiyede uyuşturucu kullanmaktan ceza alabilirim ve askerlik yapmadım yaşın 32 isvicrede iltica edersem kabul ederleri mı sorun çıkarıp geri türkiyeye yollarlar mı

Cevapla
admin Ocak 15, 2020 at 2:02 pm

Merhabalar, mağduriyetiniz iltica grubuna girmemektedir. Yüksek ihtimalle deport edilebilirsiniz.

https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.

Cevapla
Magdur Aralık 21, 2018 at 8:56 pm

Merhaba eşim ogretmen fetoden 13 ay cezaevinde kaldi darp raporu var tahliye oldu mahkemesi suruyor muhtemelen de yakinda ceza verecekler isvece iltica etse kabul alma ihtimali var mi? Cocuklarla kamp hayati yasamak istemiyorum. Aile birlesimi ne zaman yapabiliyor? Yapsa biz de kampta kalacak miyiz?

Cevapla
Editör Ocak 10, 2019 at 12:57 am

iltica gerekceleri var kabul verilmesi gerekir. Esiniz kabul aldiktan 3-4 ay sonra.

Cevapla
Furkan Ocak 10, 2019 at 11:40 am

Admin ben bişey öğrenmek istiyorum iltica ettikten sonra verdiğiniz ifadeyi türkiyede araştırıyorlar mı doğru mu değil mi diye yoksa bizim verdiğimiz ifadeye göremi ilticamızı değerlendiriyolar

Cevapla
modarator yorumlari Ocak 12, 2019 at 5:32 pm

Merhabalar, evet arastiriyorlar eger sunumunuza inanirlarsa arastirmayabilirler, ama evraklarin orjinali ve sosyal medyayi ve sizi anlattiklarinizin dogrulugunu arastiriyorlar.

Cevapla
bby Nisan 26, 2019 at 5:12 pm

Selam, sosyal medya hesaplarınızın şifresini isteyip sizin sayfalarınızımı kontrol ediyorlar tam olarak açarmısınız.

Cevapla
editor_dr Nisan 26, 2019 at 9:00 pm

Hayır şifre isteyip sayfanızı kontrol etmiyorlar.
Ancak örneğin ifadenizde facebook’tan özel mesajla tehdit edildiğinizi ifade ettiniz. Mulakat sırasında bilgisayarında facebook’a kendinizin girip şifrenizi girip o mesajları göstermenizi talep edebilirler.
İfadelerinizde açık kaynaklardan (medya, sosyal medya vb) teyit edilebilen bilgiler varsa onları teyit edebilirler.

Cevapla
ATEIST Haziran 14, 2019 at 6:01 pm

Merhabalar
Muşta yasiyorum annem babam butun ailem kati musluman ben ise 4 senedir ateistligi seçtim aileden birkac yaşitim bunu duydu ve bunu duyanlar suan benimle konusmuyor ve dusmanlik ediyor korkuyorum yakin akrbar duyarsa buyuk sorun olur bu iltica talebi icin gecerlimi tesekkur ederimm simdiden…

Cevapla
editor_dr Haziran 15, 2019 at 7:16 am
Amoninin Ocak 12, 2019 at 11:16 pm

merhaba; öncelikle yardımlarınız için teşekkür ederim. benimde bir kaç sorum olacak.
– 6 ay önce kadar bir soruşturma geçirdim ve 14 gün gözaltında kaldım.mesele örgüt üyeliğnden dolayı 3 ay kadar önce mahkemem oldu ve etkin pişmanlıktan faydalandığım için 1 yıl 6 ay ceza verdiler ve hüküm açıklamasını geri bıraktılar yani 5 yıl boyunca kasıtlı suç işlemezsem cezam silinecek.(etkinpişmalıktan zorunlu faydalandım. mahkumiyetten korktuğum için. faydalanmassam ceza evine girersin dediler). elimde dosyam mevcut bütün belgeler falan var.iddianame sorusturma dosayası ifadem mahkeme kararları vs. sorum şu;
1. iltica talebimin onay durumu ne olur ? sizin tecrübenizden faydalanmak istiyorum.
2. ilticam red edilirse yeniden tüekiyeye gönderilirsem hakkımda iltica talebinde bulunduğum için sorusturma falan açılır mı ?
3. iltica etmek suç mu ? şimdiden cok teşekkür ederim sizden yardım bekliyorum neolur yoksa kafayı sıyırmak üzereyim

Cevapla
admin Ocak 17, 2019 at 6:40 pm

Merhabalar,hakkinizda hukuk islediginiz serbest kalmissiniz sorusuna cevabiniz varsa iltica isleminiz problem olmayabilir,iltica bir haktir suc degildir 28 temmuz 1951 BM multeci haklari sozlesmesiyle multeci haklari garanti altina almis,ret aldiginiz halde mahkeme islemleri devan edilmektedir,mahkemeler 30 aya kadar surebilmektedir,deport edilme durumunda kendi ulkenizin disinda ki ulkelere gonderilirsiniz.

Cevapla
Fatih Ocak 15, 2019 at 12:07 pm

Turkiyeden isvicreye iltica etmek istiyorum nedenim ise tr deki ekonomik ve toplumsal sorunların dan dolayı acaba kabul edilirmiym nt: devlet memuruyum

Cevapla
admin Ocak 17, 2019 at 6:02 pm

Merhabalar,ekonomik sebepler iltica gerekcelere olarak sayilmamaktadir.lutfen linki okuyunuz:
https://ilticahaberleri.com/iltica-mulakat-stratejileri/

Cevapla
Osman Ocak 16, 2019 at 1:40 am

Kan Davasından dolayı Kabul ediyorlarmı acaba..

Cevapla
admin Ocak 16, 2019 at 6:45 pm

Merhabalar,lutfen linkteki kanun maddelerine bakiniz,uyuyorsa evet,uymuyorsa hayir
https://ilticahaberleri.com/almanya_iltica-statusu-hukumlerinin-dayandigi-yasa-maddeleri_turkce/

Cevapla
Deli Ocak 19, 2019 at 3:28 pm

Merhaba ben isviçreye iltica etmek isteyen 23 yaşında bir kadınım. Ve sebeplerim başlıcam ateist olmam çoğunluğu müslüman olan bir ülkede ateist olarak dışlanmam hor götülmrk bu yüzden istediğim gibi yaşayamamak yaşadığım zamansa kirli ve yakışıksız durumlarla karşı karşıya kalmam. Hatta ki yüksek oranda ki kadın cinayetleri daha önce ki ilişkilerimdede zorbalığa maruz kalmam yaşadığım tacizlerde şikayetci olmak istediğim halde birçok sebepten ötürü kaale alınmamam.. Ayrıca özgürce istediğim kitapları okuyamamak ve hatta istediğim sitelere dahi giremiyor oluşum.. Son olarakta muhalif olduğum için her an büyük bir tutuklanma korkusu yaşamam ifade özgürlüğümün sıfır olması.. Bunların hepsini hissederek ve bunları düşünerek psikolojimi dahi bozdum.. Bu şekilde isviçreye iltica etmek istiyorum ama yeterli görürler mi ya da bunları ne şekilde somut kanıtlayabilirim hiç bilmiyorum.. Lütfen yardımcı olun teşekkürler..

Cevapla
Editör Mart 14, 2019 at 1:02 am

Yazdiklariniz iltica gerekceleridir ancak bunlari ispat etmeniz ve sizin de bu durumlardan ötürü sahsen risk altinda oldugunuzu kanitlamaniz gerekmetedir.

Cevapla
mehmet ali anyığ Ocak 21, 2019 at 6:48 am

Merhabalar
Hakkımda Sosyal medya üzerinden yapmış olduğum paylaşımlar nedeni ile örgüt propagandası sucu ile yargılanmaktayım. Bu tür politik ve siyasi düşüncelerimizi yayın organları vasıtası ile paylaşımlardan dolayı Can güvenliğimiz tehtit altındadır.
Bununla ilgili zincirleme suçu olduğu icin ayrı Ayrı cezalandırılma istemi belirtilmekte konuyla ilgili iddanameler mevcut ve siyasi parti üyeligimden dolayı can guvenligimi tehlikededir. Siyasi parti üyeliğim kagıtla belgeli oda. Yargıtay sisteminde
1)-Bu Gerekceler iltica sebebimidir.
2)- isviçre’de iltica etmek istiyorum,yalnız italya vizesi ile ilk italyaya giris yaptım ve isvicreye kara yolu gecis yaptım vize ile giris tarihi 30.aralik 2018
Vize 12 günlük ama 29 aralik 2018 – 24 ocak-2019 tarihleri arasında diyor. Dublin uygulanmaması için 6 ay beklemelimiyim
3)- bazıları 1 yıl baziları 18 ay beklemen gerekli diyor.
4)- Siyasi Iltica ile Dayım 12 yıl önce isviçrede oturum aldı soy isimler aynı onunla ilgili ifadelerde ilticamı olumlu etkilermi aynı soy isimde etnik kökenimizden dolayı cok zülüm görüldü annemin abileri öldürüldü.
5)- iltica için gerekli bir kaç resim mevcut etkinlikler ve eylemler icin yeterli delil olarak sunulursa ilticaya etkisi olurmu
6)- Dublin kararına takılmadan ne kadar bir sure sonra isviçre dosyamı incelemek zorunda kalır
7)- 6 aydan önce iltica edersem akrabalarım burada olduğu için dosyamın burada inceleme şansı varmıdır.
Emeğiniz ve yardımcı olduğunuzdan dolayı tesekkür ediyorum ilgi ve alakanızdan dolayı
iyi Calısmalar.

Cevapla
Ali Ocak 27, 2019 at 10:30 am

Selam oncelikle verdiginiz bilgiler icin tesekur ederiz..ben alevi bir Turk vatandasiyin ve uzun yillar asya ulkelerinde yasiyorum esim katolik endoneziyali Ida benim gibi yasadigi ulkede ayrimciliga tabi tourist olarak herhangi bir avrupa ulkesine gidip orada isvicre kara yoluyla gecip iltica etsek nasil bir akibetimiz olur ve birde cocugumuz var yasadigimiz ulkede ayni magduriyeti yasiyoruyoruz bilgileriniz icin tesekurler

Cevapla
Editör Şubat 11, 2019 at 4:42 am

Esinizi kendi ülkesine göre sizi kendi ülkenize göre degerlendirirler. Ikinizden biri kabul alirsa bu her ikiniz icin de gecerli olur. iltica gerekcelerini acikladigimiz asagidaki yazilari okuyabilirisiniz.
https://ilticahaberleri.com/genel-olarak-iltica-gerekceleri-nelerdir/
https://ilticahaberleri.com/mulakata-nasil-hazirlanabilirsiniz/

Cevapla
Ali Mart 1, 2019 at 3:23 am

Cok tesekur ediyorum bilgileriniz icin saygilar

Cevapla
hasaaaan Şubat 9, 2019 at 3:18 pm

bir kişi sahte yunan kimliği ile veya pasaportuyla isviçreye giriş yaparsa bu iltica talebi nasıl bi kaşılık bulur girişin böyle olması diğer sartlardan bagımsız cok sorun teşkil eder mi

Cevapla
Editör Şubat 11, 2019 at 2:34 am

Saht evraki nerde yaptirdigina bakilir; eger Yunanistan`da yaptirmissa ilticasinin icerigine etki etmez ama para cezasi verilebilir. Dublin ile ilgili olarak da Yunanistana geri kabul icin talep gider evrak sahte olsa da. Dublin sonucu Yunanistanin kabul edip etmemesine bagli k igenelde kabul etmiyor.

Cevapla
Editör Şubat 11, 2019 at 2:34 am

Saht evraki nerde yaptirdigina bakilir; eger Yunanistan`da yaptirmissa ilticasinin icerigine etki etmez ama para cezasi verilebilir. Dublin ile ilgili olarak da Yunanistana geri kabul icin talep gider evrak sahte olsa da. Dublin sonucu Yunanistanin kabul edip etmemesine bagli ki genelde kabul etmiyor.

Cevapla
Editör Şubat 11, 2019 at 2:34 am

Sahte evraki nerde yaptirdigina bakilir; eger Yunanistan`da yaptirmissa ilticasinin icerigine etki etmez ama para cezasi verilebilir. Dublin ile ilgili olarak da Yunanistana geri kabul icin talep gider evrak sahte olsa da. Dublin sonucu Yunanistanin kabul edip etmemesine bagli ki genelde kabul etmiyor.

Cevapla
Zeki coşkun Şubat 10, 2019 at 9:19 pm

Bilgiler gerçekten aydınlatıcı çok teşekürler admin bn alevi bi vatandaşım ve aynı zamanda kürdüm burda bize inanılmaz baskılar var kesinlikle rahat değilim ben özgürce istediğim şeklde hareket edemiorum piskolojik baskı var çalıştığım iş yerinde hep memleketim ve inancım yüzünden yapmadıklarını bırakmıolar ve artık buna gerçekten dayanamıyorum mecburen onların istediği gibi konuşuyorum ve gerçekten piskolojim bozuldu bn evliyim ve bir tane 6 aylık kızım var çocuğumun burda bi geleceğiinin olduğunu düşünmüyorum bnim başıma gelenlerin aynısı kızımın başınada gelecektir hata kız çocuğu olduğuiçin ona daha çok zarar verecektir ve ben bu piskolojiyle burda yaşamak istemiorum bunun için ne yapmam gerekio ayrıca bnim üç tane abim isviçrede yaşıyolar ve vatandaşılar isviçrenin onların orda olması bnim için ne gibi faydası olabilir (onların bi faydası hiç yok)

Cevapla
Editör Şubat 11, 2019 at 2:20 am

Herhangi bir AB ülkesine basvuru yapabilirsiniz. Abilerinizin Isvicre’de olmasindna dolayi sizi oraya gönderme yükümlülügü yoktur. Resid bir birey oldugunuz icin.

Cevapla
Mehmet Şubat 13, 2019 at 7:16 pm

Merhaba admin 1 yıl önce 2 evliliğimi yaptım eşimin 2 benim 1 çocuğum var eşim diyarbakırlı kurt olduğu için ailelerimiz bu evliliğe karşı geldi biz ayrılmak istemedik ailelerimizi karsımıza aldık herşeye rağmen birleştik fakat tehdit ediliyoruz ölüm tehtidi eşimi köyüme getirdim ırkçılık yaptılar çocukları okula gonderemedik toplum baskısı var üzerimizde bu durumda yurt dışına gitmeyi düşündük can güvenliğimiz yok ilticamiz konuk edilirmi

Cevapla
Editör Mart 14, 2019 at 2:53 am

iltica gerekceleriniz var ancak yasadigniz insan haklari ihlallerinin ne derecede olduguna, kimin asil magdur basvurucu olduguna, ülkesine dönerse basina birsey gelip gelmeyecegine bakilir ona göre karar verilir.

Cevapla
Zeki coskun Şubat 13, 2019 at 9:14 pm

Oraya derken admin yani bana herhangi bi faydası olmazmı abimlerin orda yaşaması gönderme yükümllüğü yoktur demişsinizde nereye gönderme yükümllüğü (Herhangi bi ab ülkesi isviçreye başvuru yapablirmiyim başvursam nasıl bi sonuç elde edebilirim) şimdiden çok teşekürler bilgiler için

Cevapla
Zeki Coşkun Şubat 15, 2019 at 7:45 pm

Oraya derken nereyi kast ettiniz türkiyemi yoksa isviçremi tam olarak anlayamadım admin eğer isviçreye iltica edersem bni geri gönderirlermi cvp verirseniz çok sevinirim çok teşekürler şimdiden

Cevapla
Editör Mart 14, 2019 at 2:51 am

Isvicreye, abilerinizin yanina gönderme zorunlulgu yok yasiniz 18`den büyük resit oldugunuz icin.

Cevapla
well Şubat 17, 2019 at 11:20 pm

selam

Cevapla
Ali Ang Şubat 21, 2019 at 10:53 am

Sayın editör yardımcı olurmusunuz

Merhabalar
Hakkımda Sosyal medya üzerinden yapmış olduğum paylaşımlar nedeni ile örgüt propagandası sucu ile yargılanmaktayım. Bu tür politik ve siyasi düşüncelerimizi yayın organları vasıtası ile paylaşımlardan dolayı Can güvenliğimiz tehtit altındadır.
Bununla ilgili zincirleme suçu olduğu icin ayrı Ayrı cezalandırılma istemi belirtilmekte konuyla ilgili iddanameler mevcut ve siyasi parti üyeligimden dolayı can guvenligimi tehlikededir. Siyasi parti üyeliğim kagıtla belgeli oda. Yargıtay sisteminde
1)-Bu Gerekceler iltica sebebimidir.
2)- isviçre’de iltica etmek istiyorum,yalnız italya vizesi ile ilk italyaya giris yaptım ve isvicreye kara yolu gecis yaptım vize ile giris tarihi 30.aralik 2018
Vize 12 günlük ama 29 aralik 2018 – 24 ocak-2019 tarihleri arasında diyor. Dublin uygulanmaması için 6 ay beklemelimiyim
3)- bazıları 1 yıl baziları 18 ay beklemen gerekli diyor.
4)- Siyasi Iltica ile Dayım 12 yıl önce isviçrede oturum aldı soy isimler aynı onunla ilgili ifadelerde ilticamı olumlu etkilermi aynı soy isimde etnik kökenimizden dolayı cok zülüm görüldü annemin abileri öldürüldü.
5)- iltica için gerekli bir kaç resim mevcut etkinlikler ve eylemler icin yeterli delil olarak sunulursa ilticaya etkisi olurmu
6)- Dublin kararına takılmadan ne kadar bir sure sonra isviçre dosyamı incelemek zorunda kalır
7)- 6 aydan önce iltica edersem akrabalarım burada olduğu için dosyamın burada inceleme şansı varmıdır.
Emeğiniz ve yardımcı olduğunuzdan dolayı tesekkür ediyorum ilgi ve alakanızdan dolayı
iyi Calısmalar.

Cevapla
admin Mart 29, 2019 at 3:20 pm

vize bitiş tarihinde itibaren 6 ay sonra başvuru yaparsanız DUBLIN düşer. Mağduriyetinizi gerekçelendirebilirseniz olumlu değerlendirilebilir.
Aşağıdaki makaleleri dikkatle okuyunuz.
https://ilticahaberleri.com/iltica-mulakat-stratejileri/
https://ilticahaberleri.com/6-ay-meselesi-ve-dublin/

Cevapla
Baris Şubat 23, 2019 at 10:37 am

Merhaba admin benim siyasi cezam var ve bu nedenle iltica etmek istiyorum İsviçre, pasaport vize hiç bir şeyim yok burdan Yunanistan’a geçeceğim ordan da iltica etmek istediğim ülkeye gitmek istiyorum dersem Yunan devleti yardımcı oluyor mu beni iltica edeceğim ülkeye gonderiyormu

Cevapla
admin Mart 29, 2019 at 3:12 pm

Maalesef böyle birşey söz konusu değildir.

Cevapla
Zeki Coşkun Şubat 24, 2019 at 9:01 pm

Admin cvp verirsen çok sevinirim bnim için önemli bi konu sende bu konularda bilgili olduğun için soruyorum yani abimlerin orda olması benim için artımı teşekürler cvp verirsen gerçekten çok sevinirim

Cevapla
Name Şubat 25, 2019 at 6:50 pm

Merhaba lutfen acil cevao verir misiniz bir kere daha yazdim ama yayinlanmadi. Ben isvicredeyim. Yesil pasaportla geldim. Ait oldugum siyasi dusunceden dolayi usulsuzca goz altina alinipi skence gordum. Sirtimda izleri mevcut. Sigara izleri vs. Aitlik belgem, psikiyatri ilaçlarim ve bana bunu yapanlarin var oldugunu kanitlayan gazete haberleri. Bazilari beni geri gonderirler diyor lutfen cevap verin

Cevapla
admin Mart 29, 2019 at 2:58 pm

Mehabalar, bahsettiğiniz gerekçeler ilticanız için yeterli sebeplerdir. Genelde yeşil pasaport sahipleri başvuru yaptığı ülkede kalmaktadır. İltica eden bir kişiyinin kendi ülkesine gönderilmesi sözkonusu değildir.
Aşağıdaki makaleye çalışınız.
https://ilticahaberleri.com/iltica-mulakat-stratejileri/

Cevapla
Ramazan Mart 11, 2019 at 8:28 pm

Merhaba admin ben 26 yaşındayım evli 2 çocuk babasiyim ve burdan 30 yil once bizim koyumuzu yaktılar devlet tarafından ve ben bu durumdan dolayı ıltica edebilirmiyim çocuklarımla beraber ısviçreye

Cevapla
admin Mart 28, 2019 at 6:05 pm

Merhaba ilticada şu anda yada gelecekte yaşamakta olan mağduriyeter geçerlidir. Bahsettiğiniz konunun bugün itibari ile dikkate alınmayabileceğini düşünüyoruz.

Cevapla
Psygundi Nisan 5, 2019 at 9:35 am

Halen bulundugum avrupa sengen ulkesindeyim. Son – Vize uzerinden 12 ay gecmis. Son- oturum karti uzerinden 25 ay gecmis. Son vizem bitmeden calisma ogrenci kartina basvurdum ve 2018 aralik ayinda bana red cevabi geldi ve buna itiraz ettim. Yasal olarak ulke icinde kalma hakkim oldu. Ama ne vizem var ne oturum kartim ve basvurdugum oturum kartina da red geldi. Benm trde dava dosyam herseyim mevcut ve ben isvicreye iltica etmek istiyorum. Cunku burdada skntilar cekiorum. Dosyamda kaldigim ab ulkesindeki evimin adresi falan bile yaziyor. Bu yuzden bulundugum.avrupa.ulkesindede kendmi guvende hissetmiorm. Bu yuzren isvicreye iltica etmek.istiorum. benim.sorum acaba dublini.ortadan kaldiran kriterlere sahip olmama ragmen( son vize 6 ay, son oturum karti 24 ay), yine de dubline takilirmiyim ? Bana bu konuda yardimci olurmusunuz. Tesekkurler simdiden.

Cevapla
admin Nisan 5, 2019 at 1:10 pm

Bulunduğunuz ülkede çalışma-öğrenci kartı başvurunuz sırasında parmak izi vermediyseniz (ya da verdiyseniz ve parmak izi verdiğiniz tarihin üzerinden 6 ay geçtiyse) DUBLIN uygulanmaz.
lütfen makaleyi okuyunuz.

https://ilticahaberleri.com/6-ay-meselesi-ve-dublin/

Cevapla
psy Nisan 16, 2019 at 11:41 pm

Okudum hocam. Oncelikle cok tesekkur ediyorum cevabiniz icin. Yalniz ben parmam izini verdikten sonraki surede de bulundugum ulkede kalmaya devam ettim. Halende ediyorum. 2018 kasim ya da aralik ayinda itiraz belgemi sundum. Tabi kendi imzamla degil, vekaleti verdigim evraklari takip eden kurumun imzasiyla. Ve ondna sonra resmi herhamhi bir sey yapmadim. Halende bulunuyorum bu ulkede. Acaba cikip isvicreye iltica edersem benim bu ulkeden direk gelisimi geldigim tarihe gore sorun edip dubline takilirmiyim? Cunku isvicrede de 6 ay oncesinde bulunduguma dair de herhangi bir kanit sunamicam. Cunku bulunmadim.. cidden onemli bir konu benim icin. Bir de bir avukat bana en son islem yapildigi tarihten 6 ay gecmesi gerekiyor falan dedi de. Mahkeme karari, yabancilar subesi karari gibi. Yani ben zaten magdurum ve izleniyorum… tesekkurler simdidn

Cevapla
Murat Nisan 6, 2019 at 6:24 pm

Merhaba ben propaganda yaptım denetleme verdiler şimdi ise 2.nci ağır ceza mahkemesi de dava açılmış birde yurt dışı yasağı verdiler isveçrede iltica edebilirmiyim

Cevapla
Elif Nisan 20, 2019 at 3:47 pm

Merhaba sizden birkonuda bilgi almak istiyorum kusura bakmayin rahatsiz ediyorum.Esimden yillarca siddet gorduyum icin bosanmaya karar verdim. cekismeli devam ediyor hala.siginma evinde kaldim, iki kere uzaklasdirma karari verdiler , esim babamla tartisdi darp raporu var hala mahkemesi suruyor. cocugumla okula gitdiyimizde bize saldirdi okul onunde orda olan veliler bana yardim ederken onlarla tartisdi ve picakla saldirmis yaralamis onunda davasi gidiyor. turkiyede canguvenliyim olmadigi icin bende azerbaycana kacdim burdada rahatlik yok yine pesimde tehtit ediyor. ben isvicreye iltica etmek istiyorum bu sebeblerimle ilgili beni kabul ederlermi ablam isvicre vatandasi aileli zurihde yasiyor iltica etdikden sonra turkiyeye gidib gelme olacakmi yoksa hepden yasaklanacak gidisim turkiyeye bu benim icin cok onemli multeci gibi gitsem nasil hangisi daha iyi olur bana yolunu soylerseniz mutlu olurum bana vaktinizi ayirib dinlediyiniz icin tesekkur ederim

Cevapla
editor_dr Nisan 23, 2019 at 5:29 pm

Bu mağduriyetleri belgeli bir biçimde somut gerekçeleriyle anlatırsanız, can güvenliğinizin ve yaşam hakkınızın tehlikede olduğunu somut gerekçelerle ifade edebilirseniz ilticanız olumlu değerlendirilebilir. Ablanızın isviçrede olması iltica sürecinizi etkilemez. İlticanız kabul edildikten sonra isviçre size 5 yıl veya daha fazla ülkenize gitmenize yasak koyacaktır.

Cevapla
Yılmaz Ekim 31, 2019 at 8:26 pm

10 yıl..Isviçrede süresiz oturum ancak 10 yıl sonra alınabilir.Süresiz oturum almadan da iltica kimliğiyle Tr’ye seyahat edemezsiniz

Cevapla
DİKAT HERKES OKUSUN BUNU Nisan 27, 2019 at 3:59 pm

SEVGILI ARKADASLAR BAKIN IYICE OKUYUN VE IYICE DUSUNUN TURKIYEDE IGDAMINIZ UZUN YILLAR CEZANIZ YOKSA GELMEYIN SAKIN NEDEN DERSENIZ isvicre yabancilar icin artik bir cehenem 29 martan sonra tam cehenem oldu siz hayatinizda 10 degisik ülkenin vatandasiyla birlikte yasadinizmi hic afkanlar araplar siyahlar tibetliler daha bir suru yer isidcisi talibani budisti ataisti dincisi fesadi yalakasi katili sapigi eroinmani alkoligi ile yasadinizmi ben yasadim ve su an yasiyorum burasi isvicre burda yerli bir isvicreliye yan baksan bi laf soylesen karsi gelsen yandin vatandasan bile en ufak hatada sinirdisi olursun bir küpek bile yabancidan daha degerlidir sokakta horlanan dislanan bir süriyeliyi hic rasladinizmi turkiyede eminim rastlamisinizdir buraya gelseniz ayni son sizi bekliyor yabanci her yerde yabancidir unutmayin burda yabinci tuvalet temizler daglar da kupek pisligi icin birakilan cop kutularini degistirir ormanda calisir temizlik yapar bulasik yikar otur pis islerde calisir ha arada bir kac kisi siyrilmistir biseyler basarmistir oda binde bir dir iyi dusunun doktorlar var burada afkan arap afrikali ve kürt ve gulenci iki turk doktor benimle birlikte ormanda gunluk 30 firanka calisiyorlar burda normal bir tavuk bir ekmek 1 kilo sogan 1 kilo damates 35 frank eder bugun aldim burda bize aylik 260 frank veriyorlar bir haftalik yemegine yetmez o para marketlerden gunu gecmis bozulmus yiyecekler buraya getiriyorlar bazen bazi yardim kuruluslari pazarda aksam cope atilan domatesler hiyarlar burda mumla millet ariyor buraya gelenler genelde ulkesinde alt kademedeki insanlar yani ulkesindede horlanmis dislanmis insanlar tamami olmasada yuzde 99 oyle ornegin aleviler kürtler tamiller daha bir suru milletlerden o ezilmisligin duygusuyla
Burda kendini ozgur his edince kendince o ozgur his etigi seyide farkli yorumluyunca baslarini inanilmaz olaylarlar geliyor malasef burdaki fuhusu yuzde 99 ilticaci kadinlar yapiyor burdaki narkotik satisinida yuzde 99 ilticaci erkeler yapiyor ornegin adamin karisi ozgurluzu cahil kafasina gure yorumlamis adami hergun aldatiyor adam sesini cikarsa beni düvdu diyor polis kadini alip genel ev gibi bir kampa guturuyor kadin orda ya fuhus cetesinin eline dusuyor yada narkotige basliyor hergun biriyle yataga girmek zorunda kaliyor bu arada isvicre de bir yabanci baska bir yabanciyi oldurdugu zaman 20 25 yil hapis cezasi aliyor tam 1 yil hapiste kaldiktan sonra eger sinirdisi olmayi kabul edip imzalarsa kagitlari hemen sinir disi ediliyor ve ulkesinde serberst kaliyor yani burda bir yabciyi diger yabanciyi cok rahat oldurebilir ama bir isvicreliyi oldursun bir yabancs umru hucrede gecer asla birdaha gunesi guremez
DAHA SIZE ANLATAMADIGIM BINLERCE OLAY VAR UMARIM OKUR DERS ALIRSINIZ
EGER SEN NEDEN ORDASIN DERSENIZ BENIM TR DE ALDIGIM CEZA TAMAMLAMAYA UMRUM YETMEZ YOKSA BU ASAGLANMAYI KABUL EDIP BURDA KALMAZDIM KESINLIKLE BENIM TEK SUCUM 2004 UNIVERSITELERDE KÜRTCE DERS ISTIYORUZ DIYE DILEKCE VERMEK
HAYALERINIZ DOGDUNUZ TOPRAKLARDA KURUN SAYGILARLA

Cevapla
Herakles Mayıs 7, 2019 at 11:11 am

Kaç senedir isviçrede sin. Birde mülteci kampındamısın yoksa kantonlardamı

Cevapla
Noname Mayıs 13, 2019 at 2:02 pm

Sözüm meclisten dışarı ama maşallah hangi ülkeyi sorsak “aman burası berbat buraya gelmeyin” diyor.
Neresi düzgün ki? Orası mülteci kampı otel değil.

Zaten hayati tehlikesi, şiddete uğrama tehlikesi olmayan, hakkında haksız yere ya da siyasi dava açılmış bir insan olmayan iltica etmeyiversin.
Onlar yüzünden gerçekten mağdur olanlar red alabiliyor ya da fazla talepten şartları kötüleşiyor.

Cevapla
DİKAT HERKES OKUSUN BUNU Mayıs 15, 2019 at 6:24 pm

Bakin arkadaslar gelip gelmemek sizin tercihinizdir gercekten agir bir ceza veya hayatiniz tehlikedeyse denemekte fayda var ama tunceliler maraslilar gibi burda ekonomik nedenlerle gelecekseniz o riski guze almaya degmez ve erkende sinirdisi olursunuz ama maraslilar tuceliler gibi burda 100 lerce akrabaniz varsa gelip evlenip kala bilirsiniz ama turkiyede bir suriyeli ne ise burda bir yabanci aynidir tabi dogru soyliyeni 9 koyden kovarlar bosuna dememisler ben sadece bos hayal kurmayin diye size uyari amacli yazdim tabi gelmek istiyen gelsin onun sorunu burda artik kamp ev filan yok sadece buyuk bir kamp var orda 140 gun icinde ilticani degerlendiriyorlar ya evet ya hayir evet derlerse 4 veya 5 kisinin kaldigi evlere gunderiyorlar yani oturum alirsan yok dediklerinede 7 veya 15 gun sure veriyorlar ya kendin git yada biz seni gunderecez diyorlar 140 gune indirdiler iltica suresini hemde evlilikleride engelemek icin yani eskiden yillarca suruyordu adam orada birini bulup evleniyordu ama o sans artik yok cunku sure cok kisa
Ben 17 yildir avrupadayim iltica kamplarindaki yabancilari belediye adina orman temizligine guturuyorum gunluk 30 frank yevmiyeler burda dana etinin kilosu yaklasik 36 frank oda gunde sadece 8 kisi veriyorlar oda kampin icinde 6 kez tuvaletleri mutfagi cupleri temizlersen 1 gun disarda calisma hakin oluyor yani alti muhur alman lazim ama sansimi denemek istiyorum avrupali olmak istiyorum diyorsan buyur yolunu tutan yok umarim basarirsiniz tabi denemek istiyenlerede bir uyarim var ben iltica kamplarinda calistigim icin hep duyuyorum irakli afgan pakistanli kacakcilardan uzak durun balkan daglarinda multecileri soyuyorlar karsi cikani uldurduklerinide duydum avrupaya gelim derken caninizdan olmayin basarilar umarim hayalerinize kavusursunuz

Cevapla
Noname Mayıs 16, 2019 at 7:47 am

Haklisiniz
Elbette zordur. Umarim bu durumdan kurtulabilirsiniz oturum/calisma izni alip
Ote yandan zaten asil sebebi ekonomik kaygilar olanlari hic anlamiyorum.

Onlar yuzunden hayati gercekten tehlikede olanlari,agir baskilar gorenleri ince eleyip sık dokuyorlar. Her an geri donup ayni travmalari yasama korkusuyla insanlarin psikolojisi daha cok bozuluyor.
Red bile edilen oluyor
O yuzden tek sebebi ekonomik olan insanlarin elini vicdanina koymasini istiyorum
Yalan soylemeleri gelen multecilere karsi gelecekte yaptirima donusecek olan bir onyargiya sebep oluyor
Gercek magdur olanlar arada kayniyor.kabul edilmeleri degil yalani cikip reddedilmeleri de insanlarin hayatini tehlikeye atiyor

Cevapla
Davut Haziran 7, 2019 at 10:57 pm

https://www.youtube.com/watch?v=5A61Hu0j01w
isvicrede dana etinin kilos 36 Frank :)))) Kobe eti mi bu????Isvicre bilinen daglik meralik buyuk bas kucuk bas hayvanciligin memleketi ne ara 36 frank kilosu oldu etin :))))
Isvicre bitmis sakin gelmeyin birakin bu teraneleri
Cok kotuyse don gel ulkene
coluk cocugun var muhabbetinin arkasina siginma cocuklar burda gelemiyoruz muhabbeti var ya hani…iste o iste hatirladin sen onu :))))

Cevapla
DİKAT HERKES OKUSUN BUNU Mayıs 24, 2019 at 6:40 am

Arkadaslar benim zaten oturumum var vatandas olma hakim var yani basvuru hakim var ama o haki kulanmadim benim demek istedigim yeni gelenlerin basina gelecekleri konusunda uyarmak yani size sunu soylim yaninizda kariniza laf atsa biri tepki gusterseniz sezii karakola guturuyorlar suclu muamelisi yapiyorlar daha sonra size mektup gunderiyorlar kiriminal yabancisiniz bir dahaki seferde oturumunuzu iptal edecez diyorlar yani siz anlayin artik amac kiriminalize etmek ve sinirdisi etmek sonuc olarak arkadaslar sakin dusunmeyin ben siyasiyim bilmem neyim orda bana farkli davranirlar halkin guzunde buranin halkinin guzunde butun yabancilar suclu hirsiz katil tecavuzcu calismiyarak issizlik maasi alarak onlara zarar vermekten baska bi ise yaramiyan yaratiklardir devletin guzunde her yabanci potansiyel bir sucludur

TURKIYEDE NASIL SOKAKTA BAGIRIYORLAR BIZIM PARAMIZI SURIYELILERE VERIYORLAR AYNISI BURDA DA YAPILIYOR YASLILARI SOKAKTA BIR YABANCI GURDUMU KUFUR EDER BASIMIZA BELA OLDUNUZ DEFOLUN MEMLEKETINIZE GIDIN BURANIN 2 CI BUYUK PARTISI HITLERCI NEO NAZI YABANCI RESIMLERINI KOYUNLARLA GUSTERIYOR SIZ DUSUNUN ARTIK

Cevapla
Davut Haziran 7, 2019 at 11:06 pm

https://www.youtube.com/watch?v=B5rqH-GIiTs¨

ZURIH MARKET FIYATLARI…..
AT YALANI AT BABAM AT!

ISVICRE MULTECI ULKESIDIR. TURKLERIN KABUL ORANI DA YUKSEKTIR.
TUM BILCUMLE INSAN HAK HUKUK ORGUTLERI BM VE BM MULTECILER YUKSEK KOMISERLIGININ UST DUZEYDE MERKEZLERI SUBE VE RAPOR YERLERI ISVICREDEDIR. BUNLARIN ADLI HUKUKI KONTROL VE UYGULAMALARI EN YUKSEK DUZEYDE ILTICA SURECI ICINDE ISVICREDE YURUTULUR DENETLENIR.. HAKSIZ HUKUKSUZ YERE RISKLI OLDUGU YERDE RISKLI ULKELERE MULTECILER KOLAY KOLAY GONDERILMEZ…
ILTICA ISLEMLERI HER AN DENETIM VE ULUSLARASI KURULUSLARIN INSAN HAK VE ORGUTLERININ UST DUZEYDE MERKEZLERININ BULUNMASI HASEBIYLE ISVICREDE HER DAIM DENETIM VARDIR VE KABUL ORANLARI DA YUKSEKTIR DAHASI ISVICRE BIR ABD KADAR MULTECI VE GOCMENLERIN ULKESI YURDUDUR KURULUS AMACI MAKSADI BU TEMELLER UZERINDEN YURUR. ISVICREDE ETIN KILOSU 36 FRANK DIYEN KISININ SOZLERINE INANMAK ISVICRENIN AMERIKA KITASINDA OLDUGUNA INANMAKLA ESDEGERDIR.
SAYGILARIMLA

BU ARADA EDITOR GOREVE cagiriyorum!
YALAN YANLIS BEYAN VE IDDIALARLA KANITSIZ KAYITSIZ BELGESIZ LINKSIZ YORUMLAR ILTICA SURECI ICINDEKI KISI VE KISILERI UMUTSUZLUGA YANLIS YONLENDIRMELERE SURKLEMEKTEDIR…LUTFEN BILHASSA SIZI BU “LUTFEN HERKES BUNU OKUSUN” ADLI SAHSI VE BEYNALARINI SORGULAMAYA GEREKIRSE VE YANLISSSA KI BANA GORE YANLIS SILMEYE DAVET EDIYORUM!

Cevapla
Davut Haziran 8, 2019 at 10:44 pm

Korkuncsun….Anlattiklarin korkunc on yargiyla celiskilerle yalanlarla sacma sapan bir turkceyle yogrulmus
kupek ne demek igdam nedemek???
Hem tercumanim diyorsun hem de ormanda calisiyoruz diyorsun hangi birine inanalim…
farkli kulturlerle yasamak zenginlik iken sen bunu dezavantaj olarak tanimliyorsun. Diyelim ki boylesin bu anlattiklarin bizi ne ilgilendiriyor en azindan bu sayfadaki kisileri nicin ilgilendirsin baskalarinin bu tarz hevesleri…narkotik adam oldurme fuhus vs…bize ne!!!!!Pislik pisligi her yerde bulur suclu her yerde suc isler kimse narkotiklik isine bulas fuhus islerine gir adam oldur demiyor…
hadi multeciler icin calisiyorsun butun bunlari paylasman ne kadar etik ne kadar insani ne kadar gizlilik kavramina saygi.Sen patronun olsaydim seni bir dakika yanimda tutmazdim..
Sen Birak kurtceyi sunu bunu
anadilde egitim istiyoruz dilekesi 2000-2002 arasindaydi 2004de yoktu dilekce verenler de sadece sorusturma almis bir kismi da okuldan uzaklastirilmisti….hapis ceza meza alkmamisti ki sen 2004lerden bahsediyorsun bu tarihlerde bu tarz bildiri girisim yoktu olsaydi bile o donemdeki turkiye sartlarinda sorusturma bile almazdin 2000-2002 donemine gore surec duzelmisti cunku ab sureci vardi..devlet tc rejimi biraz daha batiya yakindi en azindan oyle bir hava vardi. 2000-2005 arasinda universitede okumus biri olarak siayseti yakinen takip eden politik bir okulu bitirmis biri olarak soyluyorum bunlari..
Her seyin celiski yalan dolan on yargi manupulasyon..

Cevapla
Herakles Mayıs 6, 2019 at 11:27 pm

Merhabalar. İsviçreye siyasi sığınma yada İLTİCA başvursunu türkiye den yapabilirmiyim. Siyasi sığınma şartları nedir? Cevabınızı bekliyorum teşekkürler

Cevapla
editor_dr Mayıs 9, 2019 at 7:31 am

Ulke sinirlarina girdiginiz takdirde iltica basvurusunda bulunabilirsiniz.

Cevapla
Aras Mayıs 8, 2019 at 2:58 pm

Mrb ben yaklaşık 5 yıl siyasi nedenlerden dolayı cezaevinde kaldım isviçre ye iltica edersem oturum nekadar bir surede alabilirim

Cevapla
editor_dr Mayıs 10, 2019 at 10:52 am

Merhaba, iltica degerlendirmesi su anda mevcut olan tehdit veya tehlike uzerine yapilir. Gecmiste yasadiklariniz AIHM’nin konusu olabilir ancak su anda yasadiginiz veya yasayacaginiz can guvenligi, ozgurluk gibi haklarinizin tehdit ve tehlike altinda olmasi iltica gerekceniz olabilir. Bugun ulkenize donerseniz tutuklanacak olmaniz veya iskence gorecek olmaniz hakkinizdaki guncel tehdittir. Iltica basvunuzda guncel durumunuz degerlendirilecektir.

Cevapla
Murat Mayıs 13, 2019 at 11:12 am

Merhaba ben propaganda yaptım bundan önce denetim serbestliği ile serbest bıraktılar haftada 3 gün imzaya gidiyorum şimdi ise ağır ceza mahkemesinde dava açıldı beni ceza evine atarlar isviçrede iltica edebilirmiyim

Cevapla
Gocmen Haziran 2, 2019 at 1:53 am

Öğretmendim. Çalıltığım kurum khk ile kapatıldı. Cezaevinde yattım. Ceza aldım tahliye oldum. Meriçten geçtim şuan Yunanistandayım. Birkaç güne buradan çıkma durumum var ve iltica etmek için İsviçreyi düşübüyorum. Ailem Tr de olduğu için onları da kolay alabileceğim şekilde bir ülke tercih etmem lazım. 140cevap verme durumunu duydum. Bu kesin cevaptan sonra aile birleşimi ne kadar sürer acaba bilginiz var mı?

forhope.onemoretime@gmail.com

Cevapla
DİKAT HERKES OKUSUN BUNU Haziran 7, 2019 at 3:40 pm

Bence gelme ben kampta calisiyorum isvicre son zamanlarda gelen butun gulencileri terk veriyor agir bir ceza almisan olabilir ama cezani bitirmisen yada az bi cezan varsa parana yazik 140 gunde terk alirsin ve baska yere iltica etmeye gitsende dublin yasalarina gure seni buraya veriyorlar burasida seni tr ye verir iyi dusun AMA GERCEKTEN AGIR BIR CEZA ALMISAN GEL SANSINI DENE
INSANI OTURUM ALSAN 6 YADA 7 YIL SURUYOR AILE BIRLESIMI AMA SIYASI OTURUM ALSAN 1 YIL EN FAZLA 2 YIL SURER BASARILAR

Cevapla
Davut Haziran 7, 2019 at 10:49 pm

DİKAT HERKES OKUSUN BUNUHaziran 7, 2019 at 3:40 pm

KAYNAK??????VAR MI KAYNAK VER!Resmi KAYNAK

Cevapla
DİKAT HERKES OKUSUN BUNU Haziran 8, 2019 at 6:12 pm

Kaynak benim dostum isvicre sinirina mayin dusemedim istiyen gelsin ben insanliK namina insanlarin emekleri ziyan olmasin diye uyariyorum
BAKIN ARKADASLAR ISVICRE HEMEN ITALYAYI GECINCE KARSINA CIKIYOR ?

Burda bir kisi demis gercek disi seyler soyliyorsun
O kisi demokrasi yalanina cok inanmis erdogana sorsan dunyanin en demokratiyim der

Ama arkadaslar bir gercek var buranin firansizca konusan kantonlari almanca italyanca konusan kantonlarina gure melek gibiler halkida oyle ama almanca konusanlar tam bir hitler ruhu var isvicre SVP partisi var lutfen interneten bir arastirin birinci parti isvicrede neo nazi partisi afislerde yabancilari koyun gusteriyor

Cevapla
Davut Haziran 8, 2019 at 9:53 pm

abi bana ne erdogandan bize ne alamn kantonundan fransiz italyan kantonundan millet can derdinde sen koyun melek hesabi yapiyorsun bize ne hakikaten…
Avrupanin melek olmadigini uc bes kafasi calisan herkes bilir son yillarda irkciligin arttigindan bu her yerde boyle bir ulkede degil

Hakan Haziran 7, 2019 at 9:50 pm

https://www.asylumineurope.org/reports/country/switzerland/statistics

Isvicre Iltica istatistikleri
Kabul orani nette humaniter insancil koruma(15ay)+Asylum koruma toplami nette %77.4
Yani Isvicrede ilticaya basvuran kisilerin 2018 tarihi itibariyle kabul orani %77.4 (Kaynak Asylumineurope.org)

Peki Turkiye uyruguna pasaportuna kimligine beyanina dayali kisi ve kisilerin kabul orani kac 2018 yilinda %63.8

Isvicreye son yillarda ilticaci basvurusu sayisi dusuk dahasi Turkiyeli basvuran sayisi da da az
Isvicre rakamlar ve kanitlar isiginda Turkiye vatandaslari icin kabul orani Almanyadan bile yuksek rakamlara nail bir ulke.
Hizmet dostlarinin iltica icin tercih edebilecegi guvenli huzurlu hatta ve hatta Erdogan rejimine karsi politik ve yonetim duzeyinde muhalif anlayisa sahip bir ulke. Dahasi Isvicre bir cok uluslarasi insan hak ve orgutlerine ev sahibi olan Turkiye ile ilgili veri ve bilgilere ilk elden alan ev sahibi bir ulke…Davasi olan olmayan zulum ve risk altindaki kisi ve kisilerin sesleri duyurabilecekleri kadar geriye gonderilme riskinin en dusuk oldugu ulke

Cevapla
DİKAT HERKES OKUSUN BUNU Haziran 8, 2019 at 6:23 pm

Isvicre nerde yasiyorsun gel ben sana kanitliyim dediklerimi ben basel multeci kampinda calisiyorum ayrica haftada iki gun bir avukatlik birosunda kurtce turkce ingilizce tercumanlik yapiyorum gel basele dedigim durumda olanlar ve elim tr gunderilmis binlerce kisinin belgesi var avukatlik ofisinde dostum demokrasi yalani bilmem ne kurulusu bunlar sozdedir bu haberi oku sadece bir örnektir bunun gibi binlercesi küpek bile bir yabancidan daha degerlidir burda
https://ozgurmanset.net/kurt-multeci-isvicrede-olu-bulundu/

Cevapla
Davut Haziran 8, 2019 at 9:50 pm

https://www.youtube.com/watch?v=B5rqH-GIiTs¨

ZURIH MARKET FIYATLARI…..
AT YALANI AT BABAM AT!

ISVICRE MULTECI ULKESIDIR. TURKLERIN KABUL ORANI DA YUKSEKTIR.
TUM BILCUMLE INSAN HAK HUKUK ORGUTLERI BM VE BM MULTECILER YUKSEK KOMISERLIGININ UST DUZEYDE MERKEZLERI SUBE VE RAPOR YERLERI ISVICREDEDIR. BUNLARIN ADLI HUKUKI KONTROL VE UYGULAMALARI EN YUKSEK DUZEYDE ILTICA SURECI ICINDE ISVICREDE YURUTULUR DENETLENIR.. HAKSIZ HUKUKSUZ YERE RISKLI OLDUGU YERDE RISKLI ULKELERE MULTECILER KOLAY KOLAY GONDERILMEZ…
ILTICA ISLEMLERI HER AN DENETIM VE ULUSLARASI KURULUSLARIN INSAN HAK VE ORGUTLERININ UST DUZEYDE MERKEZLERININ BULUNMASI HASEBIYLE ISVICREDE HER DAIM DENETIM VARDIR VE KABUL ORANLARI DA YUKSEKTIR DAHASI ISVICRE BIR ABD KADAR MULTECI VE GOCMENLERIN ULKESI YURDUDUR KURULUS AMACI MAKSADI BU TEMELLER UZERINDEN YURUR. ISVICREDE ETIN KILOSU 36 FRANK DIYEN KISININ SOZLERINE INANMAK ISVICRENIN AMERIKA KITASINDA OLDUGUNA INANMAKLA ESDEGERDIR.
SAYGILARIMLA

BU ARADA EDITOR GOREVE cagiriyorum!
YALAN YANLIS BEYAN VE IDDIALARLA KANITSIZ KAYITSIZ BELGESIZ LINKSIZ YORUMLAR ILTICA SURECI ICINDEKI KISI VE KISILERI UMUTSUZLUGA YANLIS YONLENDIRMELERE SURKLEMEKTEDIR…LUTFEN BILHASSA SIZI BU “LUTFEN HERKES BUNU OKUSUN” ADLI SAHSI VE BEYNALARINI SORGULAMAYA GEREKIRSE VE YANLISSSA KI BANA GORE YANLIS SILMEYE DAVET EDIYORUM!

Bize ne is yaptigin tervuman gorevli vs bi defa etik olmayan seylerle ugrastigin kesin! editor lutfen insanlari yanlis yonlendiren etik davranilara aykiri gizli sakli bilgileri vsleri paylasan kisi ve ksileri temizleyin bu forumdan

vu arada market fiyatlarinda soylediklerin tam komedi etin kilosu 36 frank yav hehe hehe hehe at babam at! :)))

Cevapla
DİKAT HERKES OKUSUN BUNU Haziran 8, 2019 at 7:18 pm

Ayrica verdigin istatikleri sana acikliyimki anla
Bir
Eritre diktorluk varmis orda isvicreyle geri kabul anlasmasi yok onlara insani F oturum veriyor ulkede huzur saglandigi zaman gunderiyor yani F oturum gecici bir oturumdur daimi degil 1 her yil uzatiyorsun isvicre disina cikamiyorsun

2 savas var suriyede suriyelire ayni sekil F veriyor ayni mantik savas bitigi zaman gideceksin diyorlar zaten f verdikleri zaman

3 afganlar ayni sekilde ordada savas var ve f onlarada veriyor yani bu saydiklarim hepsi ayni oturum veriyorlar

turkiye den gelenlere ise yaklasik 500 kisiye oturum vermis bunlar her biri 5 yilin ozerinde cezasi onaylinmis kisilerdir yani turkiye 15 yil ceza aldiniz diyelim buraya gelip iltica etiniz belgelerinizi sundunuz dosya numarasi filan verdiniz onlar takip eder dosyayi cezaniz onaylandigi zaman bir ay icinde size siyasi oturum verirler ama onaylanmiyan bir cezaya oturum almaniz zor bekletirler yilarca surebilir bazen insafli bir hakime denk gelir bu insanin hayati ziyan olmasin diye oturum verebilir onaylanmamis cezaya oturum almak tamamen sanstir
Yoksa turkiyede adaletsizlik var diye iltica etsen alacagin cevap nerde adalet var ki hindistan 200 milyon kisi disarda yatiyor ama dunyanin en cok milyarderi olan ulkelerden biridir

Ben 2003 te buraya ilk geldigimde inanilmaz bir kosovali nufus vardi burda hepsinin f oturumu vardi sirp kosova savasi sebebiyle vermisti f oturumu onlara 2004 te gece vahsice insanlik disi yuntemlerle gece evlerini basip bu insanlari gunderdiler savas biti sizi gunderiyoruz diye bi mektup gunderiyorlardi 10 gun icinde ansizin evleri basiyolardi

AMA GERCEKTEN SIYASI DINI CINSEL KIMLIGI DEN DOLAYI HAYATI TEHLIKEDE OLAN BIRI BURAYA BURAYA GELSE SIYASI MULTECI OLARAK OTURUM OLABILIR SADECE BURA DE AVRUPANIN HER YERINDE OTURUM ALABILIR
SOZDE DEGIL OZDE BELGELERLE KANITLARSA SORUNLARINI 140 GUNDE OTURMA IZNI ALABILIR BURDA

Yani arkadaslar gelmek istiyen gelsin sansini denesin eger kürtsen gercek belgelerin varsa alma ihtimalin yuksek onaylanmis az bir cezan varsa bile alma ihtimalin yuksek ama gulencileri avrupa istemiyor onlardan acayip korkuyorlar bilmiyorum neden tabi onlarda onaylanmis yuksek cezalari varsa mecburen bazen veriyorlar

BURDA BENIIM YANLIS BILGI VERDIGIMI SOYLIYEN KISI KACAKCI OLMA IHTIMALI VAR ONLAR INSANLARI SERMAYE OLARAK GURURLER GELIRSENIZDE DIKATLI OLUN KACAKCILARA KARSI

Cevapla
Davut Haziran 8, 2019 at 9:47 pm

Tamam anladik Isvicre bitmis :)))
Yav hehe hehe diyorum sana!
bana ne erdogandan bana ne eritreden bana ne afganistan yazmis da yazmisisn bi goz gezdirdim okumaya degemez bile vaktim yok anladim anladik isvicre bitmis gelmeyin biz batiyoruz demokrasi memeokrasi yok o kuruluslar yalan dolan iltica yok su yok bu yokk..
kayank gosterilmis ona bile itimatin yok..
iltica dedigin seyler gizlidir devletler ustu kanundur gizliliktir ama neredeyse kimin hangi cezasi var kac sene nasil ogrenmissin bi sekilde ogrendiysen burda paylasman ETIK MI? ahlaki mi is ahlaki insan ahlakina yakisir mi? sik mi`? bunlara sen karar ver
istatistiklerde kabul orani belli sen ne dersen de yunanistandan gelecekler var bu yaz gelecekler ilticalarini alacaklar ve magdurlar cunku isvicre ise istatistiklerden analasildigi kadar iltica veriyor ister kabul et ister etme

tamam anladik biz gelirsek sen ekmek yiyemezmessin alamanyadan sonra isvicrede bitmis internet bitmis bilgi alamiyoruz oyle mi

Cevapla
Davut Haziran 8, 2019 at 10:10 pm

Arkadaslar isvicrede iltica kabul orani yuksek
Magdur olan herkes ilticasini yapabilir
Buraya gelmeyin Almanya bitmis isvicre bitmis buralarda durumlar eskisi gibi degil perisaniz biz zaten donecez eskiden cok guzeldi irkcilik yoktu solingen yoktu para boldu simdi aciz sakin gelmeyin et yukaridaki arkadasin dedigi gibi 36frank(nasil etse artik Kobe eti mi bu:))?) gibi cumleler artik internetin sosyal medya baglari sayesinde bu yalanlar ortaya cikti. Almanya bitmemis isvicrede her sey guzel issizlik missizlik yok her iki ulkede issizlik %2.5-3lerdedir. Her iki ulkede iltica surecini uluslarasi antlasma ve calismalara gore yapmaktadir. Herhangi bir grup Hizmet vs ile ilgili ne bir on yargilari vardir ne de bir kotu bakislari istatistikler veriler ve en onemlisi deneyimler Hizmet hareketi ile ilisi olan bunu belgelendiren kisi ve kisiler ilticalarini siyasi temelli yani TAM ILTICA(Asylum) almaktadir.
Insani koruma(13 ay-15 ay-18ay yani ulkeye gore degismekle birlikte 1.5 yil ortalama) Savas catisma bolge yerlerinden gelenlere verilir ve her yil uzatilir.
Aile birlesimi ise tum multecilerin yek ve tek hakkidir buna engel konulamaz maksimum 6 ayda ailenizle butun avrupa ulkelerinde birlesim saglarsiniz. Yukaridaki kisi Insanlari yanlis yonlendirmekte isvicreye magdurlarin gelmesini engellemekte dahasi hizmet dostlarina karsi adeta bir AKP mantiginda bakmaktadir gulenciler diyerek sanki baska bir gezegenin insanindan bahsediyormus gibi bir izlenim sunmaktadir. Dahasi kampta calsitigini tercuman oldugunu iddia eden kisi(ki ben inanmiyorum) kendini kaynak bilgi sahibi oldugunu gostererek insanlari yanlis yonlendirerek dahasi kendi meslegi ise bu tercumanlik kampta calisma bu bu isin gerektirdigi gizlilik etik degerlerini hice sayarak manipulasyon yapmaktadir. L

Lutfen editoru sayfa koordinatorunu gorevve davet ediyorum LUTFEN! bu kisiyi ve yazilarini engelleyin! Maksadi belli insanlara bakisi belli bu kisinin yaptigi tam anlamiyla manupulasyon hatta ajitasyiondur.

Cevapla
Davut Haziran 8, 2019 at 10:20 pm

DİKAT HERKES OKUSUN BUNU
adli yazar
manipulasyon yapmaktadir
Yazilarindan bilincaltindan yukselen yargilarla Gulen hizmet dostlarina oteki muamelesi gozuyle bakmaktadir.
Ilticayla alakasi olmayan mantik disi bilgiler vermektedir(ET 36 frank eritlerler kosovalilar kovulmus afganlar vs gulencileri avrupa sevmiyor vs tarzi)
Dahasi muletci iltica sektorunde(Avrupada boyle bir sektor var) calisan tercuman biri oldugunu iddia eden sahis kendince manupulasyon yapmak ugruna kendi isne yakismayan etik disi gizlilik hakkini ihlal eden manupulatif bilgiler vermektedir.
Ayni kisi verilen guncel istatistiki verileri begenmeyip kendinin adeta tek kaynak olarak gostermektedir. Bu da nasil bir manupulasyon ve insanlari yanlis yonlendirme girdabinda oldugunun da kanitidir.

Editorun bu kisiyi engelleyip bu sayfanin ruhuna etigine uymayan bu kisinin yazilarini silmesini talep ediyorum

Saygilarimla

Cevapla
DİKAT HERKES OKUSUN BUNU Haziran 8, 2019 at 10:41 pm

Dunun zalimi bugun mazlumu olamaz evet gulenciler milyonlarca insanin hakini okularda her yerde yedi tv lerinde kürtlere karsi yaptiklari propagandayi unutmadik
Ister kabul et ister etme avrupada sizin ic yuzunuzu biliyor gitiginiz yere yilan gibi soktugunuzu fitne fesad getirdigini 3 gun unce basel bad banhofta senin hizmet hareketi yandaslari kamtan toplu bir sekilde dayak yemisti tercuman olarak gitim polise sizin ic yuzunuzu izah etim herkes serbest kaldi bu gune kadar yuzlerce fetocuyu terk yemesini sagladik inanmak sana kalmis dunun zalimi bugunun mazlumu olamaz

Cevapla
Davut Haziran 8, 2019 at 10:53 pm

Sen ne sahtekar igrenc birisisin….
AKP agziyla konusan”f*to” sakizini cigneyen cirkin birisin!
Senin isin ne kardes tercumanlik mi ormancilik mi insanlari zor durumda kalan magdurlari ulkerine gondermeye calismak mi nedir isin pislik herif…!
Bu herifin silin editor bu herifi ipden bulun sikayet edin.
Hizmet dostlarina attigin iftiralarda yedigin haklarda mahsumlarin bedduasinda yok olasin sen

Cevapla
Davut Haziran 8, 2019 at 10:55 pm

Sen bir AKPlisin AKP trolusun! defol buradan bu sayfa magdurlarin sayfasi….
Hizmet hareketine ettigin iftiralar ortada pislik herif
Hizmet dostlari ne zalim oldu ne de zalimin yaninda yer aldi senin gibi agzinda AKPnin f*to sakizini cigneyip iftira kumpas yalan dolan ajanlik sahte muhaliflik islerine girmedi

Cevapla
DİKAT HERKES OKUSUN BUNU Haziran 8, 2019 at 10:57 pm

Ayrica kürt arkadaslar onaylanmis cezaniz varsa alti ay bile olsa gelin baselde basvurun size aciktan olmasa bile yardimci oluruz ama mutlaka anadilim kürtcedir konustugum dil kürtcedir demeyi unutmayinki sizi gulencilerle karistirmiyalim karitas avukatlarinada ugramayi unutmayin tedbir amacli

Cevapla
Davut Haziran 8, 2019 at 11:29 pm

Sacma herif bas git!
sen insan ayrimcisisin…magdurun kimligi ile ilgilenen sacma birisisin burda ne isin oldugu belli manipulasyon dedik o cikti bas git…
editor, hizmet dostlarina magdurlarina mazlumlarina iktidarin diliyle f*to sakizi ile saldiran ayrimci bu herifin manupulasyona dayali mesajlarini silin…kendisini de engelleyin.

Kendisi Hizmet dostlari mazlumlari ve magdurlarinin bir nevi kasabidir.

Cevapla
DİKAT HERKES OKUSUN BUNU Haziran 9, 2019 at 1:42 pm

Hizmet hareketimi ?

Pornocu komplocu

Alcak hareketi desene sen suna
Samanyolundaki dizileri ne cabuk unutunuz silopi cizre sirnak sur fetocu askerler yapti avrupada size dunyayi dar edecez siz ve erdogan ikinizde ayni soydan gelen küpeklersiniz

Davut Haziran 9, 2019 at 2:14 pm

hadi lan ordan Kopek o senin ismin kupek degil once bunu ogren! Kendi adini soyliyemiyor musun ha :))
Alcaklik Erdogancilik ancak sana yakisir! Niye mi cunku sen erdoganin agziyla konusuyorsun erodgan dene adam senin agzina vermis bir F*TO sakizi durup durup onu cigniyorsun, yani Iktidarin alcak iftiraci diliyle konusuyorsun!

Bay editor ve bu sayfayi takip edenler bu yukaridaki DIKKAT HERKES OKUSUN BUNU adli sahis AKP troludur ve verdigi yalan yanlis kaynaksiz sahte haber bilgilerle insanlarin ISvicrede iltica etmesine mani ve engel olmaktadir. Dahasi Tehlikeli biridir. Insanlari AKPnin kucagina ittigini bizzat kendisi soylemistir. Bu kisi isvicre toplumu icinde tehlikelidir gizlilik yasasini cignemis bir haysiyetsizdir. Kendisi yalanci sahtekar biridir foyasi ortaya cikmistir. Editorden ricam bu kisiyi engelleyip ne kadar mesaji varsa silmesi yonundedir.

Cevapla
Davut Haziran 9, 2019 at 6:52 pm

Sayin editor,
DIKKAT HERKES OKUSUN BUNU
Adli kisinin engellenmesini art niyeti sabit olan bu sahsin bir daha yorum yazamamasini siz editor ve teknik servisten rica ediyorum.¨
Bu sahisin foyasi dokulmus gercek ve tabi niyeti ortaya cikmistir.
Yaptigi her yorum her cumle her yonlendirme yalan ve dolan uzerinedir.
Zaten kendisi de bunu inkar etmemis kanit ve belgeye dayali konusmadigini acik ve net soylemistir.
Bu sahis magdur kimselere karsi kin ve nefret icinde AKP iktidarinin dilini kullanmaktadir.
Bu sahis insanlara yanlis bilgi vererek bu sitenin gercege ulasma yardimlasma bilgi ve kanit sunma gibi amaclarina aykiri davranmistir.

Mamafih bu baglamda derhal ivedilikle bu sahsin mesajlarinin silinmesi bir daha yazmamasi yonunde onlemler alinmasi muhakkaktir.

Cevapla
DİKAT HERKES OKUSUN BUNU Haziran 10, 2019 at 1:07 am

Sen gulenci teroristlerdensin dune kadar kürtlere her turlu zulmu yapan sizdiniz dunun zalimi bugunun mazlumu olamaz
Avrupada bunun bilinciyle hareket ediyor ister inan ister inanma erdogan iyi sevismeler

Cevapla
Davut Haziran 10, 2019 at 10:15 am

Erdoganin akli ve diliyle konusan erdoganla sevisendirdir.
Mazlum magdur kimliksidir.
Senin gibi haysiyetsizler erdogani ve iktidarini sivazlayanlar Hizmet hareketine “f*to” der gulenci terorist der.
cunku sen Erdoganin bilinci ile hareket edip onun her seyini iktidarini sivazliyorsun.

Avrupaya gelince Avrupa Hizmetten olup da iltica vermedigi yok varsa da teknik yanlis analasilmaya dayali o da mahkemelerde biy\tiyor..
Isvicre %64lerde okey cekiyor…naaaaabeeer AKPli kopek

Cevapla
Erhan Haziran 11, 2019 at 11:55 pm

Senin fetöcü dediğin polisler gitti şindikiler neler yapıyor kürtlere haberin yok. Sırf isviçreye gelmesinler diye yalan yanlış haber yapıyorsun. İsviçre yıllarca kürtleri boş beleş taleplerle kabul etti. Şimdi gerçekten zorda kalan adamlar gelmesin diye uyduruk uyduruk şeyler yazıyorsun. Giden gitsin beyler bayanlar buna bakmayın siz.

Cevapla
Emrah Ağustos 1, 2019 at 5:04 pm

Merhabalar benim geçerli bir İtalyan vizem var sürekli Avrupa’nın içinde ve Türkiye Avrupa arasında seyahat etmekteyim.
Eşim ve iki çocuğuma ( 2side 10 yaşından küçük) Yunanistan turist vizesi alıp isvicreye iltica etmelerini saglamak istiyorum, kendimizce geçerli sebeblerimiz var.
1. Yunanistan vizesi olduğundan eşim ve çocuklara Dublin uygulanır mı
2. Benim dubline takilmamam için ne yapmalıyım. ( Ailemin ilticasindan sonrami gidip iltica etmeliyim)

Cevapla
editor_dr Ağustos 8, 2019 at 2:25 pm

Yunanistan vize nedeniyle sorumludur ancak yunanistanda ana mülakat yapılmadığı sürece 2. ülkelerden yunanistana geri gönderilme yapılmamaktadır. (istisnalar hariç)
Ailenizin başvurusundan sonra sizin iltica etmeniz daha sağlıklı olabilir.

https://www.youtube.com/watch?v=fEidj_S26VU&t=4s

Cevapla
Duygu Eylül 26, 2019 at 10:35 am

Merhaba,

Kardeşim ve eşi bir yıl önce, İsviçre’ye iltica ettiler. Yaklaşık bir yıldır kampta kalıyorlar. Daha ne kadar kalacaklarını bilemiyoruz tabi ama siyasi davası sebebi ile çıkmak zorunda kalmıştı, bununla ilgili evraklarını iletmişlerdi. Bu bekleme süresi ne kadar devam eder tahmininiz nedir acaba.Çocuk sahibi olmaları durumlarını etkiler mi? Siyasi dava sonucunda kesinleşmiş cezası var, çok zor durumdalar ve yol gösterecek kimse yok.Bilgi verebilirseniz çok sevinirim. Saygılar.

Cevapla
Stare Ekim 2, 2019 at 7:26 pm

Merhabalar. .eşim 2016 da isviçreye iltica etti. Kendisi suriyeli…uzun zaman bizden kopuk oldu. Araştırmalarım sonucu başka biriyle evlendiğini öğrendim .çocuk bile yapmışlar …bizim evlilik sözleşmemiz var. Fakat ben türkiye nüfusunda bekarım…çocuğumuz da var. Şimdi bu durumda ne gibi haklarım var ne yapmalıyım. Çocuğumun sahip olduğu haklar nelerdir..karmaşık bir durum açıkçası…ilgilenirseniz çok sevinirim…

Cevapla
admin Ocak 16, 2020 at 4:48 pm

MErhabalar probleminiz bir avukat ile çözülebilir ancak. İyi bir avukat tutmanız faydanıza olacaktır.

https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.
Site üzerinden aylık olarak sorulara cevap vermekteyiz. Twitter ve youtube üzerinden günlük cevap verilmektedir.

Cevapla
adsız kahraman Ekim 20, 2019 at 4:13 pm

Ben bu ülkelerin yerinde olsam insanların hayalleri ile oynayan bu insanları teşhis eder ve derhal kendi ülkesine geri gönderirdim. Palavra atarken dikkat edeceksin biraz. İnsan hakları için seni tanımayan birileri bir takım çalışmalar yapmış kafa yormuş çözüm aramış bulmuş zor durumda kalanlara el uzatmaya çalışıyorlar, sen hem o ülkenin ekmeğini yiyeceksin hem de kalkıp böyle kötüleyeceksin. Pes doğrusu pes bari bulunduğunuz yeri de kendinize benzetmeyin. DÜRÜST OLMAK BU KADAR MI ZOR? İNSAN OLABİLMEK BU KADAR MI ZOR?

Cevapla
admin Ocak 15, 2020 at 1:58 pm

Sevgili okur “Yalancının mumu yatsıya kadar yanarmış.” er ya da geç yalan söyleyen kişiler tespit edilmekte ve ciddi cezalar ile vcezalandırılmaktadırlar.

Cevapla
Mehmet Ekim 21, 2019 at 2:05 pm

Merhaba 1992 yılında devlet tarafından evlerimiz yıkıldı ve yakıldı silah zoruyla korucuyuluk dayatıldı biz bunu kabul etmeyip önce bulunduğumuz memleketin merkezine ondan sonra başka bir memlekete göç etmek zorunda kaldık. Siyasi baskilar etnik ırktan dolayi hala baskılar devam etmekte. Ve biz köy yakma olayini avrupa insan hakları mahkemesine taşıdık ve kazandık. Ben 2006 da öğretmenim tarafindan sırf kürt olduğum için lisede terörist damgasi yedim. 2009 diyarbakıra taşindim ve insanın hayatının en ucuz olduğu ve nerden geldiği belli olmayan kurşunlara kurban olunmayacağin garantisi olmadığından dolayi, kendi hür isteğimle kendimi ifade edemediğim, insan özgürlüğün yok denilebilcek kadar az olduğu bu ülkeden kurtulmak istiyorum. Bundan dolayi İsviçre ye ilticada bulunmak istiyorum. Yardımcı olabilir misiniz?
Teşekkür ederim.

Cevapla
admin Ocak 16, 2020 at 3:28 pm

İltica ederken güncel mağduriyetlere bakılmaktadır. Bu nedenle geçişte yaşadıklarınız için size süreç işlemiş ve siz bu insanları şikayet etmemişsiniz, ya da bu güne kadar başınız kötü bir olay gelmemiş şekilnde sorular sorulabilir. İddialarınızı destekleyecek güncel deliller mevcut ise iltica düşünebilirsiniz.

https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.
Site üzerinden aylık olarak sorulara cevap vermekteyiz. Twitter ve youtube üzerinden günlük cevap verilmektedir.

Cevapla
Beymen Ekim 31, 2019 at 10:26 pm

Merhabalar
Benim bir sorum var, yardımcı olursanız çok sevinirim. İsviçre’de iltica etmek istiyorum. Ablam ve ailesi İsviçre’de Fransız kantonun da oturum aldılar. Bende Fransız kantonun da yaşamak istiyorum. Fransız kantonunu istememin sebebi iyi derecede Fransızca bilmem ve üniversite okumak istemem.Ayrıca ablamların da orda yaşıyor olması, bana orayı makul kılıyor acaba mülakatlarda bu durumu dile getirmem fayda sağlar mı ?
Teşekkür ederim..

Cevapla
aldanmis Kasım 1, 2019 at 7:35 am

Ben

Para verek hileli evlilik yaparak oturum aldim ve hala oturmum var ama benden para alan sahis turk ve isvicrede yasiyor isvcire vadantasligi da var.

Bana verdigi sozlerin hic biri olmadi magdur oldum ve ben bu sahsi isvcire makamlarina sikayet etmek istiyorum . Sikayetimi yapaarsam benim oturumumu iptal ederlermi ve benim parami alan sahsa ne gibi ceza verirler. Ben bu sahsi sikayetimi nereye yapabilirim ve bana ceza verirlermi

cok ttesekkurler

Cevapla
admin Ocak 15, 2020 at 1:48 pm

MErhabalar, konuyu bir avukat ile görüşmenizda fayda bulunmakta. Sahte evlilik yaptığınız için oturumunuz iptal edilebilir.

https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.

Cevapla
Uzay Çetin Kasım 3, 2019 at 10:33 pm

Türkiye’de yaşayan eşcinsel bir bireyim. pek çok zorbalığa ve ayrımcılığa maruz kalıyorum. en basitinden evlenme hakkım yok. başvurumun kabul edilmesi için ne yapmalıyım?

Cevapla
Beymen Kasım 4, 2019 at 12:18 pm

Selamlar admin
Ben şu an yunanistandayim fakat burada iltica belgesi almadım. Fransızca dilini iyi bildiğim için ve ablaminda İsviçre’de olması benim isvicreye iltica etmem sebepler arasında, ben politik sebeplerden dolayı İltica edeceğim. Fakat sayın admin kafamı kurcalayan bir konu var. Ben iltica ettikten ve mülakatlar yaptıktan sonra benim Fransızca biliyor olmam ve ablaminda Fransız kantonun da olması gibi faktörleri güzel bir dille rica etsem beni Fransız kantonuna yerleştirmeleri mümkün mü ?
İlginize teşekkür ederim ?

Cevapla
Murat Kasım 4, 2019 at 12:26 pm

Selamlar admin
Ben şu an yunanistandayim fakat burada iltica belgesi almadım. Fransızca dilini iyi bildiğim için ve ablaminda İsviçre’de olması benim isvicreye iltica etmem sebepler arasında, ben politik sebeplerden dolayı İltica edeceğim. Fakat sayın admin kafamı kurcalayan bir konu var. Ben iltica ettikten ve mülakatlar yaptıktan sonra benim Fransızca biliyor olmam ve ablaminda Fransız kantonun da olması gibi faktörleri güzel bir dille rica etsem beni Fransız kantonuna yerleştirmeleri mümkün mü ?
İlginize teşekkür ederim ?

Cevapla
Deniz Kasım 19, 2019 at 8:11 pm

merhaba ben ısviçre’ye geleli bir yıl iki ay oldu evlilik vizesi ile gelmiştim ama anlasammazliklardan dolayi ayrıldık. Şuan iltica etmek istiyorum ama gondrrilmekten korkuyorum turkiyeye döndüğümde neyle karşılaşacağımı bilmiyorum ailem tarafindan artik istenmiyirum belki zorla baska biriyle evlendirilecegim dul damgasi yedigim icin belki oldurulecegim şiddet dayak v.s biliyorsunuz turkiyede kadin olmak çok zor. Başvuru yapsam red gelirmi bu konuda bana yardımcı olurmusunuz

Cevapla
Devran Aralık 22, 2019 at 7:01 pm

Merhaba
4 yildir almanyadayim siyasi iltica iki red yedim yani belge olmedigi icin kabul etmediler isvicreye gitsem hem saglik sorunlari belgesi var hemde siyasi belge var yeni elime gecti isvicre iltica basvurumu kabul edermi yoksa 4 yildir oturum izni vermiyen almanyata gerimi gonderir mi

Cevapla
admin Ocak 7, 2020 at 8:09 pm

Merhabalar, İsviçre yüksek bir ihtimalle sizi Almanya’ya geri gönderecektir. Almanya’daki dosyanızı talep ederek sizinle mülakat yapmadan da direk red vermesi söz konusu olabilir.Bu konuyu İsviçre’den iltica prosedürüne hakim bir avukat ile görüşmeniz daha uygun olacaktır.

https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.

Cevapla
Devran Aralık 22, 2019 at 7:05 pm

4 yildir almanyadayim siyasi iltica iki red yedim yani belge olmedigi icin kabul etmediler isvicreye gitsem hem saglik sirunlari belgesi var hemde siyasi belge var yeni elime gecti isvicre iltica basvurumu kabul edermi yoksa 4 yildir oturum izni vermiyen almanyata gerimi gonderir

Cevapla
Mehmet Aralık 24, 2019 at 4:25 pm

Merhabalar

Yunan vizesi ile 2019un 22 temmuzunda giriş yaptım vizem 11 ağustosta bitti. Vizem bitmeden uçakla almanya ya ordan otobüsle hollanda ya geldim. isvicreye iltica etmek istiyorum. tehdit edildigim için 2017 de dava açtım ancak mahkeme evresine 2019 temmuzda geçti. Mahkeme celbi gittikten sonra davacı olduğun şahıs dava açildigi için ölümle tehdit etmesinden dolayı vize alır almaz çıktım turkiye den benim acitigim davaya avukatım girdi hakim ben olmadigimdan dolayı zorla getirilme kararı çıkarmış ancak hayatı tehlikem olmasından dolayı gidemedigim davada aranan oldum. İnfazı ertelenen davalarim bu zorla getirme kararından dolayı kesin sonuca çıktı su an turkiye ye gidersem hapse gireceğim ya hapishanede yada çıkınca canımdan olacağım. dublinin bitmesi için 11 şubatı bekliyorum burdan isvicreye iltica etmek ıstiyorum. Fikirlerinizi acil bekliyorum. Saygilarimla

Cevapla
admin Ocak 7, 2020 at 10:18 pm

MErhabalar, Yunan vizesine son 3 yıldır takipçilerimizden gelen yorumlara göre dublin uygulanmamakta. Aşağıda sizin için youtube kanalımızın linkini ekliyoum oradan 2. mülakat konulu videoyu izlerseniz sorularınıza cevap bulacağınızı düşünüyoruz.

https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.

Cevapla
Murtaza Aralık 31, 2019 at 12:28 am

Selamlar. Size birkaç sorum olacak.
1. Yunanistan schengen vizesi ile yunanistana gitmeden isviçreye gitmeyi düşünüyorum ve burda iltica etmeyi düşünüyorum dublin uygulanır mı?
2. İltica gerekçem kürt kimliğimden ötürü olacak. Kardeşim Şu an belçikada iltica başvurusu yaptı siyasi dosyası olduğu için. Babam da Siyasi suçtan 10 yıl ceza yattı. Eşimin kardeşi Şu an aranıyor. Ama ben ve eşimin adına herhangi bir belge dosya yok. İlticam kabul görür mü?
3. Ailemle beraber gitmeyi düşünüyorum. Ben, eşim ve iki çocuğum. Çocuklarım biri 5 diğeri 8 yaşında.
Bilgilendirme yaparsanız çok sevinirim. İyi çalışmalar

Cevapla
admin Ocak 7, 2020 at 6:58 pm

Merhabalar, Yunan vizeniz olduğu için ve unanistanda mülteci fazlası nedeni ile 3 yıla yakın süredir Yunanistana dublin uygulaması yapıldığına dair geri bildirim almadık.
İlticanıza kanıt oluşturacak sebepler ne yazık ki zayıf delil niteliği taşımakta. İlticada ana konu siz ve sizin mağduriyetlerinizdir.Konuya daha hakim olmak için lütfen aşağıdaki videoyu izlemenizi tavsiye ediyoruz.

https://www.youtube.com/watch?v=hv4Nh2V8lvQ

https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.

Cevapla
Dersim Aralık 26, 2020 at 8:41 am

Merhaba ben ve eşim Malta öğrenci vizesi alıp oradanda İsviçre ye geçip iltica talebinde bulunabilirmiyiz Dublin uygulanır mı yoksa vizemin bitmesini ve 6 ay geçmesinimi beklemeliyim

Cevapla

YORUM YAP


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/ilticaha/public_html/wp-includes/functions.php on line 4757