Gündem İsveç

İsveç İltica Prosedürü

İsveç’te ilticaya başvurmak için İsveç’te veya İsveç sınırında olmalısınız. Bunun dışında tek istisna kota mülteciler, UNHCR (United Nations High Commissioner for Refugees) Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği vasıtasıyla başka bir ülkede ilticaya başvurabilir.
İsveç’te Kota sistemi
İsveç 1950 yılından itibaren mülteciler için kota sistemi uygulamaktadır. Mültecilerin seçim süreci ve transfer işlemlerine yerleştirme (resettlement) işlemi denmektedir. İsveç Parlementosu İsveç Mülteci Ajansına mülteci kotasıyla her yıl 1700 ile 1900 arası mülteci için fon sağlar. Bugün 27 ülke mülteci kotasını yıllık bazda kabul etmiştir.
İsveç’te kota sistemi hakkında daha fazla bili için aşağıdaki linki tıklayınız
http://www.migrationsverket.se/English/Private-individuals/Protection-and-asylum-in-Sweden/The-refugee-quota.html
Adım Adım İltica Başvurusu
1. Sınırda Başvurusu
İsveç’te ilticaya başvurmak için ülkeye girer girmez sınır polisine veya herhangi bir göçmen ajansı başvuru birimine başvurmalısınız.
Ülkeye otobüs, feribot veya trenle giriş yaparsanız sınır polisine veya uluslararası havaalanlarındaki pasaport kontrol noktasındaki polislere gidip iltica başvurusu yapmak istediğinizi belirtmelisiniz. Polis size birkaç soru soracaktır ve sizi en yakındaki göçmenlik ajansına ulaştıracaktır.
Zaten İsveç’te iseniz kendi imkanınızla Boden, Flen, Gävle, Gothenburg, Malmö, Märsta, Norrköping veya Stockholm şehirlerinde bulunan göçmen başvuru ajanslarından birine başvurmalısınız.
Başvurabileceğiniz Göçmenlik Ajansları Adresleri- Genel Açılış Saatleri
Hedenbrovägen 4, 961 61 Boden, Sverige Pazartesi- Cuma arası 9.00-15.00
Anglundavagen 35 Flen , Pazartesi- Perşembe arası 8.00-16.00 Cuma 8.00 -15.00
Kaserngaten 50 B 802 53 Gavle pazartesi –Cuma arası 8.00-15.00
Vestagatan 2 416 64 Göteburg pazartesi Perşembe arası 8.00-18.00 Cuma 8.00-16.00
Jagersrovagen 160, 160 Malmö pazartesi –Perşembe 8.00-20.30 Cuma-Pazar 8.00-19.00
Slotsgaten 82 602 22 Nörrkoping pazartesi – Cuma arası 9.00 -15.00
Maskingatan 9 195 60 Arlandastad pazartesi –Cuma arası 9.00-15.00
Pyramidvagen 2 A 169 56 Solna pazartesi –Cuma 9.00 -15.00
Not: Yıl içersinde farklı açılış saatleri için aşağıdaki linke bakabilirsiniz
http://www.migrationsverket.se/English/Contact-us/Find-us.html
2. Göçmenlik Ajansı Başvuru Birimi
Bu birime geldiğinizde kim olduğunuzu, neden ilticaya başvurduğunuzu ve nasıl İsveç’e ulaştığınız sorulur.
Kimlik kartı, pasaport gibi kimliğinizi kanıtlayan bir belgeye sahip olmalısınız ki isminiz doğum tarihiniz hangi ülke vatandaşı olduğunuz, ajansın sizin hakkınızda en doğru kararı alabilmesi için ajans tarafından bilinsin.
Size verilecek iltica kimlik kartında Asylum Seeker card (LMA-card) kullanılmak üzere fotoğrafınız çekilir ve herhangi başka bir Schengen ülkesinde ikametgahınız olup olmadığı veya iltica başvuru yapıp yapmadığınızı anlamak amacıyla parmak iziniz alınır ancak 6 yaş altındakilerden alınmaz.
Göçmenlik ajansı hangi ülkeden iltica yapmanız gerektiğine Dublin anlaşması kapsamında karar verip yönlendirir.
3. Başvuru Mülakatı
Fotoğrafınız çekilip parmak izleriniz alındıktan sonra sizin dosyanızı ele alıp inceleyecek olan araştırmacı ile mülakatınız olur bu başvuru mülakatı olarak adlandırılır. Bu aşamada size tercüman temin edilir. Mülakatta kim olduğunuz İsveç’e nasıl ulaştığınız, neden ülkenizi terk ettiğiniz, aileniz ve sağlık durumunuz ile ilgili sorular sorulur.
Eğer fonksiyonel olarak konuşma imkanınızı kısıtlayıcı fiziksel, mental veya kendinizi ifade etmenizi engelleyecek başka bir özrünüz varsa ihtiyacınız doğrultusunda bir yardımcı temin edilir.
Mülakatta size iltica süreci, bir sonraki atılacak adımlar, sizin yapmanız gerekenler hakkında ayrıca İsveç’te ikametiniz, mali destek, sağlık yardımı, çocuklarınız için eğitim olanakları gibi pratik meseleler hakkında da bilgi verilir.
İltica süresinde sizinle ilgili nihai karar verilene kadar maddi olarak temel ihtiyaçlarınızı karşılamanız mümkün değilse örneğin işiniz ve başka bir gelir kaynağınız ve maddi olanağınız da yok ise göçmenlik ajansına maddi destek için başvurmanız gerekmektedir.
Bir süre sonra iltica araştırması için ülkenizde kalmanın neden sizin için tehlikeli olduğu konusunda daha fazla bilgi vermek üzere çağrılırsınız.
Açık Mesnetsiz Başvuru
Dosyanızı araştıran kişi, açık bir şekilde iltica etmenizin gerekliliğine dair hiç bir neden görmüyorsa birkaç haftada dosyanız sonuçlanır. İltica için geçerli nedeniniz olmadığına karar veririlirse iltica talebi reddedilir.
Devam Eden Başvuru Süreci
Dosyanızı araştıran kişi aldığı parmak izleri sonucunda elde ettiği biligiler ışığında ve sizin verdiğiniz bilgileri de göz önünde bulundurarak dosyanızın incelenmeye devam edilip edilmemesine karar verir. Her dosyada ayrı bir bireyin durumu incelendiğinden ve her bireyin kendine has durumu farklılık arz ettiğinden dolayı her dosya farklı sürelerde tamamlanır.
Araştırmacı dosyanızı araştırırken diğer devlet kurumlarından bilgi alır, dosyanıza eklemesi gereken durumlar varsa tekrar sizinle irtibata geçer.
İltica Araştırmasını Beklemek
Başvuru neticesini beklerken İsveç’te kalma izniniz vardır.
Son yıllarda İsveç’e iltica başvurusunun artması dolayısıyla başvuru süreci normalden daha fazla uzayabilir bu yüzden sizi görüşmeye çağırmalarını beklemelisiniz çağrıldığınızda da mutlaka görüşmeye katılmalısınız aksi takdirde size yeniden mülakat ayarlamak çok zor olabilir hatta ayarlanamama durumu da söz konusu olabilir.
İsveç’te İlticaya Başvuranlara Yardım Edebilecek Organizasyonlar
Amnesty international
Caritas Sweden
Swedish Network of Refugee Support Groups
Swedish Refugee Advice Center
Save the children
The Swedish Red Cross
The Swedish Red Cross Centre for Victims of Torture and War
Sociala missionen
The Church of Sweden
İltica Kuralları
İsveç elçiliğine müracaat ederek ilticaya başvuramazsınız ülkeye giriş yapmanız gereklidir. İsveçe ulaşamıyorsanzı bulunduğunzu ülkede UNHCR a başvurarak iltica talep edebilirsiniz. UNHCR size İsveçe değil sizin için güvenli olacak en yakın ülkeye yönlendirir.
İsveç’te Birleşmiş Milletlerin Mülteciler ile ilgili kabul ettiği iltica gerekçeleri geçerlidir.
İltica dışındaki korunma çeşitleri
Çok ciddi hastalığı olanların veya insan kaçakçılığına maruz kalmış bireylerin durumu gibi ciddi kişisel durumlarda zulüm tehlikesi olmasa dahi kişinin ikamet izni alma ihtimali vardır.
Kişinin hangi durumlarda koruma hakkı yoktur
Cezai suç gerektiren durumlarda örneğin savaş suçlusu olanlar veya ülkelerinin ulusal güvenliğini tehlikeye atmış kişilerin İsveçte iltica için başvuru yapabileklerinin garantisi yoktur. Bu kişiler buna ragmen ülkelerine döndüklerinde ölüm tehlikesi veya işkence görme riskleri varsa İsveçte geçici ikamet izni alabilirler.
İltica başvurusunu yaparken dikkate almanız gerekenler
İltica başvurunuzu İsveç göç ajansı değerlendirir kurallar ise Birleşmiş Milletler Mülteci Sözleşmesi ve İsveç kanunları tarafından belirlenir.
Korunmaya neden ihtiyacınızın olduğunu sizden daha iyi kimse bilemez Bu sebeple ülkenizde tam olarak ne olduğunu ve sizin bu durumdan ne şekilde zarar görebileceğini net bir şekilde anlatabilmeniz çok önemli. Ayrıca durumunuzu araştırmaya yardımcı olması için yanınızda hikayenizi destekleyecek ülkeniz hakkında her türlü bilgiyi paylaşmanızın da ehemmiyeti büyük.
Zor olsa da ilticaya başvurmanızı gerektiren hakkınızda anlatmanız gereken her önemli detayı anlatmalısınız. Sadece ülkenizin durumunu değil sizin birey olarak bu durumdaki korunma ihtiyacının nereden kaynaklandığını da belirtmelisiniz.
4. Başvuru Sonucu Olumlu Karar
İsveç göç ajansı iltica başvurunuz hakkında bir karar alınca sizi görüşmeye çağırır ve karar hakkında size bilgi verir.
İltica başvurunuz kabul edilirse size mülteci statüsü verilir ve bu statü ile 3 yıl geçerli ikamet ve çalışma izni almış olursunuz. Bu 3 yıl içersine kendi imkanlarınıza kavuşursanız yani kendi kendinizin ihtiyaçlarını karşılayabilirseniz 3 yıl süresi sonunda kalıcı ikamet hakkı alabilirsiniz.
Geçici ikamet izni kararı için temyize gidemezsiniz.
İkamet Kartı
3 Yıllık ikamet ve çalışma izni ile kalıcı ikamet sahibi insanlarla aynı sağlık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Size bu izni gösteren bir ikametgah kartı verilir ancak bu bir kimlik kartı değildir sadece İsveç’te ikamet etmeye hakkınız olduğunu gösterir bununla seyahat etme izniniz de olmaz, seyahat için pasaport gereklidir, bu kartla seyahat dönüşü İsveç’e girme hakkınız vardır.
Vergi dairesine kayıt
Ülkenin sosyal güvenlik sisteminden faydalanmak amacıyla mümkün olan en kısa sürede İsveç vergi ajansına (Skatteverket) kayıt olmanız zorunludur. Kayıt için kimlik kartınızı götürmelisiniz kimlik kartınız göçmenlik ajansı atarafından el konulduysa ajanstan yetkili tarafından aslının fotoposisi olduğu ibaresi bulunmalı ve imzalayanın ismi büyük harflerle yazılmalı.
Buraya kayıt olduktan sonra kimlik dokumanlarına da sahip olursunuz ki bununla banka hesabı da açtırabilirsiniz.
İsveç’te çalışmak
3 Yıllık ikamet izni alan herkesin çalışmaya hakkı vardır. Çalışma iznini, göç ajansı ihtiyacı olana verir. Çalışmaya başlarken işveren kaç yıllık ikamet hakkınız olduğunu bilmek isteyec ektir bu sebeple size sağlanan ikametgah kimlik dokumanlarını işverene göstermelisiniz.
Aile birleşimi
Mülteci olma hakkı elde ettikten sonra eş ve 18 yaş altı çocuklarınız için de ikamet izni alabilirsiniz. İsveç’te aile birleşimi izni alabilmeniz için hem kendinizi hem de ailenizi geçindirebilmeniz şartı vardır. Ailenizin İsveç’e geldiğinde yaşayabileceği büyüklükte bir ikametgah ayarlamalısınız.
İkamet hakkı ne zaman elinizden alınır?
Eğer yanlış bilgi verdiyseniz veya yalan beyanatta bulunduysanız size verilen ikamet hakkı birkaç yıl dahi olsa elinizden alınır.
İkamet iznini uzatma
Geçici ikamet izninizin süresi dolunca tekrar başvurup uzatılmasını talep edebilirsiniz göçmenlik bürosu iltica gerekçenizin devamının gerekliliğine karar verirse geçici ikamet izninizin süresini uzatabilirsiniz.
Geçici ikamet izninizi süresiz ikametgaha çevirebilmek için İsveçte kendinizi ve ailenizi geçindirebilecek maddi olanaklara sahip olmanız gerekmektedir .Bu maddi olanağa sahip olduğunuz halde yaşınız 25 in altında ise süresiz ikametgah hakkını sadece üst orta öğretimin ki bu lise seviyesi veya eşit düzeydeki bir eğitimi tamamlarsanız alabilirsiniz.
5. Başvuru Sonucu Olumsuz Karar
İltica başvurunuz reddedilirse (avslag) İsveç göç ajansı isveçte kalmanızı gerektirecek bir nedeniniz olmadığına karar vermiştir. Başvurunuzun redid halinde iki seçeneğiniz mevcuttur, birinciiz kararı kabul edip ülkenize geri dönmek ikincisi kararı reddedip temyize başvurabilirsiniz.
Kararı reddedip temyize başvurma
Temyiz göçmenlik mahkemesinde görülür ancak siz temyizi göçmenlik ajansına göndermelisiniz. Mahkeme son başvuru sürenize bakar bu bir çok durumda genelde kararın size ulaştığı andan itibaren 3 haftadır.
Göçmenlik ajansı temyizinizi değerlendirir
Ajans önce kararın değiştirilip değiştirilemeyeceğine bakar, eğer kararın değişmesini gerektirecek herhangi bir sebebin olmadığını düşünürse mahkemeye temyizin reddedilmesini önerebilir ancak mahkeme ajanstan farklı karar alabilir.
Mahkemeye temyiz geldiği andan itibaren göçmenlik ajansına değil sorularınızı mahkemeye sormanız gerekmektedir ve bu andan itibaren ajans sizin yol masraflarınızı karşılamaz.
Temyiz başvuru metni nasıl yazılır?
Sizin hakkınızda hangi kararın değişmesini istiyorsanız bunu mahkemeye mektupla tariff etmelisiniz ve size destekleyecek herhangi kanıtlar eklemelisiniz. Temyizinize mutlaka kimlik bilgilerini ve İltica başvuru kartı numaranızı, size ulaşılabilecek bir telefon numarası ve adres de ilave etmelisiniz. Temyizin son başvuru süresine kadar temyizinin göçmenlik ajansına ulaştığından emin olun. Eğeri temyiz mektubunu kendiniz yazamayacağınızı düşünüyorsanız göçmenlik ajansına vekaletnameyi gönderip başka birine yazdırabilirsiniz.
Vekaletname
Vekaletnamede yazının vekaletname olduğu belirtilmeli. Vekaletnamede ful isim doğum tarihi, kimin vekalet verdiği kime vekalet verdiğinin ismi, İsveç kimliği numarası adresi ve vekaleti verenin imzası yer almalıdır.
İkinci temyiz : Göçmelik mahkemesi kararına temyiz
Eğer göçmenlik mahkemesinin de kararına itiraz ederseniz göçmenlik temyiz mahkemesine karar tarihinden itibaren 3 başvurmalısınız.
Temyize gidemeyeceğiniz durumlar
Kabul edip imzaladığınız kararlar
Göçmenlik temyiz mahkemesi kararı
Size geçici ikamet izni verilen karar
Kaynak site : http://www.migrationsverket.se/English/Private-individuals/Protection-and-asylum-in-Sweden.html

Benzer İçerikler

AB Ülkelerinde iltica islemleri ve süreci

admin

İzmir merkezli 40 ilde operasyon: 132 gözaltı

admin

Sezgin Baran Korkmaz’dan ‘İkinci Zarrab olmayacağım’ mesajı

admin

15 yorumlar

pnrpnr Ocak 3, 2019 at 4:09 pm

Merhaba. Irkından dolayı toplum tarafından ayrımcılığa ve şiddete uğradığı belgelerle ispatlanabilen birinin eşi de kendisiyle aynı anda sığınma talebi bulunabilir mi?

Çünkü evi geçindiren insan gidiyor, kimse geçime yardımcı olmuyor, ayrıca kendisi gidince onu soracaklarla eşi olarak yüzleşme durumumuz oluyor yani tehlikede oluyoruz.
Eşimizle aynı anda gitsek ve eşimiz üzerinden başvursak bizi gönderirler mi?

Yoksa sen ne alaka diye geri mi gönderirler? İsveç için sormuştum da.

Cevapla
Editör Şubat 20, 2019 at 2:22 am

Esi ile ayni gerekcelere sahipse evet. Evi gecindirme bölümlerini falan hic katmayin araya. Maddi konular iltica kapsaminda degildir, red sebebidir. Esinizin kosullarini kabul edip ayni sorunlardan dolayi hak ihlallerine maruz kaldiginizi ifade edebilirsiniz.

Cevapla
Seyid Kasım 11, 2019 at 7:12 am

Hali hazirda kürt olmaktan kaynaklı dışlanma ve özgürlük kısıtlamasi var bircok sekilde. Bu nedenle yurt dışındayım. Esim ve çocuğum da yanimda. bulunduğumuz yerde artik guvenli degil. Isvec e iltica etmeyi düşünüyoruz. Benim merak ettigim turkiye de cok iyi okulda tam burslu okuyordum ancak bitmedi. Isvec e iltica ettikten sonra eger kabul alirsam orda universite okuyabilme şansım var mi? Varsa bu hak lisans öğrenimi icin belli bir yas siniri var midir? Bu cok önemli cunku orda eger okul okuyamayacaksam yasam orda da kolay olmayacak biz icin

Cevapla
Ertan Ocak 5, 2019 at 6:54 am

isvecle ilgili hic mi bilgi yok… Hizmetten iltica eden yok… Olumlu olumsuz yorim ve bilgilerinizi lutfen yaziniz

Cevapla
Ahmed jabar Mart 27, 2019 at 8:16 pm

Ben isveçteyim ama çıkış kararım var beni en kısa zamanda ülke dışı edeçekler öyle diyor migrationverkete itiraz hakım yok kaç yıl sonra benim bilgilerimi silerler yine başvurmak için bilen varsa çevaplasın lütfen ihtiyaçım var jabarahmed444@gmail.com

Cevapla
admin Mart 28, 2019 at 4:28 pm

Merhabalar, deport edildikten sonra ülkeye 3-5 veya 10 yıl giremezsiniz diye bir şart koşmazlarsa ve iltica için yeni gerekçeleriniz varsa tekrar iltica başvuru hakkınız bulunmaktadır.

Cevapla
Stochk Mayıs 15, 2019 at 4:24 am

Selam. Bir kamu işi için gerekli olan sınavları kazandım. Sonrasında güvenlik soruşturması sonucunu yaklaşık 5 ay bekledim ve olumsuz kararı çıktı. Bu yüzden kamu işine girmeyi bırakın sahip olduğum işte, oturduğum mahallede, akrabalarım tarafından terörist muamelesi gördük. Ulusal güvenliğe karşı devlet tarafından tehdit olarak fişlendik resmen. Bu isveç ülkesine ailecek iltica konusunda geçerli bir sebep midir?

Cevapla
editor_dr Mayıs 15, 2019 at 8:13 am

Lutfen ekteki makalemizi okuyunuz ve kendi durumunuzu makaledeki kriterlere gore degerlendiriniz.
https://ilticahaberleri.com/iltica-mulakat-stratejileri/

Cevapla
Ahmet Okur Haziran 18, 2019 at 2:25 pm

Merhabalar yaşadığım ülkede silahlı suç örgütü olarak faaliyet gösteren 2 Örgüt hakkında işledikleri suçlar ve Cinayetler hakkında etkin pişmanlık kapsamında ifade vermiş olmam sebebiyle bu örgütlerin hedefi haline gelmiş bulunmaktayım,dosya da benimle birlikte hareket eden 3 arkadaşım bu örgütler tarafından farklı tarihlerde silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmiş ve bir tek ben kalmış bulunmaktayım.Ciddi bir can güvenliğim bulunmakta bu sebeple İsveç şahsıma iltica hakkı tanır mı?Bilgilendirirseniz sevinirim,İyi çalışmalar.

Cevapla
admin Ocak 15, 2020 at 2:01 pm

MErhabalar, 3 yıldan fazla ceza almadı iseniz iltica başvurunuz dikkate alınabilir Süreciniz hassas olduğu için bir avukat ile yönetmeniz daha sağlıklı olacaktır.

https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.

Cevapla
rohan romeo Temmuz 15, 2019 at 6:16 am

Bir Müslüman olarak asla Hristiyan kilisesine, kızıl haç’a güvenmeyin. Onlardan biri olamayacağınız veya yaşantınızdaki eksikliklerin onların tamamlamak isteyeceği bir şey olmadığını, onların kapitalist hayatlarında süsleme olarak yardımsever görüntülerinin sahte olduğunu bilerek avuç açın. Çünkü ben kiliseden yardım istedim ve red ettiler. Tek nedenin cinsel yönelimim olduğunu ima ederek. Ne adli bir suçum ne de toplumsal bir dışlanmam var. En büyük sıkıntım politik görüşlerim, dini inanışım ve kendi dünyamda yaşadığım özel hayatım var. Herkes kadar riyakar herkes kadar ahlaksız yaşamlarında insanları var olduğu gibi değil olmasını istedikleri gibi değerlendirerek gururunuz ve umudunuzu kırıyorlar. Zaten şuan bu ortamda yaşıyorken neden daha da kötü olacak bir ortama girelim ki?

Cevapla
Abdurrahman Ekim 11, 2019 at 7:43 am

Merhaba, Ben üç ay geçerli isveç vizesine sahibim. ama eşim ve 18den küçük 4 çocuğumun isveç vizesi red edildiği için başka ülkelerin vizesini almak zorunda kaldım. eşim ve çocuklar farklı şengen ülkesinin vizesine sahip olduğu halde, biz isveçe ailece iltica başvurusu yapsak kabul eder mi?

Cevapla
admin Ocak 15, 2020 at 1:59 pm

MErhabalar, vize ve oturum durumuna göre youtube videomuzu izleyebilir ve gerekli cevaplara ulaşabilirsiniz.

https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.

Cevapla
burak Aralık 3, 2019 at 7:14 pm

eşcinsel bir çiftiz ve Türkiyede yasal bir evlilik yapıp kendimize özgür bir ortam oluşturamıyoruz. Kendimizi ifşa edersek işimizide kaybetme riskimiz yüksek. Bu nedenlerden dolayı iltica etsek bu talebimiz kabul görür mü?

Cevapla
admin Ocak 7, 2020 at 10:32 pm

MErhabalar, somut deliller sunmanız ve Türkiye’de bu konuda faaliyet yürüten dernek vakıflara üyeliğiniz mevcut ise aktif olarak yer alıyor iseniz iltica talebiniz değerlendirmeye alınabilir.

https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.

Cevapla

YORUM YAP


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/ilticaha/public_html/wp-includes/functions.php on line 4757