Almanya Aile Gündem

İlticacının Aile Birleşimi Ve Almanya’da Yaşam Süreci

İltica eden bir mültecinin aile birleşimi yapma hakkı vardır.Şayet mültecinin ailesi vizeli yada vize muafiyeti olan pasaport ile (yeşil, gri, kırmızı) gelmiş ise aile birleşimleri iltica etme kampına başvuru yapmadan direk yabancılar dairesine başvuru yapılarak gerçekleşmektedir. Ancak iltica eden kişi kaçak yollar ile ülkeye gelmiş ise birleştirelecek olan aile fertleri iltica etme kampına başvuru yapıp burada iltica işlemlerini başlatmak zorundadırlar. Bu aşamadan sonra yabancılar dairesi üzerinden daha önce ilticası kabul olmuş aile ferdi ile aile birleşimi gerçekleştirilmiş olur.

 

 

Aile Birleşimi Ve Yaşam Devamlılığının İşlem Sırası

  1. İlticanın kabulünden sonra BAMF‘dan(Iltica dairesi) posta yolu ile gelen kabul belgelerini (Sarı Zarf) aldıktan sonra en geç üç ay içerisinde aile birleşimi işlemleri yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde mülteci statüsünde aile birleşimi yapma hakkı yanmaktadır. Üç aydan sonra normal Almanya oturumu olan diğer kişiler gibi oturulacak uygun bir mesken ve geçimi sağlayabilecek miktarda gelir beyanında bulunma mecburiyeti doğmaktadır.

 

  1. Sosyal yardımlar dairesine (Sozialamt)giderek iltica kabul belgesini sunduktan sonra Sozialamt‘dan Jobcenter‘e (İş ve İşçi bulma kurumu) devir işlemleri gerçekleşir. Böylece tüm sosyal haklar iş ve işci bulma kurumu (Jobcenter) üzerinde devam eder. Bu şekilde aile birleşimini gerçekleştirmek üzere aile bireylerinin kendi evinlerine yerleşme işlemleri başlanmış olacaktır.

 

  1. İş ve işci bulma kurumu (Jobcenter) dil kursuna kayıt için, ev kiralamak için, ve çocıklara okul yardımı için, doldurmak üzere formlar verecektir. Bu formlar doldurulup teslim edildikten sonra mesleki yeterlilik ve eğitim durumu hakkında mulakat yapılmaktadır.

 

  1. Dil kursu tamalandıktan sonra meslek icra etme hakkı doğacaktır. Bunun içinde diploma ve transkrip tercümesi ve denkliği gerekmektedir.

 

  1. Sosyal yardımlar dairesinin sunmuş olduğu sağlık güvencesi, iş ve işci bulma kurumuna geçtikten sonra bitmektedir. İltica eden kişi iş ve işci bulma kurumunun maddi desteği sayesinde alman vatandaşlarının tabi olduğu bütün sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkına sahiptir. Bu süreçten sonra kişi istediği bir sağlık sigorta şirketini seçme hakkına sahiptir.

 

  1. Kimlik(Ausweis) ve kabul evrakları ile birlikte oturum kartı ve mavi seyahat pasaportunu almak üzere yabancılar dairesine(Ausländerbehörde) başvuru yapılır.Başvuru için iki biometrik fotograf, seyahat pasaport harcı(60 euro civarı) ve parmak izi verilir. Bu süreç ortalama 6-8 hafta arası sürmektedir.

 

  1. Aile birleşimini gerçekleştirmek üzere yabancılar dairesine(Ausländerbehörde) başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvuru için internetten veya yabancılar dairesinden temin edinebilinecek aile birleşimi formları tek tek tüm aile fertleri için doldurulmalı ve yabancılar dairesine verilmelidir. Burada aile birleşimi sağlanması için ilgili belge verilmektedir. Bu belgeyi ilgili birleştirilmek istenen aile fertlerine gönderilir. Onlarda yaşadıkları ülkedeki Alman Büyük Elçiliğine veya konsolosluğuna giderek bu belge ile aile birleşimi vizesi için başvuru yaparlar.(Bu süreç 10-90 gün arası sürmektedir.)

 

  1. Aile birleşimi eşler için de olabilir 18 yaşından küçük çocuklar için de. Nadir durumlarda diğer akrabalar da (Örneğin, kardeşler, büyükanne, büyükbaba) aile birleşimi kapsamında hesaba katılır. Esas itibariyle aile birleşimi için Almanya’ya giriş yapmadan önce bir vize talebinde bulunulması gerekmektedir.

Aile birleşimi konusunda farklı ülkelerde yaşanmış tecrübelerinizi paylaşın yayınlıyalım. Teşekkürler

Benzer İçerikler

Örnek iş başvuru formu; Bewerbungsmuster

Editör

Mülteciler icin Sosyal Haklar Yasasi; Madde 3

Editör

Dublin’de basvuru yapilan ülkenin Insiyatif Kullanmasi

Editör

315 yorumlar

Mustafa Aralık 10, 2017 at 9:48 pm

Hocam kanada ya iltica etmek istiyoruz bir oglum var ve esimle birlikte iltica etmek istiyoruz biran once ne yapmam gerekiyor esimde hamile dusunceniz nelerdir. Resmi olarak nasol gidebilirim tskurler

Cevapla
Manager Manager Aralık 16, 2017 at 6:34 pm

Merhaba, Kanada’ya iltica için yapacağınız başvuru öncesi resmi prosedürü (pasaport/vize işlemleri) tamamlamanız gerekmektedir. Kanada’ya ayak basmanız sürecin başlangıcı itibariyle önem arzetmektedir. Sonrasında iltica talebinize esas teşkil edecek konuların; özellikle can güvenliğinizin tehdit altında olması, size veya ailenize yönelik ciddi bir tehlikenin varlığı talebinizin kabul görmesi noktasında önemli bir kriter olabilecektir.

Cevapla
Mert dogan Mart 20, 2019 at 10:01 am

Merhaba ben size bir arkadaşım için danışmak istedim kendisi almanyada iltica ve 13 aydır sigortalı çalışıyor ancak kendisi bir bayanla evlilik yaptı fakat kısa bir süre içinde kadının bazı kötü alışkanlıkları oldugunu anlıyo ve evi terk ediyo şimdi kendisi hakkında sahte evlilik yaptı diye devlet tarafından mahkeme açıldı ancak kendisi çalışıyo ve hiç bir yerden maddi yardım almıyo bu durumda oturum alabilirmi şimdiden teşekkür ederi

Cevapla
Ayhan Kasım 28, 2019 at 10:52 am

Mrb benim babam bu kış kaandaya iltica edicek fakat ben 19 yaşındayım eğer ilticası kabul olursa beni yanına almasının hiçmi imkanı yok ?

Cevapla
admin Ocak 7, 2020 at 10:38 pm

MErhabalar, bu konuda Hollanda ya da Norveç daha uygun yasalara sahip. Yaşınız 18’i geçtiği için Reşit sayılmaktasınız.

https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.

Cevapla
Ismail Ocak 14, 2019 at 9:43 pm

Iltica Eden Bir arkadasimiz burada yasaya. Alman biriyle ewlenmek istiyor ama ewlendirme dairesi izin wermiyor bunun icin ne yapmali nasil yardimci olabiriz Tesekkurler

Cevapla
Mert dogan Mart 20, 2019 at 10:00 am

Merhaba ben size bir arkadaşım için danışmak istedim kendisi almanyada iltica ve 13 aydır sigortalı çalışıyor ancak kendisi bir bayanla evlilik yaptı fakat kısa bir süre içinde kadının bazı kötü alışkanlıkları oldugunu anlıyo ve evi terk ediyo şimdi kendisi hakkında sahte evlilik yaptı diye devlet tarafından mahkeme açıldı ancak kendisi çalışıyo ve hiç bir yerden maddi yardım almıyo bu durumda oturum alabilirmi şimdiden teşekkür ederi

Cevapla
admin Mart 28, 2019 at 5:21 pm

Konu iltica dışında sahte evlilik olduğundan avukata danışmanızda fayda var.

Cevapla
Cemil Kasım 13, 2019 at 2:22 pm

Hocam almanyada 4 uildir multeciyim ve son zamanlarda duldung olan bir belge var elimde ve. Duldung belgesi elime girmeden 5 aydır almanyada doğan türk bir bayanla evlendim devleten sosyal yardim almiyoruz ve ilticam kabul edilmediği icin beni sınır dışı etmek istedikleni soylediler bu mümkün olabilirmi
Ve aile bileşimi yapmış bir kişi için nasıl bir hakki olabilir yani oturum almak.icin ne yapmam lazim

Cevapla
Emrh Ocak 14, 2020 at 9:25 pm

Aynı sorun bende de var alman vatandaşı ile evlendim duldung verdiler türkiye ye git aile birleşimi vizesiyle gel diyorlar avukata verdik bekliyoruz

Cevapla
Emrh Ocak 14, 2020 at 9:26 pm

Ayrıca devletten geçiniyoruz eşim full çalışıyor almanca a1 belgem de var eşim de alman vatandaşı sizce yollayabilir mi sayın editör ? Nasıl bi yol olur

Emrh Ocak 15, 2020 at 9:11 am

Yanlış yazdım pardon
devletten geçinmiyoruz herşeyimiz var bende önümüzdeki ay full calisacam

Cevapla
Merdan Aralık 18, 2017 at 9:51 pm

Merhaba almanyaya iltica etmek isttyrm. Ben resmi olmayan yoldan giderek iltica etsem ailem turist vizesi ile gelse almanyaya. Ben oturum aldıktan sonra almanyada turist vizesi ile bulunan ailemle birleştirme talep edebilir miyim yoksa aileminde (esim ve cocugum) kampa mı girmesi gerekir.

Cevapla
admin Aralık 27, 2017 at 7:14 pm

Oturum aldıktan sonra aile birleşiminde kampa girmez.
Kolaylıklar dileriz.

Cevapla
Hk123 Kasım 5, 2018 at 4:49 pm

Selamlar
Ben isvicrede iltica durumundaydim ama 1.5 yildir kabul edilmedigi icin kacak durumundayim.
Sorum
Almanyada edindigim bayan arkadasimla
Nasil evlenebilirim?
Tesekkurler cvp icin

Cevapla
Editör Kasım 23, 2018 at 2:55 am

?? Yasal zemine gecmeden evlenme olmaz. Kacak durumdayken evlenme olmaz.

Cevapla
Hasan baki Şubat 7, 2019 at 2:55 am

Selam Almanya’da 4 yıl önce iltica ettım karar daha açıklanmadı her 6 ay da bir oturum veriyorlar bir tane kız arkadaşim var süresiz oturumu var evlenmek istiyoruz ama pasaporttum yok sadece kimlik var pasaportsuz Rathaus da evlilik başvurusu yapabilirmiyim yada evlenebilirmiyim acaba sorun çıkar mı bütün kagıtlar tamam sadece pasaport yok

Editör Şubat 11, 2019 at 2:58 am

Pasaportunuzu gecici olarak Belediye iltica dairesinden isteyebilir.

yusufualiyye Şubat 5, 2018 at 5:58 am

merdan bey twitterden dm atabilir misiniz

Cevapla
emre Ocak 9, 2018 at 3:56 am

Merhabalar,

Cok yararli ve farkli bir site olmus. Bu tarz bilgileri internette tek tek turkce olarak bulmak nerdeyse imkansiz. Emeginiz icin cok tesekkurler. Simdi aslinda benim 2 sorum var. Yazilarinizin hemen hemen hepsini okudum ve emin olamadigim noktalar oldu.

1)Yunanistan italya vb. ulkelerden aldigimiz vizeyle Almanya’ya siginma basvurusu yaptigimizda Dublinden dolayi bizi vizemizi aldigimiz ulkeye gondermek istiyor. Fakat yazilarda atiyorum italyanin yetersiz delilden dolayi reddinden dolayi almanya’da su kadar multeci kaldi yaziyor. Benim burdan cikardigim benim dosyama ben Almanyada iken bakiyorlar ve yeterli delil gormedikleri icin red veriyorlar. Red yedigimiz icin de Almanya bizi gonderemiyor ve bu sefer siginma talebimize Almanya;da devam ediyruz. Dogru anlamis miyim?

2)Bir yazinizin yorumlarinda 6 aylik zaman asimi olursa geri gondermedigini yazmissiniz. Yani ben atiyorum italya vizesiyle almanyaya gidip sigindim ve beni geri gonderme islemleridir vs. vizem bittikten sonra 6 ay daha surdu. beni bu zamandan sonra geri gondermiyorlar degil mi? Ve de bu geri dondurme islemleri ne kadar suruyor?

3)Bir yazida da artik her schengen ulkesinin ayni olanaklari verdigini yazmissiniz. Saglik yardimi egitim vs. yani artik hepsi Almanya’nin siginmaccilara sundugu olanaklari sunuyor mu?

4)son olarak bu yazinizda belirttiginiz 18 yasindan kucuk aile birleismi mevzusu. 18 yasindan buyuk olursa aile birlesimine dahil olamiyor mu?

Cevapla
Manager Manager Ocak 17, 2018 at 2:35 am

Merhaba,
1) İfade ettiğiniz gibidir. Çünkü İtalya red kararını delil yetersizliği sebebiyle vermektedir.
2) Vize süresi bittikten 6 ay sonra ya da Dublin tebliğatı yapıldıktan 6 ay sonra Dublin uygulanmamaktadır. Adres belli olarak 6 ay adresiniz belli olmadan 18 aylık süre aşımında geri gönderilmeniz söz konusu olmamaktadır. İltica ettiğiniz ülke 3 ay süre zarfında ilgili Schengen ülkesine sizi gönderme konusuna dair kararını bildirmesi, ilgili Schengen ülkesinin bunu müteakiben 2 ay içerisinde red ya da kabule ilişkin cevap vermesi gerekmektedir. İltica ettiğiniz ülkenin ise 1 ay içerisinde gönderme işlemini gerçekleştirmesi gerekmektedir.
3) Henüz uygulama usül esas ve tebliğleri yayımlanmadığı için konunun uygulanması beklemededir. Konuyla ilgili bilgiye ulaşmamız halinde sizlerle paylaşmayı ümit ediyoruz.
4) 18-21 yaş arası da aile birleşimine dahil olmaktadır. Zaman zaman 25 yaşına kadar aile birleşiminin gerçekleştiğini de görmekteyiz, bu tamamen kanuni mevzuat kadar memurun inisiyatifine de bağlı olarak gerçekleşebilmektedir. Anne babalar bakıma muhtaçsa onlarda da istisnai durum olarak aile birleşimi sağlanabilmektedir.

Cevapla
ersan Ocak 30, 2018 at 2:02 pm

Selam aile birlestirme suresi olan 3 ay icinde birda multeci statusu kazanmis kisinin aileyi birlestirme istegini yapmasi yetiryormu yoksa bu 3 ay icinde birledtirme yapmak istedigi aile ferdi de ordaki almanya konsolosluguna basvurmali mi

Cevapla
Editör Şubat 7, 2018 at 12:03 am

Basvuru yapan kisinin kabül belgesi geldikten sonra ailesi bulundugu ülkedeki konsolosluga giderek vize islemlerini yapar ve verilen vize ile iltica yapan kisinin yanina gelirler; aile birlesiminden kasit budur.

Cevapla
nahit Şubat 4, 2018 at 8:52 pm

Kara yolu ile Almanya ya gelenler geldikleri güzergahı bilmediklerini söylerse nasıl bir sonuç ile karşılaşıyorlar.

Her halukarda iltica etmiş mi oluyorlar. Uygulamalar nasıl.

17 Ve 13 yaşlarında çocuklarım var. Normal olarak almanya ya gelse aile birleşimi yapılabiliyor mu

Cevapla
Editör Şubat 4, 2018 at 10:20 pm

Bir kişi iltica edeceği ülkeye hangi güzergahtan geldiğini söylediği takdirde iltica ettiği ülke söylediği ülkenin sorumluk almasını isteyebilir. Bundan dolayı özellikle balkan ülkeri ve AB ülkelerinin kimileri Şengen bölgesi içinde değil. Dolayısıyla, Karayolu güzergahlarının karmaşıklığından dolayı yol güzergahında hangi ülkelerden geçildiği yorgunluk, dikkatsizlik, uyku, stress vb. nedenlerden dolayı pek bilinmediği Dublinden sorumlu olacak ülke tespit edliememekte ve dolayısıla Dublin uygulananmamaktadır. Aile birleşimi ile ilgili ise ilticanız kabul olduktan sonra 3 ay içinde aile birleşimi yapabilirsiniz.

Cevapla
yusufualiyye Şubat 5, 2018 at 6:00 am

nahit bey twit dm lütfen?

Cevapla
nihat Şubat 5, 2018 at 9:12 am

Bir ülkenin şengen bölgesinde olmaması dublin in uygulanmasını İMKANSIZ mı kılar. Örneğin hangi ülkeler…

Cevapla
Editör Şubat 6, 2018 at 9:43 pm

Evet, Dublin’i imkansiz kilar; örnegin Sirbistan, Bosna-Hersek, Makedonya, Anavutluk vb. gibi.

Cevapla
nurgul Temmuz 18, 2018 at 9:25 pm

slm eşim isviçrede B .oturumuna sahip ben almanya vizesiyle isviçreye gidip iltica olsam eşimle aile birleşimine basvursak kabul olurmu

Cevapla
Editör Temmuz 18, 2018 at 11:33 pm

Sizin durumunuzda zaten karsilikli bir oturum bir vize var; eger herhangi bir tarafta -Anne ya da Baba’nin yaninda cocuk yoksa- yasi büyük olan kisinin oldugu ülke sorumlu olur ancak esnizin zaten oturumu var; Dublin geregi zaten sizi esinizin yanina göndermeleri gerekir. Ya da kendiniz esinizn bulundugu ülkeye gidip iltica edebilirsiniz; esiniz eger iltica edip oturum aldiysa sizin islemleriniz de onun dosyasina dahil edilip hizli bir kararla size de kabul verilecektir -Aile birlesimi-. Eger esiniz iltica etmemis ise sizin icin esinizden ya oturum kanununa göre sartlar istenecektir ya da siz iltica sürecinizin sonucunu bekleyeceksiniz. ihtimallere göre yazdim, detaylari bilmedigim icin.

Cevapla
Emine Kasım 25, 2019 at 6:39 pm

Merhaba .eşim 3 yıldır Almanya’da.ve daha oturum izni almamış .gelecek ayın 20 sinde kendisinden evlilik cüzdanı istemişler bu önemli bir gelişmemi?

Cevapla
Hkn Şubat 6, 2018 at 3:40 pm

Merhaba , ben 24 yaşındayım . almanya ya 2 kez başvuru yaptim 17 yasimda aile birlesimi 23 yasimda üniversite başvurusu . 2 side red ile sonuçlandı . B1 seviyesi bilmem gerekiyormuş . Bunu almanya dışında öğrenmem gerekliymis . Vizeyi alamıyorum . Ben bi şekilde almanya ya gitsem babamla aile birlesimi yapma şansım var midir ?
Cevabınız için teşekkür ederim .

Cevapla
Editör Şubat 7, 2018 at 12:00 am

Siz 18 yasindan büyük oldugunuz icin sadece varsa esiniz ya da cocuklariniz ile aile birlesimi yapabilirsiniz. Ailenizden iltica basvuru yapan ve basvurusu kabul edilen olsa bile babaniz sizi aile birlesimi statüsünde yanina getiremez. Ancak kendiniz vize alir ya da yasamis oldugunuz magduriyetler; baski, tehdit, takip olmsai halinde iltica basvurusu yapmaniz halinde basvurunuz kabul edilir ve size oturum verilir. Basvurunuz kabul edilmesi ilticanizi gecerli kilan gerekceleriniz olmasiyla dogrudan iliskilidir.

Cevapla
Kenan Eylül 26, 2019 at 5:47 pm

Merhaba ben Fransa’da iltica yaptım ilk red verdiler şimdi itiraz ettim kabul edildi mahkememin olmasını bekliyorum benim sorum şu Almanya da evlenmek istediğim birisi var kendisi Alman vatandaşı onunla evlenip Almanya’da yaşamaya düşünüyorum ilticacı durumunda iken evlilik nasıl yapabilirim ve evlendikten sonra Almanya’da yaşayabilirmiyim tekrar Türkiye’ye dil sınavı için gönderirler mi ve evlenmem için belirli bir zamanı varmı lütfen çok acil bir cevap veriniz .emeğinize sağlık

Cevapla
Hkn Şubat 7, 2018 at 11:40 am

Merhaba
18-21 yaş arası da aile birleşimine dahil olmaktadır. Zaman zaman 25 yaşına kadar aile birleşiminin gerçekleştiğini de görmekteyiz. Böyle bi cevap yazmistiniz. 24 yaşındayım ve yeni mezunum . Almanya vizesi alamıyorum . Babamla neden aile birlesimi yapamıyorum . Aile birlesimi için iltica edemez miyim
Teşekkürler

Cevapla
Editör Şubat 8, 2018 at 4:26 am

Öncelikle sunu bilmemiz gerekir; babanizin iltica süreci snuclandi mi? Eger Kabul karari aldi ise yetkili kurumlara aile birlesimi icin basvuru yapmasi gerekir. Orda kendisine detayli bilgi verilecektir. 18 yasindan büyüklerin aile birlesimi yoluyla davet edilmesi istisnai durumlar kapsamindadir; gerekce sunulmasi gerekir ama yine de babaniz sizinle alakali olarak da bilgi alabilir. Sayet babanizin henüz kabul belgesi gelmemis ise zaten kabul belgesini beklemeniz gerekmektedir.
Almanya Oturum Yasasi Madde 32
Çocukların Getirilmesi
(2) 16 yasını doldurmus resit olmayan bekâr bir çocuga oturma izni, Alman diline vakıf
olması veya çocugun, oturma izni talep tarihine kadarki egitimi ve yasam tarzı itibarıyla
Almanya Federal Cumhuriyeti’ndeki hayat sartlarına uyum saglayacagının mümkün
görülmesi ve anne-babanın her ikisinin ya da velayeti tek basına üstlenen anne veya babanın
oturma izni, yerlesme izni veya Avrupa Birligi oturma izni sahibi olması halinde verilir.

Cevapla
Hkn Şubat 8, 2018 at 9:06 am

Babam uzun süredir oturumlu . Ben başka yollardan almanyaya gelsem. babamla aile birlesimi için iltica edebilir miyim . Demek istedim . 17 yaşımdayken babamın gelir yetersizliği sebebiyle red geldi . O başvurudan bi şey çıkar mi ? şu an geliri iyi .
Teşekkür ederim

Cevapla
Editör Şubat 8, 2018 at 10:56 pm

Babanızın yeterli geliri varsa vize alma şartlarını da yerine getirebiliyorsanız daha önce vizeniz red olsa bile evraklarınız düzgünse Almanya vizenizi verebilir.

Cevapla
Abdullah Şubat 15, 2018 at 12:46 pm

Sa kolay gelsin
Almanya veya Kanadaya iltica etmeyi düşünüyorum.Ardından Aile birleşimi yapmayı planlıyoruz.1 yaşında bebeğimiz var.İki sorum olacak olacak

1.Aile birleşimi için Alman makamları benden ne gibi belgeler istiyor.Eşim konsolosluğa giderse ondan ne gibi belgeler istiyor.Ayri ayri cevaplayabilir misiniz

2.Aile birleşim işlemleri yapıldıktan sonra eşim hangi süre zarfında gelebiliyor bu süreç uzatılabiliyor mu ?

Cevapla
Editör Şubat 16, 2018 at 1:47 am

Aile birlesimi iltica basvurusunun sonrasinda kabül verilmesi, 1-Asyl ve 2-Flüchtling statüsü verilmesi halinde 3-4 ay icinde gerceklesiyor; diger kabül türü 3-Subsidiärer Schuzt / gecici koruma verilmesi halinde 2 sene aile birlesimi icin beklenilmesi gerekiyor. Aile birlesiminde istenen evraklar icin asagidaki linki okuyabilirsiniz; https://ilticahaberleri.com/aile-birlesimi-icin-alman-konsolosluguna-teslim-edilmesi-gereken-evraklar/

Cevapla
Çağla Ağustos 13, 2019 at 4:01 pm

Almanyaya irtica yapan biri ülkesine kısa süreliğine düğün yapıp dönecek kadar geri gelebiliyor mu

Cevapla
admin Ocak 16, 2020 at 10:09 pm

MErhabalar, irtica değil kavramımız “İltica”dır. İltica çocuk oyuncağı değil şakası bile olmayacak kadar hayati önem arz eden bir durumdur. İltica edip kendi ülkenize geri dönme fikrini dahi düşünebiliyor iseniz iltica gerekçeniz yok demektir.Kendi ülkenize gittiğiniz takdirde ilticanız yanar.

https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.
Site üzerinden aylık olarak sorulara cevap vermekteyiz. Twitter ve youtube üzerinden günlük cevap verilmektedir.

Cevapla
Ali Veli Mart 2, 2018 at 9:04 am

Ben ve çocuğum Almanya vizesi ile Almanya’ya gelip iltica başvurusu yaptıktan sonra, yaklaşık ne sürede kaçak yolla Yunanistan’a geçen, pasaportu olmayan eşimi Almanya’ya getirebiliriz.

Cevapla
Editör Mart 2, 2018 at 1:42 pm

Süre uzunlugu sizin basvurunuzun ne kadar sürecegine bagli; ilticinizla ilgili kararin aciklanmasi ortalama 6 ay – 1 yil kadar sürüyor. Cok daha erken kabul belgesi alanlar da var. Siz kabul belgesi aldiktan sonra 3-4 ay icinde ailenizi yaniniza alabilirsiniz. Öngörü olarak iltica dairesi basvurunuzu 6 ay icinde cevaplamayi planlar ama bazi nedenlerle bu uzayabilir. Red karari verilmesi halinde süre daha da uzayabilir. Süre icin kesin konusamayiz ama eger Dublin’e takilmamissaniz, dosyanizi iyi hazirlamissaniz, red karari almazsaniz 6-12 ay icinde kararinizi alir sonrasinda 3-4 ay icinde ailenizi yaniniza alabilirsiniz.

Cevapla
LEVENTT Mart 2, 2018 at 11:52 pm

MERHABA BEN ALMANYA YA ILTICA ETTIM VE DAHA DAVAM SURUYOR SANIRIM 1-1.5 YIL KADAR SURUYOR BU DAVA. SORUM ŞU, ALMANYA DA EVLENIRSEM ILTICA TALEBIMI GERI CEKEBILIR MIYIM? VEYA NE ZAMANA KADAR GERI CEKEBILME OLANAGIM VARDIR ? AYRICA ILTICA DAVAM SURERKEN EVLENIRSEM VE B OTURUM ALIRSAM ULKEYE GIRIS CIKIS YAPABILIR MIYIM ?

Cevapla
Editör Mart 3, 2018 at 3:04 am

Almanya’da bulundugunuz esnada farkli bir gerekce ile oturum almaniz halinde iltica sürecini de beraberinde yürütebilirsiniz. Bu sürec icerisinde is, evlilik, ögrencilik vb. nedenlerle oturuma basvurabilir, sartlari karsilamaniz halinde oturum alabilirsiniz. Ikamet Yasasinda hangi gerekcelerle oturum alabileceniginizi bulabilirsiniz. Detayli bilgi icin Ikamet yasasina göz atabilirsiniz; https://ilticahaberleri.com/almanya_ikamet-kanunu_turkce/

Cevapla
eren Mart 7, 2018 at 6:17 pm

eşim avusturya vatandasi suan turkiyede yasiyoruz esimi direk avusturyaya gondersem kacak yolla gecip esimle burda yasamak istiyorum desem ne olur

Cevapla
Editör Mart 8, 2018 at 8:42 pm

Esiniz eger Avusturya’da bulunursa ve siz yanina giderseniz; a-Oturum almaya hakkiniz olur. b-Avusturya’ya gecemez de baska bir ülkede iltica basvurusu yaparsaniz Dublin geregi sizin dosyanizi Avusturya’ya vermeleri gerekir, esinizin Avusturya vatandasi olmasindan dolayi. Baska bir ülkede de basvuru yapsaniz esiniz Avusturya’da bulunursa sizi Avisturya’ya gönderirler.

Cevapla
Mehmet Mart 8, 2018 at 9:44 pm

Merhabala
Ben isvicredeyim 3 aydır mülteci olarak kamptayım siyasi iltica talebim var mahkemelerimden dolayı geldim. Eşim turkiyede fakat onun herhangi bir siyasi durumu yok ben oturum almadan önce onu yunanistan vizesiyle getirirsem iltica başvurusunda bulunursa red verip geri gonderirler mi? Tesekkur ederim.

Cevapla
Editör Mart 9, 2018 at 10:23 pm

Iltica basvurusu yapan bir kisi geri ülkesine gönderilmez sizin icin gecerli olan hususlar sizden dolayi; aile birliginin bu sorunlar nedeniyle bozulmus olmasindan dolayi esiniz icin de gecerlidir. Esiniz herhangi bir sengen ülkesinde basvuru da yapabilir ya da sizin sürecinizin sonuclanmasini da bekleyebilir.

Cevapla
Mehmet Mart 8, 2018 at 9:48 pm

Jj

Cevapla
Betül Mart 15, 2018 at 11:15 am

Meraba benim eşim italyada süresiz oturum aldi almanyaya gtti 1 buçuk yilsir almanyada oturumu var ama aile birlesimi yaptim red geldi oturumunda bi madde var o maddeye gre o oturumu bitmeden beni götüremiyo ben italyya gidip ordan almanyaya gitsem iltica etsem eşimn bütün evraklari tamamken bana oturumu ne zaman verirler

Cevapla
Editör Mart 15, 2018 at 1:02 pm

Aile Birlesimi ilticasi kabul edilen kisiler icin bir hak olarak taninir. Esiniz Almanya’ya normal yollardan geldiyse Oturum kanunundaki sartlari karsilamasi gerekir. Iltica durumunda bu sartlar aranmaz ama sizde esinzin aldigi oturum iltica temelli olmadigi icin esiniz de bu sartlari karsilamasi gerekir. Oturum Kanununun Aile Birlesimi bölümüne bakmanizi tavsiye ederim; sayfa 31-38 https://ilticahaberleri.com/wp-content/uploads/2018/01/IKAMET-KANUNU-YASASI-Türkce.pdf

Cevapla
HASAN Mart 15, 2018 at 1:11 pm

MERHABA BEN ISVICRE DE ILTICACIYIM SU AN. TURKIYEDE BIR DAVAM VEYA CEZA DURUMUM YOK. SORUM SU, DAVAM SONUCLANMADAN ORDA EVLENIRSEM TURKIYEYE GERI DONEBILIR MIYIM. ETRAFTA COK FAZLA BILGI KIRLILIGI VAR KIMI 10 YILDAN BAHSEDIYOR DOGRUSUNU SOYLER MISINIZ?

Cevapla
Editör Mart 15, 2018 at 1:15 pm

Sorunuzu anlamadim, nerde evlenirseniz?

Cevapla
HASAN Mart 15, 2018 at 1:34 pm

ISVICRE DE. YANI IKTICA ETTIM VE BU 1 2 YIK SURUYORMUS BEN O ARADA ISVICREDE EVLENIRSEM TEKRAR TURKIYEYE GERI DONEBILIR MIYIM? BAZILARI 10 YILDAN BAHSEDİYOR AMA SONUCTA BIR DAVAM YOK.

Cevapla
Ertaş Ağustos 19, 2019 at 11:45 pm

Merhaba
Eşim almanyada siyasi sığınma talebinde bulundu. Ben türkiyedeyim. Oturum aldığında aile birleşimi için yapmamız gerekenler neler ve ne kadar sürede sonuçlanır?

Cevapla
admin Ocak 16, 2020 at 4:55 pm

MErhabalar, 6 hafta kadar sürmekte lütfen bir idata servisine gidip gerekli belgeleri alabilirsiniz.

https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.
Site üzerinden aylık olarak sorulara cevap vermekteyiz. Twitter ve youtube üzerinden günlük cevap verilmektedir.

Cevapla
Ysmn Mart 16, 2018 at 10:10 am

Eşim Almanya’da iltica kabulünü bekliyor. Eşim kabul aldıktan sonra ben ve çocuklar şengen vizesiyle yanına gitsem aile birleşimini almanya ‘da tamamlayabilir miyiz ?Teşekkürler

Cevapla
Editör Mart 19, 2018 at 12:15 am

Elbette, ister esinizin kabul belgesine istinaden belgelerinizi hazirlar vize alir aile birlesimini gerceklestirirsiniz ister kendiniz vize alir Almanya’ya gelirsiniz ve aile birlesimini yaparsiniz. Esinizin aile birlesimi hakki olduktan, yani basvurusu kabul edildikten sonra fark yok.

Cevapla
Kasım Eylül 25, 2019 at 7:34 pm

Selamlar Bu dediğinizin yasal dayanağı nedir çünkü aynı durumdayım yani ailem schengen turist vizesi ile yanıma geldi ve burda birleşim yapmak istedik ama benden ailemi geri göndermem isteniyor. Gidip alman konsolosluğundan aile birleşimi vizesi alıp öyle gelsinler denildi. Burda aile birleşimi nasıl yapılabilir.

Cevapla
HASAN Mart 16, 2018 at 2:20 pm

MERHABA BEN ISVICRE DE ILTICACIYIM SU AN. TURKIYEDE BIR DAVAM VEYA CEZA DURUMUM YOK. SORUM SU, DAVAM SONUCLANMADAN ORDA YANİ ISVICRE DE EVLENIRSEM TURKIYEYE GERI DONEBILIR MIYIM. ETRAFTA COK FAZLA BILGI KIRLILIGI VAR KIMI 10 YILDAN BAHSEDIYOR DOGRUSUNU SOYLER MISINIZ?????

Cevapla
HASAN Mart 18, 2018 at 3:26 pm

Neden cevao vermiyorsunuz ?

Cevapla
Mehmet Nisan 3, 2018 at 7:46 am

Merhaba yeşil pasaportlu dr almanya ya iltica etse iltica ettikten sonra türk asıllı almanyada doğmuş alman vatandaşı ile almanyada evlense ılticaciya nekadar sürede oturma izni verirler? Iltica eden kişi yi ülkesinde ceza alma durumu var ise evlilik islemleri için tekrar ülkesine gönderme gafletinde bulunurlar mi ?

Cevapla
Editör Nisan 3, 2018 at 11:00 pm

Eger her ikisi de Almanya’da ise kisa süre icinde evlilik gerceklestigi an oturumunu alir. Yalniz Aile birlesimi icin Ikamet yasasindaki gerekli sartlari yerine getirmek ve bulundugunuz sehrin evlendirme dairesinden Termin almak biraz zaman alabilir. Takriben 2-6 ay gibi bir süre gerekebilir.

Hayir iltica durumundan dolayi ülkesine gönderme olmaz ama ülkenizin Almanya konsoloslugu iltica basvurusu yapan kisinin islemlerinde, hakkinda arama-yakalama vb. bir karar varsa sorun cikarabilir.

Madde 28
Alman Vatandaslarının Aile Birlesimi
(1) Mutat ikameti Federal Almanya’da bulunmak sartıyla,
1. bir Alman vatandasını yabancı uyruklu esine,
2. bir Alman vatandasının yabancı uyruklu, resit olmayan bekâr çocuguna,
3. elayet hakkının kullanılmasını teminen resit olmayan bekâr bir Alman vatandasının yabancı
uyruklu annesine veya babasına
oturma izni verilir. Oturma izni, 5’inci maddenin 1’inci fıkrasının 1 nolu hükmünden farklı
olarak 1’inci cümlenin 2 ve 3 nolu hükümlerinde öngörülen durumlarda verilir. Oturma izni,
5’inci maddenin 1’inci fıkrasının 1 nolu hükmünden farklı olarak kaideten 1’inci cümlenin 1
nolu hükmünde öngörülen durumlarda verilmelidir. Aile birliginin önceden Federal
Almanya’da kurulmus olması halinde resit olmayan bekâr bir Alman vatandasının velayet
hakkını haiz olmayan anne veya babasına 5’inci maddenin 1’inci fıkrasının 1 nolu
hükmünden farklı olarak oturma izni verilebilir. 30’uncu maddenin 1’inci fıkrasının 1’inci
cümlesinin 1 ve 2 nolu hükümleri, 3’üncü cümlesi hükmü ve 2’nci fıkrasının 1’inci
cümlesinin hükümleri 1’inci cümlenin 1 nolu hükmünde öngörülen durumlarda aynen
uygulanır.
(2) Bir yabancıya, 3 yıldan beri oturma iznine sahip olması, bir Alman vatandasıyla aile
birliginin Federal Almanya’da devam ediyor olması, bir sınırdısı etme nedeninin mevcut
olmaması ve basit tarzda sözlü olarak Alman dilinde anlasabilmesi halinde, kaideden
yerlesme izni verilir. Ayrıca, aile birligi devam ettigi sürece oturma izni uzatılır.
(3) Alman vatandasının Federal Almanya’daki mutat ikametinin, yabancının ikamet izninin
yerine geçmesine istinaden 31’inci ve 35’inci madde hükümleri uygulanır.
(4) Diger aile fertleri için 36’ncı madde hükmü uygulanır.
(5) Oturma izni, bir iste çalısma hakkı saglar.

Cevapla
Mordem Temmuz 25, 2019 at 8:43 pm

Merhabalar bn evlenmek istiyorum 2 yildir zaten resmi olarak beraber kaliyoruz.tum evraklarim tamam ama pasapotum yok pasaport icin kosolosluga bas vurdum turkiyedeki durumumdan kaynakli vermediler nasil bir yol izlemem gerekiyor sizce yardimci olabilrimisiz

Cevapla
editor_dr Ağustos 8, 2019 at 2:56 pm

evlilik dairesine gidip pasaport alamadığınızı anlatın. pasaport olmasa bile evlilik işlemleri yapılabilmektedir.
bu konudaki makalemizi okuyun.

https://ilticahaberleri.com/multeciler-evlenebilir-mi/

Cevapla
Kaya Nisan 3, 2018 at 8:48 pm

Selam şuan almanyada iltica kampındayım ben türk vatandaşıyım eşim ermenistan vatandaşı bir çocugumuz var oda türkiyede doğdu türk vatandaşı kısaca ltica başvurumuzu yaptık eşim ile ben farklı ülkelerin vatandaşı oldugumuz için iki ayrı dosya halinde başvurumuzu aldılar ama her ikimizde negatif cevap aldık verilen cevapta eşimin ermenistana sınır dışı edilecegi benim be çocugumun türkiyeye sınırdışı edilecegi sonrasında türkiyeden vize alıp ermenistana gidip oraya yerleşmem gerektiğini söylüyorlar yani böyle bir hakları varmı sonuçta ben ermenistan vatandaşı değilim orada yaşamak istemiyorum eşim ile beni ayrı ülkelere sınırdışı edebilirlermi biz itirazımızı yaptık şuan cevap bekliyoruz ama sizede bir sorayım dedim sizce böyle birşey olabilirmi şimdiden teşekkür ederim

Cevapla
Editör Nisan 3, 2018 at 11:30 pm

Mahkemeye itiraz etmeniz önemli. Aile birligi kurali nedeniyle esinizi ve cocugunuzu Ermenistana, sizi Türkiye`ye göndermeleri uygun degil O nedenle size vize alip Ermenistana yerlesmeniz söylenmis. Esiniz daha önce Türkiye’de miydi? Yoksa sonra mi tanistiniz? Mülakatlarinizda temel gerekceler nelerdi? Esiniz ya da siz, herhangi biirinizin kabul almasi halinde aile olarak Almanya’da kalirsiniz. Mülakat sunumunuzdaki iltica gerekcelerini ve Red kararindaki red gerekcelerini uzman bir avukat incelettiriniz.

Esinizin dosyasi, gerekceleri ile sizinki farklidir. Esiniz gerekcelerini Ermenistana göre siz ise Türkiye’ye göre yazmaniz gerekmektedir ancak esinizin herhangi bir iltica gerekcesi yoksa red vermeleri gayet dogal. Sizin ise temel iltica gerekceleriniz nelerdi bunlari tekrar gözden gecirin.

Siz bir aile olarak Ermenistan ya da Türkiye’ye gönderilmeniz durumunda zaten iltica gerekcesi olacak bir durum oluyor. Ayrica bu durumdan cocugun olumsuz etkilenmesi de söz konusu. Dolayisiyla Avukatiniz 1-Aile Birligi konusuna; 2-Farkli iki etnik köken nedeniyle bu iki ülkeden herhangi birine gönderme yapilamayacagina; 3-Geri gönderme halinde ilticaya gerekce teskil edecek durumlar olusacagina; 4- Geri gönderme isleminin cocuk üzerinde olumsuz etkileri olacagina dair iyi bir gerekceler kurgusu hazirlamasi lazim. O yüzden hem aile hukuku ve hem iltica hukuku konusunda uzman bir avukata gitmenizi tavsiye ederim.

Cevapla
Veli Nisan 6, 2018 at 8:12 pm

Merhaba ben kasım ayında Almanya’ya iltica ettim.eşim de aralık ayında belçikada iltica etmek zorunda kaldı.kararlarımız açıklanmadan aile birleşimi için başvuru yaptık.henüz bi cevap gelmedi 4 aydır karar bekliyoruz.burada öncelik yaş mı veya önce başvuru yapana mı bakarlar ??

Cevapla
Ragip Turan Nisan 7, 2018 at 5:13 pm

referamdumdan once yargitayca yasaklammis turkiyeden erisime kapatilmis gazetede yerde referamdumla ilgili makalemlerim 2 adet cikti. mart 2017de
daha soralari da sosyal medya hesapima azi tehditler geldi ciddi ciddi sosyal medya paylasimlarimdma oturu… mesaj kutuma…..ver adresini alsin seni millet daha tehdit yasam ihlalai tarzinda….kufur degil tam tehdit!!!!!

yasadigim iltica ettigim ulkede hizmet dostlari ile iliskim vardi hatta “kartvizitleri” vardi iliskimi kanitlamak icinde iltica dosyama ekledim kartvizitleri

daha evvel de b.asya ile havale islemim olmustu 2011yaz mevsimimde de.ayriti ile soyledim. kimdem hangi ulkeden hangi asya supesi vs…iste.
hizmet dersanelerinde iki yil egitim aldim dosyama kimlik kartlaarimi kanitladim

sizce iltica alir miyim.

Cevapla
Ragip Turan Nisan 7, 2018 at 5:19 pm

mesaj kutuma tehdit mesaji atan profil troll hesap falan degil! fake sahte gunluk acilmis hesapta hic degil. kelli felli olan gecmisi 2009 kadar uzanan erdocu akpli reel kamu gorevlisi ogretmen kisiye ait bir hesap….soylemek isterim!

Cevapla
Ragip Turan Nisan 7, 2018 at 5:22 pm

ver adresini alsin seni millet tarzimda hatirlamadigim hatirlmak istemedigim cok pis ifadelerdi

Cevapla
Sait Nisan 7, 2018 at 7:03 pm

Hocam Selamlar;

7. maddede ‘Aile birleşimini gerçekleştirmek üzere yabancılar dairesine(Ausländerbehörde) başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvuru için internetten veya yabancılar dairesinden temin edinebilinecek aile birleşimi formları tek tek tüm aile fertleri için doldurulmalı ve yabancılar dairesine verilmelidir. Burada aile birleşimi sağlanması için ilgili belge verilmektedir.’

Ben 3 martta almanyada mülteci kabulü aldım, yabancılar şubesine aile birleşimi için başvuru yapmak için gittiğimde, danışmadaki görevli bilgisayarda 10 sn süren bir işlem yaparak aile başvurumun tamamlandığını söyledi. Bu işleme ait bir belge istediğimde öyle bir belge yok dedi. Acaba aile birleşimi işlemim yapıldımı nasıl öğrenebilirim. Başvuru için form doldurulması gerekiyor demişsiniz bu formu nereden temin edebilirim. İnternet adresi verebilirmisiniz. Aynı durumda olan 5 kişiyiz. Hepimize aynı işlemi yaptı. Ayrıca aile birleşimi yapmak istediğim kızlarımdan biri 18 diğeri 17 yaşında, bunlar için aile birleşimine başvurabiliyormuyum, başvuramıyorsam onları başka nasıl getirebilirim. Dil kursu, ünv eğitimi vs.
hocam lütfen konuyla ilgili bilgi verin çünkü hiçbiryerde bu sorularımın cevabını net alamadım.

Cevapla
Editör Nisan 8, 2018 at 1:59 am

Basvuru yaptiginiz yere Dilekce yazip durumunuzu sorun; cevabi elinizde sakli tutun. Bu tür Dilekcelere ”Sachstandanfrage” deniyor. Almancasi iyi olan birisiyle biraz önce Twitter adresinde paylastigimiz Sablona göre durumunuzu sorup, bilgi alabilirsiniz. Sachstandanfrage; Dosya durumu sorgusu demek.

Cevapla
Yıldız Nisan 22, 2018 at 9:47 pm

Merhaba,gerekli formu bulabildiniz mi acaba? Bana da gerekli de,selamlar…

Cevapla
Veli Nisan 8, 2018 at 2:12 pm

Soruma cevap bekliyorum bilgilendirirseniz sevinirim

Cevapla
TMR Nisan 10, 2018 at 2:09 pm

merhabalar
Türkiye’den Hollanda vizesi alıp ordan İsviçreye geçip İsviçre vatandaşı biriyle evlenirsem İsviçre vatandaşlığı veya oturum hakkı alabilir miyim? Oturum alabilmek için kaç yıl boşanmamamız lazım(Almanya’da bu sürenin 3 yıl olduğunu duymuştum)? Bu evlilikle tahmini ne gibi bir sürede oturum hakkı alırım? Bu oturum hakkı kaç yıllık olur? Şimdiden teşekkürler.

Cevapla
Gonul Nisan 12, 2018 at 1:40 am

Merhaba. Bu yaz 18 yasini doldurmus oglumla bir ab ulkesine iltica etmek istiyoruz. Oglum vicdani redci olarak iltica gerecekcesi sunabilir mi?Ikimize aydi olarak mi acilir yada beraber mi? Benim ayri gerekcelerim var bu arada.

Cevapla
Editör Nisan 19, 2018 at 9:41 pm

Vicdani red iltica gerekcelerinden biridir ama kabul konusunda birsey diyemem. 18 yasindan büyük oldugu icin dosyalariniz ayri incelenir ayni yerde kalirsiniz.

Cevapla
Veli Nisan 13, 2018 at 6:44 am

Merhaba
Ben esim ve iki cocugumla 10 aydir Arjantinde yasiyorum
Buraya iltica muracaatinda bulunduk ama henuz kabul edilmedi.
Esimin ve cocuklarimin padaport sureketi bitti benim devam ediyor.
Ben Arjantinden Almanya ya gidup iltica etsem ailemi aile birlesiminden Almanya ya getirebilir miyim
Yada basja bir yol var mi
Aikecek Almanya ya iltica etmek istiyoruz

Cevapla
Editör Nisan 19, 2018 at 9:48 pm

Kabul alirsaniz ailenizi yaniniza 3-4 ay icinde alirsiniz ma iltica sürecinin sonuclanmasi ortalama 6-9 ay sürebilir + 3-4 ay aile birlesimi, bunu dikkate aliniz.

Cevapla
Mechul Nisan 13, 2018 at 8:11 pm

Merhaba benim alman vatandasi cocugum var alman vatandasi eşimle boşanmak üzereyim ben İtalyadan sengen vizesi alıp gitsem almanyaya iltica basvurusunda bulunsam alman vatandasi çocuğumla aile birleşimi yapıp orada kalabilirmiyim

Cevapla
Editör Nisan 19, 2018 at 10:00 pm

iltica basvurusu yapmaniz da sorun olmaz ama kabul olmasi icin gecerli nedenlerinizin olmasi gerekir. Italya vizesiyle gelirseniz Dublin uygulanabilir ama vizelerin dubline etkisi vize bitis tarihinden itibaren 6 aydir. Dublin uygulanmaz ve ilticaniz kabul edilirse size oturum verilir cocugun velayeti icin mahkeme acilmasi gerekebilir. Genellikle Anneye veriliyor velayet bunu bilmenizde fayda var. Detayi anlatmadigniz icin bu kadar degerlendirebilirim. Cocuk Alman vatandasi ve sizinle ve annesi-babasi velayeti kabul etmiyorsa isin rengi degisir. Alman vatandasi bir cocugun bakimini saglamak üzere oturum verilebilir. Iltica ve Bosanma ic ice oldugu icin detaylar gerekli.

Cevapla
Fatihhh Nisan 18, 2018 at 3:53 pm

Selam kiz arkadasımla almanyada ilticaya başvurduktan sonra evlenip oturum alabilirmiyiz yada cocugumuz dogduktan sonrami alıriz

Cevapla
Editör Nisan 19, 2018 at 10:44 pm

Oturum alabilmeniz icin ilticanizin önce kabul edilmesi gerekiyor.

Cevapla
Mahir Nisan 21, 2018 at 12:33 pm

Selam ben Yunanistan’da irtica başvurusu yaptım eşim Alman vatandaşı mahkeme irtica için 1 yıl sonraya gün verdi iki aydır Yunanistan Dayım Almanya’ya nasıl gide bilirim

Cevapla
Editör Nisan 22, 2018 at 8:13 pm

Esinizi oturum kanunundaki sartlari saglamasi durumunda aile birlesiminden dolayi size de oturum verirler. Bu sartlari ögrenmek icin esiniz Almanya’yada bulundugu sehrin Belediyesine/Rathaus gidip bilgi alabilir. Ikamet yasasinin ilgili bölümüne bakabilirsiniz;

https://ilticahaberleri.com/almanya_ikamet-kanunu_turkce/

Cevapla
Yıldız Nisan 21, 2018 at 10:53 pm

Merhaba,benim de geçen hafta ilticam kabul edildi ve 12 ve 18 yaşındaki çocuklarım için aile birleşimine başvuracağım,ama onların bir pasaportu yok,bu konuda bilgi verebilir misiniz?

Cevapla
Editör Nisan 22, 2018 at 8:19 pm

Cocuklarinizin Pasaport almasindan bir sorun yoksa Size kabul veren ülkenin konsoloslugu üzerinden islemlerini bitirip yaniniza gelebilirler; cocuklarin yalniz yolculugu icin bir baska kisiye resmi refakat izni vermeniz gerekir.

Cevapla
Yıldız Haziran 5, 2018 at 7:41 pm

Pasaport alamadılar maalesef,geçici seyahat belgesi diye birşey duymuştum,bu konuda bilgi alabilir miyim?

Cevapla
Fatih Nisan 25, 2018 at 10:54 am

Merhabalar benim sorum şu. Eşim Yunanistan’a iltica etti. Ben Almanya da yaşıyorum Alman vatandaşıyım 2 çocuğumda Alman vatandaşı . Eşim Türkiye vatandaşı pasaportuna el konuldu Yunanistan’da şu andan. Aile birleşimi yapıp Almanya’ya yanıma almak istiyorum . Dil öğrenmesi gerekli mi eşimin? Süreç nasıl olur? Teşekkürler

Cevapla
Editör Nisan 26, 2018 at 11:04 pm

Oturum yasasinin Alman vatandaslarinin aile birlesimi kapsaminda bulunuyorsunuz. Esiniz icin yasa geregi Almanca temel düzey kosulu vb. bazi sartlar yasa da var ancak; Zulme maruz kalma vb. nedenlerden dolayi istenen kosullari Yabancilar dairesinin azaltma ya da iptal etme yetkisi de bulunmaktadir.

a-Siz yabancilar dairesine gidip esiniz icin aile birlesimi talebinde bulunmaniz ve esiniz de oradaki Alman konsoloslugu üzerinden aile birlesimi ve oturum prosedürürü takip etmesi gerekir.

Ikamet Yasasi Madde 28
Alman Vatandaslarinin Aile Birlesimi
(1) Mutat ikameti Federal Almanya’da bulunmak sartiyla,
1. bir Alman vatandasini yabanci uyruklu esine,
2. bir Alman vatandasinin yabanci uyruklu, resit olmayan bekâr çocuguna,
3. elayet hakkinin kullanilmasini teminen resit olmayan bekâr bir Alman vatandasinin yabanci
uyruklu annesine veya babasina
oturma izni verilir. Oturma izni, 5’inci maddenin 1’inci fikrasinin 1 nolu hükmünden farkli
olarak 1’inci cümlenin 2 ve 3 nolu hükümlerinde öngörülen durumlarda verilir. Oturma izni,
5’inci maddenin 1’inci fikrasinin 1 nolu hükmünden farkli olarak kaideten 1’inci cümlenin 1
nolu hükmünde öngörülen durumlarda verilmelidir. Aile birliginin önceden Federal
Almanya’da kurulmus olmasi halinde resit olmayan bekâr bir Alman vatandasinin velayet
hakkini haiz olmayan anne veya babasina 5’inci maddenin 1’inci fikrasinin 1 nolu
hükmünden farkli olarak oturma izni verilebilir. 30’uncu maddenin 1’inci fikrasinin 1’inci
cümlesinin 1 ve 2 nolu hükümleri, 3’üncü cümlesi hükmü ve 2’nci fikrasinin 1’inci
cümlesinin hükümleri 1’inci cümlenin 1 nolu hükmünde öngörülen durumlarda aynen
uygulanir.
(2) Bir yabanciya, 3 yildan beri oturma iznine sahip olmasi, bir Alman vatandasiyla aile
birliginin Federal Almanya’da devam ediyor olmasi, bir sinirdisi etme nedeninin mevcut
olmamasi ve basit tarzda sözlü olarak Alman dilinde anlasabilmesi halinde, kaideden
yerlesme izni verilir. Ayrica, aile birligi devam ettigi sürece oturma izni uzatilir.
(3) Alman vatandasinin Federal Almanya’daki mutat ikametinin, yabancinin ikamet izninin
yerine geçmesine istinaden 31’inci ve 35’inci madde hükümleri uygulanir.
(4) Diger aile fertleri için 36’nci madde hükmü uygulanir.
(5) Oturma izni, bir iste çalisma hakki saglar.

b-Esiniz Yunanistan da iltica talebinde bulundugunda Dulbin kurali geregi eger siz ve cocuklariniz Almanya’daysaniz esinizi de islemlerinin devami icin Almanya’ya göndermeleri gerekir.

Dublin Tüzügü Madde 11
Aile Prosedürü Birden fazla aile üyesi ve / veya küçük evli olmayan kardeş, eş zamanlı olarak ayni ülkeye ya da sorumlu üye devletin belirlenmesi procedürlerini saglayacak kadar yeterli yakin tarihlerde farkli üye ülekelere iltica basvuru yaptigi durumlarda sorumlu devletin belirlenmesinde asagidaki kriterler uygulanacaktir; a) tüm aile fertlerinin ve / veya küçük evlenmemiş kardeşlerin uluslararası korunma başvurularını inceleme sorumluluğu, kriterlere göre aile fertlerinden cogunlugunun bulundugu Üye Devlete aittir. b) bu olmadigi durumlarda aile fertlerinden en yasli olanin bulundugu üye Devlet kişilerin başvurularını incelemekle yükümlüdür.

Cevapla
Mağdur Nisan 26, 2018 at 7:40 pm

Açiklayıcı bilgileriniz için öncelikle teşekkür ederim. Sorum şu ben yeşil pasaport ile geldim ilticaettim ve kabul aldım, eşim ve çocuklarıminda yeşil pasaportları var aile birleşimini burdan yapayım dedim yabancilar dairesi kabul etmedi siz ise burdan olur diye yazmışsiniz eger varsa kanunu bir yolu yazarsanız çok sevinirim size zahmet

Cevapla
Editör Nisan 26, 2018 at 11:45 pm

Eger kabul aldiysaniz aile birlesimi ve ailenizi yaniniza alma hakkiniz bulunmaktadir. Yabancilar dairesine giderek nasil bir prosedür izlemeniz gerektigini size aciklamalarini isteyiniz. Demek istedikleri kendilerinin islemlerden su asamada mesul olmadiklaridir. Normal prosedürde sizin kabul kararinizla beraber gerekli evraklari esiniz bulundugu ülkedeki Alman konsolosluguna sunuyor, onlar da bu belgelere göre esinize, cocuklariniza vize veriyorlar. Esiniz ve aileniz yaniniza geldigi zaman yabancilar dairesi o zaman onlari da resmi kurumlara kayit etmek ve oturum vermekle mesuldur. Ancak esinizin ve cocuklarinizin yesil pasaportu varsa ve cikislarinda bir engel yoksa aile birlesimi icin gerekli evraklari -https://ilticahaberleri.com/aile-birlesimi-icin-alman-konsolosluguna-teslim-edilmesi-gereken-evraklar/- temin ederek direkt sizin yaniniza da gelebilirler böylece Yabancilar dairesine giderek aile birlesimi islemlerini tamamlayabilirsiniz.

Cevapla
Mağdur Nisan 27, 2018 at 1:24 am

Cevabiniz ićin Allah razi olsun ancak benim iki sorunum var 1. Olduğum yerdeki yabancilar şubesi burdan başvurmamı kabul etmiyorlar ve sisteme bir yazı yazdılar biz bu şahisa ailesinin olduğu yerden başvurmasini söyledik diye not düstüler 2. si ailemin yirt dışına çıkış yasaģı var yeykililere güvenlik problemin olduğunu anlatamadım 2 avukata gittim onlarda bilmiyoruz dediler lütfen yardım edin.
kendim agır hastayım TR. yede 6 ay kemoterapi gördüm ne yapabilirim nereye müracat edebilirim 2-3defa yabancilar şubesine gidip durumu izah etmeye çalıştım ama en son gidişimde direk yine mi sen deyip sana söyleyecegimizi söyledik dediler
şu anda çaresizim ve çok mağdurum ne yapacağımida bilmiyorum lütfen varsa kanunu bir yol ona göre tekrar avukata gideyim hiç olmazsa

Cevapla
TMR Nisan 27, 2018 at 10:31 am

merhabalar
Türkiye’den Hollanda vizesi alıp ordan İsviçreye geçip İsviçre vatandaşı biriyle evlenirsem İsviçre vatandaşlığı veya oturum hakkı alabilir miyim? Oturum alabilmek için kaç yıl boşanmamamız lazım(Almanya’da bu sürenin 3 yıl olduğunu duymuştum)? Bu evlilikle tahmini ne gibi bir sürede oturum hakkı alırım? Bu oturum hakkı kaç yıllık olur? Şimdiden teşekkürler.

Cevapla
Salih adar Mayıs 1, 2018 at 1:53 pm

Iyi günler.öncelikle kolay gelsin.ben Almanyada halihazırda iltica etmiş bulunmaktayım.Türkiyede nişanlım var vizeyle buraya gelebilir ve en kısa sürede evlenmek istiyoruz bunun icin ne önerirsiniz? Nasıl bir süreç bizi bekliyor en kısa yoldan.

Cevapla
Editör Mayıs 6, 2018 at 12:21 am

Basvurunuza kabul verildiyse aile birlesimi talebinde bulunmaniz gerekmektedir. Kabul-Belediye Danisma – Konsolosluktan islemler – Vize -Almanya’ya gelis – Oturum – Blediye’ye kayit.

Cevapla
Salih adar Mayıs 1, 2018 at 5:31 pm

Iyi günler.öncelikle kolay gelsin.ben Almanyada halihazırda iltica etmiş bulunmaktayım.Türkiyede nişanlım var vizeyle buraya gelebilir ve en kısa sürede evlenmek istiyoruz bunun icin ne önerirsiniz? Nasıl bir süreç bizi bekliyor en kısa yoldan..

Cevapla
Editör Mayıs 6, 2018 at 12:23 am

Basvurunuza kabul verildiyse aile birlesimi talebinde bulunmaniz gerekmektedir. Kabul-Belediye Danisma – Konsolosluktan islemler – Vize -Almanya’ya gelis – Oturum – Belediye’ye kayit.

Cevapla
salih adar Temmuz 2, 2018 at 9:22 am

tesekkur ederim.yalniz resmi nikahimiz yok.aile burleşimi yaparken türkiyedeki Alman konsolosluğu evlilik belgesi istiyor bunu nasil halledecegiz.nikahı burda kıymak için başvuru yapma sansimiz var mi

Cevapla
Cafer Mayıs 1, 2018 at 6:58 pm

Merhaba
Ben nisanlimla evlilik gerceklestiremeden ülkeden çıkmak zorunda kaldım. Şimdi almanya vizesi alabildim ve gidip iltica etmeyi dusunuyorum. Nişanlım da Almanya ya gelse orada mülteci iken evlilik yapabilir miyiz?
Simdiden teşekkür ederim.

Cevapla
Editör Mayıs 6, 2018 at 12:26 am

Merhabe,
Hayir, Almanya evlilik islemi icin gecerli bir oturumunuz olmasini isteyecektir. iltica basvurunuz kabul olursa bu mümkün tabi ki.
iyi günler..

Cevapla
Yavuz Mayıs 6, 2018 at 8:24 am

Merhaba ben almanyada dogdum buyudum esim itica edmis almanyaya gelmis ve evlendik ve yaza dugun olcak turkiyede ama bize 6ay kadar surer dediler bu durumu nasil hizlandira biliriz.

Cevapla
Editör Mayıs 8, 2018 at 11:14 pm

Sorunuzu tam anlayamadim biraz daha detaylandirsaniz.

Cevapla
Mert Mayıs 11, 2018 at 9:13 am

Merhaba benim eşim kolombiyalı turkiyede evlendik ve turkiyede bir cocugumuz oldu suan cifte vatandas ama suan kolombiyada yasıyoruz esim ispanya ya illtica etmeyi düşünüyor gecerli sebebleri var sizce kabul olurmu nicin turkiyede yasamiyorsunuz diyebilirlermi eşimin turk vatandaslıgı yok

Cevapla
admin Mayıs 13, 2018 at 8:45 pm

Merhabalar,
İticanızın kabulu ve reddi yaşadığınız mağduriyetleri doğru anlatabilmek ve raportörün size inanmasından geçer. Almanya olarak hazırlamış olduğumuz mülakatın linki aşağıdadır. Almanya’yı ispanya olarak düşünün. Eğer bu mağduriyetler sizde varsa ilticanız kabul edilebilir.
https://ilticahaberleri.com/almanya-iltica-ikinci-mulakat-islemleri/

Cevapla
Mehmet Mayıs 17, 2018 at 6:11 pm

Merhabalar sorunum Ben 1 aylik finlandiya vizesi ile geldim almanyaya 2 aydir vizem bitmis hala iltica etmedim evlilik disi cocugumuz olacak benim hanim 17 yildir almanyada yasiyor Ama hala suresiz ve alman vatandasi degil calismiyorda 17 yildir 3 yillik aliyor Hep oturumu cocuk suan 2 aylik cocuk dogdugunda cocuk uzerinden oturum alabilirmiyim veya iltica ederken sadece cocugum icin geldim buraya desem aile birlesimi yapabilirmiyim lutfen cevap dusunmekten istahim kapandi

Cevapla
Mehmet Mayıs 17, 2018 at 6:18 pm

Kendisi rus vatandasi ve 2 tane alman vatandasi oglu var dogacak olan cocuk alman vatandasi mi olur yoksa cunku hem calismiyor hem suresiz oturumu yok ve ben cocuk dogmadan 2 ay Once gidip iltica etsem daha mi iyi olur cunku lutfen cevap

Cevapla
Dogan Mayıs 17, 2018 at 11:42 pm

Merabalar uzun zamandir soruma Dogru cevab bulamiyorum Ben Almanyada iltica durumundayim ve kisa bi süredir evliyim ve cocugum oldu esim Umbifrestet var cocugumda alman vatandasi oldu benim Aufenthalt basvurum icin ilticami geri cekmem isteniyor o yuzdende basvuru yapamiyom eger ilticami cekersem beni sinirdisi etme gibi bi durum varmi yoksa güvenip ilticayi cekip Aufenthalt icin basvuru yapa bilirmiyim saygilar

Cevapla
Editör Mayıs 18, 2018 at 9:19 pm

Almanya’da Oturum hakki icin ana olarak iki yol var; a-Oturum Yasasi kapsaminda b-Itica yasasi kapsaminda; size söyledikleri ya iltica basvurunuzun sonucuyla oturum hakki almaniz ya da; ilticanizi geri cekip Oturum Yasasi kapsamindaki sartlara göre basvurunuzu yapmainz; ilticanizi cekmenizi tavsiye etmem. Oturum yasasindaki kosullari karsilayamamaniz halinde evet sinirdisi edilme vb. sorun yasayabilirsiniz. Iltica yasasi Oturum yasasindaki sartlari iptal eden bir yasa dolayisila Iltica yasasi üzerinden gitmeniz faydali olur. Yine de aile olarak durumunuzu bir kontrol edin Oturum yasasinin istedigi sartlari yerine getirebiliyorsaniz bu yolla da basvuru yapabilirsiniz.

Cevapla
Mehmet Mayıs 18, 2018 at 8:13 pm

Cevabinizi bekliyorum sayin admin lutfen bi bilgi

Cevapla
Mehmet Mayıs 18, 2018 at 10:32 pm

Sayin admin benim sorunuma bi cözüm yok galiba cevap vermediginize gore dogacak olan cocugun annesi rus vatandasi Ben ise Türk 3 aydir gelmisim almanyaya 1 aylik finlandiya vizesi ile geldim hala iltica etmedim ve bebek 2 aylik ayni zamanda bebegin annesinin 2 tane alman vatandasi oglu var ama kadinin suresiz oturumu yok 17 yildir Hep 3 yillik veriyorlar hic calismadigi icin dogacak olan cocuk evlilik disi olacak alman vatandasi olur mu yada gidip iltica etsem cocugum Icin geldim almanyaya diyerek iltica edip oturum alabilirmiyim lutfen cevap

Cevapla
Mehmet Mayıs 24, 2018 at 7:26 pm

Bir cevap yok mu ?

Cevapla
Neslihan Erol Mayıs 25, 2018 at 9:42 pm

İyi günler ben ve eşim bir yıldır evliyiz eşim Amsterdam üniversitesine master için kabul edildi önümüzde ki ay gidecek beni en kısa zamanda nasıl yanına aldırabilir?bir de iltica etmeyi düşünüyor burda yaşadığı sıkıntılar var iltica başvurusunda bulunmadan master öğrencisi olarak mı beni yanına aldırmak için başvurmalı yoksa iltica başvurusunda bulunduktan sonra mı ? Birde ne kadar sürede aldırabilir yanına ?

Cevapla
Editör Mayıs 26, 2018 at 12:23 am

Iltica icin gecerli gerekceleri varsa ortalama 6-10 ay icinde kabul karari alir esiniz daha sonra aile birlesimi 2-3 ay icinde gerceklesir ve esinizin yanina gelebilirsiniz. Tabi hakkinizda yurtdisi yasagi vb. konulmasi durumunda biraz daha sürec uzayabilir. Ya da siz de vize alip esinizin yanina gidebilirsiniz ancak hangi ülkeden vize aldiginiza dikkat edin farkli bir ülkeden vize alirsaniz Dublin Yasasina takilma ihtimaliniz olur. Eslerin farkli ülklerin vizeleriyle gelemeleri durumunda yasi büyük olan esin vize aldigi ülke ailenin islemlerini yürütmekle mesuldür. Yani esiniz sizden büyükse Dublin kurali geregi esinizin oldugu ülke her ikinizin islemlerini yürütecektir.

Cevapla
Mehmet Mayıs 27, 2018 at 12:21 pm

cözüm yok galiba cevap vermediginize gore dogacak olan cocugun annesi rus vatandasi Ben ise Türk 3 aydir gelmisim almanyaya 1 aylik finlandiya vizesi ile geldim hala iltica etmedim ve bebek 2 aylik ayni zamanda bebegin annesinin 2 tane alman vatandasi oglu var ama kadinin suresiz oturumu yok 17 yildir Hep 3 yillik veriyorlar hic calismadigi icin dogacak olan cocuk evlilik disi olacak alman vatandasi olur mu yada gidip iltica etsem cocugum Icin geldim almanyaya diyerek iltica edip oturum alabilirmiyim lutfen cevap

Cevapla
namik kar Mayıs 27, 2018 at 12:33 pm

Mehmet iyi bir hikaye uydur iltica et… Almanyada iltica etme sartlari bir cok avrupa ulkesinden kolay ve hizli… yalniz ilticana iyi calis kimlik adres vs bilgilerini asla yanlis verme. saglam bir iltica hikayesi uydur cocugu colugu karistirma derim!
Saglam bir hikaye uydur. ama uzerinde cok cok iyi calis nasil nereden soru sorabileceklerini iyi dusun. islerin iyi giderse ki oyle kisiler var 2 ayda tam 2 ayda ilticani alirsin. Ondan sonra rahatlarsin. Ama saglam calisman lazim ilticaya hikayeye hatta sen once inanmalisin hikayeye sonrasi artik allah kerim. zaten red yesen bile almanyada red yiyen kisilere kalma hakki taniyan yasalar mevcut.

en azindan suanki durumundan da iyidir belirsizlik en kotusu…

Cevapla
Hasan Mayıs 27, 2018 at 12:48 pm

1. İyi günler. Çok güzel bir site olmuş elinize sağlık. Ben Almanya da ilticacıyım ve kabul aldım. Şu anda aile birleşimi yapmak istiyorum fakat ben yurt dışına çıkmadan önce eşimden resmi olarak boşanmak zorunda kaldım ve bunun sebeplerini de mülakatta BAMF yetkilisine ayrıntılı bir şekilde anlattım. Bu durum üzerine nasıl bir yol izlemeliyim. Eşim konsoloslukta bu durumu nasıl anlatabilir.

2. Resmi olarak boşandığımızdan dolayı aile birlesiminin kabul edilmemesi durumunda neler yapabiliriz?
Örneğin; Eşim normal vizeyle buraya geldigi takdirde evlilik yapabilir miyiz? Esim ve cocuğum kampta kalma veya ülkesine gönderilme gibi durumlara maruz kalabilir mi? Yasal mevzuat nedir?
Ayrıntılı bir şekilde cevap verirseniz sevinirim. Teşekkürler.

Cevapla
Editör Haziran 1, 2018 at 5:26 am

1.Almanya icin evlilik degil karsilikli taraflarin birbirleriyle evlilik, aile birlikteliginde oldugunu ifade etmeleri yeterlidir.
2.Kabul etmemeleri gibi bir durum olursa; illa ki evlilik belgesi isterlerse ücüncü bir ülke topraklarinda evlilik akdi imzalanabilir. Bu belgeyi Almanya taniyacaktir. Örnegin esinizle yunanistan’da evlilik nikah kiyabilirsiniz, bu belge ile aile birlesimine devam edilebilir. Dedigim gibi normalde sorun cikarmamalari gerekir cünkü Almanya’da Evlik=kisilerin birlikte yasama rizasi demek.

3. Verdiginiz örnekle ilgili olarak; böyle bir durumda esiniz teorik olarak iltica basvurusu yapabilir; cünkü oturum kanunu üzerinden giderseniz sizden cok daha fazla sartlar isterler bu nedenle iltica etmesi gerekir. Kabul almis bir kisinin esi olarak kisa zaman icinde kabul alacaktir. Almanya’da kimseye iltimas gecilmez bu nedenle 3 günde bir bile olsa kampta bulunmalari gerekir; belediye’ye devredildiklerinde sizin de kabul ve basvurunuzla tamamen sizin yaninizda kalabilirler.

Cevapla
Hasan Mayıs 27, 2018 at 3:41 pm

1.  İyi günler. Çok güzel bir site olmuş elinize sağlık.   Ben Almanya’ ya iltica talebinde bulundum ve kabul edildi. Şu anda aile birleşimi yapmak istiyorum fakat ben yurt dışına çıkmadan önce eşimden resmi olarak boşanmak zorunda kaldım  ve bunun sebeplerini de mülakatta BAMF yetkilisine ayrıntılı bir şekilde anlattım. Bu durum üzerine nasıl bir yol izlemeliyim. Eşim konsoloslukta  bu durumu nasıl kabullendirebilir.

2.  Resmi olarak boşandığımızdan dolayı kabul edilmeme durumunda neler yapabiliriz?
Örneğin;  Eşim normal vizeyle buraya geldigi takdirde evlilik yapabilir miyiz? Esim ve cocuğum kampta kalma veya ülkesine gönderilme gibi durumlara maruz kalabilir mi? Yasal mevzuat nedir?
Ayrıntılı bir şekilde cevap verirseniz sevinirim. Teşekkürler.

Cevapla
Editör Haziran 1, 2018 at 5:26 am

1.Almanya icin evlilik degil karsilikli taraflarin birbirleriyle evlilik, aile birlikteliginde oldugunu ifade etmeleri yeterlidir.
2.Kabul etmemeleri gibi bir durum olursa; illa ki evlilik belgesi isterlerse ücüncü bir ülke topraklarinda evlilik akdi imzalanabilir. Bu belgeyi Almanya taniyacaktir. Örnegin esinizle yunanistan’da evlilik nikah kiyabilirsiniz, bu belge ile aile birlesimine devam edilebilir. Dedigim gibi normalde sorun cikarmamalari gerekir cünkü Almanya’da Evlik=kisilerin birlikte yasama rizasi demek.
3. Verdiginiz örnekle ilgili olarak; böyle bir durumda esiniz teorik olarak iltica basvurusu yapabilir; cünkü oturum kanunu üzerinden giderseniz sizden cok daha fazla sartlar isterler bu nedenle iltica etmesi gerekir. Kabul almis bir kisinin esi olarak kisa zaman icinde kabul alacaktir. Almanya’da kimseye iltimas gecilmez bu nedenle 3 günde bir bile olsa kampta bulunmalari gerekir; belediye’ye devredildiklerinde sizin de kabul ve basvurunuzla tamamen sizin yaninizda kalabilirler.

Cevapla
hasan bulut Ocak 1, 2020 at 1:56 pm

merhaba benim durumum biraz karisik gibi ben 2 ay önce almanyada evlendim buraya kacak geldim pasaportsuzum ve kimlikle evliliğim oldu. ancak turkiyede adli suçtan dolayı aranmam olduğu icin konsolosluk bana pasaport vermiyor evlenme ehliyet belgesinide türkiyeden aileme zorda olsa aldırdım.ben ausländerbehödeye oturum kartı icin gittim bana pasaport getirmemi dedi ama ben pasaport alamıyorum ve iltica davam 2.5 yıldır devam ediyor nasıl bir yol izleyebilirim oturum kartı pasaportsuz nasıl alınır teşekkürler

Cevapla
admin Ocak 7, 2020 at 6:43 pm

Merhabalar, ilticanız kabul olmadığı sürece ne yazık ki oturum kartı almanız söz konusu değil.

https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.

Cevapla
Mehmet Mayıs 28, 2018 at 2:20 pm

Tesekur ederim bilginiz icin Ama cocuk icin bir bilgi vermediniz Bana cocuk uzerinden ilticam kabul olmaz mi cocugum icin geldim buraya desem

Cevapla
Hasan Mayıs 29, 2018 at 9:17 pm

iyi gunler. Çok güzel bir site olmuş elinize sağlık.
1. Benim iltica talebim kabul edildi. Şu anda aile birleşimi yaparak eşimi ve çocuğumu bulunduğum ülkeye getirtmek istiyorum fakat yurt dışına cıkmadan evvel eşimden boşanmak zorunda kaldım. Bunun sebeplerini de mülakatta BAMF yetkililerine ayrıntılı bir şekilde anlattım. Bu durum üzerine nasıl bir yol izlemeliyim.

2. Resmi olarak boşandığımızdan dolayı aile birleşimi kabul edilmeme durumunda neler yapılabilir? Eşim normal bir sekilde vize alıp buraya gelirse evlilik yapabilir miyiz? Eşim ve çocuğum aile birleşimi olmadan gelirse kampta kalma veya ulkesine gonderilme gibi durumlara maruz kalabilir mi? Bu konuda yasal mevzuat nedir?
Ayrıntılı bir şekilde yazarsanız sevinirim. Teşekkürler…

Cevapla
Halit Mayıs 30, 2018 at 2:51 am

Merhaba,
Yaklaşık 15 ay önce Orta Asyadan gelip Hollanda’da iltica başvurusunda bulundum. Ancak red kararı verdiler. Mahkemeye başvurdum oradan da red aldım. Bir üst mahkemeye temyize başvurdum onu bekliyorum. Aynı durumdaki birçok arkadaşım Almanyaya başvurdular ve tamamı kabul aldı.Eğer temyizden de olumsuz sonuç gelirse ne yapabilirim?
1.Almanya’ya başvuru yapsam Dublin uygulanır mi?
2. Dublin düşmesi için 6 ay dışında farklı yollar var mıdır? varsa nelerdir?
3. Sizin tavsiyelerinizi öğrenebilir miyiz?
Teşekkürler.

Cevapla
namik kar Mayıs 30, 2018 at 10:14 am

Halit bey bende orta asyadan geldim bekleme surecindeyim. Merka ettigim red nedeni olarak ne one surduler
“Guvenli ulkeden gelme” yi mi one surduler.
Bu arada senin durumda olanlar icin baska ulkeye avrupada basvurma hakki var bildigim kadariyla

Cevapla
Halit Mayıs 30, 2018 at 2:07 pm

Merhaba
Hollandanın Red verme nedenleri
1. 3. Güvenli ülkeden gelmiş olmak
2. Orada oturum ve vizemizin olması(ki bunlar biteli 1 yıl oldu)
3. Orada ilticaya başvuru yapsaymışız belki kabul görebilirmiş (başvurusu kabul edilmeyen arkadaşalar var)
4. Geldiğimiz ülkenin iltica hakkı tanıyor olması ve BMGK ile bu yönde bir anlaşma imzalamış olması.
Velhasıl elimiz mahkum. Ne yapacağımızı bilemiyoruz. Geriye de dönemeyiz, TR zaten hayal. Tek şansımız belki Almanya olabilir diye düşünüyordum ama burdaki avukat dahil birçok kimse Dublin uygulayıp geri göndereceklerini söylüyorlar. Burda farklı bilgiler var. Bilgi kirliliği mi yoksa gerçek mi bilemiyorum.

Cevapla
Ersin Haziran 4, 2018 at 9:24 pm

Halit bey iyi günler master öğrencilerine iltica da Bi kolaylık sağlıyorlar mı yoksa o da mı katı kurallı Hollanda?bi bilginiz var mı acaba birde ne kadar sürede cevap gelir ilticaya başvurduktan sonra

Cevapla
admin Haziran 5, 2018 at 3:17 pm

Sahip olduğunuz mesleki kariyerler kabul aldıktan sonra iş ve işçi bulma kurumu ile alakalı bir mesele olup, iltica ile ilgili sahip olduğunuz mesleki kariyerden dolayı bir mağduriyetiniz varsa iltica işlemlerinde dikkate alacaklerdır ama mesleki kariyerinizden dolayı bir ayrıcalık tanımayacaklardır. Çünkü önce size bir mağdur, sığınmacı ve mülteci gözü ile bakacaklardır. İlticanızın kabul edilip edilmeyeceği ile ilgilenirler. Mesleğinizle alakalı diğer birime havale ederler.

Cevapla
namik kar Mayıs 30, 2018 at 2:38 pm

Gecmis olsun
Anlattiginiz 4 maddede kisaca 3. Guvenli Ulkeden gelme ve/ve ya 3.Guvenli ulke oturumlari vizeleri(turist gecici is ogrencivs) sahip olma ile alakali. Uzun lafin kisasi: “3. Guvenli ulke olayi” Benim bildigim, boyle ulkelerden gelenlere bazi ulkeler mesela iskandinav ulkeleri gibi mulakata almadan polis kaydini izleyen gunlerde direk red veriyor. Kaale almiyor. Tipki, Dubline takmis kanitlanmis muamelesi yapiyor 3.guvenli ulkelerden gelenlere…

Yine benim bildigim, size Dublin uygulanmaz acik konusmasini severim moral bozmak istemem art niyetli degilim; size Temyizden de bir sey cikmaz adalet formalitesinden dostlar alis veriste gorsun olayindan baska bir sey degil!

Bu blogun sahibi varken haddimi de asmak istemem aflarina siginarak size dublin uygulanmaz diye biliyorum. Almanyaya gelince Almanya bildigim kadariyla cok hizli ve rahat iltica veriyor. 2 Ayda isi bitiriyor. Yapmaniz gereken Almanyada iltica etmek olacak. Yinede baskalarina da danisabilirsiniz.

Cevapla
Halit Mayıs 30, 2018 at 2:53 pm

Namık Bey teşekkürler,
Biz yine de iç hukuk yollarını bitirip öyle karar verelim diyoruz.Ama dediğiniz gibi Hollanda gerçekten çok katı bu konuda. Bildiğim birisi ikinci başvurusunu da yapmasına rağmen ondan da red aldı. Beklemek ve sonrasında yine olumsuz cevap alma ihtimaliyle beklemek can sıkıcı. Bir de sürenin bu kadar uzatılması ayrı bir dert. Madem vermeyeceksin niçin süründürüyorsun?
Ben adminin de görüşünü alsam çok memnun olurum?

Cevapla
admin Haziran 5, 2018 at 3:00 pm

Kazakistan ile Tr arasında suçlu geri iade antlaşması var mı onlara bakmanızı tavsiye ederim. Başkaları için güvenli olabilir ama sizin için olmayabilir. Bu sebeple dosyanızda geri iade anlaşmasının bulunmasını tavsiye ederiz.

Cevapla
Salih Haziran 22, 2018 at 1:32 pm

Merhaba aralık 2017 de Fransa vizesi ile Paris’e geldim ordan Belçika’ya gittim . Belçika’da neuf bis adında bi başvuru yaptım. (Bu başvurum belcikada sonucu açıklana kadar kalabileceğime dair bi evrak verdi , sanırım sadece Belçika’da gecerli ) Bu başvurum oturum almam içindi. Daha sonra orada işveren ile anlaşamadım sonrasında Almanya’ya geldim fakat vize surem bitti. Benim Almanya’da nişanlım var Alman vatandaşı ayni zamanda çalışıyor . Ben suan evlilik icin önce iltica mi etmem lazım? Türkiye’ye gidip Başvuru yapmak istemiyorum. Almanya’da iken suan nasıl evlilik yapabilirim. (Vizem bitti)

Cevapla
Editör Haziran 24, 2018 at 3:32 am

Oturum kanunun Yabancilarin Aile birlesimi bölümündeki yasalar uyarinca islemleriniz yapilir; özetle nisanliniz istenen sartlari yerine getirmesi gerekmektedir. Zaten Belcika’ya iltica etmisseniz ve Almanya bunu ögrenirse ki ögrenir sizi tekrar Belcika’ya Dublin yoluyla gönderecektir. Madde 29 Sayfa 33
https://ilticahaberleri.com/almanya_ikamet-kanunu_turkce/

Cevapla
salih Haziran 23, 2018 at 10:38 pm

Öncelikle İyi Günler Kolay Gelsin

Almanyada İlticacı bir türk Vatandası ile Almanyada yaşayan bir Alman vatandası evlilik yapabilmesi için iki tarafada hangi belgeler Gerekmektedir Türk vatandası olan kişi bu belgeleri almanyada türk konsolosluktan isterse alabilirmi ve nelere dikkat edilmesi gerekmekterdir bu konuyla ilgili biraz bilgilendirmenizi arz ve rica ederim

Cevapla
Editör Haziran 24, 2018 at 3:45 am

Rathaus / Belediye binasindan gerekli belgeleri isteyebilirsiniz net, detayli bilgim yok bu konuda. Türk vatandasi olan kisi Türk konsoloslugundan belge alabilir ama hakkinda yakalama-tutuklama vb. bir karar yoksa. Ayrica Mülakatinizda ”Devlet tarafindan takipteyim” dediyseniz ve konsolosluga gidip islemler yaptiriyorsaniz ilticaniz bosa düsebilir. Bu nedenle sizin adiniza birine vekalet verebilirsiniz o kisi sizin konsolosluk islemlerinizi yürütebilir. Bu durumu da iltica dairesine yazili bildirmenizde fayda vardir.

Cevapla
salih Haziran 23, 2018 at 10:40 pm

Öncelikle İyi Günler Kolay Gelsin

Almanyada İlticacı bir türk Vatandası ile Almanyada yaşayan bir Alman vatandası evlilik yapabilmesi için iki tarafada hangi belgeler Gerekmektedir Türk vatandası olan kişi bu belgeleri almanyada türk konsolosluktan isterse alabilirmi ve nelere dikkat edilmesi gerekmekterdir bu konuyla ilgili biraz bilgilendirmenizi arz ve rica ederim.

Cevapla
Editör Haziran 24, 2018 at 3:45 am

Rathaus / Belediye binasindan gerekli belgeleri isteyebilirsiniz net, detayli bilgim yok bu konuda. Türk vatandasi olan kisi Türk konsoloslugundan belge alabilir ama hakkinda yakalama-tutuklama vb. bir karar yoksa. Ayrica Mülakatinizda ”Devlet tarafindan takipteyim” dediyseniz ve konsolosluga gidip islemler yaptiriyorsaniz ilticaniz bosa düsebilir. Bu nedenle sizin adiniza birine vekalet verebilirsiniz o kisi sizin konsolosluk islemlerinizi yürütebilir. Bu durumu da iltica dairesine yazili bildirmenizde fayda vardir.

Cevapla
Celebi Haziran 28, 2018 at 2:11 pm

Slm ben yaklaşik 1 yil önce almanyaya gecmek isterken slovakyada yakalandim yaklaşik 6 ay kapali kampta kaldim 1 yil oturum verdiler. Ben oturum aldiktan sonra eşim ve cocuklarim kacak olarak türkiyeden almanyaya geldiler iltica ettiler ve red aldilar.onlar slivakyaya gelmek istemiyorlar ben burdan almanyaya gidip iltica etsem beni slovakyaya geri gönderirlermi yoksa ailem için almanyada oturum verirler mi.

Cevapla
Editör Temmuz 1, 2018 at 12:32 am

Ailenizin cogunlugu nerdyse ailnenizden o ülke mesuldür. Aile cogunlugunuz Almanya’da ise Almanya’ya gitmeniz makul olur sizi geri gönderemezler. Dava acarsiniz ve kazanirsiniz.

Cevapla
Kenan Temmuz 2, 2018 at 10:51 am

Selamlar. Pasaportu olan ailem aile birleşimi ile Almanya’ya geldiler. Almanya’da yeniden kampa girip iltica başvurusu yapmadık. Direkt yabancılar şubesinden kayıt yaptırdık. Önümüzdeki aya yabancılar polisine randevu verdiler oturum uzatmak için. Sorum şu: aile birleşimi ile gelen aile Kabul alan eşinin haklarına sahip oluyor diye biliyorum.
1. Aileme oturum bana verildiği gibi 3 yıl mı verilecek yoksa 1 yıl mı?
2. Aileme bana verildiği gibi oturum kimliği ve Blaupass verilecek mi? İptal olan TC pasaportumuzun süresi 2021 Haziranda bitiyor.
3. Şayet blaupass vermeyeceklerse pasaport süresi bitiminde süreç nasıl işliyor?
4. Bir yıl oturum verilirse bitiminde oturumu yenilememe ihtimalleri var mı?
5. Eşim yabancı dil kursu ve çalışma haklarına sahip olacak mı?
Teşekkür ediyorum.

Cevapla
Editör Temmuz 4, 2018 at 10:37 pm

1-Evet sizinle ayni süreli oturum vermeleri gerekir; 1 yil verseler de tekrar uazatacaklardir.
2-Hayir ailenize Mavi Pasaport verilmeyecek, onlar iltica etmediler.
3-Pasaport süreleri bitince onlar konsolosluktan uzatmlari gerekir.
4-Evet
5-Evet, sizin sahip oldugunuz tüm haklara sahip olacaktir.

Cevapla
Kenan Temmuz 4, 2018 at 11:55 pm

Cevaplar için teşekkürler. Ancak pasaportlar malumunuz TC’de iptaller. 2021’e kadar ne olur bilmiyorum ama bu şartlar altında konsolosluktan pasaport süresi uzatma gibi bir durum mümkün değil. Bu durumun belgelenmesi durumunda yine Almanya aileye herhangi bir pasaport vermez mi?

Cevapla
Kadir Temmuz 3, 2018 at 4:32 pm

Merhaba
Ben Türkiye’de bulunan nişanlım ile evlilik yapmak istiyorum. Fakat ben iltica ettim ve kabul aldım. Bulundum ülkede bulunan Standesamt (evlendirme dairesi) benden Geburtsurkunde (doğum belgesi) ve evlenme ehliyet belgesi gibi Türkiye’de nüfustan şahsen temin edilebilecek evrakları temin getirmemiz istiyor. Yani Türkiye’ye gidip bu evrakları şahsen almam lazım. Bulundugum konum itibariyle bu mümkün değil. Anne veya babaya dahi vermiyorlar. Bu evrakları temin edemeden evlilik yapamaz mıyım?

Benim durumumda olan herkes bir Alman vatandaşı ile evlenmek istese dahi bu evrakları temin etmek zorunda araştırdığım kadarıyla. Ama bu imkansız. Hem iltica başvurusu yapan ve red aldığından dolayı da paralı evlilik yapan kişiler olduğunu duyuyoruz. Bu kisiler nasıl bu evraklar olmadan evlenebiliyor? Bizim konumumuzda olan biri evlilik yapmak için nasıl bir yol izlemeli?

Bu evrakları temin edemiyecegime veya Türkiye’de resmi herhangi bir işlem yapamayacagıma dair onaylı bir belge verebilecek kurum var mıdır?
Teşekkürler.

Cevapla
Editör Temmuz 4, 2018 at 10:47 pm

Avukat tutun, avukatiniz sizin vekaletinizle konsolosluktan alsin. Aksi takdirde nisanlinizi aileniz olmasi nedeniyle aile birlesimi icin basvuru yapip davet ediniz; nisanliniz buraya geldiginde islemlerinizi daha hizli yürütebilirsiniz.

Cevapla
salih adar Temmuz 12, 2018 at 8:59 am

merhaba ayni sorun bende de var evraklarla ilgili siz bir çözüm bulabildiniz mi?

Cevapla
Ferdi Temmuz 8, 2018 at 1:24 am

Merhaba hocam benim bir sorum olacak almanyada iltica yaptim ve alman vatandasi bir bayanla evlenmek istiyorum fakat aramizda yas farki var evleneceğim bayan benden 17 yas büyük aramizdaki yaş farki evliliğe sorun olurmu cevab verirseniz sevinirim

Cevapla
Editör Temmuz 18, 2018 at 10:38 pm

Oturum yasasina göre nisanlinizdan bazi sartlari isteyeceklerdir; Alman vatandaslarinin yabancilarla evlilik kosullari bölümünü okuyabilirsiniz. Yas farki olmasi sorun degil ama evliligin sahte bir evlilik olmamasi en temel sarttir.süreciniz cift yönlü gidebilir; bir yandan iltica süreci, diger yandan oturum yasasi hükmüne göre evlilik prosedürleri. iltica etmenizden dolayi evlilik yapmaniz engellenmez ama oturum yasasi sartlari baglaminda. Iltica yasasina göre size kabul verilirse bu iltica yasasi baglaminda aile birlesimi hakkidir bu ayri. https://ilticahaberleri.com/wp-content/uploads/2018/01/IKAMET-KANUNU-YASASI-Türkce.pdf

Cevapla
Mahir Temmuz 11, 2018 at 10:52 pm

Merhabalar. Almanyada ilticasi kabul olmuş biri, aile birleşimi için Türkiye deki ailesini getirmede bir engelle karşılaşır mı? ” Aile birleşimi için ailenin Türkiye dışında bir ülkede olması gerekir” diye bir bilgi duydum. Bunun asli var mıdır? Çocuklar normal pasaport ile uçakla gelebilir mi? Eşimin yurtdışı çıkış yasağı var, Yunanistanda Alman konsolosluğunda işlemlerini yapıp almanyaya gelebilir mi? ( Pasaportu yok bu arada?

Cevapla
admin Temmuz 12, 2018 at 8:52 am

İstediği yerden aile birleşimi yapabilir. Yurt dışında pasaportun olması şart değil. Çocuklar gelebilir. Yunanistan’da işlem yapıp gelebilir.

Cevapla
salih adar Temmuz 12, 2018 at 8:58 am

merhaba aynı sorun benim icin de gecerli malesef siz bir çözüm bulabildiniz mi?

Cevapla
Aciya gulmek Temmuz 13, 2018 at 9:09 pm

Mrblar con güzel bir site olmus sorum şu sayin admin Ben 5 ay Once 1 aylik finlandiya vizesi ile almanyaya geldim henuz iltica etmemisim kiz arkadasimda kaliyorim suan 2 ay sonra iltica edecem ve ilticadan sonra evlilik yapabilirmiyim hemen kiz arkadasim 18 yildir almanyada yasiyor 2 tane alman vatandasi cocugu var kendisi hic calismamis sosyaldan gecinmis ve aramizda 18 yas fark var benden buyuk yani pazartesi bir fabrikada ise basliyor ve yardim almicak artik iltica edip hemen evlilik yapabilirmiyiz ve oturum alirmiyim kendisi rus vatandasi ve hep 3 yillik oturum vermisler suresiz yok umarim banada ýardimci olacak bir bilgi verebilirsiniz saygilar…

Cevapla
Editör Temmuz 18, 2018 at 10:31 pm

Oturum yasasina göre nisanlinizdan bazi sartlari isteyeceklerdir; Yabncilarin evlilik kosullari bölümünü okuyabilirsiniz. Nisanliniz rus vatandasi galiba degil mi? Yas farki olmasi sorun degil ama evliligin sahte bir evlilik olmamasi en temel sarttir.süreciniz cift yönlü gidebilir; bir yandan iltica süreci, diger yandan oturum yasasi hükmüne göre evlilik prosedürleri. iltica etmenizden dolayi evlilik yapmaniz engellenmez ama oturum yasasi sartlari baglaminda. Iltica yasasina göre size kabul verilirse bu iltica yasasi baglaminda aile birlesimi hakkidir bu ayri. 3 yillik oturum vermeleri dogal bir durum, sabit is sözlesmesi olanlar vb. süresiz oturum veriyorlar, onun disinda her defasinda 3 yil uzatiyorlar.

https://ilticahaberleri.com/wp-content/uploads/2018/01/IKAMET-KANUNU-YASASI-Türkce.pdf

Cevapla
selim Temmuz 14, 2018 at 8:54 am

iyi günler.oturum alınca 3 ay icinde ayricalikli aile birleşimine başvurmak istiyorum.Fakat Tr’de ki nişanlimla resmi evlilik belgem yok.nikahı almanyada kıymak için başvursam veya 3. bir ülkeden evlilik belgesi alsam ve 3 ay içinde Alman konsolosluguna bu belgeyle basvursam kabul ederler mi?

Cevapla
Editör Ağustos 4, 2018 at 1:35 am

baska bir ülkeden evlilik belgesi alabilirsiniz bu kabul edilecektir.

Cevapla
selim Temmuz 14, 2018 at 8:58 am

iyi günler.Almanyada oturum alinca ilk 3 ayda ayricalikli aile birleşimine basvuak istiyorum fakat resmi nikahimiz yok Tr’de ki alman konsolosluğu bunu kabul eder mi?bunun icin nikahi almanyada yapacagimizi solesek yada 3. bir ülkden evlilik belgesi alsak sorunu cözebilir miyiz?

Cevapla
Editör Ağustos 4, 2018 at 1:36 am

baska bir ülkeden evlilik belgesi alabilirsiniz bu kabul edilecektir.

Cevapla
Havin Temmuz 15, 2018 at 3:00 pm

Merhaba benim eşim Türkiye de cezası onayladığı için kaçak yola Almanya giti yeni iltica eti mahkemede 3 ay kampta kalması gerekiyormuş söylendi evrak istediler cezasıyla ilgili gönderdik çocuklarımın pasaport unu alamıyorum eşimin imzası yok diye eşim cezalı olduğu içinde birşey bişey yapamıyor nasıl aile birleşimi Yapa biliriz lütfen cvp verin?

Cevapla
Editör Temmuz 22, 2018 at 1:30 am

Islemlerinizi, Alman konsoloslugu üzerinden sürdürebilirsiniz. Alman konsololuguna dilekce ile basvurmalisiniz; ön sayfada durumu aciklayin arka sayfalarda gerekli evraklari ekleyin. Size gecici seyahat belgesi verilir bu gecisi seyahat belgesiyle aile birlesimini gerceklestirmis olursunuz; yalniz esinizin kabul almasi Sarti var, önce bunu beklemelisiniz.

Cevapla
Ayşe Temmuz 16, 2018 at 3:40 pm

Merhaba. Benim babam Almanya’ya iltica etti. Biz annem için aile birleşim vizesi olarak vizeye başvurduk. Sonra annemin aile birleşim vizesi çıktı, Ağustosda bitecek. Ama ben burada okuyorum diye Almanya’ya gidip gelmeyi düşünüyor. Annem Almanya’ya giderse Türkiye’ye geri dönüş yapamamasından korkuyoruz. Davetiye ile mi gitmesi lazım Türkiye’ye geri dönmesi için? Şimdiden çok sağolun, Allah razı olsun.

Cevapla
admin Temmuz 18, 2018 at 4:55 pm

Merhabalar, aile birleşim vizesi ile iltica etmiş bir kişinin aile birleşimi 1) İltica etmiş eşin haklarını kabul ederse iltica etmiş olarak sayılacağından dolayı Türkiye’ye gidemez. 2) İltica etmiş eşin haklarını kabul ederse iltica etmiş olarak sayılacağından dolayı iltica eden eşin iltica haklarını kabul etmiyorsa eş üzerinden oturum alırsınız ve Almanya dışında en fazla izinli olarak en fazla 5 ay 20 gün kalabilirsiniz. Ancak hakkınızda adli bir süreç yoksa bu şartlarda Türkiye’ye girip çıkma engeli bulunmamaktadır. Bir avukata danışmanızı tavsiye ederiz.

Cevapla
salih adar Temmuz 18, 2018 at 10:50 pm

iyi geceler.diyelim ki ilticamiz kabul edildi 3 senelik oturum aldık. Türkiye de nisanlim var.3. bir ülkede nikah yapip evlilik belgesi de aldik yada direk Almanyada nikah yapmak icin ilk 3 ay icerisinde ayricalikli aile birleşimi hakkim var mi yoksa yine iş,kalacak yer ve nisanlimin A1 sertifikasi almasi sart mi?

Cevapla
selim Temmuz 20, 2018 at 9:43 pm

kolay gelsin.Almanya’da iltica etmiş ama henüz kabul almamış birisi Türkiye’den turist veya öğrenci vizesi ile Almanya ya gelen biri ile evlilik işlemlerini yapabilir mi?

Cevapla
ahmet Temmuz 24, 2018 at 4:58 pm

hocam cevap bulabildinizmi

Cevapla
admin Ağustos 13, 2018 at 10:14 am

Merhaba,
Maalesef bekliyoruz,
Teşekkürler

Cevapla
Ferhat Temmuz 22, 2018 at 2:51 pm

Merhaba amin Kız arkadaşım Almanyaya hlhelip iltica basvurudunda bulunacak şlgprrekce olarak eski esi tarafından tehdit olüm tehditleri var ve Türkiye de savcılık dilekçesi var bu sekile basvurursa kabul olurmu ve iltica kabul olduktan sonra evlene bilirmi turkiyeden birisiyle

Cevapla
admin Temmuz 22, 2018 at 11:11 pm

Merhabalar; ilticasının kabul olması için mağduriyetinin güzel ifade etmesiyle ilgilidir. almanya iltica kanunu 3-4-26 ncı maddeler oturum 60 anayasal 16-a aihm 5-15 maddelere göre savunması yapmaları tavsiye edilir iltica kabul olduktan sonra evlenebilir yine de bir avukata danışınız.

Cevapla
furkan Temmuz 24, 2018 at 7:21 am

Merhaba;
Almanyaya iltica başvurusunda bulunacağım kabul edilip oturum izni aldıktan sonra türkiyede bulunan kız arkadaşımla yurtdışında evlenebilirmiyim mümkünmüdür lütfen ivedi şekilde cevap verebilirmisiniz şimdiden çok teşekkür ediyorum …

Cevapla
Editör Ağustos 4, 2018 at 1:42 am

evet

Cevapla
Furkan Ağustos 28, 2018 at 2:25 pm

Peki hocam bu olay nasıl oluyor türk konsolosluğuna gidemicem evlilik işlemi nerede yapılacak lütfen bilgi verirmisiniz …

Cevapla
admin Eylül 5, 2018 at 11:10 am

O merhabalar yurtdışında evlilikler Türk konsolosluğunda yapma mecburiyeti bulunmamaktadır bulunduğunuz ülkede evlilik yapacak iki kişiden birini oturumu olduğu taktirde oranın yerel evlendirme dairelerinde belediyelerinde ilgili makamlarında yapabilmektesiniz bunu o yerel kaynaklara sorarak öğrenebilirsiniz saygılarımızla

Cevapla
Havin Temmuz 29, 2018 at 11:00 am

Kampta 3 ayı bitmek üzere eşimin kabul alma şartı var dediniz ne zaman oturum alabilir onay nezaman olur

Cevapla
Sevtap Aksoy Ağustos 2, 2018 at 10:32 am

Merhaba,
SMA tip2 hastası olan kızım için diğer çocuğum ve eşim ile Almanya ya iltica etmek istesek ve eğer belli bir miktar birikmiş paramız da var ise talebimizin olumlu karşılanması ve kızımın hemen tedaviye alınması (turkiye de SMA tip2 hastalara ilaç verilmiyor) mümkün olur mu?

Cevapla
Editör Ağustos 4, 2018 at 12:18 am

Bahsetmis oldugunuz durum iltica kapsamindadir; sadece kizinizin Türkiye’de tedavi ettirilemedigini ispatlamaniz lazim. Cok gecmis olsun, Allah sifalar versin.

Cevapla
Ahmet Bey Ağustos 5, 2018 at 12:29 pm

Merhabalar katkısı olur düşüncesiyle bir hususu sizinle paylaşmak istiyorum. Iltica başvurusu sırasında 18 yaşını tamamlamamış çocuklar iltica talebi kabul edildikten sonra 18 yaşını bitirmiş olsa dahi aile birleşimi talebin de bulunup bu haktan faydalanabiliyor. Bir başka deyişle iltica başvurusu sırasında çocukların 18 yaşını doldurmamış olmaları yeterli.

Cevapla
admin Ağustos 12, 2018 at 10:30 pm

Teşekkür ederim

Cevapla
Ahmet Bey Ağustos 5, 2018 at 12:34 pm

Merhabalar ben bir hususun açıklığa kavuşturulmasını istirham ediyorum. Aile birleşiminden faydalanan aile bireyleri en fazla ne kadar süreliğine Almanya’yı terk edebilir Daha doğrusu almanya dışında yaşayabilir bizim sorunumuz Türkiye’de 1 yıl öğrenci olarak kalıp akabinde tekrar Almanya’ya gelmek bu durum bizim almanya’da aile birleşimi nedeniyle Almış olduğumuz oturma iznini olumsuz etkiler mi Ayrıca Türkiye’de okuyacak çocuğun entegrasyon kurslarına almanya’da katılma zorunluluğu var mıdır Saygılarımla

Cevapla
admin Ağustos 12, 2018 at 10:29 pm

Merhabalar bir kişi Almanya’da rı’nda beş ay 20 gün kalabilir dediğiniz yöntem zor bir yöntem çocuğunuzun durumunu anla işte karşılıyoruz fakat bunu yabancılar dairesi ve job sen tra görüşmenizi tavsiye ediyor bir avukata danışmanızda öneriyorum

Cevapla
Ata.kranfl Ağustos 12, 2018 at 9:47 am

Merhaba benim eşim Yunanistan a iltica eti yaklaşık 3 hafta önce ben burda kaldım eşim Türkiye’de olan resmî nikahın geçersiz olduğunu söylüyor eşim ordan biri ile resmî nikahla evlene bilirimi şimdiden çok teşekkürler

Cevapla
Sevda Karanfil Ağustos 12, 2018 at 10:33 am

Merhaba benim eşim 3 hafta önce Yunanistan a iltica etti şimdi de orda evlenebilirim diyor başakasına resmî nikah kıya bilirimi Türkiye’de ben onun resmî nikahlı karısıyım orda başkasına nikah kıya bilirimi şimdiden çok teşekkürler

Cevapla
admin Ağustos 12, 2018 at 8:24 pm

Merhabalar hangi ülkede olursa olsun bir insanın evlenebilmesi için dökerek onu alması gerekiyor yani evli olmadığına dahil kendi ülkesinden hiç kağıdını vermesi gerekiyor bu katlı nüfus kağıdı olmadan evlilik onaylamıyor ama eşiniz bunu çözebilir mi çözemez onu bilemiyorum normal şartlarda evlenememesi gerekir amaz resmi makamlar buna onay verir mi veremez mi bunu bir avukata danışmanızda fayda var teşekkürler

Cevapla
Devran Ağustos 13, 2018 at 3:19 pm

Merhabalar Ben 3 sene önce Almanyaya giriş yaptım ve iltica ettim geçen sene Red geldi ve red den sonra bir alman bayanla evlilik yaptım şuan 8 ay oldu evleneli ve halan adresim eşimin yanına alamadım ve oturum da gelmedi. Eşim adres değişikliği için baş vurdu ama hala cevap falan yok. Yardımcı oluraanız sevinirim Teşekkürler.

Cevapla
Editör Eylül 8, 2018 at 3:33 am

Oturum kanununa göre esiniz gerekli sartlari saglamasi gerekiyor. Oturum kanundaki ilgili bölüme bakiniz
https://ilticahaberleri.com/almanya_ikamet-kanunu_turkce/

Cevapla
Filankes Ağustos 18, 2018 at 1:01 am

Merhabalar
Benim şöyle bir sorum olacak .Sevdiğim insan İsviçre’de iltica etmek zorunda kaldı .İltica etmeseydi evlenecektik.Şimdi ben yasal bir vize alıp gidip evlensem onunla orda onun yanına aile birleşiminden gidebilir miyim ?

Cevapla
Editör Eylül 6, 2018 at 2:27 am

Evet; eger basvurusuna kabul verildiyse. Gerekirse ücüncü bir ülkeden evlilik akdi belgesi alinabilir.

Cevapla
Sabri Aralık 9, 2019 at 9:57 pm

Merhaba ,ben Almanyaya kaçak yollarla geldim ve iltica ettim ama daha oturum izni almadım, sevdiğim kadın İngiltere ve oturum hakkı kazandı, acaba ben oturum almadan da evlenebilir miyiz?

Cevapla
admin Ocak 7, 2020 at 10:04 pm

Merhabalar, oturum alan sevgiliniz olduğu için kendisi almanyaya gelerek sizinle beraber almanya evlilik dairesinde evlenmeniz mümkün.

https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.

Cevapla
Nudem Ağustos 24, 2018 at 5:13 pm

Slm eşim bosna da iltica etmek zorunda kaldi oradan linchtan gidip iltica etmek istiyo kabul olurmuvve aile birlesimi kac ay sonra gerçekleşir nede 4 çocuklu aileye yardım olurmu

Cevapla
Editör Eylül 5, 2018 at 2:04 am

linch?? Sorunuzu tam anlamadim ama; Bosna AB ülkesi degil oradki sürec AB’deki herhangi bir ülkeyi etkilemez. Dolayisiyla esiniz herhangi bir AB ülkesine iltica edebilir. Cocuklu annelerin iltica yasasina göre pozitif haklari vardir ancak yine de iltica gerekcelerinin ispatlanmasi gereklidir.

Cevapla
Lori Ağustos 29, 2018 at 10:07 am

Merhaba, nişanlım Almanya da iltica etti . Oturum aldıktan sonra Türkiye den gidip resmî nikah yapabiliyor muyum ?

Cevapla
admin Eylül 5, 2018 at 11:07 am

Merhabalar iltica eden bir kişi iltica ettiği ülkenin şartlarına tabiidir kendi ülkesine üç ile beşin gidemez şartı koylemaktadır bundan dolayı nişanlınız türklere vize uygulamayan bir ülkeye gelip yani Moldova Ukrayna Rusya Makedonya kosova gibi ülkelere gelip oradan evlilik işlemini yapıp aile birleşimine gerçekleştirebilirsiniz Türkiye gittiniz takdirde ilticaınız yanabilir saygılarımızla yinede bir avukata danışmanızı tavsiye ederiz

Cevapla
Abdullah Eylül 8, 2018 at 11:13 pm

AbdullahEylül 5, 2018 at 10:28 am CEVAPLA
Zaten esimm almanya dogumlu ama turk vatandasi suresiz oturumu var biz daha once aile birlesimi basvurusu yaptik ama maass yetmezliginden red geldi bizde gelemedikk simdide turis olarak geldimm ve gunum bitii sim di burda kalmak icin nasil bir yol denemeliyim iltica yapsam almanyada bana burda oturum verirlermii bana poliss cikis kagidi verecekmis kacak oldugum icin siginmaya girsrm burda nekadar siginma da kalirim esimin evi var cocuklar burda cocuklar alman vatandssi ama benden degil benim ikinci evliligim bu bana nekadar fayda getirir cocuklarin alman vatan dasi olmasi fayda getirirmi acaba ben gitmek istemiyorumm burda kalmak icin esimle kalmam icin ne yapmam lazim esimin suresiz oturumu varr almanyada polis bize genede cikis verirmi acabazaten turis olarak geldigim icin cikis veriyorlar kacak durumdayim suann vizemin 1afta gunu gectii benimm esimm jop centirdan yardim aliyorr ben bunu almayacaklarini garitisini polise nadil verebilirimm almayacaklarina dair ben geldim ve burda oturum alip aileme bakmak istiyorum desem faydasi olurmu acaba bilgilendiriseniz sevinirimm tsk

Cevapla
Abdullah Eylül 8, 2018 at 11:15 pm

AbdullahEylül 5, 2018 at 10:47 am CEVAPLA
Ve sizin cevabiniza cevap vermek istiyorum normsl kosullarda oturumu var suresizx birde maddi kosularr nadil oluyor pekii nereye basvurursam benim burdz esimle kslmsmi saglar oo madfi kosullari yerine getirirsem nasil vee nereye basvurmaliyim bilgilendirirseniz tsk ederim bu iltica basvurusu hemen mi yoksa beli bir sure gecmesi gerekiyormu avukatin nekadar faydasi olur bana tutmus olsamm

Cevapla
Ali Eylül 14, 2018 at 1:56 pm

Merhabalar, siteniz gercekten cok guzel ve emekleriniz icin tesekkurler.
Ben almanyaya uc ay once iltica ettim. Suanda alman kiz arkadasimla evlenmek icin tum belgeleri tamamladim. Ancak pasaportu iltica sirasinda teslim edememistim. Standesamt pasaportuda istiyor. Pasaportu bamfa teslim etmeden standesamta goturdugum icin , standesamt pasaportu kabul etmedi. Pasaportu bamfa teslim edip, ausweisinda yazan pasaport yoktur ibaresinide kaldirip oyle gel dedi. Bamfa gittigimdeyse pasaportunu aliriz sana evrakda veririz ama orjinal pasaportu geri veremeyiz dedi. Standesamt evragida kabul etmiyor, geri orjinal pasaportu getirmemi istiyor. Bamf olumsuz bir yazida veremiyormus… yardimci olabilir misiniz ?

Cevapla
Editör Eylül 16, 2018 at 3:35 am

Bamf pasaportunuzu gecici olarak Standesamt’a gönderebilir sonra geri alabilir. BAMF’a pasaportunuzu Standesamt’a evlilik islemleri icin göndermesini talep eden bir dilekce yazin; ya da Standesamt’in BAMF’tan sizin pasaportunuzu istemesi gerekir. Gerekli durumda bir Avukat araciligiyla süreci takip etmenizi tavsiye ederim. Untätigkeitsklage / isini yapmadigi icin dava acma

Cevapla
Erhan Kasım 3, 2018 at 4:54 pm

Merhaba alman kız arkadaşınızla evlilik için hangi evrakları istediler bunları nerden temin ettiniz ve bu süreç ne kadar sürüyor yani evlilik için bugün başvursak ne kadar sürede evlilik oluyor lütfen acil cvp bekliyorum ??

Cevapla
Ahmet Al Eylül 18, 2018 at 10:15 pm

Merhaba, nişanlı durumunda aile birleşimi yapabilir miyim? Örneğin ben Almanya’ya iltica ettim ve geçici oturum aldım nişanlım aile birleşiminden yararlanabilir mi? Eğer öyle olmazsa, iltica sürecindeyken nişanlım yasal olarak turist vizesi alıp Almanya’ya gelse Almanya’da evlilik yapabilir miyiz? İltica durumunda eş ile yan yana gelebilmek için Almanya resmi nikah belgelerine mi bakıyor? Teşekkürler.

Cevapla
Editör Eylül 19, 2018 at 2:24 am

Evet yararlanabilirsiniz; illa ki evlilik belgesi istenirse ücüncü bir ülkede resmi nikah kiyilabilir. Bence öyle denemeyin hatlari karistirabiliyorlar; durumu oturum yasasinda görenler cikabilir.

Esasinda yazili beyan yeterli ancak evlilik belgesini ille isteyen de cikabilir.

Cevapla
Batuhan uslu Eylül 26, 2018 at 7:54 pm

Nişanlım Almanya’da yaşıyor orada doğup büyüdü lakin türk vatandaşı günümüz şartlarında benimde en kısa sürede Almanya da yaşayabilmemız için hangi yolu izlemeliyim.

Cevapla
Editör Eylül 27, 2018 at 1:18 am

Esiniz ve siz aile birlesimi icin Oturum yasasindaki gerekli sartlari yerine getirmeniz gerekiyor. Ikamet kanunun 6. kismini okuyabilirsiniz.
https://ilticahaberleri.com/wp-content/uploads/2018/01/IKAMET-KANUNU-YASASI-Türkce.pdf

Cevapla
Gökhan Eylül 21, 2018 at 9:45 pm

Hocam merhabalar. Ben daha önce belçika ya iltica ettim. Yalan bi sebep sunarak. Vizeyle gidip kaçak yollarla geldiğimi iddaa ettim. Fakat benim vizemi veri tabanlarından buldular. Haliyle beni geri gönderecekleri tarihe istinaden 2 ay sonra ya gün verip bu tarihte gel seni göndereceğiz dediler. Ben onları beklemeden döndüm. Asıl sorun şu şuan evlenmeyi düşündüğüm ve sevdiğim biri var belçikada yaşıyor bu durum sorun yaratır mi evlilik yapıp giderken ?

Cevapla
Editör Eylül 22, 2018 at 2:16 am

Sizinle ilgili red karari verirken giris yasagi da verdiler mi buna bagli. Bir avukata vekalet verip durumu ögrenebilirsiniz; giris yasaginiz yoksa esinizin Oturum yasasi sartlarini eksiksiz karsilamasi gerekiyor.

Cevapla
Editör Eylül 22, 2018 at 12:30 am

Pasaportlari varsa ya da pasaportlari iptal degilse, yurtdisi yasaklari yoksa islemlerinizi kabul aldigniz ülkenin konsoloslugunda tamamlayip vize almalari gerekir. Pasaportlari yok ama cikarilmasinda da engel yoksa pasaport cikarilmasi istenir; pasaport iptali söz konusu ise basvuru yapilan konsolosluk gecici pasaport verir onunla cocuklariniz yanlarinda bir yetiskinle gelebilir. Cikartabilirler. Siz belirtmezseniz bir süre sinirlamasi yok diye biliyorum.

Cevapla
SultaN Eylül 23, 2018 at 11:36 am

3. madde ki İş ve işci bulma kurumu (Jobcenter) dan sonra direk 7. maddedeki yabancılar dairesine(Ausländerbehörde) başvurabiliyormuyuz?
yoksa 6. maddedeki bahsedilen “Kimlik(Ausweis) ve kabul evrakları ile birlikte oturum kartı ve mavi seyahat pasaportunu” aldıktan sonramı aile birleşimi için başvurabiliyoruz.

Cevapla
Editör Eylül 26, 2018 at 10:44 pm

Basvurunuza kabul verilmesiyle birlikte öncelikle Ausländerbehörde’ye Yabancilar dairesine kaydiniz yapiliyor. Yabancilar dairesine kaydiniz yapildiktan sonra; oturum türünüze göre calisma ve sosyal haklardan faydalanma hakkiniz varsa ki kabul verildiyse vardir; bu hakla Jobcentere kayit oluyorsunuz. Siralama; Iltica Dairesi, Yabancilar Dairesi, Is bulma Kurumu seklinde. Aile birlesiminden Yabancilar dairesi sorumlu.

Cevapla
Muray Haziran 12, 2019 at 1:05 pm

Merhaba ben almanyaya evlenerek geldim 2. ayda.. 3.aydan beri full kagitli olaraj calisiyorum brutto 2300 gibi.. esimle tartistik surekli almanya icin geldin seni yurtdisi edicem dedi ben daha 4.ayimi doldurdum … benim hic bir sekilde kalma hakkim yokmu beni yoksa hemen yurtdisi ederlermi ??? Esim alman vatandasi

Cevapla
editor_dr Haziran 15, 2019 at 7:11 am

Siz boşansanız dahi boşanırken “eşimin oturum haklarından feragat ediyorum” demedikçe oturumunuz devam eder.

Cevapla
Yolcu Eylül 24, 2018 at 8:21 pm

Iyi günler, almanya ya iltica ettim. 5 ekimde ana mülakatım var. Türkiye de görüştüğüm kız arkadaşım var 15 temmuz ve devamından ötürü nişan vs yapamadık. Kız arkadaşım olduğunu nasıl bildirebilirim ana mülakatta mı ? İleride aile birleşimi yapmada sorun olmaması için. Yardımcı olabilirseniz sevinirim iyi günler.

Cevapla
Editör Eylül 26, 2018 at 11:39 pm

a-Kendisi durumu bildiren bir dilekce yazsin; Almancaya cevirin elinizde olsun.
b-Ücüncü bir ülkede evlilik akdi kiyin evlilik belgeniz elinizde olsun.

Cevapla
sjsbs Eylül 25, 2018 at 9:46 am

iyi günler A1 dil belgesi ni Almanyadaki eşin de almasi gerekiyor mu yoksa sadece Tr deki eşin mi almasi lazim?

Cevapla
Editör Eylül 27, 2018 at 12:09 am

Sadece Türkiye’deki es icin gecerli.

Cevapla
Kemal Ekim 10, 2018 at 7:27 pm

Mrb Hocam,
Ben Alman vatandasiyim,Bir Almanla evliyim,Üç tane çocuğumuz var.5 sene önce türkiyede 2 ay kaldım,bu süre zarfında türkiyede bir bayanla beraber olduk ve bir kizimiz oldu.geçen sene türkiye ye gittim çocuğu kendi velayetime aldım ve bu sene annesi ameliyat olacaktı çocuğu bana verdi almanyaya getirdim.çocuk bende.ama annesi çocuğunu görmek istedi ona davetiye gönderdim vize vermediler.çocuk türkiyede yaratsa beni özlüyor ,burda yaşıyor annesini özlüyor. Bu çocuğun annesinin buraya gelmesi için burda yaşaması için.çocuğun mutluluğu için ,ne yapmaliyim?bana yardımcı olun lütfen
Saygilarimla

Cevapla
Editör Ekim 25, 2018 at 12:57 am

Anneye insani nedenlerden ötürü cogunu görmesi icin vize verirler. Ya da cocuk annesinin yanina gider. Oturum yasasina göre cocukla ilgili yapabileceginiz bu. Oturum yasasindaki insani nedenlerle vize-oturum talebi konularini okumanizi tavsiye ederim. Oturum vermezler ama vize vermeleri lazim.

https://ilticahaberleri.com/wp-content/uploads/2018/01/IKAMET-KANUNU-YASASI-Türkce.pdf

Cevapla
YOLCU Ekim 10, 2018 at 8:58 pm

Merhaba iyi günler
Ben Almanya’ya Finlandiya vizesi ile iltica ettim. 9.ayda mahkemem oldu. 10.veya 11.ayda Dublin yazısı geldi. İtiraz ettim. 2018 Eylül ayında avukatım Dublin sürecimin bittiğini mahkemede kararın bozulduğunu iltica sürecinin Almanya’da devam edeceğini söyledi. Oturumun gelmesi süreç olarak tahminen ne kadar sürer? Ailemi oturum aldıktan 3 ay içerisinde mi getirebilirim?

Cevapla
Utku Ekim 23, 2018 at 10:49 pm

Merhabalar,
Benim durumum biraz farklı bir türlü bir cevap bulamadım umarım siz bana yardımcı olursunuz. Ben türk eşim makedon vatandaşı ve benim makedonya da oturum iznim var ben almanyaya iltica etmek istiyorum iltica talebim eşimden dolayı reddilme durumu varmı. Dublin olayı bende geçerli olurmu. Eşimin makedon vatandaşı olması iltica başvurusunda bana sorun yaratırmı. Ve aile birleşiminde de . Şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar dilerim

Cevapla
Editör Kasım 2, 2018 at 3:23 am

Güvenli ülkede oturumunuz oldugu icin red edebilirler. Bulundugunuz ülkede de tehdit altinda oldugunuzu ispatlarsaniz o zaman dosyanizi detayli incelerler.

Cevapla
Tolga Kasım 1, 2018 at 1:17 am

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar.
Böyle bir site kurulması ve insanların katılması çok iyi olmuş. Emeğinize sağlık..
Arkadaşlar benim bir kaç sorum olacak ben Türkiye vatandaşıyım ve politik sebeplerden dolayı Yunanistan’a kaçak olarak gelmek zorunda kaldım. Yaklaşık 1 aydır buradayım ve 10 gün gibi kamp sürecim oldu. Kamp haricinde hiç bir başvuru yapmadım.
Benim eşim Alman vatandaşı beni Almanya’ya almak istiyor bunun için nasıl bir yol ve yöntem izlemeliyiz. A1 dil belgesi felan istediklerini duyduk doğru mudur. En hızlı şekilde nasıl işlemleri bitirebiliriz. Şimdiden hepinize çok teşekkür ederim..

Cevapla
Editör Kasım 1, 2018 at 1:50 am

a-Oturum yasasindaki aile birlesimi üzerinden.
b-Iltica yasasi ve Dublin üzerinden.

a-Oturum yasasi üzerinden esinizden cok sartlar isteniyor bu sartlari iltica kosullarinda saglamak zor.
b-Esiniz Alman vatandasi oldugu icin siz herhangi bir AB ülkesine iltica basvurusu yapsaniz bile sizi Dublni yasasina göre esinizin oldugu ülkeye göndermeleri gerekir. Eger kendiniz Almanya’ya gelirseniz de esinizin Alman vatandasi olmasi nedeniyle size Dublin uygulanmaz. Almanya dosyanizi inceler kabul verirse esinizle aile birlesimini Almanya’da yapmis olursunuz.

Cevapla
Tolga Kasım 1, 2018 at 2:10 am

Peki bu dublin nedir ben şuan Atinadayım bu işlemler için ne yapmam gerekir

Cevapla
Editör Kasım 2, 2018 at 3:20 am

Sitedeki Dublin Klasörünün icindeki yazilari inceleyebilirsiniz.

Cevapla
Tolga Kasım 1, 2018 at 2:12 am

Bu dublin nedir nasıl yapabilirim ne kadar sürer?

Cevapla
Tolga Kasım 1, 2018 at 2:19 am

Ve eşimin Almanya’dan nasıl bir süreç takip etmesi gerekir? Belgeler vs. nelerdir?

Cevapla
Tolga Kasım 1, 2018 at 2:08 am

Öncelikle herkese merhabalar. Böyle bir site kurmak herkese çok faydalı olmuş hepinizin emeğine sağlık. Benim bir kaç sorum olacak. Ben Türkiye de cezam olduğu için Yunanistana kaçmak zorunda kaldım geldim ve 10 gün kamp sürecim oldu. Kampta ki işlemler dışında hiç bir işlem yapmadım daha. Benim eşim Alman vatandaşı ve orada yaşıyor benim oraya hızlı bir şekilde gitmem için ne yapmam veya ne yapmamız gerekiyor. A1 dil belgesi felan istendiği söyleniyor. Bana yardımcı olabilir misiniz lütfen

Cevapla
emine Kasım 14, 2018 at 1:29 pm

iyi günler.bir sorum olacakti.ben şuan güney afrikadayim.eşim almanyada oturum aldi.ben burada vizemi 3 aylik uzattm.ancak zaten maksimum 6 ay uzatıliyor.eşimin oturumu geç olur diye 3 aydan sonra bir daha vizemi uzatmadim.yani illegal durumdayim.eşimin oturumuda erken geldi.burasi vizem olmadan bana aile birlesiminden vize vermede sıkıntı çıkarırmi acaba

Cevapla
admin Aralık 6, 2018 at 12:39 pm

Merhabalar,
Normal şartlarda çıkarmaması gerekiyor. Fakat oturumunuz bittiğinden dolayı çıkışta vize cezası uygulayabilir(para cezası gibi).

Saygılarımızla

Cevapla
Ali Kasım 15, 2018 at 5:13 pm

Merhaba hocam Ben bir Alman vatandasile evliyim mahkeme karar verdi sahte evlilik diye ama hic sahte filan bir sey yok biz seviyoruz bir birimizi. Simdi Ben Almaniyaya geldim poland is vizesiyle. Sorum bu Almaniyada iltihaci yapsam beni sinir disi etmezlermi cok zor durumdayiz yardim edin yalvariyorum. Tesekurler

Cevapla
Editör Kasım 27, 2018 at 4:28 am

Merhabalar iltica aidiyetten dolayı kaynaklanan mağduriyetlerden dolayı olmaktadır dolayısıyla çalıştığınız kurumlardan dolayı bir aidiyetiniz oluşmaktadır bu aidiyetinizden dolayı mağduriyet ortaya çıkmaktadır sadece serbest kaldım iş bulamadım işsiz kaldım gibi ifadeler kullanmamak lazım çünkü iltica bir işsizlik çözüm merkezi değil yaşadığınız mağduriyetlerden dolayı kendinizi daha güvenli bir ülkeye sığınma ihtiyacı nedenlerinizi anlatmalısınız bundan dolayı lütfen çalışma olarak değil eğitim hakkınızın zorla elinizden alınması yaşam hakkı tanınmaması özgürlüklerinizin kısıtlanması ve can güvenliğinizin olmaması üzerinde durmanızı tavsiye ederiz ilitica mülakat stratejileri makalemizi okuyunuz

Cevapla
Ali Şubat 21, 2019 at 2:37 pm

Salam abim bende senin durjmundayim ne yapdin bende poland vizesiyle geldim banada sahte evlilik dediler ama seviyoruz bir birimizi sen ne yapdin bir yardim yap kurban olurum

Cevapla
Ali Şubat 23, 2019 at 10:08 am

Bir cevap ver karddes cok zor drumdayim bende yalvariyorum

Cevapla
Murat Kasım 16, 2018 at 5:08 pm

Merhaba ben isveç te iltica talebinde bulundum. Henüz kararım açıklanmamış iken almanya da doğmuş büyümüş daimi oturum iznine sahip olan eşim ile evlendim. (Eşim iltica talebinde bulunarak oturum hakkı elde etmemiştir. Burada doğmuş büyümüş bir türk vatandaşı ama daimi oturuma sahip) daha sonra isveç benim ilticama red kararı verdi. Eşim hamile ve evlilik belgemiz var evliligimizi isveç te yaptık. Ben kacak yollar ile almanya ya geldim ve almanya da iltica talebinde bulundum ama dublin gereği başka ülkede parmak izim olduğu için ve başka ülkede iltica talebinde bulunduğum için beni işvece geri yollamak istiyorlar. Benim orjinal pasaportum isveç göçmen dairesinde ve bana bunu ancak türkiye ye geri döner isem iade edeceklerini söylüyorlar bu sebepten yabancılar polisine gidip oturum talebinde bulunamıyorum lütfen benim durumumda birine ne tavsiyede bulunursunuz? Eşim hamile çalışıyor aile birleşimi için her şey mevcut ama orjinal pasaportum yok elimde

Cevapla
Editör Kasım 27, 2018 at 3:42 am

Esiniz Almanya’da oldugu icin basvurunuzdan Almanya mesul mahkemeye dava acmaniz lazim ama önce Dublin kararini bekleyi muhtemelen henüz daha degerlendirmede.
1- iltica yasasi üzerinden degerlendirirseniz; Dublin geregi sizden Almanya mesul bunu mahkemede elde etmeye calisabilirsiniz.
2- Oturum yasasi üzerinden giderseniz; Pasaportunuzu Almanya’da oturum basvurusu yapmak üzere Isvecten yazili olarak isteyebilirsiniz. Avukat araciligiyla bir dilekce cikabilirsiniz.
3- Konsolosluga gitmenizde bir sorun yoksa konsolosluktan pasaport yenilemesi isteyebilirsiniz.

Cevapla
Serhat Aralık 2, 2018 at 3:05 pm

Merhaba.
Yunannistanda parmak izimiz var. Eşim Norveç’e geçti iltica başvurusunda bulundu,ben ise yunanistandayım. Oturumsuz aile birleşimi ile nasıl gidebilirim eşimin yanına..
Not: Resmi nikahımız yok.

Cevapla
admin Aralık 3, 2018 at 6:48 pm

Merhabalar,

İltica işlemleri eşiniz yanınızda olsa idi hayat arkadışı olarak işlemleriniz beraber devam edecekti. Şuan da resmi olarak evliliğinizi ispat edemediğinizden dolayı dublin anlaşmasına göre zor bir işlem olarak gözükmektedir.Sizin kabul alıp Yunanistan’da evlilik yapıp gelmeniz lazım . Bu konuyu bir avukat ile yürütmenizi tavsiye ederiz.

Cevapla
Mustafa Aralık 4, 2018 at 6:06 am

Almanyada bir arkadaşım siyasi ilticacı evlilik yapmayı düşünüyor evlilik yapması halinde geri turkiyeye git evlilik yap gel şartı konulur mu.

Cevapla
admin Aralık 5, 2018 at 4:59 pm

Merhabalar,
Sorunuz tam olarak anlaşılamadı.

Cevapla
mehmet Aralık 6, 2018 at 7:50 pm

merhaba almanyaya gitmek istiyorum babam ve erkek kardesim hamburg ta yasamakta kimsenin bir destegini gormuyorum nasil vize alirim veya nasil kacak girerim veya iltica etsem bahanem ne olmali yada aile birlesimi olurmu yasim 24

Cevapla
mehmet Aralık 6, 2018 at 7:51 pm

merhaba almanyaya gitmek istiyorum babam ve erkek kardesim hamburg ta yasamakta kimsenin bir destegini gormeden nasil vize alirim veya nasil kacak girerim veya iltica etsem bahanem ne olmali yada aile birlesimi olurmu yasim 24

Cevapla
Kazım Aralık 6, 2018 at 10:45 pm

Merhabalar, ben Almanya dan mülteci olarak 3 yıllık oturum aldım. Nişanlım Türkiye de adli olarak herhangi bir sıkıntısı(yurtdışı yasağı vs) yok. Özel sektörde doktor olarak çalışıyor. Evlenmek istiyoruz :
1- Almanya da evlenebilir miyiz?
2- mültecilere tanınan,oturum aldıktan sonra verilen 3 aylık süre içinde ben evlenip burda aile birleşimi talep edebilir miyim?
3-zaman dikkate alınmaksızın 5-6 ay sonra normal bir şekilde aile birleşimi için başvursam, aile birleşiminde aranan şartlar (dil ve geçim yeterliliği) mülteci olarak bana da uygulanacak mı? Şu an mülteci olarak devletten yardım alarak geçindiğim için Alman devleti aile birleşimi yapmama izin verir mi?
Yol yöntem nedir? yardımcı olursanız çok sevinirim hayırlı günler

Cevapla
admin Aralık 7, 2018 at 5:20 pm

Yurtdışı seyahatleri ile ilgili vize acentasına sormanızı tavsiye ederiz.

Cevapla
Mağdur kazım Aralık 6, 2018 at 11:01 pm

Merhabalar çok yararlı bir site elinize sağlık.
Ben Almanya dan mülteci olarak 3 yıllık oturum aldım. Nişanlım Türkiye de doktor olarak özel sektörde çalışıyor.Adli olarak herhangi bir sıkıntısı yok. Evlenmek istiyoruz:
1-almanya da evlenebilir miyiz?
2- mültecilere tanınan 3 aylık süre içinde başka ülke de veya Almanya da evlensem aile birleşimi ile şu an ki nişanlımı almanyaya getirebilir miyim?
3- bu 3 aylık süre bitiminden sonra evlenip aile birleşimine başvursam, alman devletinden yardım alarak geçindiğim için bu aile birleşimi talebim reddedilir mi?
Yol gösterirseniz çok sevinirim. Çok sağolun….

Cevapla
admin Aralık 7, 2018 at 5:18 pm

1. Almanya’da evlenebilirsiniz.
2. Evet, aile birleşimiyle getirebilirsiniz.
3. Bu üç aylık süreden sonra oturum almış yabancı statüsüyle aile birleşimi yapma hakkınız doğuyor. Eşiniz için A1 seviyesi Almanca sertifikası gerekiyor. Sizin tarafınızdan iki kişilik yeterli miktarda metrekare ev, ortalama 65 metrekare, iki kişinin geçinebileceği kadar maaş sağlanması gerekiyor.
Tavsiyemiz üç ay içerisinde evlenmenizdir.

Cevapla
Ayça Aralık 19, 2018 at 8:14 am

Benim yengem için bir sorum olucaktı yengemin hollandada oğlu var oğlu yengeme vize gönderdi iki sene vize verdiler şimdi hollandada ama 3 ay hollandada kalması lazım ondan sonra tekrar turkiyeye dönüp 3 ay kaldıktan sonra tekrar tekrar gelebilir yani iki seneyi böyle doldurabilir yengem alman vatandaşı biriyle evliligini almanyada yaparsa yengemi turkiyeye gönderirlermi çünkü evliligini yapıp gomdermelerini istemiyor yani bunun için ne yapmaları gerekiyor yengemi gondermemeleri için cevap yazarsanız çok çok iyi olur teşekküler

Cevapla
admin Aralık 28, 2018 at 11:53 am

Merhabalar,
Bu konunun iltica ile alakası bulunmamaktadır. Bir avukata danışmanızı tavsiye ederiz.

Cevapla
Mqğdurum Ocak 1, 2019 at 10:05 pm

Merhabalar arkadaşlar hepinize verdiğiniz bilgiler için şimdiden çok teşekkür ederim.
Benim sizlere bir kaç sorum olacak. Ben şuan almanyadayım kaçak yollar ile geldim. Yunanistan da kampta kaldım bi 10 gün kadar ve şimdi almanyadayım. Eşim alman vatandaşı. Benim size sorum biz burada nasıl bir yol izlemeliyiz? Ben kampta kalmak zorundamıyım?

Cevapla
Editör Şubat 20, 2019 at 1:24 am

iltica da etseniz sizin kampta kalma zorunlulugunuz yok. 2 türlü oturum yolu izleyebilirsiniz; iltica gerekceleriniz varsa iltica yoluyla veya esiniz üzerinden aile birlesimi yoluyla. Aile birlesminde esnizinin yeteri kadar maasi olmasini isterler. Hangisine karar verirseniz artik. Aile birlesmi icin Yabancilar dairesi, iltica icin Iltica Dairesi.

Cevapla
Hamdi Aralık 27, 2018 at 6:16 pm

Merhabalar iyi günler.
Ben Türkiye’den Almanya’ya kaçmak zorunda kaldım şuan almanyadayım eşim Alman vatandaşı herhangi bir başvuru yapmadık daha Yunanistan üzerinden Almanya’ya gelmek zorunda kaldım. Yunanistan’da kısa bir kamp sürecim oldu. Bizim burada nereye başvuru yapmamız gerekiyor acaba herhangi bir Bilgi verebilirseniz çok seviniriz. Ve son olarak kampa girmek zorunda mıyım ?

Cevapla
Editör Şubat 19, 2019 at 11:37 pm

iltica da etseniz sizin kampta kalma zorunlulugunuz yok. 2 türlü oturum yolu izleyebilirsiniz; iltica gerekceleriniz varsa iltica yoluyla veya esiniz üzerinden aile birlesimi yoluyla. Aile birlesminde esnizinin yeteri kadar maasi olmasini isterler. Hangisine karar verirseniz artik. Aile birlesmi icin Yabancilar dairesi, iltica icin Iltica Dairesi.

Cevapla
Tolgahan Aralık 27, 2018 at 6:28 pm

Merhaba iyi günler.
Türkiye’den Yunanistan’a kaçak olarak geçmek zorunda kaldım ve şuan Almanya’ya geldim. Eşim Alman vatandaşı Türkiye’de nikah yapmıştık. Öncelikle ben nereye başvuru yapmalıyım eşimle birlikte. Herhangi bir yol gösterirseniz çok seviniriz. Ve de kampta kalır mıyım ?

Cevapla
Editör Şubat 19, 2019 at 11:37 pm

iltica da etseniz sizin kampta kalma zorunlulugunuz yok. 2 türlü oturum yolu izleyebilirsiniz; iltica gerekceleriniz varsa iltica yoluyla veya esiniz üzerinden aile birlesimi yoluyla. Aile birlesminde esnizinin yeteri kadar maasi olmasini isterler. Hangisine karar verirseniz artik. Aile birlesmi icin Yabancilar dairesi, iltica icin Iltica Dairesi.

Cevapla
Mahir Aralık 29, 2018 at 6:13 pm

Merhabalar admin.
Ben şuanda almanyadayım ve eşim Alman vatandaşı buraya Yunanistan üzerinden kaçak geldim Yunanistan’da bi 10 gün kadar kampta kaldım ve daha dünden beri buradayım. Bizim burada hangi kurumlara başvuru yapmamız gerekiyor herhangi pasaportum yok cezam olduğundan dolayı. Ve ayrıca kampta kalır mıyım kampa girmek zorunda mıyım ?

Cevapla
Editör Şubat 20, 2019 at 12:34 am

iltica da etseniz sizin kampta kalma zorunlulugunuz yok. 2 türlü oturum yolu izleyebilirsiniz; iltica gerekceleriniz varsa iltica yoluyla veya esiniz üzerinden aile birlesimi yoluyla. Aile birlesminde esnizinin yeteri kadar maasi olmasini isterler. Hangisine karar verirseniz artik. Aile birlesmi icin Yabancilar dairesi, iltica icin Iltica Dairesi.

Cevapla
Mahir Aralık 29, 2018 at 6:14 pm

Merhabalar admin.
Ben şuanda almanyadayım ve eşim Alman vatandaşı buraya Yunanistan üzerinden kaçak geldim Yunanistan’da bi 10 gün kadar kampta kaldım ve daha dünden beri buradayım. Bizim burada hangi kurumlara başvuru yapmamız gerekiyor herhangi pasaportum yok cezam olduğundan dolayı. Ve ayrıca kampta kalır mıyım kampa girmek zorunda mıyım ?

Cevapla
Editör Şubat 20, 2019 at 12:34 am

iltica da etseniz sizin kampta kalma zorunlulugunuz yok. 2 türlü oturum yolu izleyebilirsiniz; iltica gerekceleriniz varsa iltica yoluyla veya esiniz üzerinden aile birlesimi yoluyla. Aile birlesminde esnizinin yeteri kadar maasi olmasini isterler. Hangisine karar verirseniz artik. Aile birlesmi icin Yabancilar dairesi, iltica icin Iltica Dairesi.

Cevapla
Mağdur Aile Aralık 29, 2018 at 10:29 pm

Merhaba,

Ben Almanya’da yaşıyorum ve Niederlassungserlaunis in var. benim eşim Almanya’ya kaçak geldi ve biz beli bir zaman sonra eşim için Asyl başvurusu yaptik, ve eşim o dönemde 8 aylık hamile idi, çocuğumuz oldu ve biz o dönemde Asylantrag geri çekmiş idik. Köln yabancılar dairesi ve diğer Asyl başvurusu yaptığımız yerler arasında mekik Dokutuar bana “4 sehir gezdim 3 şehire neredeyse 4 defa gittim. Bunlar ( Mönchengladbach, Bochum, Kreuz-Duren Essen, Düsseldorf )

Soracaksınız neden avukat tutmadın “avukatlar ancak yalan söylüyor bunların yüzünden işimi kaybettim ve üzerine 2 fatura ödedim” 3 avukata ancak para yedirdim. Ve tövbe ettim bir daha gitmem diye.

Neyse, Asyl Geri aldık ama pasaport ve evlilik cüzdanımiz yok idi, ilk yere baş vurur yaptığımız yer eşimin Asyl Geri aldığımız Fax ve e-mail’i görmezlikten gelmişler ve netice olarak ilk önce eşimi kayboldu sonrada pasaport ve evrakları ZAP a göndermişler ortasıda abschibung gelenlerin yeri imiş, elimde yazılı kâğıt olmasına rağmen vermediler pasaportu ve evlilik cüzdanını. Bana bir kağıt verdiler orada Köln yabancilar dairesi bizden talep etsin dediler. Ve ettiler pasaportu ve evlilik cüzdanını aldık o arada bize bir fixionschein verdiler. Ama arkasında çalışamaz diye not düşmüşler.

Normal Aufenthaltserlaubnis başvurusu yapmak için bizden bazı evraklar istediler

Çocuğumun pasaportu
Sigorta kaydı yada kartı
Geçim belgesi
Evin sözleşmesi
Ve A1 sertifikası ve yada yapılmış ise bir okula belgesi.

A1 sertifikasında takılı kaldık, Köln yabancılar dairesi diyor ya A1 sertifikası olacak yada biz oturum veremeyiz kendilerine eşimin buraya kaçak geldiğini okulu okuması mümkün değildir dememe rağmen ilanı olacak dediler.

Çocuğumun üstüne ve benim üstüme Aufenthaltserlaubnis başvuru yapmak istediğimizi söyledik hayır dediler, çocuğum Alman ve benim Niederlassungserlaunis olmama rağmen A1 de diretiler.

Eşimi benim üzerimden o ne hop center den para alıyordu nede sosyal “jopcenter çalışamaz yazdığı için yabancılar dairesi, çalışamayan birine para veremeyiz diyorlar, sosyalamt dan benim haberim yok idi onlarda söylemedi.

Şimdi bunu uzun anlatım başka biri şayet yazarsa ona yol olsun istedim.

Şimdi çocuğumun Alman olmasına ve benimde Niederlassungserlaunis olmasına rağmen A1 direte bilirlermi.

2: çocuğum 3-4 aylık ve bakmak mecburiyetinde olmasına rağmen eşimin hala neden bunu diretiyorlar.

3: bana lütfen bir yol gösterin ne yapa bilirim.

4: işimi soracaksınız ben 07.2017 den beri iş sizim 10 yıl boyunca o güne kadar çalıştım ve kendim Beruflichesracschule giriyorum.

Saygılar Hürmetler.

Cevapla
Editör Şubat 20, 2019 at 12:28 am

1-Evet, esinizden A1 istemeleri gayet normal ama esiniz belli sebepler nedeniyle bunu karsilayamayacak durumda ise Analfabet vb. veya saglik sorunlari nedeniyle bu belgeyi alamayacak durumda ise bunu sizden talep etmezler ama esiniz normal bir bireyse bunu yasa geregi saglamasi gerekir. A1 cok da zor olmayan bir belge esinizi 2-3 ay kursa yazdirarak bunu alabilirdiniz.
2-Yasada böyle bir hüküm var o nedenle.
3-Esinizin kurs alamamsi gibi bir durum varsa bunu gerekclendirerek iceri dilekce verin.
4-Bir aile avukatina basvurun o dava acsin ya da esiniz A1 belgesini alsin. Cocuga o kurstayken bakmasi icin bir yakininizi tutabilirsiniz bunun ücretini Jugendamt ödemesi gerekir.

Cevapla
Emre Can Ocak 4, 2019 at 5:34 am

İyi günler.Ben almanyadayim,sürecim devam ediyor.Eşim de TR de beklemektedir.Eşim de hiçbir şekilde soruşturma ve kovuşturma yoktur.Sadece Yurt disi çikiş yasagi vardir.Ben oturum geldiğin de aile birleşimini eşim TR de yapsak ama yurt disi yasağı oldugu için geçici seyahat belgesi ile Yunanistan çıkış yapabilir miyiz?

Cevapla
Editör Şubat 20, 2019 at 2:06 am

Yurtdisi cikis yasagi varsa bunun kalkmasi icin ilgili idari birimlere basvuru yapabilir, sonuc alamayacaksa ücüncü bir ülkedeki Alman konsolosluguna gidip durumunu aciklayarak seyahat belgesi almasi gerekir.

Cevapla
Gülistan Oğuz Ocak 5, 2019 at 2:39 pm

Selam admin ben almanyadayım sorum kendimle ilgili değil ablamla ilgili 27 yaşında ve ilk evlilinden 1 çocugu 2 evliliğinden 3 çocugu var birinci eşi şiddet gösteriyordu ona boşandılar ikinci eşide hem ona hem çocuklarına şiddet gösteriyor ve cok darp raporlarıda var ve hiç bir şekilde çalışmıyor sadece ablamın eline bakıyor para ver diyor git kendini sat gerekirse ver kac kez onu bıçakladı hamileyken bile onu darp etti ve onu yanıma almak istiyorum ben ama alamıyorum durumum yok ve o kaçak yolla gelebikir ancak buraya almak istiyorum onu artık güzel bir hayatı olsun istıyorum çocukların velayetini de alacak saten adam al onlarıda git diyor ona sürekli boşanacak çocukları küçük 3 tane gelse ona oturum verirlermi çocukları ne kadar sürede alabilir yanına en büyük oglu ana okula gidiyor ne yapalım bize yol göster lutfen

Cevapla
Editör Mart 5, 2019 at 4:14 am

Gesmis olsun. Iltica ile dogrudan ilgili bir konu degil ama ilintisi var. Kadina siddet + Can güvenligi korkusu + Töre Cinayeti tehlikesi vb. tehlikeler olmasi durumunda iltica edebilir. Bu korkulari yoksa esinden rahatca ayrilabiliyorsa ilticasi kabul edilmez ama esi kendisini takip ediyor, bosamiyorsa ve tehdit edip, siddet uyguluyorsa ve can güvenligi tehlikedeyse ilticaya hakki olur. Ya da siz kardesinizi bir iste gösterip ise aldiracaksiniz o zaman da oturum alabilir.

Cevapla
Flnks Ocak 9, 2019 at 9:37 pm

İltica ettiğim ülkede iltica talebim kabul olmadan ve henüz oturum almadan evlenme hakkım var mi ?evlenirsem oturum ve kabul sürecine negatif bir yansıması olur mu ?evleneceğim kişi Türkiye’den olacak iltica ettiğim ülkeden değil .Bunun bize bir avantajı veya dezavantajı olur mu.?Nasıl bir yol izlemeli? (iltica ülkesi İsviçre )

Cevapla
modarator yorumlari Ocak 12, 2019 at 5:43 pm

Merhabalar, esinizin ancak normal yolla geliyor olmasini aciklamaniz gerekir,evleneceginiz kisinin pasaportu varsa genelde evlenebilirsiniz.

Cevapla
ÇARESİZ Ağustos 20, 2019 at 3:32 pm

Merhabalar ,
Bu 3. yazışım. Allah rızası için bana b da cevap yazınız 🙁 Benim nişanlım İsviçre veya Holldandaya yasa dışı gidebilirse, iltica edecek.
Sorularım şöyle :
1… İlticasının kabul olma süresi nedir?
2.. diyelim kablu oldu, ilk 3 ay içerisinde de aile birleştirmeye başvurdu, beni yanına ne kadar sürede alabiliyor? Yani yanına geçmem aile kurmam kaç ay sürer?
3.. Benim Türkiye’de bir davam yok ,ayrıca yurt dışı yasağım da yok ,başvurduğu ilk 3 ay içerisinde normal turist gibi mi oraya gidiyorum? Sanırım bu şekilde a1 dil belgesi istemiyorlar değil mi?
4.. Ben de onunla beraber kampta mı kalıyorum ? Değilse nasıl geçimimizi yürütüyoruz ?
5.. Ayrıca ailemi görmek için türkiye ‘ye giriş çıkış yapabilme hakkım var mı? Yoksa ben de nişanlım gibi yasaklı mı oluyorum?
Ne olursunuz bana da cevap verin, gerçekten çok zor bir durumdayım . Şimdiden teşekkür ederim.

Cevapla
admin Ocak 16, 2020 at 9:51 pm

MErhabalar, okuyucularımızdan bu soruya cevap vermelerinini istirham ediyoruz.

https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.
Site üzerinden aylık olarak sorulara cevap vermekteyiz. Twitter ve youtube üzerinden günlük cevap verilmektedir.

Cevapla
Hcrt Ocak 15, 2019 at 2:58 pm

Merhabalar. Eşim 3 hafta önce Hollanda’ya iltica etti. Şu an kampta. Ben ise Yunanistandayim. Fakat parmak vermedim. polis kağıdım yok. Eşimin yanına gitmek istemiyorum. Mümkün müdür. Saygilar

Cevapla
admin Ocak 17, 2019 at 5:54 pm

Sorunuz anlasilmamaktadir,lutfen tekrar yapmak istediginizi anlatirmiz.

Cevapla
Epy Ocak 16, 2019 at 7:14 pm

Merhabalar benim sorum soyle olacak . Simdi ben almanyadayim burda iltica yapip alman vatandasi nisanlimla evlenmek istiyorum. Bunu iltica yaptikdan sonra pozitif yada negatif cevabi gelmeden hemen nikahimi kiyip verdigim ilticayi geri cekebiliyirmuyum yada ben cekmesem bile nikahi kiyip oturumu alabiliyormuyum birde veyahut nikahi yaptikdan sonra atiyirum 2 ay sonra cevap gelince yada bilmiyorum ne jadar surede geliyor cevap red olsa dahi ben nikahlandigim icin bana bir sorunu olabiliyormu yoksa yinede geri gonderebilirler mi ? Teşekürler simdiden ?

Cevapla
admin Ocak 17, 2019 at 5:52 pm

Merhabalar,her ikinizin pasaportu varsa her turlu evlenebilirsiniz, oturumu almadan ilticanizi cekmeminize tavsiye ederiz,kazanilmis haklar geri verilmez ,ulkenize dondugunuzde red alsaniz bile hapise atilma ya da can guvenliginizi tehtit tehlike risk altinda ise Almanya oturum kahnnu madde 60 gore sizi geri gonderemezler.Ama yine de bir avukata danisiniz.

Cevapla
Ahmet Ocak 17, 2019 at 9:54 am

Mrb Benim eşim polonyada yakalandı mecbur oraya iltica başvurusunda bulundu ama daha oturum almadı bende yeni Almanya’ya geldim kampa girdim oturum hakkım daha yok.Almanyada oldugumu dair belgelerimi göndersem eşimde orada dilekçe verse benim eşim Almanya da iltica basvurusu yaptı bende onun yanına gitmek istiyorum dese olur mu? Not.cocugumuz yok yaşça büyük olan benim

Cevapla
admin Ocak 17, 2019 at 5:47 pm

Merhabalar,evet olur,dublin anlasmasi 3 bolum 12.2 maddesi uygulanir aile buyugu nerede ise aile orada butunlesir,esiniz dilekce vermesi gereklidir.

Cevapla
Ahmet Ocak 24, 2019 at 8:08 pm

Peki eşim benden önce oturum alırsa beni onun bulundugu ülkeye gönderme durumları var mı?

Cevapla
Dedo Ocak 17, 2019 at 11:35 pm

Merhaba almanya iltica ettikten bir sene sonra is bulup normal oturuma gecmek istesek yapabiliyomuyuz boyle bi hakkimiz varmi, yani iltica konumundan cikip normal oturuma gecis saglanabilirmi ?

Lutfen cevap verin

Cevapla
Editör Mart 5, 2019 at 4:21 am

Calismaniza izin verilirse bu mümkün.

Cevapla
Elkabir Ocak 27, 2019 at 12:27 am

Merhaba. Belçika’da bulunan 1. Dereceden akrabam davetiye gönderse ve vize başvurusu yapıp vize alsam, daha sonra iltica etsem davetiye gönderen kişiye karşı bir hukuki problem doğar mı? Bi cezası falan var mıdır?

Cevapla
Editör Şubat 11, 2019 at 4:43 am

Sadece bir miktar para cezasi olmasi muhtemel.

Cevapla
Hasan baki Şubat 7, 2019 at 3:06 am

Selam ben 4 yıldır Almanya’da ıltıca talebınde bulundum ama karar daha çıkmadı şimdi de evlenmek istiyorum Türk vatandaşı ama süresiz oturumu var bütün kagıtlar tamam sadce pasaporttum yok rathaus da evlilik başvurusu yapabilirmiyim kızın pasaport var sadce bn ki Yok yada nasıl yapmalıyım evlenmek için bilgi verirseniz sevinirim

Cevapla
Editör Şubat 11, 2019 at 2:58 am

Pasaportunuzu gecici olarak Belediye iltica dairesinden isteyebilir.

Cevapla
Hasan baki Şubat 14, 2019 at 2:31 am

Pasaport yok yanı pasaportsuz iltica yaptım kısacası yabancı polıste sadece kimlik var pasaportsuz olur mu

Cevapla
Editör Mart 14, 2019 at 2:43 am

Pasaportunuz yoksa o sekilde de iltica basvurusu yapabilirsiniz.

Cevapla
Haydar Kasım 28, 2019 at 10:48 am

Mrb bdiemin babam bu kış kanadaya iltica edicek fakat ben 19 yaşındayım eğer ilticası kabul olursa beni yanına almasının hiçmi imkanı yok ?

Cevapla
durmaz Şubat 8, 2019 at 2:17 am

merhaba nişanlım almanyada iltica etti oturum aldı 6 aydır çalısıyor ve evde kiraladı bana istek gönderecek benim vize aşamasında dil öğrenmem gerekiyor mu a1 serfitikası isterler mi

Cevapla
Editör Şubat 11, 2019 at 2:39 am

Hangi yasa üzerinden aile birlesimi talep edecegine bagli ilticasina kabul gelirse ve bunun üzerine aile birlesimi talep ederse dil kursu almaniza gerek yok ama calisma nedeniyle oturum alirsa size dil kursu Sarti var.

Cevapla
Nurettin Ekim 26, 2019 at 8:00 pm

İltica nedeniyle aile birleşimine başvurursak eşim Türkiye ye git gel yapabilir mi ileride

Cevapla
admin Ocak 16, 2020 at 3:33 pm

MErhabalar, eşiniz iltica etmeden aile birleşimi yolu ile gelirse pasaportu ile git gel yapabilir.

https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.
Site üzerinden aylık olarak sorulara cevap vermekteyiz. Twitter ve youtube üzerinden günlük cevap verilmektedir.

Cevapla
ÇARESİZ Şubat 18, 2019 at 1:02 pm

MERHABA EŞİM YUNANISTANA GEÇTİ UĞRADIĞI ZULUMDEN DOLAYI.BEN VE ÇOCUĞUM PASAPORTUMUZLA ALMANYAYA GEÇTİK.EŞİM ALMANYAYA İLTİCA EDECEK.BEN TURİST VİZESİYLE GELDİM ALMANYAYA .BENİM ALMANYAYA İLTİCA ETME HAKKIM VARMI?AİLE BİRLEŞİMİ ISTEYEBİLİRMİYİM

Cevapla
admin Mart 29, 2019 at 5:07 pm

evet iltica hakkınız var. eşinizle beraber işlemleriniz devam eder.
https://ilticahaberleri.com/6-ay-meselesi-ve-dublin/

Cevapla
Ali Şubat 21, 2019 at 2:48 pm

iyi gunler hocam kurban olurum bir yardimci olun bana. Ben bir alman vatandasiyla evliyim bize sahte evlilik adiyla red geldi mahkemeden hic beni mahkemeye cagirmadilar Allah biliyor sahte evlilik yok cok pis durumdayiz. Simdi Ben poland is vizesiyle almaniyaya geldim asyl yapsam beni sinir disi etmezlermi bir cevab verin. Tesekurler

Cevapla
U Şubat 24, 2019 at 8:35 pm

Iyi gunler yasal olmuyan yollarla almanyaya geldim iltica actim sonra evlendim 1 yil oturum yok cocugum oldu hala yok esim cocugum alman . Turkiyeye gidip vize almadan burdan direk vermeleri gerekmiyormu . Tsk.

Cevapla
admin Mart 29, 2019 at 3:08 pm

Oturum yasası 5 ve 30. maddeye göre oturum vermeleri gerekiyor. avukatınızla birlikte bu maddeleri gerekçe göstereerk ısrarcı olunuz.

Cevapla
Emel Mart 9, 2019 at 7:35 pm

Merhabalar benimde Bir sorum olcak Ben dogma buyume almanyadayim Türk Passaportum var ve herzaman 8ay Vollzeit calisiyorum ve Sonra 4 Ay arbeitslos oluyorum ve Benim sorum olcak almanyada biriyle tanistim erkek arkadasim almamyada kacak ve Bir evlilik yapip burda kalabilme imkani var mi acaba yardimci olabilir misiniz bana cok sevinirim ve hamile kalirsam daha kolay olyuor mi acaba islem burda kalabilmesi icin

Cevapla
admin Mart 28, 2019 at 6:23 pm

1. Evlilik için pasaport gerekmektedir.
2. Kaçak kalan kişinin legalleşmesi gerekmektedir.
3. İltica başvurusu sonrası legalleştiği için evlilik mümkün olur.

Cevapla
Mustafa yıldırım Mart 18, 2019 at 6:37 pm

İyi günler . Ben Münih’e evlilik yolu ile geldim oturum ve resmî çalışma aynı gün başladım 32 ay yani 2.5 sene ve işe devam aynı yere .boşandım tekrar türklyeden evlenmek istiyorum ve eşimi getirmek istiyorum bu bilgilere bakıldığın da ne zaman evlilik yapmamız gerekir ve en az kaç senelik oturuma ihtiyacım var teşekkürler

Cevapla
admin Mart 28, 2019 at 7:38 pm

Konunun iltica dışı bir konu olması nedeniyle avukata başvurmanız tavsiye edilir.

Cevapla
Ali Nisan 6, 2019 at 4:31 pm

Hocam bir yardimci olun. size yazmisdim poland is vizesiyle geldim benim hanim alman vatandasi evlilikden sonra vize vermediler sahte evlilik diye sonra mahkeme oldu beni hic mahkemeye cagirmadilar red verdiler Allah sahid sahte evlilik diye birsey yok. Simdi almaniyadayaim iltiaci yapsam beni sinir disi etmezler? Oberlandgerichte kagitlar cok uzun suruyor soylediler onun icin geri donmek istemiyorum kalsam iltiaci yapsam bi zahmet cevaplayin cok zor durumdayiz

Cevapla
admin Nisan 9, 2019 at 2:59 pm

Merhabalar.
Evlilik meselesi almanyanın önem verdiği bir meseledir. Sahte evlilik konusunda hukuki yardım almanız sağlıklı olacaktır. İltica işlemleri tamamlanmadan deport uygulanmaamktadır. Red alsanız dahi mahkeme 30 aya kadar süremektedir. Ancak iltica etmeniz için gereklilikleri karşılayıp karşılamadığınızı kendiniz değerlendirmeniz gerekmektedir.
Din dil ırk cinsiyet, sosyal gruba aidiyet veya politik düşünce nedeniyle devlet yada toplum tarafından baskı zulüm ayrımcılık, insanlık dışı uygulama, kanunsuz ceza, işkence gibi olaylarla karşı karşıyasanız, ilticanızı dikkate alacaklardır. Yukarda bahsedilen 6 kategoriden herhangi biri nedenyle mağduriyet yaşamanız durumunda iltica hakkı elde edebilirsiniz.
dikatle okuyun
https://ilticahaberleri.com/iltica-mulakat-stratejileri/
https://ilticahaberleri.com/6-ay-meselesi-ve-dublin/

Cevapla
Ali Nisan 11, 2019 at 2:57 pm

Tesekurler Efendim

Cevapla
Tayfun S Mayıs 12, 2019 at 2:15 am

Eşim Almanya’da oturma ve çalışma iznine sahip. Zaten oralı. Türkiye’de evlendik. Daha sonra başıma olmadık işler geldi inancımdan dolayı. Saldırıya uğradım vs vs. Şuan Yunanistan’da kaçak olarak yaşıyorum. Eşimin yanına yerleşmek için ne yapmamız lazım. Yunanistan da ki Alman konsolosluğuna aile birleştirme için gittik. A1 istiyorlar. Fakat maddi durum el vermiyor. Eşim karşılayamıyor. Burada dil öğrenmem olanaksız. Bir şekilde gitmem lazım. Nasıl bilmiyorum?

Cevapla
editor_dr Mayıs 25, 2019 at 4:30 pm

eşinizin almanyada oturumu olduğu için prosedürü yerine getirmeniz lazım.
Ya da yunanistana iltica başvurusunda bulunduğunuz takdirde dublin gereği sizi eşinizin yanında göndermeleri gerekir.

Cevapla
Haydar Mayıs 23, 2019 at 1:04 pm

Öncelikle merhabalar
Benim babam 16 senedir Almanya da yaşıyor fakat annem 4 yıl önce Fransa’ya gidip ordan Almanya’ya geçti şu an onun tam oturumu olmasa da babamın oturumu var Türkiye hariç her yere gidebiliyor annem iltica ettiği süreçte benim Türkiye’de ki mahkemelerimden kaynaklı bir süreç başladı ben ise şimdi yunanistandayım ama ailemin yanına gitmek istiyorum bazı istisnai durumlar da kabulü olabiliyormuş böyle birşey mümkün mü bu arada Türkiye’de 6 ile 12 yıl ceza alabileceğim bir mahkemede yargılanıyorum

Cevapla
editor_dr Mayıs 23, 2019 at 1:28 pm

ilgili makale ektedir. Sizin durumunuza uygun olup olmadığına siz karar verin.

https://ilticahaberleri.com/resit-olan-cocuklar-icin-aile-birlesimi-mumkun-mu/

Cevapla
Turkay nisa Ekim 4, 2019 at 10:12 pm

Merhabalar sitenizi çok faydalı bulduğumu belirtmek isterim benim sorum eşim Almanya’da oturum izni aldı yaklaşık üç hafta önce bende burdaki elçilikten randevu aldım ben eşimden önce başvuru yapabilir miyim o muhtemelen önce yapacak ama arka arkaya olsa başvurular sıkıntı olur biz oğlum ile türkiyedeyiz pasaportumuz var birleşim için bir engel çıkabilir mi acaba teşekkür ederim

Cevapla
admin Ocak 16, 2020 at 4:50 pm

Merhaalar,
eşinizdne gelecek aile birleşim başvuru belgesi olmadan siz başvuru yapamazsınız.

https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.
Site üzerinden aylık olarak sorulara cevap vermekteyiz. Twitter ve youtube üzerinden günlük cevap verilmektedir.

Cevapla
Nasip Ekim 5, 2019 at 9:25 am

Merhabalar,
Aile birleşimi ile gelen ferdin üzerindeki para, altın miktarı önemli midir?

Cevapla
admin Ocak 16, 2020 at 4:42 pm

MErhabalar, önemlidir.

https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.
Site üzerinden aylık olarak sorulara cevap vermekteyiz. Twitter ve youtube üzerinden günlük cevap verilmektedir.

Cevapla
Muzdarip Ekim 9, 2019 at 2:07 am

Merhabalar ben almanyaya 8.8.2019 iltica yaptım 1. Mahkemeye girdim ikinci mahmekemem 15.10.2019 tarihinde ama ben 04.10.2019 tarihinde yani 2. Mahkemeye girmeden alman makamlarında yani standesamta evlendim gerkli tüm belgelerle eşim alman vatandaşı şuan ne yapmalıyım oturum almak için ilticayı devam ettirip mahkemeye girmelimiyim yoksa geri çekmelimiyim yada auslandanehördeye gidip oturum başvurusundamı bulunmalıyım lütfen yardımcı olun avukatlar hiç iyi bilgilendirmiyorlar teşekkürler

Cevapla
admin Ocak 16, 2020 at 4:30 pm

MErhabalar,, evlilik üzerinden oturum alarak ilticanızı da devam ettirin.

https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.
Site üzerinden aylık olarak sorulara cevap vermekteyiz. Twitter ve youtube üzerinden günlük cevap verilmektedir.

Cevapla
Nurettin Ekim 26, 2019 at 7:54 pm

Merhabalar.. Ben Almanyada mülteciyim. Evlenmek istediğim kişi ise Türkiyede. Onun herhangi bir engeli yok. Ben oturum aldıktan sonra o normal yoldan geldiğinde ,
1. Evlenme işlemlerimiz nasıl olur?
2. Evlendikten sonra eşim Türkiyeye git gel yapabilir mi?
3. Eşim de yardımlardan yararlanabilir mi?

Cevapla
admin Ocak 16, 2020 at 3:31 pm

Merhabalar, evlilik dairesine giderek evlenebilirsiniz. Siz iltica ettikten sonra evlilik gerçekleştiği iççin eşinizden A1 seviyesinde Almanca sizden de eşinizin Almanya’ya gelebilmesi için yeterl miktarda maaş ve yeterli büyüklükte ev sorumluluğu istenecektir. Eşiniz Türkiye’ye gidip gelebilir. Ancak Almanya oturum yasası madde 5, madde 29, madde 30 a göre de şansınızı deneyebilirsini.z

https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.
Site üzerinden aylık olarak sorulara cevap vermekteyiz. Twitter ve youtube üzerinden günlük cevap verilmektedir.

Cevapla
Cemil Kasım 13, 2019 at 2:24 pm

Hocam almanyada 4 uildir multeciyim ve son zamanlarda duldung olan bir belge var elimde ve. Duldung belgesi elime girmeden 5 aydır almanyada doğan türk bir bayanla evlendim devleten sosyal yardim almiyoruz ve ilticam kabul edilmediği icin beni sınır dışı etmek istedikleni soylediler bu mümkün olabilirmi
Ve aile bileşimi yapmış bir kişi için nasıl bir hakki olabilir yani oturum almak.icin ne yapmam lazim

Cevapla
Haydar Kasım 28, 2019 at 10:44 am

Mrb benim babam bu kış kanadaya iltica edicek fakat ben 19 yaşındayım eğer ilticası kabul olursa beni yanına almasının hiçmi bir imkanı yok ?

Cevapla
Ayaz Aralık 24, 2019 at 1:28 pm

İyi günler 3 yıl önce Ukrayna’dan Polonya’ya geçtik ve geçtikten sonra bir köyde şikayet üzeri yakalandık sınır karakoluna götürüldük iltica etmek istediğimizi belirtmemize rağmen bir tercüman gelmedi bazı evraklar imzalatmak istediler anlamadığımızı söyleyip imzalamadık daha sonra parmak izlerimizi fotoğraflarımızı aldıktan sonra ertesi gün bizi Ukrayna’ya teslim ettiler Ukrayna’da bizi direk Türkiye’ye gönderdi Şimdi 1 senedir evliyim eşim doğma büyüme Almanya’da ve süresiz oturumu var işi var çalışıyor çoğu yere soruşturdum kimse Bilgi vermedi bazı kişiler ise deport etmişlerdir sizi 5 sene girmezssin Almanya’ya dediler yakın tarihte aile birleşimi vizesi başvurusu yapacağın A.1 sertifikam da var bir sorun sıkıntı yaşarmıyım lütfen cevap bekliyorum çok zor dönemden geçiyoruz

Cevapla
Ayaz Aralık 25, 2019 at 6:49 am

Lütfen cevap verebilirseniz çok mutlu olurum ?

Cevapla
Ayaz Aralık 26, 2019 at 6:40 am

Tekrar iyi günler sizden bir cevap bekliyorum lütfen

Cevapla

YORUM YAP


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/ilticaha/public_html/wp-includes/functions.php on line 4757