Almanya İltica Gündem

Iltica Süreci Asamalari / Almanya

Almanya’da Genel olarak iltica Süreci Aşamaları nelerdir?

• Ülkeye giriş ve ilk Kayıt

• Ülke içi Merkezi dağıtım;
Almanya iltica başvurusu yapanları ülke içinde eyaletlere göre belli bir oranla dagitmaktadir.

• Konaklama, Sağlık Sigortası vb. Günlük temel ihtiyaçların karşılanması için iligili resmi kurumlara yönlendirme;
Yurt, Sağlık sigortası, Elbise yardımı, Toplu taşıma araçları bileti, Günlük ihtiyaçlar için nakdi yardım vb.

• Bireysel olarak iltica başvurusunun yapılması;
iltica başvurunuzu kendiniz belli şehirlerdeki iltica dairelerine yapmanız gerekmektedir.

• Dublin süreci testlerinin yapılması;
Dublin anlaşması gereği daha önce başka bir Avrupa Ülkesinde kaydınız, başvurunuz vb. olup olmadığı kontrol edilir.

• Mülakatlar;
Mülakatlar iltica sürecinin en belirleyici bölümleridir.

Birinci Mülakat;
bu mülakat türünde sadece sizin kimlik ve tanımlama bilgilerinizin sisteme girilmesi için yapılır. Ad, Soyad, Boy, Kilo, Göz Rengi vb. Ayrıca hangi güzargah üzerinden,  ülkeye nasıl giriş yaptığınızı açıklamanız istenir.

Ikinci Mülakat;
Ülkenizde yaşamış olduğunuz baskı, şiddet, aşağılanma, korkutma, tehdit, işten atılma, ötekileştirilme, terör, cinsel ayrımcılık, etnik ayrımcılık, dinsel ayrımcılık, mobbing vb. yaşanmış olayları karar verici heyete açıklamanız istenir. Ülkenizde yaşadığınız iltica sebebi dahilindeki tüm olayları mümkünse delilleri ile heyete sunmanız gerekmektedir. Dikkat edilmesi gereken; sadece ait olduğunuz sosyal grup, dini grup, etnik grup, siyasi grubun vb. genelinin yaşadığı sıkıntıları değil, tehdit ya da riskin size bakan yönünü de sözlü ya da belgeli ispat etmeniz karar sürecini kisaltacaktir.

• Iltica Dairesinin Kararını açıklama süreci;
iltica dairesinin başvurunuz hakkındaki kararı açıklaması beklenir.

• Iltica Dairesinin Kabul Kararlarındaki Koruma Türleri;
Iltica Yasayina göre sizin durumunuz yasadaki hangi madde ile örtüşüyorsa o madde hükmünce bir koruma verilir. Bu nedenle iltica dairesi aşağıdaki 4 farklı kabul türünden birini açıklayabilir.

• Asylberechtigung
• Flüchtlingsschutz
• Subsidiärer Schutz
• Abschiebungsverbot

Bu kabul türleri yukarıdan aşağıya en fazla hak, statü olandan en az olana doğrudur.

• Iltica Dairesinin Red kararı vermesi durumundaki Hukuki Haklarınız;
Iltica dairesi basvurunuza Red kararı vermesi durumunda bu kararı Alman Mahkemelerine dava edebilirsiniz. Mahkeme çok daha detaylı bir incelemeden sonra Red kararını lehinize bozabilir ya da iltica dairesinin kararını aleyhinize onaylayabilir. Bu durumda bir üst mahkemeye temyiz için başvurabilirsiniz. Yüksek mahkemenin vereceği karar bozulamaz ve bağlayıcıdır.

• Iltica Sürecinin bitimi, çalışma ve oturum izni ile belediyeye kayıt;
iltica dairesinin ya da Mahmekenin son kararıyla yaşadığınız şehrin belediyesine devredilirsiniz. Belediye size hakkınızda verilen kabul kararın türüne göre oturum ve çalışma izni verecek, pasaportunuzu size iade edecektir. Belediyenin verdiği ikametgah çocuklarınızın okul kaydı, kira sözleşmesi, elektrik kullanım sözleşmesi vb. sözleşmeleri yapmanız için gereklidir.

• İş bulma kurumuna kayıt;
Belediye’ye kayıt olduktan sonra iş bulma kurumuna da devredilirsiniz. Almanya’da iş bulma kurumu işsiz kalan oturum sahibi kişilere iş bulan, mesleki kurs veren ya da iş bulamıyorsa tüm ailenin temel ihtiyaçlarını aile fertlerinden biri ya da birkaçı iş bulana kadar karşılayan kurumdur. Ayrıca kamptan kendi evinize çıktığınızda da eviniz için gereken temel eşyaları talepte bulunmanız halinde size temin eder.

• Integrasyon ve dil kursu Süreci
İş bulma kurumu Almanya’ya kısa sürede entegre olmanız ve mesleginizi kaldınız yerden yapabilmeniz amacıyla sizi ücretsiz dil kursuna gönderir. Dil kursu genellikle 1 yıl kadar olmakla beraber yeterli olamayabilir. Daha fazla kurs almak ve Almancayı günlük 3-4 saat aktif kullanmak meslek kariyerinize hızlı başlama adına önemlidir.

• Mesleki dönüşüm; Diploma, Meslek vb. için denklik başvuruları ve süreci;
Almancayı öğrenme süreci ile birlikte kendi ülkenizdeki Diploma ve Meslek sertifikalariniza denklik almanız da önemlidir. Almanya’da Doktorluk, Mühendislik gibi bazı mesleklerde devletin karşıladığı mesleki dönüşüm programları da bulunmaktadır. örneğin Doktorlar için uyugulanan programlarda doktorlar kısmen dil kursuna gider kısmen de hastahanede ise gider. Dil kursu bitince hastahanede işine tam zamanlı olarak devam ederler.

Yeni yaşamınızda kaldığınız yerden daha başarılı bir şekilde devam etmeniz dileğiyle.

Not: Yukarıda yazılan bilgiler iltica süreci ile ilgili genel bir bakış sunmak için ana bilgilerdir. Her bir başlık oldukça fazla alt detay içerir. Bu süreçlerle ilgili sorularınız olursa cevaplamaya çalışırım.

Saygılarımla, Admin.

Benzer İçerikler

Pasaportu Olmayalar için Kanada’ya İltica Başvurusu

editor_dr

KHK’lı üstteğmen iş kazasında ağır yaralandı, eşi feryat eti: Bizim suçumuz neydi?

admin

Sizin gibi olmayacağız

admin

22 yorumlar

Suchender Temmuz 9, 2018 at 2:10 pm

Muhterem Admin ve katkida bulunanlar, site gercekten cok harika bir portal olma yolunda ilerliyor. Kisa zamanda cok verimli bilgilere ulasbiliyoruz. Öncelikle hepinize cok tesekkur ederim.

Bu paylasimda Iltica Süreci Asamalari cok guzel ozetlenmis.

Benim merak ettigim husus iltica/ mülteci statusu verilmesi sonucu elde edilen 3 yillik oturumun bitisi/ sonrasi ile ilgili olacak: Yani 3 senelik oturum sureci sonrasi hangi alternatifler sözkonusu.

Örnegin C1 dil seviyesini ihraz ve mali gecimini (agirlikli olarak) kendi saglama durumunda süresiz oturum verileceginden bahsediliyor. Örnegin:

1) C1 degil de B1 veya B2 seviyesine ulasilmasi durumunda ne olacak? (B1/ B2+ yeterli gelir durumu)

2) Agirlikli olarak kendi geciminden bahis mini-job üstü elde edilen gelir, yani sosyal güvenlik sigorta primlerinin calisilarak kendi tarafindan ödenmesi olarak mi dikkate alinmalidir? Yani bir iste calisilip ayni zamanda takviye ALG alinma durumunda da süresiz oturum hakkindan yararlanma mümkün müdür? (C1+kismi calisma durumu)

3)Belirli bir yas ustu ör: 60+ kisiler ve ögrenciler icin (calismalari veya kendi gecimlerini saglamalarini zor olduklari varsaydigimiz kesim) eger 3 yil sonunda hala bir iste calisilmiyorsa bu defa oturum uzatilmasi 1-3-5 yil mümkün müdür? (anladigimiz kadariyla bu durumda süresiz oturum mümkün görünmüyor) (yas, egitim, is bulamama vs. nedenleriyle tamamen issizlik yardimi durumu) Eger bu durumda yani 3 yillik oturumun bitimi sonrasi oturumun yine sureli olarak uzatimi durumunda yine ALG veya Sosyal yardim alinma hakki devam etmekte midir? (tipki ilk 3 yilda oldugu gibi)

Bu sorularin cevabi 3 yillik oturumun planlanmasi ve önceliklerin belirlenmesi acisindan oldukca onem teskil etmektedir.
Simdiden tesekkuler.

Cevapla
Editör Temmuz 22, 2018 at 1:21 am

1- C1 icin beklenir; kisa süreli oturum uzatilir; 1-3 yil gibi.
2- Mini Job degil ama 1000 Euro ve üzeri yani sigorta ve priminizin normal ödenmesi dikkate alinir alt sinir 1000 Euro denilebilir.
3- Evet, 1-3 yil arasi tekrar uzatiyorlar.Süresiz oturum sartlarina haiz oldugunuzda süresiz oturum verilir onun disinda 1-3-5 yil olarak uzatilir.

Cevapla
Renas Temmuz 27, 2018 at 6:20 pm

Admin bilgiler için teşekkürler. Peki Almanya’ya yetişmiş olan biri iltica talebinde bulunduktan sonra iltica talebi kabul edilmezse hemen gerimi gönderiyorlar geldiği ülkeye ? Yoksa bu zaman alıp tekrardan verdikler kararı değişebiliyorlarmı ? Hemen sınır dışı etme olayı varmı saygılar

Cevapla
Editör Ağustos 4, 2018 at 1:17 am

Hayir red verirlerse karari mahkemeye götüebilirisiniz. Mahkeme de red ederse deport edebilirler ya da kendinizin cikmanizi ve ciktiginzi bildirmenizi isteyebilirler.

Cevapla
Murat Özlemez Eylül 13, 2018 at 9:32 pm

Admin merakta kalalan insanları bilgilendirdiğiniz için teşekkürler
Bende Almanya’ya iltica başvurusu yapmayı düşünüyorum iltiça sonuçlananakadar çalışma izni verilirmi yada ilticam başvurum onaylanmıyana kadar çalışamazmıyı bunu çok merak ediyorum cevabınız bekliyorum teşekkür ederim

Cevapla
Editör Eylül 16, 2018 at 3:20 am

Izine bagli ilk ay calismaniz yasak sonrasinda izin verirlerse calisabilirsiniz; izine tabi.

Cevapla
Remzi Ekim 3, 2018 at 3:27 am

Iltica basvurusu yapip oturum almadan alman vatandasi biriyle evlilige basvurulabilir mi?

Cevapla
Editör Ekim 24, 2018 at 11:18 pm

Basvurulabilir ancak evlendiginiz kisiye Oturum yasasi hükümleri geregi sartlari yerine getirmesi istenir.

Cevapla
Memo Ekim 6, 2018 at 8:50 pm

Emeginize saglik düşüncesi güzel insan bir kac sorum olacakti umarim banada yardmci olursunuz 1 finlandiya vize ile geldim vizem 1 aylikti Subat ayinda geldim kiz arkadasimda kaldim bugune kadar aradan yaklasik 8 ay gecti bu hafta ilticaya gidecem iltica ettikten sonra 18 yil almanyada yasamis Hep sosyal yardimdan gecinmis 2 tane alman vatandasi cocugu var kendisi rus vatandasi ve aramizda 18 yas fark var yaklasik bir aydir 8 saatlik ise girdi suan calisiyor ve sosyalden yardim almicak artik iltica edip hemen adresimi kiz arkadasimin yanina alabilirmiyim ve sürecim nasil isler evlilik icin oturum alabilirmiyim acaba bide iltica sirasinda almanyada nisanlim oldugunu söylesem ona yakin verirlermi Ama mülakatta verecegim ifadeye göre nisanlimin almanyada oldugunu söylemem ilticami düsürebilir mi simdiden tesekur ediyorum

Cevapla
Editör Ekim 24, 2018 at 11:44 pm

Siz oturum aldiktan sonra istediginiz yerde kalabilirsiniz.Iltica sürecinde ise 3 gün disarida bir yerde 1 gün kampta seklinde kalmak da mümkün ancak bunun icinkalacaginiz yeri ve esiniz oldugunu söylemeniz lazim ki sizi oraya Yakin bir yere göndersinler. Nisanliniz Almanya’da olmasi neden ilticanizi düsürsün ki?

Cevapla
Sezmus Ekim 26, 2018 at 4:44 am

Selamlar,vize alarak almanyaya girenler ilticada olumsuz bir durumla karşılaşma ihtimali nedir(kaçak giriş yapanlara göre)
Almanyada doğum yaparsak ne gibi artıları eksileri olur?

Cevapla
Editör Kasım 1, 2018 at 1:26 am

Hakkimda Devlet takibi vardi derse ”o zaman nasil Polis kontrolünden gecip, yurtdisina gittiniz?” sorusuna muhatap olabilirler. Bunun disinda Almanya’da dogum yapmanin ilticaya Dublinin mahkemelik olmasi durumu disinda herhangi bir etkisi yok.

Cevapla
Mehmet Kasım 3, 2019 at 7:42 pm

Eğitim için vize alıp almanyaya geldikten sonra (üniversite kazanmış şekilde) iltica başvurusu yapabilir miyim eğer yaparsam ve reddedilirsem üniversitem olduğu halde sınır dışı edilir miyim ?

Cevapla
Memo Kasım 1, 2018 at 12:10 pm

Emeginize saglik düşüncesi güzel insan bir kac sorum olacakti umarim banada yardmci olursunuz 1 finlandiya vize ile geldim vizem 1 aylikti Subat ayinda geldim kiz arkadasimda kaldim bugune kadar aradan yaklasik 8 ay gecti bu hafta ilticaya gidecem iltica ettikten sonra 18 yil almanyada yasamis Hep sosyal yardimdan gecinmis 2 tane alman vatandasi cocugu var kendisi rus vatandasi ve aramizda 18 yas fark var yaklasik bir aydir 8 saatlik ise girdi suan calisiyor ve sosyalden yardim almicak artik iltica edip hemen adresimi kiz arkadasimin yanina alabilirmiyim ve sürecim nasil isler evlilik icin oturum alabilirmiyim acaba bide iltica sirasinda almanyada nisanlim oldugunu söylesem ona yakin verirlermi Ama mülakatta verecegim ifadeye göre nisanlimin almanyada oldugunu söylemem ilticami düsürebilir mi simdiden tesekur ediyorum soruma cevap verdiginiz icin tesekur ederim yalniz tam cevap alamadim oturum alabilirmiyim ?

Cevapla
Yabanci Kasım 5, 2018 at 8:22 am

Yardiminiz için çok teşkkür ederim. Hakkimda yakalama karari var. Kamudan ihraç edilmiş biriyim ve mühendisim. Çevremde yoruldu yardim etmekten. Sigortasiz çaliştiğim iş yeri de işe ara verdirdi. Evliyim ve küçük bir çocuğumuz var. Eşimle alakali bir sorun yok. Almanya ya iltica etmek istiyorum. Fakat nasil. Açikçasi zor durumdayim. Doyurucu bir bilgi ve yardima ulaşamiyorum. Size yaziyorum. e mail adresimi de sizinle paylaşacağim.

Cevapla
Editör Kasım 23, 2018 at 3:09 am

Twitter hesabindan da sorularinizi sorabilirsiniz.

Cevapla
Gülay Şubat 17, 2019 at 6:12 pm

Merhabalar biz üç kişilik aileyiz Almanya’ya yerleşmek istiyoruz akrabalarımız davetiye gönderecek ve ilticaya başvuracağız bi sebep Yok sadece oğlumuzun eğitimi ve eşimin tedavisi için yaşam güzelliğinden ekonomi rahatlığından çok istiyoruz nasıl bir yol izlemeliyiz yardımcı olursanız seviniriz

Cevapla
admin Mart 29, 2019 at 5:12 pm

Bir mali müşavir ve avukatla görüşünüz. lltica yerine mavi kart elde ederek Almanya’da yaşayabilirsiniz.

Cevapla
Ali Mayıs 16, 2019 at 2:27 am

merhaba türkiyeden turistik vizemi alıp almanyaya gidersem orda indiğim havaalanında iltica başvurusunda bulunabilirmiyim eğer oluyorsa kabul edilme ihtimalim varmıdır

Cevapla
editor_dr Mayıs 16, 2019 at 8:18 am

Almanya’ya indiginiz takdirde ister havalimaninda ister basvuru merkezinde iltica basvurusunda bulunabilirsiniz. Vize ile geldiginiz icin hakkinizda bir devlet takibi olmadigi, kolaylikla resmi yollardan gelebildiginiz dusunulebilir. Bu konu hakkinda tutarli bir aciklamaniz olmali. Ayrica bunca zaman ulkeyi terk etmediniz de su anda guncel ne oldu da terk ettiniz basiniza yeni ne geldi veya neyin gelecegi endisesi olustu da terk ettiniz sorularina tutarli cevaplar vermeniz istenecektir.

Lutfen ekteki makaleyi ve benzer makaleleri okuyunuz.

https://ilticahaberleri.com/iltica-mulakat-stratejileri/

https://ilticahaberleri.com/almanya-iltica-rehberi/

Cevapla
emre Ağustos 18, 2019 at 10:12 am

merhaba. vatandaşı olduğumuz ülkeye hangi konu hakkında iltica yapmak istediğimiz veya iltica yaptıktan sonra bir bilgi veriliyor mu ? 1 yıllık ücretsiz izni kullanıp vize ile abd ye gitmek isteyen kişi gittiğinde iltica başvurusu yapsa ve o süre içerisinde ülkesine geri döndüğünde ilgili makamlarca iltica yaptığına dair sorularla karşılaşabilir mi? memurluğu ve kendi ülkesini küçük düşürücü sorunları ile karşılaşma olabilir mi?

Cevapla
admin Ocak 16, 2020 at 9:57 pm

MErhabalar, iltica eden şahısların iltica dosyaları ülkeleri ile paylaşılmamaktadır. Ancak ilticasını çekmeden ülkesine dönerek terkar iltica etmek istediği ülkeye giderse ilticası yanmış olur

https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.
Site üzerinden aylık olarak sorulara cevap vermekteyiz. Twitter ve youtube üzerinden günlük cevap verilmektedir.

Cevapla

YORUM YAP


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/ilticaha/public_html/wp-includes/functions.php on line 4757