Almanya İltica Gündem Haberler

İltica Öncesi ve Sonrası Almanya’da Aile Birleşim Türleri

Aile Birleşimi Nedir?

Almanya’da aile birleşimi kanun ve mevzuatları nelerdir?

Eşi Alman olan nasıl aile birleşimi yapar?

Yabancı biri nasıl Almanya’da aile birleşimi yapar?

İlticası kabul olan mülteci yada sığınmacı nasıl aile birleşimi yapar?

İlticası kabul olan ikincil korumaya sahip olan kişi nasıl aile birleşimi yapar?

İlticası red olan kişi aile birleşimi yapabilir mi?

İltica başvurusu devam ederken aile birleşimi nasıl olmaktadır?

  1. Eşler aynı ülkede farklı kamp veya şehirlerde ise aile birleşimi nasıl olur?
  2. Eşler farklı ülkelerde ise aile birleşimi nasıl olur?
  3. Aile büyüğüne göre aile birleşimi nasıl olur?
  4. Aile çoğunluğuna göre aile birleşimi nasıl olur?
  5. Reşit olmayan çocuklara göre aile birleşimi nasıl olur?
  6. Hangi durumlarda aile birleşimi reddedilir?

Aile birleşiminde nelere dikkat edilmelidir?

Aile birleşiminde teknik engeller nelerdir ve nasıl aşılır?

Aile birleşimi için hazırlanması gereken bilgi ve belgeler nelerdir?

 

NOT: Çok yakında bu makalenin içeriği ile ilgili bilgilendirme yapılacaktır. Soru ve cevaplarınızla aynı zamanda bu konu hakkında yaşadıklarınızı bizimle paylaşarak destek verebilirsiniz? Bilgiler sizde kalmasın … Şimdi yardım zamanı… Makaleye yorum yazarak lütfen destek veriniz…

Yararlı linkler:

https://ilticahaberleri.com/aile-birlesimi/

https://ilticahaberleri.com/aile-birlesimi-_-almanya/

https://ilticahaberleri.com/aile-birlesimi-icin-alman-konsolosluguna-teslim-edilmesi-gereken-evraklar/

https://ilticahaberleri.com/ilticacinin-aile-birlesimi-ve-almanyada-yasam-sureci/

https://ilticahaberleri.com/almanya-aile-birlesimi-mevzuati/

https://ilticahaberleri.com/yabancilarin-aile-birlesimi-2/

https://ilticahaberleri.com/alman-vatandaslarinin-aile-birlesimi/

https://ilticahaberleri.com/yabancilarin-aile-birlesimi/

https://ilticahaberleri.com/yabancilarin-aile-birlesimi/

Benzer İçerikler

Almanya İltica İşlem Süreçleri

Editör

Fransa İltica Prosedürü

admin

Yerlesme izni

Editör

9 yorumlar

Abdullah Temmuz 4, 2018 at 1:09 am

ALMANYA AİLE BİRLEŞİMİ

Kabul kararı geldikten sonra ailesi yanında olmayan bireylere aile birleşimi hakkı da veriliyor. Burada önemli olan kısım kabul kararının yazdığı tarihten itibaren ilk 3 ay içerisinde ilgili Alman elçiliğine aile bireylerinin aile birleşimi için başvurması gerekmektedir.
Kabul karar tarihi size postanın ulaşma tarihi değil kabul kağıdında sağ yukarısında yazılan tarihtir.
Bu tarihten itibaren 3 aylık sürenin hesaplanması gerekmektedir.
Eğer aile bireylerinin 3 ay içerisinde Alman elçiliğine başvurma durumu yoksa internetten http://familyreunion-syria.diplo.de/ formu doldurulması ve doldurulduktan sonra kaydedilip bilgisiyara indilip ve çıktı alınması gerekmektedir.
Caritas ve Awo dan alınan bilgi gereği bu formu doldurmakla 3 aylık sürenin ortadan kaldırıldığıdır. Fakat bu form doldurulduğu zaman sisteme kayıt yapılmıyor. O yüzden formun korunması ve bilgisayardan silinmemesi gerekiyor.
Aile bireyleri ilgili Alman elçiliğine başvuru yaptığı zaman bu formu da yanlarında götürerek barkodlu kısım okutularak formun doldurulduğu tarihten itibaren başvuru işlemleri başlatılmış oluyor.
Özellikle ailesi Tr de olan ve geçerli seyahat belgesi olmayanların aile bireylerinin aile birleşimi işlemlerini Tr de ki Alman elçilikleri yapmıyorlar. Bu bakımdan Auslenderbehörde nin bu durum alakalı bilgilendirilmesi gerekiyor. Bu bakımdan durumunuzu anlatan bir dilekçeyi Auslenderbehörde’ye verilmesi gerekiyor ya da faks çekilerek resmi evrak olarak dosyanıza koydurabilirsiniz.
Bunun için Caritas ve Awo gibi kurumlardan yardım alınabilir. Kişisel önerimiz pasaport sıkıntısı olanların Tr den değil de üçüncü bir ülkeden başvurmaları daha isabetli olacaktır.

Kabul kararı ve 3 yıllık oturum izni gelen aile üyesi ayrıcalıklı aile birleşimi hakkına sahiptir. Eğer kabul kararı kampta ikamet ederken geldiyse hızlı bir şekilde heime a transferi istemenilmelidir.
Bu bakımdan Caritas veya Diakoni gibi kurumlar hızlı transfer için yardımcı olabilirler. Burada önemli olan kabul kararı geldikten sonra heime a çıkılması gerekmektedir.
Çünkü aile birleşimi işlemlerinin başlatılması için sabit adres gösterilmesi gerekmektedir. Kamp adresi geçici ikamet yeri olduğu için transfer olduktan sonra gerekli evraklar hazırlanmalıdır. Esas mesele elçiliğin adres beyanınıza göre ilgili yabancılar şubesine göndereceği evraklardır. Aile birleşimi süreci boyunca sabit ikamet önemlidir.
Öncelikle kabul alındıktan sonra pasaportu olan aile bireylerinin ilk yapması gereken ilgili Alman Elçiliğinden aile birleşimi için randevu alması gerekmektedir. Randevu almadan önce bulunduğunuz ülkenin elçilik internet sayfasından nasıl randevu alındığına bakmalısınız. Bazen yanlış yönlendirme sonucu randevuyu yanlış alan arkadaşlar olabiliyor. Bu sebepten dolayı 3 ay beklemek zorunda kalan arkadaşlara da rastlayabiliyoruz. Randevu almadan önce ve aile birleşimi için istenen evrakları elçiliğin internet sayfasından kontrol etmelisiniz.
Genellikle Alman elçilikleri bulundukları ülkelere göre iş yoğunlukları değişmektedirler. Bu yüzden ilk 3 aylık süreye göre randevu alınması size bağlıdır.
Gerekli evraklar genellikle aynı oluyor. Fakat bazı elçilikler teferruatlı belgeler isterlerken bazı elçilikler daha az evrak ile işlem yapıyorlar.
Mesela bir arkadaşımızın ailesinden elçilik arkadaşın sadece kabul kağıdı ile adres kağıdının fotokopisini yeterli olarak görürken diğer bir arkadaşımızdan elçilik ilave olarak Alman oturum kartı, mavi pasaport fotokopilerini olmadan aile birleşimi başlatmayacaklarını belirtmişlerdir. Burada önemli olan elçiliğin talep ettiği belgelerin hazırlanmasıdır. Aile birleşim vizesi için randevu tarihi alındıktan sonra aşağıdaki evraklar hazırlanmalıdır. Genellikle 2 hafta ile 3 ay arası sürmektedir.
Zaman kısalığı ya da uzunluğu elçilik ile ilgili yabancılar şubesi arasında geçen resmi yazışma süresidir.

Aile birleşimi için geçerli evraklar
2 adet doldurulmuş Alman ulusal vize formu
Pasaport ve 2 adet fotokopisi
2 adet biyometrik fotoğraf
Evlilik cüzdanı ve 2 fotokopisi
Nüfus müdürlüğünden alınıp Kaymakamlıkta onaylatılan eşler ve çocuklar için Apostilli doğum kayıt örneği formül A (Bir arkadaşımızdan apostilli olmamasına rağmen bir ülkede ki elçilik kabul etti. Apostilli olması işlemlerin rahat olması için önemlidir.) 2 fotokopisi
Nüfus müdürlüğünden alınıp Kaymakamlıkta onaylatılan eşler için Apostilli evlilik kayıt örneği formül B (Bir arkadaşımızdan apostilli olmamasına rağmen bir ülkede ki elçilik kabul etti. Apostilli olması işlemlerin rahat olması için önemlidir.) 2 fotokopisi
Kabul kararının ön sayfasının 2 fotokopisi. (Bazı elçilikler bütün sayfaları isteyebiliyor)
Almanyadan Meldebestatigung (ikamet belgesi) 2 adet fotokopisi
Almanya Ausweis in 2 adet fotokopisi
http://familyreunion-syria.diplo.de/ formunun 2 adet fotokopisi
Vukuatlı Nüfus kayıt örneği 2 adet fotokopisi (Yurtdışından başvuruluyorsa İngilizceye tercüme edilmelidir.)
Aile birleşiminin önemini ve yasal haklarınızı belirten dilekçe örneğini imzalayıp fotosunu ya da taratılmış halini eşinize gönderebilirsiniz. (örneği ek dosyada var) 2 fotokopi
Bu şekilde evraklar hazırlandıktan sonra elçiliğe sunulmalıdır.
Ayrıca HER BİREY İÇİN AYRI AYRI DOSYA HAZIRLANMALIDIR.

Geçerli seyahat belgesi ve pasaportu olmayan aile bireylerine Alman elçilikleri ‘Yabancılar için seyahat belgesi’ adı altında pasaporta benzeyen gri renkte sadece Almanya’ya gitmek için kullanılan ‘Reiseausweis Für Auslander’ isminde bir seyahat belgesi düzenliyor. Burada unutulmaması gereken durum geçerli pasaportu olmayan aile bireylerinin işlemleri pasaportu olan bireylere göre biraz daha zaman almasıdır. Buradaki durum tekniki bir mesele olup sistematik olarak başvurular yapılırsa aile bireyleri aile birleşiminden faydalanarak Almanya’ya gelebilirler. Gerekli olan belgeler yukarıda yazılan belgeler ile aynıdır. Fakat buradaki mesele başvuru yapılan elçiliğe niye pasaportun olmadığı veya alınamadığını geçerli sebepler ile anlatılarak (gerekirse ek evraklar sunularak) ikna edilmesi gerekmektedir. Öncelikle geçerli pasaportun olunmadığı durumlarda bazı elçiliklerden online randevu alınamıyor. Bu durumu çözmek için elçiliğe durumunuzu anlatan bir mail atılmalı ve aile birleşimi için başvuru randevusu bu mail üzerinden talep edilmelidir. Gelecek cevaba göre bir yol belirlenmelidir.

Başvurunun teslim edilmesinden sonra, Alman Büyükelçiliği ya da Konsolosluğu bu başvuruyu Almanya’daki sorumlu Yabancılar Dairesine gönderecektir. Yabancılar Dairesi (“Ausländerbehörde”) aile birleşimi şartlarının yerine getirilip getirilmediğini kontrol eder ve başvuruyu sonuçlandırır. Bu işlem genellikle birkaç ay, ama bazen de 3 aydan fazla sürebilir.

Yabancılar Dairesi başvurunuzu kabul ettiği takdirde; elçilik tarafından ailenize aile birleşimi vizesi verilir ve seyahat belgesi olmayan aile bireylerine gri renkte ‘ Reiseausweis Für Auslander’ seyahat belgesi verilir. Bu şekilde yasal olarak Almanya’ya seyahat edebilirler. Varıştan hemen sonra aile üyelerinizin, ailevi nedenler veya aile ilticası (“Familienasyl”) için oturma izni başvurusunda bulunmaları gerekir.

Aile bireyleri elçiliğe başvuru yaptıktan sonra bulunduğunuz şehirdeki Auslenderbehörde bilgilendirmeniz aile birleşiminin hızlı olması bakımından önemlidir.

Cevapla
Ahmet tas Temmuz 12, 2018 at 7:00 pm

Mrhb ben 1 aylık Alman vizesiyle Almanya’ya geldim eşim ve ikiz kızlarımla hakkımda tutuklama arama kararı çıkınca Belçika’da İltica ettim red geldi avukatta verdik red durduruldu fakat avukat Şengen anlaşması gereği Almanya’ya gitmeniz lazım Almanya sizi istiyor dedi bizde kalkıp Almanya’ya gelip iltica ettik eşim bundan 20 sene önce Karlsruhe iltica etmiş bende 14 sene önce franfurtta iltica ettim bizim evlilik cüzdanımız olmasına rağmen beni eski yerim olan hessene verdiler özel eve eşim Karlsruhe heime verdiler avukata danıştık konunun 2 ayla 6 Ay arası bile yapamayız ama 6 ay geçmeden seni vermeleri lazım şimdi tam 5 ay oldu yabancı polis bize gidin konsolosluk ta paşaportlarınızı getirin sizi 1 haftada birleştirelim paşapor olmadan olmaz bizde 1 ay daha pekleyip 6 Ay dolgunu avukata vereceğiz tşk

Cevapla
selim Temmuz 18, 2018 at 8:01 am

iyi günler.Almanyada oturrum almış birisi ilk 3 ay icerisinde ayrıcalıklı aile birleşimine başvurup nişanlısını aile birlesimi ile getirme hakkı var mı? yoksa herhalükarda gelir ve kalacak yer göstermeli midir?3.ülkelerde ilk 3 ay icerisinde nikah kıyıp ordan alinan evlilik belgesi ile ayricalikli aile birlesimine başvurulabilir mi?

Cevapla
admin Temmuz 18, 2018 at 4:20 pm

3 ay içerisinde birleşim talebinde bulunduysanız ve resmi evlilik yaptıysanız aile birleşim talebinde bulunabilirsiniz. Eğer nişanlınız resmi evlilik yapmadığı halde Almanya’ya getirebiliyorsanız Almanya’da da evlilik birleştirme ve aile işlemlerini yapabilirsiniz. 3 ay içerisinde bunu gerçekleştirme şansınız yoksa yabancılar dairesine durumu izah ederek dosyanızın yabancılar dairesine giderek dosyanızın açık kalmasını sağlayınız.

Cevapla
selim Temmuz 18, 2018 at 11:01 pm

tesekkurler
1.resmi evliliği herhangi bir ülkede yapip ordan evlilik belgesi alabilirsek bunu kabul ederler mi?
2.bir turist yada ogrenci vizesi ile geldiginde de bu mumkun mudur?ilticaya basvurmasi gerekiyor mu aile birleşimi icin?

Cevapla
Kenan Ekim 11, 2018 at 8:05 pm

Selamlar
Almnayada ilticacıyım henüz süreç sonuçlanmadı ailem fransa vizesi alıp bu vize ile almanyaya turist olarak gelirse ve onların burda oldukları süre zarfında benim oturumum gelirse onlar burdayken aile birleşimine başvurabilirmiyiz. Başka bir yorumda buna benzer bir soruya olumlu yanıt verdiğinizi gördüm ancak avukata danıştığımda aldığım cevap, turist vizesi ile geldiği için olmaz geri dönecek aile birleşimi vizesine başvuracak o vizeyi alıp bir daha gelecek oldu. Bu konuda elinizde net bir bilgi varmı acaba
Teşekkür ederim
İyi çalışmalar

Cevapla
Editör Kasım 23, 2018 at 2:00 am

Turist vizesiyle gelen kisiler geldiklerinde siz de kabul almis durumdaysaniz. Yabancilar dairesine gidip aile birlesimi talebinde bulunmalari gerekiyor. Sizin aldiginiz oturum ve aile birlesimi hakki nedeniyle. Ülkesine gitsin orda islemler olsun diyemez, Yabancilar dairesi konosolosluk islemlerini yapan kurumun ta kendisi zaten. Ancak vizesi bitecek ve islemler yetismeyecekse vizeyi uzatma talebinde de bulunabilir gelenler. Vizesi de uzatmalari gerekir.

Cevapla
Kenan Mayıs 24, 2019 at 4:15 pm

selamlar
ilgi ve alakaniz icin cok sagolun. gercekten yaptiginiz cok degerli bir is. ilk sorumla baglantili bir sorum daha olacak cevabi benim icin cok önemli simdiden yardiminiz icin sagolun.
ben Almanyada ilticaciyim ancak halen olumlu veya olumsuz bir cevap alabilmis degilim, ailem fransa vizesi ile gelirde burada yani almanyada iltica ederse onlari Fransaya geri yollarlarmi ben 14 aydir almanyadayim bunun onlarin almanyada kalmasina bir faydasi olurmu yada almanyada kalamlarini saglamanin yolu nedir.

Cevapla
editor_dr Mayıs 25, 2019 at 3:32 pm

Sizin dublin süreciniz sonuçlandığı için sizin başka bir ülkeye gönderilme ihtimaliniz yoktur. O yüzden aile bütünlüğü sizin bulunduğunuz ülkede yapılacaktır.
Ancak yine de endişeniz varsa, aileniz sizin yanınıza geldiğinde önce çocuklarınız başvuruda bulunur ve aile büyüğü maddesi nedeniyle sizin yanınıza gelirler. aile çoğunluğu sizin bulunduğunuz ülkede olduştuğundan sonra eşiniz başvurduğunda da ona dublin uygulanamaz.

Cevapla

YORUM YAP