Pazartesi, Temmuz 6, 2020

İltica Başvurusu Sırasında Hazırlanması Gereken Bazı Bilgi Ve Belgeler – 2

Must Read

AIDA Yunanistan 2019 Raporu (İltica Prosedürü)- “İltica Prosedürüne erişim” ve “Bölgeye erişim ve geri itmeler”

Bundan sonraki konularda sayfaların hepsini değil, içerikler seçilerek çevrilmiştir. Bölüm İltica Prosedürü başlığı altında "İltica Prosedürüne erişim" ve "Bölgeye erişim...

AIDA Yunanistan 2019 Raporu (Genel Bakış)

Son günlerde Almanya'daki sığınma başvurucularına gönderilen Dublin kararlarında Yunanistan'ın güvenli bir ülke olduğunu belirtmek amacıyla sıklıkla atıfta bulunulan AIDA...

BM MÜLTECİLER YÜKSEK KOMİSERLİĞİ, ÜLKE RAPORU YUNANİSTAN -2019

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER MÜLTECİLER YÜKSEK KOMİSERLİĞİ, ÜLKE RAPORU YUNANİSTAN -2019 Bu yazıda BM Mülteciler Yüksek Komiserliğinin, Yunanistan hakkında 2019 yılı için...

1-Devlet ve toplum tarafından suç unsuru olarak gösterilen banka finans kurumları ve şirketlerle irtibatınız, iltisakınız, mensubiyetiniz bulunuyorsa bu taktirde şu belgeri hazırlamanız gerekmetedir. Kurucu-ortak-üyelik belgesi, hesap extresi, ödeme dekont belgesi, sertifika isme, gelmiş postalar  ve e-posta çıktıları.

2-Devlet ve toplum tarafından suç unsuru olarak gösterilen yardım kuruluşları,dernekler,sendikalar,federasyonlar, konfederasyonlar ile irtibat, iltisak, mensubiyetiniz bulunuyorsa şu belgeleri sunmanız gerekmektedir.  Kurucu-ortak-üyelik belgesi, aidat ya da yardim ödemesi, ödeme dekont belgesi, sertifika, isme gelmiş postalar ve e-posta çıktıları, bunların faaliyetlerine katıldığınız fotoğraf ve haber çıktıları.

3-Devlet ve toplum tarafından suç unsuru olarak gösterilen, okullar,dershaneler,kurslar,üniversiteler,hastaneler ve benzeri kurumlarla  ile  irtibat, iltisak, mensubiyetiniz bulunuyorsa şu belgeleri sunmaniz gerekmektedir. Kurucu-ortak-üyelik belgesi, aidat ya da yardim ödemesi, ödeme dekont belgesi, sertifika, isme gelmiş postalar ve e-posta çıktıları, bunların faaliyetlerine katıldığınız fotoğraf ve haber çıktıları.

4-Devlet ve toplum tarafından suç unsuru olarak gösterilen, gazete, dergi, radyo, televizyon, internet sitelerine aboneliğiniz ya da bunlar ile  irtibat, iltisak, mensubiyetiniz bulunuyorsa şu belgeleri sunmanız gerekmektedir.  Kurucu-ortak-üyelik belgesi, aidat ya da yardim ödemesi, ödeme dekont belgesi, sertifika, isme gelmiş postalar ve e-posta çıktıları, bunların faaliyetlerine katıldığınız fotoğraf ve haber çıktıları.

5-Devlet ve toplum tarafından suç unsuru olarak gösterilen, herhangi bir sivil toplum örgütü grup ya da cemaat ile irtibat, iltisak, mensubiyetiniz  bulunuyorsa şu belgeleri sunmanız gerekmektedir. Bunların kurum ve kuruluşlarına üyelik belgesi, yardım ve destek verdiyseniz aidat makbuzu ve benzeri belge, ya da bu kurumların faaliyetlerine katıldığınıza dair katılımcı belgesi fotoğraf ve benzeri belgeler.

6-Devlet ve toplum tarafından suç unsuru olarak gösterilen, sosyal medya hesapları, internet yazışma proğramları gibi platformlar’da hesabınız üyeliğiniz varsa, bunları takip ediyor ya da ediliyorsanız ve bunları takip ettiğinizden dolayı sizlere yönelik tehdit ve hakaretler varsa (facebook,twitter,gibi ) bunlarin ekran görüntüsü ,çıktısını belge olarak sunmanız gerekmektedir.

7-Devletin resmi gazete ve yayın organların’da avrupa insan hakları sözleşmesine göre (Aihs) suç olarak sayılmayan konulardan dolayı suçlu olarak ilan ediliyorsaniz, adınızın geçtiği resmi gazete ve yayın organları çıktısı iddianame, fezleke,tutanak,istihbaharat raporları, ihbar mektupları  ve maillerinin, çıktılarını, dosyanıza eklemeniz gerekmektedir.

8-Toplum tarafından sesli görsel basılı yayınlar ile isminiz geçerek ihbar ve tehdit ediliyor ve mesajlar alıyorsanız, bunların kayıtları ve belgelerini sunmanız gerekmektedir.

Başvuru işlemleri sırasında resmi bilgi ve belgelerinizin dışında iki tane soruya cevap bulmanız, vermeniz gerekmektedir.

1-İltica etmek istediğiniz ülkeye hangi sebeplerden dolayı iltica etmek istediğinizin  cevabını vermeniz gerekmektedir.

2- Şayet kendi ülkenize geri gönderilirseniz ülkenizde ne gibi bir sıkıntı ile karşılaşmayı beklediğinizin sorusuna cevap vermeniz gerekmektedir.

- Advertisement -

24 YORUMLAR

 1. 1yasındaki oğlumun banka hesabında bır mıktar para var. Peki ilticaya basvurdugum ülke bu parayı gorebılıyor mu ve eger gorebılıyorsa ne sekılde bır ıslem gerceklesıyor paraya el koyma gıbı bır durum soz konusu olur mu? Bu durumda parayı tamamen cekıp hesabı kapatmam mı gerekıyor?

  • Soru 1; Tek misniz ailenizle mi?? Yaninizda cocugunuz ve esiniz var mi? Varsa cocugun menfaatlerine aykiri olmasi yönüyle Dublin transferine itiraz edilebilir.
   Hastaliginiz nedeniyle Dublin transferine itiraz edebilirsiniz ama Hakim, transferinizin hastaliginizda herhangi bir kötülesmeye nden olmayacagina karar verirse, Transferi onaylar yok hastaliginizin kötülesecegine ve gittigniz yerde tedavi imkani olmayacagina karar verirse Transferi bozar. Ama genel uygulama AB ülkelerinin saglik sistemlerinin Yakin kabul edilmesi ve göndrilme durumunda tedavinin kaldigi yeden devam edebilmesi nedeniyle Dublin Transferini onaylama yöynünde.

 2. Öncelikle merhaba. Ben y.lisans yaparken önce gözaltı sonra 6.5 ay hapis yattım 1 yıl sonra da beraatim verildi. Haziran gibi Kanada ya iltica etmek istiyorum beraatimi aldığım için geri çevriir miyim?
  Diğer bir sorum ise Turist vizesi alarak gitmeyi düşünüyorum fakat belli miktarda param olması gerekiyor bankada sanırım benim param yok fakat hesabıma para aktarıp vizemi aldıktan sonra parayı geri çeksem problem olur mu? Çok önemli benim için cevap veriseniz sevinirim.

 3. Ben istanbulda yasiyorum 9 yildir evliyim severek evlendim ama aramizda bir dil ayrimciligi var ve surekli irkçi davranişlarla karsilasiyorum sozlu olarak en ozgur hakkim olan oy kullanma hakkimi bile gerceklştiremiyorum surekli baski altindayim esimin ailesinden yeri geldi esimden ve bir karar aldim fransada iltica başvurusu yapicam fakat 2 çocugum var biri 6 biri 2 yasinda kizlarim nasil yaparim yardimci olurmusunuz

 4. Merhaba, İngiltere vizesi İngiltere’ye giriş yapıp birkaç gün kalıp döndükten sonra ailem ile birlikte 2-3 ay sonra iltica başvurusu yapsam, daha önceki girişim iltica başvurumu olumsuz etkiler mi? 3 yıldır yurtdışında yaşıyoruz

 5. Hiç işlemdigim bir suctan 20 seneden fazla ceza aldim karakolda sikayetci olanlar mahkemede emniyette bize imzalamamiz icin verdiler okumadik imzaladik dediler ve hatta benim icin cocukluk arkadasim oldugunuda söyledi ama hic tanimadigim insanlarla cikar amacli silahli suc örgütüne üye olmamakla beraber örgüt adına suc islemisim diye ceza verdiler dosyada baya insan var ve suclari cok onlarin ama ben sadece bir dosyada varim sikayetci yok kamu davasi verdi cezayı su kapanan özel yetkili mahkemeler varya izmir 8 agır davaya bakan hakim ve savcilar fetöden tutuklu suan yunanistana gitsem tabi yasal yollardan olmuyor bu iltica edebilirmiyim dosya ve ifadeler var karar dosyasi falan birde hakimlerin savcilarin tutuklandığı gazete falan benim hakkimda sikayetci yapilan kisilerin benim sucsuz oldugumu anlatan ifade tutanagida var

 6. Merhaba!

  Ben 1999 yılında savaştan dolayı 10 yaşımda iken ailemle ülkemden yabancı bir ülkeye ayrıldık.
  9 yıl hiçbir pasaportum, oturum izni olmadan yaşadık, ardından bir başka ülkeden kendi ülkeme ait olan pasaportu aldık ve bulunduğumuz ülkede oturum izni aldık, ancak 6 aylık verild, sonra öğrenci olunca 1 yıla çıktı, yaşadığım ülke vatandaşlık başvuraları 2013 yılında topluca bizden aldı, ancak bizim aile halen vatandaşlık alamadı, 6 yıldır inceleme aşamasında cevabı alıyoruz. Söylemek istediğim ben şuanda yaşadığım ülkeden Kanada’ya gitmek istiyorum ancak iltica yoluyla. Ayrıldığım ülkede savaş bitti, ancak yönetim diktatör, oraya gittiğimde, kendimi güvende hisetmiyorum, sanki baskı var, her an başıma bir şey gelecekmiş gibi hissediyorum, özellikle hükümetin adamlarından uzak durmaya çalışıyor. Kısacası yaşam için can güvenliği problemi var. Ticari bir durum olduğunda vergi dışında para istiyorlar. İş yapmak zor. Sesi duyurmak zor. Hiçbir ifade ve düşünce özgürlüğe sahip değiliz. O nedenle 2 hafta ziyaret edip geri dönüyoruz. Yaşadığım ülkede yabancı olduğumuz için iş bulmada çok sıkıntılar oluyor. Tabi burada yaşamk zorunda değilim burası benim ülkem değil, benim ülkemde diktatör rejim var. Ailemle birlikte iltica yoluyla Kanada’ya gidebilir miyiz acaba? Şuanda yaşadığım ülkede yıllarca kapmta kaldık, misafir olarak yaşadık, sonra durumlar düzeldi ancak vatandaşlık almadık, bundan dolayı iş aramada stresten dolayı bel fıtığı olup iki yerden 6 ay hasta dolaştım, ona buna söyleyip sigortalı iş buldum ve hiçbir yere ayrılmadım, işten çıkarsam bir ikincisini zor bulurum. Kirada oturuyorum, hiçbir şey yetmiyor. bu ayrım bir sorun. Ülkemden ayrılma sebebimiz savaştı. Zorunlu göç. Yıllar geçmiş savaş bitmiş ancak rejim diktatör. Her hangi temasta ne istiyorlarsa yapıyorlar. O nedenle güvenli değil. Detaylara girmek istemiyorum, bir süre dışarıdan suçsuz gençleri hapishanelerde tutup işkence ediyorlar. Öldürdükleri var. Böyle bir gerekçem var.

  • MErhabalar, bahsettiğiniz konularda bunları destekleyecek delille sunabilir iseniz iltica şansınız yükselecektir.

   https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.
   Site üzerinden aylık olarak sorulara cevap vermekteyiz. Twitter ve youtube üzerinden günlük cevap verilmektedir.

   • Merhaba kaçak olarak almanyaya gitmek ve iltica etmek istiyorum gencim ırkçılığa maruz kaliyorum bahanesini kullanmak istiyorum acaba cevap nasil olur sizce birde ben bayaği araştirdim red alanlar bile kalabiliyormuş

    • Almanya Anayasası’nın 16a maddesine göre, ülkesinde devlet ya da devletle ilişkili bir kurum tarafından siyasi olarak zulüm gören kişilere iltica verilir. Siyasi zulüm, bir kişinin “ırk”, din, milliyet, politik düşünce veya belirli bir sosyal grupla ilişkiden dolayı risk altında olduğu veya hapsedildiği bir durumu ifade eder.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler

AIDA Yunanistan 2019 Raporu (İltica Prosedürü)- “İltica Prosedürüne erişim” ve “Bölgeye erişim ve geri itmeler”

Bundan sonraki konularda sayfaların hepsini değil, içerikler seçilerek çevrilmiştir. Bölüm İltica Prosedürü başlığı altında "İltica Prosedürüne erişim" ve "Bölgeye erişim...

AIDA Yunanistan 2019 Raporu (Genel Bakış)

Son günlerde Almanya'daki sığınma başvurucularına gönderilen Dublin kararlarında Yunanistan'ın güvenli bir ülke olduğunu belirtmek amacıyla sıklıkla atıfta bulunulan AIDA Yunanistan 2019 yılı raporu bu...

BM MÜLTECİLER YÜKSEK KOMİSERLİĞİ, ÜLKE RAPORU YUNANİSTAN -2019

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER MÜLTECİLER YÜKSEK KOMİSERLİĞİ, ÜLKE RAPORU YUNANİSTAN -2019 Bu yazıda BM Mülteciler Yüksek Komiserliğinin, Yunanistan hakkında 2019 yılı için hazırladığı Kurumlar Arası Katılımcı Değerlendirme...

BM MÜLTECİLER YÜKSEK KOMİSERLİĞİ, YUNANİSTAN RAPORU-2020 Şubat

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER MÜLTECİLER YÜKSEK KOMİSERLİĞİ, YUNANİSTAN RAPORU-2020 Şubat Bu yazıda BM Mülteciler Yüksek Komiserliğinin, Yunanistan hakkında 2020 yılın Şubat ayında hazırladığı rapordaki verilere ulaşabilirsiniz. Conditions on...

BM MÜLTECİLER YÜKSEK KOMİSERLİĞİ, YUNANİSTAN RAPORU-2020 Ocak

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER MÜLTECİLER YÜKSEK KOMİSERLİĞİ, YUNANİSTAN RAPORU-2020 Ocak Bu yazıda BM Mülteciler Yüksek Komiserliğinin, Yunanistan hakkında 2020 yılın Ocak ayında hazırladığı rapordaki verilere ulaşabilirsiniz. Perils are...
- Advertisement -

Daha faza içerik