Almanya İltica Basvuru Gündem Kanunlar

İltica başvurusu başlıca bazı red gerekçeleri

Aşağıdaki gerekçeler iltica başvurusunun reddine sebep olabilir.
• Hukuksal geçerliliğin bulunmaması: ‘‘Güvenli üçüncü ülke kapsamına giren bir ülke üzerinden geçiş yaparak Almanya’ya giriş yaptınız ve dolayısıyla iltica başvurusunu da o ülkede yapmanız gerekirdi‘‘ Dublin vb. gerekçesiyle.

• Temelsiz olduğu açık olan iltica başvurusu örnegin: AB ülkelerinde oturum ya da vatandaşlığı olmasına rağmen başka bir AB ülkesine iltica basvurusu yapmak vb.

• Güvenlikli ülke kapsamına giren bir ülkeden geliyor olmanız; Arnavutluk, Makedonya, Sırbistan vb. ülke vatandaşlarının başvuruları.

• İltica talebi gerekçelerinizde, ifadenizde çelişkiler varsa ve sahte deliller sunmuşsanız.

• Kimliğinize veya uyruğunuza ilişkin hiçbir bilgi vermiyorsanız veya yanlış bilgi veriyorsanız.

• İltica başvurusu yaptıktan sonra, sahte bir isimle aynı anda başka bir iltica başvurusu yapmışsanız.

• İltica başvurunuzu, Almanya’da oturumunuz bitiyor diye yapmışsanız; iltica başvurusunu daha önce yapmanız mümkünken kasıtlı olarak yapmamışsanız.

• Almanya’ya girişiniz kaçak yollardan gerçekleşmişse ve siz, bunun hemen ardından iltica başvurusunu yapmamışsanız.
 İstisnai Durum: İltica dilekçesinin geç verilme nedenlerini önemli gerekçelerle açıklayabilmek istisna oluşturur.

• İştirak etme/katkı yükümlülüğünü (kişinin kendisiyle ilgili tüm konularda yetkili makamlara yardımcı olma mükellefiyeti) yerine getirmemişseniz. Bu yükümlülükler şöyle sıralanabilir; çağrıldığınızda bazı makamlarda/kurumlarda hazır bulunmamışsanız; pasaportunuzu/kimliğinizi veya gerekli evraklarınızı yetkili makamlara sunmamışsanız veya teslim etmemişseniz.
 İstisnai Durum: Bu ihmalkarlığı/gecikmeyi önemli gerekçelerle açıklayabilmek istisna oluşturur.

• İfade esnasında, şayet ikamet yeriniz veya hangi yoldan/yollardan (güzergâh) giriş yaptığınız veya başka ülkede/ülkelerde bulunup bulunmadığınız veya başka bir ülkede/ülkelerde iltica davanızın olup olmadığınız konusunda bilgi vermediyseniz.
 İstisnai Durum Bu bilgileri gizlemek için önemli gerekçelerinizin olması istisna oluşturur.

• Almanya’da işlemiş olduğunuz bir suçtan dolayı kesin sınır dışı almışsanız veya en az 3 yıllık hapis cezasına çarptırılmışsanız veya Almanya’da ya da başka bir ülkede kamu huzurunu bozmaya yönelik bir suç işlemişseniz veya nerede olursa olsun, insanlık suçu işlemişseniz.

• Reşit değilseniz (18 yaşından küçükseniz) ve ebeveyninizin/ebeveynlerden birinin iltica başvurusu iptali mümkün olmayan kesinlikte (unanfechtbar) reddedilmişse.

• Gerekçesiz Başvuru: Federal Göç ve Mülteciler Dairesi (BAMF), iltica başvurunuzu şayet, hukuksal geçerliliğin bulunmaması (unbeachtlich) ve temelsiz olduğu açık olan iltica gerekçesi (offensichtlich unbegründet) maddelerine dayandırarak reddedememişse, iltica etme nedeninizi yeterince inandırıcı gerekçelendirmediğinizi (yeterli detay olmadığı) veya iltica nedeninizin hukuki açıdan yeterli olmadığı hükmüne vararak, iltica hakkınızın doğmadığına karar vermişse.

Benzer İçerikler

AKP’li Tevfik Göksu verdiği hiçbir sözü tutmadı

admin

 Almanya’ya geçen ay yaklaşık 15 bin kişi iltica talebinde bulundu

admin

Kanal İstanbul için 3,5 milyar liralık ihale pazarlık usulüyle gizlice yapılmış

admin

6 yorumlar

Ensr Şubat 19, 2019 at 10:47 pm

Pasaport ve kimliği sahte ise ve bunu sunmayıp imha etmişsek, üstümüzde de kendi kimlik ve pasaportumuz yoksa ve ulaşılması mümkün değilse bu durumda ilticamız Red olur mu? Kimliğimi aile fertlerim üzerinden ispatlayabilme ihtimalim var mı? İltica sebebi olacak kesin Unsurları barındırdığımızı ek olarak belirtmek isterim.

Cevapla
admin Mart 29, 2019 at 3:29 pm

Herhangi bir kimlik ibraz etmeden de başvuru yapılabilmektedir. Red nedeni değildir. Uşabiliyorsanız fotokopi evraklarınıza ulaşıp onları sunmanızı tavsiye edebilirim.

Cevapla
Yakup Mayıs 9, 2019 at 1:05 pm

Merhaba 8 aydı Almanyadayık mülakatsan 7 ay sora redd cevabı gedi.ber berim iş izini vermişler belgelerimi ybancı dareye yolladım caevap bekliyorum.şimdi benim napmam gerekiyor davayı kazanmam için.cevaplarsanız,sevinirim cok tesekkür ederim

Cevapla
editor_dr Mayıs 10, 2019 at 11:21 am

Merhaba
Karara gore 7 ila 14 gun icinde ilgili mahkemeye itiraz etmeniz gerekmektedir. Daha sonra mahkemeye itiraz gerekcelerinizi gondermeniz gerekmektedir. Eger işe baslarsaniz bununla ilgili belgelerinizi de mahkemeye sunmanizda fayda var. Sureci bir avukat yardimiyla surdurmeniz gerekir.

Cevapla
Yusuf Kasım 14, 2019 at 2:41 am

Merhaba iltica başvurum gerekçesiz asılsız red gelmiştir bir hafta içinde hemen itiraz ettim ama burda tanıştığım sevdiğim biri var be gerçek bir evlilik yapacağız nasıl bir yol izlememiz gerek

Cevapla
Ali Kasım 17, 2019 at 10:30 pm

Efendim bir yerde yarım kalan bir üniversite varsa ve bunu da dile getirmek yada orda okumak istemersem bi etkisi olabilir mi iltica esnasında

Cevapla

YORUM YAP


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/ilticaha/public_html/wp-includes/functions.php on line 4757