Almanya Avusturya Gündem

İltica basvurularinda Oturum belgeleri

Aufenthaltsgestattung

Aufenthaltsgestattung sadece sığınma prosedürüne verilir.
Iltica prosedürü boyunca, residence ve konut secimini kendisiniz belirleyemezsiniz . Hareket özgürlüğü kısıtlanmıştır.
Sığınma başvurusu sonra kalmasi için toplu kalma merzekezine gönderilir daha sonra iltica başvuru sonuçlana kadar kalması gereken toplu kalım konutlarına gönderilir.
Not: güvenli ve menşe ülkeden veya başka bir Avrupa birliğin ülkesinde parmak izi birakan mülteci, başka bir belediyeye takas edilmişlerdir.
Aufenthaltsgestattung girilir ikamet ve hareket hangi bölgeyse (mekânsal sınırlama) ve tahsis yerdir.
Bu bölgeyse terk etmek istiyorsanız, Göçmenlik Bürosu’na başvurmaları gerekmektedir.
Not: Leverkusen´da bir olanak olarak özel daireler taşınma durumu vardır.
Aile birleşimi Aufenthaltsgestattung mümkün değildir.
Eşiniz ya da çocuklarınız Almanya’da zaten varsa, onlarla birlikte yaşama hakkına sahiptir.Toplu kalım merkezinde göçmenlik bürosu hakkında bilgilendirmek gerekli, bu nedenle aynı ikamet atanabilir.

Aufenthalserlaubnis  §25.1 §25.2 AufenthaltG./ Oturum hakkı

Oturum izni § Residence Kanunun 25 Paragraf 1 veya Residence § 25 paragraf 2 sığınma sürecinde tanıma tarafından verilen ve 3 yıl için geçerlidir.
Bunun için, mülteciler için bir seyahat belgesi (mavi pas) bu da mümkün, ülkenizdeki dışında, yurt dışında seyahatler verilir.
Not: ikamet seçimi bir Eyalet için geçerlidir. İş, mesleki eğitim veya yüksek öğretim imkanları var ise, istisnalar başvuru üzerine mümkündür.
Not: Ayrıca bir entegrasyon kursuna katılabilirsiniz. Bu derste, Almanya’da yaşam hakkında Alman ve almak bilgileri öğrenirler.Uyum kursları ile ilgili bilgiler burada bulabilirsiniz.
Aile birleşimi (eş ve çocuk) mümkündür.Uygulama onayından sonra 3 ay içinde aile birleşimi için yapılırsa daha kolay olacaktır.
Not: Yalnızca bu süre içerisinde aile birleşimi yaparsanız gerekli olan gelir düzeyini ispatmak zorunda degilsiniz. Eğer zaman geçirseniz gelirdüzeyiniz önemlidir.
Aile birleşimi hakkında daha fazla bilgi için burada bulunabilir:

Yerleşim izni (Niederlassungserlaubnis) 5 yıl sonra verilir. Ön kosulları:
iltica basvurunun kabulu geri cekilmemisdir
alman dili mevcuttur
geçim büyük ölçüde kendi başına sağlanmamalıdır.
Alman dil becerisi ( C 1 ) boyutunda mevcut ise, 3 yıl sonra yerleşme izni verilecektir.
Niederlassungserlaubnis izni için önce Ancak, Göçmenlik Bürosu, Göç ve Sığınmacılar Federal Dairesi (BAMF) geri çekme veya yapılan ya da sığınma tanıma olup olmadığını sorun. BAMF Iltica da durumda iptal olmadığını bildirildekten sonra Sadece, Niederlassungserlaubnis izni verilebilir.

Aufenthalserlaubnis  §25.3 §23.1 AufenthaltG./ Oturum izni

Oturum izni Residence § 23 paragraf fıkrası 1(Altfall kalma kalma hakları )bölgesel yetkililerin kararı ile verilecektir.

Eğer Subsidiärer Schutz kabul görünmüş ise, ikamet yasasının madde 25 fıkra 2 birinci cümleye göre (§ 25. Abs. 2, S.1, 2. Alternative AufenthG) oturma izini (Aufenthaltserlaubnis) alınışıdır.

Sığınma süreci sınır dışı engelleri kabul olur oturum izni Residence § 25 paragraf 3 verilir.

Bu oturma izinlerinde ve yurtdışına seyahat mümkündür.Ancak, bu ulusal bir pasaport veya yedek pasaport gereklidir. Almanya´da bu pasaportlar olmadan seyahat mümkündür.

İkamet seçimi bir bölgeyle sınırlıdır.

Ancak, göçmenlik yetkililerine, kısıtlamanın kaldırılması i Ama SGB II yardım ödenmeme şartıyla için başvuru yapılabilir.

Not: Ayrıca bir entegrasyon kursuna katılabilirsiniz. Bu derste, Almanya’da yaşam hakkında Almanya hakkında bilgileri öğrenirler. Uyum kursları ile ilgili bilgiler burada bulabilirsiniz.

Bir aile birleşimi, sadece uluslararası hukuk ve insani nedenlerle mümkündür:

  • bütün aile için geçim saglanmak ve,
  • bütün aile için yeterli konut ve mevcut bir
  • Ulusal Passes mevcuttur.

Oturma izni ile 5 yıl sonra Niederlassungserlaubnis verilir. Bu sürenin içinde sığınma sürecide hesaplanır:

  • geçim, bağımsız olarak güvence altına alınması
  • Oturma alanı, mevcut olması
  • kamu emeklilik katkıları en az 5 yıl yapılan ödeme
  • Almanya’daki yaşam koşulları hakkında Alman dil ve temel bilgi yeterli bilgi

Aufenthalserlaubnis  §25.4, §25.5, §25.a AufenthaltG./ Oturum izni

Örneğin, sığınma sürecinin red edildi ve geri dönüş mümkün degilse , halinde bu oturma izni verilecektir.
Ne yazık ki, bu oturma izinlerinde, aile birleşimi red edilir.
Kime ve hangi koşullar altında bu oturma izni verildiği çok farklıdır.
Oturma izni § 25 paragraf 4 – özel durumlarda – kısa süreli seyahat için verilebilir.
Eğer oturma iznine (Aufenthaltserlaubnis) sahip olamamışsanız, ama hukuki veya başka nedenler dolayısıyla uzun vadeli Çıkış mümkün değil ise , ikamet yasasında madde 25 fıkra 5 göre 6 aylık oturma izni (Aufenthaltserlaubnis) verilecektir. Hukuki veya diğer nedenler kalkmıyana kadar bu usatılacaktır.
• Serbest dolaşımında hukuki bir sınırlanma tanılmıyor, ikametgahınız takas edildiğiniz belediyededir. .Eğer sosyal yasasında (SGB II ) faydalanmıyorsanız, herhangi bir yardım talebinde bulunmamışsanız veya yardım almıyorsanız, ikametgahınızı serbest seçebilmek icin yabanci dayrede (Ausländerbehrörde) başvuruda bulunabilirsiniz.
Oturma izini (Aufenthaltserlaubnis) ikamet yasanın madde 25a ‘ya göre (§ 25a AufenthG) iyi entegre edilmiş gençlere verilecek, bunlar
• 15 – 21 yaş arası,
• en az 4 yil bir oturum ünvanina sahip olmus,
• en az 4 yil basarili sekilde okula gitmis iseler veya okul veya meslek diplomasina sahip olmuslar ise,
• geçimini kendi basina saglayabilenler ( bu okul ve mesleki egitim için geçerli degil ),
• iyi entegre süreci ön görülüyorsa,
• kimlik bilgilerinin hakkinda yaniltmamis ve kökenini inkar etmemis ise,
• pasaporta sahip olanlar veya kendilerine pasaport verilmemis durumda bunu kanitlaya bilenler.
Ozaman aile üyelerine de oturma iznini (Aufenthaltserlaubnis) verilmek mümkündür.
Oturma izini (Aufenthaltserlaubnis) oturma yasasının madde 25b sine göre (§ 25 b AufenthG) sürdürülebilir entegrasyon üzere verilinebilinir. Ön koşullar:
• 8 yıllık oturma izini (Duldung oder Aufenthaltsgestattung) ile konaklama ( çocukları reşit olmayan aileler için bu süre 6 yıldır)
• kendi geçimini çogunlukla saglamak. (Istisnalar mesleki egitim veya Yüksek Ögrenim)
• demokratik anayasaya taahhüt
• Alman dil becerisini (A2)
• köken veya kimlik bilgileri üzere aldatma yok ise.

Oturma izini (Aufenthaltserlaubnis) oturma yasasının 18a maddesine göre (§ 18a AufenthG) verilebilir, eğer:
• Almanya'da nitelikli mesleki eğitim tamamlandırılmış ise
• bağlayıcı iş kabulü veya iş sözleşmesi mevcut ise
• işte üç yıldır süreklilik mevcut ise ( nitelikli mesleki eğitim gerektiren iş)
• Almanya'da yüksek eğitim mensunların sertifikası kabul edilmiş, iki yıl o nitelik üzere iş sahibi olmuş ve o sebebler üzere oturum (Duldung) alabilmişler ise
• Not: henüz mesleki eğitiminizi tamamlandırmamışsanız veya başlamak istiyorsanız eğer ve o nedenle oturum yasasının madde 18a nın (AufenthG) ön koşullarını yerine getirememişseniz eğer, mesleki eğitimin sonuna kadar oturum (Duldung).
5 yıllık oturum (Aufenthaltserlaubnis) alabilmişseniz eğer (iltiça başvurunuzun dava süresinden hariç) yerleşme izinini (Niederlassungserlaubnis) verilmesi mümkündür.

Duldung

bir belgededir sınırdışının geciçi olarak müsamaha edilmesi ama bu demek degildirki bu bir oturma iznidir Duldung.
Duldung anlamına gelir
Atama, komun kalır.
Mekansal kısıtlamalar (hareket), devam ve daha sınırlı olabilir.
Aile birleşimi hakkı yoktur ve
bir iş yasağı yazılabilir.
Sığınma başvurunuz rededilyse terk etme zorunluluğu doğar.
Not: eğer iltica başvurunuz kesin reddedilmişse, hemen yabancı daireye (Ausländerbehörde) yazılı bir şekilde kendi arzunuz ile çıkış yapmak istediğinizi bildiriniz.
Hiçbir tanıma sığınma sürecinde yer alan olmasına rağmen, hala temel Almanya’da daha kalmak için yasal ve gerçek nedenleri olabilir.
ağır bir hastalık yüzünden yolculuk yapamamak veya anavatanda tedavisi mevcut değil ve doktordan rapor ile belgelenmiş ise, bunlar hukuki sebebleri olabilir.
Gerçek bir nedenle hava bağlantısı olmaması veya eksik pasaport olabilir. Bir pasaport veya pasaport yerine kağıt olmadan Almanya’dan hiçbir hareket edilebilir.
Terk etmek zorunluluğu da mülteciler aktif olarak pasaportları tedarik etmek zorundalar.
Hukuki sebebler çıkışı engellemiyorsa ve aslında gerçekleştirebilmesi mümkün ise, yalnızca mülteci çıkışı engelliyorsa eğer, yabancı dairesi (Ausländerbehörde) mülteciyi zorla sınırdışı edebilir. Sınırdışı önceden duyurulandırmiçaktır.
Eğer yasal olarak kalma nedeniz kalmadıysa mülteci geri dömek istemiyorsa yabancılar dairesi (zorunlu çıkış) sınırdışı yapabilir.
Not: Bir sınırdışı yapılır ise, mülteci aynı anda yeniden giriş yasağı aldı.
Olsun ve hangi koşullar altında bir oturma izni mümkündür, yalnızca özel durumlarda karar verilebilir. Önemlisi ancak, mülteci engel sorumlu tutulamaz. Önemlisi ancak, mülteci engel sorumlu tutulamaz.
Ne yapmalı?
Sığınma prosedürünün nihai olarak ret edilmesi bildirimi alırsanız, hemen bir danışma merkezine veya bir avukata danışmanız gerekir.
Sığınma süreci reddetmek için ve göçmenlik bürosu bilgi verildi. Bu oturma izni toplamak ve bir hoşgörü sorunu göç ofiste toplantı yüz randevu yapacaktır. Eğer bir pasaport var ve bunlar zaman bırakırsanız da sorulacaktır. Bunları bir pasaport yerine kağıt gönderilen konuda bir istek geçemiyor, imzalamak gerekir.
Eğer pasaportunuz yok ise, yabancı dairesine (Ausländerbehörde) pasaportunuz ile ilgili ne yapmak istediğinizi bildirmeniz önerilenir.
Aynı zamanda yabancı dairesini (Ausländerbehörde) hangi nedenlerle sinir dışınız gerçekleşdirilemez diye bilgilendirilmelisiniz (hastalık, pyskologi nedenler veya mesleki eğitiminizin muhtemel sonuçlandırılacak tarihi). Eğer doktordan raporunuz, mesleki eğitim ile ilgili iş sözleşmesi veya başka belgeleriniz var ise, bunları beraberinde gönderiniz.
Not: imza sosyal yardımlarda yapılan kesintilere neden bir çalışma yasağı verilmiş, göçmen bürosu yetkilileri daha da güçlü hareket özgürlüğünü kısıtlayabilir kabul etmezseniz.
Eğer bir pasaport yoksa, Siz göçmenlik bürosu açıklamalıdır, bir pasaport almak için ne yapacak. Ayrıca göçmenlik bürosu belirtmelidir ve bütün sebepleri (hastalık, psikolojik sorunlar, diploma bir okulun beklenen tarih), diğer Almanya’da kalmak önemli hale getirecektir.
Not: Siz yazı ile göçmenlik bürosu nedenlerini bildirmelidir. Zaten bir doktor veya diğer sertifikaların sertifika varsa, onları içine almalısınız.
Yabancı dairesine (Ausländerbehörde) beyan ettiğiniz nedenleri incelecektir ve oturum (Duldung veya Aufenthaltserlaubnis) verilecekmi diye karara varıcakdır. Bu karar yazılı şekilde size bildirilecek.
Not: Eğer Siz kararı kabul etmiyorsanız, mahkemeye bu şikayetlerini olabilir. Mahkeme, eylemin sorumlu ve iddia (talep dönemi) eklenebilir zaman tarafından fark son sayfasındaki “temyiz hakkı” her zaman olduğu.

Benzer İçerikler

Ebeveynlik Parası ve Ebeveynlik İzni

Editör

Sezgin Tanrıkulu: Gözaltındaki 14 kız öğrenciyle ilgili gelen bilgiler korkunç!

admin

Norveç – İltica Rehberi

admin

YORUM YAP


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/ilticaha/public_html/wp-includes/functions.php on line 4757