İkinci veya Çifte Pasaport Nedir Nasıl Alınır ?

0
551

Çift Pasaport Nedir ?

  • Bir kişinin sahip olduğu, aynı anda ikisinin de geçerliliği olup kullanılabilen pasaportlardır.

Çift Pasaport Niçin Gereklidir ?

  • Farklı ülkelerce birbirine ambargo uygulayan, birbirini tanımayan, siyasi anlaşmazlık yaşayan ülkelere seyahat ederken vize ve giriş engeliyle karşılaşmamak için kullanılabilir. Örnek verecek olursak İran’a girmişseniz aynı pasaportla ABD’ye gidemiyorsunuz veya vize alamıyorsunuz. Bu örnekleri genişletmek mümkün KKTC’ye giriş yapan birinin Yunanistan vizesi alamaması, İran, İsrail, Mısır gibi ülkelerin siyasi problemleri sıralanabilir.
  • Bir diğer sebebini ise örnekle açıklayalım; İş adamı veya bir şirketin önemli bir yöneticisisiniz ABD’ye vize başvurusu yaptınız pasaportunuzda SCHENGEN vizesi var ve yarın Almanya’da çok acil bir toplantınız çıktı. Sabah ilk uçakla Almanya’ya gitmeniz gerekiyor. Bu tür durumlarla karşılaşmamak, anında çözüm olabilmesi için ikinci pasaportunuzu alıp bir pasaportunuzda Schengen diğerinde ABD vizesi olabilir. İkinci pasaport bir can yeleği oluyor.

Çift Pasaport Kullanımı Nasıl Olmalı?

  • Çift pasaport kullanmadaki en önemli husus hangi pasaportla ülkeye girdiyseniz çıkışta da o pasaportu kullanmanız. Aksi durumda çıkışta ibraz ettiğiniz pasaportta giriş mührü olmadığı için ülkeye illegal/kaçak yollarla giriş yapmış muamelesi görebilirsiniz.

Çift Pasaport Nasıl Alınır?

  • İkinci pasaport normal alınan pasaport gibi nüfus müdürlüklerinden alınır. Nüfus Müdürlüğü’nde randevunuzu oluşturup, harçları yatırdıktan sonra ilk aldığınız pasaport gibi alabilirsiniz.
  • DİKKAT etmeniz gereken nokta işlem yapan memura “İKİNCİ PASAPORT OLARAK KULLANACAĞIM VEYA İKİNCİ PASAPORT İSTİYORUM” diyerek isteğinizi belirtmenizdir. Aksi durumda ilk pasaportunuz iptal edilip ondan kalan süre yeni pasaporta eklenir.
  • İkinci pasaport istediğinizi belirttikten sonra size bir dilekçe veriliyor. Bu dilekçede şu ifadeler yer alıyor;

…………………………………………………………………….. nedeniyle …………… sei nolu pasaportumun iptal edilmeksizin tarafıma iade edilerek yeni belirttiğim gerekçe doğrultusunda ……..(yıl) süreyle kullanmak üzere ikinci bir pasaport verilmesini hususunu;

Arz ederim; …./…./…..

………………….. seri nolu pasaportumu iptal edilmeden elden aldım.

Emniyet Genel Müdürlüğü Pasaport Daire Başkanlığınca yayınlanan 05.12.2013 gün ve 4031-190250 sayılı genelgeye istinaden aynı anda geçerli olarak kullanacağım pasaportlarımı usulüne uygun olarak kullanacağımı taahhüt eder ; bu konudan doğacak hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu kabul ederim.

Pasaport sahibinin;

Adı Soyadı: TC Kimlik No: İmza:

Yukarıda tarih ve seri nosu yazılı ……….. pasaport şahsın dilekçesine istinaden iptal işlemi yapılmadan yeni pasaport müracaatı alınmıştır.

Başvuruyu alan personelin bilgileri; ………………………………….

 

VİDEO İÇİN TIKLAYIN

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz