Gündem Hollanda

Hollanda’ya İltica Başvurusu Yapılmasının Aşamaları

1. Başvurunun yapılması

Nereye Başvuracağım?

Hollanda’da başvuruların yapılabileceği tek yer Ter Apel‘de bulunan INDbaşvuru merkezi. Burası Groeningen bölgesinde, oldukça büyük bir kamp. 7 gün 24 saat açık, ancak başvuru işlemleri, ilk giriş vb.nin sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için, mümkünse perşembe gününden önce ve saat 1400’e kadar buraya başvurmanızı tavsiye ederim.

Bu merkezin görevi, ilk kayıtlarınızı almak ve sizi esas sisteme kayıt işlemlerinin yapılacağı merkeze sevk etmek.

Burada çok büyük bir aksilik olmaz ise bir gece kalınıyor. Büyük bir dinlenme salonu -masa ve sandalyelerden oluşan- ve etrafında yer alan koğuşlar var. Aileler için aile koğuşları mevcut. Ancak bu demek değil ki kendi ailenizle beraber tek başınıza kalacaksınız. Yaklaşık 20 ranzanın bulunduğu bir koğuşta diğer aileler ile birlikte kalabilirsiniz.

Koğuşların dışında, dinlenme yerinin bünyesinde kadın, erkek ve çocuk tuvaletleri ve duşları var. Temizlikleri, bütün diğer göreceğiniz tesislerde olduğu gibi, kabul edilebilir düzeyde.

Güvenlik sorunu asla yok, sürekli birkaç güvenlik görevlisi ortalıkta dolaşıyor ve rahatsız edici davranışları olanları uyarıyorlar.

Tam burada, başvuruya giderken yanımda neler götürmeliyim sorusunun cevabını da vermek gerektiğini düşünüyorum:

Yanıma ne almalıyım?

Unutmayın ki, iltica süreci, Eritre’den kaçak yollarla, belki yürüyerek Hollanda’ya gelen ve yanında hiç bir şeyi olmayan bir insanın asgari ihtiyaçlarını karşılayabilecek şekilde tasarlanmış. Bu çerçevede, Hollanda’nın diğer bütün sistemlerinde olduğu gibi, neredeyse kusursuz bir organizasyonla karşılaşacağınızın farkında olun. Bu demek değil ki mükemmel derecede lüks tesisler sizi bekliyor. Ama şundan emin olabilirsiniz; güvenlik, temizlik, yemek gibi temel konularda asla ortada kalmazsınız. Fazla eşya yanınıza yük olacaktır. Sürecin ilerleyen aşamalarında diğer eşyaları yanınıza getirebilecek iseniz, sizleri 2 hafta idare edecek kadar, mevsimine uygun kıyafet (yağmur ve soğuk önemli), çocuk var ise onları oyalayacak oyuncak v.b. (Sürecin her aşamasında küçük çocuklar için, yine Hollanda’dan beklendiği gibi, oyun parkları var.), belki atıştırmalık basit bir kaç yiyecek yeterli olur. Temel temizlik malzemesi, çarşaf, yatak, yiyecek hep IND (iltica başvurularını değerlendiren kuruluş) tarafından sağlanıyor.

Aklıma takılan bazı konular var diyorsanız, okumaya devam edin:

Valizler:

Ter Apel’e gelindiği andan itibaren bütün valizlerin kaydedilerek bir valiz odasına konuyor ve buradan ayrılana kadar orada kalıyor. Eğer valizlerinizden bir şey almanız gerekirse, odaya gidip valizlerden alabiliyorsunuz.

Telefon:

Sürecin hiç bir aşamasında size özel bir telefon tahsis edilmiyor. Hemen girişteki kayıt süreci haricinde telefonlarınızı kullanabilirsiniz. Ancak, ortak kullanım alanlarında fotoğraf çekmek genellikle yasak, bu kurala uymak lazım.

İnternet:

Her kalınan yerde public WiFi var. Şifrelerini bir yere not edin zira gidilen diğer yerlerde de aynı networkler mevcut ve şifrelerini her zaman bulamayabilirsiniz. Eğer VPN kullanıyor iseniz, bazı networkler sisteme giriş müsaadesi vermiyor, VPN’yi kapatarak tekrar deneyin.

Ter Apel’de bir gece kaldınız ve sürecin devamı için bir sonraki aşama olan detaylı kayıt işlemlerinin yapılacağı kampa gönderileceksiniz.

Sabah 0630’da, otobüsler ile detaylı kayıt işlemlerinizin yapılacağı kampa götürülüyorsunuz. Burası büyük ihtimal ile Budel olacak, ancak başvuru sayılarının artması durumunda birden fazla merkeze de sevkedilmesi ihtimali mevcut.

Ter Apel-Budel arası yaklaşık 3 saat. Mercedes Trevago ayarında oldukça rahat bir otobüs ile seyahat ediyorsunuz.

Dikkat! Yol uzun, su, yiyecek v.b. almak isteyebilirsiniz. Küçük çocukların tuvalet ihtiyacını da düşünün.

Budel’e yaklaşık 0930 gibi ulaşırsınız. Hemen giriş kayıt işlemlerinin yapılacağı binaya sevk ediliyorsunuz. Bu esnada valizleriniz yanınızda oluyor. Sırayla kayıt işlemleri yapılıyor. Aileler öncelikli.

Budel’deki işlemler 3 veya 4 gün sürüyor. Sırasıyla yaşayacağınız adımlar şunlar:

1. Giriş kaydının yapılması ve geçici kalma yerlerine yerleşme

İlk gün kaydınız yapılıyor. Bu esnada;

  • Üzerinizdeki bütün kimlik, pasaport v.b. alınıyor ve karşılığında bir belge alıyorsunuz.
  • Bütün elektronik cihazlar -bilgisayar, tablet, cep telefonu v.b.- kontrol maksadı ile alınıyor. Akşama veya birkaç gün sonrası geri alıyorsunuz. Yine bu cihazlarınızın alındığına dair size bir senet veriyorlar.
  • Yabancılar bürosu polisleri ilk mülakatınızı yapıyor. Ülkeye nasıl, neden geldiniz? Kaç kişisiniz? benzeri sorular soruyorlar. Şahsi kanaatim, bu mülakatın maksadı, sizin güvenlik tehdidi olup olmadığınızı ortaya koyarak müteakip birkaç günde sizinle alakalı özel bir tedbir alınmalı mı sorusuna cevap vermek. 14 yaş ve üzeri bütün fertler ile görüşüyorlar.
  • Biyometrik kayıtların alınması: Parmak izleri, biyometrik fotoğraflar alınıyor. 6 yaş ve üzeri bu prosedüre tabi.
  • Geçici olarak kalma yerlerine yerleşme: İlk günün akşamına, kamp içerisinde müteakip 3-4 gün kalacağınız odalara yerleşiyorsunuz.
  • Odaların anahtarları sizde değil, içeriden kilitliyorsunuz ama çıktıktan sonra kilitlenemiyor.
  • Aileler, çok büyük bir aksilik yok ise, bir odada yalnız kalıyorlar. Odada birey sayısı kadar dolap ve yatak var. Çocuklar için ranza mevcut. Bir masa ve birey sayısı kadar sandalye, bir tane televizyon ve küçük buz dolabı. Odalar genelde kirli, ancak idare edecek temizlik malzemesi var. Geçici olarak temizliği yaparsınız.
  • Duş ve tuvaletler ortak. Temizliği kabul edilebilir seviyede.
  • Bu kampta geçireceğiniz müteakip günler için çarşaf, battaniye, temizlik malzemesi (diş fırçası, sabun, deterjan, sünger v.b.), kişi sayısı kadar porselen tabak, bardak, çatal, kaşık v.b alıyorsunuz.
  • Akşamları yemek dağıtılıyor. Kişi başı bir paket yemek, kahvaltılık, sandviç için ekmek, peynir, çay, kahve, meyve suyu, süt v.b. veriliyor. Bir günlük yemeği alıp odanıza götürüyorsunuz. Ortak mikro dalga fırınlarda ısıtarak yiyebilirsiniz. Lezzetler kötü ancak vejeteryan ve ihtiyaç duyanlar için helal sertifikalı yemekler mevcut.

2. Sağlık muayenesinin yapılması

Mülakat olarak yapılıyor. Bir hemşire size form dağıtıyor ve rahatsızlık var mı, ilaç kullanıyor musunuz benzeri sorular soruluyor. Kritik bir rahatsızlık veya ilaç ihtiyacı varsa yardımcı oluyorlar. Bu aşamada ayrıca verem için göğüs filmi çekiyorlar ancak Türkiye’den başvuranlar için böyle bir zorunluluk yok.

3. Birinci IND mülakatının yapılması

Bir IND görevlisi sizinle mülakat yapıyor. Bu mülakat, Hollanda kanunları gereği tercümanla olmak zorunda. Dolayısıyla size istediğiniz bir dilde tercüman ayarlıyorlar.

İngilizceniz iyi ise, İngilizce kullanmanız tavsiye edilir. Türk tercümanlar hem Türkçe bilmiyorlar (garip ama gerçek) hem de siyasi tarafsızlıkları hakkında, şahsi görüşümdür, emin olmak biraz zor. İngilizce bütün Hollanda’lılar tarafından mükemmel konuşulduğu için en sağlam iletişimi bu dilde sağlarsınız.

Önemli!Bu mülakatın sizin başvurunuzun kabulü ile ilgisi hemen hemen hiç yok! Tek maksadı, AB üyesi ülkelere yapılan iltica başvurularının hangi ülke tarafından inceleneceğini belirleyen Dublin anlaşmasına göre, siz süreci Hollanda’da mı devam ettireceksiniz, yoksa başka bir ülkeye mi gönderileceksiniz sorusunun cevabını vermek. Dolayısıyla, mülakatta strese girip her şeyi nasıl anlatırım sıkıntısı yaşamayın. O mülakat, avukat eşliğinde en az 2 ay sonra yapılacak.

Bu çerçevede, eğer AB sınırlarına başka bir ülkeden girdi iseniz -mesela havayoluyla Almanya’ya gelip oradan Hollanda’ya geldiniz- veya daha önce başka bir ülkeye başvuruda bulundu iseniz sizi o ülkeye gönderme kararı alabiliyorlar. Veya, İsviçre vizesi aldınız ancak Hollanda’ya geldiniz. O zaman da sizi İsviçre’ye gönderebiliyorlar.

Bu mülakatta, sizinle ilgili diğer dökümanlar var ise bazılarının kopyasını alıyorlar. Diploma v.b. yanınızda olsun. Ancak, yukarıda belirttiğim gibi, bütün dokümanlarınızın, mali kayıtlarınız, diplomalarınız v.b.nin esas değerlendirileceği aşama, avukatınız ile birlikte yapacağınız resmi görüşmelerdeki iki IND mülakatı. Bu mülakat, tekrar etmek gerekirse, sadece sizin müteakip sürecinizin Hollanda’da mı devam edeceğine karar verilen bir aşama.

4. Transfer

Yukarıdaki adımlar tamamlandıktan sonra, Avukatınız tahsis edilene kadar bekleyeceğiniz kampa transferiniz gerçekleşiyor. Akşam saat 2200 gibi ilan tahtasına isminiz ve gideceğiniz kamp yazılıyor. Bir sonraki sabah saat 0900’da odanızı temizliyor ve çıkıyorsunuz. Bir taksi veya otobüs ile saat 1100’da yeni kalma yerinize hareket ediyorsunuz.

3. Başvuru yapanlara avukat tahsis edilerek resmi iltica sürecinin başlamasına kadar geçici kalınacak kampa geçilmesi

Burası neresi ben ne yapıyorum?

İlk kayıt işleri yapıldı ve geçici kampa transfer edildiniz. Bundan sonra en önemli adım, resmi iltica süreci görüşmeleri. O zamana kadar bu geçici kampınızda kalacaksınız.

Ekim 2016 itibarıyle, Avukatınızın belli olması ve görüşmelere kadar, Türk vatandaşları, 6-8 hafta arası bekliyor. Bu bekleme süresi ülkeye, Hollanda’ya geliş sebebine göre değişebilir. Örneğin Batman’dan gelen bir aile yaklaşık 4 ay beklemiş. Veya, Suriye’den gelen bir arap aile 2,5 ay sonrasında dahi henüz avukatı ile görüşemedi. Bunun yanında 15 temmuz olayları dolayısıyla Ankara’dan gelen bir esnaf ailesi 5 haftada görüşmelere başlamış.

Farklı kamplardan birisine gönderilebileceğiniz gibi Budel’de de kalmaya devam edebilirsiniz. Malum, biz böyle işlere müdahale olmayı ve istediğimiz yere gitmek için girişimde bulunmayı severiz. ‘Görüşeyim de beni Amsterdam’a göndersinler’ falan. Hiç uğraşmayın zira;

a. Hangi kamp iyi daha iyi, veya aralarında fark var mı, bilmiyoruz.

b. Daha da önemlisi, bu konuda hiç bir dahliniz olamaz. Sistem kurulmuş ve IND sizin nereye gideceğinize kendisi karar veriyor. Orası mı burası mı diye düşünüp enerji harcayacağınıza, bu kampta yaşam kalitesini nasıl yükseltirim sorusunun cevabını bulmak daha mantıklı olacaktır.

Geçici kampta sizi neler bekliyor?

Öncelikle, bu kampta yaklaşık 2 ay kalacaksınız ve fiziki şartlar da bununla orantını olarak, daha önce kaldığınız yerlere göre daha iyi olacak. Ailelere, hatta bireylere tek oda veriliyor. (Eğer sayı çok yüksek değil ise.) Banyo-tuvalet yine pek çok kampta olduğu gibi ortak, (bazı yerlerde oda içerisinde de var olduğu söyleniyor) ancak ortak olsa da sorun değil, kadın-erkek tuvaletleri ayrı, temizlik konusunda genelde çok sorun yok.

Bir tavsiye: Eğer iltica sürecinde, zihnen bir nebze rahatlamak isterseniz, ta en başından temizlik, yemek, sosyal imkanlar konusunda beklentilerinizi düşürün. Üniversite yurdunda kaldığınızı düşünün, detaylarda kaybolmayın. Eğer evinizdeki standartları beklerseniz, stres dolu bir süreç sizi bekliyor, çünkü oldukça uzun bir süre bu imkanınız olmayacak. Çok sıkıldığınızda, güzel ülkemizin Suriye’den gelenlere sağladığı imkanları düşünün ve halinize şükredin.

İyi haberler:

1. Şu ana kadar kullan-at çarşaflar kullandınız, yastık yoktu. Artık adam gibi yatak, çarşaf ve battaniyeniz var.

2. Temizlik malzemesi standartları yükseldi.

3. Odalarınız daha iyi. Uzun süre kalacağınız için kendinize göre temizleyip düzenleyebilirsiniz.

Tavsiye: Mevcut dolaplardan faydalanarak odanızı çocuklar ve kendinize göre iki kısma ayırabilirsiniz. Ayrıca, fazla battaniyeleri yere sererek oturma alanı yapmak mümkün. Daha önce verilen kullan at battaniyeleri atmayıp yanınıza alırsanız, battaniyelerin altına serersiniz.

4. Çocuklar okula başlayacak.

5. Kampta ailenin her ferdi için aktiviteler var. Spor salonu, çocuk aktiviteleri, iyi kötü dil kursu, kütüphane v.b.

Bu süreçteki önemli faaliyetler:

1. Öncelikle ilk gün size bir induction-başlangıç brifingi verilecek ve kurallar anlatılacak. Sonra odalarınıza gideceksiniz. Odanızı hemen temizleyip kırık dökük malzemeyi tespit edip yenisini isteyin. Bir an önce kazanı kaynatmak lazım.

2. İlk 3-4 gün önemli randevularınız var. Bunları kesinlikle kaçırmayın. Size ilk başta verilen brifingte randevu saatlerinizin olduğu bir kağıt teslim edilecek, oradan takip edersiniz.

3. Sağlık muayenesi: Önemli faaliyetlerden birisi bu muayene. Maksadı, IND ile yapacağınız görüşmeyi yapmanıza engel bir sağlık sorununuzun olup olmadığını tespit etmek. Tercüman vasıtasıyla görüşme yapmak yine zorunlu. Sonunda bir rapor hazırlayıp size de tebliğ ediliyor. ‘İyisiniz, mülakatı yapabilirsiniz’

4. Diğer bir önemli görüşme, VWN .  Bu görüşme çok önemli. Belki de bu ana kadarki en önemli mülakat. Bu kuruluş, iltica başvurusunda bulunanlara yardım maksadıyla kurulan bir NGO. Süreç hakkında çok bilgililer ve yardımcı olmak istiyorlar. İlk görüşmede size, istediğiniz dilde, bütün süreci anlatan bir dosya veriyorlar. Sorularınızı mükemmelen cevaplıyorlar. Kesinlikle faydalanmalı. Ayrıca, kendileri ile müteakip görüşme talep edip, mülakatınıza hazırlık konusunda destek talep edebilirsiniz. Şiddetle tavsiye olunur. Bütün dokümanlarınızı, hikayenizi v.b. bu kuruluş çalışanları ile beraber koordine edebilirsiniz.

5. Okul: Çocuklarınız okula başlayabilir. 18 yaşından küçük herkes için bir eğitim imkanı var. Gerekirse yaşı büyük çocukları kamp yakınında bir okula gönderiyorlar. Bu okul, müfredat itibariyle standart bir okul değil. Özellikle küçük çocukların flamanca öğrenmeye başladıkları bir yer diye düşünmeli. Ama fiziki şartlar ve öğretmenlerin ilgisi mükemmel. Öğretmenler ile irtibatı sağlam tutup daha iyi eğitim sağlanabilir.

Endişelenmeyin, iki ay sonra, görüşmeleriniz bittiğinde, sonuç ne olursa olsun (kabul, red, uzatma v.b.) çocuklarınız standart bir Hollanda okulunda eğitime başlayacak.

Önemli: Çocukları istediğiniz zaman kayıt ettiremezsiniz, belli randevu vakitleri var. Muhakkak bu zamanları takip edin ve ilk fırsatta çocukları kayıt ettirin.

6. Yemek ve temizlik malzemeleri: Bu kampta da daha önce yediğiniz yemeklere devam. Akşam saatinde, bir sonraki günün yemeklerini topluca alıyorsunuz. Ayrıca haftada üç kere temizlik malzemesi dağıtımı yapılıyor. Mavi kartınızla bütün haklarınızı alıyorsunuz.

Dikkat! Size verilen mavi karta sahip çıkın, hem kimliğiniz, hem de yemek v.b. için onu kullanıyorsunuz. Pasaportlarınıza ve kimliğinize el konulduğu için size ait tek resmi belge bu kağıt.

Ortak mutfaklarda mikrodalga fırınlar var. Temizliği size ait. Temizliği yapmayanları ikaz etmekte fayda var.

Önemli: Odanıza iki göz elektrikli ocak alabilirsiniz. Normalde yasak, ancak kamp yemekleri ile bu süreç geçmez. Kruidvat isimli markette genelde uygun fiyata olur. 15-20 euro arası. Odalarda duman dedektörü var, yemek pişirirken çalarsa sıkıntı olur. O yüzden camın önünde ve cam açık olarak pişirin.

7. Aktiviteler: Daha önce dediğim gibi, spor salonu, çeşitli kurslar var. Hollanda’ca öğrenmeye başlayın derim. Kütüphaneye giderseniz http://www.oefnen.nl isimli devlet sitesi için kullanıcı adı ve şifre veriyor. Vermese de kendiniz üye olun. Dil kursları oldukça iyi, rosetta Stone tarzında.

8. Volunteer work-Gönüllü çalışma: Bu sürede hem vakit geçirmek, hem faydalı olmak hem de sistemi daha iyi tanımak adına gönüllü olarak kamp faaliyetlerinde çalışabilirsiniz. COA ile temasa geçin.

Ve en önemli iş: Bu sürede yapılacak en önemli faaliyet, IND mülakatına hazırlanmak. Gerekli dökümanlar, belgeler, anlatacaklarınız hakkında bol hazırlık yapmakta fayda var. Sonunda bir mahkemede derdinizi anlatacaksınız gibi düşünün ve ona göre çalışın. VWN desteğini ihmal etmeyin.

Advertisements

4. İltica prosedürü

(Normalde, 8 günlük bir süreç. Avukatınız ile beraber iki IND mülakatı yapacağınız ve sonunda başvurunun kabul edilip edilmediğinin açıklanacağı süreç)

5. İltica başvurusunun sonucuna göre yeni yaşam alanına geçilmesi

 

Kaynak: https://ilticahollanda.wordpress.com/

Benzer İçerikler

Sık Sorulan Sorular

Editör

Ehliyet – Almanya’da Mülteciler için Ehliyet Sorunu -1

admin

 Almanya’ya geçen ay yaklaşık 15 bin kişi iltica talebinde bulundu

admin

33 yorumlar

Neslihan Erol Mayıs 25, 2018 at 10:10 pm

İyi günler ben ve eşim bir yıldır evliyiz eşim Amsterdam üniversitesine master için kabul edildi önümüzde ki ay gidecek beni en kısa zamanda nasıl yanına aldırabilir?bir de iltica etmeyi düşünüyor burda yaşadığı sıkıntılar var irtica başvurusunda bulunmadan master öğrencisi olarak mı beni yanına aldırmak için başvurmalı yoksa iltica başvurusunda bulunduktan sonra mı ? Bir de ne kadar sürede ?

Cevapla
Editör Mayıs 26, 2018 at 12:25 am

Iltica icin gecerli gerekceleri varsa ortalama 6-10 ay icinde kabul karari alir esiniz daha sonra aile birlesimi 2-3 ay icinde gerceklesir ve esinizin yanina gelebilirsiniz. Tabi hakkinizda yurtdisi yasagi vb. konulmasi durumunda biraz daha sürec uzayabilir. Ya da siz de vize alip esinizin yanina gidebilirsiniz ancak hangi ülkeden vize aldiginiza dikkat edin farkli bir ülkeden vize alirsaniz Dublin Yasasina takilma ihtimaliniz olur. Eslerin farkli ülklerin vizeleriyle gelemeleri durumunda yasi büyük olan esin vize aldigi ülke ailenin islemlerini yürütmekle mesuldür. Yani esiniz sizden büyükse Dublin kurali geregi esinizin oldugu ülke her ikinizin islemlerini yürütecektir.

Cevapla
Ahmet doğan Mayıs 26, 2018 at 11:36 pm

Merhaba. Eşim ve oğlum su an hollanda da. 2 ay önce iltica ettiler. Ben yunanistan dayım. Son dönemde iltica kabulünde sıkıntılar olduğunu duyuyoruz. Ben bi şekilde daha kolay kabul alabileceğim bi ülkeye (norveç, almanya gibi) iltica etsem. Kabul alabilir miyim ve esmi ve oğlumu yanıma alabilir miyim. Yada beni de hollanda ya mi gönderirler. Araştırdım ama net bi cevap bulamadım.

Cevapla
Editör Haziran 1, 2018 at 5:11 am

Dublin sizin lehinize islemesi gerekiyor cünkü aile cogunlugu Hollanda’da dolayisiyla Yunanistan sizi Hollandaya göndermesi gerekiyor. Avukatiniz araciligiyla durumu iltica dairesine bildiren bir dilekce yazdirin. Hayir Hollanda’da herhangi bir sorun yok; iltica konusunda oldukca iyi bir ülke.

Cevapla
Samira Haziran 6, 2018 at 3:55 am

Mehrab hollandaya hollanda vizesiyle iltica etmek istiyorum Dublin sorunu olmaz.bide 4 kişilik bir aileye kapda nə kadar para veriliyor ve bir de kaptan çıxınca sosial hakimiz ne. Çalışma sorunu olurmu? Detayli anlatirsaniz sevinirim Teşekkür ederim.

Cevapla
Samire Haziran 6, 2018 at 4:06 am

Iy gunler hollandada iltica edenlerin sosiyal haqları ne. ? Cocuklarin haqqı nə. ? Kamp ta verilən yardım nə qadar 4 kişilik aileye. ? Və birde kapdan eve çıxınca nə kadar para veriliyor

Cevapla
admin Haziran 6, 2018 at 10:38 am

Bu konu hakkında araştırmamızı yapıp en kısa sürede cevaplayacağız ve bu konu hakkında bilgisi olan hollanda’daki muhacir dostlarımız cevap verirse seviniriz…

Cevapla
Muhterem Temmuz 8, 2018 at 6:18 pm

Merhaba
Bizi bilgilendirdiginiz icin tesekkur ederim
Ben ceza evinden kacmis adli bir mahkumum hollandada iltica etsem kabul edilir mi
Turkiye ceza evleri malum kalabalik ve para yetistiremiyoruz elektirik,cop torbasi,temizlik malzemesi kovus icin ve daha nice masfaflar ceza evine allah kimseyi dusurmesin simdiden tesekkur ederim saygilarimla

Cevapla
Kader Temmuz 23, 2018 at 11:14 pm

Bu aylarda ilticalara olumlu cevaplar veriliyor mu? Çünkü Uzatma kararları daha fazla. Tatillerden dolayi işleri aksatıyorlar mi?

Cevapla
Editör Ağustos 4, 2018 at 1:41 am

Tatillerden dolayi yavaslama vardir.

Cevapla
Murat Temmuz 31, 2018 at 12:31 pm

Hollanda ya iltica başvurusu kabul aldıktan sonra mesleki olarak çalışabiliyormuyuz.Yani diploma denkliği oluyor mu?

Cevapla
Editör Ağustos 3, 2018 at 11:54 pm

Elbette oluyor; yetkili kurumun hangisi oldugunu ögrenip onlarla temasa gecin, randevu alin. Evraklarinizi hazirlayip iceri vermeniz ve Denkliginizi almaniz 1-5 arasinda sürebilir.

Cevapla
Ayse Ağustos 18, 2018 at 12:26 am

Bosnadayım. 10 günlük Macaristan vizem var. Macaristana geçip orda Hollanda gecip iltica edersem geri Macaristana iade edilir miyim?

Cevapla
Editör Eylül 6, 2018 at 2:30 am

Vizenin Dubline etkisi vize bitis tarihinden 6 ay sonra biter.

Cevapla
alfonso72 Eylül 11, 2018 at 9:28 pm

merhaba,Hollanda(Amsterdam)aktarmalı uçak bileti alıp transit uçuş yapmayı planlıyorum.24 saati geçmemek ve havaalanını(uluslararası kısmı) terk etmemek kaydıyla hollanda transit vize istemiyor.Amsterdam havaalanında (uluslararası kısımda) iltica başvurusu yapabilir miyim?

Cevapla
amir Ekim 11, 2018 at 1:27 pm

merhaba bilgilendirme icin tesekkurler benim fransadan aldigim bir vizem var fransaya nisanda gittim mayis sonra suan bulundugum ulkeye geri dondum ortasinda vizem bitti kasim basinda ise hollandaya gitmek istiyorum iltica icin benim fransaya vize almis olmam dublin sozlesmessine takilmami saglar mi yani 6 ay diye bir sart oldugunu bilmiyordum ne yapmami tavsiye edersiniz

Cevapla
Editör Kasım 2, 2018 at 4:59 am

Vizenin Dubline etkisi devam ediyorsa Dublin uygulayabilirler.

Cevapla
Emin Kasım 7, 2018 at 10:00 pm

Merhaba;hollandada yasayan akraba ve yakinklari olanlar icin kampta kalma zorunlumu
Gerekli basvurulari yaptiktan sonra,akrabalarin kefaletiyle herhangi bir kolaylik saglniyor mu

Cevapla
admin Aralık 6, 2018 at 2:12 pm

Merhabalar,
Bu konu hakkında bir bilgimiz bulunmamaktadır. Okuyucularımızdan destek bekliyoruz

Cevapla
Kader Kasım 12, 2018 at 9:27 pm

Neden oturum izinlerini vermiyorlar? Yasal süreyi aşıp tazminat vermeyi kabul ediyor kamplar.

Cevapla
admin Aralık 6, 2018 at 12:42 pm

Merhabalar,

Siyasi nedenler ve memurların insiyatif yetkisi ülkeye yığılmanın önüne geçmek için kolay oturum veriliyor havası estirmemek için dönemsel yapılan uygulamalardır.

Cevapla
Ali Aralık 6, 2018 at 1:35 pm

Merhaba bir sure once oturum aldim. Oturum aldgimda pasaportumu da diger belgelerle geri verdiler.. Daha sonra 1951 seyahat belgesine de basvurup aldim fakat is amacli bazi seyahat etmek istedigim ulkelerde bu seyahat belgesi gecerli degil. Bu ulkere kendi pasaportumla seyahat etmemin oturumuma negatif bir etkisi olur mu yada bu yasal mi ? Cevabiniz icin simdiden tesekkur ederim..

Cevapla
admin Aralık 6, 2018 at 2:11 pm

Merhabalar,
Ya seyahat belgesine o ülkenin vizesini almanız gerekmekte yada kendi pasaportuzla o ülkeye(eger vize uygulanmıyorsa) gidebilirsiniz..
Bunun bir sakıncası bulunmamaktadır. Bu bir haktır.

Cevapla
Fesih Aralık 25, 2018 at 3:12 am

Merhaba admin
Ben hollandaya iltica etmeden once pasaportumu kırdım ve iltica ettim fakat kabul edilmeme olasiligi var galiba avukatin soylemine gore bu durumda turkiyeye geri donmemde beni nasil bi sıkıntı bekliyor olacak ? Cvplarsaniz sevinirim . Tabi bekleme payi falanda var …
Kolay gelsin

Cevapla
admin Aralık 25, 2018 at 11:02 am

Merhabalar,
Detaylı bilgi vermediginiz için yorum yapamıyoruz. Fakat delil karartmak, pasaporttan sayfa yırtmak vb… iltica reddi sebeplerindendir. Ama evrağı vermediginizden dolayı bir problem olmayacaktır. Ancak ilticanızın kabulune yönelik ikna edici deliller sunarsanız ilticanız ona göre olacaktır. Ekteki linke bakabilirsiniz. Lütfen uzman bir avukata danışınız…

https://ilticahaberleri.com/iltica-mulakat-stratejileri/

Cevapla
Meraklı Aralık 28, 2018 at 10:54 am

1-) Vize istemeyen bir ülkeye bordoyla gidip oradan yeşil ile hollanda’ya geçerek iltica başvurusunda bulunursam dubline göre sıkıntılar oluşur mu ?( ilk gittiğiniz ülkeye dönün gibi)
2-) belediyelerde birsuru sıra bekleyen aileler varmış , ben tek kişi olacağım için hepsinin gerisinde olacağım , başvuru olumlu sonuçlandiktan sonra 1+0 / 1+1 gibi küçük evlerde devletten gelen yardım ve parttime çalışarak hem geçimimi hemde eğitimimi devam ettirebilmem mümkün müdür ?
2-) başvurunun olumsuz sonuçlanması durumunda itiraz etmek yerine farklı bir ab ülkesine (örn Finlandiya) başvurumu dikkate almadığını öğrendim . Hollandanin küçük ve çok sığınma aldığını , ülkenin doluluk ve doygunluk oranini tamamladığı için başvurulara olumsuz sonuçlandırdıklarini duydum , bu sebeple çekiniyorum Hollandaya iltica etme konusunda . Olumsuz sonuçlanırsa diğer ülkelere başvuru yapamayacağım icin tek çarem gelen sonuca itiraz etmek mi olabilir ?
3-) Olumsuz sonuç alındıktan sonra işe başlayarak oturum elde edilebilir mi ? Başvuru olumsuz sonuçlandıktan sonra ülkenize gönderilebilir misiniz , başka bir yere mi gönderirler ?

Cevapla
Editör Şubat 20, 2019 at 12:18 am

1-Vizesiz gideceginiz ülke Dublin alaninda olmayacagi icin Dublin kapsaminda degildir.
2-Mümkündür; BAFÖG denilen egitimi bursu da alabilirsiniz.
3-Bu tür iddialar ve söylentilere itibar etmeyin. Folge Antrag yani ikinci basvuru hakkiniz var.
4-Evet eger size calismaniz icin izin verilirse 3 yil sonra size Isci oturumu verirler.

Cevapla
Yolcu Ocak 24, 2019 at 12:23 pm

Merhaba
Amsterdam havaalanından aktarmalı uçuşlar için Türk yolculardan transit vize istenmiyor. Bu yöntemle gelip iltica eden veya deneyen oldu mu? Bilgi verebilir misiniz? Ayrıca ülkeye geldiğimizde pasaportumuzu kaybetsek ve yetkililere sunmasak sorun oluyor mu? Teşekkürler

Cevapla
Editör Mart 14, 2019 at 2:32 am

Yol sirularina cevap vermiyoruz. Pasaporta zarar vermek bir red sebebidir.

Cevapla
ck Mayıs 25, 2019 at 1:39 am

Merhabalar ben eşcinsel bir bireyim ve türkiyede ailem öldürmeye çalıştı, youtube kanalı açtım insanlar tehdit ettiler, ölümle ve hakeret ettiler. sokaklarda yattım tecavüz ve tacize uğradım. tecavüz va tacizin kanıtı yok ama diğer her şeyin kanıtı var. şu an almayaya son anda teyzemin maddi yardımıyla erasmus olarak vize alıp geldim. Sorum şu vizemin bitmesine 3 ay var. şimdi ben almaya ilticası mı başvurayım (vizem olduğu için pek olumlu bakacaklarını düşünmüyorum 🙁 ) yoksa vizem az kalmışken hollanda uçakla gidip. iltica etsem dupline yakalanıp beni almanyaya geri mi yollarlar? eğer yollarlarsa ben 6 ay boyunca kaçak yaşayım dublinin dolmasını beklesem o zaman başvursam kabul ederler mi??

Cevapla
editor_dr Mayıs 25, 2019 at 12:58 pm

Vize bitis tarihinden itibaren 6 ay daha vize veren ulkenin sorumlulugu devam eder. 6 ay bittikten sonra ilticaya nerden basvurursaniz basvurunuzdan o ulke sorumlu olur.

Cevapla
Mehmet Ağustos 7, 2019 at 8:46 pm

Merhaba. 2013 yilinda alakam olmayan oldurmeye tesebbus sucundan 4 ay ceza evinde kaldim ilk mahkeme tahliye 1 yil sonunda beraat aldim ve sehir degistirmek zorunda kaldim suan karsi taraf alakam olmamasina ragmen yakinlari tarafindan ölum tehdit mesajlari aliyorum benim yaptigim sadece vatandaslik gorevi olmasina ragmen.2 ci gerekcem ise 2010 yilinda 2 arkadas istanbula calistirilmaya gonderildik ise gireceksiniz sigortaniz baslicak diye imzalar aldilar meger uzerimize sirket kurulmus ve fatura kesilmis yuklu mikgarda vergi borcu cikmakta bir cok mahkemeye girdik uzerime yuklu miktarda vergi borcu cikmakta. Turkiyede adalet tecelli olmadigi kanaatindeyim elimde kisilerin uzerime kurdugunu beyan ettigi ses kayiti var mahkeme ilgilenmedi o tarihte halk egitim mrkz almis oldugum sertifika ve istanbul haricinde ise giris sgk belgemi sunmama ragmen kabul edilmedi zan altindayim ozgurlugum kisitlandi bu borcla evlenemiyor ise giremiyor ve bir gelecek kuramiyorum kisacasi hicbirseyin sahibi olamiyorum bu yuzden iltica etmek istiyorum delillerim mahkeme katildigim evraklar mevcut ses kayitlari vs 2 sebepten iltica edebilirmiyim hangi ulkeyi onerirsiniz saygilar

Cevapla
editor_dr Ağustos 8, 2019 at 1:27 pm

ekonomik sebepler iltica için yeterli ve geçerli sebep degildir.
ilk konuyla ilgili can güvenliğinizin tehlike ve tehdit altında olduğunuzu somut gerekçelerle belgelendirebilirseniz ilticanız olumlu değerlendirilebilecektir

Cevapla

YORUM YAP