Birleşmiş Milletler Gündem SSS

Geçici koruma ne demektir?

Geçici koruma pek çok ülkeye acil mülteci akınlarının sağlanabilmesi için ortaya atılmıştır. Bu, kalıcı çözüme yol açması gereken geçici bir koruma şeklidir. Bunun uygulanmasıyla hükümetler iç savaş ve diğer genelleşmiş şiddet sonucu yerinden edilmiş kişileri çok zaman harcayan ve pahalı olan bireysel izleme sorumluluğundan kurtulabilmektedirler.

Çoğu geçici koruma planları genelleşmiş çatışma ve insan hakları ihlalleri yasanan bölgelerden kaçan tüm insanlara sığınma hakkı verilmesini öngörür. Bu koruma 1951 Sözleşmesi ile mülteci sayılan kimseleri kapsamaktadir. Korumanın geçici süresi uzatılmamalıdır. Geri dönüş güvenli hale geldiğinde genelleşmiş şiddetten kaçan kişiler için geçici koruma BMMYK’nin de kabul etmesiyle kaldırılabilir.

Geçici korumadan yararlanan kişilere bazen mültecilerin sahip olduğu tüm sosyal haklar (örneğin mali yardımlar, eğitim, çalışma hakkı) tanınmamaktadır. Bu tür muamele standartlarının zamanla geliştirilmesi gerekmektedir.

 

Kaynak: http://www.unhcr.org/turkey/home.php?content=43&page=29

Benzer İçerikler

Floyd’un öldürüldüğü videoyu çeken genç kadına ‘Pulitzer Özel’ ödülü

admin

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Çeşitli Hükümler

admin

Mülteciler icin Sosyal Haklar Yasasi; Madde 3

Editör

YORUM YAP


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/ilticaha/public_html/wp-includes/functions.php on line 4757