Fransa Gündem

Fransa İltica Prosedürü

Kim başvuruda bulunabilir?
Irkı, dini, tabiiyeti, belirli bir sosyal gruba mensubiyeti veya siyasi görüşü yüzünden zulme uğrayan, veya özgürlük adına eylem yapmasından dolayı zulüm gören kişiler iltica başvurusunda bulunabilir.
Başvuruya engel durumlar
Fransa’da iltica talebinde bulunabilmek için Fransa’da dışındaki bir Avrupa Birliği ülkesinden vize veya oturum almamış olmak, bir AB ülkesinin sınırlarını yasadışı olarak geçmemiş olmak veya başka bir AB ülkesinde iltica talebinde bulunmamış olmak gerekir.
İltica talep belgesinin verilmesi
Fransa’da iltica talep etme hakki var olduğunda, valilik kişiye 1 ay boyunca geçerli bir iltica talep belgesi verilir. Daha önceki talebiniz reddedildiyse veya menşei olduğunuz ülke dışında bir ülkeye iade talebiniz kabul edildiyse, bu belge verilmeyebilir.
Belgelerin gönderilmesi
Valilik dosyanın kabul edilebilir olduğuna karar verirse, iltica talebinin değerlendirilmesi için, gerekli belgeler OFPRA’ya (Mültecileri Korumu Kurulu) gönderilmelidir. Formlar Fransızca doldurulmalıdır, ve iltica talep belgesi verildikten sonra 21 gün içerisinde posta yoluyla OFPRA’ya gönderilmelidir.
Mülakat
Talep kaydedildiğinde, OFPRA, iltica talebinde bulunanları mülakata çağırır. İki durumda mülakattan muaf olunabilir : gönderilen belgelerin yeterli olarak görülmesi, veya mülakat yerine gitmeyi engelleyecek sağlık sorunlarının olması. Mülakat konuştuğunuz dilde, yani Türkçe, olarak yapılabilir.
Talebe verilecek olan karar ve itiraz hakkı
İltica talebine olumlu karar verildiği takdirde, OFPRA talepte bulunan kişiye mülteci statüsü veya ikincil koruma statüsü verir. Olumsuz karar verilmesi durumunda ise, talepte bulunan kişi 15 gün içerisinde Ulusal İltica Hakki Mahkemesine itirazda bulunabilir.
Gizlilik
İltica talebi ve mülakat tamamen gizlidir ve hiçbir şekilde talepte bulunan kişinin menşei olan ülkeye bildirilmez.
Dosyaya konulacak belgeler
Mesleki kanıtlar
Maaş bordrosu
İşten çıkarma belgesi
Meslek kartı (Öğretmen, gazeteci, din görevlisi, vb. kartları)
İşveren ise, şirket ile ilgili bilgiler (Kayyum atama, şirket kapama (“dönem” öncesi ve sonrası bilançolar), boykot ve hedef gösteren yazışmalar, gönderilen cezalar, gazete kupürleri…)
Adli belgeler
UYAP:
Arama, yakalama, soruşturma, … kararları
CV
Gazete kupürleri
Videoları içeren bir CD, USB, … dökümü ile dosyaya eklenebilir.

Benzer İçerikler

Erken Çocukluk Döneminde Eğitim

Editör

Ikamet Süresi

Editör

Örnek iş başvuru formu; Bewerbungsmuster

Editör

165 yorumlar

Yaqub Nisan 9, 2018 at 7:59 pm

Fransada multecilere verilen yardım parası ne kadar? Təşəkkür edirəm

Cevapla
admin Haziran 16, 2018 at 11:55 am

Merhaba,
Fransa ile ilgili yeterli bilgiye sahip değiliz. Bilgisi olan arkadaşlar yorum yaparsa seviniriz.

Cevapla
Neco Mayıs 27, 2019 at 2:26 pm

Merhaba ben Fransa’ya iltica edicem ve sebeblerim şunlar kabul alırmıyım acaba ben küçükken devlet bizim köyümüzü PKK ya destek veriyorsunuz diyerek yaktı ve bizde mecbure başka bir şehre taşındık bu geçerli bi sebeb mi teşekkür

Cevapla
editor_dr Mayıs 29, 2019 at 1:17 pm

iltica işlemlerinde güncel mağduriyetler göz önünde bulunduruluyor. Ülkene dönersen başına ne gelir? Yani şu anda yaşadığın veya yaşayacağını delillendirebildiğin mağduriyetler değerlendirilecektir.

makaleyi okumanı öneririz
https://ilticahaberleri.com/iltica-mulakat-stratejileri/

Cevapla
Yashar Aralık 14, 2019 at 10:24 pm

Merhaba benim polonya oturma iznim var 3yillik..simdi ben 3yildan sonra oturma iznimin zamanı bitdikden sonra .basvuruya engel olurmu yinede?

Cevapla
admin Ocak 7, 2020 at 9:10 pm

MErhaba, polonyaya iltica başvurusunda bulunmanız durumunda herhangi bir sorun yaşamazsınız

https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.

Mazlum Temmuz 27, 2019 at 5:02 pm

Merhabalar yaklaşık 2yıldır herhangi bir dine inanmıyorum ailem katı dinci yani müslüman birçoğu bunu öğrendi ve sert tepkiler alıyorum kardeşim beni tehdit etti annem babam beni görmek istemiyor günden güne pisikolojim bozuluyor kendimi işime veremiyorum bu durum sürekli aklımda ve sonunda ayrılmaya uzaklaşmaya karar verdim bu irtica talebi için geçerli bir nedenmi nasıl bir yol ilemeliyim yardımcı olurmusunuz lütfen

Cevapla
editor_dr Ağustos 8, 2019 at 2:48 pm

dininizden, dilinizden, ırkınızdan, cinsiyetinizden, politik düşüncenizden ya da sosyal bir gruba aidiyetinizden dolayı devlet ya da devlet dışı kurumlar ve toplumun belli kesimleri tarafından ayrımcılığa, baskıya, ötekileştirmeye, itibarsızlaştırmaya, zulme, insanlık dışı uygulamalara, takibe alınıyorsanız ve hakkınızda siyasi koğuşturmalar yapılıyorsa ve bu sebeple zalimane uygulamalarla karşı karşıyaysanız, somut gerekçelere dayanan korkularınız bulunuyorsa ve bu sebeplerden dolayı yaşam, özgürlük ve can güvenliğiniz tehdit,tehlike ve risk altındaysa iltica etme hakkınız bulunmaktadır.

aldınığınız tehditi somutlaştımanız gerekmektedir. örneğin polis yada savcılık tutanağı gibi. sosyal medyada size yönelik tehditler gibi

Cevapla
Serd Temmuz 26, 2018 at 7:56 pm

Kabul almadan önce, başvuru yaptıktan ortalama 40-50 gün para almıyorsunuz. Sonra toplu olarak veriyorlar. Bu para ailenizin üye sayısına göre değişiyor. İki kişilik bir aile için 400€, 3 kişilik bir aile için 500€ civarı. Rakamlar net değil yaklaşık! Birde ev talebinde bulundu iseniz ve size kalacak bir ev verirlerse bu paradan kesinti yapılıyor. Mesela 2 kişilik bir aile yaklaşık 300€ almaya başlıyor. Ev talebinize olumlu cevap verirlerse merak etmeyin bu para yeter. Çünkü bol miktarda gıda yardımı veriyorlar.

Cevapla
Alev Ağustos 11, 2018 at 9:48 pm

Kişi başı 366 euro’luk yardım bu ay gelen zam ile 460 Euro oldu.

Cevapla
VAl Kasım 9, 2018 at 2:35 pm

Ben neden 440 eoru aliyom yaa anlamiyormum @derdinedermanım00 istgrmdan eklesene alev

Cevapla
admin Aralık 6, 2018 at 1:50 pm

Merhabalar,
Bilemiyoruz…Lutfen sosyal yardımlara sorunuz..

Cevapla
Sorehya Nisan 21, 2019 at 9:46 am

1 kişi icin 6.8 avro.3 kisilik bir aile günluk 13.6 avro yardim alabiliyor, ayrica barınma icin yer gösterilmesse barınma icin günlük kişi başı 4.20 avro yardim parasi veriyor ,verdigi kart ile tum banka atm lerinden parani cekebiliyorsun

Cevapla
Sahra Nisan 22, 2019 at 7:05 pm

Sorehya hanım
Günlük 4 euroyla kalacak yer nasıl bulabiliriz ki:(

Sokaklarda perişan oluruz Allah korusun

Siz nasıl çözüm bulabildiniz acaba bildiğiniz bu parayla gidebileceğimiz yatakhane gibi bir yer var mı? 🙁

Cevapla
cuma solmaz Nisan 22, 2019 at 6:56 pm

350 euro ?

Cevapla
CAGLI TALAT Temmuz 22, 2019 at 9:22 pm

Merhaba Fransaya iltica başvurusunda yaptım
5 yıldır burdayım daha yeni oturum izni aldım resepise fransız oturumuna basvurabilirmiıyim şartları neler

Cevapla
Narmina Haziran 13, 2018 at 3:44 pm

Selam.Almaniyadan neqativ cevap alıb Fransaya geldim.Ve burada bana Dublin prosedürü açıldı.3 aydan sonra bana bildirdiler ki, Almaniyaya geri gitmek mecburiyyetindesiniz.Ancak Almaniya bana hiç bir cevap yollamayıb.Bana Almaniyanın kabul cevabini göstermediler.Bu leqalmi?

Cevapla
admin Haziran 16, 2018 at 12:00 pm

Merhabalar,
Dublin anlaşması 29/1 maddesine göre bu durum legal. Siz schengen dışına çıkmadığınızdan dolayı(direkt olarak schengen’den schengen bölgesine geçiş yaptğınız için) sorumluluk Almanya’dadır. Bu sebeple bir avukat ile hareket etmenizi tavsiye ederiz.

Cevapla
Garip Şubat 1, 2019 at 1:18 am

Nərminə xanım. Mən də Almaniyada rədd cavabı almışam. Bir ay vaxt veriblər ki, ölkəni tərk elə. Fransaya gəlib oraya sığınmağı məsləhət görürsünüz?

Cevapla
Elsen Ağustos 16, 2018 at 8:02 pm

Merhaba ben Almanyada iltica bas vurusu yapdim negadiv aldim stop verib ulkeme dondum acaba 6 ay sonra Fransaya gidib iltica bas vurusu yapmak isdesem kabul olma sansim varmi? duyduguma gore avrupa ulkelerinde iltica bas vurusu yapdinsa kabul olmadinsa Fransa ve baska avruba ulkelerinde bas vuru sansin olmaz kabul etmiyor bu dogrumu? Onceden tesekkur ediyorum

Cevapla
Editör Eylül 8, 2018 at 3:42 am

Basvuru yaparsiniz ancak eski dosyanizi inceleyebilirler.

Cevapla
ibrahim Ekim 7, 2019 at 12:55 pm

ben fransada yaptım ilticamı ve kabul etmediler parmak izim cıktıgı ulkeye git dediler bende gitmedim turkiyeye gidip 6 ay kalıp geri geldim şimdi iltica edeyimi etmeyeyimi kararsız kaldım bi bilginiz varmı

Cevapla
admin Ocak 16, 2020 at 4:36 pm

MErhabalar, iltica edecek olan kişilerin kendi ülkesine dönemiyor olmaları gerekir ne yazık ki sizde böyle bir durum söz konusu değil iltica ederseniz red alma ihtimaliniz çok yüksek

Cevapla
Bahattin Ağustos 18, 2018 at 4:18 pm

İltica edip sonra evlilik yaparsan ne yapman gerekiyor bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler

Cevapla
Ünal Haziran 14, 2019 at 8:09 pm

Merhaba bn Fransa y’a kacak gelirken Slovenya yada yakalandimm karakolda parmak izi verdim bizi kampa gonderip orda parmak izi verilip ifadeniz alinip ilticaniz yapilacak dediler bize ama bn kamptan kactim iltica etmiss olurmuyumm fransada iltica edecem parmak izi cikar mi ?

Cevapla
editor_dr Haziran 15, 2019 at 6:53 am

parmak iziniz EURODAC için alındıysa çıkar

Cevapla
Ümit Ağustos 20, 2018 at 12:26 am

Herkese merhaba; Ben turkiye istanbul’da yasiyorum. Yasadigim ilçe ve calistigim is yerleri itibari ile yillardir dini baskilar gordum. Koken olarak dogu anadolu da “Ermeni” lerin yogun olarak yasadigi bir bolgeden gelmis buyuklerimiz. Ben tum bu dini zorlamalar,dayatmalara vs maruz kaldigim icin ve icimde Hristiyan olma istegi ve hristiyanliga yakinlik duydugum icin dinimi degistirdim. Sorum şu din degistirme ile ilgili siginma talebim olabilir mi ??

Cevapla
Editör Eylül 6, 2018 at 2:43 am

Anlattiklariniz iltica yasasina göre iltica icin gecerli sebepler dahilinde.

Cevapla
Mahmut Söğüt Ocak 17, 2019 at 6:21 pm

Merhaba kardeşim 2008 yılında tartıştığı bir kişiyi bıçak ile kavga sonucu tartıştığı kişiyi öldürdü ve ben ailenin en büyüğü olduğum için karşı taraf illa bizde kan alacağız diye beni hedef almışlar evliyim ve iki çocuğum var benim can güvenliğim yok
Fransa’ya iltica etmek istiyorum olurmu sizce ???

Cevapla
Editör Şubat 20, 2019 at 2:28 am

anlattiklarinizi ispat ederseniz bunlar iltica icin yeterli gerekcelerdir.

Cevapla
Pukayi Ağustos 30, 2018 at 7:32 am

Merhaba
Fransa’ya giderken Slovenya’da yakalandım parmak izi aldılar sınır dışı etmesinler diye iltica talebinde bulundum ama Fransa’ya akrabalarımın yanına gitmek istiyorum. Ben Slovenya da iltica talebinde bulunduğum için Fransa doublin anlaşması gereği deport edecekler diyorlar ne yapmam gerekiyor yardımcı olurmusunuz.

Cevapla
admin Eylül 5, 2018 at 10:59 am

Merhabalar herhangi bir Avrupa ülkesinde iltica eden birisi başka bir Allahın ülkesine iltica etme çıkın gittiği taktirde ona da bugün uygulanabilmektedir bundan dolayı Sloven ya da iltica işlerinizin tamamlanıp oturumu aldıktan sonra Fransa’ya gidip orada hayatınızı çalışma yoluyla devam ettirebilirsiniz teşekkürler yinede bir avukata danışmanızı tavsiye ederim

Cevapla
Recep Aralık 29, 2018 at 10:25 am

Merhaba!
Ben de sizin gibi aynı durumdayım
Sen nasıl yaptın?

Cevapla
ramazan Haziran 10, 2019 at 2:40 pm

Merhaba bende kaçak yollardan geldim iltica başvurusu yaptım bende ülkemde ayrımcılık gördüğüm için kürdüz diye ikinci plana atıldım 2007 de çocuğum vefat etti 1 aylıkken yoğun bakımda yatıyodu havale geçirdi ben sorduğumda ağzından kaçırdılar kızdım 7 gün 24 saat musade odası bu uyuyorsunuz çocuğumu çıkardım 20 dakika sonra vefat etti ertesi gün babamı abim vefat belgesi almaya gittiler belediye defin işlemi için orda bile cenazemiz yerde onların keyfini bekliyoz sonrasında biz veremeyiz çıkın gidin sözleriyle abimin doktorla munakasasi sonucu polisler aldılar ceza evine attılar abimin derdine mi yanayım oğlumun cenazesi yerde kalmış onami yanayım çok şeyler gördük oyuzden buraya sığındım eğer olursa ailemide alıcam yanima

Cevapla
editor_dr Haziran 15, 2019 at 4:39 pm

Bir ülkeye giriş yaptıktan sonra iltica başvurusunda bulunabilirsiniz. Değerlendirme bireysel olacak ve aşağıdaki kriterlere uygunluğunuz ölçüsünde red veya kabul alcaksınız.
“dininizden, dilinizden, ırkınızdan, cinsiyetinizden, politik düşüncenizden ya da sosyal bir gruba aidiyetinizden dolayı devlet ya da devlet dışı kurumlar ve toplumun belli kesimleri tarafından ayrımcılığa, baskıya, ötekileştirmeye, itibarsızlaştırmaya, zulme, insanlık dışı uygulamalara, takibe alınıyorsanız ve hakkınızda siyasi koğuşturmalar yapılıyorsa ve bu sebeple zalimane uygulamalarla karşı karşıyaysanız, somut gerekçelere dayanan korkularınız bulunuyorsa ve bu sebeplerden dolayı yaşam, özgürlük ve can güvenliğiniz tehdit,tehlike ve risk altındaysa iltica etme hakkınız bulunmaktadır”
Lütfen makaleyi okuyunuz.

https://ilticahaberleri.com/iltica-mulakat-stratejileri/

Cevapla
Umur Eylül 14, 2018 at 12:08 am

Merhaba;
Benim 3 adet adıma açılmış mahkemem var basit dolandırıcılık suçundan duruşmalar devam ediyor.
Birde tutuklu kalıp tahliye olduğum dosya var ancak mahkemesi hala açılmadı haftada 1 imza veriyorum adli kontrolüm var.
İltica talebinde bulunabilirmiyim ?

Cevapla
Editör Eylül 16, 2018 at 3:27 am

Hayir, siradan suclar iltica yasasi kapsami disinda.

Cevapla
Erdal Aralık 30, 2019 at 10:25 pm

Merhaba admin ben almanyadan oturumu çengel vizemin günü bitince fransaya kaçtım şu anda 7 aydır burdayım iltica ya baş varabilir iyim tşk

Cevapla
admin Ocak 7, 2020 at 7:06 pm

Merhabalar, vize tarihinizin üzerindne 6 ay geçtikten sonra ilticaya başvurmanız mümkündür.

https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.

Cevapla
Ercan Eylül 18, 2018 at 1:15 pm

Meraba ben avrupa turlari ile almanyaya gidip orda iltica vermek istiyorum kabul edilir mi ?

Cevapla
Editör Eylül 19, 2018 at 12:56 am

Durumunuza bagli; iltica yasasi kapsamindaysa evet degilse hayir. Asagidaki linkte ilticaya gerekce teskil eden maddeleri aciklayan bir link var; bir check ederseniz.

https://ilticahaberleri.com/wp-content/uploads/2018/01/Almanyada-iltica-Süreci-Koruma-hükümlerinin-dayandığı-yasa-maddeleri_Türkce-4.pdf

Cevapla
Gokhan Nisan 12, 2019 at 5:52 pm

Iyı gunler oncelıkle bır sorum olacaktı ben guney doguda ocalsnın yasadıgı koyde yadıyorfum ve baskı altında kalıyordum darp edıldıgımde oldu sıyadı gorusum oldugu ıcın rahatım yoktu fransaya kactım ıltıca etsem yardımcı olurlarmı

Cevapla
editor_dr Nisan 12, 2019 at 7:29 pm

aidiyetinizi ve bu nedenle oluşan mağduriyetinizinin güncel olarak devam ettiğini belgeleyebilirseniz başvurunuzu dikkate alacaklardır.

Cevapla
Fatma Kasım 6, 2018 at 11:01 am

Merhaba ben şebeke yoluyla fransaya geldim ve napicam bilmiyorum esim oldurmeyle tehdit ettigi icin sidete maruz kaldigim icin bir arkadasimin tavsiyesi uzerine geldim ama korkuyorum iltica yapsam beni gonderirlermi eger gidersem beni öldürürler biliyorum lutfen napmam gerektigini bana soylermisiniz kimsem yok burda ve cok korkuyorum dil bilmiyorum lutfen yardimci olurmusunuz bana ??

Cevapla
Editör Kasım 23, 2018 at 2:49 am

Gecmis olsun anlattiklariniz iltica gerekceleri kapsaminda. Sorularinizi twitterda @ilticayorumlari hesabina yazarsaniz cevaplamaya calisirim. Ya da yine twitterda @ilticahaber hesabina da sorularinizi sorabilirsiniz.
Aile ici meseleler degil, can güvenliginiz tehlike altindaysa bunu anlatin. Ülke’deki kadin cinayetleri üzerinde durabilirsiniz. Bu yazdiginiz sekli olabildigince delillendirmeye calisin.

Cevapla
Yılmaz Şubat 2, 2019 at 9:34 pm

Mrb fatma nasıl gittin yazarsan sevinirim

Cevapla
Şahin emrah coşar Ocak 1, 2020 at 7:03 am

Slm ben emrah istanbuldan ingilterede daha önce vizeyle kaldım 2 sene 6 ay fransaya ailevi nedenlerden iltica edebilirmiyim

Cevapla
admin Ocak 7, 2020 at 6:47 pm

Merhabalar, ssunduğunuz sebepler zayıf iltica sebepleri kabul alma şansınız ne kadar ne yzık ki bilemeyiz. Aşağıda sizin için paylaşacağım 2. mülakat sorularını incelemenizi tavsiye ederim.

https://www.youtube.com/watch?v=hv4Nh2V8lvQ&t=100s

Ecrin Eylül 20, 2018 at 12:12 pm

Merhaba ben, KKTCde yaşıyorum gazetecilik kimliğim var basın üyesiyim, yeni evlendim, balayı amacıyla İtalya’ya gidip ordan Fransa’ya geçip ilticada bulunmak istiyorum, oluru nedir ? Askerlik yapmadım.

Cevapla
Editör Eylül 22, 2018 at 12:39 am

Basvuru gerekcenize bagli; ülkenizden tatil icin cikiyorsaniz ülkenizde oldukca rahatsiniz demektir. Basvurunuza red verilmesi muhtemel. Yine de gerekcelerinize bagli; ilticaya gerekce teskil eden sebepler linkine bakip durumunuzu check edebilirsiniz.
https://ilticahaberleri.com/wp-content/uploads/2018/01/Almanyada-iltica-Süreci-Koruma-hükümlerinin-dayandığı-yasa-maddeleri_Türkce-4.pdf

Cevapla
Mehmet Eylül 21, 2018 at 4:07 pm

Almanyaya iltica başvurusu yaptim schengen vizesi almıştım transfer buraya geldim 3 ay sonra red geldi ve beni fransaya göndereceklermiş. Orda ya gidersem fransa baş vuruyu kabul edermi. Yada almanyada kalmak icin ne yapmanız gerekir

Cevapla
Editör Eylül 22, 2018 at 1:58 am

Gecerli bir gerekceniz yoksa Dublinle ugrasmayin; gönderme ciktiysa Fransa’ya gitmenizi tavsiye ederim Fransa`da iyi sartlara haiz bir ülke. Kabul meselesi icerige bagli. Iltica yasasina uyup uymamasina bagli. Asagidaki linkte ilticaya gerekce teskil eden sebepler var tek tek kontrol edersiniz size uyup uymadigini.

https://ilticahaberleri.com/wp-content/uploads/2018/01/Almanyada-iltica-Süreci-Koruma-hükümlerinin-dayandığı-yasa-maddeleri_Türkce-4.pdf

Cevapla
Leyla Ekim 15, 2018 at 11:35 pm

Merhaba ben yaklaşık bir yıldır evliyim eşim siyasi kaçak o yüzden ırak a geldik ama resmi nikah yapamadık Türkiye de . Şu an iraktayiz ama bize oturum vermiyorlar eşim BM kağıdı ile kalıyor ben pasaport ile eşimin oturumu olmadığı için ış vermiyorlar ben de hemsireyim fakat ikame olmadan calistirmiyorlar yani biz burda baskı ve maddi sıkıntılar yaşıyoruz burdan çıkmak istiyoruz ama nasıl Olacak nerelere basvuracagiz bilmiyorz yardımcı Olabilir misiniz

Cevapla
Editör Kasım 3, 2018 at 2:03 am

Gecmis olsun öncelikle. Yol sorularina cevap vermiyoruz ancak sonra basvuru yapacaginiz ülkede kullanma icin yapabiliyorsaniz ilgili dairelerden resmi nikah kiyabilirsiniz. Ya da BM yetkililerince bu Resmi nikah kiyilabiliyorsa ki olmasi gerekir. Siz suanda bostasiniz, dolayisiyla islemlerinizi onlar takip etmeleri gerekir. Bunun disinda yol vb. sorulara cevap veremeyiz kendi Yakin arkadaslarinizdan bilgi alabilirsiniz.

Cevapla
Murat Ekim 17, 2018 at 7:43 pm

Merhaba ben fransa da iltica için başvuru yaptım süreci bilen birisi yardım edebilir mi

Cevapla
Editör Kasım 2, 2018 at 4:32 am

Sorulariniz olursa cevaplamaya calisiriz.

Cevapla
Ozan Ekim 19, 2018 at 12:30 am

Sayin Admin. Ben Siyasiden dolayi 2 ay tekli hücrede tutuklu kaldım, sonra tahliye edildi ama hala mahkemem devam ediyor, elimde delillerim de var gazete vs. Haberlere bile çıktım, Bundan dolayı Fransa’ya iltica başvurusunda bulunsam kabul edilirmiyim.
Saygılar.

Cevapla
Editör Kasım 2, 2018 at 3:58 am

Durumunuza bagli; iltica yasasi kapsamindaysa evet degilse hayir. Asagidaki linkte ilticaya gerekce teskil eden maddeleri aciklayan bir link var; bir check ederseniz.
https://ilticahaberleri.com/wp-content/uploads/2018/01/Almanyada-iltica-Süreci-Koruma-hükümlerinin-dayandığı-yasa-maddeleri_Türkce-4.pdf

Cevapla
Vakitsiz Ekim 20, 2018 at 1:14 pm

Merhaba ben fransada iltica birisiyim ilk mahkemeye girdim sonuclanmasini bekliyorum resepsem 12 ayda bitiyor ben fransa da ABD konsolusluguna gidip vize basvurusu yapabilirmiyim yartimci olabilecek biri varmi

Cevapla
Editör Kasım 2, 2018 at 3:47 am

Güvenilir bir ülkeden -Fransa- ABD’ye geldiginizden dolayi ve sürecinizi bitirmediginizden ötürü sorun olabilir. Fransa’da sürecinizi tamamlamanizi tavsiye ederim.

Cevapla
Vakit Kasım 6, 2018 at 10:08 am

Bugun offradan gelen mektupta soyle diyor ben normelde mahkemeye girdim 2 aydir sonucu bekliyorm ama mktupda yazan sey 15.11.2018 sizin mahkeme karariniz alinacakdi alinmadi 6 ay icerisinde tekrardn mahkemeye cagirilabilirsiniz veya 6 ay icinde cvp geleck ben yilbasina dogru abd vize basvurusu yapacam bu basvuruyu yasal yollrda basvuru yapsam benim icin bir sorun cikarmi peki

Cevapla
Editör Kasım 23, 2018 at 2:53 am

Cikar. Ilticaci birisi sürekli bir ülkeye git gel yapan birisi olmamali. Ayrica güvenli baska bir ülkeye gitmeniz de ilticanizi sakatlar, ayrica pasaportunuzu almis olmalari lazim. Mülakata konusunu dilekce ile netlestirip mülakata tekrar girmenizi tavsiye ederim -eger girmedi görünüyorsa-.

Cevapla
onur Ekim 24, 2018 at 3:56 pm

merhaba, fransa’da gecici oturumum var. Kasim da bitiyor. iltica talebim oldu ancak red geldi. ben de ulkeme geri donme karari aldim.(askerlik vs olunca itiraz etmedim) bende pasaport yok. fransa polisi ulkeden cikmana izin veririz dedi. Ancak biletimi alacagim THY pasaportsuz seyahat etmeme ve Turkiye pasaportsuz (TC nufus kagidim mevcut) cikis yapmama izin verir mi?

Cevapla
Editör Kasım 1, 2018 at 2:16 am

Kendi ülkenize gittiginiz icin Pass zorunlu olmaz. Kimlikle de gidebilirsiniz.

Cevapla
Gokhan Ersonmez Ekim 27, 2018 at 9:53 pm

Merhaba Türkiye’den Fransa’ya gelirken Avusturya da yakalandım geri gondermemeleri icin de iltica hakkımı kullandım bi ay kampta kaldıktan sonra başka bi kampa gönderdiler ve herhangi bi açıklama yada bil verilmedi orda da iki hafta kaldım ondan sonra kaçıp Fransa’ya geldim 6 aydın burdayım burda tekrar başvuru yapsam beni geri Avusturya’ya mi gönderirler burda mi bırakırlar yoksa Türkiye’ye mi gonderirler bi bil verebilir misiniz şimdiden teşekkürler

Cevapla
Editör Kasım 1, 2018 at 2:00 am

Muhtemelen Avusturya’ya talep gider, onlar kabul ederse sizi Avusturya’ya gönderirler. Avusturya’da kalmaniz sürecinizi orada takip etmeniz daha makul olurdu.

Cevapla
Berf Mart 31, 2019 at 2:39 pm

Fransaya iltica talebinde bulunduysaniz eğer süresiniz ne durumda şu an, rica etsem cevaplar mısınız?

Cevapla
admin Nisan 3, 2019 at 5:13 pm

Sorunuz tam anlaşılmamaktadır ancak İltica kabul sürecini soruyorsanız. Süreler DUBLIN, ülke ve memur gibi değişkenlere bağlı değişmektedir.
https://ilticahaberleri.com/6-ay-meselesi-ve-dublin/

Cevapla
Berfin Mart 31, 2019 at 2:42 pm

Merhaba. İltica ettiyseniz (Fransa’ya) dublin uygulandı mi prosedürünüze? Rica etsem cevaplar mısınız?

Cevapla
admin Nisan 3, 2019 at 5:11 pm

lütfen makaleye bakınız.
https://ilticahaberleri.com/6-ay-meselesi-ve-dublin/
sorunuz tam net anlaşılmamaktadır.

Cevapla
Ekrem Ekim 7, 2019 at 5:11 pm

Eşcinsellik durumu için iltica hakkı veriliyor mu acaba?

Cevapla
admin Ocak 16, 2020 at 4:32 pm

MErhabalar, eşcinsellik iltica etmek için bir sebeptir. Mağduriyetlerinizi de sunmalısınız.

https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.
Site üzerinden aylık olarak sorulara cevap vermekteyiz. Twitter ve youtube üzerinden günlük cevap verilmektedir.

Isimsiz Ekim 29, 2018 at 9:48 pm

Merhaba ben fransaya iltica etmek istiyorum akrabalarim orda benim baba tarafı hep ermeni sadece babam müslüman olmuş ben iltica etmek için ermeni oldum yalanı söylesem akrabalarımdan ölüm tehditi gibi şeyler söylesem ilticam kabul olma ihtimali var mı acaba

Cevapla
Editör Kasım 1, 2018 at 12:48 am

Ama siz Ermeni kökenli iseniz akrabalariniz da Ermeni kökenlidir zaten. Sizi niye tehdit etsinler ki?? Senaryo’dan ifadeler olmaz. Gercekte yasadiniz sorunlar neyse onlari anlatin.

Cevapla
Isimsiz Kasım 1, 2018 at 12:05 pm

Siz anlamadınız sanirim babam müslüman dayım annem teyzem müslüman amcam halam kuzenlerim ermeni o bakımdan söyledim

Cevapla
Editör Kasım 2, 2018 at 5:26 am

Inancinizdan dolayi ailenizden veya toplumdan baski, siddet görüyorsaniz bunlar iltica gerekcesidir ancak sizin bahsettiginiz gerekceler inandiricilik yönüyle cok detaylica incelenir.

Cevapla
Edgar Mayıs 26, 2019 at 12:06 pm

Salam ben 1 yıldır beraber olduğum sevdiğim kızdan ayrıldım bu yüzden kızın abisi tarafindan darp edildim 1 hafta hastanede yatdim kızın arkası sağlam polise şikayet etdim polis yakın durmadı babası general seni içeri tıkacağım dedi kızımın benim hissleri ile oynadın tehtit baskı altındayım Fransadan iltica ede bilirmiyim kanıtlar var

Cevapla
editor_dr Mayıs 27, 2019 at 12:30 am

dininizden, dilinizden, ırkınızdan, cinsiyetinizden, politik düşüncenizden ya da sosyal bir gruba aidiyetinizden dolayı devlet ya da devlet dışı kurumlar ve toplumun belli kesimleri tarafından ayrımcılığa, baskıya, ötekileştirmeye, itibarsızlaştırmaya, zulme, insanlık dışı uygulamalara, takibe alınıyorsanız ve hakkınızda siyasi kovuşturmalar yapılıyorsa ve bu sebeple zalimane uygulamalarla karşı karşıyaysanız, somut gerekçelere dayanan korkularınız bulunuyorsa ve bu sebeplerden dolayı yaşam, özgürlük ve can güvenliğiniz tehdit,tehlike ve risk altındaysa iltica etme hakkınız bulunmaktadır.

yukarıda sayılan gruplardan birine aidiyetiniz olmalı ve bu aidiyet nedeniyle mağduriyet yaşamalısınız. aksi halde reddedilirsiniz.

Cevapla
Aleksey Kasım 3, 2018 at 2:26 pm

İyi günler. Fransa da iltica etmek için en ideal bölge neresi? Kayyum ile kapatılan bir kurumda çalıştım. Şuan yurtdışındayım ama bulunduğum ülke de çok güvenli değil. Fransa ya turist vizem var.

Cevapla
Editör Kasım 23, 2018 at 2:04 am

Ülke icin genel olrak ayni daha liberal sehirler daha iyi ancak genel olarak standartlar birbirine Yakin.

Cevapla
Fatma Kasım 6, 2018 at 11:10 am

Merhaba ben fransada iltica etmek istiyorum ama nasil yaparim bilmiyorum bir sebeke yoluyla geldim ve kimsem yok burda dil bilmiyorum esimden sidet gordugum icin ayrildim ama ailem sahip cikmadi ve esim beni oldurmekle tehdit ediyor ayrildiktan sonra bile darp etti yaraladi korktugum icin geldim buraya iltica etmek istiyorum ama nasi olur bilemiyorum red gelirse donersem beni oldurur bunuda iyi biliyorum lutfen bana yardimci olurmusunuz napmam gerekiyor Allah rizasi icin bana yardim edin napmam gerekiyor red gelirmi bana nasi yapiyim bilemdim cok zor bir durumdayim inanin lutfen??

Cevapla
Editör Kasım 23, 2018 at 2:49 am

Gecmis olsun anlattiklariniz iltica gerekceleri kapsaminda. Sorularinizi twitterda @ilticayorumlari hesabina yazarsaniz cevaplamaya calisirim. Ya da yine twitterda @ilticahaber hesabina da sorularinizi sorabilirsiniz.

Aile ici meseleler degil, can güvenliginiz tehlike altindaysa bunu anlatin. Ülke’deki kadin cinayetleri üzerinde durabilirsiniz. Bu yazdiginiz sekli olabildigince delillendirmeye calisin.

Cevapla
Mehmet Kasım 6, 2018 at 7:13 pm

Merhabalar. Ben 05.10.2017 schengen vizesi ile italya üzerinden fransaya geldim. İtalyada hiç kalmadım. 03.09.2018 tarihinde fransada iltica başvurusunda bulundum. 1 aylık geçici resepsenin ardından 29.04.2019 tarihli resepse verdiler. Offi nin yardım etmeyeceğini söylediler. Ve şuanda hiçbir yardım almıyorum. Yardım alabilmek, kalacak yer yardımı alabilmek yada kalacak yer talep etmek için ne yapmam gerekiyor. Birde Abim ve hanımı ile birlikte geldik. Yenge hamileydi ve doğumunu burada yaptı. Hamilelikten dolayı onlar benden önce iltica ettiler. Onların resepsesi 15.01.2019 da bitiyor. Görüşmeye ( ifade) çağrıldılar. Onlar ev talebinde bulunabilirlermi? Bulunabilirlerse bunun için ne yapmaları gerekiyor. Yada bende onlarla beraber ev başvurusunda bulunabilirmiyim. Yani birleşebilirmiyiz?

Cevapla
admin Aralık 6, 2018 at 2:29 pm

Merhabalar,
Fransa ile ilgili henuz sosyal yardım konusunda bir bilgi elimizde bulunmamaktadır. Okuyucularımızdan bu konuda destek bekliyoruz…

Cevapla
JOSEPH Kasım 12, 2018 at 9:09 pm

merhaba
öncelikle böyle bir forum açıp herkese tek tek cevp vermeniz ve ilgilenmeniz çok güzel, bunun için teşekkür ederim.
benim sorunuma ve soruma gelince
ben 34 yaşında evli ve 6-8 yaşlarında 2 çoçuk sahibiyim.
eşim müslüman ve tesettürlü
ben 4 yıldır hiçbir dine inanmıyorum ve bunu etrafıma açıkladım
bana uyan 18 yaşındaki kardeşimde ateist oldu.
kardeşim geçen sene intihara kalkıştı.
4 yıldır arkadaşlarım hep benden uzaklaştı ve yalnızlaştım.
sosyal medyada hep hakaretlere ve tehtidlere maruz kalıyorum.
akrabalarım bizi saymıyor.
evimize kimse gelmiyor.
kardeşim anne babamın hoşuna gitmeyen ne yapsa beni suçluyorlar.
2 çoçuk sahibi olmama ragmen intihar etmeyi düşünmediğim gün yok.
dünyadaki ateist ülkeler diye araştırma yaparken
listenin 3. sırasında ve bize yakın olan fransayı gördüm
sonra iltica talebi ile buralara gidilebileceğini gördüm.
iltica gereksinimlerinin bana uydugunu gördüm.
derken sizin gibi konuyla ilgilenen birini gördüm.
ve bir umut yeşerdi içimde
bir heyecan
bir çıkış
ne yapmam gerekiyor
”elalem ne der” diyerek yaşamadığımız bir ülkede yaşamak için ?

Cevapla
admin Aralık 5, 2018 at 6:22 pm

Merhabalar,

Ateist ve deist olmak iltica kriterleri arasında yer almaktadır. İnanç tercihinizden dolayı devlet yada toplum tarafından baskı ayrımcılık şiddet insanlık dışı uygulama ve kanunsuz cezaya tabi iseniz yaşam özgürlük ve can güvenliğiniz tehdit tehlike ve risk altındaysa ilticanızın degerlendirmeye alınacagını ümit etmekteyiz. Ekteki makaleyi okuyunuz.

https://ilticahaberleri.com/iltica-mulakat-stratejileri/

Cevapla
fuat demir Kasım 16, 2018 at 3:50 pm

öğretmenim açığa alındım sosyal medya paylaşımlarından 3 ay yattım.. çıktıktan sonra çoruma sürgün edildim ve 1 yil sonra görevden ihrac edildim nedeni sosyal medya.. bu gerekçeler Fransaya siyasi sığınmam kabulü için yeterlimi…

Cevapla
Editör Kasım 27, 2018 at 3:43 am

Yazdiklariniz iltica gerekceleridir ancak bunlari gecmise dönük ispatlamaniz gereklidir. Bir de bu makaleyi okuyabilirsiniz.
https://ilticahaberleri.com/mulakata-nasil-hazirlanabilirsiniz/

Cevapla
Firat Kasım 16, 2018 at 11:50 pm

Fransa dogumlu 2 cocugum var ve evliligim 7 yildir devam etmekte 7 yil once evlendigimde hemen evimi tuttum ama esim surekli yanimdaydi 6ayda giris cikis yapiyodu fransaya ve ben buraya geleli 3 sene oldu 1 bucuk sene once prefecterluge basvurdum 1 yil boyunca resepise verdiler sonra red verdiler terk et yazisi geldi avukat tuttum o uyariyi hakkimda kaldirttirdim mahkeme actik 6 aydir avukattan bilgi bekliyorum mahkeme icin acaba ne zaman gercelesir mahkeme ve sonucu ne olabilir

Cevapla
Editör Kasım 27, 2018 at 3:30 am

Fransizca bilmiyorum, biraz daha detayli acarsaniz konuyu yardimci olmaya calisayim.

Cevapla
Yılmaz Kasım 20, 2018 at 9:10 pm

Fransa’da iltica edip oturum hakkı kazandıktan sonra Aile Birleşimi hakkında bilgi sahibi olan varsa bu süreci aktarabilir mi teşekkürler

Cevapla
Ali Ocak 1, 2019 at 7:44 pm

Cnda ya gittinizmi acaba

Cevapla
Fransahayali Şubat 1, 2019 at 6:43 pm

benim de eşim iltica edip oturum kazandı, aile birleşimi talebinde bulunduk.
bu konudaki blogumu inceleyebilirsiniz. Gelmeden önce ve sonraki tüm deneyimlerimi paylaştım.
https://fransahayali.blogspot.com/

Cevapla
Kürşat Sili Ekim 23, 2019 at 9:03 pm

Merhaba biz ailece parisdeyiz. Oğlumun okul vizesi var ama 11 yaşında kendine bakacak yaşta değil biz anne babaya 90 günlük shengen verdiler. Biz süre dolmadan iltica talebinde bu sebepten dolayı müracaat edebilir miyiz?

Cevapla
admin Ocak 16, 2020 at 3:17 pm

MErhabalar, vizeniz Fransa vizesi ise ve iltica gerekçeleriniz var ise iltiva etmenizde problem yoktur ancak oğlunuzun 18 yaşından küçük olması sebebi bir iltica sebebi değildir. Sizin ilticanız olumsuz sonuçlanır ise oğlunuz da deport edilebilir.

https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.
Site üzerinden aylık olarak sorulara cevap vermekteyiz. Twitter ve youtube üzerinden günlük cevap verilmektedir.

Cevapla
bagimsiz Kasım 21, 2018 at 8:33 am

Merhaba admin. Ben Fransa’ya akrabalarımin yanına gitmek istiyorum. Türkiye de ifade özgürlüğüm ve maddi imkanlarim kısıtlı. Fransa’ya turist olarak gidip siyasi iltica edebilir miyim? Ve eklemek istiyorum ben kürdüm. Iltica etmek için illa kacak olarak mı giriş yapmam lazım? Cevap için şimdiden teşekkürler.

Cevapla
Editör Kasım 27, 2018 at 2:21 am

iltica basvurunuzun kabulü iltica gerekcelerinzin olup olmamasina bagli. Kürt olmak veya ifade Hürriyeti kisitlanmis olmak yeterli iltica gerekceleri degil. Size karsi insan haklari islenmisse ve gelecekte de yapilacaginda dair somut tehlikeler olmasi durumuna bakilir. https://ilticahaberleri.com/mulakata-nasil-hazirlanabilirsiniz/ bu makaleyi okumanizi tavsiye ederim.

Cevapla
Mahmut Aralık 28, 2018 at 10:24 pm

Merhaba ben istanbulda yasiyorum evli ve 2cocuk babasiyim kurt vatandasiyim ve siyasi gorusumden dolayi baski altindayim bundan 3.5 yil once ayni goruse sahip oldugum is arkadaslarim mus ta ozelharekatcilar tarafindan olduruldu bende sosyal medyadaki butun paylasimlarimi sildim takip edilme suphesi icindeyim ayrica uyesi oldugum siyasi partinin binasina normal halk tarafindan saldiri yapilmisti son4yil icinde 5defa adres degisimi yaptim daha once vizeyle cek ve almanya giris cikisim var 1yil oldu simdi fransaya vize alip iltica edersem kabul olurmu bilgi verebilirmisiniz

Cevapla
Editör Şubat 20, 2019 at 12:48 am

iltica gerekceleriniz var asagidaki linke gözatabilirsiniz.
https://ilticahaberleri.com/mulakata-nasil-hazirlanabilirsiniz/

Cevapla
Sənan Aralık 29, 2018 at 6:23 pm

Merhaba, benim ismim Senan, ben 17 yasindayim ve escinselim, toplumda baski gore biliyorum, Irlandaya iltica etmeyi dusunuyorum, fakat ingilizcem yok, bana tercuman olucakmi orda. 1-de her hangi 1 Avrupa ulkesinden ABD-ye iltica ede bilirmiyim? Tesekkurler.

Cevapla
Editör Şubat 20, 2019 at 12:32 am

Evet mülakat esnasinda Tercüman tahsis edilir. Hayir AB ülkesinden ABD’ye giderseniz Güvenli ülkeden geldiginiz icin red verebilirler ama ülkenize gönderemiyorlarsa ve AB’de bir ülkeden de oturumunuz yoksa dosyaniza bakmak zorunda kalirlar.

Cevapla
Ali Ocak 1, 2019 at 7:24 pm

Merhaba ben Fransa’da iltica ettim talebim reddedildi karara itiraz ettim Cnda daki duruşmaya gideceğim,bu duruşmada yeni sorularmı sorulacak ilk ofpradaki sorularmı bilginiz varmı veya Cnda ya giden varmı yardım edebilirmi teşekkür ler.

Cevapla
Editör Şubat 20, 2019 at 1:26 am

Mahkemeye gidecekseniz avukatinizla önceden iltica gerekcelerinize ve olasi sorulara calissaniz iyi olur.

Cevapla
Omer Ocak 2, 2019 at 11:09 pm

Turist vizesi ile iltica edebilirmiyim acaba fransaya

Cevapla
Editör Şubat 20, 2019 at 2:20 am

evet ama iltica gerekcelerinizin icerigi önemli.

Cevapla
Asmin Ocak 8, 2019 at 10:58 pm

Merhaba ben Mardin’de yaşıyorum evliyim eşim kendi işinde çalışıyor . bizim sorunumuz bu siyasi sorunlardan dolayı yaşadığımız yerde iş imkanı fazla kalmadı siyasi derken şahsen bizim siyasetle ilgimiz yok ama sürekli çatışma Hendek olayları en son. Kaymakamımız şehit oldu bu nedenle kayyum atandı biz sürekli korkuyla yaşıyoruz her an çatışma olabilir çoğu insan hep batıya göç etti .biz burdan kaçmak istiyoruz Fransa’ya iltica etsek sizce kabul olurmu çok uzun yazdım kusura bakmayın teşekkür ederim

Cevapla
modarator yorumlari Ocak 12, 2019 at 5:51 pm

Merhabalar, ilticada aidiet ve buna bagli magduriyet aranmaktadir kendi yasadiginiz magduriyetleri delillendiribilirseniz olabilir,lutfen okuyunuz https://ilticahaberleri.com/iltica-mulakat-stratejileri/

Cevapla
Nameless Ocak 11, 2019 at 2:57 am

Merhaba. Ben fransaya iltica talebinde bulunmak istiyorum. İltica gerekçelerimin yanı sıra 15 den fazla birinci derece akrabam( dayım, dayımın ve teyzemin çocukları( fransa da yaşamakta ve bunlar uzun yıllardır herhangi bir ceza almamışlar. Bu durumun ve üniversite mezunu olmam benim sürecime olumlu yönde yansıması olur mu. Teşekkür ederim.

Cevapla
modarator yorumlari Ocak 12, 2019 at 5:25 pm Cevapla
Erol Ocak 19, 2019 at 10:16 am

Merhaba Admin ben kaçak yolla Fransa ya geldim kürdüm ve Türkiye de kendimi savunamıyorum internette paylaşım yapamıyorum yaparsam beni içeri atarlar diye korkuyorum düşünce özgürlüğü yok Kürt’ler sürekli dışlanıyor sorulduğu zaman kürdüm diyorum ve hemen ön yargılar başlıyor

Cevapla
Editör Mart 5, 2019 at 4:24 am

iltica icin gerekceleriniz var mi bu makaleye göre kendiniz bir cek edin.

https://ilticahaberleri.com/mulakata-nasil-hazirlanabilirsiniz/

Cevapla
İsmet Ocak 20, 2019 at 11:41 pm

Merhaba ben şuan paristeyim türkiyede kesinleşmiş dolandırıcılık sucundan 26 yıl ceza aldım iltica yapabiliyormuyum

Cevapla
Editör Şubat 11, 2019 at 5:05 am

durumunuz iltica kapsamindadir. Basvurunuza kabul verilmez.

Cevapla
sihabend Ocak 24, 2019 at 9:49 pm

merhabalar benim esim fransada oturumu var 10 yildir orda ve cocugum fransada dunyaya geldi ben suan turkiyeden yunanistana gecip nasil bir yol izlemeliuim fransaya iltica mi etmeliuim aile birlesiminden mi basvurmaliyim

Cevapla
Editör Şubat 11, 2019 at 4:52 am

1- Esinizin oturumu varsa Oturum yasasi üzerinden sartlari yerine getirerek sizi yanina alabilir.
2- Eger iltica gerekceleriniz varsa ve esiniz sizden yasca bükse ve yaninda cocugunuz varsa hangi ülkeye basvuru yapsaniz sizi onun yanina göndermeleri gerekir ama sizin ve esinizin bunu talep etmeniz gerekir.

Cevapla
aslan Ocak 28, 2019 at 12:54 pm

merhabalar
benim eşimin bazı güvence sorunları yönünde fransa ya iltica talebinde bulunmak istiyoruz. Fakat ikimizin gitmesimi yoksa sadece onun gidip daha sonrasında aile birleşimi yapmamız daha mantıklı olur. Eşimin ablası 10 yıl önce iltica talebinde bulunup oraya yerleşti (durum biraz karışık ama eşimin babası doğuda öldürülmüş)

Cevapla
Editör Şubat 11, 2019 at 4:26 am

Hangisi sizin icin güvenliyse o sekilde hareket edin; beraber gitmeniz daha avantajlidir.

Cevapla
Mehmet Canbay Ocak 29, 2019 at 1:15 pm

Ben 2004 yılında askerlik yapmak istemedim ve 8 defa firar edip yakalandım ve askeri mahkemede bana 25 ay hapis verildi. 2019 da geldi bu ceza bu iltica etmek için sebeb midir

Cevapla
Editör Şubat 11, 2019 at 4:19 am

gerekceniz iltica kapsaminda degil.

Cevapla
Mazlum Ocak 31, 2019 at 12:29 pm

Merhabalar herkese ben istanbulda yasiyorum kendi karraim deistligi sectim ailem herkes musluman dolayisiyla bu konuya cok tepkki veriyorlar huzursuzum kimse bnmle knsmuyor ogrenen arkadaslarim birdaha benimle konusmak istemiyor pisikolojim bozuldu cunku kendimi kotu hissediyorum fransaya turist olarak gidip bu nedenden oturu irticada bulunabilirmiyim yada kacakmi gitmem gerekiyor detaylari bilmiyorum bilgisi olan arkadaslar yardimci olabilirlermi simdiden tesekkur ediyorum

Cevapla
Editör Şubat 11, 2019 at 4:13 am

iltica gerkclerini acikladigimiz yaziyi okuyabilirisniz.
https://ilticahaberleri.com/genel-olarak-iltica-gerekceleri-nelerdir/

Cevapla
Cemal Ocak 31, 2019 at 9:25 pm

Ben Fransa’ya kesin iltica edicem.

Ben Kürdüm Ankarada yaşıyorum.

Doğum yerim izmir.

Ben kürt olduğum için bana iş vermediler hep hammallık yaptım. çok ezildim 1 ekmeğe muhtaç kaldım
türkler beni arkadaş olarak aralarına almadılar hep itildim.
benim bir vatanım olmadığını söylediler daha bir çok sözle itildim

.
Babam zamanında barış ve demokratik partide görev yaptı 2018 yılında evimize polis ile baskın yapıldı ev arandı
babam 2 ay nezarette tutuldu. 2 yıl denetime mahkum edildi bende korku içerisindeyim

Fransa benim iltica talebimi onaylarmı. olumlu bakarmı

Cevapla
Editör Şubat 11, 2019 at 4:09 am

iltica gerkclerini acikladigimiz yaziyi okuyabilirisniz.
https://ilticahaberleri.com/genel-olarak-iltica-gerekceleri-nelerdir/

Cevapla
Mehmet Ocak 12, 2020 at 11:44 pm

Meraba ben şu an Fransa’dayım kaçak şekildeyim bir fabrika buldum ve o fabrika benim adıma işçiye ihtiyacım var diyerek benim adıma dosya yapıcak bu dosyadan nasıl bir cevap gelir

Cevapla
admin Ocak 15, 2020 at 12:59 pm

MErhabalar, bahsettiğiniz olay iltica kapsamına girmemektedir. Ancak bir iltica gerekçesi ile iltica ederseniz firmanın talebi olumlu değerlendirilebilir.

Cevapla
Cemal Şubat 21, 2019 at 6:54 pm

Ben Türkiyeden Cemal
Yıllardır kürt olduğumuz için dışlandık ve çeşitli hakaretlere maruz kaldık.

Toplum içinde kürt olduğumuz için işsiz brakıldık çoğu zaman

Sürekli 2 cil. olarak yaşadık

darp edildik. telefonla kürtçe konuşurken 3 4 kişi tarafından darp edildim
darp ve hastane raporum var.

evimizi siyasi soruşturmalardan askerler baskın yaptı.
babamı 2 ay nezarette tutup şartlı serbest bırakıldı.
2 yıl imzaya tabi tutuldu.

piskolojik durumumuz korku içerisinde

ve ben Bütün olanlar yüzünden Türkiyeden soğudum

Fransaya iltica edeceğim

Sayın Admin. Sizce

İlticam nasıl sonuçlanır görüşünüz ve yorumunuz benim için çok önemlidir.

Okuyan tüm kardeşlerime Saygılarımla.

Cevapla
Murat Mart 1, 2019 at 8:44 pm

Selamlar
İstanbulda yaşıyoruz eşim 33 ben 34 oğlum 14 yaşında ve fransaya daha önce turist olarak birkaç kez gittik şimdi turist vizesi ile gidip orada yaşamak istiyoruz
Ekonomik durumumuz iyi kendimize yeticek imkanları sağlayabiliriz
Oğlumun eğitimi önceliğimiz oturum almakta zorluk çekermiyiz ve ne gibi işlemler yapmalıyız
Teşekkürler

Cevapla
Editör Mart 5, 2019 at 3:13 am

Ankara anlasmasina göre;
Madde 18: Bagımlı Çalısma
Madde 18a: Müsamahalı ikamet Eden Vasıflı Yabancılar için Oturma izni
Madde 19: Yüksek Vasıflılar için Yerlesme izni
Madde 20: Arastırma Amaçlı ikamet izni
Madde 21: Bagımsız Çalısma
vb. amaclarla oturum izni icin basvurabilirsiniz.

Kısım 4
Çalısma Amaçlı kamet zni
Madde 18
Bagımlı Çalısma
(1) Bir isverene baglı olarak çalısacak yabancılara, is piyasasındaki durum ve issizlikle etkili
bir sekilde mücadele zorunlulugu dikkate alınmak suretiyle Almanya’nın ekonomik
gereksinimlerine göre izin verilir. Uluslararası sözlesme hükümleri mahfuzdur.
(2) Bir yabancıya; Federal s Ajansı’nın 39’uncu maddeye göre muvafakat vermis olması
veya 42’nci madde uyarınca çıkarılacak Kanun Hükmünde Kararname ile ya da devletlerarası
bir Anlasma ile isin, Federal s Ajansı’nın muvafakatı olmaksızın yapılabileceginin hüküm
altına alınmıs olması halinde, bir isverene baglı olarak çalısma amaçlı ikamet izni verilebilir.
Federal s Ajansı’nın muvafakatında yer alan sınırlamalar, oturma iznine islenir.
(3) Meslek egitimi yapılmıs olmasını gerektirmeyen bir iste 2’nci fıkra hükmüne göre bagımlı
olarak çalısma amaçlı oturma izni verilmesi, bunun, ancak devletlerarası bir Anlasma ile
belirlenmis veya 42’nci madde uyarınca çıkarılacak Kanun Hükmünde Kararname’de bu is
için oturma iznine muvafakat verilmesinin öngörülmüs olması halinde mümkündür.
(4) Meslek egitimi yapılmıs olmasını gerektiren bir iste 2’nci fıkra hükmüne göre bagımlı
olarak çalısma amaçlı ikamet izni, ancak 42’nci madde uyarınca çıkarılacak Kanun
Hükmünde Kararname’de öngörülmüs olan bir meslek grubundaki bir is için verilebilir.
Gerekçeli münferit vak’alarda bir iste bagımlı olarak çalısma amaçlı oturma izni, bu isin
yapılmasında kamusal, özellikle bölgesel, ekonomik veya is piyasası politikası açısından bir
çıkarın mevcut olması halinde verilebilir.
(5) 2’nci fıkra hükmü ile 19’uncu madde hükmü uyarınca bir ikamet izni, ancak somut bir
isyeri arzının mevcut olması halinde verilir.
Madde 18a
Müsamahalı kamet Eden
Vasıflı Yabancılar çin Çalısma Amaçlı Oturma zni
(1) Federal s Ajansı’nın 39’uncu maddeye göre muvafakat vermis olması ve yabancının
1. Federal Almanya’da
a) devletçe tanınmıs veya bu durumla kıyaslanabilecek bir meslek dalında nitelikli meslek
egitimi edinmis veya yüksek okul bitirmis veya
b) tanınmıs veya Alman yüksek okul diplomasıyla kıyaslanabilecek bir yabancı yüksek okul
diploması ile 2 yıldan beri kesintisiz olarak diplomasına uygun bir iste çalısması veya
c) kalifiye eleman olarak nitelikli bir meslek egitimi alınmasını sart kosan bir isi 3 yıldan beri
kesintisiz olarak yapması ve ikamet izni basvurusundan önceki son yıl içinde kendisinin ve
ailesinin veya ayni hane içinde beraber yasadıgı kisilerin geçim masraflarının karsılanması
için gerekli konut ve ısıtma masraflarının karsılanması hariç kamu yardımlarına muhtaç
olmaması ve
2. Yeterli büyüklükte bir konuta sahip olması,
3. Yeterli derecede Almanca bilmesi,
4. Yabancılar Dairesine önem arzeden durumlarda ikamet hukuku açısından kasten yanlıs
beyanda bulunmamıs olması,
5. resmi makamların ikametin sona erdirilmesine iliskin önlemlerini teamülen yavaslatmamıs
veya engellememis olması,
6. asırı ve terörist örgütlerle iliskisi olmaması veya bunları desteklememesi ve
7. kamet Kanununa veya ltica slemleri Kanunu’na göre yalnız yabancılar tarafından
islenebilecek 50 günlük veya 90 günlük para cezalarını öngören suçlar kaideten hariç olmak
üzere, Federal Almanya’da teamülen islenmis bir suçtan dolayı hüküm giymemis olması
hallerinde Almanya’da müsamahalı ikamet eden bir yabancıya mesleki niteligine uygun bir
iste çalısma amacıyla oturma izni verilebilir.
(2) 1’ici fıkrada öngörülen Federal s Ajansının muvafakat kararı, 39’uncu maddenin 2’nci
fıkrasının 1’inci cümlesinin 1 nolu hükmüne göre öngörülen öncelik durumuna bakılmaksızın
alınır. Bu fıkra ile ilgili olarak 18’inci maddenin 2’nci fıkrasının 2’nci cümlesi ve 5’inci
fıkrası geçerlidir. Oturma izni, mesleki nitelige uygun isin 2 yıl yapılmasından sonra her türlü
isin yapılması için geçerlidir.
(3) Oturma izni 5’inci maddenin 2’nci fıkrası ve 10’uncu maddenin 3’üncü fıkrasının 1’nci
cümlesinden ve ltica slemleri Kanunu’nun 30’uncu maddesinin 3’üncü fıkrasının 7’no’lu
hükmünde öngörülen durumlardan ve 10’uncu maddenin 3^üncü fıkrasının 2’nci cümlesinden
de farklı olarak verilebilir.
Madde 19
Yüksek Vasıflılar çin Yerlesme zni
(1) Yüksek vasıflı bir yabancıya; özel hallere münhasır olmak kaydıyla, Federal s Ajansı’nın
39’uncu maddeye göre muvafakat vermis olması veya 42’nci madde uyarınca çıkarılacak
Kanun Hükmünde Kararname ile ya da devletlerarası bir Anlasma ile yerlesme izninin
39’uncu maddeye göre Federal s Ajansı’nın muvafakatına gerek olmaksızın verilebileceginin
hüküm altına alınmıs olması ve Almanya Federal Cumhuriyeti’ndeki hayat sartlarına uyum
saglanacagına ve devlet yardımı alınmaksızın geçimin temin edilecegine iliskin varsayımın
makul nedenlerinin bulunması halinde yerlesme izni verilebilir.
Eyalet Hükümeti, 1’inci cümleye göre yerlesme izni verilmesinde en yüksek eyalet merciinin
veya bu merci tarafından görevlendirilen bir makamın muvafakatının gerekli oldugunu hüküm
altına alabilir.
(2) 1’inci fıkra hükmüne göre yüksek vasıflılar özellikle;
1. özel uzmanlık bilgisine sahip bilim adamları,
2. yüksek düzeyde isleve sahip ögretim elemanları veya yüksek düzeyde isleve sahip bilimsel
çalısma yapan elemanlar veya
3. zorunlu hastalık sigortası primine esas tavan ücretin en az 2 katı tutarında ücret alan özel
mesleki tecrübeye sahip uzmanlar ve yönetici konumundaki personeldir.
Madde 20
Arastırma Amaçlı kamet zni
(1) Bir Yabancıya arastırma amaçlı oturma izni,
1. Avrupa Konseyinin 12 Ekim 2005 tarih ve 2005/71/EG sayılı Üçüncü Ülke Vatandaslarının
Bilimsel Arastırma Yapabilmelerine liskin Özel zin Prosedürü Hakkındaki Direktifine
(Avrupa Toplulugu Resmi Gazetesi L.289 Sayfa 15) göre Almanya’da arastırmacıların özel
izin prosedürünün uygulaması uyarınca tanınmıs bir arastırma kurulusu ile planlanan bir
arastırmanın yapılabilmesi için bir arastırma sözlesmesi bagıtlaması ve
2. tanınan arastırma kurulusunun, yabancının arastırma sözlesmesinin bitmesinden sonra 6
aya kadar kamu kurulusları nezdinde
a) yabancının bir Avrupa Toplulugu üye ülkesinde yasal olmayan bir ikameti nedeniyle ortaya
çıkan geçim ve
b) yabancının sınır dısına sürülmesi masraflarının üstlenilecegini yazılı olarak taahhüt etmesi
hallerinde verilir.
(2) Arastırma kurulusunun faaliyetlerinin büyük bölümünün kamu yardımları ile finanse
edilmesi durumunda, 1’inci fıkranın 2 nolu hükmü gereginden sarfı nazar edilmelidir.
Arastırma konusunda özel bir kamusal menfaat bulunması halinde, bundan sarfı nazar
edilebilir. 1’inci fıkranın 2 nolu hükmüne göre verilen beyanlarla ilgili 66’ncı maddenin 5’inci
fıkrası, 67’nci maddenin 3’üncü fıkrası ile 68’inci maddenin 2’nci fıkrasının 2’nci ve 3’üncü
cümleleri ve 4’üncü fıkrası aynen uygulanır.
(3) Arastırma kurulusu bagıtladıgı arastırma sözlesmeleri nedeniyle oturma izni verilen tüm
yabancılar için 1’inci fıkranın 2 nolu hükmüne göre tanıma yetkisi olan mercie genel beyanda
bulunabilir.
(4) Oturma izni asgari 1 yıl için verilir. Arastırma konusunun daha kısa bir zaman zarfında
yapılacak olması halinde, oturma izni 1’inci cümleden farklı olarak arastırma süresiyle
sınırlandırılır.
(5) Avrupa Toplulugu üye ülkelerinden birinde Avrupa Konseyinin 2005/71/EG sayılı
Arastırma Amaçlı Oturma zinleri Hakkındaki Direktifine göre oturma izni sahibi yabancılara,
arastırmalarının bölümlerini Almanya’da yapabilmeleri için bir oturma izni veya vize verilir.
3 aydan fazla sürecek ikametler için oturma izni yalnız 1’nci fıkranın sartlarının yerine
getirilmis olması durumunda verilir. Bu fıkra ile ilgili olarak 9’uncu madde uygulanmaz.
(6) 1’inci maddenin ve 5’inci maddenin 2’nci fıkrasına göre verilen oturma izni, arastırma
sözlesmesinde tanımlanan arastırma konusunda çalısılmasına ve ögrenime iliskin faaliyetlerin
yapılmasına izin verir. 5’inci maddenin 1’inci cümlesinin sartlarını yerine getiren bir yabancı,
12 ay içinde 3 aylık bir zaman dilimi içinde 1’inci cümle hükmüne göre oturma izni sahibi
olmadan da çalısabilir. kamet sırasında arastırma konusunun degistirilmesi durumunda bu
hak kaybolmaz.
(7) 1’inci ve 5’inci fıkralar
1. Avrupa Toplulugu üye ülkelerinden birinde mülteci statüsünün tanınması veya 2004/83/EG
Avrupa Konseyi Direkti anlamında ikincil himaye saglanması için basvuruda bulunmus,
2. geçici koruma amaçlı düzenleme çerçevesinde Avrupa Toplulugu üye ülkelerinden birinde
ikamet eden,
3. Avrupa Toplulugu üye ülkelerinden birinde sınırdısı edilmeleri gerçek ve hukuksal
nedenlerden dolayı gerçeklestirilememis,
4. Arastırma faaliyetleri bir hukuk doktora çalısmasının parçası olan veya
5. Bir Avrupa Toplulugu üye ülkesinde bir arastırma kurulusu tarafından Almanya’da bir
arastırma kurulusuna çalısmak üzere gönderilen
yabancılar için geçerli degildir.
Madde 21
Bagımsız Çalısma
(1) Bir yabancıya,
1. çok önemli ekonomik bir yararın veya özel bölgesel bir ihtiyacın bulunması,
2. yapacagı isin ekonomide olumlu etkiler yaratacagı beklentisinin olması ve
3. isin finansmanının kendi sermayesi veya bir kredi teminatıyla saglanmıs bulunması
halinde bagımsız çalısma amaçlı oturma izni verilebilir.
1’inci cümlenin 1’inci ve 2’nci bentlerinde belirtilen sartlar, en az 250.000 Milyon Euro
tutarında yatırım yapılması ve 5 kisi için istihdam yaratılması halinde kaideten yerine
getirilmis sayılır. Bunun dısında 1’inci cümlede yer alan sartlarla ilgili olarak özellikle,
yapılacak ise esas teskil eden fikrin uygulanabilirligi, yabancının girisimcilik tecrübesi,
yatırılacak sermayenin miktarı, yapılacak isin istihdama ve meslek egitimine etkileri ile
teknolojik yenilik ve arastırma çalısmalarına katkıları açılarından degerlendirme yapılır.
Degerlendirmeye, planlanan isin gerçeklestirilecegi yer için yetkili uzman kurumlar, ruhsat
vermekle yetkili daireler, kamu hukukuna dahil meslek kurulusları ile mesleki faaliyet için
izin vermekle yetkili daireler istirak ederler.
(2) Bagımsız çalısma amaçlı oturma izni, Devletler Hukukunca tanınan ayrıcalıkların
karsılıklılık ilkesi çerçevesinde mevcut olması halinde de verilebilir.
(3) 45 yasından büyük yabancılar, ancak uygun bir yaslılık güvencesine sahip olmaları
halinde oturma izni alırlar.
(4) Oturma izni, en fazla 3 yıl süreyle verilir. 3 yıl sonra yabancının, planladıgı isi basarılı bir
sekilde gerçeklestirmis ve geçimini temin etmis olması halinde 9’uncu maddenin 2’nci fıkrası
hükmünden farklı olarak yerlesme izni verilir.
(5) Bir yabancıya 1’inci fıkra hükmünden farklı olarak bagımsız bir meslekte çalısma amaçlı
oturma izni verilebilir. Bagımsız meslek dalının icrası için gerekli iznin verilmis veya
verilecegine dair teminat alınmıs olması sarttır. Bu fıkra ile ilgili olarak 1’inci fıkranın 4’üncü
cümlesi aynen uygulanır. 4’üncü fıkra uygulanmaz.
(6) Baska bir amaç için oturma izni verilecek veya verilmis bir yabancıya, bu ikamet amacı
korunarak sair düzenlemelere göre gerekli izinlerin verilmis veya verilecegi teminat altına
alınmıs olması durumunda bagımsız çalısma amaçlı oturma izni verilebilir.

Cevapla
Moi Mart 1, 2019 at 9:13 pm

Merhabalar fransaya iltica için başvuru yaptık ancak ilticadan vazgeçmek istedim pasaportun orjinalini opfra da dilekçe göndermeme rağmen iki ay oldu hale pasaportu göndermediler nasıl bir yol izlemem gerek

Cevapla
Editör Mart 5, 2019 at 3:06 am

Dilekce yazin sahsen gidip verin. Dilekcenizin Alindigina dair bir evrak isteyin.

Cevapla
Kadir Mart 3, 2019 at 12:27 am

Merhaba ben frasada yaşıyorum 1 ay oldu geleli buraya türkiyede bnm üstüme baskı flan ve benzeri bi durum yok ben sadeje özgürlük konusunda açısında fransayı tercih ettim bu şekilde ilticam kabul olurmu?

Cevapla
Editör Mart 5, 2019 at 2:43 am

Olmaz ama iltica ettiginiz halde bir is bulur, calisirsaniz ve yeterli geliriniz olursa oturum alabilirsiniz.

Cevapla
Cenk Mart 3, 2019 at 6:37 pm

Beni benim babam fransada 10 yıl çalışıyor çalışma ve oturma izni var. Annem ve 2 kardeşım onlar fransaya yasal yollarla gidebilir ama ben 18 yaşından büyüğüm ve fransaya gidebiyorum. Fransaya babamin yayina nasil gidebilirim ne yapmaliyiz

Cevapla
Editör Mart 5, 2019 at 2:33 am

Babaniz size orada bir is ayarlarsa; is kontrati ve davetiyeyle isci vizesine basvurabilirsiniz.

Cevapla
Suat Mart 18, 2019 at 8:33 am

Merhaba Türkiye’de hapis cezam var birisinin ölümününe sebebiyet verdim ve bizde sizden kan alıcaz diyorlar beni ve ailemi ölümle tehdit ediyolar ailemle beraber psikolojimiz bozuldu Türkiye’de sağlık vb. Hiçbir şeyden faydalanamıyoruz özgürlüğümüz hürriyetimiz hiç bişey kalmadı Türkiye’de kafamızı camdan çıkartamıyorduk Türkiyeye dönersek cezaevinden çıkamam ve ailemi ve beni yaşatmazlar Fransa’dayım iltica başvurusu yapsam kabul olurmu ?(Size az önce yolladığım bu mesajda isteyerek değil kazayla olan bir şeydi ama olayı kasti ye çevirdiler oyunlar oynadılar perişan olduk ailecek tek seçeceneğimiz Fransa’ya iltica yapmak nolur yardımcı olun bi akıl verin )

Cevapla
admin Mart 28, 2019 at 5:33 pm

Merhabalar, mağduriyetinizi ve toplumsal baskıyı ikna edici bir biçimde anlatabildiğiniz takdirde başvurunuz değerlendirmeye alınabilir.
aşağıdaki linki okuyunuz.
https://ilticahaberleri.com/iltica-mulakat-stratejileri/
https://ilticahaberleri.com/6-ay-meselesi-ve-dublin/

Cevapla
Murat Mart 24, 2019 at 11:15 am

Merhaba ben bundan 3 ay önce propaganda yaptım ve yakalandim mahkeme ye çıktım denetim serbetliği verdiler imzaya gidiyorum şimdi ise 2. Ağır ceza mahkemesinden dava açılmış fransa da iltica edebilirmiyim

Cevapla
admin Mart 28, 2019 at 4:37 pm

Merhabalar, Fransa dahil istediğiniz ülkeye iltica etme hakkınız vardır. Ancak iltica şartlarını yerine getirip getirmediğiniz kararı ve sorumluluğun hangi ülkede olacağı kararını Fransanın vermesi gerekmektedir. Aşağıda verilen linklerdeki makalelerden faydalanabilirsiniz.
https://ilticahaberleri.com/6-ay-meselesi-ve-dublin/
https://ilticahaberleri.com/iltica-mulakat-stratejileri/

Cevapla
mehmet Mart 29, 2019 at 4:50 pm

merhaba adım mehmet,kendi şirketim vardı,son yaşanılan dolar krizinden sonra iflas ettim,iflas etmeden cahillik ettim ve tefeciye bulaştım,bütün herşeyimi kaybettim,tefeciye borcumu ödeyemiyorum ve sürekli ölümle tehdit ediyorlar, evime giremiyorum,kendi ülkemde kaçak yaşıyorum,buldukları yerde öldürecekler,fransaya iltica etmek istiyorum,fransaya gittiğimde başvurumu kabul ederlermi,ciddi anlamda can güvenliğim tehlikede,polise gitsem mahkeme çıkışında öldürecekler bunuda biliyorum,çünkü tehdit eyleme dönüşmeden hiçbir hapis cezası vermiyorlar,zaten mafyanın eli çok uzun,bir adamı içeri girse ikinci adama yaptıracaklar,tek çarem bu ülkeden kaçmak,fransa iltica başvuruma olumlu yanıt verirmi,rica ederim cvp yazın?

Cevapla
Osman Mart 30, 2019 at 6:06 am

Merhaba admin 3 yillik almanya shengen vizesi aldım ama almanyaya gitmedim fransaya gittim 6 aydir fransadayim burda iltica etsem beni almanyaya gönderirler mi bilgilendirirseniz sevinirim saygilar

Cevapla
admin Nisan 3, 2019 at 5:24 pm

Almanyaya gönderirler.
lütfen okuyunuz.
https://ilticahaberleri.com/6-ay-meselesi-ve-dublin/

Cevapla
Suat Mart 30, 2019 at 6:45 am

Merhabalar yardımınız içim çok teşekkür ederim ama ben Suat ismiyle ve bu e-mail adresi ile size posta göndermiştim onu yayınladınız sizden bir ricam olucak benim sorumu sitenizden silebilirmisiniz sorunlarımızdan dolayı kendimizi kötü hissettik bunu yaparsanız çok mutlu olucam teşekkürler

Cevapla
Suat Mart 30, 2019 at 6:50 am

iltica olarak insanlara çok güzel bilgiler veriyorsunuz bu konuda size ayrıca teşekkür ederiz Ankara’daki hayatımızı uzun bir süre önce bırakıp Fransa’da kaçak olarak dolasıyosum sizin yardımınızla iltica edicem insanları bilgilendirmek ve yardım etmek anacıyla böyle bir site kurduğunuz için size ayrıca teşekkür ederim iyi çalışmalar

Cevapla
Emre Nisan 1, 2019 at 2:56 pm

Merhaba ben çek cumhuriyeti shengen vizesi alarak erasmus programiyla buraya geldim. Gerekli mazeretlerim var fransaya gelme amacim ise burda tanidiklarimin olmasi acaba cek cumhuriyeti nden aldigim schengen vizesi ile fransaya iltica edebilir miyim simdiden tesekkurler

Cevapla
admin Nisan 3, 2019 at 4:59 pm

lütfen ilgili makaleyi okuyunuz.
https://ilticahaberleri.com/6-ay-meselesi-ve-dublin/

Cevapla
Noname Aralık 1, 2019 at 2:35 am

Merhaba
Fransaya iltica ettim ama sokakta kaldım. Ne yemek veren var ne başımı sokacak yer veren. Günlerdir Havalimanında evsizler bir tarafta biz evsiz bir tarafta.
Polisler köpeklerle gelip kaldırıyor, bizi azarlayıp kovuyor. Dışarısı buz gibi.
Ülkede ölmekten korkup geldik burada soğuktan donup ölücez.
Tek öğün yemekle yaşıyorum ve kesinlikle abartmıyorum. İnsan gibi başımı yastığa koyup uyumayı özledim.
Daha ne kadar dayanabilirim bilmiyorum geri döneceğim galiba. Para suyunu çekmek üzere tek öğün bile olsa.

Bir yardımcı olabilir misiniz? Ya da ev yardımı alabilenler bilgi verebilir mi çabucak başımızı sokabilecek yer bulmanın taktiği nedir?
İnsanlığımızı unuttuk burada açlıktan, soğuktan, azarlamalardan, kovulmaktan…
Lütfen yardım edin

Cevapla
Hasan Nisan 8, 2019 at 6:38 am

Merhaba sayın Suat acaba Fransa’ya giderken yaşadığınız sıkıntıları ve olası olumsuzlukları yazabilir misiniz

Cevapla
Ahmet Nisan 13, 2019 at 12:05 pm

İyi günler ben dinim ve ırkım açısından baskı görüyorum hatta yeri geldiğinde şiddet gördüğüm oluyo ama kanıtlayacak belgelerim yok yinede ilticada bulunsam kabul edilir mi?

Cevapla
editor_dr Nisan 22, 2019 at 7:27 am

Merhaba, dininizden, dilinizden, ırkınızdan, cinsiyetinizden, politik düşüncenizden ya da sosyal bir gruba aidiyetinizden dolayı devlet ya da devlet dışı kurumlar ve toplumun belli kesimleri tarafından ayrımcılığa, baskıya, ötekileştirmeye, itibarsızlaştırmaya, zulme, insanlık dışı uygulamalara, takibe alınıyorsanız ve hakkınızda siyasi koğuşturmalar yapılıyorsa ve bu sebeple zalimane uygulamalarla karşı karşıyaysanız, somut gerekçelere dayanan korkularınız bulunuyorsa ve bu sebeplerden dolayı yaşam, özgürlük ve can güvenliğiniz tehdit,tehlike ve risk altındaysa iltica etme hakkınız bulunmaktadır.
Bu sartlari yerine getiriyorsa kabul edilip edilmeme, sunumunuza, inandiriciliginiza ve raportorun kanaatine bagli olacaktir.

Lutfen asagidaki makaleyi okuyunuz.

https://ilticahaberleri.com/iltica-mulakat-stratejileri/

Cevapla
Ramazan Nisan 13, 2019 at 1:58 pm

Merhaba ben siyasi nedenlerden dolayı iki kez tutuklandim ben bu nedenlerden dolayı fransa ya iltica başvurusu yaparsam kabul olma imkanı varmı elimde tutuklanma belgelerim var

Cevapla
editor_dr Nisan 22, 2019 at 7:23 am

Merhabalar.
dininizden, dilinizden, ırkınızdan, cinsiyetinizden, politik düşüncenizden ya da sosyal bir gruba aidiyetinizden dolayı devlet ya da devlet dışı kurumlar ve toplumun belli kesimleri tarafından ayrımcılığa, baskıya, ötekileştirmeye, itibarsızlaştırmaya, zulme, insanlık dışı uygulamalara, takibe alınıyorsanız ve hakkınızda siyasi koğuşturmalar yapılıyorsa ve bu sebeple zalimane uygulamalarla karşı karşıyaysanız, somut gerekçelere dayanan korkularınız bulunuyorsa ve bu sebeplerden dolayı yaşam, özgürlük ve can güvenliğiniz tehdit,tehlike ve risk altındaysa iltica etme hakkınız bulunmaktadır.
Lutfen asagidaki makaleyi okuyunuz.
https://ilticahaberleri.com/iltica-mulakat-stratejileri/

Dublin meselesine dikkat ediniz.
https://ilticahaberleri.com/6-ay-meselesi-ve-dublin/

Cevapla
mülteci Mayıs 6, 2019 at 6:53 pm

cumhurbaskanına hakaretten davam var aynı zamanda iç işleri bakanıda bana dava açtı bende terk ettim ülkeyi
fransa da iltica ettim acaba kabul edilir mi sizce

Cevapla
editor_dr Mayıs 9, 2019 at 7:34 am

Aidiyet (muhalif olmak) ve bu nedenle yasadiginiz veya yasamanizin kesin oldugu magduriyetleri ifade etmeniz istenecektir. Ulkeye dondugunuzde basiniza neler gelecegi konusunda ikna edici olmaniz ve iddia ettiginiz davalari belgelendirmeniz gerekecektir.
Lutfen okuyunuz.
https://ilticahaberleri.com/iltica-mulakat-stratejileri/

Cevapla
Yaso Ocak 14, 2020 at 9:11 pm

Mcaristandan ordan avusturya ordan almanyada sinirda yakalndim almanya beni avusturyaya geri verdi orda iltica ettim avusturyadan kanptan kactim simdi fransadayim ne kadar zaman sonra iltica edebilirim fransada

Cevapla
admin Ocak 15, 2020 at 1:39 pm

MErhabalar, iltica etmiş kişiler için 18 ay sonra dublin düşmektedir. Ancak bir de iç hukuku işlettikleri için 4 ayda öyle eklenmektedir 22 ay sonra tekrar başvuru yapabilirsiniz.

https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.

Cevapla
Muhsin Mayıs 17, 2019 at 9:16 pm

Merhaba ben türkiye de yaşıyorum türk vatandaşıyım fransa’ya iltica etmek için nereye başvuru yapmalıyım

Cevapla
editor_dr Mayıs 18, 2019 at 5:06 pm

Fransa sınırlarına girdikten sonra, polis veya iltica başvuru merkezlerine iltica başvurusunda bulunabilirsiniz.

Cevapla
Özgür Ağustos 24, 2019 at 11:46 am

Merhaba. Sayin Editör. Fransaya iltica ettim . 10 yılık oturum verildi. 2 ay önce ailem ankara da fransa baş konsolosluğana gidip buraya gelmek için başvurdular. Süreci hızlandırmak istiyorum. Okullar açılınca cocuklarin burda olsunlar istiyorum. .ne yapmalıyım. Hangi kurumla iletişime geçebilirim. Ofpra mi içişleri Bakanlığı mi?.. baska kurum mu? ( pariste oturuyorum )
Yardımcı olabilir misiniz?
Teşekkürler. ..

Cevapla
admin Ocak 16, 2020 at 4:59 pm

süreç nazik olduğu için sabırlı şekilde takip etmelisiniz baskı yamak süreci daha fazla çıkmaza sokabilir.

https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.
Site üzerinden aylık olarak sorulara cevap vermekteyiz. Twitter ve youtube üzerinden günlük cevap verilmektedir.

Cevapla
Mürat Ekim 25, 2019 at 6:35 pm

Öncelikle merhaba bizim ırkımız kürt ve bu nedenle devlet bize pek yardım etmiyo hata bi keresinde üzerime araç sürdüler karakolun önünden geçerken bize terör yandaşları diyorlar bize köpek muamelesi yapıyorlar tehdit edip tüm kürt halkını bitirecez diyorlar bizde mecbur fransaya geldik başvuru yapsak kabul görürmu

Cevapla
admin Ocak 15, 2020 at 2:31 pm

MErhabalar, iddialarınız anlattığınız şekilde zayıf durmakta. Fransa bu duruma inanmayabilir.Çünkü bu durum yeni değil ve bu yaşınıza kadar size bir şey olmamış. Bu nedenle 2. mlakat soruları nelerdir nelere dikkat edilmeli konulu videoya bakabilirsinixz.

https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.

Cevapla
Vakkas Ocak 13, 2020 at 8:06 pm

Peki Fransa da kamp varmı mülteciler nerede kalıyor

Cevapla
admin Ocak 15, 2020 at 1:25 pm

MErhbaalar, Fransa’da kamplar mevcuttur mülteciler burada kalmaktadırlar. Ev tahssi de yapılmaktadır ancak bazen mültecilere barınma ihtiyacı tanınmamaktadır.

Cevapla
Vakkas Ocak 13, 2020 at 8:11 pm

Mrb admin almanyadayım şuan ama Almanya bana ülkeyi terk et diyor. Fransaya gelsem beni tekrar almanyaya gönderirler mi cvp lütfen

Cevapla
admin Ocak 15, 2020 at 1:26 pm

MErhabalar, her ülke iltica prosedürünü başlatıp en son dubline göre karar alır. Sizi geri göndermeleri yüksek olasılıklıdır.

https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.

Cevapla

YORUM YAP