Almanya Dublin Fransa Gündem

-Fransa iltica işlemlerinde Almanya’dan 2016 yılı Dublin uygulaması-

Fransa üzerinden (vizeli/vizesiz-pasaportlu/pasaportsuz) Almanya’ya gelerek iltica eden 1706 mülteci bulunmaktadır. Almanya 1706 kişi için Dublin 3 gereği Fransa’ya gönderme kararı almıştır. Fakat Fransa delil yetersizliğinden dolayı 470 kişi hakkında red kararı aldığından dolayı bu mülteciler Almanya’da kalmıştır. Geri kalan 1030 mülteciye ilişkin Fransa kabul kararı almış, fakat bunlardan zamanaşımına uğramayan 205 mülteci Dublini uygulayarak Fransa’da iltica işlemlerini sürdürmüştür. Sonuç olarak Fransa üzerinden Almanya’ya gelen 1706 başvurucudan sadece 205 mülteci Fransa’ya gönderilmiştir.

Not: Fransa’ya yönelik Dublin uygulamasıyla karşılaşan mültecilerden değerli yorumlarını paylaşmalarını rica ediyoruz.

 

6 Ay Meselesi ve DUBLIN

 

Benzer İçerikler

‘Tosuncuk’un ilk ifadesi ortaya çıktı

admin

Sedat Peker: 15 Temmuz’la ilgili bazı bilgileri sakladığım doğrudur

admin

‘Yüzdürme’ illüzyonu: Takipteki krediler azalmış!

admin

21 yorumlar

Zbg Aralık 26, 2017 at 8:35 pm

Merhaba ben 7 ay önce italya vizesi alip italyadan fransaya geçtim. Şimdi fransada iltica basvurusunda bulunacağım. Beni italyaya geri gonderirler mi?
Dublun ii anlaşmasından anladigim kadariyla uzerinden 6 aydan fazla süre geçerse geri gondermiyorlar. Bu dogru mu? Teşekkürler.

Cevapla
admin Aralık 27, 2017 at 7:13 pm

vize süresinden sonra 6 ay geçerlidir. Yani vizenin bitiminden sonra 6 ay geçmesi gerekmektedir. Dublin uygulanmaması gerekmektedir. Kolaylıklar dileriz.

Cevapla
Gokhan Ocak 5, 2018 at 10:10 pm

Fransaya gidip orda oturum almak istiyorum nasil gitmeliyim en kolay sekilde nasl oturum alabilirim yardmci olursaniz sevinirim tesekkurler…

Cevapla
Manager Manager Ocak 7, 2018 at 1:58 am

Merhaba,
Schengen vizesi alarak Fransa’ya ulaştıktan sonra bir şirketle anlaşmanız;
kendi firmanızı kurup iş planınızın yatırım ajansı tarafından onaylanması;
Fransa’da oturumu olan veya Fransız vatandaşı bir kişi ile evlilik gerçekleştirmeniz;
Bir şekilde Fransa’ya ulaştıktan sonra iltica başvuru yeterliliğinizin olması halinde oturum almanız mümkün görünmektedir.

Cevapla
s.er Ocak 6, 2018 at 6:34 pm

Fransadaki multeci kosullar hakkinda daha detayli bilgiyi nereden alabilirim?

Cevapla
Manager Manager Ocak 7, 2018 at 1:44 am

Merhaba, Fransa iltica koşulları ile ilgili ingilizce içerik olarak http://www.ofii.fr/en sitesinden, fransızca içerik olarak http://www.ofii.fr sitesinden dil yeterliliğiniz olması halinde yararlanabilirsiniz. Ancak Ağustos 2017 tarihli Birleşmiş Milletlerin aldığı karar gereği tüm Schengen ülkelerinde iltica işlemleri ayniyet kazanmıştır. Bu çerçevede Schengen ülkelerinde geçerli olan koşullar, Fransa için de geçerli olmaktadır. Fransa ile ilgili daha detaylı bilgilere imkan ölçüsünde yer verilecektir.

Cevapla
S.er Ocak 12, 2018 at 12:01 am

Yukarıdaki yazıda zaman aşımına uğramayan 205 kişi iade edildi demişsiniz. Peki bu zaman aşımı neyden kaynaklanıyor? Bu zamanı uzatmak bizim elimizde mi?
Mesela iade kararı çıktığında buna itiraz ederek zamanı uzatmaya çalışsak 6 aylık zaman aşımına ugratabilirmiyiz?

Cevapla
Manager Manager Ocak 17, 2018 at 1:19 am

Merhaba, zaman aşımında bürokratik işlemlerin yoğunluğundan kaynaklanan iş yükü etkili olabilmektedir. Ayrıca ilk aylarda ilgili ülkelerin Dublini karara bağlamaları durumunda bir sağlık sorununa bağlı olarak alacağınız sağlık raporu vb. belgeler ile zaman aşımı 4 ila 4,5 aya kadar ertelenebilmektedir. Böyle bir durumda alanında uzman bir avukat aracılığıyla işlemlerinizi sürdürmenizde yarar bulunmaktadır. Ayrıca zaman aşımı konusuna dair Dublin 3 anlaşmasında belirtilen kural gereği iltica ettiğiniz ülkenin 3 ay içerisinde Dublini işletmesi, üzerinden geldiğiniz Dublin süreci işletilen üye ülkenin ise 2 ay içerisinde red ya da kabul bildiriminde bulunması, iltica edilen ülkenin ise 1 ay içerisinde de gönderim işlemini tamamlaması gerekmektedir. Bundan sonra Dublin zaman aşımına uğramaktadır. Ancak zaman aşımı gerçekleştiğinde bireysel ya da avukat aracılığı ile zaman aşımı oluştuğu konusuna ilişkin dilekçe sunmanız gerekmektedir. Dublinin düşmesi için adresiniz belli olarak 6 ay, adresiniz belli olmadan 18 aylık süre geçerliliği bulunmaktadır.

Cevapla
Selim Ağustos 17, 2019 at 2:30 pm

Merhaba
Esim 2 kizimla birlikte fransa vizesiyle 10 gun once almanyaya iltica etti.. ben gurcistandayim.. esimi dublin nedeniyle fransaya gonderebilirler diyorlar.. benim almanyaya gecmem sonucu degistirir mi.. yoksa hepimizi fransaya mi gonderirler.. tesekkurler

Cevapla
admin Ocak 16, 2020 at 10:20 pm

Sizin Almanyaya gidişiniz durumu değiştirir

https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.
Site üzerinden aylık olarak sorulara cevap vermekteyiz. Twitter ve youtube üzerinden günlük cevap verilmektedir.

Cevapla
Sinan Şubat 9, 2018 at 9:15 pm

Merhaba ben Yunanistandan Fransa ya uctum. Havaalaninda ucaktan inerken tutuklandim.Burda ilticaya basvurdum.On iltica gorusmesinde basvurum kabul edilebilir bulundu ve 8 gun icinde istedigim valilikten ilticaya basvurabilecegim bir kagitla beni biraktilar.Ben aslinda Almanya ya gitmek istiyorum.Kardesim Almanya da multeci statusu kazandi.Benim de universlteden kabulum var.Bunlara ragmen beni Fransaya geri gonderirler mi acaba ? Ya da Almanya ya gidip 6 ay basvurmadan yaşasam Dublin sifirlanir mi ? Bunu yaptigim icin Almanyadaki iltica surecine olumsuz bir etkisi olur mu acaba ? Bana ne tavsiye edersiniz ?

Cevapla
Editör Şubat 10, 2018 at 2:01 am

Merhaba;
1-Yunanistan’da iltica basvurusu yaptiniz mi?
2-Yunanistan’dan oturum aldiniz mi?
3-Fransa’ya hangi vize/oturum vb. ile uctunuz?
4-Almanya’da bir üniversitede mi kabulünüz var?

Cevapla
Editör Şubat 10, 2018 at 2:08 am

Yunanistana iltica yapmadiginizi ve oturumunuz olmadigini kabül ederek yaziyorum; Almanya’ya gecip vize sürenizin bitis tarihinin üzerinden 6 ay gecmesini beklerseniz ve basvurdugunuzda Almanya’ya yeni, karayolundan gelmis oldugunuzu söylerseniz büyük ihtimalle Dublini atlamis olursunuz; normalde karayoluyla Almanya’ya gelen kisiye Dublin uygulanmaz ama ara dönemlerde parmak izi, resmi kayit vb, veya Almanya’da kasitli bekledigininiz anlasilirsa sorun olabilir.

Cevapla
Editör Şubat 10, 2018 at 2:14 am

Diger bir konu kardesinizin kabül almis olmasi; kardesinizin kabülünden dolayi Aile birlesimi hakki var ama bu sadece 18 yasa kadar uygulaniyor dolayisiyla 18 yasindan büyükseniz kardesiniz sizin icin aile birlesimi yapamaz.

Cevapla
Editör Şubat 10, 2018 at 2:18 am

Diger bir konu Almanyadaki Üniversiteden kabulünüz; bunu degerlendirebilirsiniz. Eger üniversite kaydinizi yaparsa hemen size oturum izni verilir bu süre icinde Dublin zaten düsmüs olur. Eger okulunuza devam etmek isterseniz ve derslerinizde ciddi sorun olmadikca oturumunuzu uzatacaklardir. Eger prosedür olarak böyle yapmak istiyorsaniz Dublin düsünce iltica ivin basvurursunuz; yeterli gerekceleriniz varsa kabul verilir.

Cevapla
Yusuf Revanlı Mart 27, 2018 at 7:54 am

İyi günler.
17 Temmuz tarihinde Letonya vizesiyle Almanya ya iltica başvurusunda bulundum.
6 Eylül 2017 hakkımda Dublin uygulanacağını dair tebligat aldım.
9 Ekim 2017 de Letonya ya gönderileceğim teblig edildi.
7 gün içerisinde avukatım aracılığıyla itiraz ettim.
Avukatım yürütmeyi durdurmalı olarak itiraz etmiş.
27 Ekim 2017 de mahkeme yürütmenin durdurulmasını reddetti.
16 Ocak 2018 de mahkemem oldu.
22 Ocak 2018 de mahkeme kararı aleyhime tebliğ edildi.
Benim için 6 ay zaman aşımı nda durum nedir.
1- 6 Eylül 2017 tarihli ilk tebligat lamı başlar
2- 9 Ekim 2017 tarihli ikinci tebligat lamı başlar
3- Yürütmeyi durdurmalı itirazda zaman aşımının mahkemenin yürütmeyi durdurmayı reddettiği 27 Ekim 2017 başlar diyenler var
4- 22 Ocak 2018 tarihli mahkeme kararı ile süre sıfırlanırmı

Cevapla
Editör Mart 28, 2018 at 9:48 pm

Karari mahkemeye götürmenizle birlikte size Dublin uygunlanabileceginin söylendigi yol mülakati tarihinizin üzerinden gecen süre sifirlanmis olur. Mahkeme kararini aciklayana kadar süre sinirlamasi yoktur. Mahkeme kararini acikladiktan sonra sizin yol mülakatiniz ile Dublin kararini mahkemeye verdiginiz tarih üzerinden süre tekrar 6 ay siniri kurali ile islemeye basliyor diye biliyorum. Detay bir konu avukatiniza tekrar sorsaniz daha iyi olur.

Cevapla
Mahmut Mayıs 24, 2018 at 1:16 am

ben 3 yildir avusturyada iltica ettim 7 ay once red karari geldi simdi almanya gitsem orda iltica etsem geri gondeilirmiyim acaba hakkimda 1 tane red karari avr avusturyada

Cevapla
namik kar Mayıs 24, 2018 at 2:13 pm

Mahmut avusturyadan red yediysen almanyaya gidip tekrar iltica basvurusu yapabilirsin.
Sana tavsiyem neden red yedigini verdigin ifade ve kanitlari neyse artik nerede acik verdigini iyi ogren calis gerekirse bir iltica danismani tecrubesi olan birine danis sonra Almanyada iltica et.

Cevapla
Feniks Şubat 3, 2019 at 1:46 am

Mrb.
Havayolu ile fransaya geldim. Frnsa ön başvurusunda red aldım.( iltica başvurusu yapamaz kararı) Sonra istnbl geri göndermek için uçağa zorla bindirmeye karşı direndim ve bir gün tutuklandım. Bu sırada parmak izim karakolda alındı. Ertesi gün savcı kararı geldi ve 30 gün süreliğine fransaya giriş izni ve sonrasında terk etmem kararı geldi. Şimdi bu sürenin ilk 8 gününde iltica başvurusu yapabilirim. Sorum ise buradan kara yolu ile almanya veya hollandaya geçersem dublinin işlememesi nasıl sağlanır. Geçip pasaportla mı yoksa imha edip mi başvuru yapmalı. Ya da 6 ay mı beklemeli. Cevabınız için şimdi den teşk ederim

Cevapla
Deniz Eylül 30, 2019 at 6:00 pm

Merhaba cevabınız için şimdiden tesekurler. Ben fransadan ingiltereye geçmek isterken yakalandim ve poliste parmak izim alındı.ancak kimilerine göre polisteki adlı bir durum ve eurodak a işlenecek olan parmak izi bu değil dediler. Daha sonra valilik görüşmesine gittim ve asıl orada parmak izinin alındığını ve eurodac a izleneceğini öğrendim. Bundan tamamen habersizdim ve hazırlıksız yakalandim. Özlemlerin iptalini istedim ve iltica etmek istemiyorum dedim. Formları vs hepsini iptal ettiler.fotograflarimi geri verdiler ve kacak durumdasın şuan dediler. Parmak izimin de iptal olup olmadığını sorduğumda görevli kadın emin degilim sormam lazım diyerek net birşey söylemedi.ama tutanak tuttular kişi iltica etmek istemediğini ve ingiltereye gitmek istediğini beyan etmistir diye. Şimdi ben kafaya koydum bütün planım ingiltereydi akrabalarim hepsi ordalar. Turkiyede kesinleşmiş hapis cezam var. Ingiltereye gecişi bir şekilde başarabilirsem polisteki yada valilik gorusmesinde ki parmak izim dublin e takilir mi. Resmi olarak iltica etmedim sonucta ve valilikte ki parmak izimin ve tüm dosyamın herhangi bir geçerliliğinin olmadığını varsayıyorum iptal ettiler çünkü tüm süreci.. Yine de dublin uygulanır mi? Kafam çok karışık yardımcı olursanız çok sevinirim

Cevapla

YORUM YAP


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/ilticaha/public_html/wp-includes/functions.php on line 4757