Almanya Almanya Entegrasyon Gündem

Erken Çocukluk Döneminde Eğitim

Erken Çocukluk Döneminde Eğitim
Çocuklar daha hayatlarının ilk gününden itibaren öğrenmeye başlarlar. Bu nedenle çocukların erken teşvik edilmesi özel bir öneme sahiptir.
Okuldaki ve daha sonra meslek hayatındaki başarının temeli bir çocuk henüz hayatının ilk yıllarını yaşarken atılır. Özellikle yaşamın bu aşamasında çocuklar meraklıdır ve sürekli yeni şeyler keşfeder ve her gün yeni bir şeyler öğrenirler. Erken çocuklukta hem ebeveynler hem de diğer yaşam ve eğitim alanları çocuklar için gereklidir. Erken çocukluk eğitiminin en önemli konularıyla ilgili bilgileri aşağıdaki sayfalarda bulabilirsiniz.
Anaokulları ve Kreşler
Almancanın az konuşulduğu ya da hiç konuşulmadığı bir evde büyüyen çocukların bir anaokuluna (Kiga) ya da kreşe (Kita) gitmesi son derece önemlidir.
Çocuğunuz başka çocuklarla birlikte oynayarak kolayca Almanca öğrenebilir ve daha büyük bir kelime haznesi geliştirebilir. Burada anaokuluna devam etme süresi Almanca öğrenmek konusundaki başarı açısından belirleyici olabilir. Çocuğunuz bir çocuk bakım kurumuna ne kadar uzun süre devam ederse, muhtemelen o kadar iyi Almanca öğrenir. Bu durumda okula geçiş yapmak çocuk için daha kolay olur. Almanya’da çoğu çocuk yaklaşık 3 yaşında anaokuluna gider. Bununla birlikte gittikçe daha fazla anaokulu daha küçük çocuklar için de sınıf açmaktadır.
Açıklama
Mümkün olduğu kadar erken, en geç çocuğunuz gitmeye başlamadan altı ay önce, yakınınızdaki bir anaokulunda ya da kreşte yer aramaya başlayın.
Anaokulları ve kreşler çoğunlukla birbirinden çok farklıdır. Çocuğunuzu kaydettirmeden önce çevrenizdeki anaokullarının ya da kreşlerin donanımları hakkında bilgi alın.
Kontrol Listesi
• Anaokulunun bir sınıfında kaç çocuk var?
• Çocuklara kaç eğitmen bakıyor?
• Hangi bakım saatleri sunuluyor?
• Hangi oyun malzemeleri/oyun araçları mevcut?
• Mekanların (iç ve dış) donanımları nasıl?
• Spor ve müzik dersi ya da dil teşviki gibi özel seçenekler var mı?
• Kurum belli bir pedagojik konsepte göre mi çalışıyor (örneğin doğa içindeki anaokulu (Waldkindergarten), Waldorf anaokulu) yoksa dini odaklı mı?
Yerel çocuk bakım kurumları hakkında bilgi bulabileceğiniz çeşitli internet sayfaları mevcuttur. Bu sayfanın sağ tarafındaki bilgilendirme kutusunda bir toplu bakış bulabilirsiniz.
Bölgenizde Alabileceğiniz Bilgiler
İkamet ettiğiniz yerde buralardan daha fazla bilgi alabilirsiniz:
• Yetişkin Göçmenlere Yönelik Göçmen Danışmanlığı ve Genç Göçmenlere Yönelik Hizmetler
• Şehir, belde, ilçe belediyesi (gençlik müdürlükleri)
• Aile Danışmanlığı
• Çocuk bakım kuruluşları

Erken Çocuklukta Dil Teşviki
Çocuğunuzun okulda dersleri anlaması için Alman dilini anlaması ve konuşması önemlidir. Bu nedenle erken dil teşviki son derece önemlidir. Araştırmalar, örneğin mümkün olduğu kadar uzun süre anaokuluna devam etmenin dil gelişimini ve kelime haznesini olumlu etkileyebileceğini gösteriyor.
Okula Başlamadan Önce Yapılan Dil Testi
Tüm eyaletler okula başlamadan önce bir çocuğun yeterince Almanca konuşup konuşmadığını test etmektedir. Çocuğun Alman diliyle ilgili sorunları olduğu tespit edilirse, çoğunlukla okula başlamadan bir yıl önce dil özel olarak teşvik edilmektedir. Bu şekilde iletişimin ve günlük hayattaki anlaşmanın iyileştirilmesi hedeflenmektedir.
Okula Başlamadan Önce Teşvik
Okula başlamadan önceki yaşlardan itibaren Almanca dışında bir dili öğrenerek büyüyen çocuklar için birçok teşvik seçeneği sunulmaktadır. Farklı teşvik imkanlarıyla ilgili bilgileri “Çocuklara ve Gençlere Yönelik Almanca Seçenekleri” başlığı altında bulabilirsiniz (sağ sütundaki linke bakınız).
Ebeveyn olarak, örneğin ebeveynler ve çocuklar için sunulan seçeneklere katılarak ya da özel olarak ebeveynlere yönelik olan kurslara katılarak siz de çocuğunuzun Almanca öğrenmesine yardımcı olabilirsiniz.
Hervorhebung_Adresse_tr: Bölgenizde Alabileceğiniz Bilgiler
İkamet ettiğiniz yerde buralardan daha fazla bilgi alabilirsiniz:
• Yetişkin Göçmenlere Yönelik Göçmen Danışmanlığı ve Genç Göçmenlere Yönelik Hizmetler
• Gençlik Müdürlüğü
• Aile Danışmanlığı
• Çocuk bakım kuruluşları

Çocukların Çok Dilliliği
Almanca bilmek okulda ve daha sonra meslek hayatında başarılı olmanın ön koşuludur.
Bu nedenle çocuklarınız okulda dersi takip edebilmek için yeterince Almanca öğrenme fırsatına sahip olmalıdır. Anaokullarında ya da kreşlerde Almanca öğrenmeyi destekleyen çeşitli seçenekler bulunmaktadır.
Ancak anadiliniz de (ilk dil ya da aile dili de denir) çocuğunuzun hayat yolunda, örneğin daha sonra iş hayatında sahip olacağı özel bir yetkinlik olarak çok değerlidir.
İki ya da daha fazla dille büyümek çocuklar için büyük bir fırsattır. Bu nedenle aile içinde Almanca dışında bir ya da daha fazla dil konuşuyorsanız, çocuklarınızla bu dili de konuşmak önemlidir.
İpucu
Çocuklarınızla en iyi bildiğiniz dilde konuşun. Ne zaman ve kiminle hangi dillerin konuşulacağına dair net kurallar koyun. Böylece çocuğunuz dilleri farklı kişilerle (örneğin anne, baba, büyükbaba-büyükanne, anaokulundaki eğitimciler) ya da vesilelerle (örneğin aile yemeği) bağdaştırabilir.
Aile dışında da ilk dili ya da aile dilini destekleme olanakları bulunmaktadır. Bazı şehirlerde örneğin iki dilli anaokulları/kreşler bulunmaktadır.
Açıklama
Yurttaş Hizmetlerinden de bulunduğunuz yerdeki uygun anaokulları ve kreşler hakkında da bilgi alabilirsiniz!

http://www.bamf.de/TR/Willkommen/Bildung/FruehkindBildung/fruehkindbildung-node.html

Benzer İçerikler

EURODAC Yönetmeligi

Editör

Schengen Vizesi’nin Uzatılmasında İstisnai Haller Nelerdir?

admin

İllegal geçiş veya İllegal Evrak Kullanımının Kanuni Yaptırımı

admin

YORUM YAP