Almanya Almanya Ulaşim Genel Gündem Haberler Tüm Makaleler

Ehliyet – Almanya’da Mülteciler için Ehliyet Sorunu -1

Ehliyet – Almanya’da Mülteciler için Ehliyet Sorunu

 

Türk Ehliyeti Almanya’da Geçerli mi?

Bu sorunun iki türlü cevabı vardır.  Almanya’ya geldikten sonra 6 ay boyunca Türk ehliyetiniz ile araç sürmenize izin veriliyor. Almanya’ya girdiğiniz tarihten 6 ay sonra Türk ehliyetleri Almanya’daki geçerliliğini yitiriyor.

Yakalanmanız durumunda ne Türk ehliyetiniz ne usta şoförlüğünüz sizi kurtarabilir ve ehliyetsiz araç kullanmiş olarak işlem görürsünüz. Yani elinizdeki Türk ehliyetinize el konulmasi, para cezasina çarptırılmanız, uzun bir süre ehliyete başvuramamanız, hatta psikolojik tedavi görmeniz ve adli dava süreçleri gibi birçok problemle karşılaşabilirsiniz. Bu sebeple ilk 6 ayınız dolduktan sonra Türk ehliyetinizi Alman ehliyeti ile değistirmeniz gerekmektedir. Bu 6 aylık süre ülkeye illegal yolla giren iltica başvurucuları için ilk ausweis alış tarihinde başlamaktadır. Resmi yollarla giriş yapanlar için ülkeye giriş tarihinde başlamaktadır. (Bazı yerlerde ilk 6 aylık süre dolduktan sonra 2 defa 10 Euro karşılığında 3 aylık uzatma mümkündür. Ancak bu uzutma evrakı sadece evrakın verildiği şehirde geçerlidir. Hatta verildiği şehirde veya eyalette dahi polis birimlerince kabul edilmeyip ehliyetsiz araç kullanmaktan cezai i işlem uygulanabilmektedir. Uzatma belgeleri olduğu halde cezai işlem yapılan çok örnek mevcuttur. Bu uzutma evrakı ile ilgili olumlu emsal kararlar olmasına rağmen polis uygulamalarında bu kararlara uyulmayabiliyor.)

Türk Ehliyetini Almanya Ehliyetine Çevirmek

Almanya’da ehliyet değişimi işlemleri 3-6 ay kadar sürecek yaklaşık 500-800 Euro’ya mal olacaktır. Eğer yazılı veya pratik sinavlardan birinde başarısız olursanız sınava tekrar girmeniz gerektiği için elbette maliyet artacaktir. Aynı şekilde deneme sürüşünde hocanız daha fazla pratik yapmanızı gerek görürse maliyet yine artacaktır.

Türk ehliyetini Alman ehliyetine çevirmek için neler yapmanız gerektiğine adım adım bakalım, gerekli olan adımları açıklayarak ilerleyeceğim ehliyetinizi

  1. Ehliyetinizi Almanca’ya çevirtmek
  2. Ehliyet kursuna yazılmak ve kurs sözleşmesini almak . Anlaşmalı ilkyardım kursu varsa onun indirim evrakını almak.
  3. Ilk yardim kursuna katılmak . Bu eğitimin Türkce seçeneği yok maalesef. Ancak Türk hocaların verdiği kurslar mevcut. Kayıt ve uygulama işlemleri bu kurslarda daha kolay olabilir.
  4. Göz testi yaptirmak. Göz testi ilk yardim kursuda da yapılabilmetedir.
  5. Fotoğraf çektirmek (1 adet biometrik). Fotoğraf çekimi de ilkyardım kursu sırasında yapılabilmektedir.

Bu 5 adimi tamamladıktan sonra, belgelerin tamamı, kimliğiniz (pasaport, yeşil ausweiss veya beyaz oturum kartı) ve orijinal Türk ehliyetinizle birlikte ehliyet kursunun bulunduğu “Trafik dairesine” “Straßenverkehrsamt”başvuruyorsunuz. (Oturum geldikten sonra verilen geçici “beyaz”ausweiss kimlik olarak kabul edilmeyebiliyor. Bu evrakla başvuru yapamayabilirsiniz). Kimliğinizin ve ehliyetinizin fotokopileri alınarak orjinalleri başvuru sırasında size iade ediliyor. Otomatik vitesli tercih etmeniz durumunda ehliyetiniz sadece otomatik vitesli arabaları sürmek icin gecerli oluyor.

Ehliyet Yenileme Maliyeti

Ehliyet yenileme maliyetleri farklılık arzetmekle beraber kabaca aşağıda belirtilen değerlerdedir.

Ehliyet Tercümesi: 10 ila 60 Euro

Kurs Kayıt Ücreti: 90-150 Euro

İlkyardım Kursu+Göz Muayenesi+Fotoğraf: 30-40 Euro

Straßenverkehrsamt Başvuru: 42,5 Euro

Teorik sınav ücreti ve kurs sınav ücreti: 60 Euro

Pratik ders ücreti: 40 Euro x  ders saati

Pratik Sınav ücreti+ TÜV ücreti: 197 Euro

Teorik Sınava Nasıl Hazırlanmalı?

Teorik sınav hazırlığı için bilgisayar ve cep telefonları için uygulamalar mevcuttur. Bu uygulamalar kayıt yaptırdığınız kurs tarafından satılabilmektedir. Ayrıca cep telefonu uygulama storelarında da benzer uygulamalar satın alabilrsiniz. Yine bu store’larda ücretsiz uygulamalar da mevcuttur. Bu uygulamalarda yer alan 1200 ila 1400 soru arasından sınav sırasında karşınıza 30 tanesi çıkacaktır. Bu soruların herbiri 2 ila 5 arasında puanlanmaktaktadır. 10 puan ve üzeri hata yapıldığında sınavda başarız olduğunuz kabul ediliyor (örneğin 2 puanlık 5 soru ya da 5 puanlık 2 soru). Herbir sorunun çoktan seçmeli bir veya birden fazla doğru cevabı yer almaktadır. Bu uygulamalardan teorik sınav hazırlığınızı yapabilrsiniz. Yeterli olacaktır. Bu soruların pdf hali de aşağıdaki linkte mevcuttur. (pdf soruları içerinde video soruların sadece son karelerinin yer aldığı ekran görüntüleri mevcuttur.)

https://ilticahaberleri.com/ehliyet-sinav-sorulari/

 

Pratik Sınava Nasıl Hazırlanmalı?

https://ilticahaberleri.com/ehliyet-almanyada-multeciler-icin-ehliyet-sorunu-2/

Benzer İçerikler

HOLLANDA SANDIK BAŞINDA

admin

MÜLTECİ BİLGİLENDİRME NOTLARI

admin

İltica Başvurusu Sırasında Hazırlanması Gereken Bazı Bilgi Ve Belgeler – 2

admin

YORUM YAP


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/ilticaha/public_html/wp-includes/functions.php on line 4757