Almanya Dublin Gündem

Dublin’de Üye Ülkenin Sorumlulukların Sona Ermesi

Madde 19
Sorumlulukların Sona Ermesi
1. Üye devlet başvurucuya bir oturum belgesi düzenlemesi durumunda madde 18(1)’ de yer alan yükümlülükler bu üye devlete geçecektir.
2. Bir başvurucuyu veya madde 18(1)(c) veya (d) kapsamına giren bir kişiyi bir üye devletin, üstlenmesi veya geri bırakması istendiğinde, üye devlet, ilgili kişinin sorumlu devlet tarafından düzenlenmiş geçerli bir oturum belgesine sahip olmaksızın üye devletlerin bölgelerini en az üç ay süreyle terk ettiğini ispatlayabildiği durumlarda, üye devletin Madde 18(1)’de sıralanan yükümlülükleri sona erer.
İlk paragrafta sözügeçen yokluk mühletinin (en az 3 ay) ardından yapılan bir başvuru, yeni bir başvuru olarak değerlendirilir ve sorumlu üye devlet için yeni bir karar verme prosedürüne sebebiyet verir.
3. Bir başvurucuyu veya madde 18(1)(c) veya (d) kapsamına giren bir kişiyi bir üye devletin, geri bırakması istendiğinde, üye devlet, ilgili kişinin üye devletin bölgesini başvurunun geri çekilmesi veya reddedilmesinin ardından çıkarılan bir dönüş kararı veya çıkarma emri uyarınca terk ettiğini ispatlayabildiği durumlarda 18(1)(c) veya (d) kapsamındaki yükümlülükleri sona erer.
Çıkarma işleminin ardından yapılan bir başvuru, yeni bir başvuru olarak değerlendirilir ve sorumlu üye devlet için yeni bir karar verme prosedürüne sebebiyet verir.

Benzer İçerikler

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi

Editör

Hasıraltı akrepleri!

admin

Başarısız bir çökme hikayesi

admin

YORUM YAP


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/ilticaha/public_html/wp-includes/functions.php on line 4757