Almanya Dublin Gündem

Dublin’de Sorumluluk Üstlenme Talebi Gönderilmesi

Madde 21
Üstlenme talebi sunumu
1. Uluslar arası koruma başvurusu yapılan bir üye devlet, başvuruyu başka bir üye devletin incelemesi gerektiği kanaatine varırsa en kısa sürede ve her halükarda madde 20(2) belirtildiği şekliyle yapılan başvurudan itibaren 3 ay içerisinde diğer üye ülkenin başvurucunun sorumluluğunu üstlenmesini talep edebilir.
İlk alt paragrafta yer alan bilgiye karşın bir 603/2013 sayılı regulasyonun 14. Maddesi uyarınca alınan veride bir Eurodac eşleşmesi (parmak izi) halinde bu regulasyonun 15(2) maddesi uyarınca talep, Eurodac eşleşmesinden itibaren iki ay içerisinde gönderilmelidir.
Üstlenme talebinin birinci ve ikinci alt paragraflarda yer alan sürelerde iletilmemesi halinde uluslar arası koruma başvurusunu inceleme sorumluluğu başvurunun yapıldığı üye devlette olacaktır.
2. Giriş veya kalma izninin reddedilmesi, yasadışı kalma sonucu tutuklanma veya çıkarma emrinin uygulanması hallerinin ardından yapılan Uluslar arası koruma başvurusu durumlarında üstlenme talebinde bulunan üye devlet verilecek cevabın çabuklaştırılmasını talep edebilir.
Çabuklaştırma talebi aciliyet gerektiren durumun nedenlerini beyan etmeli ve cevabın ne kadar sürede beklendiğini belirtmelidir. Bu süre en az 1 hafta olacaktır.
3. 1 ve 2 nolu paragraflarda bahsekonu başka bir üye ülke tarafında Üstlenme talepleri Standart bir form kullanılarak yapılmalı ve kanıtlar ile madde 22(3)’te açıklanan iki listede sıralanan dolaylı delilleri ve/veya başvurucunun ifadesinden ilgili hususları talepte bulunulan üye ülke makamlarını bu regulasyonda yer alan kriteler çerçevesinde sorumlu olup olmadığı hususunda kontrol etmelerine imkan sağlayacak biçimde içermelidir.
Komisyon, sorumluluğu üstlenme taleplerinin hazırlanması ve sunumunda yürütme aracılığıyla yeknesaklığın sağlayacaktır.

Benzer İçerikler

Alman Vatandaşlığı Hakkı nasıl kazanılır

admin

ALMANYA DIŞ İŞLERİ BAKANINDAN 23.07.2018 TARİHLİ GÜNCEL TÜRKİYE AÇIKLAMASI

admin

Çin karşıtı Apple Daily gazetesine 500 polisle şafak baskını

admin

YORUM YAP


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/ilticaha/public_html/wp-includes/functions.php on line 4757