Almanya Dublin Gündem

Dublin’de Sorumlu Devletin Yükümlülükleri

Madde 18
Sorumlu Devletin Yükümlülükleri
Bu regülasyon altında sorumlu devlet;
(a) Madde 21, 22 ve 29’da belirtilen şartlar altında başka bir üye devletteki başvurucuyu
üstlenmekle yükümlüdür.
(b) Madde 23, 24, 25 ve 29’da belirtilen şartlar altında başka bir üye ülkede bulunup veya başka bir üye ülke toprağında herhangi bir oturum belgesi olmaksızın bulunup, başvurusu inceleme halinde olan başvurucuyu geri bırakmakla yükümlüdür.
(c) Madde 23, 24, 25 ve 29’da belirtilen şartlar altında, inceleme safhasındaki başvurusunu geri çekip başka bir üye ülkeye başvuran üçüncü bir ülke vatandaşını veya vatansızı veya başka bir üye ülke toprağında oturum belgesi olmaksızın bulunanı geri bırakmakla yükümlüdür.
(d) Madde 23, 24, 25 ve 29’da belirtilen şartlar altında, başvurusu reddedilmiş olup, başka bir üye ülkeye başvuran üçüncü ülke vatandaşını veya vatansızı veya başka bir üye ülke toprağında oturum belgesi olmaksızın bulunanı geri bırakmakla yükümlüdür.
1. Paragraf 1(a) ve (b)’nin alanına giren durumlarda sorumlu üye ülke başvurucu tarafından uluslararası koruma için yapılan başvuruyu inceleyecek ve sonuçlandıracaktır.
Paragraf 1(c)’nin alanına giren durumlarda başvurucunun ilk derecede makamda henüz bir karar alınmadan başvurusunu geri çekmesi nedeniyle sorumlu ülke incelemeyi durdurmasının ardından başvurucunun başvurusunun tamamlanmasını isteme hakkını saklı tutar veya 2103/32/EU sayılı direktifte belirtildiği şekliyle bir devam başvurusu niteliği taşımaksızın uluslararası koruma başvurusu yapma hakkını saklı tutar. Bu durumlarda üye devletler başvuru incelemesinin tamamlanmasını temin edecektir.
Paragraf 1(d)’nin alanına giren, başvurucunun başvurusunun yalnızca birinci derece makamında reddedildiği durumlarda sorumlu üye devlet ilgili kişinin direktif 2013/32/EU madde 46 çerçevesinde etkin bir çözüm aramasına veya aramış olmasına imkan sağlayacaktır.

Benzer İçerikler

Almanya’da Okul Türleri

Editör

Almanya’dan OHAL açıklaması

admin

Iltica Süreci Asamalari / Almanya

Editör

YORUM YAP


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/ilticaha/public_html/wp-includes/functions.php on line 4757