Almanya Dublin Almanya İltica Avusturya Çek Cumhuriyeti Danimarka Dublin Estonya Finlandiya Fransa Hırvatistan Hollanda İngiltere İrlanda İspanya İsveç İsviçre İtalya İzlanda Kıbrıs Letonya Liechtenstein Litvanya Lüksemburg Macaristan Malta Norveç Polonya Portekiz Slovakya Slovenya Yunanistan

DUBLIN’de 6 ay Kuralı

6 ay Meselesi ve DUBLIN

Dublin konusunda uzman bir avukatla çalışmanızı tavsiye ederiz. Fakat bununla birlikte Dublın 3 mevzuatına baktığımızda karşımıza şöyle bir sonuç çıkmaktadır.

İltica etmeyi düşünen mülteci adayı DUBLIN anlaşmasına imza atmış Schengen ülkeleriyle ilgili evraklarına (pasaport, vize, oturum, kimlik vb) dikkat etmelidir.

Evraklar ister geçek olsun, ister sahte (DUBLIN III anlaşma 12-3 maddesi) olsun iltica işlemlerindenki sorumluluk evrakın ait olduğu ülkeye aittir. DUBLIN anlaşması, iltica işlemlerininizin hangi ülkenin sorumluluğunda olacağını belirler. Sahip olduğunuz evrak iltica etmek istediğiniz ülkeye ait değilse, evrak sahibi ülkeye sizi deport edebilirler.

Haberimizi iltica öncesi Dublin ve iltica sonrası Dublin olarak iki bölümde ayrıntılandıracağız.

A.İltica Öncesi Dublin

İlticaya başvuru yapmadan önce DUBLIN konusuda endişelerenizi giderdiniz mi?

 1. Herhangi bir Schengen ülkesinden alınmış vizeniz varsa; DUBLIN problemlemi ile karşılaşabilirsiniz.
 2. Herhangi bir Schengen ülkesinde oturumunuz varsa; DUBLIN problemlemi ile karşılaşabilirsiniz.
 3. Herhangi bir Schengen ülkesinde ister vize alırken isterse kaçak geçiş nedeniyle parmak iziniz alınmış ise; DUBLIN problemlemi ile karşılaşabilirsiniz.
 4. Herhangi bir Schengen ülkesine ait sahte kimlik, pasaport, oturum kartı veya vizeniz varsa; sahte bile olsa (DUBLIN III anlaşma 12-3 maddesi gereği orijinal evrak varmış gibi) DUBLIN problemlemi ile karşılaşabilirsiniz.
 5. Herhangi bir Schengen ülkesine ait uçak, tren, otobüs vb seyahat biletleri yada alışveriş fişleri arama sırasında üzerinizde bulunursa; DUBLIN problemlemi ile karşılaşabilirsiniz.

Bu Endişelerinizi nasıl giderebilirsiniz?

 1. Legal Vize’niz varsa; Başvuru yapmak istediğiniz ülkenin dışında bir vizeniz varsa; vize bitiş tarihinden itibaren 6 ay geçtikten sonra iltica başvurusunda bulunursanız DUBLIN uygulanmaz. (bknz. DUBLIN III Madde 12-4) Çünkü vize veren üye devletin sorumluluğu vize bitiş tarihinden itibaren 6 ay daha devam eder.
 2. Oturumunuz varsa; Başvuru yapmak istediğiniz ülkenin dışında bir ülkede oturumunuz varsa; oturum bitiş tarihinden itibaren 24 ay geçtikten sonra iltica başvurusunda bulunursanız DUBLIN uygulanmaz. (bknz. DUBLIN III Madde 12-4)

Yaşanan örnekler arasında italyan vizesi le vize bitiş tarihi üzerinden 6 ay geçmeden Hollanda’ya başvuru yapan başvurucular DUBLIN anlaşması gereği İtalya’ya deport edilebilmektedir.

 1. Başka bir Schengen ülkesinde parmak izi vermiş iseniz (parmak izi verdiğiniz ülkede kalmaya devam ettiğiniz sürece o ülkenin sorumluluğu 12 ay devam eder); parmak izi alımından sonra ülkeyi terk eder ve başka bir Schengen ülkesine girerseniz, girdiğiniz tarihten itibaren 6 ay sonra başvurusunda bulunursanız DUBLIN uygulanmaz (ülkeye 6 ay önce girdiğinizi kanıtlayabildiğiniz durumda geçerlidir).
 2. Sahte Evak; başvuru sırasında ibraz ettiğiniz veya üzerinizde aramada bulunan sahte evrak hangi Schengen ülkesine aitse sizin ilticanızdan da o ülke sorumlu olacaktır. O ülkeye deport edilebilirsiniz.
 3. Seyahat biletleri ve Alışveriş fişleri; başvuru sırasında yada yakalandığınızda üst aramasında üzerinizde çıkan seyahat biletleri ya da alışveriş fişleri delil olduğundan dolayı DUBLIN konusunda sizi sıkıntıya sokabilir.

Not: Yukarıda bahsedilen sürelere dikkat etmeden başvuru yaptığınız takdirde %90 ihtimalle (Dublin İstatistikleri) hakkınızda DUBLIN süreci işletilecektir. Şayet yukarıda bahsedilen süreçler gözünüzden kaçmışsa aşağıda bahsedilecek olan iltica başvuru sonrası DUBLIN süreçleri ile karşıkarşıya kalacaksınız demektir.

İltica Sonrası DUBLIN Meselesi

İltica başvurusu sırasında sahip olduğunuz iltica başvurusu yaptığınız ülkeye aitse (vize, oturum), yada Hususi pasaportlarınız varsa DUBLIN meselesinin muhatabı olayacaksınız.

Geçiş yolları ve kullandığı evraklar itibariyle (evraklar sahte olsa bile)  herhangi bir Schengen ülkesinde geçiş güzergahı tesbit edilemeyenlere de (2. Bir ülkede parmak izi vermemiş olanlar) DUBLIN uygulanmayacak demektir.

Bunun dışındakiler iltica başvurusu yaptığı andan itibaren maalesef aşağıda bahsedilecek olan DUBLIN süreçleriyle karşılaşabilecektir.

Öncelikli olarak Memurunuz DUBLIN işletecekse teknik olarak engelleyecek güçlü mazeretleriniz yoksa DUBLIN işletilecek demektir.

Avukatlar da taktiksel olarak zaman aşımına uğratma yolunu deneseler de başarısız örnekler mevcuttur.

DUBLIN sürecinde 6 ay çok önemli bir kuraldır. En son verilen mahkeme kararının üzerinden 6 ayı legal bir şekilde zaman aşımına uğratabilirseniz o zaman DUBLIN düşer ve sorumluluk başvuru yaptığınız ülkeye kalır. Ancak DUBLIN sureci içerisindeki her işlem süreyi sıfırlar ve 6 ay yeniden başlar.

Başvuru yaptığınız günden itibaren 6 ay başlar. Ancak başvuru yaptığınız ülkenin sorumluluğu, başvurudan itibaren 90 gün içinde size DUBLIN uygulayacağına dair bildirim yapması gerekir. Bu bildirimden itibaren 60 gün içerisinde de diğer ülkenin sizi kabul ettiğine dair yazı göndermesi gerekmektedir. Herhangi bir itiraz işlemi yapılmadığı takdirde de 30 gün içerisinde deport edilmeniz gerekmektedir. Fakat hem iltica ettiğiniz ülke hem de evrakına sahip olduğunuz ülke size 3+2 (5 ay) ay içerisinde size herhangi bir cevap vermezse DUBLIN anlaşması gereği 5. Ay bittikten sonra sorumluluk 6 ay daha devam edecek demektir. Böylecece toplam süre 11 aya kadar uzayabilmektedir. Eğer size 11 ay içerisinde herhangi bir bildirim yapılmadığı takdirde bu süre sonunda DUBLIN düşürme başvurusu yapabilirsiniz. Bu aşamadan sonra ana mülakatınızla ilgili esas değerlendirme başlayabilecektir.

Not: Uzun süredir oturum bekleyen başvurucuların sürecin uzunluğunun bir sebebi de yukarda bahsedilen DUBLIN süreci olabilmektedir.

Asıl DUBLIN süreci Birinci Mulakat (Yol mülakatı) ile başlamaktadır. Yol mülakatına kadar geçen süre sıfırlanmış olacaktır. 6 aylık süreç yeniden başlamış olacaktır.

Eğer DUBLIN nedeniyle sizin sorumluluğunuzu üstlenecek olan ülke 90 gün sonra sizi kabul ettiyse, kabul ettiği bu tarihten itibaren 2+6 aylık süre başlamış olacak ve 90 gün sıfırlanmış olacaktır.

Size bildirim yapıldığı andan itibaren mahkemeye itiraz ettiğiniz takdirde başvuru yaptığnız gün 6 ay başlar ve önceki süre sıfırlanmış sayılır. Ancak mahkemeye başvurduğunuz süre içinde mahkeme bir karar vermediği sürece 6 ay kuralı işlemez.

Mahkemeden size olumsuz bir cevap geldiği takdirde, o tarihten itiberen süre tekrar sıfırlanmış olur ve 6 aylık süre yeniden başlamış olur.

Tekrar itiraz edip mahkeme kesin deport kararı verdiğinde bu tarihten itiberen süre tekrar sıfırlanmış olur ve 6 aylık süre yeniden başlamış olur.

Bazen toplam bu süreler itirazlarla birlikte 5 ay gibi kısa sürelerde tamamlanabildiği gibi bazen de 15 aya kadar uzayabilmektedir. İltica ettiğiniz ülke göndermeyi kafaya koymuşsa göndermek için her türlü yolu deneyecektir.

Not:  6 ay kuralı adresiniz belli olduğu takdirde geçerlidir. Yani sizlere bildirim yapıldığında ve ilgili birimler geldiğinde sizi adresinizde bulursa ve bu süreyi de avukatlarınıza zaman kazanmaya yönelik itirazlarla geçirebilirseniz, 6 ayı başarı bir şekilde zaman aşımına uğratabilirseniz dublin düşer. Aksi takdirde kaçak duruma düşeceğinizden dolayı 18 ay kuralı devreye girecektir. Kaçtığınız tarihten itibaren 18 ay sonra DUBLIN süreci ancak düşebilecektir. Bu süreç maddi ve manevi maliyeti yüksek olduğundan dolayı iltica etmeden önce şartlarınızın uygunluğuna lütfen dikkat ediniz.

Bu Durumda Neler Yapılabilir?

Kilise Sığınması

Çoğu AB ülkelerinde Kiliselere iltica işlemleri için başvuru yapma hakkınız bulunmaktadır. Ancak Kiliselerde başvuru talebinizin kabul edilme süreci 2-3 ayı bulabilmektedir. Dublin riski taşıyorsanız iltica başvurusu aşamasından itibaren Kilise sığınma hakkı konusunda araştırma yapmanızda fayda vardır. Kilise sığınması sonrası sığınma tarihinden itibaren kimi yerlerde 6 ay kimi yerlerde 18 ay sonra DUBLIN düşmektedir.

Not: Almanya’da 1 Ağustos 2018 tarihinde yapılan değişiklikle kilise sığınması sonrası DUBLIN sürecinin düşmesi için gerekli olan süre 18 aya uzatılmıştır.

Seyahat Engelleri

Seyahata engel teşkil edecek ciddi bir sağlık probleminiz varsa bu durumda da DUBLIN uygulamasından muaf tutulabilirsiniz.

a.Gebelik; doktor kararıyla gebeliğin son haftaları (bir ay öncesi) ve doğumdan 1 ay sonrası seyahat engeli olarak uygulanabilmektedir. İstisnai durumlar hariçtir.

b.Psikolojik nedenler; DUBLIN kararı alındıktan sonrası alınan psikolojik raporlar (kendine zarar verebilir, intihar edebilir vb) çok dikkate alınmamaktadır. Psikiyatri raporlarıda süreklilik arz eden patolojilerin yer alması gerekir.

c. Bedensel Engel Durumu; Bedensel engellilere insani nedenlerden ötürü, engel oranına göre DUBLIN uygulaması yapılmayabilmektedir.

d. Kronik Rahatızlıklar; İleri derece kronik rahatsızlıklarınız varsa ve gönderileceğiniz ülkede tedavi imkanından mahrum kalacaksanız bu nedenle DUBLIN uygulanmayabilir.

e. 18 yaşından büyük evlenmemiş genç aile bireyleri, fiziksel yada ruhsal olarak aileye muhtaç olduğu heyet tarafından tespit edilen kişilere de DUBLIN uygulanmayabilir.

Sağlık nedenleriniz ve raporlarınız inandırıcı bulunmadığı takdirde hakkınızda DUBLIN uygulanabilmektedir.

Can Güvenliği Gerekçeleri

Kendi ülkenizde “Arananlar Listesi”nde veya benzeri durumda iseniz, DUBLIN işletilecek ülke ile kendi ülkeniz arasında iade anlaşması varsa, bu işlemi de delillendirebilirseniz DUBLIN uygulanmayabilir.

Kalış İspatı

DUBLIN ile karşıkarşıya kaldığınızda Polis sizi almaya geldiğinde adreste bulunamadı şeklinde not düşerek size kaçak muamelesi yapabilmekte ve bundan dolayı 18 ay kuralı devreye girebilmektedir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için DUBLIN’e takıldığınızı veya takılacağınızı düşünüyorsanız adresinizde kaldığınıza dair kamp yönetiminden yazı alınız. Hastaneye yada herhangi bir yere gittiğinizde odanızın kapısına gittiğiniz yerin adres, iletişim bilgilerini ve kendi iletişim bilgilerini yazıp telefonunuzla fotoğraflayınız. Kamp yönetimine durumu resmi olarak yazılı bildiriniz. Örneğin polis geldiği gün hastanede olduğunuzu ispat eder ve haberini verirseniz kaçak duruma düşmeyeceksiniz demektir.

Avukat Yardımı

DUBLIN surecine takıldığınızda işin profesyoneli olan bir avukatla çalışmanız sizin için faydalı olacaktır.

DİKKAT: Teknik olarak 6 ayı doldurmanız gerektiğinden dolayı avukatlar bazen normal dava dosyası gibi ivedilikle cevap verilmesi talebinde bukunabilmektedirler. Bu uzatmanız gereken süreci aksi yönde hataen kısaltmaktadır. Bu hususa dikkat edilmesi gerekir.

Aile Üyeleri ve DUBLIN

 1. Aile Çoğunluğu; Aile bireylerinden sayıca çok olan taraf bir ülkeye iltica ettiyse ve o ülkede iltica işlemlerinin yapılmasına karar verildiyse (DUBLIN düştüyse) daha sonra o ülkeye gelecek olan aile üyelerine DUBLIN uygulanmayacaktır.
 2. Aile Bireyleri Sayıca Eşitse ve farklı Schengen ülkelerinde iseler; Aile büyüğünün olduğu ülke DUBLIN’den sorumlu olacaktır. Ancak aile bireylerinin küçük olduğu tarafta DUBLIN düşmüş ise aile büyükleri de küçüklerin yanına gönderilebilirler.
 3. Aile Büyüğü’nün DUBLIN’i düştü ise, diğer aile üyeleri aile büyüğünün yanına gönderilir.

Not: Aile çoğunluğundan endişe edilen durumlarda önce çocuklar iltica eden aile büyüğüne bağlanmalı aile çoğunluğu sağlandığından dolayı ve çocuklara DUBLIN uygulanmayacağından dolayı diğer bireyler başvurduğunda DUBLIN uygulanmaz. Bu gibi durumlarda 6 aylık süre değil aile bireylerinden herhangi birinin DUBLIN sürecinin düşmesi beklenir. Daha sonra diğer aile bireyleri iltaca başvurusu yaptığında DUBLIN uygulanmayacak demektir.

Not: Kanun ve Mevzuatlar Sürekli güncelleniğinden dolayı konun güncelliği ile ilgili bir avukata danışınız.

Lutfen yaşadığınız sorun ve tecrübeleri bizlerle paylaşırsanız, sayenizde okuyucularımıza bir çözüm olma çabalarımızı sürdürebiliriz.

Benzer İçerikler

Dublin’e Göre Kaçak Geçiş ve Sahte Evrakın Kanuni Durumu

admin

Dublin 3 ve Schengen vize rejimi

admin

Hollanda hakkında sıkça sorulan sorulara Cevaplar

admin

57 yorumlar

Ahmet Nisan 11, 2019 at 7:22 am

Meraba ben urfalıyım Türkiye’de yaşadığım sorunlardan dolayı 2015 ten beri Moldovya ve Ukranya’da yaşıyorum moldovyada polanya konsoluluğundan polanya ticari vize aldım 2 gün polanyada kaldıktan sonra tedavi olmak için almanyaya gitim Almanya’da yabancı şübede 1 aylık daha vize aldım sonra moldovyaya geri döndüm sonra Türkiye’de bir suça ismimin karıştığını duyunca Almanya yabancı şübeden aldığım vizeyle polanya aktarmalı almanyaya geldim bana dublin uygulanırmı ne yapmam lazım iltica konusunda yardımcı olursanız sevinirim

Cevapla
admin Nisan 11, 2019 at 4:48 pm

en son aldığınız Schengen vizesi hangi ülkeye aitse o ülke ilticadan sorumlu olacaktır.

Cevapla
Durmus Ekim 13, 2019 at 8:37 pm

Merhaba ben hirvatistana kacak yollar ile girdim hirvatistanda 2 defa yakalandim ilk inde 7 gun icinde ulkeyi terk verdiler ikincisinde ise karakolda parmak izi alip bizi acik kampa goturduler orada 3 5 gun icinde yetkililer gelip birseyler soracaklar ilticaniz basliyacak dediler ve biz ikinci gun ordan kactik mahkemeye ye falan girmedik suan almanyada iltica etmek istiyoruz aile olarak herkes diyorki 6 ay beklerseniz pamak iziniz siliniyor boyle birsey varmi yada ne yapmamiz gerekiyor ??? Lutfen cevap yazarmisiniz

Cevapla
Esma Ekim 24, 2019 at 10:12 pm

Salam whataapp nomuranı yazabilirsiniz benim sorum vardi kardaşım

Cevapla
Esma Aralık 25, 2019 at 4:39 pm

Selam eleykum ilik oncedin benim parmak izim Slovenia de misti sonra ben norvecke gittim onlar beni Slovenia ye diport ettiler . Ben tekrar kactim simde benim durumum nasil 6ay sonra norvecta tekrar iltica etsem olurmu acil cavap istirorummmm????

Cevapla
Esma Aralık 25, 2019 at 4:46 pm

Selam eleykum ilik oncedin benim parmak izim Slovenia de misti sonra ben norvecke gittim onlar beni Slovenia ye diport ettiler . Ben tekrar kactim simde benim durumum nasil 6ay sonra norvecta tekrar iltica etsem olurmu acil cavap istirorummmm????

Cevapla
Durmus Ekim 3, 2019 at 3:54 pm

Merhaba ben hirvatistana kacak yollar ile girdim hirvatistanda 2 defa yakalandim ilk inde 7 gun icinde ulkeyi terk verdiler ikincisinde ise karakolda parmak izi alip bizi acik kampa goturduler orada 3 5 gun icinde yetkililer gelip birseyler soracaklar ilticaniz basliyacak dediler ve biz ikinci gun ordan kactik mahkemeye ye falan girmedik suan almanyada iltica etmek istiyoruz aile olarak herkes diyorki 6 ay beklerseniz pamak iziniz siliniyor boyle birsey varmi yada ne yapmamiz gerekiyor ???

Cevapla
Aras Nisan 19, 2019 at 2:12 am

Merhaba benim kız arkadasim hollanda vatandaşı. Ancak ben almanyada ilticayim. Kiz arkadasim hamile ve 1 ay sonra dogum yapacak. Ben ise yasal olarak hollandaya giremiyorum. Doğum yaklaştığında hollandaya illagel gitsem cocugumu üstüme kaydetsem oturum alabilirmiyim. Orada yasiyabilirmiyim.
Not: cocugumun annesi hollanda vatandasi..

Cevapla
hüseyin Nisan 20, 2019 at 3:48 am

bir davetiye mektubu ile almanyaya vize aldım. vizem 13.04.2019 da bitti ama almanyada kalmaya devam ettim. iltica başvurumu almanyada yaparsam bana daviyetiye gönderen kişi tüm masrafları üstlenmiş demek oluyormuş. 5 yıl boyunca o davetiye geregi o kişiden devletin bana yapacagı yardımlar isteniyormuş. bu yüzden belçikaya iltica etmeyi planlıyorum. sorum şu vize bitiş tarihimden 13.10.2019 da 6 ay geçmiş olucak. bu tarihten sonra belçikaya almanyada oldugum için burdan geçip iltica edeceğim. dublin uygulanır mı? almanyada kaçak kaldıgımı söylersem beni vize bitişişinden 6 ay geçmiş olsa bile almanyaya geri yollarlar mı? almanyada kaçak kaldıgımı söylemeyip, TR den kaçak yollarla belçikaya geldim desem Almanyaya olaan girişimi ve bidaha çıkmayışımı görürler mi?

Cevapla
editor_dr Nisan 28, 2019 at 12:53 pm Cevapla
Ahmet Temmuz 9, 2019 at 3:28 pm

Sayın editör almanya ya ziyaretçi vizesi ile gelip iltica edecek kişi vize bitiminden 6 ay sonra iltica ederse davetiyeyi gönderenin garantörlüğü kalkiyor mu yada ne zaman ortadan kalkiyor

Cevapla
admin Ocak 15, 2020 at 2:03 pm

Merhabalar, Almanya oturum yasası madde 68 e göre 5 yıl boyunca garantörün garantörlüğü ortadan kalkmaz. İlticanız kabul edilmiş olsa bile paranızı garantörden tahsil ederler.Bu nedenle başka ülkeye iltica etmeniz daha sağlıklı olacaktır.

https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.

Cevapla
Esma Aralık 25, 2019 at 5:33 pm

Selam eleykum ilik oncedin benim parmak izim Slovenia de misti sonra ben norvecke gittim onlar beni Slovenia ye diport ettiler . Ben tekrar kactim simde benim durumum nasil 6ay sonra norvecta tekrar iltica etsem olurmu acil cavap istirorummmm????

Cevapla
Esma Aralık 25, 2019 at 5:33 pm

Selam eleykum ilik oncedin benim parmak izim Slovenia de misti sonra ben norvecke gittim onlar beni Slovenia ye diport ettiler . Ben tekrar kactim simde benim durumum nasil 6ay sonra norvecta tekrar iltica etsem olurmu acil cavap istirorummmm????

Cevapla
Fetih Ocak 4, 2020 at 12:39 am

Merhaba Benim hanim ve kucuk kizim fransaya iltica ettiler. 1 ay gecti. Bizde 3 cocukla beraber atinada kaldik . Hanim fransadan 9 aylik oturum kagidi aldi bize gonderdi bizde atinada 3 aylik surw dolmadan dublin basvurusu yaptuk aile butunlestirme basvurusu. Benim sorum .
1. Bizim evraklar 1 ay gevmesine ragmen halen atinadan fransaya gonderilmemis.neden olabilir. Birde bu evraklarin gonderilme suresi varmi.
2.Ayrica hanim ve kucuk kiz fransada ben ve 3 erkek cocuk atinadayiz sayi atinada cok bu birlesimi etkilermi.
Atinada biz sadece asilyum aldik ama oturum gorusmesi icin bize haziran 1 ine gun verdiler.
Nasil bir yol izleyeleim. Biz atinada kalmak istemiyoruz.yanlislikla butunlestirme atina da olmasin.

Cevapla
admin Ocak 7, 2020 at 6:24 pm

Merhabalar, Eşiniz Fransa’da oturum hakkı elde ettiğinden dolayı aile bütünleştirmeniz çoğunluğa bağşı olmaksızın Fransa’da gerçekleşmesi gerekir. Yunaistan buı süreci 3 ile 8 ay arasında gerçekleştirmektedir. Olay teknik ve nazik olduğundan dolayı sabırla yönetmelisiniz.

https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.

Cevapla
Ahmet Nisan 20, 2019 at 2:11 pm

İtalyaya gemiyle illegal giriş yaparken yakalandım. Parmak izi aldılar.. Buraya iltica etmem gerektiğine dair kağıt verdiler.. İltica etmeden almanyaya geçtim.. Şimdi burda 6 ay kaçak kalırsam İtalya için dublin düşer mi cevap verirseniz sevinirim

Cevapla
editor_dr Nisan 22, 2019 at 9:21 am

Başka bir Schengen ülkesinde parmak izi vermiş iseniz (parmak izi verdiğiniz ülkede kalmaya devam ettiğiniz sürece o ülkenin sorumluluğu 12 ay devam eder, o ülkede 12 ay geçtikten sonra başka bir Schengen ülkesine geçer ve o ülkede 5 ay daha kalırsanız, yani toplam 17 ay sonra hangi ülkedeyseniz ilticanızdan o ülke sorumlu olacaktır); parmak izi alımından sonra ülkeyi terk eder ve başka bir Schengen ülkesine girerseniz, o ülkeye girdiğiniz tarihten itibaren 6 ay sonra başvuruda bulununduğunuzda DUBLIN uygulanmaz (ülkeye 6 ay önce girdiğinizi kanıtlayabildiğiniz durumda geçerlidir).

https://ilticahaberleri.com/6-ay-meselesi-ve-dublin/

Cevapla
Hakan Korkmaz Haziran 5, 2019 at 4:18 pm

Merhaba abi öncelikle bayramınız mübarek olsun ben Hollanda dan sengen vizesi aldığım için lüksemburg iltica etmek istiyorum ama benim sorum şu şimdi türkiye’den hollandaya 1 aylık vize aldım hollanda havaalanından inip kalmadan lüksemburg geçsem iltica edebilirmiyim yoksa lüksemburg a gidersem dublin anlaşması mı yapmış oluyorum veya lüksemburg a gittiğimde pasaport ve vize yırtıp veya kaybetsem lüksemburg iltica ettiğim zaman kaçak yollarla geldim desem inanırlar mı yoksa araştırmalar yapıyorlarmı lütfen mutlaka bir cevap verin iyi akşamlar

Cevapla
editor_dr Haziran 6, 2019 at 7:44 pm

vize bitiş tarihinden itibaren 6 ay boyunca vize veren ülkenin sorumluluğu devam eder. pasaportunuzu yırtsanız dahi vize alırken verdiğiniz parmak izi ile iltica sırasında verdiğiniz parmak izi eşleşecektir. hollanda vizeniz olduğu anlaşılacağından hollandaya gönderilmek istenirsiniz.

Cevapla
Durmus Ekim 13, 2019 at 8:39 pm

Merhaba ben hirvatistana kacak yollar ile girdim hirvatistanda 2 defa yakalandim ilk inde 7 gun icinde ulkeyi terk verdiler ikincisinde ise karakolda parmak izi alip bizi acik kampa goturduler orada 3 5 gun icinde yetkililer gelip birseyler soracaklar ilticaniz basliyacak dediler ve biz ikinci gun ordan kactik mahkemeye ye falan girmedik suan almanyada iltica etmek istiyoruz aile olarak herkes diyorki 6 ay beklerseniz pamak iziniz siliniyor boyle birsey varmi yada ne yapmamiz gerekiyor ??? Lutfen cevap yazarmisiniz

Cevapla
sinan Nisan 24, 2019 at 9:28 pm

Merhaba, 2009’da Leonarda Da Vinci eğitim programı kapsamında iki aylığına Almanya’da bulunmuştum. Bunun dışında o tarihten beri yurtdışına hiç çıkmadım. Şimdi Almanya dışında herhangi bir Dublin imzacısı ülkelerden birine iltica etsem beni Almanya’ya mı gönderecekler, yoksa altı ay kuralından dolayı başvurduğum ülkede mi kalacağım? Teşekkürler…

Cevapla
Ali Eylül 27, 2019 at 1:35 pm

Merhaba ben 14.09.2019 tarihinde hirvatistandan kacak gecerken bizi yakaladilar 1gece karakolda biraktilar parmak izlerimizi aldilar fotograflarmizi cektiler bir suru kagit imzalattilar ondan sonra baska yere goturduler 5 gece hapisanede kaldik bosnaya ormana biraktilar dublin ugulanirmi suanda almanyadayim ne zaman iltica etmeliyim cevap verirseniz sevinirim
5 gece hapisane gibi bir kkalkaldim

Cevapla
Aslan Nisan 30, 2019 at 9:48 pm

Merhaba benim kız arkadasim hollanda vatandaşı. Ancak ben almanyada ilticayim. Kiz arkadasim hamile ve 1 ay sonra dogum yapacak. Ben ise yasal olarak hollandaya giremiyorum. Doğum yaklaştığında hollandaya illagel gitsem cocugumu üstüme kaydetsem oturum alabilirmiyim. Orada yasiyabilirmiyim.
Not: cocugumun annesi hollanda vatandasi..?

Cevapla
editor_dr Mayıs 2, 2019 at 4:35 pm

Eşiniz Almanya’ya gelip sizinle evlilik yapabilir. Evlilik ve çocuk nedeniyle Hollanda’dan oturum alabilirsiniz. illegal geçişiniz oturumunuzu engelleyebilir.

Cevapla
Aslan Mayıs 4, 2019 at 9:55 pm

Ben cocuk tanıtımı yapmam lazim orada cocugun o yuzden gidecegim. Chavez davasi neticesinde oturumu olmayanda hollandada oturum alabiliyormusuz. Ben cocuk uzerinden oturum alacam kiz arkadaşım uzerinden Degil. Benim merak ettigim Cocugum orda olursa beni tekrar almanyaya yollarlarmi. Sonucta cocugu ustume kayıt edecem

Cevapla
editor_dr Mayıs 6, 2019 at 4:35 pm

Çocuk sizin kaydınızda olduğunda ve çocuğunuzdan dolayı oturum aldığınızda sizi Almanya’ya göndermeyeceklerdir.

Cevapla
Tol Mayıs 16, 2019 at 11:43 pm

Merhabalar ben 17.11.2017 tarihinde kacak yollarla almanyaya gelirken slovenyada yakalandim parmak izim alindo ve zorunlu iltica etmem istendi.iltica basvurusu sonrasi hemen almanyaya geldim yaklasik 1 yil gectikten sonra 20.12.2018 tarihinde almanyada iltica talebinde bulundum.Fakat bana slovenyadan kaynakli dublin red‘di geldi ve ben kampima ve mahkemelere cikmadim.Avukatim bana 16 ay daha kacak durumda kalmami söyledi.Bunun bir cözümü varmi almanyaya geldigimi kanitlarsam falan

Cevapla
editor_dr Mayıs 17, 2019 at 11:22 am

Avukatınızın dediği gibi slovenyadaki iltica başvurunuzun üstünden 18 ay geçtikten sonra dublin düşer. 18 ay dolmadan tekrar ilticaya başvurduğunuz için dublin kararı çıkmış. Size verilen en son dublin kararından sonra tekrar 18 aylık süreniz başlamıştır. 18 ay sonunda dublin düşer. Slovenyaya dönüp oturumunuzu alıp iş yoluyla almanyaya da gelebilirsiniz.

Cevapla
Mehmet Mayıs 5, 2019 at 11:48 am

Merhabalar
İngiltere ile ilgili bazı duyumlar aldım ve bu konularla ilgili sorular sormak istiyorum.Bu sorularım mülakatlar ile ilgilidir.
Çevirmen ile ilgili baya problem yaşayan arkadaş olmuş ;
1) Çevirmeni kendimiz seçebiliyor muyuz ( Yani çevirmenimin şu kişi olmasını istiyorum gibi) ?
2 ) Bazı ülkelerde olduğu gibi yanımızda iyi İngilizce bilen bir arkadaşımız veya avukatımız ile mülakata girebiliyor muyuz ?
3 ) Çevirmenin yanlış yaptığını yanlış çevirdiğini düşündüğümüz durumlarda neler yapmalıyız?

Teşekkür ederim. Kolay gelsin.

Cevapla
editor_dr Mayıs 6, 2019 at 4:31 pm

merhaba
1. Çevirmeni göçmen dairesi tahsis ediyor.
2. Yanınızda tercüman yada avukat götürebilirsiniz ancak bu durumu göçmen dairesine öncesinde bilgilendirmek durumundasınız.
3. Mülakat sırasınada tercümanın türkçe veya ingilizce yeterliliğini beğenmediğiniz takdirde raportöre tercüman değişikliği talebinde bulunabilirsiniz. Çünkü mülakattanın sonrasında müdahale etmeniz zorlaşır çünkü mülakat sonunda size tercümeyi okuduğunda altına imza atıyorsunuz ve tercümeyi kabul etmiş oluyorsunuz. Bu gibi olaylarda cesur olunmalı, pısırık davranılmamalı, tercümanı değiştirmek istediğinizi direkt raportöre ifade etmelisiniz.

Cevapla
mehmed Mayıs 20, 2019 at 2:10 am

Hocam öncelikle herkese olan gönüllü yardımınız için teşekkür ederim.Ben Fransa vizesi ile oraya geçip iltica talebinde bulunsam,talebim reddedilirse ;
1-Tekrar başvuru yapabilirmiyim ?
2-Türkiye’ye geri gönderilme riskim var mı ?
3-Farklı bir schengen ülkesine başvuru (Belçika-Almanya vb.) yapabilirmiyim? Aradan belirli bir süre geçmek zorunda mı ?

Cevapla
editor_dr Mayıs 25, 2019 at 1:27 pm

Fransa vizesi bitis tarihinden itibaren 6 ay boyunca fransanin sorumlugu devam eder bu sure zarfinda fransa disinda bir ulkeden basvuru yaparsaniz iltica islemelerinizin sorunlulugu fransada oldugundan fransaya deport edilirsiniz. 6 ay gectikten sonra yaptiginiz basvuruda hangi ulkeye basvurursaniz sorunlulugunuz o ulkede olacaktir.
Bir kere basvuru yapip deport karari aldiktan sonra Fransa disinda Tekrar basvuru yapabilmek icin size bildirlen son kararin uzerinden 18 ay sure gecmesi gerekir ki dublin sorumlulugu dussun.

Cevapla
Özgür Haziran 2, 2019 at 9:10 pm

Merhabalar ben şimdi Yunanistan Vizesiyle, Yunanistan a gittikten sonra Almanya ya gitsem burada iltica talebinde bulunmam durumunda Dublin kuralı işer mi yoksa Almanya da iltica etme hakkı kazanmış olur muyum ?

Cevapla
editor_dr Haziran 6, 2019 at 7:50 pm

Normal şartlarda vize veren ülke vize bitiş tarihinden itibaren 6 ay daha sorumludur. Ancak Dublin konusunda bu güne kadar yunanistan’a karşı bir göz yumma politikası izlenmektedir. Dublin sorumluluğu nedeniyle Yunanistan’a gönderilmesi gerektiği halde gönderilen örnek bilmiyoruz.

Cevapla
Erkan Haziran 15, 2019 at 11:54 pm

Merhaba.
Ben hollanda vizesi ile almanyaya geldim fakat yolculuğum otobüs ile oldu geçtigim ülkelerde pasaportumda damgalar vuruldu ve direk olarak almanyaya geldim vizem biteli 4 ay oldu ve henüz iltica etmedim sizce nasıl bir yol izlemeliyim almanyada iltica etmek istiyorum.

Cevapla
editor_dr Haziran 16, 2019 at 4:01 pm

Bir Schengen ülkesinden vize aldığınızda vize süresinde ve Vize bitiş tarihinden itibaren 6 ay süre daha vize veren ülkenin sorumluluğu devam eder. 6 ay bitiminden itibaren vize veren ülkenin sorumluluğu ortadan kalkar. 6 ay dolduktan sonra başvuru yaptığınızda başvurduğunuz ülke ilticanızdan sorumlu olacaktır.

Cevapla
Kenan Haziran 17, 2019 at 7:04 pm

merhabalar, bir arkadasim almanyaya gitmeye calisirken romanyada yakalandi sinir polisi tarafindan parmak izi alindi ama iltica basvurusu yapmadan romanyadan ayrildi ve almanyaya gecmeyi basardi sinir polisinin aldigi parmak izi dublin sisteminde görünürmü. tesekkür ederim…

Cevapla
Davut Haziran 18, 2019 at 1:02 pm

Selam
Diyelim kisi Avrupada A ulkesinden butun surecleri tamamladi red ustune red aldi gocmen dairesi mahkeme vs hepsinden red aldi. Bu kisi daha sonra baska bir Avrupa ulkesinde iltica etmek icin ne kadar sure beklemeli dubline takilmamak adina

Cevapla
Ali Temmuz 25, 2019 at 12:17 pm

? Abi merhaba bir sorum var. Ben Danimarkada iltica yapdim2017 ci yilda. 2yilim tamam oldu ben intervyudan negativ aldim.mahkemeni beklemedim stop yaptim geri dondum Azebaycana. 3ay 10gun Azerbaycanda kaldim. Sonra 6aylik latviya vizesi aldim avrupaya girdim. Vizenin bitme tarihinden 6ay kecse ben isvecde iltica yapsam. Beni Danimarkaya ve ya Latviyaya geri gondere bilirlermi? Tesekkurler

Cevapla
editor_dr Ağustos 8, 2019 at 2:57 pm

vize bitiş tarihinden 6 ay geçtikten sonra başvuru yaparsanız sorumluluk başvuru yaptığınız ülkede olacaktır. bu durumda sizi göndermezler

Cevapla
Durmus Ekim 13, 2019 at 8:53 pm

Merhaba ben hirvatistana kacak yollar ile girdim hirvatistanda 2 defa yakalandim ilk inde 7 gun icinde ulkeyi terk verdiler ikincisinde ise karakolda parmak izi alip bizi acik kampa goturduler orada 3 5 gun icinde yetkililer gelip birseyler soracaklar ilticaniz basliyacak dediler ve biz ikinci gun ordan kactik mahkemeye ye falan girmedik suan almanyada iltica etmek istiyoruz aile olarak herkes diyorki 6 ay beklerseniz pamak iziniz siliniyor boyle birsey varmi yada ne yapmamiz gerekiyor ???

Cevapla
Mühendis Aralık 21, 2019 at 5:38 pm

hocam benım de hırvatta parmak ızım alındı . 6 ay proseduru sadece vızelıler ıcın gecerlı. parmak ızının dusmesı ıcın 18 ay saklanman lazım . ben parmak ızı verdıkten 7 ay sonra ıltıcaya gıttım cıktı parmak ızım uzerınede dıport aldım.sen ıltıcadan kurtulmussun bana kapalı kampta ıltıca yaptırdılar buraya geldıkten sonrada negatıf verdıler ona ragmen hırvat ıstıyor benı gonderecekler. cozum ne senın ıcın ya 18 ay saklanacan ıkıncısı ıse 3 ay dublın dısı bı ulkede kaldıgını kanıtlayacan.

Cevapla
Esma Aralık 25, 2019 at 5:43 pm

Selam eleykum ilik oncedin benim parmak izim Slovenia de misti sonra ben norvecke gittim onlar beni Slovenia ye diport ettiler . Ben tekrar kactim simde benim durumum nasil 6ay sonra norvecta tekrar iltica etsem olurmu acil cavap istirorummmm????

Cevapla
Mehmet Eylül 27, 2019 at 6:26 pm

Merhaba ben hirvatistanya parmak izi verdim alyans almanyadayım Türkiye’ye gidemiyorum cezam var 4 buçuk ay oldu daha almanyadayım ıltıca ettım dublene takıldım çocuğum da 2 ay olacak Almanya’da burda doğacak acaba ne yapabılırım bu konu hakkında yardımcı olursanız sevınırım

Cevapla
Noname Ekim 8, 2019 at 9:45 am

Merhaba
Güvenli bölgeler konusunda kafama karıştıran noktalar var. Mesela atıyorum brezilyayı, Arjantin’i ziyaret ettikten sonra ülkemize dönsek sonra işte atıyorum 2 hafta sonra direkt iltica edeceğimiz ülkenin Havalimanına girsek 2 hafta önce şu ülkeye gittin tekrar oraya git derler mi?

Schengen vizesine 6 ay
Oturum izninde 2 yıl
Bu tarz vizesiz ülkelerde zaman aşımı ne zaman acaba?

Cevapla
Ömer Ekim 29, 2019 at 6:48 pm

Mrb ben Schengen vizesiyle viyanaya geçtim hava alanında parmak izi verip parise geçtim bu durumda 6’mı 12 aymı yoksa 18 aymı beklemeliyim cvp verebilirseniz çok sevinirim ricam

Cevapla
admin Ocak 16, 2020 at 3:13 pm

MErhabalar, vize ve parmak izi varsa önce vize süresi geçerlidir. Vize süresi bitip üzerinden 6 ay geçmsi gerekir ki dublin işlemesin..

https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.
Site üzerinden aylık olarak sorulara cevap vermekteyiz. Twitter ve youtube üzerinden günlük cevap verilmektedir.

Cevapla
Osman Kasım 2, 2019 at 6:21 am

Benim sorum neden yayınlanmıyor olabilir?

Merhaba. Almanya’da kamptayım. Yunanistan üzerinden geldim dublinim var.

1. Eşim ve çocuğum şuan Almanya’ya ya da Yunanistan’a vize alamıyor. Bu kapsamda İspanya’ya vize alıp direk yanıma gelseler eşim ve çocuğumu deport ederler ve benide onların yanına gönderirler diye biliyorum. Doğru mu?

2. Ben burada oturum alsam. Eşim ve çocuğum hangi şengen ülkesinden gelirse gelsin benim yanımda kalırlar. Onları deport etmezler diye biliyorum. Doğru mu?

3. En önemli sorum. Ben oturum almadım. Dublinim de düştü diyelim. Ailem herhangi bir Şengen ülkesinden vize alıp direk yanıma gelirse vize aldığı ülkeye deport olur mu? Yoksa dublinim düştüğünden dolayı beni oturum almış gibi görürler ve yanımda kalırlar mi? Yaş olarak en büyük benim. Ayrıca vereceğiniz cevap hangi maddeye dayanıyor. Teşekkürler.

Cevapla
Umut Kasım 19, 2019 at 10:42 am

Merhabalar gönüllü verdiğiniz hizmetten dolayı teşekkür ediyorum şimdiden. Fransa ya iltica etmek istiyorum

Sorum şu şekilde Legal olarak 1 aylık Fransa vizesi aldım
Tur programı ile geldiğim için ilk durak Belçika havaalanıydı. Burada parmak izimi aldılar.
Fransa ya iltica sürecim nasıl olmalı?

Cevapla
Hasan Aralık 19, 2019 at 12:39 am

Merhabalar;adim hasan afrika ulkesindeyim sorum su:sahsimin 17.9.2020 ye kadar ankara antlasmasindan dolayi ingilterede oturumum var,toplam 5 kisilik bir aileyiz tum aile fertlerininde 2020 araliga kadarda fransa vizelerimiz var.pasaportum 2020 sonu bitiyor,ailecek ingiltereye iltica dusunuyoruz,fransaya gelip ordan afrikaya donuste ingilterede iltica etsek Dublin acisindan durum nasil olur,yada tavsiye edeceginiz bir yontem rica ediyorum,iyi calismalar dilerim
Simdiden tesekkurler

Cevapla
hamdi Aralık 22, 2019 at 10:48 pm

Merhabalar Sayin Admin,

Ben ailem ile birlikte Şubat 2019 tarihinde Almanya ya iltica talebinde bulundum. Almanya ya yasal bir vize ile ( Fransa Vizesi ) ile geldim. Vize bitiş tarihim ise 21.01.2019 tarihiydi. Ilk yol mülaktimizda mart ayi içersinde 2.ana mulakatimiz ise mayıs ayında gerçekleştirdik ve sonrasında sırasıyla 2, transferimiz ve ardından da 3.transfer olarak bir eve transferimiz gerçekleşti. Suan bize sundukları bu evde yasamkatayiz. ve sozialamt bagliyiz. Mulakatlarimiz esnasında da Fransa vizesi ile almanyaya geldigimizi acikca ifade ettik ancak suana kadar bize dublin ile ilgili bir bildiri yada uygulama gerçekleştirilmedi. En son mevcutta olan gecici oturumumuzda 6 aylık olarak uzatıldı. Sormak istediğim suana adar hiç bir sonucun gelmemesi iltica surecinde normal bir durum mudur ? ve ayrıca bu zamandan sonra dublin uygulanma ihtimali varmidir yasal olarak ? Cevaplarsaniz cok mutlu olurum.

Saygılarımla.

Cevapla
Elif Bulut Aralık 22, 2019 at 11:05 pm

Merhaba, benim eşim de ingilterede ilticaya başvurdu, ben yunanistandan dublin başvurusu yaptım ve onaylandı ingiltere tarafından. Yunanistan’ın bana bilet alıp beni yollamasını beklicem. Ancak 3 ve 7 yaşında olan çocuklarım da babalarıyla beraber oldukları için küçük çocuğum benden uzak olması sebebiyle bazı sorunlar yaşıyor, bana ciddi ihtiyacı var. Sürecin kısalması için kendim bilet alma talebinde bulunabiliyor muyum, yasal olarak böyle bir hakkım var mı? Teşekkür ederim…

Cevapla
admin Ocak 7, 2020 at 8:10 pm

Merhabalar, evet kendi biletinizi satın almayı teklif edebilirsiniz, ya da bir arkadaşınızın sponsor olacağını belirtebilirsiniz.

https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.

Cevapla
Yusuf bla Bla Ocak 2, 2020 at 12:18 am

Bu dediğiniz şey malta için de geçerli mi. Şimdi ben Yunanistan’a iltica ettim. Buradan malta yoluyla hollandaya geçmek istiyorum. Bir aksilik olur da maltada yakalanırsam maltaya iltica etmek zorunda kalır mıyım

Cevapla
admin Ocak 7, 2020 at 6:39 pm

Malta ülkeside dubline dahildir ve bütün anlaşmalar sözleşmeler orası içinde geçerlidir.

https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.

Cevapla
hamdi Ocak 26, 2020 at 3:48 pm

Merhabalar Sayin Admin,

Ben ailem ile birlikte Şubat 2019 tarihinde Almanya ya iltica talebinde bulundum. Almanya ya yasal bir vize ile ( Fransa Vizesi ) ile geldim. Vize bitiş tarihim ise 21.01.2019 tarihiydi. Ilk yol mülaktimizda mart ayi içersinde 2.ana mulakatimiz ise mayıs ayında gerçekleştirdik ve sonrasında sırasıyla 2, transferimiz ve ardından da 3.transfer olarak bir eve transferimiz gerçekleşti. Suan bize sundukları bu evde yasamkatayiz. ve sozialamt bagliyiz. Mulakatlarimiz esnasında da Fransa vizesi ile almanyaya geldigimizi acikca ifade ettik ancak suana kadar bize dublin ile ilgili bir bildiri yada uygulama gerçekleştirilmedi. En son mevcutta olan gecici oturumumuzda 6 aylık olarak uzatıldı. Sormak istediğim suana adar hiç bir sonucun gelmemesi iltica surecinde normal bir durum mudur ? ve ayrıca bu zamandan sonra dublin uygulanma ihtimali varmidir yasal olarak ? Cevaplarsaniz cok mutlu olurum.

Saygılarımla.

Cevapla

YORUM YAP


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/ilticaha/public_html/wp-includes/functions.php on line 4757