Cuma, Aralık 4, 2020

Dublin Yol haritası

Göz atınız!

Avusturya’nın Mültecilere Sağladığı Sosyal Yardımlar

1- İlk iltica müracaatında toplama kampında kalan herkese aylık 40 Euro nakit veriyor. Giyim ve yiyecek, barınma, sabun, diş macunu...

BAMF Kararına İtiraz ve Şikayet Dilekçesi

Bu yazıda Almanya’da ilticaya başvurmuş bir takipçimizin, Federal Göçmen ve Mülteci Dairesinin verdiği red kararıyla ilgili itiraz ve şikayet...

Beyaz sandalyelerde ölüme “Artık yeter!” diyoruz

Berlin, Paris, Zürih, Malmö ve Bükreş gibi Avrupa'nın büyük şehirlerinde dün "Beyaz Sandalyede Ölüm" eylemleri düzenlendi. Adalet ve Kalkınma...

HABER ANALİZ: ALMANYA’NIN AZERBAYCAN’DAKİ HİZMET HAREKETİ HAKKINDA BİLGİ NOTU

Erdoğan’ın, 15 Temmuz 2016 tarihindeki darbe kalkışmasından Hizmet Hareketi’ni sorumlu tutması ve Hizmet Hareketi’ni yok edilmesi gereken bir düşman...

Savcılık Gizlilik Kararlarının Nedenleri – CMK 153

Mülteci adayları mülakatlar esnasında, adli, idari ve siyasi soruşturma ve kovuşturma dosyalarına ulaşamadıklarını ve savcılık gizlilik kararı bulunduğunu ifade...
- Advertisement -

Dublin nedir?
28 AB ülkesinin kendi aralarında iltica edenlerin hak ve yükümlülüklerinin belirlendiği ve iltica edenlerin hangi AB ülkesinde iltica işlemlerinin devam etmesiyle alakalı sorumluluk, yetki anlaşmasıdır.Bundan dolayı herhangi bir Schengen Ülkesine iltica eden bir mülteci ve sığınmacı belgeli ya da belgesiz hangi güzergahtan gelip hangi AB ülkesine sığındı ise yapılan yol mülakatı ile iltica işlemlerinin hangi Schengen ülkesinde devam etmesi gerektiğinin belirlendiği bir anlaşmadır. Şuan iltica işlemlerinde Dublin III anlaşması yapılmaktadır.

Vize, Oturuma göre Dublin uygulanma koşulları;
• Başvuru yapılan AB ülkesi ile vize alınan AB ülkesi farklı ise vize veren AB ülkesi iltica işlemlerinden sorumludur. Başvuru yapılan ülke bu durumda Dublin’i işletip vize veren AB ülkesine gönderebilir. Örneğin; Hollanda vizesi aldınız ancak Fransaya iltica ettiniz; Fransa iltica dairesi yol mülakatında Hollanda vizesiyle geldiğinizi tesbit ettiği takdirde iltica işlemlerinden Hollanda’nın sorumluğunu size tebliğ edip iltica sürecinin Holanda’da yürütülmesi yönünde Dublin kararını uygulayabilir.
• Başvuru yapılan AB ülkesi ile Oturum izni alınan AB ülkesi farklı ise oturum izni veren AB ülkesi sorumludur. Başvuru yapılan AB ülkesi bu durumda Dublin’i işletip oturum veren AB ülkesine gönderebilir. Örneğin; Polonya’da oturum aldınız ancak Belçika’ya iltica ettiniz; Belçika iltica dairesi yol mülakatında Polonya’da oturumunuzun olduğunu tespit ettiği takdirde iltica işlemlerinden Polonya’nın sorumluğunu size tebliğ edip iltica sürecinin Polonya’da yürütülmesi yönünde Dublin kararını uygulayabilir.
• Şayet iki farklı Şengen vizeniz varsa; bitiş süresi hangisinin sonra ise Dublin o ülkeye uygulanır. Örneğin; Macar Şengeniniz 29 Mayıs 2018 bitiyor, İsviçre vizeniz de 29 Mayıs 2018’de bitiyor olması halinde ve Almanya’ya iltica ettiyseniz Almanya Dublin’i İsviçre’ye uygulayabilir.
• Şayet iki farklı Şengen ülkesinde oturumunuz varsa; İspanya, Litvanya oturumun bitiş süresi hangisinin sonra ise Dublin o ülkeye uygulanır. Örneğin; İspanya oturumunuz 29 Mayıs 2018 bitiyor, Litvanya oturumunuz da 29 Haziran 2018’de bitiyor olması halinde ve Brüksel’e iltica başvurusu yapmış iseniz Brüksel Dublin’i Litvanya’ya uygulayabilir.
• Farklı AB ülkelerinde hem vize hem oturum sahibi olmanız halinde ikisinden hangisinin bitiş süresi sonra ise Dublin o ülkeye uygulanır. Örneğin; 3 yıllık Portekiz oturumunuz 1 yıllık da Slovakya vizeniz var ve Avusturya’ya iltica ettiyseniz Avusturya Dublin’i Portekiz’e uygulayabilir.
• Başka bir şengen ülkesinden geçerli ya da süresi geçmiş vize, oturum, duldung olması halinde;
a) Vize, oturum, duldung belgeleri ve yeterli süresi varsa bu takdirde vizeyi, oturumu, duldungu veren ülke iltica işlemlerinden sorumludur; bu ülkeye Dublin uygulanabilir.
b) Şayet vizesinin bitiş tarihinde itibaren 6 ay ve daha fazla süre geçmiş ise; oturum ve duldung belgelerinin bitiş tarihinin üzerinden 2 sene geçmiş ise bu takdirde dublin düşer; iltica yapılan ülke sorumdur.

Hususi Resmi pasaporta sahip olanların (Yeşil, Siyah, Gri, kırmızı) Dublin Şartları;
• Hususi Resmi pasaporta sahip olanlar (Yeşil, Siyah, Gri, kırmızı) Şengen dışından ilk ayak bastığı ülkenin vizesini almış hükmü uygulanır. Bundan dolayı iltica etmek istedikleri ülkeye Şengen dışından direkt gelmelidirler. Aksi takdirde Dublin uygulamasına maruz kalabilirler.
Örnek1; Yeşil pasaportuyla önce Polonya’ya gelip daha sonradan da Almanya’ya girip iltica etti ise Almanya Dublin’i Polonya’ya uygulayabilir.
Örnek2; Şengen ülkesi olmayan Ukrayna’dan direkt Almanya’ya uçar ise ve ilk giriş yaptığı yer Almanya ise iltica işlemleri Almanya’da devam eder ve Dublin uygulanmaz.
Örnek3; Hususi pasaportla Finlandiya’dan oturum aldı ise daha sonra gelip İtalya’ya iltica etti ise İtalya hususi pasaportlulara Dublin’i Finlandiya’ya yönelik uygulayabilir.
• Hususi pasaportluların herhangi bir şengen ülkesinde oturumu varsa ve başka bir şengen ülkesine iltica etmiş ise bundan dolayı iltica işlemlerinde hususi pasaportlular için de oturumu vereb şengen ülkesi sorumludur, o ülkeye Dublin uygulanabilir. Bundan dolayı iltica etmek isteyen hususi pasaportlular oturum almak yerien iltica etmek istedikleri şengen dışından direkt gelmelidirler.
Bu makaledeki diğer tüm maddeler hususi pasaportlular için de geçerlidir.

Çocuk ve ailelerde Dublin uygulaması koşulları
• Aile bireylerinde birden fazla farklı vize veya oturum olması halinde;
1-Aile bireylerinden iki farklı Schengen vizesi mevcut ise aile bireylerinin çoğunluğunun olduğu ülke sorumludur. Örneğin: Anne ve iki çocuk Slovenya vizesine sahipse baba Avusturya vizesine sahipse Avusturya aile çoğunluğuna bakarak Dublin’i Slovenya’ya uygulayabilir.
2-Ancak Baba Avusturya vizesine sahip olduğu halde şayet Slovenya vizesine sahip olan iki çocuk Baba ile birlikte iltica ederse, ya da babanın iltica dosyasına dahil olursa; anne ise kabul aşamasından sonra dahil olursa Dublin işlemez. Çocuklar bakıma muhtaç olduğundan dolayı burada Dublin işlemeyecektir. Anne ise Babanın dosyasına kabul verildikten sonra aileye dahil olacaktır.
• Aile içerisinde eşit sayıda İki farklı Schengen varsa aile büyüğünün vizesinin ait olduğu ülke sorumludur kriteri göz önünde bulundurulmaktadır.
• Başvurucu çocuk ise, vasisi yanında ise iltica başvurusu yapılan ülke sorumludur.
• Başvuru yapan çocuk bir şengen ülkesinde ve ailesi ya da vasisi başka bir şengen ülkesinde ise iltica işlemlerinden ailenin/vasinini bulunduğu şengen ülkesi sorumludur.
• Şayet çocuk tek başına bir şengen ülkesinde iltica etmiş ise ve ailesi yanında veya şengen bölgesi içinde değilse çocuğun iltica işlemlerinden başvuru yaptığı ülke sorumludur.
• İltica başvurusu yapan kişinin eşi ya da çocukları başka bir şengen ülkesi içinde iltica başvurusu yapmış ya da mülteci, sığınmacı statüsü almış ise ve kendisi istemesi halinde eşi ve çocuklarının olduğu şengen ülkesine Dublin uygulanabilir.

Geliş yolları ve geliş süresine göre Dublin uygulaması
• İllegal bir şekilde şengen bölgesine ilk iltica başvurusundan 12 aydan az bir süre önce girmiş ise; Referans: Dublin III madde 10(1)
a) sınırı geçtiği ülke belli (iltica etmiş, parmak izi vermiş, ismine belge kaydedilmiş) ise ve farklı bir şengen ülkesine iltica ettiyse bu takdirde Dublin sınırı geçtiği şengen ülkesine uygulanabilir.
b) Sınırı geçtiği ülke belli değilse ve farklı bir şengen ülkesine iltica ettiyse;
i) Bu takdirde iltica ettiği ülke ve geliş yolları da belli değilse iltica başvurusu yaptığı ülke sorumludur; Dublin uygulanmayacaktır. Referans: Dublin III madde 10(2)
ii) Herhangi bir şengen ülkesinden 5 aydan fazla süreli oturumu olması halinde oturumu veren ülke Dublin gereği iltica işlemlerinden sorumludur. Referans: Dublin III madde 10(2)
• İllegal bir şekilde şengen bölgesine ilk iltica başvurusundan 12 aydan fazla bir süre önce girmiş ise;
a) Herhangi bir şengen ülkesinden 5 aydan fazla süreli oturumu olması halinde bu oturumu veren ülke iltica işlemlerinden sorumludur. Referans: Dublin III madde 10(2)
b) Herhangi bir şengen ülkesinden oturumu olmaması ya da 5 aydan az süreli olması halinde iltica başvurusu yaptığı ülke sorumludur. Referans: Dublin III madde 10(2)
• İltica ettiği ülkeye şayet vizesiz girmiş ise ya da vizesiz girmesine müsaade edilmiş ise;
a) Başvuru yaptığı ülkede iltica başvurusu yapması yasak ise vizesiz girişine müsaade eden ülke tesbit edildiği takdirde sorumludur. Referans: Dublin III madde 11(1)
b) Başvuru yaptığı ülkede iltica başvurusu yapması yasak değilse başvuru yaptığı ülke iltica işlemlerinden sorumludur. Referans: Dublin III madde 11(2)
• Herhangi bir şengen ülkesi vizesi yoksa ve transit bölgede iltica başvurusu yamış ise bu takdirde iltica ettiği ülke sorumludur. Referans: Dublin III madde 12-13

Lütfen yorum kısmına görüş, öneri ve tecrübelerinizi paylaşmanızı rica ederiz.

- Advertisement -

335 YORUMLAR

 1. Merhaba
  Biz 9günlük Fransa sayahat vizası aldık.ama Holladaya iltica etmek istiyoruz.
  1.Direk Paristen giriş yapıp.karayol ile hollandaya varıp ossportsuz başvuruş yaparsam.
  2.Yada Hollanda üzerinden aktarmalı üçak bilet alıp. havalanda passport yok ederek başvurmak.
  en onemli sorun viza alırken viza merkezine verilmış olan parmak izin tesbıt edilir mi ? bundan Dublin uygulunurmu?yada başka oneriniz varmı?

 2. Merhaba kaçak yollarla Almanya’ya gitmiş biri yolda Romanya’da yakalandı ve parmak izin alındı. Ardından tekrar Almanya’ya kaçak gitti ve Almanya Dublinden dolayı Romanya’ya gönderdi. Romanya da yapılan iltica başvurusunu reddettiğinde tekrar Almanya’ya ya da Avrupa ülkesine başvuru yapılabilir mi?

   • Mrb,2013 yilinda avusturyaya iltica ettim.iltica sonucum belli olana kadar bana, sezonluk calisma izni verdiler. burda evlendim,esim türk vatandasi.vizeye basvurduk esimle rot weis rot plus diye kart.calisma ve oturma izni olan kart.bu sürecte mahkeme iltica talebimi ret etti.itiraz ettim,ama kabul olmadi.suan polis beni ariyor.esimde hamile 3 ay sonra dogum yapacak.avukatimizda Mail yolladi polislige.ama 2 aydan beri cevap alamadik.bu durumda benim burada kalma sansim varmidir. Yardimci olursaniz cevaplarsaniz sevinirim. Tesekürler..

    • Esiniz Türk Vatandasi oldugu icin Oturum yasasi geregi sizi aile birlesimi kapsaminda yanina aldirmak icin islemler yapmasi gerekir; sartlari yerine getirmesi gerekir. Ya da Aile mahkemesine ”aile birliginin dagitilmasi” nedeniyle Dava acabilirsiniz.

   • Merhaba.
    Çok yorum okudum ama Romanya ile ilgili soru görmedim.
    Ben Romanya’ya şirket üzerinden (tır şoförü) vize aldım ama vize alırken parmak izi vermedim otobüsle Romanya’ya geldim hiç kayıt başvuru parmak izi burda da vermedim İsviçre’ye geldim. Basvuracam ama Dublin uygulanır diye başvurmaya çekiniyorum var mı emsali, ne kadar süre bekleyip başvurayim yada hemen basvursam mi?

    Not; romanya 3 aylik vizem 25 aralık 2019’da bitiyor.

 3. !!! Yaklaşık bir sene sonunda başvuru yaptığım Avrupa ülkesinden red aldım, karara itiraz ettim, ancak yine red çıkarsa başka bir schengen ülkesinde başvuruda bulunabilir miyim?
  Bulunduğum ülkede kaçak kalma gibi bir şansım yok çünkü tedavimi aksatamayacağım bir kronik rahatsızlığım var.
  Hususi pasaport sahibiyim, kronik bir rahatsızlığım var. Başvurduğum ülke kimliğimden dolayı zaten çok olumlu yorumda bulunmamıştı. Kronik rahatsızlığımın masraflarının da oldukça fazla olduğunu sosyal yardımdaki görevli iki defa ima etmişti.
  Ülkemde maruz kaldığım yaptırımlarla ilgili raporlarımın olmasına ve gözaltı sonrası çıkış yapmak zorunda kaldığım halde red aldım.

  • Baska bir ülkeye basvuru yapabilirsiniz. Kranik hastaliginizin olmasi eger kendi ülkenizde tedavi imkani size sunulmuyorsa zaten ayri bir iltica gerekcesidir. Ima ettigi sey hukuki degil, Mahkemede yiyi bir avukat ile hakkinizi aramanizi tavsiye ederim. Kararinizin gerekcelerini ve mülakatinizi bilmeden neden red verildigini bilemeyiz. Bir avukata hem mülakat tutanagini hem, karar belgesini gösterip neden red verdiklerini ögrenebilirsiniz. Bunu yapmaniz itiraz davasinda hangi gerekceleri düsürmeniz gerektigi icin de önemlidir, iyi bir avukatla beraber red kararini hukuki olarak iyi analiz etmelisiniz. Bazi avukatlar dosya yogunlugundan standart itiraz gönderebiliyor, avukatiniz iyi olsun.

   • Çok teşekkür ederim. Olası ihtimalleri göz önünde bulundurarak sormak istedim. Umarım her şey yolunda gider ve yeni bir mağduriyet yaşamam.

    İtiraz kararı da red çıkarsa başka bir Schengen ülkesinde başvuruda bulunabileceğimi belirtmişsiniz.

    Bunun için beklemem gereken bir süre var mı? Yoksa itiraza ret kararı elime ulaştığında en hızlı şekilde başka bir ülkeye geçiş yapıp (tedavimi de aksatmamak için) gideceğim yeni ülkede yeniden sığınmaya başvuru mu yapabilir miyim?

    Umarım sorumu karmaşık sormuyorumdur. Tahmin edeceğiniz gibi oldukça stresli bir süreç yaşıyorum.

    • Hayir hemen baska bir ülkeye basvuru yapabilirsiniz ama mahkemede kabul karari almak icin iyi bir avukat; iyi bir dosya hazirlamaniz daha iyi olur kanisindayim. Gecmis olsun. Kronik bir rahatsizliginiz varsa ve ülkenizde size tedavi imkani sunulmayacaksa sadece bu bile cok etkili bir iltica sebebidir.

 4. Acikcasi beklemekten biktim. Bulundugum ulkede Turkiyelilerin kabulu cok yuksek yogunluk yok. Bazi kimseler 1 ayda oturum aliyor bense aylardir beklemedeyim!
  Sorum su : Gectigimiz yillarda Elimde pasaport basvurusundan sonra buyukelcilikin bana verilen kimlik bilgileriminde bulundugu resmi resimli belge var. Pasaportumu malum gocmen dairesi aldi! Ben buyukelcilige basvurup kayip calinti nedeniyle yeni bir pasaport cikartmak istiyorum o pasaportla da kanda vizesine basvurup suan bulundugum ulkede iltica sonucumu beklemenin dha iyi olacagini dusunuyorum. Sonucta red yersek elimde kanada vizesiyle gitme planim var. Kisaca B plani.

  Arastirdim konsolosluklar herhangi bir sorusturma yapmadan kayip pasaportlara karsi yeni basaport basvurusunu kabul ediyor sdece kimlik tespiti icin turkiyedeki emniyetle bilgi alisverisi yapiyor ki zaten elimde kimlik belge ve pasaportu aldigim konsololugun vergigi kimlik belgesi var.

  Siz ne dusunuyorsunuz tavsiye eder misniz? simdi kanada vizesine basvursam e-vizeden gocmen dairesindeki pasaportuma ait pdf on yuzlu taranmis kagitla olaki vizme ciktginda kanadadan elimde pasaport olmasi icin elcilge yeni kayip pasaport basvurusu ile yeni pasaportumla kanada elciligine gidilebilmeyim vizemi yapistiririm guvencem olur . ilticam cikmasini boyleiklikle rahatlikla beklerim!????+

  • Iltica ettiginiz zaman seyahat özgürlügünüzde de sorun oluyor. Dediginiz sekilde bir prosedür yok. Kanadaya o sekilde hgitmeniz icin ilticanizi cekmeniz gerekir ya da basvuru yaptiginiz ülkeden izin almaniz gerekir. Normal prosedürde ilerlemenizi tavsiye ederim. Gerekli iyilestirmeler icin ilgili resmi dairelere dilekce yazmanizi tavsiye ederim.

 5. Merhaba ben Yunanistan a iltica ettim ve 2 gun once oturum ile ilgili pozitif karar ciktigiyla ile ilgili belge verildi.ama Henuz kimlik almadim.polis merkezine gitmemi ve oraya Fotoğraf ve Parmak izi birakmami istediler.ben bu islemleri yapmadan Kaçak yollarla almanyaya gecsem ilticami kabul ederlermi dublin uygularlar mi

  • Size Yunan oturumu verdiler Almanya oturumun bitis tarihinden itibaren 2 yil daha Yunanistani sorumlu tutar ama Schenen ülkesinden oturumunuz oldugu icin Almanya’ya oturumunuzu cevirebilirsiniz. Oturum yasasinin ilgili bölümlerine bakmanizi tavsiye ederim. https://ilticahaberleri.com/almanya_ikamet-kanunu_turkce/

 6. Teşekkür ederim.peki Yunanistandan 3 yıl almış olduğum oturumu hemen Almanya’ya taşıma imkanım varmı.yoksa 3 yılı bekleme gibi bir zorunluluğum varmı?oturumu Almanya’ya taşıdığım takdirde Almanya’daki mültecilerin yararlandığı tüm sosyal haklardan(ekonomik yardım-dil eğitimi)yararlanabiliyormuyum

 7. Yani Almanya’da iş bulduğum takdirdemi oturumu Yunanistan’dan Almanya’ya taşıyabiliyorum.tabiki Almanya’daki mülteciler ve onların yararlandığı sosyal haklardan yararlanabilme imkanı var mı buda çok önemli

   • Mehmet mey bu oturum taşıma mevzuu hakkında gelişme VARMI , oturum taşıdıktan sonra Yunanistan ASLYUM merkezi ile bağımız kopuyor mu yoksa örneğin kimliği kaybetsen yine Yunanistan’daki Asilyum merkezimi muhatap , taşıyacağım evraklar hala Yunanistan evraklarımı olacak Alman evraklarımı

 8. Merhaba editör benim sorum şu Hollanda vizesiyle Amsterdama uçakla inip havaalanında parmak izi vermeden kara yoluyla İsviçreye geçerek İsviçrede ilticamı verirsem Dublin prosedürüne takılır mıyım? Bir de ben zaten vizeyi alırken Türkiyedeki Hollanda konsolosluğuna parmak izi veriyorum bu Dublin prosedürüne yol açmaz mı?

  • Pasaportunuzda Hollanda vizesi oldugu icin güclü bir ihtimalle Dublin uygulayabilirler. Parmak izi olmasi halinde pasaportsuz basvuru yapsaniz bile sistemde cikacagi icin yine Dublin uygulayabilirler. Vizenin Dubline etkisi vize bitis tarihinden 6 ay sonra bitmektedir.

   • Mrb.ben hollandaya akraba davetiyesiyle geldim burda kalmak istiyorum dublin için basfuru yapsam bana davetiye gönderen kişiye sıkıntı yaratirlarmii. Bir de kabul edilir mi. .bir soruda turkiyeye donmedenmi yapılacak basfuru bilgilendirirseniz sevinirim

    • Kabul edilmesi tamamen icerikle alakali bir konu. Sizi davet eden aileyi masraflar konusunda mesul tutabilirler. Basvuru Türkiye’ye dönmeden mi yapilir?? derken ne demek istediginizi anlamadim. Sizi davet eden aileyi masraflar konusunda mesul tutarlarsa baska bir ülkeye de basvuru yapabilirsiniz.

 9. İyi günler size 2 sorum olcak.schenen ülkelerinden birinden 3 yıl oturum aldım.bulunduğum ülkeden Kanada’ya gittiğim takdirde (bildiğim kadarıyla Kanada dablin ant dahil değil)Dublin uygularlarmı.bulunduğum ülkenin Kanada konsolosluğundan vize alma şansım olur mu?ikincisi başka bir schenen ülkesine oturumumu taşıdığım takdirde oranın mültecileri ile aynı statüde oluyormuyum.yani para yardımı vs.den yararlanabiliyormuyum.cevap verirseniz çok memnun olucam

  • Kanada ile Dublin antlasmasinin bir baglayiciligi bulunmamaktadir. Elbette basvurdugunuz vize türü icin istenilen kosullari saglamaniz halinde size vize verebilirler. Oturumunuzu baska bir AB ülkesine tasiyabilirsiniz ancak gittiginiz ülkede belli bir süre calismaniz halinde issiz kalirsaniz size sosyal yardim yapiliyor bu da tekrar is bulmaniz icin gecen süre zarfinca. Gittiginz ülkeden oturumunuz olmasi halinde diger yabancilarla hatta o ülkenin vatandaslariyla birkac istisna haric ayni haklariniz olur.

 10. selam size sorum;yegenim ispanyaya vize almis fakat almanyada iltica basvurusunda bulunmus mahkemesi gorulmus,ona vizeyi aldigi ulkeden ancak oturum icin basvurabilecegi soylenmis ve basvurusu red edilmis onu ispanyaya yollamis almanya.ispanyada yetkililerle gorusmus fakat orda kimsesi olmadigi icin kuzenlerinin yanina fransaya gecmis.sorum su yegenimin teyzesi ingilterede okudugum kadariyla dublin anlasmasi kapsaminda ingilterede var acaba ingiltereye hangi yolla basvurabilir,kendi gercek adiylami yoksa sahte bir isimlemi,eger sahte isimle giris yaparsa ispanyada ve almanyada parmak izi vs alinmis ingilterede de butun bunlar gorulur ve o zaman sorun olurmu,?yani kisacasi ingiltereye ne sekilde gidebilir…?lutfen bilgilendiriseniz sevinirim.

  • Yegeniniz 18 yasindan kücükse istedigi ülkeye basvuru yapabilir ama AB icinde onunla ilgilenmeyi yazili olarak kabul eden herhangi bir akrabasi olmasi halinde o ülkeye gönderirler. Bu yazdiklarim yegeninizin 18 yasindan Kücük olmasi halinde gecerli. Eger yegeniniz 18 yasindan büyükse parmak izi alinan ülkelere Dublin uygulanabilir. Vizelerin Dubline etkisi vize bitis tarihinden 6 ay sonra düsmektedir.

   • 6 aydan sonra dublinle etkisi düştü diyelim Almanya’ya ilticaya başvurduğumuz da Almanlar sormaz mı bu 6 ay içinde neredeydin ne içtin ne yedin ?,parayı nereden buldun???

    • iltica durumunda bu tür sorular sorulmaz; iltica normal prosedürün disinda bir sürectir; temel insan haklari ve can güvenligi vb. konular baz alinir. Iltica talebinde olan bir kisi de her ne kadar durumunu baskalarina aciklamak istemese de bunlari göz önünde bulundurmalidir; yasadiginiz sorunlari saklamak, eksik anlatmak ya da hersey tikirinda gitmis gibi bir sunum yapmaniz yanlis anlasilmaniza neden olabilir, Red karari almaniza neden olabilir.

     • Efendim İlticaya başvurulduğu da önce yol ifadesi alınıyor .Yol ifadesi de ne şekilde Almanyaya geldiğinizi anlatiyorsunuz tamam da Almanlar muhakkak sorarlar vize bitiminin 6 ay sonrasında gelip ilticaya başvurdun peki bugüne kadar neredeydin diye sorarlarsa ne cevap vermekte fayda var?

     • Merhaba
      Ben ve eşim 13 Şubat tarihinde Yunanistan’a kaçak girdik.
      Daha sonra eşim kaçak yollarla 3 Nisan tarihinde İsviçre’ye geçti ben ise halen yunanistandayım. 8 Nisan tarihinde ben dosya birleşimine başvurdum.
      İsviçrenin oturumsuz aile birleşimine onay verdiğine dair örneklerimiz birinci ağızdan dinlediğimiz örneklerimiz var.
      Bu konu ile alakalı 3 aylık süreden bahsediliyor. Asilyum merkezine tekrar gittiğimde bana evrakları yunanistana giriş tarihimden itibaren (13 Şubat) 3 ay içinde göndermekle yükümlü olduklarını söylediler.
      Israrla sormama rağmen Yunanistan’a giriş tarihimizden itibaren 3 ay diye yineledi.
      3 aylık süre Yunanistan’a girişten mi yoksa İsviçre’ye ilticadan sonra mı başlar.
      Evrakları halen göndermeyen yetkililere karşı yapabileceğim bir şey var mıdır.
      Teşekkürler

     • Kanunu yanlış anladığınız için bu 3 ay meselesi kafa karışıklığına yol açıyor.
      1. Önce eşinizin dublin sorumluluğu düşmesi gerekir. (eşinizin dublin süreci düştükten sonra aile bütünlemesi hakkı doğar)
      yani isviçre 3 ay içerisinde eşinizi yunanistana göndermek için talepte bulunacak, yunanistan 2 ay içinde cevap vermezse sorumluluğu 6 ay daha devam edecektir (çoğunlukla bu süre beklenmeden dublin düşüyor ancak yasal olarak bu süreleri sonuna kadar kullanarak bekletebilir.). Ancak bu süre içerisinde yunanistan eşinizin gönderilmesini kabul etmediğini de bildirebilir. Bu bütün bu süreçler sonunda eşinizin dublin’i düşer. Dublin düştükten sonra aile bütünlemesi hakkı doğar.
      Yani 3 ay sizin aile bütünlmeniz için geçmesi gereken süre değil eşinizin dublin sorumluluğunun düşmesi için gereken süredir. Dublin düştükten sonra aile bütünlemesi hakkı doğar.

      https://ilticahaberleri.com/6-ay-meselesi-ve-dublin/

      (6 ay hesabı bölümü)

 11. 30 haziranda slovakya da oturum iznim bitecek ve ayrıca yeşil pasaporta sahibim.İltica etmek zorundayım ama slovakyaya basvurmak istemiyorum.30 hazirandan sonra mesela ukrayna dan basvurmak istediğim ülkeye uçsam orada başvurum kabul olur mu?Normal pasaportlular için hem vize hem oturum aynı anda varsa hangisi sonra bitiyorsa o ülke sorumludur yazmış.Ancak yeşil pasaportlular için durum aynı olmuyor bu konuda yardım edebilir misiniz?

  • Oturumun malesef bitis tarihinden sonra 2 yil baglayiciligi var ancak basvuru yaptiginiz ülke kendi insiyatifini kullanip Dublin uygulamayabilir ya da Slovakya oturumunuzu baska bir AB ülkesinde is üzerinden yenileyebilirsiniz. Baska bir ülkeye basvuru yapabilirsiniz, en kötü ihtimal size Dublin uygulanmak istenebilir. Dublin sürecini iyi bir avukatla da asabilirsiniz. Basvuru yaptiginiz ülkede ortalama olarak 6 ay kamp hayatindan sonra normal düzene gecebilir, sosyal haklardan faydalanabilirsiniz. En kötü ihtimal Dublin Kararini mahkemede bozmayi denemeniz gerekir.

 12. iyi gunler ben turkiye disinda baska bir ulkeden almanya vize basvurusundan bulundum red aldim.ama daha sonra polonyadan sengen aldim almanya ya siginmak istiyorum.daha once alamanyadan sengen reddi almamin ve almanyaya sigindigim zaman dublin uygulanmamasi icin bir hayri olur mu.

  • hayir olmaz. Polonya vizesi baz alinacaktir. a- vizelerin dubline etkisi vize sonu tarihinden 6 ay sonra bitiyor. b-Polonya Dublin talebine red verebilir kabul de edebilir; riski var.

 13. Selam
  Shengen vizesi ile Fransa
  Almanya da iltica talebinde bulundum.Fransaya gitmek istemediğim için kendin dava achdım ve kazandım.Shimdi 40 saatlik bir ishim var.Dava bitdiğinden dolayı Almanya devletinin karar vermesi lazım.Oturum ala bilirmiyim?

  • Oturum almaniz dosyanizin icerigiyle alakali sadece, mülakkatta sizin ne anlattiklarinizla alakali. 2. Mülakati olmadiysaniz bu mülakata iyi hazirlanmanizi ve sitedeki mülakatla ilgili makaleleri okumanizi tavsiye ederim.

 14. Merhabaaa iki yıl önce hollanda vizesi ile kara yoluyla gümrükte parmak izi vermeden almanya ya geldim ve şimdi ilticaca başvurusu yaptım sizce başka ülkeye göndermeye hakları var mi?

  • Hollanda vizesinin bitis tarihinin üzerinden 6 ay gectiyse Dubline etkisi yoktur. Baska bir ülkeden parmak izi, vize veya oturumunuz yoksa Dublin uygulanmaz.

 15. İyi günler abi hollanda vizesi aldım ve kara yolu ile direk almanyaya geldim geldim fakat aradan 2 yıl geçti almanyaya iltica başvurusu yaptım herhangi bir sorun çıkarırlar mi yani vize bitiş süresi iki yılı geçti herhangi bi gümrükte de parmak izi vermedim

  • Hollanda vizesinin bitis tarihinin üzerinden 6 ay gectiyse Dubline etkisi yoktur. Baska bir ülkeden parmak izi, vize veya oturumunuz yoksa Dublin uygulanmaz.

 16. slm ben isvicre de iltica ettim red ve ülkeme geri gonderme kararı verdiler simdi almanyaya iltica ettim oblarda dublin uygulayip isvicreye gonderme karari verdi itiraz ettik ona red verdi almanya ne yapmaliyim

 17. Sadece Fransa’da ilticaya başvursam, Fransada oturumun çıkmadığını farz edelim , Fransadaki ilticami öyle bıraksam ve Fransada tanıdığım gilde 6 ay kaldiktan sonra Almanya’ya gecersem beni dublinle Fransa’ya mi geri yollarlar?

  • Elbette, baska bir ülkede iltica talebinde bulunmus olmaniz ve sürecinizin kapanmamis olmasi halinde baska bir ülkeye basvuru yapmaniz halinde sizi iltica ettiginiz ülkeye gönderirler. Ancak Red karari almis olursaniz baska bir ülkeye gidip basvuru yapabilirsiniz.

  • Isvicre, Italya’ya Dublin talebi gönderebilir; Italya bu talebi kabul ederse hakkinizda Dublin uygulanir ancak bu karari mahkemeye verebilirsiniz; dava acabilirsiniz. Bazi yargiclar Italya, Romanya, Bulgaristan, Yunanistan gibi bazi ülkelerdeki iltica sürecinin sistematik kusurlari nedeniyle Dublin kararini iptal ediyorlar. Bu karar genellikle Dublin yasasindaki ”Dublin karari cocgun yüksek menfaatlerine aykiri olmamalidir.” maddesi baz alinarak veriliyor. Ayrica ülkelerin insiyatif kullanma ve Dulbin talebigöndermeme haklari da bulunmaktadir bunun icin Isvicre iltica dairesine bu yönde bir Dilekce yazabilirsiniz.

 18. Merhaba oturum aldığım ülkeden iltica talebimi çekme ihtimalim var mı?çektiğim takdirde yaptırımları ne olur?ve başka bir ülkeye iltica etme şansım var mı?teşekkürler

  • ”Oturum aldigim” derken Kabul aldigim demek istiyorsunuz sanirim. Ilticaniza kabul verilirse ve siz bunu geri cekerseniz cok uzun bir süre o ülkeye basvuru yapamazsiniz; gideceginiz ülkeler dosyaniza ulasmasi durumunda ayni durum gecerli olacaktir. Size kabul veren ülkede kalmak istemiyorsaniz Oturum yasasi maddelerine göre istediginiz ülkeden yeni Oturum almaniz gerekir.

  • Italya sizin icin gönderilen talebi red ederse Dublin uygulanmaz, kabul ederse Isvec Dublin uygulamak isteyecektir. Mahkemeye dava acabilirsiniz ama yasal dayanaginiz zayif olacaktir. Bununla beraber Parmak izi zayif bir Dublin delilidir, üye ülke bununla mesuliyetini kabul etmeyebilir.

 19. Iyi aksamlar.ben Yunanistana iltica ettim.ve ilticam Kabul gordu.3 yil sureyle oturum aldim.ancak buranin maddi destegi ve is bulma olanaklari malum iyi degil.buraya iltica Edip sonucu aciklanmayan bazi Kişiler farkli ulkelere(Almanya Hollanda) gectiklerinde Dublin uygulanmadi.benim baska bir Ülkeye ilticam ve Kabul gorme sansim varmi yoksa oturum verildigi icin direk Dublin mi uygulanir.yada benim icin baska ne tavsiye edersiniz.tesekkurler.

  • Oturumunuz oldugundan dolayi sizi geri göndermeleri cok yüksek ihtimal ancak Is bulma üzerinden baska bir AB ülkesine gidebilirsiniz. Oturum Yasasinin ilgili maddelerini okuyabilirisiniz. Baska ülkedeki tanidiklariniz üzerinden bir is bulmanizi ve oturumunzu o ülkeye aldirmanizi tavsiye ederim. iyi günler.

 20. Mrblar oncelikle emeginize saglik cok yararli site olmus umarim herkes fayda gorur suanki durumum bu finlandiya vizesi ile otobusle istanbuldan cikip almanyaya geldim bazi ulkelerde giris cikis yapildi pasaportuma ve 3 aydir almanyadayim vizem 1 aylikti 2 aydir kacak durumdayim burda 17 yildir burda yasayan henuz suresiz oturumu ve alman vatandasi daha olmamis ve alman vatandasi cocugu olan bi rus bayanla kaliyorim ve 2 aylik hamile cocugum olacak Kismet olursa nasil iltica etsem daha iyi olur ne zaman etsem cevap vermeniz cok iyi olur dusunmekten istahim kesilmis tesekurler simdiden

  • Merhaba,
   Finlandiya vizesinin Dubline etkisinin düsmesi icin bitis tarhinin üzerinden 6 ay gecmis olmasi gerekiyor. Ayni durum pasaportunuza damga vuran AB ülkeleri icin de gecerli. Bunun disinda kabul ya da red, dosyanizin icerigine ve mülakatiniza bagli.
   iyi günler

   • Merhabalar ben italya vizesi ile italyaya geldim oradan da kara yolu ile isvicreye geçtim bunun üzerinden dediginiz gibi 6 ay geçti şuan iltica edersem dublin e takılmıyor muyum ayrıca bazı yerler 2 yıl yada 18 ay diyor bunun 6 ay oldugu nerede yazıyor acaba şimdiden teşekkürler

    • Vizlerin Dubline etkisi vize bitis tarihinden 6 ay sonra biter. Sizin icin Italya’ya talep gönderilse bile Italya vizenin etkisi gectigi icin red edecektir ama tarihleri check ediniz.

 21. Merhabalar ben italyadan vize alarak karayolu ile isvicreye geldim ve dediginiz gibi 6 aylık süreyi geçirdim 8 aydır burada bulunuyorum şuan iltica edersem eğer dublin uygulanmaz mi çünkü 6 ay diyorsunuz ancak 2 yıl diyen de var 18 ay da dublinin içinde bu madde nerede var acaba şimdiden teşekkürler

  • Vizlerin Dubline etkisi vize bitis tarihinden 6 ay sonra biter. Sizin icin Italya’ya talep gönderilse bile Italya vizenin etkisi gectigi icin red edecektir ama tarihleri check ediniz.

   • Pardon tarihleri kontrol ediniz derken neyi kastettiğinizi anlamadım şuan bulunduğum ülkede kaçak bulunuyorum yani iltica edersem vizenin bitiş tarihinin üzerinden 8 ay geçtiği için italya beni almaya reddeder mi? Ayrıca siyasi olarak bir cezam var teşekkürler şimdiden

    • Vize bitiş tarihi üzerinden 6 ay geçerse dublin uygulanmaz. Vize bitiş tarihi üzerinden 6 ay ve daha fazla zaman geçti ise hangi schengen ülkesinde iseniz ilticanız orada değerlendirilir.
     https://ilticahaberleri.com/dublin-iii-turkce-ceviri-tam-metin/

 22. Selam. Ben ailece Macarıstan vizesialdım. Ölkemde Macarıstan büyük elçiliğinde ve Macarıstan Hava limanında parmak izimizi aldılar. Ben Macarıstandan uçakla Norveçe keçsem ve 6 ay bekledikden sonra Norveçte iltica etsem ve pasaport vermesem
  1. onlar benim 6 ay önce Macarıstan vizesi aldığımı göre bilirlermi?
  2. Parmak izimi almakla benim Macarıstan vizesi aldığımı bile bilirlermi?
  3. Eğer bilseler bile dublin uyqulanırmı?
  Təşəkkür ederim

  • Ögrenebilirler ama tek basina parmakizi zayif bir delil. Vize’nin etkisi de bitis tarihinden 6 ay sonra düser. Dolayisiyla önemli olan vizenin etkisinin kalkmis olmasi. Geriye sadece parmakizi kalirsa ve buna binaen hakkinizda Dublin talebi Macaristana gönderilirse Macaristan bunu muhtemelen red edecektir.

 23. Veysel Kara

  Norvecte yasiyorum 5 yildir iltica ettmistim yasalim suan. Norvec Dublin ve 3. guvenli ulke(rusya vs ab disi guvenli ulkeden gelenler kacak ya da vizeli…) cok sert uyguluyor. Bundan bir yil once italya vizesiyle Norvece kacak gelip iltica eden bir kiz arkadasimi ki bizzat tanistim direk italyaya yolladilar. iltica ettikten 8 gun sonra
  Pasaportsuz iltica islemlerini pek ciddiye almiyorlar alsalar bile senin kimligine ulasiyorlar ulastiktan sonra kimlerden nelerden hangi ulkeden vize schengen aldigini cok rahat ogreniyorlar.
  Sen Macar vizesi almissin parmak izi vermissin eurodacta schengen sistemde de vize izin var dolayisiyla dubline takarsin. Bu durumda macaristanin red etme ihtimali yok! red etse bile formaliteden eder kural geregi…Sistemde parmak izi giris cikis tarihleri hangiu ulkeden vize aldigin gecerlilik suresi her sey goruluyor. Bunu pasaport versen de vermesen de cok rahat ogrenirler..

  Norvec iltica konusunda bastaki sag-irkci hukumet hasebiyle cok sert uygulalar yapiyor ozellikle biktirma usandirma amacli surecler cok uzun suruyor. Hizmet hareketinden tanidigim bir dost ellerinde evraklari olmasina ragmen 9.5 aydir iltica kabulu bekliyor soylediklerine gore biraz daha bekleyecekmis. amaclari iltivasini geri ceksin baska ulkeye gitsin mantalitesi…..

  Iltica hususnda ve dublin muhabbetlerinde en mantikli ulke en rahat ulke suan icin Almanya.

  • 1-Yani 6 ay keçmesinin Norveç için bir önemi yokmu?
   2- 7 ay sonra iltica etdiyimde desem ki, ben 7 ay önce Macarıstana geldim, ordan da uçakla Norveçe geçtim ve Norveçte kendi imkanlarımla şu ana kadar yaşadım. Bu zaman beni Macarıstana gönderirlermi, yoksa 6 ay keçdiyi için iltica telebime Norveçte bakmak zorundalar.

   • Sorunuz net olarak anlaşılamadı. Vizeyle mi geldiniz? Eğer vizeyle geldiyseniz vize bitiş tarihi üzerinden 6 ay geçmesi gerekmektedir dublin in düşmesi için.
    https://www.youtube.com/watch?v=io__PwgtRHw

 24. Merhaba Schengen ulkerinden birinde oturum aldim.bulundugum ulkedeki kanada konsoloslugundan herhangi bir nedenden hasbelkader vize alabildigim takdirde kanadaya iltica etmem ve Kabul gorulme sansim nedir acaba?vize suresinin bitimini bekleme gibi zorunluluk var mi tesekkurler

  • İltica etmek için vize süresini bekleme zorunluluğu bulunmamaktadır. Normal yol ile schengen ülkesinden oturum aldıysanız kanadaya gittiğiniz takdirde iltica edebilirsiniz. İlticanızın kabulu ilticaya sebep olan gerekçe ve mağduriyetlerinizle alakalıdır. Bunu isbat ettiğiniz takdirde ilticanız kanada da kabul edilebilir. Ancak schengen ülkesinde iltica ettiyseniz ve iltica üzerinden oturum aldıysanız kanadaya gittiğiniz takdir de neden schengen ülkesinde kalmadınız da buraya geldiniz sorusuna cevap bulmanız gerekmektedir. Örneğin; ülkeye iade anlaşması gibi

 25. merhabalar, bulgaristan’dan vize alarak ocak ayinda yunanistan’a oradan ayni gün almanya’ya geldim. almanya’da havalimaninda sadece bir parpagimdan parmak izimi aldilar. 1 hafta sonra kara yolu ile türkiye’ye döndüm. yeniden ise basladim, geri döndügümü kanitlayabilirim. vizem bitti simdi kacak yollarla direk almanya’ya gidersem dublin uygulanir mi?

 26. Merhaba ben12 şubat 2018 almanya vizesiyle almanya üzerinden fransa ya gelip iltica başvuru mi yaptım alınan parmak izleriyle ilk almanya ya giriş yaptığım çikti bana denilen sen dubline takildin almanyayla irtibata gecicez durumunu değerlendirip cevap verecekler eğer sorumlulugunu uslenirlerse almanya ya gitmen gerekecek şubat ayından buyana bir aylık olarak iki defa geçici oturum verdiler en son nisan ayında 26 temmuza kadar geçerli oturum verdiler bu böyle uzatarak devam mi edicek almanya Ne zaman fransaya kararını bildirir almanya dan herhangi bir cevap gelmediğinden benim irtica sürecinde baslamiyor

  • Sizi yol mülakati yaptiklari tarihten itibaren 6 ay sonra Dublin islemi otomatik olarak düser. Örnegin 1. Mülakata/Yol mülakatina 01.01.2018’de girdiyseniz 01.07.2018 itibariyle Dublin düsmüs olur. Yasaya göre 6 ay icinde Transfer geceklesmis olmasi gerekiyor yoksa iptal.

   • Merhaba dağa önce yazdığım gibi fransaya geldim ama halen sorumlu ülke almanya ve bu sorumlu ülke halen almanyayla ben almanyaya geçiş yapmak istiyorum bu durumda ne yapmam gerekir fransa daki basvurumu geri çekmem gerekiyor mu

   • Ben 28 haziran 2018 de almanyada iltica ettim 5 temmuz da yol ifadesi verdim 9 temmuzda da interview yapildi ama 2 agustosta cevap geldi iltica basvurumu kabul etmediler hirvatistanda parmak izim ciktigi icin dubline takildim ve geri donmem gerektigi soylendi.Mahkemeye basvuru yaptim itirazim 24 agustosta reddedildi.Bugun 7 kasım ve hala gönderilmedim.kacak durumundada değilim şuan ve hastanede yattığım için geri gönderilme yapılamıyor.Dublinin ortadan kalkması için daha ne kadar zaman gecmesi gerekiyor..

    • Merhabalar,
     Eger mahkemeden baska bir evrak gelmez ise 25 Şubat 2019 da dublin düşecektir(legal şekilde kalmak koşulu ile). Kaçarsanız 18 ay sonra Dublin düşecektir. Kilise sığınmasına da bakmanızı tavsiye ederiz

     Saygılarımızla

   • Selam ben şubat ayında hırvatistan da parmak izi vermek zorunda kaldım ama iltica başvurusu yapmadım beni tekrar giriş yaptığım ülkenin sınırına bıraktılar 10 gün sonra tekrar geçmeyi denedim ve şu an almanyadayım burda iltica edersem hırvatistan dakiparmak izi sorun olur mu benim için yani beni hırvatistan a gönderme gibi bir ihtimal var mı!

    • Eğer parmak izinin EURODUCK (AB ortak paramak izi) sisteminde alınmış ise Almanya Hırvatistan ülkesine DUBLIN nedeniyle gönderim yapmaktadır. Parmak izi verdiğiniz tarihden itibaren 6 ay geçtikten sonra başvuru yaparsanız Hırvatistanın sorumluluğu düşmüş olur.
     https://ilticahaberleri.com/6-ay-meselesi-ve-dublin/

 27. Merhaba ben12 şubat 2018 almanya vizesiyle almanya üzerinden fransa ya gelip iltica başvuru mi yaptım alınan parmak izleriyle ilk almanya ya giriş yaptığım çikti bana denilen sen dubline takildin almanyayla irtibata gecicez durumunu değerlendirip cevap verecekler eğer sorumlulugunu uslenirlerse almanya ya gitmen gerekecek şubat ayından buyana bir aylık olarak iki defa geçici oturum verdiler en son nisan ayında 26 temmuza kadar geçerli oturum verdiler bu böyle uzatarak devam mi edicek almanya Ne zaman fransaya kararını bildirir almanya dan herhangi bir cevap gelmediğinden benim irtica sürecinde baslamiyor

  • Sizi yol mülakati yaptiklari tarihten itibaren 6 ay sonra Dublin islemi otomatik olarak düser. Örnegin 1. Mülakata/Yol mülakatina 01.01.2018’de girdiyseniz 01.07.2018 itibariyle Dublin düsmüs olur. Yasaya göre 6 ay icinde Transfer geceklesmis olmasi gerekiyor yoksa iptal.

 28. Meraba ben ailecek Macarıstan vizesiyle Almaniyaya iltica etmək isdiyorum. Dublinim cikarsa Dublinim nsil sildire bilirim. ? Və birde Macarıstan multeci Kabul etmiyor diyorlar olylemi. ?

  • Olabilir ama sadece Parmak izi zayif bir delil; ilgili ülke Hirvatistan kendisinden önce baska bir ülkede de bulunmus olabileceginiz gerekcesi ile Dublin talebini kabul etmemesi daha muhtemeldir.

  • Merhaba benim İtalya da 5 senelik politik korumam var ve su an ben İtalya dan cıkıp Finlandiya geldim burada sebeb gösterdim İtalya dönemem diğe beni yine oraya göndereceklermi ? Önceden teşekkür ederim

 29. Ben turkiyeden ceza evinden kactim 4 yil ceza evinde kaldim daha 4 yilim daha var kactim sun an italyadayim ama iltica ederken gercek adimi ve soyadimi vermedim turk oldugumuda soylemedim adli mahkumum iltica etsem hangi ulkede oturum alma sansim olabilir birde ev alan vatandaslik veren ulkeler var beni kabul ederler mi emailime cevap yazarsaniz sevinirim saygilarlA

  • Hakkinizda hangi suclar nedeniyle hüküm olduguna bakilir. Siyasi suclamalar iltica gerekeceleri icine girer ancak adli suclar iltica kapsami disindadir. Kimlginizi saklamis olmaniz sorun olur örnegin öyle olmadiginiz halde “Kürdüm“ derseniz bunu anlarlar ve iltica talebiniz red olur.

 30. Merhabalar. Ben aktarmali ucusta almanyada inerek iltica ettim. Esim ise Almanya harici schengen ile Almanya’ya geldi. Havalaminaninda tek basima iltica sonrasi, baska bi sehre intikal ederek esimle birlikte basvuruyu surdurduk. Ancak bizi Dublin mulakatina soktular ve sonrasinda dubline girdigimize dair yazi gonderdiler. Bende schengen yok. Esimde var. iki kisiyiz ve benim yasim daha buyuk. Bu vakada dublin duser mi? Ve yapilabilecek birseyler var mi?

  • Ayri zamanlarda ayri basvuru yapmaniz gerekirdi aile olarak birlikte degil sizin yasiniz daha büyükse sizin durumunuz baz almalari gerekir ama Dublin karari cikabilir bir avukat ile kontaktta olmaniz ve gerektiginde avukat araciligiyla Dublin kararina itiraz etmelisiniz.

   • Tesekkurler cevap icin. Ancak ayri ayri basvursaydik esimi schengenden dolayi dubline sokup almanya disina gondermezler miydi? Yani onun sureci benden once karara baglanip deport durumu olamaz miydi ? Dublin karari cikabilirden kastiniz almanya disindaki ab ulkesine gonderilme mi? Cunku malum dubline girdigimize dair yazi geldi. Soz yazi geleli 2 ay oldu hala beklemedeyiz. Su asamada mi avukata basvurmaliyim yoksa deport karari cikarsa mi ?

 31. Merhaba. Macarıstan vizesiyle Norveçe gitsem. Norveçte 6 ay kaçak yaşadıktan sonra iltica etsem ve Norveçte 6 ay kaçak yaşadığımı kendim söylersem kaçak yaşamam benim oturum almama mane olurmu. Yani kara yaşamamı suç olarak kabul ede bilirlermi.
  Teşekkürler

 32. Sayin Veysel Kara

  Ben Norvecteyim 6 yildir. Yasal olarak kesintisiz bir sekilde. Iltica ile kaldim. Norveci iltica sartlarini cok cok iyi biliyorum.
  Yasam konusunda da cok aci tatli tecrube edindim.

  Norvec, Avrupa kitasinda Dubline anlasmasina bagli ulkeler icinde Dublini en sert sekilde uygulayan bir ulkedir. Buna Gocmenlerin takilip kaldigi Italya yunanistanda dahildir. 2016 nisan ayinda tanidigim bir arabistanli sii kiz “italya turist vizesi” ile direk ucakla Norvece geldi bir kac gun hostellerde takilip sonra iltica etti. Kizi Norvec dublin nedeniyle iki hafta icinde karar verdi sonra italyaya deport etti.

  Norvecte 6 ay kacak kalmak neredeyse imkansizla es deger hatta size lojistik saglayacak birileri olsa bile.
  1) cok pahalli bir ulke para dayanmaz zorunlu olarak sokakta da yasamis bir insan olarak iklim malum…sokakta cadirda da gecmez!
  2) her kose basi duraklarda kokartini tisortunun icine atip dolasan sivilden gecilmiyor. Bu siviller ozellikle yabanci esmer tenli kisileri ara sokaklarda kimlik sormakla mesgul…(bu olayi norvecte yasayanlar bilir)
  3)Kacak yasamak oturum almana mani olur mu olmaz mi bilemiyorum. Ama bir ulke sinirlari dahilinde kacak yasamak o ulkeden habersiz bulunmak yasadisi diye biliyorum.Belki cezasi da vardir emin degilim. Muhtemelen iltica ettigin vakit bunu anlarlar ve kac ay kalabildiysen artik kacak o donemi sorgularlar kisaca kriminal bir durum var mi ona takarlar hirsizlik vs…..Epey pinpirikli bir ulke Norvec herseyi kayit altinda tutma kontrol etme huylari var bu seninle benimle alakasi yok genel olarak burada toplum hayati boyle her sey ama her sey devlet gozetiminde devlet bilgisi dahilinde adim atarken bile takipteler(abarttigimi saniyor olabilirsin ama nufusu 5 milyon olan ekonominin toplumsal hayatin devlet eliyle yurudugu bir ulke norvec)Hatta cok karsilatigim bir olgu burada herkes Devletten korkar.
  4)Kacak kalirim kacak 5-6 ay caalirim dersen…Bunu bastan unut!Kacak calisma diye bir olgu yok(burasi almanya hollanda vs degil Bak orlarlarda bulursun kimsenin ruhu duymaz) her sey kayitli zaten isverenlerin odu kopuyor…Hadi buldun diyelim oldu ya…. vallahi yakalnsan isyerini kapatirlar seni de duman ederler…

  Benim sana nacizane dostca tavsiyem macaristandan Almanyaya gitmek olur. Norvecte 9 10 aydir iltica bekleyen bir suru insan var sureler cook uzun Almanyada ise iki ayda ilticani alirsin….Macar vizesi ile bile gitsen bir danisman bulup dubline takilmayabilirsinde onun verecegi oneriler dogrultusunda…

 33. Merhaba ben yunanıstan görüşte yakalandık parmak ızı aldılar 1 ay sonra Almanya gıtım orda ıltıca etım yol ıfadesı verdım ama suan dublın takıldım 3 ay oldu Hale’n beklıyorum benı yunanıstana gerı gonderırılermı acaba tsk

  • Dublin icin hakkinizda Yunanistana talep göndermislerdir; Yunanistan bu talebi gerekcesiyle biikte degerlendirir; ya kabul ya da reddeder. Sadece parmakizi verdiyseniz muhtemelen red edeceklerdir ama vizeniz varsa ya da iltica ettiyseniz kabul edebilirler. Sizin durumunuzda mesele sadece Yunanistan iltica dairesinin cevabina bagli.

 34. Merhabalar. Editor bir-kac sorum olacakti size. Ben Latviya konsoloslugundan sengen vizesi aldım Almaniyaya iltica etmək istiyorum. Almaniyaya Kiev uzerinden gidersem sublime takilirmiyim? Cevaplarsaniz cok sevinirim.

  • Vizeniz nedeniyle muhtemelen evet. Almanya Latvia’ya geri kabul talebi gönderir Letonya talebi kabul ederse Dublin Transferi olma ihtimali var ama mahkeme ile bu karari düzeltebilme sansiniz da var. Vizelerin Dubline etkisi vize bitis tarihinden 6 ay sonra bitmektedir.

   • merhaba naslsnz .ben ıkı ay once yasak yollarla almanyaya geldım almanyaya varmadan once romanyada yakalandım parmak ızımı aldılar ıltıca etmezsenız hapse koyarız dedıler bızde mecburen ıltıca etık ama her hangı sorgulama yada mahkemeye gecmeden parmak ızı aldıktan sonra uc gun sonra o ulkeyı terketık almanyaya geldk acaba napsak

    • Basvuru yaptiniz mi? Parmakizi degil ama iltica basvurusu yapmis oldugunuz ortaya cikarsa sizi Romanya’ya gönderme talebi iletirler Romanya’ya ve Romanya kabul ederse -ki bu durumda yasal olarak kabul etmesi lazim- sizi Romanya’ya gönderebilirler. Basvuru yaptisaniz ve Dublin cikarsa bunu kesinlikle mahkemeye tasiyin, kazanma ihtimaliniz yüksek.

   • Meraba ben ailemle kaçak olarak Yunanistan’a geldim eşim Suriyeli Yunanistanda uzun süreli mülteci olarak Avrupa birliğine yazıldık adımız isveçe çıktı ve bizi isveçe gönderdiler sonra bana Red cevabı geldi türk olduğum için itiraz ettim yine red cevabı geldi almanyaya kaçak olarak gitmek istiyorum duplin yasası bana uygulanırmı iki çocuğum var ne yapmalıyım bana yardımcı olursanız teşekkürler

 35. 20 gün önce Slovenya da yakalandim karakol da parmak izini aldılar ve beni kampa götürdüler kapmta mülakat ve parmak izi alacak gün verme den kaçtım şuan Almanya dayim Dublin uygulanir mi? Beni tekrar dan Slovenya ya gönderiler mi ne yapmam gerekiyor Almanya da kalmam için lütfen yardımcı olurmusunuz.

  • iltica etmediyseniz düsük ihtimal. Dublin Talebini parmak izi ki eger bulurlarsa Slovenya’ya gönderirler Dublin karari Slovenya’nin cevabina bagli. Dubli cikarsa mahkemeye verebilirsiniz; cocgunuz yaninizdaysa mahkemeyi kazanmaniz büyük ihtimal degilse biraz zorlanabilirsiniz. Ailenizden diger kisiler Dublin olmadan Almanya’ya gelirse dublin mahkemede düsürülür.

  • Merhabalar, ben Erasmus ile 31 Eylül 2019 yılında Polonya ya geldim. Bans 156 günlük D tipi Multi vize verdiler. 28 şubat 2020 de bitecek vizem. Ben Norveç e iltica başvurusu yapmak istiyorum. Vizem biter bitmez başvuru yaparsam beni Polonya ya geri gönderirler mi? Göndermemeleri için ne yapabilirim? Yardımcı olur musunuz? Nasıl bir yol izleyebilirim?

   • Merhabalar, vizeniz bittikten sonra üzerinden 6 ay geçmesi gerekmektedir aksi takdirde dubline uğramanız söz konusu olacaktır.

    https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.

 36. Almanya ilk iltica talebi red gelen biri itiraz ettikten sonra başka bir AB üye ülkesinde iltica edebilir mi? Ya da itirazın sonucunu mu beklemek gerekir ? Malum itiraz cevabı en az bir yılda geliyor.

  • Red yiyen birisi ilticasını çektiktikten sonra schengen dışına çıkıp iltica etmek istediği schengen ülkesine tekrar geri gelip iltica ederse red yediği ülkeye gönderilmeyecektir ve dublin uygulanmayacaktır. Ama schengen ülkesinden çıkmadan schengen üyesi başka bir ülkeye iltica ederseniz sizi Almanya’ya tekrar gönderebilirler.
   https://ilticahaberleri.com/almanya-iltica-yasasi-turkce-tam-metin/

 37. Merhaba,
  Almanya Berlin doğumluyum. Babam Berlin’de yaşıyor ve oradan emekli ayrıca Alman vatandaşı. Yunanistan vizesiyle Yunanistan’dan Almanya’ya geçip iltica başvurusu yaparsam dubline takılırmıyım? Almancam B1 seviyesinde kültür ve yaşantılarınada uyumluyum. Nasıl bir yol izlersem Yunanistan’a gönderilmem?

  • Merhabalar,
   Yunan vizesi aldığınız takdirde (genelde C tipi olmaktadır) bundan dolayı C tipi vizeler Almanya’da Alman çıkış vizesi olarak çevrilebilmektedir. Vizeyi Alman schengeni ne çevirdiğiniz takdirde Dublin uygulanmayabilecektir.

   https://ilticahaberleri.com/dublin-anlasmasina-dikkat/
   https://ilticahaberleri.com/dublin-iii-anlasmasina-gore-zaman-asimi-sureleri/
   https://ilticahaberleri.com/almanya-iltica-ikinci-mulakat-islemleri/
   https://www.youtube.com/watch?v=JS777KEV-oM

 38. Merhabalar
  Merhaba biz esimle beraber Almanaya iltaca ettik.Henuz karar ve sonuc netlesmedi?

  Turkiye bulunan ve öğrenci olan 18 ve 19 yaslarina giren cocuklarimizi da Almanya getirip bizim dosyalarimiz uzerinden iltica basvurus yaptirsak onlarin kabul sansi ne olur.Bizim dosyamiz guclu ve kuvvetki bir dosya.Bizden dolayi cocuklaeimizin Tr de tutuklanma durunmari olabilir.Ornekleri yasaniyor cunku.
  Almanya gelince onlarla ayni eyaletde yada sehir de bukusma birlesme imkani varmidir?Neler yapmaliyiz.
  Tesekkurler..

  • Merhabalar,
   Kabul almanızı ümit ediyoruz. Çocuklarınıza da en kısa zamanda kavuşmanızı temenni ediyoruz.
   1. 18 yaşından büyük çocukların mülakatları ve dosyaları ayrı yürümektedir. Ancak 18-25 arası çocuklarda dosyalar ayrı olmakla birlikte işlemler ailesi ile birlikte yürüyebilmektedir. BAMF’ın çocukların aileye muhtaç olduğu yönünde bir kaanati oluşursa bir bilirkişi yada bir psikologdan(bazen bu kişiler caritas gibi yardım kuruluşlarındaki yetkili kişilerde olabilmektedir). Kanaat olumlu ise aile ile birlikte işlemleri devam edebilmektedir. Şu ana kadar, 15 yakın vakıada sizin gibi durumda olanlarla ilgili(eğer çocuklar zaten Almanyada ise veya Almanya’ya geldi ise) aile birleşimi olumlu gelişmiştir.
   2. Çocuklar iltica başvurusunu yaptıktan sonra ‘Almanya’da bir yakınınız var mı’ diye sorulduğunda ‘evet annem ve babam burada’ demeleri gerekmekte, sizin mülteci kimliğinizi başvuru esnasında göstermeleri hatta kaldığınız kamp yada heim’dan çocuklarında sizinle beraber kalacağına yönelik bir yazı almanız yararınıza olacaktır.
   3. Her ne kadar başvuru merkezlerinden başvuru yapılsa da sizin bağlı bulunduğunuz bölgedeki en yakın kampa çocuklarınızın başvuru yapması,çocuklarınızın sizinle kalmasına yardımcı olacaktır.
   4. Çocuklar ben merkezli konuşup hayatımı yazsam roman olur şeklinde kendilerini ifade ederken sizlerin durumundan dolayı mağduriyetlerini anlatmaları gerekecektir.

   Belge sunumunda kendisi ile alakalı bir belge sunamamış ve sağdan soldan ne bulduysa getirmiş havası estirmemek gerekir.

   Aşağıdaki linkler yardımcı olacaktır.
   https://ilticahaberleri.com/almanya-iltica-ikinci-mulakat-islemleri/
   https://ilticahaberleri.com/wp-content/uploads/2018/01/Almanyada-iltica-S%C3%BCreci-Koruma-h%C3%BCk%C3%BCmlerinin-dayand%C4%B1%C4%9F%C4%B1-yasa-maddeleri_T%C3%BCrkce-4.pdf

 39. Merhaba 2014 yılında yeşil pasaport ile once İngiltere’de dil kursuna gittim sonra Almanya’ya giriş çıkış yaptım. Yunanistan a siyasi iltica etsem bana nasıl muamele ederler? İngiltere ya da Almanya ya geçebilir miyim?

  • Merhabalar,
   Yeşil pasaportunuzun hala geçerli ve güncel süresi varsa en son girdiğiniz schengen ülkesinin vizesini almış gibi sayılırsınız. Yeşil pasaportu olanların iltica etmek istedikleri ülkelere schengen dışından direk gelmelerini tavsiye ediyoruz. Yunanistan’a iltica ettiğiniz takdirde muhtemelen Yunanistan’da kalırsınız çünkü en sorumluluk Yunanistan’da kalmış oluyor. Mantıksal yaklaşımınız doğru ancak İngiltere ve Almanya’nın sorumluluğu vizeden sonra 6 ay, oturumdan sonra 2 sene devam etmektedir. Siz bu süreleri geçtiğinizden dolayı ingiltere ve Almanya’nın sorumluluğu düşmüştür. Dolayısı ile sorumluluk Yunanistan’a aittir. Dublin Anlaşması 12.5 ve 29.1 maddesini okumanızı tavsiye ederiz.

   Yinede bir avukata danışmanızda fayda var.

 40. Merhabalar.yunanistana ilticada bulundum ve ilticam kabul gördü.oturum aldım.ancak burada iş ve devlet desteği çok kısıtlı.bu yüzden başka bir ülkeye iltica etmek istiyorum.gittiğimde dubline uğrama ihtimalimin daha az olduğu bu konuda daha az katı olan tavsiye edebileceğiniz ülkeler var mı?

  • Merhaba,
   oturumunuz olduğundan dolayı hangi schengen ülkesine giderseniz gidin dublin’e takılırsınız ancak iş bulursanız Norveç’te, Almanya’da… , iş bulma üzerinden gelip oturumunuzu geldiğiniz ülkede devam ettirebilirsiniz. Örneğin, Almanya’da iş bulduğunuzu varsayalım, Almanya’daki yabancılar dairesi mülteci haklarına dayanarak size oturum ve seyahat belgesi vermek durumunda.

 41. Merhabalar,
  Su an Ingiltere’de tier-4 ogrenci vizesiyle yasiyorum, Ingiltere oturumu ile AB’ye gecilmiyor, Alman Konsoloslugundan aldigim Alman schengen’i ile Almanya’ya gecip iltica etsem Dublin uygulanir mi? Sonucta baska bieyerin vizesi ile giris yapamamis ve Almanya’nin verdigi kenfi vizesi ile giris yapip iltica etmis oluyorum, hangi ulke sorumlu olur, heri gonderilir miyim. Tesekkurler.

  • Merhaba,
   Oturum süresi vizeden uzunsa oturumu veren ülke, vize süresi oturum süresinden uzunsa vizeyi veren ülke sorumludur. Oturumu iptal ettirebilirseniz, vize süresinin daha uzun olma olabilme ihtimali olabilir. Bu durumu bir avukata danışmanızı tavsiye ederiz.

 42. Merhaba.avrupa ülkelerinden birine iltica ettim.talebim kabul gördü.oturum sürem (3 yıl)bittikten sonra başka bir ülkeye iltica edebilirmiyim.ilk iltica ettiğim ülkenin bağlayıcılığı söz konusumu .teşekkürler

  • Hayir kabul almissiniz zaten baska ülkeye basvurmaniz halinde ilticanizi gecersiz sayar kabul veren ülkeye gönderirler fakat sahip oldugunuz oturum ile istediginiz Schengen ülkesine gidebilir, bulabilirsiniz; isinizle birlikte oturumunuzu o ülkenin oturumuna cevirebilirsiniz.

 43. Soruyu tam soramadım sanırım.ilticanın kabulüyle 3 yıl oturum verdiler.3 yıl sona erdikten sonra sanırım 2 yıl daha iltica ettiğimiz ülkenin bizimle ilgili sorumluluğu söz konusu.yani 5 yıl bittikten sonra benim aynı ülkede iltica talebimi yenilemem mi gerekiyor yoksa başka bir ülkeye iltica şansım oluyormu.yalnızca başka bir ülkeye oturum taşıma hakkımmı söz konusu

 44. İyi günler. Benim bir yıl önce polonya ya ilticam kabul gördü.ancak ben almanya-da iş buldum şuan.almanyaya oturumumu taşıdığım takdirde almanyadaki mültecilerle aynı statüde olurmuyum.sosyal ve ekonomik haklar açısından.oranın vatandaşlığını alabilirmiyim.polonyanın benden sorumluluğu ne kadr süre ile geçerli

  • Merhabalar,
   Almanya’da iş bulduğunuz takdirde iş yoluyla oturum almış alıyorsunuz. Bu sebeple Almanya size hem oturum hem seyahat belgesini vermiş oluyor. Almanya seyahat belgesinin ingilizce açıklamasında bunu destekleyen bilgi bulunmaktadır. Her ne kadar mülteci haklarınız Almanya’ya geçmiş olsa bile iş bularak çalışma hayatına devam edeceğinizden dolayı işçi hakları ne ise o haklardan yararlanmış olacaksınız. Ama işsiz kaldığınızda B1 almancanız varsa çalıştığınız günlerin sayısına bakılarak o günün şartlarına göre sosyal haklardan yararlanma hakkınız varsa yararlanabilirsiniz(sosyal haklardan).
   Bu konuyu bir avukat veya mali müşavire danışmanızı tavsiye ederiz.

 45. İyi günler ben kanadaya iltica başvurusunda bulunacağım aktarmalı uçuşla gelecegım için kopenhagta bekleyecegim dublin anlaşmasına takılırmıyım teşekkurler

 46. Merhaba.. Almanya talebime red aldim.. İsvec e gitmek istiyorum fakat danimarkada sinir kontrolleri oldugu icin gecisim pek mumkun degil.. Almanya da red kararina itiraz ettikten sonra ilticami isvece nasil tasiyabilirim ? Almanya da islemler oldukca uzun 3-4 yil bekleyenler war ikinci mahkeme icin.. Bende bu kadar sure beklemek istemiyorum..Tesekkuler..

  • iltica talebinizi geri cekip Isvece giderek lakin bu riskli bir durum Isvec size Dublin uygulayip sizi Almanya’ya geri gönderebilir. Mahkeme asamasinda iyi bir avukat bulunuz dosyanizi iltica yasalarina uygun hazirlayiniz.

 47. Merhaba.. Almanyada iltica talebim red edildi.. İsvece gecmek ve orda basvuru yapmak istiyorum fakat yol kontrolleri sebebi ile gecisim mumkum degil.. Almanyada redde itiraz ettikden sonra dosyami isvece tasimam mumkun mu ? Almanyada ikinci mahkeme icin surec 3-4 yil olabilir ve ben bu kadar beklemek istemiyorum. Tesekkurler..

  • iltica talebinizi geri cekip Isvece giderek lakin bu riskli bir durum Isvec size Dublin uygulayip sizi Almanya’ya geri gönderebilir. Mahkeme asamasinda iyi bir avukat bulunuz dosyanizi iltica yasalarina uygun hazirlayiniz.

 48. iyi akşamlar, 14 yaşındaki oğlum schengen vizesi ile muvafakat verdiğim bir kişi ile yunanistana girdi fakat ben ve eşim yunanistana iltica ettik. fakat burdan ingiltereye iltica etmek istiyoruz dublin ant. ması gereği oğlumun schengen vizesi var diye bizi tekrar yunanistana gönderirler mi?

  • Vizelerin Dubline etkisi vize bitis süresinden sonra 6 ay daha devam eder buna göre evet Dubline takilirsiniz ama Hollanda Dubline takilmak icin güzel bir ülke. Bir de bu ”geldim sonra geri gittim; sonra bir daha geldim.” bakin bu durumlar iltica meselesinde sorun oluyor; normalde bir mülteci sorun yasadigi kactigi ülkeye acil bir sebep yoksa gir-cik yapmaz diye bakiyorlar.

 49. İyi günler.
  Ben isveçte 7 ay kaçak yaşadıktan sonra iltica başvurusu yaparsam bu zaman kaçak yaşamamdan dolayı beni suçlu bilib yarqılaya bilirlermi. İltica yaptığımda pasaportumu verecem

 50. Merhaba,

  Benim bir arkadasim adina sorum olacak
  Kendisi Normal bir ilticaci dublini yok o nedenlen daha yeni kalici kampa yerlestirildi. Kendisinin bana anlattigi sudur:

  ” Kampa geleli 2 gun oldu hemen bitisikteki yan odada kalan sahis ve arkadaslari yuksek sesle muzik dinleyip beni rahatsiz ediyorlardi ses kampin koridorlarinda yankilaniyor kapilari da acikti saat de gece 12idi.Ne uyuyabiliyor ne de odamda kitap okuyabiliyor internetten haber izleybiliyordum…..acik kapiyi tikladim Uyardim bisey demediler ama rahatsiz oldular oysa ben de rahatsizdim…”Please high sound night time can not sleep no” dakikalar sonra kistilar. Sonra mutfaga indigimi duyup pesimde geldi oda sahibi oldugunu dusundugum kisi dedikleri sunlar:

  sen turk musun? o…co…u vs kufurler sinirli ifade ile saldirmaya kalkmalar vs…arkadasim seni sikayet edecem demis kufur etme demis et bakalim sikayet vs… hadi et bu saatte demis. Bu kisi zannediyorum suriyeli bir tip bizi ilgilendirmiyor tabii kim oldugu
  Bu durumda arkadasima ne tavsiye edersiniz arkadasim acikcasi kampini degistirmek istiyor belki de can guvenligi tehlikesi vs hissinde bilemiyorum artik kendisini sikayet edecek kamp yetkilileriyle. Bu arada Kamp yetkilileri arkadasimi ilk gunden beri sevmisler en azindan arkadasimin aldigi intibaa bu yonde. arkadasim hem dedikleri ifadelerden oturu kufur ve etnik kimlik uzerinden vsler laflar hem de saldirmaya kalma hem de yuksek sesli muzik….

  bu durumda kampi degistirebilir mi

  lutfen yardimci olun yol yordam gosterin

  saygilarimla ben ve arkadasim adina…hem de bu soru diger kampta yasaynalar icin de iyi bir ornek bir yol gosterme olur kanisindayim. sonucta siz hep surecten(dublin mulakat taktikler vs) bahsettiniz hic kamp ve sureclerinden bahsetmediniz bu vesile ile bir neden olur

  • Selam arkadaşına söyle direk şikayete gitsin çünkü önce kim şikayet ederse o rahatsız edilmiş olandır herşeyi anlatsın korkuyorum desin . Onları başka kampa göndereceklerdir ayrıca onların nereli oldukları önemli değil kamplarda çok oluyor böyle şeyler , eğer onlar orada uzun süreli kalmayacaklarsa Suriyeli ise mesela bi bok yapamazlar ama oranın eskilerindense bunuda zaten kamp sorumluları göz önünde bulunduracaklardır selamlar

 51. Bu arada benim arkadasim kendisine bisey dememis sen turk musun ifadesi karsisinda sadece ben venusluyum demis 😀 kufur edince de kufur etme demis o ise devam etmis kufur etmeye arkadasim orali olmamais sadece ben seni sikayet edecem demis arkadasim…mutfaktaki su kaynatma isini bitirip odasina cekilmis

 52. kolay gelsin Benim öğrenmek istediğim Ben iki tane avukatı ile görüştüm ikiside ayrı ayrı bana cevap aldım ben Fransa’ya iltica ettim ve karara itiraz etmedim ve 1 yıldır bu Kaçak durumdayım ben hangi tarihten itibaren başvuru yapabilirim tekrar İtalya’nın isteme tarihi ikinci 10 2017 beni transfer gidecekleri tarih 7. Ayın 25’i 2017 Yani 12 aydır hiçbir resmi işlem yapmadım Kaçak durumdayım ne zaman Başvuru yapabilirim iki ayrı Avukat ile görüştüm birisi İtalya’nın ilk istediği tarih 2. Ayın 10’u 2017’de diğer Avukat 25/07/2017 sonra 18 ay beklemek zorundasın dedi hangisi geçerli öğrenmek istediğim bu

  • Ailenizden bir büyük AB icindeyse onun bulundugu ülkeye gönderilirsiniz. Aksi takdirde gidip basvuru yaptiginiz ülke islemlerinizden mesuldür, yasinizdan dolayi size Dublin uygulanmaz.

 53. Sayın editör ben turistik amaçlı 3 aylık vizeyle fransaya gittim 1 hafta sonra geri döndüm.Almanyaya gitmek istiyorum dubline takılmamak için kaç ay beklemem lazım?

 54. MERHABA ARKADASLAR,

  Uzun yillardir bu ulkede yasayan Norvecten kabul almis bir ilticaciyim, sizlerle tecrubelerimi kampta tanik oldugum dublin durumlarindan bahsetmek istiyorum.

  1)Norvecte bekleme sureleri diger ulkelere gore Almanya hollanda ve isvicreye gore cok uzundur. Ben sahsen 11 ay bekledim bir baska arkadasim 13 ayda bir baskasi ise 9 ayda ilticasini aldi. Herifler her seyden nem kapan orjinal(fotokopi olmayan) belge vermemize ragmen “inanmayan supheyle” bakan psikolojide en ufak “insanlik hali” hata ve celiski de ya arastirmak icin cok bekletiyorlar ya da red veriyorlar. Bekletme usandirma burda bir yildirma politikasi…

  https://www.abcnyheter.no/nyheter/norge/2018/07/05/195413109/udi-vil-granske-hvorfor-tyrkere-soker-asyl-i-norge

  Son gelenlerden dolayi Turkiyelilerin bekleme sureleri cok uzun surecek. UDI Dubline takilanlari eger yunanistandan geldilerse en az 6 ay bekletecek dublini dusene kadar oyalayacak kamplarda bir suru oyle turkiyeli ilticaci aileler var persisanlar ve az parayala varsa da cepten yiyorlar gecici kamplarda….Udi ve Norvec malkamlari son gelenlerin ekonomik geldigi gorusunde bu sebeble iltica surecleri de cok uzayacak 1 ila 1.5 yil arasinda surecek…Cunku herifler istemiyor bu cok acik ve net……Akli olan baska ulkeye gider benden soylemesi

  2)Cok daha acik konusayim benim norvecte basvurdugum ayni surede Almanyada basvuran arkadasim 2 ayda iltica kabulunu aldi isini gucunu kurdu… Ki bu kisi de oyle legal illegal aranan bir gruba ait olan biri de degildi sadece mulakata iyi hazirlandi teknik gitti….Ama ayni arkadasi Norvece getirseydik kesinlikle belgesiz kanitsiz kabul etmezlerdi etseler bile aylar surerdi…zaman vakit kaybi israfi…psikolojik harb de cabasi….Bir baska arkadasim 13. ayda hem UDIden hem de red mahkemsinden red aldi ustelik bu kisinin mahkesmi aranmasi vardi TRde Sonra illegal yolla almanyaya gitti simdi ne yapaiyor bilmiyorum.Bu arada red mahkemesinin web sitesinde biz gocmen dairesi udiyi destekleriz kararini devam ettiriz yaziyor kisaca formalite tarafli mahkeme. AKP mahkemelerinde bile boyle bir sey yok :):(

  3)Norvec Dublin olayini cok sert uygulayan bir ulke. 2016da Italya vizesi ile direk norve gelmis bir arap kiz tanidim bir kac gun takilip iltica etti gerisin geri hemen itlayaya gonderdiler aninda ki italyada malum yunanistan gibi goc ve multeci sorunu yasayan kiyi ulke…..Norvec Avrupaya uzak oldugu icin kita avrupasina dublin transit gelme olayalarinda cook acimasizlar aninda yolluyorlar biliyorlar tir kasasinda almanyadan vsden kesintisiz gelinmeyecegini… Kisaca Dublin sert uygulanir yok ben 6 ayi geciririm derseniz vizem bitiminden itibaren Norvec pahalli soguk bir ulkedir dayanamazsiniz. Norvecte suan irkci parti iktidar ortagi ve goc adalet bakanliklari adamlarin ellerinde cook siki tutuyorlar. Onun icin elinizde hangi avrupa ulkesine ait vize varsa orada basvurmaniz daha mantikli bir tercih olur yoksa perisan olursunuz psikolojiniz bozulur zaten ulkede ona meyilli bir ulke…kimse kimseye sahip cikmaz burda almanaya gibi vs degil maalesef oralarda yine birini bulursunuz idare edersiniz burda boyle bir sey yok kac ay sokaklarda ormanlarda yasadim ev sikintisindan bir allahin kulu yardim bile etmedi!!!!Zaten ev bulmak paran varsa da mesele bu memelekette..

  4) Aile birlesimine gelince ilticaniz kabul edildikten en gec 3 ay icinde yapmalisiniz gelir vb… prosudur ve engellere takilmamak icin. Bu 3 ay olayi bir cok avrupa ulkesinde isvecte finde 6 aya kadar cikiyor bildigim kadariyla…Dahasi son yasayla 20 nisan 2018den itibaren 24 yas siniri getirdiler ciftler erkek olsun kadin olsun en az 24 yasinda olmak zorunda basvurduklari tarihte…Bu 24 yas olayi bir cok avrupa ulkesinde yok varsa bi bizim norvec bi de danimarkada var.

  5)Burada ingilizce yeterli degil maalesef Norvecce bilmeyene is yok kacak is zaten imkansiz her sey kontrol altinda(iltica surecinde calisirim ederim diyenler icin)

  SON OLARAK,
  dediklerim benimm gordugum yasadigim tecrubeler evrensel hukuk ve deneyimlerim isiginda.Tavsiyem Almanya vs..dir.

  multeci anlasmasi her ulkede ayni degismez…
  dediklerime inanmayabilirsiniz ancak gercekler maalesef yasandiginda aci oluyor.En azindan ben oyle biliyorum oyle gordum oyle deneyimledim..

 55. Merhaba, ben 6 ay önce vizesiz bir şekilde İspanya’da havaalanında yakalandım, parmak izim alındı yol ifadesi alındı neden iltica edecim hakkında ifade aldılar. 3 günlük havaalanında bekledikten sonra iltica işlemlerimi yapmam için evraklar verip beni mültecilerin olduğu bir otele gönderdiler, ben otele uğramadan Almanya’ya geçtim Almanya’da yeni başvuru yaptım, benim için sonuç nasıl olur. Teşekkürler

  • iltica basvurusu yapmadiysaniz sizin icin Dublin uygulamalari daha zor görünüyor; ya da mahkemede kazanabilirsiniz cünkü Dublin icin delilleri zayif olur. Iltica basvurusu, oturum, vize yoksa parmak izi tek basina zayif bir delil.

 56. Merhaba
  Yunanistan vizesi alarak havaalanından Yunanistana hiç girmeden İsviçre ye geçip orada sınır veya havaalanı polisine teslim olarak iltica talebinde bulunmak istiyorum. Yunanistan üzerinden geleceğim için dublin uygulanır mı? İkincisi Yunanistanda hayati tehlikem in olduğunu ispatlayabilrim bunun geri gönderilmemem için bir etkisi olur mu? Teşekkürler

  • Vize aldiginiz ülkeye girmeseniz dahi vize aldiginiz ülkeye Dublin uygulanabilir ancak aldiginiz vizenin bitis tarihinden alti ay sonra o vizenin Dubline etkisi kalkar. Yunanistanda Hayati tehlikeniz oldugunu kabul etmezler cünkü Yunanistan AB ülkesi yani AB ile ayni yasal düzlemde.

 57. Merhabalar 1yaşındaki oglumun turkıyedekı hesabında bır mıktar para var ve isviçreye ıltıca acmamız durumunda hesaptakı para görülür mü?
  Eger görülürse buna el koymaları mümkün müdür?

 58. Merhaba
  Ben 1991 den 2015 e kadar isvicrede yasadim. 2015 de beni yurtdisi yaptilar. Simdi türkiyede evlendim ve bulgar vizesi alip ordan avrupaya isvicreye kacmak istiyorum iltica icin. Isvicrede bosandigim kadinla bi oglum var. Anem erkek kardesim ve ablam var orda coktan orda yasiyolar. Bana dublin yaparlarmi bulgar veya macar vizesi aldim diye?

  • Vize aldiginiz ülkeye girmeseniz dahi vize aldiginiz ülkeye Dublin uygulanabilir ancak aldiginiz vizenin bitis tarihinden alti ay sonra o vizenin Dubline etkisi kalkar.

 59. Ìyi gùnler. Ben eşim ve 2 çocuģum ekim ayinda Almanyaya geldik Sloven vizesiyle. Dublinimiz çikti. 6 ay kampda yaşadikdan sonra eve transfer olduk. Sonra bizim dublinimizin bitmesine 1 hafta kala Slovenyaya dublin etdiler gece kimseden habersiz ùstelik 32 haftalik hamileydim ben. Biz Slovenyada parmak izi vermeden Almanyaya giriş yaptik. Şimdi ben 36 haftalik hamileyim. Sòyledilerki 6 ay izin var bize Almanyada kalmaya çocuk doģsun kendine gelsin yeniden dublin yapmak istiyorlar. Dublinden dònen insanlari ikinci defa dublin yapmak olurmu? Lùtfen cevaplayin.

 60. Ìyi gùnler. Ben eşim ve 2 çocuģum ekim ayinda Almanyaya geldik Sloven vizesiyle. Dublinimiz çikti. 6 ay kampda yaşadikdan sonra eve transfer olduk. Sonra bizim dublinimizin bitmesine 1 hafta kala Slovenyaya dublin etdiler gece kimseden habersiz ùstelik 32 haftalik hamileydim ben. Biz Slovenyada parmak izi vermeden Almanyaya giriş yaptik. Şimdi ben 36 haftalik hamileyim. Sòyledilerki 6 ay izin var bize Almanyada kalmaya çocuk doģsun kendine gelsin yeniden dublin yapmak istiyorlar. Dublinden dònen insanlari ikinci defa dublin yapmak olurmu? Lùtfen cevaplayin.

  • vizeniz slovenya olduğundan dolayı slovenya sorumludur yapmanız gereken dublin mahkeme kararı geldikten sonra 6 ayı zaman aşımına uğratmanız gerekiyordu
   1 haftayıda hastanede kalarak yada raporu ikna edici olarak avukat marifeti ile durdurabilirdiniz fakat sizi slovenyaya göndermişler tekrar gelip iltica ettiğinizde yine 6 ay kuralına takılacaksınız çocuk doğduktan 1 ay sonra sağlık durumundan dolayı seyahat engelli olmayacağı için tekrar gönderelibilirssiniz sizin gibi olup gönderilmeyenlerde var gönderilenrde slovenyadan ilticanızı çekmediğiniz sürece slovenya sorumluluğu devam edecektir çektiğiniz taktirde shengen dışına deport etmesi gerekecektir iltica ettiğiniz ülkede ilticanız çekildiği takdirde ilticanızın çekildiği ülkeye gönderilmeye bilirsiniz mevcut şartlarda sizi sağlık durumundan dolayı sizi deport etmeyebilirler bu şartlra durumu değerlendirmenizde fayda var lütfen bu konuyu bir avukatla istişare ediniz.

 61. Ben Yunanistan üzerinden kaçak yollarla Almanya’ya iltica etmek istiyorum eşim ve çocuğuma benden kaynaklı Türkiye de işlem yapmalarından çekindiğim için Romanya’ya yolladım ülkemden çıkış yaptıktan sonra bir kaç kişi boş yere yollamışsın Dublin karşına çıkacak hiç göndermeyip iltica ettiğin ülkeye direk gelselerdi olurdu dediler eşimin 2aylık vizesi var Türkiye’ye dönmesi sıkıntılı mecburen oturum alarak Romanya’da kalmaya devam edecek benimle birlikte iltica edeceğim ülkeye birlikte başvursak eşime ve oğluma Dublin uygulanır mı yoksa illa ki ben iltica edip aile birleşimi mi istemem gerekiyor

  • Dublin durumu söz konusu olacaktir.Yalniz ailenin cogunlugu icin hangi ülke mesulse o ülke tüm aileden mesul olur. Eger karsilikli ikiülkede ikiser kisi varsa yasi büyükolan aile üyesinin oldugu ülke mesul olur. Oturum kuvvetli bir evraktir bu nedenle bazi kosullara dikkat etmenizi tavsiye ederim;
   a-siz hicbir sekilde Dubline takilmayin;
   b-Gideceginiz ülkede aile cogunlugu sizin yaninizda olsun.

 62. Ben Yunanistan üzerinden kaçak yollarla Almanya’ya iltica etmek istiyorum eşim ve çocuğuma benden kaynaklı Türkiye de işlem yapmalarından çekindiğim için Romanya’ya yolladım ülkemden çıkış yaptıktan sonra bir kaç kişi boş yere yollamışsın Dublin karşına çıkacak hiç göndermeyip iltica ettiğin ülkeye direk gelselerdi olurdu dediler eşimin 2aylık vizesi var Türkiye’ye dönmesi sıkıntılı mecburen oturum alarak Romanya’da kalmaya devam edecek benimle birlikte iltica edeceğim ülkeye birlikte başvursak eşime ve oğluma Dublin uygulanır mı yoksa illa ki ben iltica edip aile birleşimi mi istemem gerekiyor

  • Dublin durumu söz konusu olacaktir.Yalniz ailenin cogunlugu icin hangi ülke mesulse o ülke tüm aileden mesul olur. Eger karsilikli ikiülkede ikiser kisi varsa yasi büyükolan aile üyesinin oldugu ülke mesul olur. Oturum kuvvetli bir evraktir bu nedenle bazi kosullara dikkat etmenizi tavsiye ederim;
   a-siz hicbir sekilde Dubline takilmayin;
   b-Gideceginiz ülkede aile cogunlugu sizin yaninizda olsun.

 63. Merhaba ben kaçak bir şekilde gelip almanyada iltica ettim. 6 ay önce red geldi. Itiraz ettim. Şuan 2. Mahkemeyi bekliyorum. Hollandaya gitmek istiyorum. Ve orda kalmak istiyorum dublin uygulanır mı? Uygulanıyorsa bir şekilde nasıl orda kalabilirim

  • Merhabalar Almanya’dan Hollandaya gidip iltica ettiğiniz taktirde Hollanda sizi Almanya’ya gönderecektir Almanya’da ilticaınızı çekip Schengen dışına çıkıp tekrar Hollandaya geldiğiniz takdirde Dublin uygulanmayacaktır ancak Almanya’dan ret aldığınız taktirde Hollanda iltica edip Almanya’ya neden gidemeyeceğiz noktasında gerekli izahları yapabilirseniz Hollanda’da kalabilirsiniz dolayısıyla herkesin durumu kendine özel olduğundan dolayı dosyanızı ve gerekçeleri görmek lazım ki kesin bir şeysin söylenebilsin bundan dolayı bir avukatla bu işi yürütmenizi tavsiye ederiz saygılarımızla

 64. Merhaba. Kaçak olarak yunanistana giden biri polsi taraından yakalanıp parmak izi alırsa ve mülakat için 2021 e randevu verilse bu arada almannyaya kaçak şekilde gidip iltica etse dublin uygulanma ihtimali var mı? tabi polis yakalayınca mecburen iltica ediyorsun galiba …

  • merhabalar agustos ayından itibaren almanya yununistan arasındaki anlaşmasından dolayı dublin uygulama ihtimali büyük olasılıktır.
   ancak ilticanız önü açıktır almanyaya gelip buradan deneyebilirsiniz durumunuzu alman yetkilelerine iyi anlatabilirseniz almanya insayitif kullanıp sizi almanyada tutabilir. ancak bu bir olasılıktır kesin diyemeyiz süreci avukatla götürürseniz süreç daha sağlıklı işler
   1- yıunanistan dublin üyesidir
   2- genelde 2 ci mülakat yapılan oturum çıkanlara dublin uygulanmaktadır
   3- almanya yunanistan arasındaki anlaşma yeni olduğunundan dola bir kaç ay içinde fotoğraf netleşir
   4- yunistana neden gidemezsenizi düzgün delillerle iza etmelisiniz
   örneğin; türkiye ile yunanistan arasındaki anlaşması 5 kişinin türkiyeye iade edilmesi 2 yunan askerinin rehin alınması lemon da degisinin gazetesinde türkler için yunanistan güvenli olmaması gibi nedenler belki etkili olabilir

  • Merhabalar Eylül ayında 2018 Almanya’da Bavyera eyaletinde seçimler var bundan dolayı koalisyon partisi aynı zamanda içişleri Bakanı olan partinin bastırmasıyla yunanistan İtalya İspanya başta olmak üzere on Türkiye iki double yeni uygulamada çok istekli gözükmüyordu bundan dolayı politik baskılar nedeniyle günanistan İtalya ve İspanya Dublin uygulaması yapılacak 11 Ağustos 2018 itibari de Ispanya’da 1000 uygulaması ciddi şekilde başladı İtalya ve yunanistan’da ilgili görüşmeler devam etmektedir yani İtalya yunanistan ve İspanya gibi Dublin ülkelerinde parmak izi verdiyseniz ya da iltica ettiyseniz vizemiz varsa ya da oturumunuz varsa bu ülkeler sorumlu olduğundan dolayı Almanya sizi bu ülkelere gönderme yi istiyor ve ilticaınızın o ülkelerde varlık tesi gerektiğini söylüyor bütün bunlara rağmen hayatınızı nerede devam etmek istediğinize karar verip iltica etmeden önce Dublin probleminizi çözmenizi tavsiye ederiz saygılarımızla yinede bir avukata danışmanızı tavsiye ederim

 65. Yunanistan vizem var. Bu vize ile yunanistandan belçikaya gitsem belçikaya iltica talebinde bulunsam beni yunanistana geri gönderirler mi yoksa belçika ilticamı kabul eder mi ?

 66. İyi gunler,
  1. Biz aile olarak(anne-baba-cocuk) Yunanistan üzerinden Belcika’ya gelerek iltica başvurusunda bulunduk. Ancak Yunanistan da bizi tutukladiklarindan parmak izlerimiz alınıp, mecburi olarak iltica başvurusu yapmış olduğumuz için sistemde parmak izlerimiz çıktı. Belçika’da ki mulakatimizda Yunanistan’ın bize verdiği iltica ile ilgili evrakları vermeli miyiz? Mülakatta bu evrakları isterler mi, sorarlar mi?

  2. Olarak; Yunanistan beni ve cocugumu ilk başvuru kısmında imzalatılan asylum kagitlarimizi vererek serbest bıraktı ancak eşimin asylum kağıdını verdikten sonra tekrar tutukladı. Nezarette eşime bir deport kağıdı imzalatmislar ve kâğıtta 48 saat içinde sınır dışı edileceksiniz yazıyor. Bu durumda Belçika Dublin uygulayabilir mi? Yasal olarak Dublin in iptal edilme şansı var mı? Bu deport belgesini asylum kağıtlarıyla birlikte Belçika’da ki mülakatta kullanmamız Dublin i iptal ettirebilmek adına bize yardımcı olur mu?
  Teşekkürler

  • 1-Dogru bilgi vermeniz sizin icin bir yasal hükümlülük zaten, bu nedenle bile red verebilirler. Dublin Yunanistana uygulanmasi düsük ihtimal ama yine de ihtimal var tabi. Evraklari sizden isterler, gereksiz evraklari vermeyebilirsiniz.

   2-Yunanistana Dublini mahkeme ile iptal ettirmeniz zaten kuvvetli ihtimal cocugunuzda oldugu icin mahkemeye kalirsa da avantajiniz var. Dublin cocugun aleyhine uygulanamaz.

 67. Merhaba iyi günler ben yağmur Dublin den dolayı ailem ile sırra Kadem bastım ve 13 aydır hiç bir resmi olarak işlem yapmadık vizem İtalya ilticam Fransa idi Fransa bizi İtalya ya gonderecekti ama kaçtık ne zaman ve Belçika ya iltica edebilirsiniz Belçika’da nasıl bir durumla karşılaşırız teşekkür ederim iyi günler

 68. Merhaba kaçak yollarla bulgaristana giriş yaptım. Yeşil pasaportun var. burada türkiyeden çıkış bulgaristana giriş mühürkerini hallettim. Almanyaya uçakla giriş yaparsam Dublin uygulanır mı? Bulgaristana geri yollarlar mı?

 69. Merhaba.
  yasadigim ulkedeki Almanyanin buyukelciliginden vize alirsam yine geri gelmek gibi sorun oluyormu?Yani Dublin sorunu olmuyor bildigim kadar.Baska hangi sorunlarla karsilasa bilirim?

 70. merhaba,Hollanda(Amsterdam)aktarmalı uçak bileti alıp transit uçuş yapmayı planlıyorum.24 saati geçmemek ve havaalanını(uluslararası kısmı) terk etmemek kaydıyla hollanda transit vize istemiyor.Amsterdam havaalanında (uluslararası kısımda) iltica başvurusu yapabilir miyim?

 71. Merhaba benim bir arkadaş burdan vize istemeyen bir ülkeye gitti ve ispanya aktarmalı türkiye ye dönecekti fakat ispanya da indi ve iltica etmek istediğini söyledi burda parmak izi alındıktan sonra almanya ya geçti ve orada iltica yapmak istedi acaba dublin e takılır mı şimdiden teşekkürler

 72. Merhaba benim bir arkadaş burdan vize istemeyen bir ülkeye gitti ve ispanya aktarmalı türkiye ye dönecekti fakat ispanya da indi ve iltica etmek istediğini söyledi burda parmak izi alındıktan sonra almanya ya geçti ve orada iltica yapmak istedi acaba dublin e takılır mı şimdiden teşekkürler

 73. Merhabalar ben Almanya’ya sahte pasaport ile geldim ama vize başvurusundaki parmak izine ben gidip parmak izi verdim, şöyleki; örnek ben Ahmet, pasaport Mehmet, pasaport Mehmet’e ait fakat bana çok benzediği için Schengen vize için gereken parmak izini Ankara’da ben verdim ve 6 ay vize aldım ilk çıkışım Bulgaristan üzerinden yunanistan oldu Yunanistan’a girdiğimde ilk girişim olduğu için kapıda iki parmak olmak suretiyle parmak izi verdim sadece giriş amaçlı ve girdim, 5 gün sonra Türkiye’ye giriş yaptım tekrar, fakat 10 gün sonra tekrar İpsala’da. Yunanistan’a girdim fakat bu sefer parmak izi almadılar, bende Yunanistan’dan İtalya’ya İtalya’dan Avusturya ve Almanya’ya geçtim şu anda almanyadayım fakat pasaport sahte ama vize orijinal fakat gerçek isim bana ait değil, ama shengen bürosundaki parmak izi bana ait, kısaca Dublin bana uygulanır mı ha bu arada vize çek vizesi, kusura bakmayın karmaşık oldu biraz ama durum bu nasıl bir fikir verebilirsiniz şu an hala 5 ay vizem ve 2 ay oturumum var akıl verirseniz sevinirim. Şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Güzel soru. Dublin kriterleri cakisirsa Güclü-etkin olandan düsük olana Dogru siralama yapilir. Siralama söyle Oturum-iltica-Vize-parmak izi-sinir gecisi/mühür. Farkettiginiz gibi sizde bircogu birden var. Vizeniz Alman vizesiyse sahte dahi olsa ve tabi Türkiye’de yaptirmissaniz, basvurunuzdan Almanya mesul olurdu; vize Cek cumguriyetine ait oldugu icin Cekya’ya talep gider kabul ederlerse islemleriniz cekya’da devam eder.

 74. Merhaba ben eşim ve 2 çocuğun Yunanistana kaçak yollarla geçtik ve parmak izimizi aldilar.sonra bir ay orada yaşadıktan sonra yine kaçak yollarla İtalya gectik .oradan istediğimiz ülkeye havaalanindan geçerken İtalya da yakalandik sahte kimliklerle orada parmak izimizi aldılar ve bir gece bekletilen sonra 7 gün içinde istediğiniz ülküye gidin sıkıntı yok dediler.bizde belcikaya gectik ..şimdi sorum belkica bize Dublin uygular mı .İtalya polisi git dediği halde elimzde İtalya polsinin imazlattigi kağıtlar var orada 7gun cümlesi mevcut. biz kendimizi nasıl ifade etmeliyiz ki dablin uygulanmasın.tesekkuler..birde söylemezsek İtalya daki parmak izimizi görürler mi…bazen gorunmuyormus.yol haritası mulakatin da nasıl yol izlemeliyiz.Allah razı olsun

  • Italyan Polisinin evraklarini verdiginiz takdirde bunlari Italya’ya karsi Dublin delili olarak gösterirler; Italya’da bu delillerden dolayi sizi geri kabul edebilir. Parmak izlerinizi görürler ancak parmak izi zayif bir delil, Yunanistan ‘genelde’ kabul etmiyor; Italya’da kabul orani biraz daha yüksek.

   Bir meseleyi yalan söylemeden eksik bilgiyle anlatmaniz sorun olmaz; extradan Dublini kuvvetlendirici delil vermenize gerek yok. Italya ve yunanistan icin olasi bir Dublin durumunda mahkemede de bozma sansiniz var, aile oldugunuz icin.

 75. Merhaba ben kaçak yola Almanya giderken İtalya’da parmak izi verdim Almanya’da iltica etim mahkeme kararım Dubling edildi kamptan hayma transfer Etiler 2 ay içerisinde seni göndereceğiz diye yazılmış İtalya’dan haber gelmedi İtalya beni istemese Almanya izinsiz beni göndere bilirmi İtalya lütfen cvp verin çok acil??

  • Italya istemezse gönderemezler lakin ”Gönderecegiz” dedilerse zaten Italya kabul etmis demektir. Size Dublin tebligi yapildiginda iki hafta icinde buna dava acmaniz gerekir. Mahkemede bazi hakimler ”Italya’nin iltica sistemindeki sistematik kusurlar nedeniyle“ gönderme kararini bozabiliyor. Evli ve cocuklu iseniz iptal yönüyle sansiniz daha fazla cünkü Dublin cocuklarin aleyhine isletilemez. Bekarsaniz Saglam bir avukat bulmanizi tavsiye ederim sürec yorucu ve zor olabilir.

 76. Iyi gunler .yunanistana iltica etmis ve oturum almis biri baska bir Shenghen ulkesine Yunanistan iltica sistemindeki sistamatik hatalar,hic bir maddi destegin olmamasi,is bulma ihtimalinin cok az olusu,hayatini Idame ettirme zorlugu,cocuklarin Lehine verilecek kararlarin dubline etkisi ,cocuklar adina alinmis psikolojik raporlarin varligi ,yunanistanin turkiyeye yakin olmasi ve Türkler icin guvenli olamamasi Kanaati ileri surulerek iltica edilebilir mi?bu yonde hic olumlu ornekler varmi?yada bu Konuda daha esnek tutum sergileyen ulkeler var mi tesekkurler

  • Bu durumlar ilticasina kabul almamis iken basvurucu hakkinda Dublin davasi olmasi durumunda gecerli. Yunanistan oturum verdiyse bu is üzerinden baska bir ülkenin oturumuna cevirilebilir.

 77. Merhabalar, 30 temmuzda yunanistana gectik kampta parmak izimizi aldilar. 7 agustosta kamptan cikarken küçük bir mülakat yaptılar. Sonrasinda Almanyaya gectim iltica başvurusunda bulundum. Almanya da ilk ve ikinci mulakatlarimiz yapildi. Bana yunanistanda parmak izi vermissin ve 7 agustosta iltica etmissin dediler. Eurodac sisteminde oyle görünüyormuş. Yunanistandaki mulakati iltica etmis olarak kabul ettiler. Ama yunanistan da iltica icin asylum merkezine gitmedim. Esim hamile bizim Dublin durumu ne olur.

  • Durumu, detayli avukat araciligiyla iltica dairesine iletin. Yunanistan’dan iltica etmediginize dair bir sahit varsa ondan bunu aciklamasini isteyen bir yazi isteyebilirsiniz. Ancak Yunanistan sizi belki de sadece Parmak izinden dolayi kabul etti ya da orada bulundugunuzdan dolayisorumlulugunu kabul etti. Daha dogrusu Yunanistan sizinle ilgili mesuliyeti kabul etti mi, etmedi mi bilmiyorsunuz.

   a- Size ”hakkinizda Dublin ihtimali var; size Dublin uygulayabiliriz” mi dendi??
   Yoksa
   b-”Yunanistan sizinle ilgili mesuliyet talebini kabul etti, hakkinizda Dublin tranferi ugulanacak” mi dendi??

   a ise henüz net bir sonuc yok Yunanistana Talep gönderecekler demektir.
   b ise hakknizda Dublin transfer karari cikmis demektir iki hafta icinde Avukat araciligyla mahkemeye itiraz etmeniz lazim.

   Esinizin hamile olmasi ya da cocuk sahibi olmaniz Dublin’de avantaj cünkü Dublin yasasi geregi Dublin cocugun aleyhine uygullanamaz ancak hakimlerin bu konuda yorumlama farkliliklari da var. Kimisi icin Yunanistanin iltica sisteminde cocugun haklarina zarar verecek kusur yok; kimi hakimler icinse var. Ama mahkeme safhasinda dayanak yapilacak bir maddedir bu.

 78. Merhabalar. 30 temmuzda yunanistanda yakalandik ve kampa alindik. Parmak izlerimiz alindi. 7 agustosta kamptan çıkarken küçük bir mulakat yapıldı ve atinadaki asylum merkezine basvuru yapin denildi. Sonrasinda Almanyaya gectik ve iltica ettik. Yol ve Ana mülakatımız bitti. Bana yunanistanda parmak izi ve iltica basvurum oldugu soylendi. Kamptan cikarken yapilan mulakati iltica saymislar.3 agustosta parmak izi verdigini ve 7 agustosta iltica ettigini gorduk dediler Eurodac sisteminden. İltica icin atinadaki merkeze basvuru yapmadik ve asylum karti almadik. Esim hamile. Dublin uygulaması ne olur hakkimizda.

  • Durumu, detayli avukat araciligiyla iltica dairesine iletin. Yunanistan’dan iltica etmediginize dair bir sahit varsa ondan bunu aciklamasini isteyen bir yazi isteyebilirsiniz. Ancak Yunanistan sizi belki de sadece Parmak izinden dolayi kabul etti ya da orada bulundugunuzdan dolayisorumlulugunu kabul etti. Daha dogrusu Yunanistan sizinle ilgili mesuliyeti kabul etti mi, etmedi mi bilmiyorsunuz.

   a- Size ”hakkinizda Dublin ihtimali var; size Dublin uygulayabiliriz” mi dendi??
   Yoksa
   b-”Yunanistan sizinle ilgili mesuliyet talebini kabul etti, hakkinizda Dublin transferi ugulanacak” mi dendi??

   a ise henüz net bir sonuc yok Yunanistana Talep gönderecekler demektir.
   b ise hakknizda Dublin transfer karari cikmis demektir iki hafta icinde Avukat araciligyla mahkemeye itiraz etmeniz lazim.

   Esinizin hamile olmasi ya da cocuk sahibi olmaniz Dublin’de avantaj cünkü Dublin yasasi geregi Dublin cocugun aleyhine uygullanamaz ancak hakimlerin bu konuda yorumlama farkliliklari da var. Kimisi icin Yunanistanin iltica sisteminde cocugun haklarina zarar verecek kusur yok; kimi hakimler icinse var. Ama mahkeme safhasinda dayanak yapilacak bir maddedir bu.

 79. 30 temmuzda yunanistanda yakalandik ve kampa alindik. Parmak izlerimiz alindi. 7 agustosta kamptan çıkarken küçük bir mulakat yapıldı ve atinadaki asylum merkezine basvuru yapin denildi. Sonrasinda Almanyaya gectik ve iltica ettik. Yol ve Ana mülakatımız bitti. Bana yunanistanda parmak izi ve iltica basvurum oldugu soylendi. Kamptan cikarken yapilan mulakati iltica saymislar.3 agustosta parmak izi verdigini ve 7 agustosta iltica ettigini gorduk dediler Eurodac sisteminden. İltica icin atinadaki merkeze basvuru yapmadik ve asylum karti almadik. Esim hamile. Dublin uygulaması ne olur hakkimizda.

  • Durumu, detayli avukat araciligiyla iltica dairesine iletin. Yunanistan’dan iltica etmediginize dair bir sahit varsa ondan bunu aciklamasini isteyen bir yazi isteyebilirsiniz. Ancak Yunanistan sizi belki de sadece Parmak izinden dolayi kabul etti ya da orada bulundugunuzdan dolayisorumlulugunu kabul etti. Daha dogrusu Yunanistan sizinle ilgili mesuliyeti kabul etti mi, etmedi mi bilmiyorsunuz.

   a- Size ”hakkinizda Dublin ihtimali var; size Dublin uygulayabiliriz” mi dendi??
   Yoksa
   b-”Yunanistan sizinle ilgili mesuliyet talebini kabul etti, hakkinizda Dublin tranferi ugulanacak” mi dendi??

   a ise henüz net bir sonuc yok Yunanistana Talep gönderecekler demektir. ”!!.Muhtemelen.!!” Yunanistan red eder ama kabul de ihtimal.
   b ise hakknizda Dublin transfer karari cikmis demektir iki hafta icinde Avukat araciligyla mahkemeye itiraz etmeniz lazim.

   Esinizin hamile olmasi ya da cocuk sahibi olmaniz Dublin’de avantaj cünkü Dublin yasasi geregi Dublin cocugun aleyhine uygullanamaz ancak hakimlerin bu konuda yorumlama farkliliklari da var. Kimisi icin Yunanistanin iltica sisteminde cocugun haklarina zarar verecek kusur yok; kimi hakimler icinse var. Ama mahkeme safhasinda dayanak yapilacak bir maddedir bu.

 80. 26.12.2016 Tarihinden Slovakya Kosice Ukrayna üzerinden kaçak girdim ve sınırde yakalandım Slovakyada Sınır karakolunda parmak izimi ve resmimi çektiler bir gün göz altında tutuldukdan sonra Ukraynaya verdiler 1 ay kadar ukraynada kaldım sonra türkiye deport ettiler. Şimdi yeşil pasaporttum var 19.02.2018 Macaristana gittim ve budapeşte havalimanında polisler slovakya giris yasagin var dediler türkie geri gönderdiler ankara slovak konsolosluguna gittim durumumu anlattim bilgilerimi aldilar 3 sene giris yasagi almişsin dediler 26.12.2019 Tarihine kadar o tarihden sonra giriş yapa bilirsiniz avrupa birligini dediler benım sormak ıstedıgım Şu Deportum kaldırdıkları zamaan avrupa gittigim zaman bir sikinti yaşarmiyim girişte deport oldugum ülkeden giriş yapmayı düşünüyorum Konsoloslukdan Yazi alipda deportlar ve otomatıkmı kalkıyor zamanı geldıgı zaman yardımcı olursanız sevınırım

  • Merhabalarrr ben 3 ay önce italya üzeri isviçreye geldim.italyada parmak izim var ve dublinden dolayı geri gönderceğiz diyorlar.fakat italya beni istememiş.üstelik sağlıl problemim var.türkiye de polis işkencesiyle tek gözümü kaybettim ve hala tedavim devam ediyor.üstelik türkiye de insan hakları vakfın da pisikılojik tedavi gördüğüme dair raporlar var.acaba bu raporlar ve sağlıl durumum dublinin düşmesini sağlar mı?

   • Merhabalar, bunlara ek olarak İsviçre’de bir psikiyatri doktorundan güncel evrak alarak eski evraklarınızı da sunmanız durumunda dublin düşmesi söz konusu olabilir. üzerinde durunuz

    https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.

  • Pasaportunuz’da Bulgaristan veya Romanya’ya ait resmi belgeler veya mühürler varsa Dublin ihtimali var yoksa cok az bir ihtimal; Dublin ile ilgili bir Avukat ya da Danismanla görüsmeniz halinde ama.

 81. Merak ettigim bir sey var. Kisi ogretmen calisir durumda elinde yesil pasaportu var elini kolunu sallaya sallaya gelip ve iltica ediyor
  Bu sizce sikinti bir durum mu kabul konusunda?

 82. Merabalar size bi kac sorum olcak simdiden tsk ederim yardiminiz icin ben sılovenya vizesi aldim ama hic o ulkeye girmeden avusturya viyana havalimaninda indim pasaport kontrolunde tek parmak izi aldilar ordandan almanya ya gectim dublin uygulanir mi uygulanirsa vize aldigim ulkeyi mi gonderirler.? Birde iltica etmeden dediginiz gibi a
  6 aylik bir sure sonra iltica da bulunsam dublin kalkar mi.? Tşkler

 83. Merhaba sayın admin.. ben isviçrede iltica ettim fakat italya vizesi aldıgım için italyaya iade kararı verildi itiraz etmeme ragmen ikinci red kararı elime geçti. 1)Ben italyaya iade edildikten sonra tekrar isviçreye dönüp tekrar iltica edebilir miyim? 2)Yada tekrar iltica etmem için ne kadar süre beklemeliyim dubline takılmamak için.?

  • 1-Italya basvurunuza red verirse evet ki ozaman zaten Isvicre mesul olur.

   2-Italya red etmezse ilticanin 2 yil baglayiciligi var. Red ederse baska bir ülkeye 2. basvuru hakkiniz var.

 84. Merhabalar Ben Kaçak yollar ile İsviçre’ye gitmek isterken İtalya’da yakalandım Beni Almaya Gelen Kuzenim Trafik Hatası yaptı Ve Benide Araçtan İndirip Evrak istedi bende yok yanımda dedim sonra Benim adımı soyadımi doğum tarihimi bir kağıda yazdı Ve Arabaya Girdi Sonra Bizi jandarmaya götürdü götürrken 1 saatlik tartışmanın Ardından onlara gerçeği anlattım ve İtalya’da yaşamak istemediğimi ülkeyi terk edeceğimi parmak izi vermek istemediğimi Söyledim ve rica ettim bunun sonucunda benden Parmak izi almayacağını ve bana işlem yapılmadı Kuzenimin arabasına ve ehliyet ne el koyuldu onun evraklarında benim adım yok . Sadece trafik kusuru kağıdı ona verilmiş Ve ben İsviçre’ye iltica ettim bu dubline girer mi henüz yol ifadem alınmamış daha cevabınızı bekliyorum

 85. merhaba ben almanyaya iltica etmek istiyorum bununla ilgili bir dizi sorum var cevaplayabilirseniz çok memnun olurum.
  1. a- malum pasaportlarımız iptal bu yüzden ukrayna yada moldova gibi bir ülkeye kimlikle geçebiliyomuyuz. yani pasaportu iptal edilenlerin sadece pasaportu mu iptal yoksa çıkış yasağı da uygulanıyormu
  b- bu ülkelerden almanya aktarmalı balka bir ülkeye bilet alıp aktarma kısmında almanyaya iltica edebilirmiyiz edersek red deport vs olurmu
  2- aynı prosedürü yunanistandan yapsak aktarma kısmından dolayı sıkıntı çıkar mı dublin vs örneğin yunanistandan türkiye ye vize istemeyen 3. bir ülkeye almanya aktarmalı bilet alsak ve almanyada iltica etsek nasıl olur

  • 1.a- Yurtdisi yasaginiz varsa hayir, yoksa evet. Cogunlukla ki neredeyse %100 cikis yasagi var.
   1.b- Transit vize lazim pasaport iptalse vize alamazsiniz.

   2-Transit vize transit ucuslar icin genelde isteniyor. Yunanstandan disari da cikarmama ihtimalleri var. Onun disinda, yol sorularina cevap vermiyorum.

 86. Merhaba. Slovenya da 1 ay önce yakalandım.karakolda parmak izimi ve ifademi alıp, hirvatistan bosna oradan da turkiye ye yolladilar. Yunanistan a geçip iltica talebinde bulunduğum takdirde bir olumsuzlukla karşılar miyim.

 87. Merhabalar. 8-9 ay önce slovenya yakalandim ve parmak izi verdim resim falan çektirdik ve mülakat yaptım ve açık kampa alınca diğer gün direk almanya’ya kaçtım ve şu ana kadar iltica ermedim almanya’ya. Kasım da almanya iltica edeceğim.ce avukat tuttum. Bir sorun çıkar mi? Geri gönderirler mi beni slovenya ya

  • Slovenya’da iltica ettiniz mi? Etmissiniz gibi görünüyor. Iltica ettiyseniz geri gönderebilirler. Iltica, Oturum, Vize Dublin’de en kuvvetli deliller.

 88. Selamlar…
  Fransa vizesiyle Hollanda’da inip karayoluyla Almanya’ya geçtik. 29 Mart’ta Bochum’da teslim olduk. 17 Nisan’da yol mülakatı mıdır nedir ona girdik. Bize Fransa vizesi sebebiyle Dublin ile ilgili Fransa’dan bilgi isteneceği söylendi. Nihayetinde 15 Haziran’da Dublin kararı çıkmış. 25 Haziran’da bu karar elimize ulaştı. 2 Temmuz’da Dublin kararına itiraz ettik. Bize Fransa’nın Dublin ile ilgili sorumluluğunu kabul ettiğini söylediler. İttiraz etmezsek 1 ay içerisinde Fransa’ya gönderileceğimiz söylendi. Bizde 2 Temmuz’da itiraz ettik. Daha sonra 7 Ağustos’ta tekrar mahkemede itirazımız reddedildi. 7 Ağustos’tan beri bize herhangi bir belge kağıt falan gelmedi. Avukat tuttuk. Bu süre içerisinde avukatımız itirazlarda bulundu. Daha önce 3 aylık sürelerle bize verilen Ausweis’larımız 26 Ekim cuma günü yenilendi ve bize verilen yeni Ausweis’larımız 1 aylık ikamet izni için verilmiş. Bize verilen yeni Ausweis’larımızın üzerinde kırmızı bir çizgi, bir hat var. Sorduğum arkadaşlar birkaç hafta içinde Deport mektubunuz gelebilir dediler. Bu konu hakkında bilgilendirebilir misiniz acaba?
  Bir de bizim bebeğimiz burda doğdu. Şuana kadar bebeğimiz için Ausweis vermemişlerdi. Bebeğimiz 4 buçuk aylık. 26 Ekim günü bebeğimiz için de bir aylık Ausweis verdiler. Bebeğimiz için de iltica başvurusu yapmıştık burada.
  Bir de ben psikolojik tedavi görüyorum. Türkiye’de polisten işkence gördüm. Hem ev doktorumuzdan hem de psikiyatristten raporlarım var. Psikiyatristin yanında tedavim devam ediyor. Raporlarımı avukatıma verdim. O da mahkemeye sunmuş. Psikiyatristim beni hastaneye yatırması gerektiğini söylüyor. Ben hastanede yatarken, deportumuz çıkarsa, eşim ve bebeğimi ben hazır olmasam bile Fransa’ya yollarlar mı? Bunun örnekleri var mı? Nasıl yapmalıyız? Akrabalarım hastaneye yatarsan, eşin ve çocuğun bizde kalsınlar diyorlar. Bu bize sıkıntı çıkartır mı? Rauthaus’tan izin almak gerekir mi misafirlik için? Sizden rica ediyorum acil bir şekilde bana dönüş yaparsanız çok memnun olacağım.
  Bir de bazı arkadaşlar diyor ki, 15 Haziran Dublin kararının üzerinden 6 ayın geçtiği 15 Aralık’ta Dublininiz düşer diyor. Kimisi de mektubun elinize ulaştığı 25 Haziran tarihini baz alıp 25 Aralık”da düşer diyor. Kimisi de itiraz tarihi olan 2 Temmuz’u baz alıp 2 Ocak 2019’da Dublininiz düşer diyor. Sizden ricam hangisi doğru ve ne yapmam konusunda bize de yardımcı olmanız… Allah bu iyiliklerinizin karşılığını hem bu dünyada hem öbür dünyada kat kat versin İnşallah… Lütfen en kısa zamanda dönüş yapın. Saygı ve sevgiyle…

  • Hastahaneye yatarsaniz, ailenizi gönderemezler aile bütünlügüne aykiri oldugu icin. Ancak Tedavinize Fransa’da da devam edilebilecegine zaten hüküm verilmis. Eger tedavi altinda oldugunuzu söylediyseniz tabi.
   Zorlanmayacaksaniz deneyebilirsiniz ancak bence bu asamadan sonra cok zorlamamali. Sonuc olarak Fransa ve Almanya’nin birbirinden cok farki yok. Fransa’da sosyal güvenceler var.
   Bu durum iltica sürecinde düzeltilmesi en zor durum cünkü yasal olarak bir cikis yok, ya da cok dar bir alan. Bir dilekce yazarak Almanya’nin insiyatif almasini isteyebilirsiniz. Üye ülkeler insiyatif alirsalar Dublini uygulamaktan vazgecebilirler.

 89. Merhaba sizden dublin hakkında bir bilği almak istiyorum ben 2016 da normal schengen vizesi ile hollanda amsterdama iniş yaptım ve hemen aynı gece almanyaya sorunsuz bir sekılde geçiş yaptım ve 2 ay sonra iltica ettim ve yol mülakatında parmak izimden hollanda vizesi çıktı dubline girdim ardında ne kadar itiraz etsemde 8-9 ay sonra hollnada gittim polis eliyle orda iltics etttim 3-4 ay kampta bekledim bütün işlemlerimi yaptım büyük duruşmayada girdim ifademi verdim ama sonuç olumsuz red yedim ardında gonderilmeden türkiyeye almanya geri geldim suan yaklasık 7 aydır kaçak beklıyorum iltica etsem tekrardan gönderilirmiyim veya dublin bitermi bu konuda kımseden net bır bılgı alamadım yada evlilik yapsam gonderılme ihtimalımde olurmu

  • Hollanda basvurunuzu incelemis ve red vermis dolayisiyla tekrar gönderme olmaz. Cünkü Hollanda Dublin sorumlulugu yerine getirmis. Baska bir ülkede ikinci basvuru yapabilirsiniz ancak Hollanda’dan dosyaniz istenebilir ve size ”önemli ne degisiklik var?” diye sorarlar. Önemli bir degisiklik yoksa yine red verme egilimindedirler.

 90. sayin admin isvecte parmak izi verdikten sonra mecburen hastaneye yatmak zorunda kaldim. yol mulakati yok sadece beyaz kimlik verdiler. bu durumda iltica basvurusu yapmismi oluyorum. bizi aydinlatrsaniz memnun oluruz. iyi gunler

 91. lütfen admin acill. almanya vize suresi bittikten sonra baskabavrupa ulkesine basvurdum parmak izi resim ve form doldurduktan sonra psikiystri hastanedine yattim yaklasikb3 ay oldu hastanedeyim . bir 3 ay daha kaldam dublin dusermi. bu arada yol mulakatina girmedim.

  • Sorunuzu daha detayli yazmaniz lazim ki kosullara göre cevap yazabileyim. Almanya vizesi bitse de bitis tarihinden itibaren 6 ay gecerlidir. Eger hakkinizda Dublin varsa ilk 4 ay icinde bunu size bildirirler basvurudan sonra 4 ay gectiyse muhtemelen Dublin yoktur.

 92. avrupaya giris yasagım var kacak gırdıgım ıcın 3 sene deport almıstım seneye deportum bıtıyor bıttıgı zaman avrupa ülkesine gide bilirmiyim bir baska problem yasarmıyım gecmıste deport aldıgım ıcın

 93. selamlar… üç aydir almanyadayim. esim ve çocuğum farkli ulke vatandaslari ve vizesiz benden once almanyaya geldiler ve iktica ettiler. bende avusturyaya iltica ettim ama sadece yol sorgusuna girdim ve bir hafta icindede almanyaya gecip iltica ettim. sorum şu ki, ikinci mulakattan sonra bana dublin verildi. itiraz ettim. avusturyaya ailecemi yoksa tekmi gonderilme riskim var?

  • Merhabalar,
   Aile büyügü maddesini uygulamak isteyebilirler. Ailecek gönderebilirler ama Almanya anayasası Madde 6 ya göre aileyi dagıtamazlar. iltica kanunu Madde 26 ya göre iltica işlemleriniz Almanya’da devam etmelidir. Fakat Dublin Anlaşması 3 e göre de size aile büyügü maddesini uygulamak isteyecelerdir. Siz aile cogunlu maddesinden itiraz ediniz. Lütfen bu konuyu bir avukata danışınız.

 94. Merhaba.Ben Azerbaycan vatandaşıyım.2015- yılında İspanya vizesi ile Almanyaya iltica yapdım.O zamanlarda biometrik viza olmadığı için iltica başvurumu yalnış adla doldurdum.Zaten sorun sağlıkdı geri göndericeklerinden endişeli idim.Allaha şükür orada iyice tedavi gördüm ama tüm mahkemeleri kayb etdim.2017 yılında pasaportumu devlete teslim etdim ismimi doğrulatdım ve kendi rızamla memleketime geri döndüm.Şimdi Moskovada yaşıyırom.
  Benim soru şu;
  Soru 1. Ben tekrar Almanyada tekraren eski dosyanı tekrar (folgeantrag) aça bilirmiyim?
  Soru 2. Almanyaya vize için müracat etdim redd geldi.Şimdi başka bir şengen ülkesi ile Almanyaya girersem ve eski dosyayı tekrar kaldırırsam (yeniden iltica davası açmak mümkünde ama elimde eski davaya uygun sağlam deliller var) Dublin süreci nasıl işler?
  Önceden teşekkürler.

  • 2. basvuru mümkün ancak konuya iliskin cidi degisimlerin olmasi ve sizin bunu ispat ediyor olmaniz lazim ancak siz Rusya’da yasiyorsunuz zaten hangi ülkeyi baz alacaklar? Rusya’da güvendeyseniz zaten güvende oldugunuz icin yine red verirler.

 95. Merhaba ben illegal yollarla gelip direk fransaya iltica yaptım süreç içerisinde ilticam Red geldi şimdi avusturyada yim ve burada polis tarafından yakalandım ve buraya iltica talebinde bulundum ve beni kampa aldılar bu şartlarda bana Dublin uygularlarmi

  • Merhabalar Fransa’daki ilticanız eğer kesin ret ise Avusturya size Dublin uygulanmaya bilir uygulayabilir de bu tamamen sizin mülakat yaptınız raportörün olaya bakışı ile alakalı Fransa kabul ederse Avusturya göndermek zorunda kalabilir fakat kesin retse yani itiraz yolu da kapalıysa Dublin uygulanmayacak manasına da gelebilir yinede bu konuyu bir avukatla yürütmenizi tavsiye ederiz saygılarımızla

 96. Merhaba, herkes hemen hemen aynı şeyi sormuş aslında.
  Ben Malta’dan turistik vizeyi aldım 15 günlük. Ordan başka bir ülkeye geçip kaçak 6 ay kalacağım ve oturuma başvuracağım, anladığım kadarıyla Dublinkuralı işlemiyor.

  Şimdi benim sıkıntım, şirkette personel olarak çalışıyorum burda. Hatta konsolosluğa sunulan bir belgede “10 gün sonra dönüp çalışmaya devam edeceğim” de yazıldı. Ama gitmeden bir kaç önce dilekçe yazıp çıkışımı vereceğim. Kendi isteğimle ayrıldığıma dair.

  Ben gidip dönmezsem, şirkete sıkıntı çıkar mı bu durumda?

  • Merhabalar site olarak kaçak kalma yada kaçak geçişleri tavsiye etmemekteyiz bundan dolayı kaçak kalmanızla alakalı bir yorum yapamayız fakat legal geçerli bir vizeniz varken iltica etmek istediğiniz ülkede vizenizi uzatıp ya da himaye yöntemiyle kalıp Altı ay legal bir şekilde kalıp sorumluluğu o ülkeye de yükleyebilirsiniz diğer bir sorunuz da alakalı ise şirketten çıkış yapmanızda bir problem gözükmemektedir fakat şirketinizdeki diğer personeller daha sonra aynı ülkeye vize başvurusu yaptığında bunu dikkate alabilirler o firmanın vize almasına sıkıntı oluşturabilir

 97. Merhabalar biz ailece Yunanistan’a iltica ettik ve 3 yıl oturum aldık.oturum süremiz bittikten sonra başka bir Avrupa ülkesine yeniden iltica edebiliyormuyuz.yok sa Yunanistan’ın bağlayıcılığı devam eder mi

  • Merhabalar,
   Yunanistan’ın bağlayıcılığı devam eder fakat herhangibir AB ülkesinde iş bulduğunuz takdirde oturum haklarınız o ülkede devam eder. En az 12 ay tam zamanlı çalıştıktan sonra işsizlik maaşından yararlanma hakkınız doğar. Lütfen yine de bir avukata danışınız

   • Merhaba kardeşim hırvatistan zagreb te yakalandı yılbaşı olduğu için mahkemesi ertelendi parasını ve telefonunu aldılar en kısa ne zaman çıkar ve başka ülkeye giderse red yediğinde hırvatistan mı gönderirler cevabı aciiillll yazarsanız çok sevinirim

 98. Fransa vizesi ile Yunanistan a geldim pasaport umu kaybettiğim için Yunanistan a iltica etmek zorunda kaldım . Eşim ve kızım illegal yollarla yunanistana geldiler onlarda yunanistana iltica ettiler . Tüm aile Almanya ya geçtik. Fransa vizem 26.08.2018 de ingiltere vizem de 15.09.2018 de bitti. Almanya ya iltica etmeyi düşünüyoruZ dublin bize nasıl işleyecek

  • iltica basvurusu yapmis oldugunuz icin Yuanistana Dublin talebi gider, durum kabul edip etmemelerine bagli. Bazen yetkili daire ilgili her ülkeye Dublin yazisi cikiyor ama sizden Yunanistan mesul, sizin icin olan talebi Ingiltere kabul ederse siz de kabul edip gidebilirsiniz. Fransa kabul ederse ve istemiyorsaniz Fransann mesul olmamasindan dolayi dava acabilirsiniz. Yunanistan kabul ederse ve eger cocuklariniz yaninizdaysa Dublin cocuklarin cikarlari aleyhine uygulanamaz maddesine binaen dava acip itiraz edebilirsiniz.

 99. Mrb kacak yollar ile yunanistana gelip parmak izi ve aslyumu yapilmis biri yine kacak yollarla dublin uyesi bir ulke uzerinden aktarmali olarak parmak izi vs birakmadan ingiltereye kacak yollar ile gecis yaparsa ingiltere dublini nsl uygular ?? ayrica yol mulakatinda ingiltereye nsl giris yapildigini net bi sekilde anlatmalimiyz yani ikinci bir dublin uyesi ulkeden gectigimizi soylemezsek direkt yunanistandan geldigimizi beyan edersek bu yanlis beyani sonraki mulakatlarda karsimiza cikarip bizi o ulkeye gonderirler mi (sizin tavsiyenz nedir bu konuda??) ayrica yunanistan ile ilgili dublin sureci nsl isler datyli bilgi verebilirsnz sevinirm simdiden tesekkurler

  • Yunanistanda kayit oldugu icin Yunanistana sorar bir de hangi güzergahtan geldiginizi sorar ismini verdiginiz ülklere de talep yollayabilir ancak bunu karsidaki ülke delilsiz diye reddetmesi muhtemeldir. Yunanistan genelde Dublin taleplerine red veriyor.

 100. İyi günler ben Slovakya vizesiyle Almanya da iltica ettim. 1 hafta içinde 2 mahkemeye girdim. Bana dublin kanununu anlattılar, Slovakya’ya göndereceklerini söylediler. Sonra red geldi terk geldi bir tarih verdiler bana bu saatte burda ol gelip seni alıcaz diye o saatte orda değildim gelmişler ama sabahında polislerin yanına gittim kaçak olmadığımı belirttim onlara polisler bir kere geldiler ikinci defa da gelirler mi ? 1 yıl 7 aydır duldung veriyorlar bana Ne zamana kadar böyle devam edecek bilgi verir misiniz ?
  Ve Slovakya’ya mı gönderilirim yoksa Türkiye ye mi ?
  Slovakya da iltica talebinden yararlanabilir miyim?
  Aynı gün içinde beni Türkiye’ye gönderebilirler mi ?

 101. Merhaba ben hollandaya geldim iltica ettim fakat almanya ya gidip oraya iltica etmek istiyorum . Almanya ya gidersemde dublin uygulanacak ve bende sunu dusunuyorum hollandaya red verecekeleri sekilde dosya hazirlayip red alsam red aldiktan sonra hemen almanya ya gidebilirmiyim, yada ne sekilde almanyaya gidebilirim saygilar

 102. Merhaba eşimle birlikte almanya ya turist vizesi alarak geldik ve ilticaya başvurduk.eğer kabul edilmezse fransa ya geçip orda ilticaya başvurabilirmiyiz.emeğiniz için teşekkürler…

  • Merhabalar, viez almansa fransa sizi almanyaya gonderecektir,almanyada memuru ikna edemedigseniz fransada nasil ikna edeceksiniz? mulakat prosedurleri hemen hemen aynidir.

 103. Slm ben polonya da iltica edip almanyayaa gittim ve orda dublin dolayısıyla geri gönderildim ve siyasi sıkı tım olmasına karşın bana red verdiler ben itiraz edip almanyaya gitmem durumumda hemn iltica etsem geri buraya gönderilmem söz konusumu

 104. Merhaba ben 18 eylül2018 de Yunanistan’a kaçak yollarla geldim parmak izi bıraktım ancak iltica etmedim Yunanistan’a daha sonra 2 aralık 2018 de Hollanda ya iltica başvurusunda bulundum dublin gereği Yunanistan’a yaZı yazacaklarını söylediler ve avukatım 1 ay önce bu yazının yazıldığını söylüyor ilk sorum dublin olurmuyum ikinci sorum bana hollanda da şunu dediler 1 ay öncesine kadar dublin İ uygulamıyorduk ancak şimdi Yunan mülteci kabul edecek durumda diyorlar 1 ayda Ne değişti Yunan da kalacak yer yok iltica etsek 3 yıl sonraya gün veriyorlar hiçbir yaşam koşulu yok Türkiye sınırında ve güvenliğimiz yok napabiliz bu konuda not bekarım (ve Hollanda daha yakın bir tarihte yunandaki kötü koşulları mülteciler için bahane ederek kendisi mülteci getirmiştir)

 105. Merhabalar ;
  Abd turist vizesi ile ; Almanya aktarmalı ABD ye giderken, Almanya da hava alanında iltica edersek ne olur?
  ABD dubline dahil bir ülke değil.
  Türkiye ye geri gönderilme durumu söz konusu olur mu?
  Yoksa sen git ABD de iltica et deyip beni oraya yollarlar mı?
  Şimdiden teşekkür ederim.

  • Transit vize gerekli. iltica gerekceleriniz temelden yasa ile uyumsuz olmadikca geri gönderilmezsiniz. ABD`ye git demezler eger makul iltica gerekceleriniz varsa sizi ülkeye alip basvurunuzu incelerler.

 106. İyi günler
  Yunanistan’a ailece iltica ettik ve oturum aldık.benim sorum buradan iltica mı ve oturum hakkımı çekip başka bir ülkeye tekrar iltica etme imkanımız varmı olursa diğer ülkede kabul almamı zorlaştırırmı teşekkür ederim

  • Oturum yasasi üzerinden istediginiz ülkeye gidip yeni oturum alabilirisniz. Calisma üzerinden mesela. Hali hazirda Yunanistan oturumunuz varsa iltica hakkiniz yoktur.

 107. Merhaba. Ben kacak yollarla yunanistana girdim. Yunanistanda parmak izimi aldılar. Daha sonra kacak yollarla italyaya geçtim. Italyadan fransaya kaçak geçerken yakalandim. Italyada da parmak izimi aldilar. İtalya’da parmak izimi alan memur dublin açısından parmak izimin sikinti olmayacağını söyledi. Ben fransaya gitmek istiyorum. Italya veya yunanistana Dublin uygulanır mi? Basvuru yapsam beni iade ederler mi?

 108. Merhaba. Ben kaçak yollarla Yunanistan’a geçtim. Yunanistanda parmak izimi aldılar. Sonrasinda İtalya’ya geçtim. İtalya’dan fransaya gecmek isterken yakalandım. İtalya’ya iade ettiler ve italyada parmak izim alındı. Parmak izimi alan memur herhangi bir sıkıntı olmayacağını istediğim yere gidebilecegimi söyledi. Ben Fransa’ya gitmek istiyorum. Fransa beni yunanistan veya İtalya’ya iade eder mi? Herhangi bir şekilde Dublin uygulanır mi? Dublin uygulamasi gideceğim ülkeye gore değişiklik gisterir mi? Örneğin fransa yerine Almanya’ya gitmem dublin uygulanmaması için daha iyi midir?

  • Prosedür geregi hem Italya hem Yunanistana Dublin talebi gider ama kabul ederler mi bilmem. Yunanista nerdeyse hic etmiyor ama Italya cik sik Dublini kabul eden bir ülke. Almanya daha yogun bir sekilde Dublin uyguluyor, uygulamaya calisiyor.

 109. Merhaba sayın sayfa yöneticisi.
  Almanya vizesi ile İsveç’te Dublin prosedürüne takıldık. Hanım Rusya vatandaşı, bebekle ben TC. Hanım oraya gitmek istemiyor ve İsveç’te kalalım diyor. Hangi ülkenin daha iyi şartlar sunduğu konusunda tam bilgi sahibi değiliz. Mümkünse bu konuda bizi aydınlatırsanız çok memnun oluruz. Dublin sözleşmesi Allah’ın emri gibi mi hiç mi istisnai durum veya kurtuluşu yok daha önce vermiş olduğunuz 6 ay, 18 ay, çocuğun durumu gibi şartlar dışında? Yardımınız için şimdiden çok teşekkür ediyoruz.

 110. selam.onceden tesekur ederim.ben almaniyada iltica bas vurusu yapdim ve redd cavabi aldim.beni deport edeceklerini dediler.bende stop edib kendi isdeyimle vatanima dondum.artiq 8 aydir vatandayim.ama yeniden almaniyaya donub iltica etmek isdiyorum yeterli sebebler delilerde var su an elimde.tek sorunum alman vizesi alamamdi.mecburen italya alib gede bilirim.almaniyada 2 yil kaldim ilk ilticamda almaniya olub.yeniden gedirsem kabul ederlermi beni?2 cocum var ve esim simdi 3 ci cocuga hamile douma 3 ay kalib su an.dublin yenemi bana sikinti cikararmi?ve ya almaniya 2 ci defa bas vurdugum icin.kabul edemeyiz sizi deyermi?Cok rica ediyorum yardim edin.

  • Almanya’ya basvurmayin eger elinizde önceki durumdan haric ciddi bir kanit yoksa. Ikinci basvuru esasinda sadece ciddi bir degisikli oldugunda yapilabiliyor; hatali karari düzeltmek amaciyla. Hollanda veya Belcikayi öneririm ya da istediginiz baska bir ülke ama Almanya’dan red aldiysaniz bence tekrar basvurmayin.

 111. Merhabalar sayın admin, LÜTFEN CEVAP VERİN… Bütün soru ve cevaplarınızı tek tek okudum fakat soruma cevap bulamadım.
  Eşim ve çocugum bir shengen ülkesine daha önce vize ile giriş yaptı geri döndü. 15 günlük vize idi. Üzerinden 6 ay geçmedi henüz. Şimdi farklı bir shengen ülkesine(Almanya) vize aldılar. ve oraya gittiler, bende resmi olmayan bir şekilde Almanyaya geçip iltica talebinde bulunursak nasıl değerlendiriliriz. Eşim ve çocugumun 6 ay içinde 2 shengen ülkesinden vizesi olmuş olacak…
  Emekleriniz için teşekkürler.

 112. Merhabalar sayın admin, LÜTFEN CEVAP VERİN… Bütün soru ve cevaplarınızı tek tek okudum fakat soruma cevap bulamadım.
  Eşim ve çocugum bir shengen ülkesine daha önce vize ile giriş yaptı geri döndü. 15 günlük vize idi. Üzerinden 6 ay geçmedi henüz. Şimdi farklı bir shengen ülkesine(Almanya) vize aldılar. ve oraya gittiler, bende resmi olmayan bir şekilde Almanyaya geçip iltica talebinde bulunursak nasıl değerlendiriliriz. Eşim ve çocugumun 6 ay içinde 2 shengen ülkesinden vizesi olmuş olacak…
  Emekleriniz için teşekkürler.

 113. Merhabalar sayın admin,  LÜTFEN CEVAP VERİN… Bütün soru ve cevaplarınızı tek tek okudum fakat soruma cevap bulamadım.
  Eşim ve çocugum bir shengen ülkesine daha önce vize ile giriş yaptı geri döndü. 15 günlük vize idi. Üzerinden 6 ay geçmedi henüz. Şimdi farklı bir shengen ülkesine(Almanya) vize aldılar. ve oraya gittiler, bende resmi olmayan bir şekilde Almanyaya geçip iltica talebinde bulunursak nasıl değerlendiriliriz. Eşim ve çocugumun 6 ay içinde 2 shengen ülkesinden vizesi olmuş olacak…
  Emekleriniz için teşekkürler.

 114. tekrar selam.soruma cevab tam almak isdyorum lutfen.az once yazmisdim
  ben TUNAR…ben almaniyadan dondukden sonra sorunlar oldu ciddi.elimde guclu kanitlar deliler var.yani 2 ci defa bas vuru yapsam almaniyada.sansim olurmu?vatana dondukde hemen oldu sorunlar.kanitlarimda var.indi gede bilyorum ama vize italya olyo ancag.rica ediyorum cavab yazin aydin.ben kesinlikle almaniya ya gidmek isdiyorum.basqa ulke yok.onceden cok cok Tesekur

 115. Almanya’dan aldığım schengen vizesi 15 Ağustos’ta bitiyor. Bir kere Almanya’dan giriş yapıp isviçreden çıkış yaptığım seyahatim oldu.İsviçreye iltica etmek istiyorum.Dubline takılmadan nasıl ve ne zaman yapabilirim.Almanya vizesi varken İsviçreden Yeni vize alarak İsviçre’ye gelip iltica edebilir miyim? Almanya’nın verdiği vizenin bitmesini beklemek zorunda mıyım ?

  • Merhabalar, Almanya vizesi bitiş tarihinden itibaren 6 ay sonra iltica başvurusu yaparsanız, DUblin uygulanmaz.
   yada Ağustostan sonrası bir tarih için isviçre vizesi alırsanız en son vizeyi veren ülke sorumludur.

 116. merhaba şubat 2018 de fransaya vize ile giriş yaptım daha sonra nisan mayıs ayında belçikada 6 aylık oturum aldım oturumuma red geldi şubat 2019 da belçikadan çıkış yaptım kara yoluyla fransa geçiş yaptım fransada iltica etsem belçikadaki 6 aylık oturumum görükürmü veya belçikaya gerimi yollanırım fransaya vizeyle girişim görünürmü

  • Evet Euroduck parmak izi sisteminde oturum ısrasında verdiğiniz ve vize sırasında verdiğiniz parmak izleri görünmektedir.
   Eğer Belçikadaki oturumunuz iltica nedenliyse zaten vize nedeniyle sorumluluk Fransada ancak normal ticari oturum aldıysanız sorumluluk Belçikada gözükmektedir. Fakat oturum onaylanmadıysa; parmak izinden sonra 6 ay geçtiğinde belçikanın sorumluluğu düşer. Eğer oturumun onaylandıysa; oturum süresi bittikten sonra 24 ay geçtiğinde belçikanın sorumluluğu kalkar.
   Dikkatle okuyunuz lütfen.
   https://ilticahaberleri.com/6-ay-meselesi-ve-dublin/

 117. Admin merhaba.benim 2 cocugum var(1 ve 4 yasinda) ve biz gelirken yolda hirvatistanda yakalandik.1 hafta hapishane gibi bir yerde kaldik.sonra iltica dilekcesini imzalatip bizim parmak izimizi aldilar.ve acik kampa ciktiktan sonra kactik.almanya ya kacak yollarla geldik.yol ifadesi ve diger mulakatta(dublin) sonra 4 aralikta dublin reddi geldi.itiraz ettik.sonra hirvatistanin kabul ettigi mektubu aldik.(ama gonderilmeye dair bir mektup degildi.dublin kanunlari yaziyordu)biz avukatla psikolojik rahatsizligim olduguna dair tekrar itiraz ettik.bu arada kamptan baska yere ciktik.ve usweis 3 aylik uzattilar(duldung-kirmizi cizgi var.).ve hirvatistanda cocuklarim icin sartlar hicte iyi degil bu durumun ne etkisi olabilir. Hala bir cevap gelmedi.
  1.usweis suresi icerisinde iade olabilir mi
  2.avukat bu raporlan hastane randevusu vermeleri gerekir dedi.daha bir cevap yok.
  3.diyelim ki itirazlari kabul etmeseler bile ne kadar surede iade edilemezsek dublin dusebilir.(ornegin redden sonraki 6 ay icinde gonderemeseler)
  4.ters bi durumda habersiz gelip bizi gonderebilirler mi.
  Lutfen yardimci olun.ve bu sorularima cevap vernenizi rica ediyorum.saygilarimla.

  • Merhabalar. Hırvatıstan kabul ettıgınden dolayı er ya da gec gonderıleceksınız.Saglık raporları Dublın surecınde cok dıkkate alınmadıgı gorulmektedır. Adresınız bellı oldugu takdırde 6 ay, kacak duruma dustuguzde ıse 18 ay sonra Dublın duser. kılıse sıgınmanızı arastırmanız tavsıye edılır.

   İltica Sonrası DUBLIN Meselesi
   İltica başvurusu sırasında sahip olduğunuz iltica başvurusu yaptığınız ülkeye aitse (vize, oturum), yada Hususi pasaportlarınız varsa DUBLIN meselesinin muhatabı olayacaksınız.

   Geçiş yolları ve kullandığı evraklar itibariyle (evraklar sahte olsa bile) herhangi bir Schengen ülkesinde geçiş güzergahı tesbit edilemeyenlere de (2. Bir ülkede parmak izi vermemiş olanlar) DUBLIN uygulanmayacak demektir.

   Bunun dışındakiler iltica başvurusu yaptığı andan itibaren maalesef aşağıda bahsedilecek olan DUBLIN süreçleriyle karşılaşabilecektir.

   Öncelikli olarak Memurunuz DUBLIN işletecekse teknik olarak engelleyecek güçlü mazeretleriniz yoksa DUBLIN işletilecek demektir.

   Avukatlar da taktiksel olarak zaman aşımına uğratma yolunu deneseler de başarısız örnekler mevcuttur.

   DUBLIN sürecinde 6 ay çok önemli bir kuraldır. En son verilen mahkeme kararının üzerinden 6 ayı legal bir şekilde zaman aşımına uğratabilirseniz o zaman DUBLIN düşer ve sorumluluk başvuru yaptığınız ülkeye kalır. Ancak DUBLIN sureci içerisindeki her işlem süreyi sıfırlar ve 6 ay yeniden başlar.

   Başvuru yaptığınız günden itibaren 6 ay başlar. Ancak başvuru yaptığınız ülkenin sorumluluğu, başvurudan itibaren 90 gün içinde size DUBLIN uygulayacağına dair bildirim yapması gerekir. Bu bildirimden itibaren 60 gün içerisinde de diğer ülkenin sizi kabul ettiğine dair yazı göndermesi gerekmektedir. Herhangi bir itiraz işlemi yapılmadığı takdirde de 30 gün içerisinde deport edilmeniz gerekmektedir. Fakat hem iltica ettiğiniz ülke hem de evrakına sahip olduğunuz ülke size 3+2 (5 ay) ay içerisinde size herhangi bir cevap vermezse DUBLIN anlaşması gereği 5. Ay bittikten sonra sorumluluk 6 ay daha devam edecek demektir. Böylecece toplam süre 11 aya kadar uzayabilmektedir. Eğer size 11 ay içerisinde herhangi bir bildirim yapılmadığı takdirde bu süre sonunda DUBLIN düşürme başvurusu yapabilirsiniz. Bu aşamadan sonra ana mülakatınızla ilgili esas değerlendirme başlayabilecektir.
   Not: Uzun süredir oturum bekleyen başvurucuların sürecin uzunluğunun bir sebebi de yukarda bahsedilen DUBLIN süreci olabilmektedir.

   Asıl DUBLIN süreci Birinci Mulakat (Yol mülakatı) ile başlamaktadır. Yol mülakatına kadar geçen süre sıfırlanmış olacaktır. 6 aylık süreç yeniden başlamış olacaktır.
   Eğer DUBLIN nedeniyle sizin sorumluluğunuzu üstlenecek olan ülke 90 gün sonra sizi kabul ettiyse, kabul ettiği bu tarihten itibaren 2+6 aylık süre başlamış olacak ve 90 gün sıfırlanmış olacaktır.
   Size bildirim yapıldığı andan itibaren mahkemeye itiraz ettiğiniz takdirde başvuru yaptığnız gün 6 ay başlar ve önceki süre sıfırlanmış sayılır.
   Mahkemeden size olumsuz bir cevap geldiği takdirde, o tarihten itiberen süre tekrar sıfırlanmış olur ve 6 aylık süre yeniden başlamış olur.
   Tekrar itiraz edip mahkeme kesin deport kararı verdiğinde bu tarihten itiberen süre tekrar sıfırlanmış olur ve 6 aylık süre yeniden başlamış olur.
   Bazen toplam bu süreler itirazlarla birlikte 5 ay gibi kısa sürelerde tamamlanabildiği gibi bazen de 15 aya kadar uzayabilmektedir. İltica ettiğiniz ülke göndermeyi kafaya koymuşsa göndermek için her türlü yolu deneyecektir.

   Not: 6 ay kuralı adresiniz belli olduğu takdirde geçerlidir. Yani sizlere bildirim yapıldığında ve ilgili birimler geldiğinde sizi adresinizde bulursa ve bu süreyi de avukatlarınıza zaman kazanmaya yönelik itirazlarla geçirebilirseniz, 6 ayı başarı bir şekilde zaman aşımına uğratabilirseniz dublin düşer. Aksi takdirde kaçak duruma düşeceğinizden dolayı 18 ay kuralı devreye girecektir. Kaçtığınız tarihten itibaren 18 ay sonra DUBLIN süreci ancak düşebilecektir. Bu süreç maddi ve manevi maliyeti yüksek olduğundan dolayı iltica etmeden önce şartlarınızın uygunluğuna lütfen dikkat ediniz.

   Bu Durumda Neler Yapılabilir?

   Kilise Sığınması

   Çoğu AB ülkelerinde Kiliselere iltica işlemleri için başvuru yapma hakkınız bulunmaktadır. Ancak Kiliselerde başvuru talebinizin kabul edilme süreci 2-3 ayı bulabilmektedir. Dublin riski taşıyorsanız iltica başvurusu aşamasından itibaren Kilise sığınma hakkı konusunda araştırma yapmanızda fayda vardır. Son deport kararından sonraki 6 aylık süreci kiliseye sığınarak tamalayabilirsiniz.

   Seyahat Engelleri

   Seyahata engel teşkil edecek ciddi bir sağlık probleminiz varsa bu durumda da DUBLIN uygulamasından muaf tutulabilirsiniz.

   aGebelik; doktor kararıyla gebeliğin son haftaları (bir ay öncesi) ve doğumdan 1 ay sonrası seyahat engeli olarak uygulanabilmektedir. İstisnai durumlar hariçtir.

   b.Psikolojik nedenler; DUBLIN kararı alındıktan sonrası alınan psikolojik raporlar (kendine zarar verebilir, intihar edebilir vb) çok dikkate alınmamaktadır. Psikiyatri raporlarıda süreklilik arz eden patolojilerin yer alması gerekir.

   c. Bedensel Engel Durumu; Bedensel engellilere insani nedenlerden ötürü, engel oranına göre DUBLIN uygulaması yapılmayabilmektedir.

   d. Kronik Rahatızlıklar; İleri derece kronik rahatsızlıklarınız varsa ve gönderileceğiniz ülkede tedavi imkanından mahrum kalacaksanız bu nedenle DUBLIN uygulanmayabilir.

   e. 18 yaşından büyük evlenmemiş genç aile bireyleri, fiziksel yada ruhsal olarak aileye muhtaç olduğu heyet tarafından tespit edilen kişilere de DUBLIN uygulanmayabilir.

   Sağlık nedenleriniz ve raporlarınız inandırıcı bulunmadığı takdirde hakkınızda DUBLIN uygulanabilmektedir.

   Can Güvenliği Gerekçeleri

   Kendi ülkenizde “Arananlar Listesi”nde veya benzeri durumda iseniz, DUBLIN işletilecek ülke ile kendi ülkeniz arasında iade anlaşması varsa, bu işlemi de delillendirebilirseniz DUBLIN uygulanmayabilir.

   Kalış İspatı

   DUBLIN ile karşıkarşıya kaldığınızda Polis sizi almaya geldiğinde adreste bulunamadı şeklinde not düşerek size kaçak muamelesi yapabilmekte ve bundan dolayı 18 ay kuralı devreye girebilmektedir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için DUBLIN’e takıldığınızı veya takılacağınızı düşünüyorsanız adresinizde kaldığınıza dair kamp yönetiminden yazı alınız. Hastaneye yada herhangi bir yere gittiğinizde odanızın kapısına gittiğiniz yerin adres, iletişim bilgilerini ve kendi iletişim bilgilerini yazıp telefonunuzla fotoğraflayınız. Kamp yönetimine durumu resmi olarak yazılı bildiriniz. Örneğin polis geldiği gün hastanede olduğunuzu ispat eder ve haberini verirseniz kaçak duruma düşmeyeceksiniz demektir.

   Avukat Yardımı

   DUBLIN surecine takıldığınızda işin profesyoneli olan bir avukatla çalışmanız sizin için faydalı olacaktır.

   DİKKAT: Teknik olarak 6 ayı doldurmanız gerektiğinden dolayı avukatlar bazen normal dava dosyası gibi ivedilikle cevap verilmesi talebinde bukunabilmektedirler. Bu uzatmanız gereken süreci aksi yönde hataen kısaltmaktadır. Bu hususa dikkat edilmesi gerekir.

   Aile Üyeleri ve DUBLIN

   Aile Çoğunluğu; Aile bireylerinden sayıca çok olan taraf bir ülkeye iltica ettiyse ve o ülkede iltica işlemlerinin yapılmasına karar verildiyse (DUBLIN düştüyse) daha sonra o ülkeye gelecek olan aile üyelerine DUBLIN uygulanmayacaktır.
   Aile Bireyleri Sayıca Eşitse ve farklı Schengen ülkelerinde iseler; Aile büyüğünün olduğu ülke DUBLIN’den sorumlu olacaktır. Ancak aile bireylerinin küçük olduğu tarafta DUBLIN düşmüş ise aile büyükleri de küçüklerin yanına gönderilebilirler.
   Aile Büyüğü’nün DUBLIN’i düştü ise, diğer aile üyeleri aile büyüğünün yanına gönderilir.
   Not: Aile çoğunluğundan endişe edilen durumlarda önce çocuklar iltica eden aile büyüğüne bağlanmalı aile çoğunluğu sağlandığından dolayı ve çocuklara DUBLIN uygulanmayacağından dolayı diğer bireyler başvurduğunda DUBLIN uygulanmaz. Bu gibi durumlarda 6 aylık süre değil aile bireylerinden herhangi birinin DUBLIN sürecinin düşmesi beklenir. Daha sonra diğer aile bireyleri iltaca başvurusu yaptığında DUBLIN uygulanmayacak demektir.

   Not: Kanun ve Mevzuatlar Sürekli güncelleniğinden dolayı konun güncelliği ile ilgili bir avukata danışınız.

   Lutfen yaşadığınız sorun ve tecrübeleri bizlerle paylaşırsanız, sayenizde okuyucularımıza bir çözüm olma çabalarımızı sürdürebiliriz.

 118. Merhabalar rica etsem bir sorum olacaktı.ben İtalya da iltica ettim ret aldim itiraz ettim mahkemeye girdim sonuc daha belli olmadan ben Hırvatistana iltica ettim sizce Hırvatistan beni Türkiyeye mi yollar yoksa İtalyaya mi

 119. Hocam merhabalar. Oncelikle bu tur onemli hayati meseleler icin insanlara yardimlarinizdan dolayi cok tesekkurler. Size bir kac sorum olacakti. Son oturum kartimin bitis tarihinden 24 ay gecmesine ragmen ve son vizemin bitis tarihinden 12 ay gecmesine ragmen, vizem bitmeden 1 ay oncesinden bulundugum sengen ulkesinde yapilan oturum karti basvurusununun kararina aralik 2018 de red geldi. Ve itiraz yapildi. Suan itiraz surecinde bir sonraki ve son karar olacak karar mektubunu beklemekteyim. Ve tr’de siyasi davam var hatta tutuklama da cikarilmis savci tarafindan. bu durumda bulundugum sengen ulkesinden almanya ya gidip iltica actigim zaman dubline takiliyormuyum?bu arada bulundugum sengen ulkesinden ayrilmamin sebebi burada da guvende olmadigimdan Tesekkurler simdiden cevabiniz icin. Saygilar sevgiler
  -son oturum karti bitis tarihinden 24 ay gecmis
  -son vize bitis tarihinden 12 ay gecmis
  -oturum karti basvurusuna red gelmis
  Ve
  -itiraz edildi. Suan itiraz sureci.

  • vize ve oturum açısından DUBLIN düşmüş durumda ancak son defa parmak izi verdiğiniz tarihin üzerinden 6 ay geçmiş ise DUBLIN mevzuatına göre düşmüş olması gerekmektedir. Evraklarınız hakkında ayrıntılı bilgi vererek bir avukat yardımı almanızı tavsiye ederiz.
   https://ilticahaberleri.com/6-ay-meselesi-ve-dublin/
   https://ilticahaberleri.com/iltica-mulakat-stratejileri/

 120. Merhabalar biz 3 kişilik bir aileyiz.yunanistana iltica ettik. Ve oturum aldık.yalnız ben oturum aldıktan sonra iltica başvurumu ve oturumumu iptal ettirdim.ve başka bir Avrupa ülkesine geçtim.eşim ve 10 yaşındaki oğlum Yunanistan’da kaldı.eşim ve oğlumun orada oturumu olduğun için aile birleşimi konusunda sıkıntı yaşarmıyız.aile çoğunluğu Yunanistan da diye geri gönderilme durumum olurmu ?tavsiyeleriniz nelerdir?teşekkür ederiz bilgileriniz için

  • Merhabalar,
   eğer iltica ettiğiniz avrupa ülkesinde kabul alırsanız, kabul aldıktan sonra aile çoğunluğuna bakılmaz, aile birleşimi gerçekleşir. Ancak iltica süreciniz devam ederken aile bütünlemesinde sizin daha önce yunanistana iltica etmenizden ötürü zorluk çıkarabilirler. Eşinizde yunan oturumu olduğundan dolayı sizin bulunduğunuz ülkeye gelir iş bulur ve oturum alırsa, bu şekilde de aile birleştirmesini gerçekleştirebilirsiniz.
   dikkatle okuyunuz lütfen
   https://ilticahaberleri.com/6-ay-meselesi-ve-dublin/

 121. Mrb editör kolay gelsin. Ben Aralık 2018 de malta’ya yabancı dil öğrenmek için kısa süreli öğrenci vizesi ile geldim. Vize sürem bitmeden almanya’ya geçmiș yaptım. Almanya’ya geçerken pasaportum a hiçbir ișlem yapılmadı. Yaklașik 5 aydr almanya’da kaçağı. 6 ay’ı doldurduktan sonra almanya’ya iltica etsem malta’ya gönderilme durumum ortadan kalkıyor mu?

  • vize bitiş tarihinden 6 ay geçtikten sonra vize aldığınız ülkenin sorumluluğu düşer. vize bitiş tarihinden 6 ay geçtikten sonrabaşvuru yaptığınızda, başvuru yapacağınız ülke sorumlu olacaktır.
   lütfen okuyunuz.

   https://ilticahaberleri.com/6-ay-meselesi-ve-dublin/

 122. Merhaba editor, biz 2 cocuklu bir aileyiz. Yunanistandayiz, burada parmak izi alindi be iltica basvurusu yaptik. Hepimizin yesiI pasaportu var ancak ulkeye giris muhru olmadigi icin buradan cikamadik. Buradan ukrayna ya gidip ( bu durumda cikis muhru yapilacak pasaporta) oradan gitmek istedigimiz shengen ulkesine ucsak ilticada bulunsak problem yasarmiyiz. Tekrar ukrayna ya gonderirler mi? Veya bu durumda yunanistana tekrar gonderirler durumu olur mu?

  • merhaba
   Yunanistan ukraynaya çıkabilriseniz, ukraynadan bir schengen ülkesine geçip başvuru yaptığınızda yeşil pasport nedeniyle DUBLIN uygulanmaz. Ukraynaya da geri gönderilmezsiniz.

 123. Cok tesekkurler, bir sey daha sormak istiyorum. Buradan Ukrayna’ya cikarken iltica basvurusunu geri cekmek gerekir mi? Geri cekmesekte yeni gidecegimiz bir yerde bir problem olur mu?

 124. merhaba nasilsiniz ben 26/10/2016 da fransada iltica ettim dubline takildim ve 6 sure birimine 10 gun kala benim italyaya gitmemi istediler veya karara ihtiraz et dediler bende !27/07/2017den ihtibaren sirra kadem bastim 05/02/2019 da tekrar iltica ettim dosya acmadilar italyaya gideceksin dediler ilticami kabul etmiyor valilik 3 cocuk var 5 kisilik bir aileyim belcikada iltica edebilirmiyim veya buraya kabul nasil ettirmeliyim tesekurler

  • size yapılan son bildirim üzerinden 18 ay geçtikten sonra yaptığınız başvuruda siz’e Dublin uygulanamaz. Bu nedenle itiraz ediniz.
   Bu süreci avukatla yönetmenizi tavsiye ederiz

 125. merhaba nasilsiniz ben 26/10/2016 da fransada iltica ettim dubline takildim ve 6 sure birimine 10 gun kala benim italyaya gitmemi istediler veya karara ihtiraz et dediler bende !27/07/2017den ihtibaren sirra kadem bastim 05/02/2019 da tekrar iltica ettim dosya acmadilar italyaya gideceksin dediler ilticami kabul etmiyor valilik 3 cocuk var 5 kisilik bir aileyim belcikada iltica edebilirmiyim veya buraya kabul nasil ettirmeliyim tesekurler

  • Evet Belçika’ya iltica edebilirsiniz. Ancak kaçak duruma düştüğünüz için 18 ay geçmeden başvurduğunuz için size yine Dublin uygulamak isteyeceklerdir. Dublin uygulanacağı zaman kiliseye sığınarak zaman aşımını Kilise sığınması olarak tamamlamayı deneyebilirsiniz.

 126. mart ayinda kacak yollarla yunanistana gectim,orda on yedi gun kaldiktan sonra sahte bir pasaport ve kimlikle belcika ya gittim orda bruksel havaalaninda iltica talebinde bulundum.durumum ne olur iltica talebim olumlu sonuclanir mi?

  • Hangi yolla geldiginiz iltica degerlendirmesinin konusu degil. Gelis yolunuz dublin yani hangi ulkenin ilticanizdan sorumlu oldugu meselesiyle ilgili bir konudur.

   Dininizden, dilinizden, ırkınızdan, cinsiyetinizden, politik düşüncenizden ya da sosyal bir gruba aidiyetinizden dolayı devlet ya da devlet dışı kurumlar ve toplumun belli kesimleri tarafından ayrımcılığa, baskıya, ötekileştirmeye, itibarsızlaştırmaya, zulme, insanlık dışı uygulamalara, takibe alınıyorsanız ve hakkınızda siyasi koğuşturmalar yapılıyorsa ve bu sebeple zalimane uygulamalarla karşı karşıyaysanız, somut gerekçelere dayanan korkularınız bulunuyorsa ve bu sebeplerden dolayı yaşam, özgürlük ve can güvenliğiniz tehdit,tehlike ve risk altındaysa iltica etme hakkınız vardir.

   Makaleleri okuyunuz lutfen

   https://ilticahaberleri.com/belcika-iltica-rehberi/

  • tam olarak anlamadim ben 18 ay tamamen kacak kaldim ve yeniden fransada iltica ettim ama kabul etmiyorlar sebep olarak heryerde ve her kurumda dosyan kapali acamiyoruz dediler ben du durumda simdi belcikada iltica edebilirmiyiim beni fransaya gonderirlermi? tesekkur ederim

  • DUBLIN sözleşmesine göre sorumluluk yunanistanda olmasına rağmen yunanistanda eğer ikinci mülakat yapılmadıysa yunanistan çoğunlukla DUBLIN nedeniyle kabul etmiyor.

 127. Merhaba iyi günler ben şunu sormak için yazdım ama bir cevap alamadım ben kaçak yollardan geldim hırvatistan güzergahını belirttim ama parmak izim ve hiç birşey yok almanyada yakalandım beni hırvatistan oraya göndere bilirler mi?veya ne yapmam lazım lütfen yardımcı olursanız sevinirim

 128. merhaba;
  Ben şuan Almanyadayım henüz iltica etmedim. Daha önce hollandadan vize almıştım süresi bitti ancak 6 ay geçmedi.
  Diğer bir ayrıntı ben o vizeyi hiç kullanmadım, o vizeyle hiç bir ülkeye girişim yok. Buraya da farklı yollarla geldim. yani sorum şu o vizeyi hiç kullanmadığım için almanya bana dublin uygulayabilir mi?

 129. Merhabalar,
  Ben almanya’da 1 yıl boyunca ogrenci oturum ile kaldım. Temmuz 2018den temmuz 2019a kadar almanya’da öğrenci oturumum ile kaldım. Temmuz 2019 dan beri baska ulkede kacagım. Şuan kaldığım ulkede daha ne kadar kalmam lazım. Dublin düşmesi için?

  • MErhabalar, öğrenci oturumu ile kaldığınız için 2 sene sonra dublin düşer bu süreyi beklemek istemiyorsanız Almanya’ya iltica etmelisiniz.

   https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.
   Site üzerinden aylık olarak sorulara cevap vermekteyiz. Twitter ve youtube üzerinden günlük cevap verilmektedir.

 130. bulunduğum ülkede yunan elçiliği yok temsilcisi fransa elçiliği ve ben yunanistan gitmek uzere vizemi adim fakat aldiüim vize etiketi fransaya ait ve uzerinde yunaniatana ait bir bilgi yok vize görüşmesinde yunan ve almanya ziyaretim olacak dedim bu durumda benim vizem hangi ulkenin vizesi olarak kabul ediliyor yunanistan mi fransa mi?

  • Merhabalar, sistemde yunan gözüküyor ancak evrakta fransa gözükür. Eğer iltica ederseniz sorumlu Fransa olacaktır.

   https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.
   Site üzerinden aylık olarak sorulara cevap vermekteyiz. Twitter ve youtube üzerinden günlük cevap verilmektedir.

 131. Merhaba editör Yunanistan Schengen Vizesi ile Yunanistana gidip oradan uçakla Norveçe gidebilir miyim ? Gittiğimde gerekli belgeleri gösterip siyasi ilticada başvurabilir miyim ?

 132. Merhaba 2 ay önce çekya vizesi ile avusturya uçtum aynı gün belçikaya uçtum vizem 1 aylıktı vizem bitince ilticaya başvurdum yol ifadesinde çekya vizesi aldığımı gördüler. Bana verdikleri anex kağıdına dublin mühürü vurdular . Ve çekya yazı yazacağız seni isterlerse göndereceğiz dediler.. sizce çekya beni istermi .? Lütfen acil cvp verin… mail atarsanız sevineceğim

  • MErhabalar, Çekya ülkesi genellikle dublin kurallarına riayet etmektedir. Çekyaya gidişiniz muhtemeldir.

   https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.

 133. Merhaba 2 ay önce çekya vizesi ile avusturya uçtum aynı gün belçikaya uçtum vizem 1 aylıktı vizem bitince ilticaya başvurdum yol ifadesinde çekya vizesi aldığımı gördüler. Bana verdikleri anex kağıdına dublin mühürü vurdular . Ve çekya yazı yazacağız seni isterlerse göndereceğiz dediler.. sizce çekya beni istermi .? Lütfen acil cvp verin… mail atarsanız sevineceğim

 134. iyi günler
  bulundugum ülkede yunanistan elçiliği bulunmadigi icin fransa elçiliği(yunanistan temsilcisi) uzerinden başvurdum vizemi aldim daha sonra hollandaya başvurdum havalananda verilen belgelerde yunaistana gitmek uzere alinan vize ile iltica etmiştir yazıyor, fakat yol mulakatinda bana vizeyi fransa elçiliğinden almissin fransa ya soracağız dediler. yaptıgım vize başvurusunda fransa ya gitmeyeceğimi yunanistan icin basvuurdugumu belittim ve vizemi aldim. dublin uygulaması bu konuda nasıl isler.

 135. Selamlar Kardeşim ailesi ile Paris’e vize aldi. Ve Paris’e ıcmadi Prag’a geldi uçak ile ve oradan ben almaya gittim ve hiç bir yere gitmedi Almanya da yanımda kaldılar sonra 20.12.2019 Almanya’da iltica talebinde bulundular yaklaşik 3 ay oturum aldı ve yenı gelen mahkeme karari ile Fransa’ya gitmesi gerekiyor Almanya’da kalmaları için yapmamız gereken bır surum var mı yada yol

  • MErhabalar, youtube kanalımızdan dubline takılanlar ne yapabilirler adlı videomuzu izleyebilirsiniz.

   https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler

Avusturya’nın Mültecilere Sağladığı Sosyal Yardımlar

1- İlk iltica müracaatında toplama kampında kalan herkese aylık 40 Euro nakit veriyor. Giyim ve yiyecek, barınma, sabun, diş macunu...

BAMF Kararına İtiraz ve Şikayet Dilekçesi

Bu yazıda Almanya’da ilticaya başvurmuş bir takipçimizin, Federal Göçmen ve Mülteci Dairesinin verdiği red kararıyla ilgili itiraz ve şikayet dilekçesi yer almaktadır. Takipçimiz ekte...

Beyaz sandalyelerde ölüme “Artık yeter!” diyoruz

Berlin, Paris, Zürih, Malmö ve Bükreş gibi Avrupa'nın büyük şehirlerinde dün "Beyaz Sandalyede Ölüm" eylemleri düzenlendi. Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) iktidarının Kanun Hükmünde...

HABER ANALİZ: ALMANYA’NIN AZERBAYCAN’DAKİ HİZMET HAREKETİ HAKKINDA BİLGİ NOTU

Erdoğan’ın, 15 Temmuz 2016 tarihindeki darbe kalkışmasından Hizmet Hareketi’ni sorumlu tutması ve Hizmet Hareketi’ni yok edilmesi gereken bir düşman ilan etmesinden sonra, hem Türkiye’de...

Savcılık Gizlilik Kararlarının Nedenleri – CMK 153

Mülteci adayları mülakatlar esnasında, adli, idari ve siyasi soruşturma ve kovuşturma dosyalarına ulaşamadıklarını ve savcılık gizlilik kararı bulunduğunu ifade etmektedirler. Ancak bununla ilgili herhangi...
- Advertisement -

Daha faza içerik