Dublin Gündem Kanunlar

Dublin-III ve Uygulama Şartları

Dublin nedir?
28 AB ülkesinin kendi aralarında iltica edenlerin hak ve yükümlülüklerinin belirlendiği ve iltica edenlerin hangi AB ülkesinde iltica işlemlerinin devam etmesiyle alakalı sorumluluk, yetki anlaşmasıdır.Bundan dolayı herhangi bir Schengen Ülkesine iltica eden bir mülteci ve sığınmacı belgeli ya da belgesiz hangi güzergahtan gelip hangi AB ülkesine sığındı ise yapılan yol mülakatı ile iltica işlemlerinin hangi Schengen ülkesinde devam etmesi gerektiğinin belirlendiği bir anlaşmadır. Şuan iltica işlemlerinde Dublin III anlaşması yapılmaktadır.

Dublin uygulanma koşulları;
• Başvuru yapılan AB ülkesi ile vize alınan AB ülkesi farklı ise vize veren AB ülkesi iltica işlemlerinden sorumludur. Başvuru yapılan ülke bu durumda Dublin’i işletip vize veren AB ülkesine gönderebilir. Örneğin; Hollanda vizesi aldınız ancak Fransaya iltica ettiniz; Fransa iltica dairesi yol mülakatında Hollanda vizesiyle geldiğinizi tesbit ettiği takdirde iltica işlemlerinden Hollanda’nın sorumluğunu size tebliğ edip iltica sürecinin Holanda’da yürütülmesi yönünde Dublin kararını uygulayabilir.

• Başvuru yapılan AB ülkesi ile Oturum izni alınan AB ülkesi farklı ise oturum izni veren AB ülkesi sorumludur. Başvuru yapılan AB ülkesi bu durumda Dublin’i işletip oturum veren AB ülkesine gönderebilir. Örneğin; Polonya’da oturum aldınız ancak Belçika’ya iltica ettiniz; Belçika iltica dairesi yol mülakatında Polonya’da oturumunuzun olduğunu tespit ettiği takdirde iltica işlemlerinden Polonya’nın sorumluğunu size tebliğ edip iltica sürecinin Polonya’da yürütülmesi yönünde Dublin kararını uygulayabilir.

• Şayet iki farklı Şengen vizeniz varsa; bitiş süresi hangisinin sonra ise Dublin o ülkeye uygulanır. Örneğin; Macar Şengeniniz 29 Mayıs 2018 bitiyor, İsviçre vizeniz de 29 Mayıs 2018’de bitiyor olması halinde ve Almanya’ya iltica ettiyseniz Almanya Dublin’i İsviçre’ye uygulayabilir.

• Şayet iki farklı Şengen ülkesinde oturumunuz varsa; İspanya, Litvanya oturumun bitiş süresi hangisinin sonra ise Dublin o ülkeye uygulanır. Örneğin; İspanya oturumunuz 29 Mayıs 2018 bitiyor, Litvanya oturumunuz da 29 Haziran 2018’de bitiyor olması halinde ve Brüksel’e iltica başvurusu yapmış iseniz Brüksel Dublin’i Litvanya’ya uygulayabilir.

• Farklı AB ülkelerinde hem vize hem oturum sahibi olmanız halinde ikisinden hangisinin bitiş süresi sonra ise Dublin o ülkeye uygulanır. Örneğin; 3 yıllık Portekiz oturumunuz 1 yıllık da Slovakya vizeniz var ve Avusturya’ya iltica ettiyseniz Avusturya Dublin’i Portekiz’e uygulayabilir.

• Aile bireylerinde birden fazla farklı vize veya oturum olması halinde;
1-Aile bireylerinden iki farklı Schengen vizesi mevcut ise aile bireylerinin çoğunluğunun olduğu ülke sorumludur. Örneğin: Anne ve iki çocuk Slovenya vizesine sahipse baba Avusturya vizesine sahipse Avusturya aile çoğunluğuna bakarak Dublin’i Slovenya’ya uygulayabilir.
2-Ancak Baba Avusturya vizesine sahip olduğu halde şayet Slovenya vizesine sahip olan iki çocuk Baba ile birlikte iltica ederse, ya da babanın iltica dosyasına dahil olursa; anne ise kabul aşamasından sonra dahil olursa Dublin işlemez. Çocuklar bakıma muhtaç olduğundan dolayı burada Dublin işlemeyecektir. Anne ise Babanın dosyasına kabul verildikten sonra aileye dahil olacaktır.

• Aile içerisinde eşit sayıda İki farklı Schengen varsa aile büyüğünün vizesinin ait olduğu ülke sorumludur kriterleri göz önünde bulundurulmaktadır.

Hususi Resmi pasaporta sahip olanların (Yeşil, Siyah, Gri, kırmızı) Dublin Şartları;

Hususi Resmi pasaporta sahip olanlar (Yeşil, Siyah, Gri, kırmızı) Şengen dışından ilk ayak bastığı ülkenin vizesini almış hükmü uygulanır. Bundan dolayı iltica etmek istedikleri ülkeye Şengen dışından direkt gelmelidir. Aksi takdirde Dublin uygulamasına maruz kalabilir.
Örnek1; Yeşil pasaportuyla önce Polonya’ya gelip daha sonradan da Almanya’ya girip iltica etti ise Almanya Dublin’i Polonya’ya uygulayabilir.
Örnek2; Şengen ülkesi olmayan Ukrayna’dan direkt Almanya’ya uçar ise ve ilk giriş yaptığı yer Almanya ise iltica işlemleri Almanya’da devam eder ve Dublin uygulanmaz.
Örnek3; Hususi pasaportla Finlandiya’dan oturum aldı ise daha sonra gelip İtalya’ya iltica etti ise İtalya hususi pasaportlulara Dublin’i Finlandiya’ya yönelik uygulayabilir.

Dublin Red itirazlarında referans maddeleri
• Madde 13’e göre itiraz edebilirsiniz.
Madde 13: 1989 tarihli Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesine ve Avrupa Birliği Temel Haklar Bildirgesi’ne uygun olarak, bu Tüzüğü uygularken çocuğun yüksek menfaatleri üye Devletlerin öncelikli düşünceleri olmalıdır. Çocuğun en iyi çıkarlarını değerlendirirken, üye Devletler özellikle, çocuğun refah ve sosyal gelişimini, güvenliğini, çocuğun yaşı ve olgunluğuna uygunluğuna ilişkin görüşleri göz önünde bulundurmalıdır. Buna ek olarak, refakatsiz reşit olmayan çocukların savunmasızlığı ve güvenliğini de göz önünde bulundurulmalıdır.
• Madde 14’e göre itiraz edebilirsiniz.
Madde 14: Avrupa İnsan Hakları ve Temel Özgürlüklerin Korunması Sözleşmesi ve Avrupa Birliğinin Temel Haklar Şartı uyarınca, bu Yönetmeliği uygularken Üye Ülkelerin birincil derecede aile hayatına saygı göstermeleri gerekir.

Benzer İçerikler

‘Yazıyor yazıyor’ diye bağıran gazeteci dağıtıcısı çocuk hayatını kaybetti

admin

Sığınma hakkı ve geri gönderilmeme ilkesi

Editör

Belcika Iltica Prosedürü Genel Bilgiler

Editör

23 yorumlar

MEHMET Mart 28, 2018 at 10:28 pm

Kralsınız…Bu bilgilerden dolayı Allah sizden razı olsun,dualarınızı kabul etsin inşallah

Cevapla
Editör Mart 28, 2018 at 10:33 pm

Tesekkürler. Sadece ihtiyaci olan kisileri saglikli bilgilendirmek ve yeni ülkelerine uyum konusunda ihtiyaclari olabilecek bilgileri sunmaya calisiyoruz.

Cevapla
Azra Nisan 1, 2018 at 8:39 pm

Merhaba ben Yunanistan’dan Yen’i oturumum pozitif olduğuna dair bir belge aldım ancak henüz bir kimlik almadım.daha 4 gün oldu.şimdi Almanya yada Hollanda’ya geçiş yapsam bu ülkeler Dublin uygularmı.yada Yunanistan’ın yasal bir yaptırımı olurmu

Cevapla
Editör Nisan 1, 2018 at 11:04 pm

Size Yunan oturumu verdiler Almanya oturumun bitis tarihinden itibaren 2 yil daha Yunanistani sorumlu tutar ama Schenen ülkesinden oturumunuz oldugu icin Almanya’ya oturumunuzu cevirebilirsiniz. Oturum yasasinin ilgili bölümlerine bakmanizi tavsiye ederim. https://ilticahaberleri.com/almanya_ikamet-kanunu_turkce/

Cevapla
Zeynep Nisan 22, 2018 at 2:46 pm

Benim ‘ve iki cocugumun hollanda vizem var ‘ve bu vize Ile hollandaya iltica etmek istiyorum ancak halihazirda hollanda vizemden sonra slovakia vizem de var. Evet sure hollanda vizesine hollandada iltica edersin dubline takilirmiyiz. Gelecekte viz3miz bulundugu icin? Anal slovakiayay giris yapmamis olacağim ‘ve Hollandaya hollada vizesi ile direk girmis olmama ragmen sublime takilirmiyim

Cevapla
Editör Nisan 22, 2018 at 8:23 pm

Cift vize varsa vize tarihi sonra biteni baz alabilirler. Dublin karari almalari hangi vizenizin sonra bittigine bagli; Dublin kararinin sonucu ise talep gönderilen ülkenin cevabina bagli.

Cevapla
Zeynep Nisan 22, 2018 at 2:47 pm

Benim ‘ve iki cocugumun hollanda vizem var ‘ve bu vize Ile hollandaya iltica etmek istiyorum ancak halihazirda hollanda vizemden sonra slovakia vizem de var. Evet sure hollanda vizesine hollandada iltica edersin dubline takilirmiyiz. Gelecekte viz3miz bulundugu icin? Anal slovakiayay giris yapmamis olacağim ‘ve Hollandaya hollada vizesi ile direk girmis olmama ragmen sublime takilirmiyim tesekkurler.

Cevapla
Editör Nisan 22, 2018 at 8:24 pm

Cift vize varsa vize tarihi sonra biteni baz alabilirler. Dublin karari almalari hangi vizenizin sonra bittigine bagli; Dublin kararinin sonucu ise talep gönderilen ülkenin cevabina bagli.

Cevapla
Zeynep Nisan 23, 2018 at 1:30 pm

Hollandaya hollanda vizesi ile girecegim ‘ve iltica edecegim. Dublin baska vizeyle girince islemiyormu

Cevapla
Zeynep Nisan 23, 2018 at 2:18 pm

Diger bir sorumda benim iki cocugum Ile Hollandaya gitsek ve cocuklar ilticaya basvursalar. Ben basvurmasam onlara dublin uygulanirmi peki. Daha sonra sosyal birlesimi Ile katilmak onlara?

Cevapla
Zeynep Nisan 23, 2018 at 2:24 pm

Diger bir sorumda benim iki cocugum Ile Hollandaya gitsek ve cocuklar ilticaya basvursalar. Ben basvurmasam onlara dublin uygulanirmi peki. Yada bende cocuklarla hollandaya girdim diye cocuklarin ilticasini Kabul etmeme gibi bir durum olurmu? Daha sonra dosya birlesimi Ile katilsam onlara?

Cevapla
Faris Temmuz 25, 2018 at 8:27 am

Merhaba öncelikle dublin yasasını uygulamayan avrupa ulkesı var mıdır? O ulke uzerınden vıze alıp yıne o ulke uzerınden aktarmalı isviçreye gecme durumunda vıze alınan ulkeye gonderılınırmi?

Cevapla
Editör Ağustos 4, 2018 at 1:10 am

Dublin yasasini her ülke uygular fakat frkli oranlarda sitedeki Dublin oranlarina bakarsaniz düsük oranda Dublin uygulayan ülkeleri görebilirsiniz. Yunanistan örnegin düsük oranda uyguluyor Dublini.

Cevapla
kezban Ağustos 11, 2018 at 12:04 am

yaklaşık 9 aydır almanyadayız hollanda da parmak izimiz çıktı ama eşim pisikolojik tedavi görüyor 6 ay seyhat edemez raporu var ama bugün yabancılar polisi beni çağırdı beni ve çocukları duldula düşürdü avukatın demesine göre dublinimizin bitmesine 2 ay kaldı bizi hollanda ya göndere bilirlermi 2.kes eşimin dedavisinden dolayı iltica başvurusun da bulunduk..

Cevapla
admin Ağustos 11, 2018 at 11:03 pm

Merhaba,
Gönderebilirler. Psikolojik etkenleri maalesef çok dikkate almıyorlar.
Bu 2 ayı “kilise sığınması” yaparak değerlendirmenizi tavsiye ederiz.

Teşekkürler

Cevapla
Gonul Ekim 1, 2018 at 8:44 am

Merhaba. Biz Isviçre vizesiyle isvicreye girmeden direk Almanyaya geldik. Oglum 8 yasinda lösemi hastasi kemoterapi aliyor. 15 mart 2018 taihiyle Isviçreye Dublin kararimiz geldi. Mahkemeye itiraz icin bas vurduk. Şu an işimiz Auslanderampta. Gönderilmemek için ne yapmaliyiz. Ve ne kadar süremiz kaldı. Çocuk 1 aydır okula da başladı ve bu moral oldu ona.

Cevapla
Editör Ekim 5, 2018 at 12:38 am

Dublin cocugun aleyhine uygulanamaz ve hasta kisilerin tedavilerini aksamasina neden olacak sekilde uygulanamaz. Avukatiniz bu iki yasa maddesi üzerinden itiraz edebilir. Hakim büyük ihtimalle Dublin kararini düsürecektir. Yalniz yazdiklarinizi Doktor raporlariyla ispatlamaniz gerekmektdir. Itiraz basvurularinizda mutlaka Doktor Raporlarini kulanin.

Cevapla
amir Ekim 14, 2018 at 7:12 pm

bilgilendirmeleriniz icin tesekkur ederim

benim pasaportumda 20 mayista buresi biten A ulkesinin kisa donemli vizesi var. ben simdi B ulkesine iltica etmek istiyorum Dublin’e takilmamam icin kac ay sonra B ulkesine ulasmam gerekiyor acaba. 6 ay gibi bir ibare okudum anlasmada ama size sorup emin olmak istedim

tesekkur ederim

Cevapla
Editör Kasım 2, 2018 at 5:00 am

Vizelerin Dubline etkisi vize bitis tarihinden 6 ay sonra düsüyor.

Cevapla
Yakamoz Temmuz 22, 2019 at 2:01 pm

Merhaba, ben Almanya’da iltica ettim ancak Avusturya’ya dublinim çıktı.
Ama ailem (3 çocuk ve eşim) Almanya vizesi ile direk Almanya’ya geldi.
Eğer ailem iltica ederse benim dublin kararım bozulur mu?

Cevapla
admin Ocak 16, 2020 at 10:34 pm

evet bozulur

https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.
Site üzerinden aylık olarak sorulara cevap vermekteyiz. Twitter ve youtube üzerinden günlük cevap verilmektedir.

Cevapla
Dadaş Temmuz 29, 2019 at 10:37 pm

Eşim ve çocuklarım Hollanda ya gidip vizesiyle iltica ettiler. Ben yunanistanda vizesiz gelip iltica ettim. Aile birleşiminin Hollanda ya olması için ne yapmalıyım

Cevapla
admin Ağustos 8, 2019 at 10:58 am

Merhabalar yapacağınız işlem aile bütünlemesi işlemidir Dublin anlaşması sayfa 11 üçüncü bölümde yer alan madde on madde 11’inde madde 12 sizin için geçerlidir hem bize çok oldu hem aile Çolu Hollanda olduğundan dolayı sizin işleminiz Hollanda’da devam edecek ailenizin iltica başvuru kimlik kartları size gelmedi fotokopileri olur sizce Yunanistan’daki daha bugün transfer dairesine gidip ayrı fikirleri talebinde bulunduğunuzı ifade etmeniz gerekir Aile bütünlemesi talebinde bulunduğunuzı ifade etmeniz İşlemlerin süreci bürokrasinin ağır çalışmasına bağlı ya da hızlı çalışması daha da beş ay ortalama düşünün iki ay aşağıika yukarı

Cevapla

YORUM YAP


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/ilticaha/public_html/wp-includes/functions.php on line 4757