Avrupa Kıtası Dublin Gündem

Dublin-III Madde 5 Kisisel Mülakat

Madde 5
Kisisel Mülakat
1. Sorumlu üye ülkenin belirlenmesi surecinin kolaylastirilmasi adina, karar verici üye ülke basvurucuyla kisisel bir mulakat gerceklestirmelidir. Mülakat ayrica, 4. maddeye uygun olarak basvurucuya iletilen bilgilerin tam olarak anlasilmasina imkan vermelidir.
2. Kisisel mülakat asagidaki durumlarda atlanabilir (yapilmayabilir):
(a) Basvurucunun kacmasi; veya
(b) 4. maddede bahsekonu bilgilerin alinmasi, basvurucunun sorumlu uye ulkenin belirlenmesine dair ilgili bilgileri farkli yollarla saglamasi. Basvurucunun 26 (1). madde geregince sorumlu üye ülkeye transfer edilmesi karari alinmadan önce, mülakati atlayan (yapmayan) üye ülke basvurucuya, sorumlu üye ülkenin dogru bir sekilde belirlenmesiyle alakali tüm ilave bilgileri sunmak icin imkan vermelidir.
3. Kisisel mülakatin zamanlica gerceklestirilmesi ve her halükarda, basvurucunun 26 (1). madde geregince sorumlu üye ülkeye transfer edilmesi karari alinmadan önce yapilmalidir.
4. Kisisel mülakat basvurucunun anladigi veya makul derecede anladiginin dusunuldugu ve iletisim kurabildigi bir dilde gerceklestirilmelidir. Gerekli olmasi halinde, üye ülke, basvurucu ile mülakati gerceklestiren kisi arasinda uygun iletisimi mumkun kilan bir tercuman yardimina basvurmalidir.
5. Kisisel mülakat, uygun mahremiyetin temin edildigi kosullarda gerceklesmelidir. Mulakat, ulusal kanunla belirlenmis nitelikli bir kisi tarafindan yapilmalidir.
6.Üye ülke, en azindan basvurucu tarafindan mülakat sirasinda verilen temel bilgileri iceren yazili bir ozet temin etmelidir. Bu özet bir rapor seklinde veya standart formatta olabilir. Üye ülke, basvurucunun ve/veya basvurucuyu temsil eden hukuki danisman veya avukatin sozkonusu özete yamanlica ulasimini garanti etmelidir.

Benzer İçerikler

Multecilere fuar duyurusu

admin

Tecavüz sanığı Musa Orhan’dan 8 ünlü isme daha suç duyurusu

admin

Dublin’de Kriterler Hiyerarsisi

Editör

YORUM YAP


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/ilticaha/public_html/wp-includes/functions.php on line 4757