Salı, Eylül 22, 2020

Dublin III Anlaşmasına Göre Zaman Aşımı Süreleri

Göz atınız!

Savcılık Gizlilik Kararlarının Nedenleri – CMK 153

Mülteci adayları mülakatlar esnasında, adli, idari ve siyasi soruşturma ve kovuşturma dosyalarına ulaşamadıklarını ve savcılık gizlilik kararı bulunduğunu ifade...

Bilgi Edinme Hakkı kimlere uygulanmaz?

Okuyucularımız, Bilgi Edinme Kanunu çerçevesinde devletten bilgi talep ettiklerinde kendilerine bilgi verilmiyor ise; muhtemelen aşağıda bahsedilen gerekçelerle karşı karşıya...

Türkiye’de Savunma Hakkına Operasyon

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosu, cemaat soruşturmaları sonucu mağdur olan insanları savunan avukatlara operasyon düzenledi. 11 Eylül...

Cumhurbaşkanı’na Hakaret Davaları

Günümüzde Cumhurbaşkanlığı ile ilgili en çok tartışılan konulardan biri, hakaret davaları. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan döneminde sayıları giderek artan...

MİT’in fişlemeleri ve yapılan bu fişlemelerin kapsamının anlaşılması

Daha önce yayınlanmış olan yazımızda "Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 81 ilin terör ve istihbarat müdürlüklerine gönderdiği ‘gizli’ damgalı yazıya göre...
- Advertisement -

6 ay Meselesi ve DUBLIN

Dublin konusunda uzman bir avukatla çalışmanızı tavsiye ederiz. Fakat bununla birlikte Dublın 3 mevzuatına baktığımızda karşımıza şöyle bir sonuç çıkmaktadır.

İltica etmeyi düşünen mülteci adayı DUBLIN anlaşmasına imza atmış Schengen ülkeleriyle ilgili evraklarına (pasaport, vize, oturum, kimlik vb) dikkat etmelidir.

Evraklar ister geçek olsun, ister sahte (DUBLIN III anlaşma 12-3 maddesi) olsun iltica işlemlerindenki sorumluluk evrakın ait olduğu ülkeye aittir. DUBLIN anlaşması, iltica işlemlerininizin hangi ülkenin sorumluluğunda olacağını belirler. Sahip olduğunuz evrak iltica etmek istediğiniz ülkeye ait değilse, evrak sahibi ülkeye sizi deport edebilirler.

Haberimizi iltica öncesi Dublin ve iltica sonrası Dublin olarak iki bölümde ayrıntılandıracağız.

A.İltica Öncesi Dublin

İlticaya başvuru yapmadan önce DUBLIN konusuda endişelerenizi giderdiniz mi?

 1. Herhangi bir Schengen ülkesinden alınmış vizeniz varsa; DUBLIN problemlemi ile karşılaşabilirsiniz.
 2. Herhangi bir Schengen ülkesinde oturumunuz varsa; DUBLIN problemlemi ile karşılaşabilirsiniz.

iii. Herhangi bir Schengen ülkesinde ister vize alırken isterse kaçak geçiş nedeniyle parmak iziniz alınmış ise; DUBLIN problemlemi ile karşılaşabilirsiniz.

 1. Herhangi bir Schengen ülkesine ait sahte kimlik, pasaport, oturum kartı veya vizeniz varsa; sahte bile olsa (DUBLIN III anlaşma 12-3 maddesi gereği orijinal evrak varmış gibi) DUBLIN problemlemi ile karşılaşabilirsiniz.
 2. Herhangi bir Schengen ülkesine ait uçak, tren, otobüs vb seyahat biletleri yada alışveriş fişleri arama sırasında üzerinizde bulunursa; DUBLIN problemlemi ile karşılaşabilirsiniz.

Bu Endişelerinizi nasıl giderebilirsiniz?

 1. Legal Vize’niz varsa; Başvuru yapmak istediğiniz ülkenin dışında bir vizeniz varsa; vize bitiş tarihinden itibaren 6 ay geçtikten sonra iltica başvurusunda bulunursanız DUBLIN uygulanmaz. (bknz. DUBLIN III Madde 12-4) Çünkü vize veren üye devletin sorumluluğu vize bitiş tarihinden itibaren 6 ay daha devam eder.
 2. Oturumunuz varsa; Başvuru yapmak istediğiniz ülkenin dışında bir ülkede oturumunuz varsa; oturum bitiş tarihinden itibaren 24 ay geçtikten sonra iltica başvurusunda bulunursanız DUBLIN uygulanmaz. (bknz. DUBLIN III Madde 12-4)

Yaşanan örnekler arasında italyan vizesi le vize bitiş tarihi üzerinden 6 ay geçmeden Hollanda’ya başvuru yapan başvurucular DUBLIN anlaşması gereği İtalya’ya deport edilebilmektedir.

 1. Başka bir Schengen ülkesinde parmak izi vermiş iseniz; parmak izi alımından itibaren 6 ay geçtikten sonra başka bir ülkeye iltica başvurusunda bulunursanız DUBLIN uygulanmaz.
 2. Sahte Evak; başvuru sırasında ibraz ettiğiniz veya üzerinizde aramada bulunan sahte evrak hangi Schengen ülkesine aitse sizin ilticanızdan da o ülke sorumlu olacaktır. O ülkeye deport edilebilirsiniz.
 3. Seyahat biletleri ve Alışveriş fişleri; başvuru sırasında yada yakalandığınızda üst aramasında üzerinizde çıkan seyahat biletleri ya da alışveriş fişleri delil olduğundan dolayı DUBLIN konusunda sizi sıkıntıya sokabilir.

Not: Yukarıda bahsedilen sürelere dikkat etmeden başvuru yaptığınız takdirde %90 ihtimalle (Dublin İstatistikleri) hakkınızda DUBLIN süreci işletilecektir. Şayet yukarıda bahsedilen süreçler gözünüzden kaçmışsa aşağıda bahsedilecek olan iltica başvuru sonrası DUBLIN süreçleri ile karşıkarşıya kalacaksınız demektir.

 1. İltica Sonrası DUBLIN Meselesi

İltica başvurusu sırasında sahip olduğunuz iltica başvurusu yaptığınız ülkeye aitse (vize, oturum), yada Hususi pasaportlarınız varsa DUBLIN meselesinin muhatabı olayacaksınız.

Geçiş yolları ve kullandığı evraklar itibariyle (evraklar sahte olsa bile)  herhangi bir Schengen ülkesinde geçiş güzergahı tesbit edilemeyenlere de (2. Bir ülkede parmak izi vermemiş olanlar) DUBLIN uygulanmayacak demektir.

Bunun dışındakiler iltica başvurusu yaptığı andan itibaren maalesef aşağıda bahsedilecek olan DUBLIN süreçleriyle karşılaşabilecektir.

Öncelikli olarak Memurunuz DUBLIN işletecekse teknik olarak engelleyecek güçlü mazeretleriniz yoksa DUBLIN işletilecek demektir.

Avukatlar da taktiksel olarak zaman aşımına uğratma yolunu deneseler de başarısız örnekler mevcuttur.

DUBLIN sürecinde 6 ay çok önemli bir kuraldır. En son verilen mahkeme kararının üzerinden 6 ayı legal bir şekilde zaman aşımına uğratabilirseniz o zaman DUBLIN düşer ve sorumluluk başvuru yaptığınız ülkeye kalır. Ancak DUBLIN sureci içerisindeki her işlem süreyi sıfırlar ve 6 ay yeniden başlar.

 1. Başvuru yaptığınız günden itibaren 6 ay başlar. Ancak başvuru yaptığınız ülkenin sorumluluğu, başvurudan itibaren 90 gün içinde size DUBLIN uygulayacağına dair bildirim yapması gerekir. Bu bildirimden itibaren 60 gün içerisinde de diğer ülkenin sizi kabul ettiğine dair yazı göndermesi gerekmektedir. Herhangi bir itiraz işlemi yapılmadığı takdirde de 30 gün içerisinde deport edilmeniz gerekmektedir. Fakat hem iltica ettiğiniz ülke hem de evrakına sahip olduğunuz ülke size 3+2 (5 ay) ay içerisinde size herhangi bir cevap vermezse DUBLIN anlaşması gereği 5. Ay bittikten sonra sorumluluk 6 ay daha devam edecek demektir. Böylecece toplam süre 11 aya kadar uzayabilmektedir. Eğer size 11 ay içerisinde herhangi bir bildirim yapılmadığı takdirde bu süre sonunda DUBLIN düşürme başvurusu yapabilirsiniz. Bu aşamadan sonra ana mülakatınızla ilgili esas değerlendirme başlayabilecektir.

Not: Uzun süredir oturum bekleyen başvurucuların sürecin uzunluğunun bir sebebi de yukarda bahsedilen DUBLIN süreci olabilmektedir.

 1. Asıl DUBLIN süreci Birinci Mulakat (Yol mülakatı) ile başlamaktadır. Yol mülakatına kadar geçen süre sıfırlanmış olacaktır. 6 aylık süreç yeniden başlamış olacaktır.
 2. Eğer DUBLIN nedeniyle sizin sorumluluğunuzu üstlenecek olan ülke 90 gün sonra sizi kabul ettiyse, kabul ettiği bu tarihten itibaren 2+6 aylık süre başlamış olacak ve 90 gün sıfırlanmış olacaktır.
 3. Size bildirim yapıldığı andan itibaren mahkemeye itiraz ettiğiniz takdirde başvuru yaptığnız gün 6 ay başlar ve önceki süre sıfırlanmış sayılır.
 4. Mahkemeden size olumsuz bir cevap geldiği takdirde, o tarihten itiberen süre tekrar sıfırlanmış olur ve 6 aylık süre yeniden başlamış olur.
 5. Tekrar itiraz edip mahkeme kesin deport kararı verdiğinde bu tarihten itiberen süre tekrar sıfırlanmış olur ve 6 aylık süre yeniden başlamış olur.

Bazen toplam bu süreler itirazlarla birlikte 5 ay gibi kısa sürelerde tamamlanabildiği gibi bazen de 15 aya kadar uzayabilmektedir. İltica ettiğiniz ülke göndermeyi kafaya koymuşsa göndermek için her türlü yolu deneyecektir.

Not:  6 ay kuralı adresiniz belli olduğu takdirde geçerlidir. Yani sizlere bildirim yapıldığında ve ilgili birimler geldiğinde sizi adresinizde bulursa ve bu süreyi de avukatlarınıza zaman kazanmaya yönelik itirazlarla geçirebilirseniz, 6 ayı başarı bir şekilde zaman aşımına uğratabilirseniz dublin düşer. Aksi takdirde kaçak duruma düşeceğinizden dolayı 18 ay kuralı devreye girecektir. Kaçtığınız tarihten itibaren 18 ay sonra DUBLIN süreci ancak düşebilecektir. Bu süreç maddi ve manevi maliyeti yüksek olduğundan dolayı iltica etmeden önce şartlarınızın uygunluğuna lütfen dikkat ediniz.

Bu Durumda Neler Yapılabilir?

Kilise Sığınması

Çoğu AB ülkelerinde Kiliselere iltica işlemleri için başvuru yapma hakkınız bulunmaktadır. Ancak Kiliselerde başvuru talebinizin kabul edilme süreci 2-3 ayı bulabilmektedir. Dublin riski taşıyorsanız iltica başvurusu aşamasından itibaren Kilise sığınma hakkı konusunda araştırma yapmanızda fayda vardır. Son deport kararından sonraki 6 aylık süreci kiliseye sığınarak tamalayabilirsiniz.

Seyahat Engelleri

Seyahata engel teşkil edecek ciddi bir sağlık probleminiz varsa bu durumda da DUBLIN uygulamasından muaf tutulabilirsiniz.a.

Gebelik; doktor kararıyla gebeliğin son haftaları (bir ay öncesi) ve doğumdan 1 ay sonrası seyahat engeli olarak uygulanabilmektedir. İstisnai durumlar hariçtir.

b.Psikolojik nedenler; DUBLIN kararı alındıktan sonrası alınan psikolojik raporlar (kendine zarar verebilir, intihar edebilir vb) çok dikkate alınmamaktadır. Psikiyatri raporlarıda süreklilik arz eden patolojilerin yer alması gerekir.

c.Bedensel Engel Durumu; Bedensel engellilere insani nedenlerden ötürü, engel oranına göre DUBLIN uygulaması yapılmayabilmektedir.

d.Kronik Rahatızlıklar; İleri derece kronik rahatsızlıklarınız varsa ve gönderileceğiniz ülkede tedavi imkanından mahrum kalacaksanız bu nedenle DUBLIN uygulanmayabilir.

e.18 yaşından büyük evlenmemiş genç aile bireyleri, fiziksel yada ruhsal olarak aileye muhtaç olduğu heyet tarafından tespit edilen kişilere de DUBLIN uygulanmayabilir.

Sağlık nedenleriniz ve raporlarınız inandırıcı bulunmadığı takdirde hakkınızda DUBLIN uygulanabilmektedir.

Can Güvenliği Gerekçeleri

Kendi ülkenizde “Arananlar Listesi”nde veya benzeri durumda iseniz, DUBLIN işletilecek ülke ile kendi ülkeniz arasında iade anlaşması varsa, bu işlemi de delillendirebilirseniz DUBLIN uygulanmayabilir.

Kalış İspatı

DUBLIN ile karşıkarşıya kaldığınızda Polis sizi almaya geldiğinde adreste bulunamadı şeklinde not düşerek size kaçak muamelesi yapabilmekte ve bundan dolayı 18 ay kuralı devreye girebilmektedir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için DUBLIN’e takıldığınızı veya takılacağınızı düşünüyorsanız adresinizde kaldığınıza dair kamp yönetiminden yazı alınız. Hastaneye yada herhangi bir yere gittiğinizde odanızın kapısına gittiğiniz yerin adres, iletişim bilgilerini ve kendi iletişim bilgilerini yazıp telefonunuzla fotoğraflayınız. Kamp yönetimine durumu resmi olarak yazılı bildiriniz. Örneğin polis geldiği gün hastanede olduğunuzu ispat eder ve haberini verirseniz kaçak duruma düşmeyeceksiniz demektir.

Avukat Yardımı

DUBLIN surecine takıldığınızda işin profesyoneli olan bir avukatla çalışmanız sizin için faydalı olacaktır.

DİKKAT: Teknik olarak 6 ayı doldurmanız gerektiğinden dolayı avukatlar bazen normal dava dosyası gibi ivedilikle cevap verilmesi talebinde bukunabilmektedirler. Bu uzatmanız gereken süreci aksi yönde hataen kısaltmaktadır. Bu hususa dikkat edilmesi gerekir.

Aile Üyeleri ve DUBLIN

 1. Aile Çoğunluğu; Aile bireylerinden sayıca çok olan taraf bir ülkeye iltica ettiyse ve o ülkede iltica işlemlerinin yapılmasına karar verildiyse (DUBLIN düştüyse) daha sonra o ülkeye gelecek olan aile üyelerine DUBLIN uygulanmayacaktır.
 2. Aile Bireyleri Sayıca Eşitse ve farklı Schengen ülkelerinde iseler; Aile büyüğünün olduğu ülke DUBLIN’den sorumlu olacaktır. Ancak aile bireylerinin küçük olduğu tarafta DUBLIN düşmüş ise aile büyükleri de küçüklerin yanına gönderilebilirler.
 3. Aile Büyüğü’nün DUBLIN’i düştü ise, diğer aile üyeleri aile büyüğünün yanına gönderilir.

Not: Aile çoğunluğundan endişe edilen durumlarda önce çocuklar iltica eden aile büyüğüne bağlanmalı aile çoğunluğu sağlandığından dolayı ve çocuklara DUBLIN uygulanmayacağından dolayı diğer bireyler başvurduğunda DUBLIN uygulanmaz. Bu gibi durumlarda 6 aylık süre değil aile bireylerinden herhangi birinin DUBLIN sürecinin düşmesi beklenir. Daha sonra diğer aile bireyleri iltaca başvurusu yaptığında DUBLIN uygulanmayacak demektir.

Not: Kanun ve Mevzuatlar Sürekli güncelleniğinden dolayı konun güncelliği ile ilgili bir avukata danışınız.

Lutfen yaşadığınız sorun ve tecrübeleri bizlerle paylaşırsanız, sayenizde okuyucularımıza bir çözüm olma çabalarımızı sürdürebiliriz.

Dublin Anlaşmasına Dikkat!!!

Önceki İçerikSık Sorulan Sorular
Sonraki İçerik16 kritere göre ihraç
- Advertisement -

76 YORUMLAR

 1. Emeği geçen herkese selamlar. Ben Sloveya’dan iş davetiyesi aldım. Nasip olursa Slovenya’da 2 saat kadar durup hemen Almanya’ya gideceğim ve iltica yapacağım(etkili siyasi sebeplerden). Sizce Almanya Slovenya’ya geri yollar mı? Almanya’nın bu gibi durumlarda toleransı nedir?

  • Merhabalar,
   İlticanın kabulu ayrı bir işlem, iltica eden kişinin iltica işlemlerinin hangi ülkede yürüyeceği ayrı bir olay. Bundan dolayı Slovenya vizeniz bulunduğu için Almanya sizi Slovenya ya yollayabilir ve iltica işlemleriniz Slovenya da devam edebilir. Bu yüzden Slovenya vizenizi Almanya da Alman vizesine çevirmenizi tavsiye ederiz. Almanya C tipi vizeleri 90 güne kadar çıkış vizesi olarak uzatmaktadır. Bunun için bir kiracı bildirim formu(WGB) evrağı, 3 aylık sigorta ve iş görüşme kartvizitleri ve görüştüğünüz firmadan size randevu verdiklerine dair yazı. WGB yi aldığınız belediyeden vize uzatım talebinde bulunabiliyorsunuz. Verilen vize Almanya çıkış vizesi olacağından dolayı(slovenya vizesinden uzun olacağından dolayı) Dublin uygulanmayabilecektir. Bundan dolayı tavsiyemiz iltica başvurusu yapmadan önce dublin problemini çözmenizi tavsiye ederiz. Şayet aksi durumda Almanya Mahkeme Kararı ile size Dublin uygulamaya karar verdiyse , maharetli bir avukatınız yoksa ve zaman aşımına uğratamıyorsanız, Slovenya ya gitmekten başka çare kalmamaktadır.Aşağıdaki linklere dikkatlice bakmanızı tavsiye ederiz.

   https://ilticahaberleri.com/dublin-anlasmasina-dikkat/
   https://ilticahaberleri.com/dublin-iii-anlasmasina-gore-zaman-asimi-sureleri/
   https://ilticahaberleri.com/almanya-iltica-ikinci-mulakat-islemleri/
   https://www.youtube.com/watch?v=JS777KEV-oM

 2. merhaba benim isvicre dublinim var ama esim ve kizim almanya vizesiyle direk almanyaya geldi benim almanya da dublin kararim devam ediyor kamptan da ciktim bu yuzden esimle kizim iltica edince almanya da beni yine de isvicreye gonderirler mi

 3. Merhaba ben türkiye vatandaşıyım şimdi isviçre’de 2 gün sonra bir kampa teslim olacağım benim çocuklarım rusya vatandaşı Yunanistan vizesi alır ve Yunanistan’a gelirse ordan isviçreye nasıl gelebilir ve iltica talebinde bulunabilirler. Tşk ederim

 4. Slm ben erdoğan 2008 yılında fransaya illegal yollarla giriş yaptım yaklaşık 3 yıl sonra isveç e gittim isveç dublin anlaşmasına göre beni fransaya yolladı yaklaşık 7 yıl daha fransada kaldım. 2017 de turkiyeye dönüş yaptım fakat burada tecrit altındayım yeniden avrupa da herhangi bir ülkede iltica edebilirmiyim örneğin avusturya teşekkür ediyorum

 5. Merhaba admin bizde Malta schengen vizesi var 1 ay oturumlu Multi giriş çıkışlı biz şu an maltadayiz ama Almanya’ya iltica etmeyi istiyoruz. Bizim ne zaman Dublin için 6 ay beklemeye başlayalım oturum iznimiz bitince mı yani bir ay sonra mı. Yoksa vizeyi kullanabileceğimiz son tarih olan 9 Ocak 2019 tarihinden itibaren altı ay mı. Ekstra olarak bu 6 ay beklemeden basvurursak bizi Yunanistan İtalya ve maltaya geri gönderebilir mi Almanya. Çünkü maltaya gelirken Yunanistan ve İtalya üzerinden aktarmalı geldik. Teşekkürler

  • Merhabalar, Ben isveç gecmek isterken, letonya sinirinda yakalandim, ve onlara ukraynadan polonya’ya girdigimi soyledim ama dogru degildi soylediklerim beni getiren insan kacakcilari bunu soylememi istediler. uzerimdeki varsova-tallin otobus biletini teslim ettim. Herhangi bir parmak izi ve basvurum yoksa iltica basvurum degerlendirmem Letonya tarafindan baslatilacak denildi. 3 ay kampta bekledim en sonunda polonya’ya gonderme karari aldilar.itiraz etmedim ve kactim letonyadan almanya’ya gectim oradan isvec e gecmek isterken danimarkada yakalandim ve burada avrupaya girisim ole ilgili dogru Bilgi verdim, ukraynadan macaristan girdigimi soyledim .Danimarka day 3 aydir kaliyorum ve beni letonya ya gondermek istedi ama letonya beni Kabul etmedi iki defa ve beni polonya ya gondermesini soyledi. Danimarka bu defa beni polonya ya gonderme karari aldilar. Ben bu karara itiraz ettim suan transfer kampinda itirazimin sonucunu bekliyorum. Hicbir kaydimin ve basvurumun olmadigi polonya ya beni gonderebilirler mi letonya Kabul etmedikten sonra yardimci olabilirseniz cok mutlu olurum. Ve bu kararin bozulmasi icin yapabilecegim bir sey var mi??

 6. Merhabalar, Ben 2012-2016 yillari arasi hollanda aile birlesimi yapip amsterdamda kaldim. Oturumum suresi 2016 ocakta bitti. Ben 2015 aralikta kendi istegim ile Hollanda dan ayrildim ve Ukrayna da ikamet etmeye basladim. Ukrayna da evlilik yaptim ve esim.su an hamile. Bilindigi uzere ukrayna vatandaslari avrupaya vizesiz seyahat edebiliyorlar. Ben ve esim kisa sure sonra norvece gidip bazi sebeplerden dolayi iltica basvurusunda bulunacagiz. Sizlere sorum şu ; Norvec vizesi ile norvece giris yaparsam ve iltica basvurusunda bulunursam beni hollandaya gonderme durumlari var midir? Tesekkurler

   • Vermis oldugunuz cevap icin cok tesekkur ederim. Bir baska sorum daha olacak ; iltica basvurumuzu yaptiktan hemen sonra norvecte kalicak yerimiz ve durumumuz olmadigi icin bizlere yer tahsis edeceklerini okumustum . Bu sure zarfinda istenildigi sekilde disari cikip sehir de serbest dolasim hakki elde edebiliyormuyuz? Not; ulkeye girisimiz norvec vizesi ile olacaktir.

 7. Merhaba,
  Ben 11 ay önce henüz oturumum varken Polonya’ya iltica başvurusunda bulundum. İki kez mülakata girdim ve yaklaşık 6-7 ay sonra avukatım benimle ilgili görüşlerin olumsuz olduğu yönünde beni bilgilendirdi ama ikinci bir görüş olduğunu ve endişelenmemem gerektiğini söyledi ancak geçen hafta öğrendiğime göre sorulan ikinci görüşte olumsuz gelmiş. Avukatımın dediğine göre bu duruma bir itiraz süreci var ve benim bildiğim bu süreç Polonya’da çok yavaş ilerliyor. Dublini düşürüp Hollanda’ya gitmek ve orada iltica etmek istiyorum. Bunu nasıl yaparım? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Hayırlı günler dilerim.

  • Bir ülke size red verdiyse o ülke Dublinden mesul tutulamaz baska bir ülkeye 2, basvuru yapilabilir ancak iltica gerekcelerine dikkat edilerek. Asagidaki makaleyi okumanizi tavsiye ediyorum.
   https://ilticahaberleri.com/mulakata-nasil-hazirlanabilirsiniz/

 8. Merhaba ben şuan erasmus öğrencisiyim polonyadayım. Ulusal D Vizesi aldım ortalama 4 aylık bir vize verdiler. 31 ocak vizemin son günü. İlk Almanya üzerinden giriş yaptım ve parmak izi verdim. Almanya’ya iltica etmek istiyorum. Dublin gereği beni Polonya’ya mı gönderirler? Dublin uygulanmaması için ne yapabilirim? Kaçak yollardan 6 ay yaşarsam sonra yine dublini uygulayabilirler mi? Yoksa Türkiye’ye dönüp Almanyaya turist vizesi alıp öyle mi ilticaya başvurmalıyım? Cevabınız için teşekkürler. (Birde ailenin beni başkası ile evlendirmeye çalışması iltica için geçerli bir sebep olarak görülebilir mi?)

  • Merhabalar vizeyi veren ülke Polonya olduğundan dolayı sorumluluk Polonya’dadır dolayısıyla Almanyaya iltica ediyorsaniz Almanya sizi Polonya’ya gönderecektir göndermemesi için ya Almanya’da vizenizi alti ay uzatarak kalabilirsiniz ya da Türkiye’den tekrar vize alarak almanyaya gelebilirsiniz fakat ilticaınızın kabul edilmesiyle alakalı problem ise siz Türkiye gidip geldiğinizde güvenlik problemimiz olmadığı ortaya çıkacak dolayısıyla risk altında olmadığınız ortaya çıkacak din dil cinsiyet sosyal gruba aidiyet ve politik düşünce nedeniyle baskı zülüm ayrımcılık ötekileştirme insanlık dışı uygulama hukuksuz cezaya tabi olmanız lazım bu şartlar oluşmadığı takdirde raportörü nasıl ikna edeceksiniz bu soruya cevap bulmanız lazım bunun için sitemizde yer alan iltica mülakat stratejileri makalemizi okumanızı tavsiye ediyorum

  • Merhaba acil cevaplarsaniz sevinirim,
   Ben 7 aydir almanyadayim. illegal giris yaptim. Eşim suanda turkiyede ama azeri vatandasi. kendi ulkesine gidip ordan italya vizesiyle yanima geldiginde birlikte almanyada ilticaya basvurursak, esimin italya vizesi yuzunden ikimizide italyaya gonderirler mi? bizim burdan basvuru yapabilmemiz icin ne gerekiyor?

   • Merhabalar, Sizleri gönderme durumları söz konusu olabilir aile fert sayısı eşit olduğu için. Öncelikle sizin iltica etmeniz gerekir, eşiniz ya vize uzatacak ya da duldung ile kalacak. C tipi vize uzatım videomuzu ya da Duldung videomuzu izleyiniz

    https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.

 9. Merhaba ben iki yıl önce aktarma yoluyla kosovadan çıkıp Slovenya da iltica ettim. İki yıldır bana hiçbir cevap verilmedi pozitif ya da negatif. Bir iki aya kadar cevap geleceği bildirildi ama büyük ihtimal Red verecekler. Ben burdan ret alırsam başka bi yere başvuru yapabilir miyim. Bu durumda Dublin uygulanıyor mu. En toleranslı ülke neresi olabilir bi bilginiz var. Cevap verirseniz çok sevinirim.

 10. MERHABA 2 EKİMDE ISPANYADA İLTİCA ETTİM VE ORDAN ALMANYAYA GELDİM. ALMANYA’DA İSE 26 EKİMDE İLTİCA ETTİM VE 30 EKİMDE İSPANYAYA GÖNDERİLMESİ DİYOR FAKAT İSPANYA CEVAP VERMEMİŞ BU SÜREÇTE AVUKAT TUTTUM İTİRAZ ETTİK. KAMPA KORKUDAN GİTMİYORUM LAKİN NE YAPABİLİRİM RED TEKRAR GELSE KILISEYE SIĞINSAM NE OLUR SIĞINSAM KAÇ GÜN SONRA ÇIKABİLİRİM DUBLİN DÜŞMESİ İÇİN

  • Avukatinizla meseleyi götürmeye calisin ancak hukuki olarak eger cocuklarinizda yaninizda degilse pek sansiniz yok malesef. Süreci uzatip Dublinin düsmesi beklemekten baska. Baska bir ülkede acikta olan bir basvurunuz var o nedenle.

 11. Fransa vizesi ile Yunanistan a geldim pasaport umu kaybettiğim için Yunanistan a iltica  etmek  zorunda kaldım . Eşim ve kızım illegal yollarla yunanistana  geldiler onlarda yunanistana iltica ettiler .Yunanistan da buluşup illegal yollarla  Tüm aile Almanya ya geçtik. Fransa vizem 26.08.2018 de ingiltere vizem de 15.09.2018 de bitti. Almanya ya iltica etmeyi düşünüyoruZ dublin bize nasıl işleyecek

  Önce ilgiltere vizesi aldım sonra fransa vize si

  • iltica basvurusu yapmis oldugunuz icin Yuanistana Dublin talebi gider, durum kabul edip etmemelerine bagli. Bazen yetkili daire ilgili her ülkeye Dublin yazisi cikiyor ama sizden Yunanistan mesul, sizin icin olan talebi Ingiltere kabul ederse siz de kabul edip gidebilirsiniz. Fransa kabul ederse ve istemiyorsaniz Fransann mesul olmamasindan dolayi dava acabilirsiniz. Yunanistan kabul ederse ve eger cocuklariniz yaninizdaysa Dublin cocuklarin cikarlari aleyhine uygulanamaz maddesine binaen dava acip itiraz edebilirsiniz.

 12. merhaba
  08,06,2017 tarihinde ilagal yollarla almanya ya geldik ailece ançak gelirken 02.06,2017 de slowenya da parmak izi verdik yol ifadesinde slowenya da parmak izi verdiğimizi söyledik 2 ay sonra geri gönderme kararı geldi 7 gün içinde itiraz ettik doktor raporu aldık yurdışına çıkması tedavi süresince kıritik olduğunu avukat aracılığıyla beyan ettik ve daha sonra 13,06,20018 tarihinde red kararı verdi idari mahkeme slowenya ya gönderme kararı aldı ve daha sonra 03,12,2018 tarihinde gece saat 04 :00 de polis geldi ve bizi apar topar alarak havalimanına götürdü ançak pilot ailece bizi uçağa almadı ve geri döndük ben dönerdönmez hastahaneye yattım avukatımız 05,12,2018 de mahkemeye yazı yazdı henüz bir sonuç gelmedi kısaca sorum bu tarihten sonra yine polis gelip bizi slowenya ya götürmeye çalışırmı

 13. ben romanyada öğrenci oturumu aldım şubatta bitiyor, polonyadan şengen turist vizesi alıcam, sonra almanya hollanda artık neresi denk gelirse ya nasip diyip kaçak yaşamaya başlayacam, kaçak yaşamaya başladıktan sonra kaç ay içinde dublin düşer, kaç ay sonra iltica başvurusu yapabilirim 6 mı 18 mi? bu arada hangi ülkede kaçak yaşadığım farkeder mi?

 14. Aralık 28, 2018 at 9:37 pm CEVAPLA
  merhaba
  08,06,2017 tarihinde ilagal yollarla almanya ya geldik ailece ançak gelirken 02.06,2017 de slowenya da parmak izi verdik yol ifadesinde slowenya da parmak izi verdiğimizi söyledik 2 ay sonra geri gönderme kararı geldi 7 gün içinde itiraz ettik doktor raporu aldık yurdışına çıkması tedavi süresince kıritik olduğunu avukat aracılığıyla beyan ettik ve daha sonra 13,06,20018 tarihinde red kararı verdi idari mahkeme slowenya ya gönderme kararı aldı ve daha sonra 03,12,2018 tarihinde gece saat 04 :00 de polis geldi ve bizi apar topar alarak havalimanına götürdü ançak pilot ailece bizi uçağa almadı ve geri döndük ben dönerdönmez hastahaneye yattım avukatımız 05,12,2018 de mahkemeye yazı yazdı henüz bir sonuç gelmedi kısaca sorum bu tarihten sonra yine polis gelip bizi slowenya ya götürmeye çalışırmı

  • Merhabalar,size net cevap verebilmemiz icin:
   1.vizenis hangi shengen ulkesine aittir?
   2.kesin deport karari ne zaman geldi?
   3.pilot sizi neden almadi,pasaportunuz olmadigindan mi almadi?
   4.hastaneye ne zaman yattiniz?
   5.adresiniz belli ve legal bir sekilde mi kaliyorsunuz?

 15. Merhaba hollandaya iltica ettim 2 ay oldu fakat almanya ya gidip iltica etmek istiyorum ailemle beraber bir cocugum var. Almanya ya gidip iltica etmem dubline takipmadan nasil olur nasil bir yol izlemem gerekiyor. Saygilar

  • Merhabalar,ilticanizi Hollandada devam ettirmenizi ve ilticanizi tamamlamanizi tavsiye ederiz ayrica hollandada kabul aldiktan sonra Almanyada is bulma yontemiyle gelip calisabilirsiniz.Cunku dublin geregi Hollandanin sorumlulugu devam etmektedir,lutfen makaliyeyi dikkatlice okuyunuz
   https://ilticahaberleri.com/dublin-iii-anlasmasina-gore-zaman-asimi-sureleri/

 16. Merhabalar
  Hakkımda Sosyal medya üzerinden yapmış olduğum paylaşımlar nedeni ile örgüt propagandası sucu ile yargılanmaktayım. Bu tür politik ve siyasi düşüncelerimizi yayın organları vasıtası ile paylaşımlardan dolayı Can güvenliğimiz tehtit altındadır.
  Bununla ilgili zincirleme suçu olduğu icin ayrı Ayrı cezalandırılma istemi belirtilmekte konuyla ilgili iddanameler mevcut ve siyasi parti üyeligimden dolayı can guvenligimi tehlikededir. Siyasi parti üyeliğim kagıtla belgeli oda. Yargıtay sisteminde
  1)-Bu Gerekceler iltica sebebimidir.
  2)- isviçre’de iltica etmek istiyorum,yalnız italya vizesi ile ilk italyaya giris yaptım ve isvicreye kara yolu gecis yaptım vize ile giris tarihi 30.aralik 2018
  Vize 12 günlük ama 29 aralik 2018 – 24 ocak-2019 tarihleri arasında diyor. Dublin uygulanmaması için 6 ay beklemelimiyim
  3)- bazıları 1 yıl baziları 18 ay beklemen gerekli diyor.
  4)- Siyasi Iltica ile Dayım 12 yıl önce isviçrede oturum aldı soy isimler aynı onunla ilgili ifadelerde ilticamı olumlu etkilermi aynı soy isimde etnik kökenimizden dolayı cok zülüm görüldü annemin abileri öldürüldü.
  5)- iltica için gerekli bir kaç resim mevcut etkinlikler ve eylemler icin yeterli delil olarak sunulursa ilticaya etkisi olurmu
  6)- Dublin kararına takılmadan ne kadar bir sure sonra isviçre dosyamı incelemek zorunda kalır
  7)- 6 aydan önce iltica edersem akrabalarım burada olduğu için dosyamın burada inceleme şansı varmıdır.
  Emeğiniz ve yardımcı olduğunuzdan dolayı tesekkür ediyorum ilgi ve alakanızdan dolayı
  iyi Calısmalar.

 17. Merhabalar iyi çalışmalar. Eşim İsveç vizesi ile yaklaşık 4 ay kadar önce normal yollardan İsveç e gitti. 2 ay önce de iltica başvurusu yaptı. Bende yasadışı yollarla yaklaşık 3,5 ay önce Yunanistana geldim. Dublin Anlaşması gereği aile birleşimimiz ve geri iade konusu olup olmayacağı ile ilgili bilgi paylaşabilir misiniz. Teşekkür ederim.

  • Esiniz sizden büyükse sizi esinizin yanina göndermeleri gerekiyor; tersi ise Dublin sizin bulundugunuz ülkeye uygulanir. Cocuk olmadigini kabul ederek yazdim.

 18. Slm almanya vizesiyle avusturya viyana havaalanında pasaport konturolunda parmak izi verip gecmişsen ve üzerinden 3.5. 4yıl gecmişse ve şimdi ilagal olarak ingiltereye gecip iltica etsem dublin uygulanırmı

 19. Merhabalar ben ailemle birlikte hollandaya iltica ettim 3 ay oldu fakat almanya ya gitmek istiyoruz oraya iltica etmek istiyoruz. 12 ay burda bekledikten sonra dublin dusuyomu? Simdi gitsem dublin uygulanacak gidemiyoruz. burdan red verirlerse hic itiraz etmeden direk almanyaya gidebilirmiyim o zaman? iyi geceler saygilar

 20. almanyada kacak yasiyorum ,turkiyede bazi sebeplerden dolayi aramam var ve birsuru tehdit aliyorum borclarimdan dolayi ,gidersem hayati tehlikem olacak ama cesaret edip iltica talebinde basvurmaya korkuyorum. yasal yolla geldim ulkeye. basvuru yaparsam reddedilme olasiligi nedir ,reddedilse bile itirazlarla falan bu sureci nekadar uzatabilirim . bilgilendirirseniz sevinirim

  • Can güvenliginiz tehdit altindaysa iltica basvurusu yapma hakiniz vardir. Basvurunuz reddedilirse mahkemeye gider ancak siz normal hayatiniza isinize devam edebilirisiniz; mahkeme sonuclanana dek.

 21. Sayın editör yardımcı olurmusunuz

  Merhabalar
  Hakkımda Sosyal medya üzerinden yapmış olduğum paylaşımlar nedeni ile örgüt propagandası sucu ile yargılanmaktayım. Bu tür politik ve siyasi düşüncelerimizi yayın organları vasıtası ile paylaşımlardan dolayı Can güvenliğimiz tehtit altındadır.
  Bununla ilgili zincirleme suçu olduğu icin ayrı Ayrı cezalandırılma istemi belirtilmekte konuyla ilgili iddanameler mevcut ve siyasi parti üyeligimden dolayı can guvenligimi tehlikededir. Siyasi parti üyeliğim kagıtla belgeli oda. Yargıtay sisteminde
  1)-Bu Gerekceler iltica sebebimidir.
  2)- isviçre’de iltica etmek istiyorum,yalnız italya vizesi ile ilk italyaya giris yaptım ve isvicreye kara yolu gecis yaptım vize ile giris tarihi 30.aralik 2018
  Vize 12 günlük ama 29 aralik 2018 – 24 ocak-2019 tarihleri arasında diyor. Dublin uygulanmaması için 6 ay beklemelimiyim
  3)- bazıları 1 yıl baziları 18 ay beklemen gerekli diyor.
  4)- Siyasi Iltica ile Dayım 12 yıl önce isviçrede oturum aldı soy isimler aynı onunla ilgili ifadelerde ilticamı olumlu etkilermi aynı soy isimde etnik kökenimizden dolayı cok zülüm görüldü annemin abileri öldürüldü.
  5)- iltica için gerekli bir kaç resim mevcut etkinlikler ve eylemler icin yeterli delil olarak sunulursa ilticaya etkisi olurmu
  6)- Dublin kararına takılmadan ne kadar bir sure sonra isviçre dosyamı incelemek zorunda kalır
  7)- 6 aydan önce iltica edersem akrabalarım burada olduğu için dosyamın burada inceleme şansı varmıdır.
  Emeğiniz ve yardımcı olduğunuzdan dolayı tesekkür ediyorum ilgi ve alakanızdan dolayı
  iyi Calısmalar.

 22. Merhaba. Ben 2016 da almanyada iltica ettim. İlk verdiğim yol ifademi samimi bulmadıkları ve somut delilim olmadığı için red verdiler. Bu karar için üst mahkemeye itiraz ettim kabul edildi fakat daha sonra Nisan 2018 de bir dilekçe yazarak avukatım aracılığıyla başvurumu geri çektim. 4 ay sonra italyada başvuru yaptım 6 aylık oturum verdiler fakat Almanya 2 ay sonra iademi istedi. Şimdi kaçak durumdayım. Şuan elimde gayet geçerli ve çok rahat oturum alabileceğim somut delillerim var. Fakat nasıl ve nerde mahkemeye çıkabileceğimi bilmiyorum. Fransa veya almanyada iltica etmek istiyorum. Dublin benim için nasıl işler? Nasıl düşer? Lütfen yardımcı olun. Çok acil lütfen..

  • Merhabalar, ilk iltica ettiğiniz ülke ALmanya olduğu için dublin gereği sorumluluğunuz Almanyada’dır.
   2. defa iltica etmenizi gerektirecek yeni gerekçeler oluştuğu gerekçesiyle tekrar Almanyaya başvuru yapabilrisiniz. Başka ülkeye dublin uygulanmayacaktır.
   Lütfen okuyunuz. https://ilticahaberleri.com/iltica-mulakat-stratejileri/

 23. Merhaba
  Size iki sorum olacaktı:
  1- Italya vizesiyle Almanyaya geldim. 7 ay sonra italyaya deport edilmiştim. Italyada iltica etmeden tekrar geri gelip, 6 ay bekledikten sonra ikinci kez iltica ettim. Buna rağmen dublinim düşmedi. Nedeni ne olabilir?
  2-Toplam 14 aydir Almanyadayım. 18 aylık süreç hangi zamandan itibaren başlar? Şimdiden teşekkürler.

  • 1. Kaçak duruma düştüğünüzden dolayı 6 ay değil 18 ay kuralını işletmişler.
   2. 18 aylık süreç en son mahkeme kararından itibaren başlar.
   Öneri: Klise sığınması yapabilirsiniz.
   https://ilticahaberleri.com/dublin-iii-turkce-ceviri-tam-metin/
   11. sayfada bulunan 3. bölümü lütfen dikkatle okuyunuz.

 24. Merhabalar, benim uk vizem var yunanistandan çıkmak istiyorum geçen hafta atina havalimanındaki polislerin uk vizesini yırttığını duydum bende ondan dolayı tedirginim şuan. Dublin anlaşmasına göre benim ilticamdan kim sorumlu oluyor? Vize martın sonunda bitiyor. Eğer UK ise nasıl bir yöntem izlemem lazm yunanistanda. Zamanım kısıtlı olduğu için sizden gelecek cevap bnm için çok önemli. Burada Asylum başvurusunu tam olarak tamamlamadm parmak izi verdim ama asylum registered değil henüz yani burada henüz asylum seeker olarak sayılmıyorum polisin verdiüi kağıt sadece 6 aylık bir hak gibi bir şey

  • Dubli3 anlaşması 3. bölüm madde 12-2 (11. sayfa)
   “2. Başvuru yapan kişinin vizesi hangi ülkede ise o üye ülke uluslararası koruma talebini
   değerlendirmekle yükümlüdür bunun tek istisnasi Yürütmeliğin 8. Maddesinde belirtildiği gibi
   vize bir üye ülke adına başka bir ülkede hazırlandığı durumardır. Bu durumlarda temsil
   edilen Üye ülke uluslararası koruma talebini değerlendirmekle yükümlüdür.”
   Yöntem; Yunanistana iltica ederseniz yunanistan yol mülakatından sonra sizi UK’e göndermek zorunda. Eğer uzun süreceğini düşünüyorsanız. Vizeniz de orjinalse; Yunanistandan başvurunuzu çekip, Schengen dışı bir ülkeye çıkıp ordan UK’e seyahat edebilirsiniz. Yine de bu maddeyi göstererek bir avukata danışmanızda fayda var.

 25. Merhabalar, İngiltere vizem ile Yunanistan’a geldim ama sınır polisi çıkmak isterken pasaportumda Interpol şerhi olduğu için benden pasaportumu aldı. Ben şuan Yunanistan’da yol mülakatına gireceğim ve orada ing vizem olduğunu belirteceğim ama pasaportum olmadığı için Dublin anlaşması için sürecimin sağlıklık işleyip işlemeyeceğiinden emin değilim. Eurodac sisteminden parmak izim var oradan tespit edilebilir mi benim vizemin olduğu ve sizce ne yapmam gerekiyor?

 26. Slm benim ispanya vizem var ve belçika ya iltica ettik vizem 25.07.2018 de bitti ve ben 05.082018 de iltica talebinde bulundum ailece bugün itibariyle hala dublinimiz kalkmadı ve 5. Aya gün verdiler randevu için bu dublinim aceba ne zaman kalkar teşekkür ederim

 27. ADMIN ÜST MAHKEME BANA RED VERDİ VE İSPANYAYA GİT DEDİLER BANA DULDUNG DA VERDILER BEN DE DAHA ÖNCE DEMİŞTİM PSİKOLOJİK OLARAK İYİ DEĞİLİM İNTAHARA KALKTIM POLİSLER EŞLİĞİNDE HASTANEYE GÖTÜRDÜ BIRGUN BAĞLADILAR İKİNCİ GÜN AÇTILAR 12 DE GİRDİM 15 TE ÇIKARDILAR ÇÜNKÜ INTAHAR EDECEĞİM DEDİM BANA RAPOR VERDİLER. DEPRESYON BOZUKLUĞU, ŞİZOFREN VE INTAHARA KALKIŞMA DİYE AYNI HASTANE İKİ FARKLI DOKTOR AİLE HEKİMİ DE BENZER RAPOR VERDİ GENE İTİRAZ ETTİM DOKTORUM AİLE HEKİMİ YANİ BANA SENİ BİR YERE GÖNDERMEZ DİYE ÇÜNKÜ SENİN TEDAVİ GÖRMEN LAZIM SENI
  GÖNDERMEDEN ÖNCE BANA SORACAKLAR İZİN İSTEYECEK BENDE İZİN VERMEM SENİ GÖTÜREMEZLER HASTALIĞIN İLERLİYOR DİYE BANA 1 NİSANDA PSİKİYATRİ DOKTORDA TERMIN YAPTI ORDA TEDAVİ OLUYORUM . DURUMUM İYİ DEĞİL NE OLUR ACABA AVUKAT DA ALMANYA BU DİYOR

 28. Merhaba öncelikle emeğiniz için teşekkürler.
  Ben Romanya vizesi ile (parmak izi vermeden) Romanya’ya oradan Almanya’ya yola çıktım ama Avusturya’da yakalandım. Avusturya’da parmak izimi, kimliğimi ve ehliyetimi alıp bana başka bir kimlik verdiler, yakalandığım günün akşamı beni serbest bıraktılar aynı akşamda Almanya’ya geçtim 3 aydır kaçak olarak herhangi bir başvuru olmadan Almanya’da yaşıyorum, illtica edeceğim ama dublin uygulanmaması için nasıl bir yol izlemeliyim. Yukarıda yazı olan 6 ay sürenin geçmesini beklersem işe yarar mı yani bu durum güncelmi. Karar vermeme yardımcı olursanız memnun olurum. İltica için geçerli nedenlerim var ama Almanya’da iltica etmek istiyorum. Teşekkürler

  • Romanya dublin’e dahil olduğundan dolayı vize bitiş tarihinden itibaren 6 ay romanyanın sorumluluğu devam eder, 6 ay geçtikten sonra dublin düşer, ayrıca Avusturya’da parmak izi verdiğiniz tarihten itibaren 6 ay avusturyanın sorumluluğu devam eder. avusturyadan çıktığınız takdirde 6 ay sonra avusturyanın da sorumluluğu düşer. Bilgiler günceldir

  • İyi günler ben 12.07.2018 de almanyada polonyaya dublin anlaşmasına göre sınır dışı edildim 6 ay giriş yasağı yedim almanyaya polonyada altı ay kaldıktan sonra 18.01.2019 tarihinde kaçak olarak türkiyeye döndüm . 25.07.2019 tarihinde tekrar hiçbir yerde durmadan almanyaya giriş yaptım iltica ettiğim an beni tekrar polonyaya gönderirler mi teşekkürler

   • iltica başvurunuzu çekip resmi çıkış yapsaydınız. ve çıkıştan sonra 3 ay geçtikten sonra almanyaya gelseydiniz dublin uygulanmazdı.
    kaçak duruma düştüğünüz için 18 ay dublin düşmez. almanyaya başvurdu iseniz deport yememek için ausbildung veya kilise sığınması aratırınız

 29. Merhaba, admin. Oncelikle deyerli onerileriniz ve bilgilendirmeleriniz icin tesekkur ederim. Ben 22 aylik kizimla italya vizesi ile turkiye uzerinden hava yolu ile direk isvece geldim. Esim kara yolu ile hic bir ulkede parmak izi vermeden vizesiz isvece geldi. Ozur dilerim simdi 9 aylik hamileyim ikinci bebeyimize. 4 gun once ailece isvecte iltica bas vurusunda bulunduk can guvenliyimiz gerekcesi ile. Parmak izlerimiz alindi ve benim kendi ulkemde italya elciliyinde vize icin verdiyim parmak izi cikti. Dediler ki italya kabul ederse dublin uygulanacaq ve ailece italyaya gonderileceksiniz. Kendi vekilimizin adini sunduk yol mulakatinda. Simdi otelde yerlesdirildik. Sorum su ki italyanin bizi ailece kabul etme sansi ne kadar? Kabul etmeye bilirmi? Yoksa iralya her kesi kabul edermi? Duydugum kadariyla bazi ulkeler dublini kabul etmiyor. Bu ulkeler icerisinde italya da varmi? Bilgileriniz bizim icin cok cok onemli. Onceden tesekkur ederiz

  • Merhabalar,
   İtalya’nın kabul ettiği örnekler var. Özellikle italya vizesi olduğu durumlarda italya kabul ediyor.
   1. Sizin aile çoğunluluğunuz italya sorumluluğunda olduğu için “aile çoğunluğu” maddesinden DUBLIN uygulamak istemektedirler. Ancak
   Dublin anlaşması gereği aile büyüğü (11/(b)) maddesinden itirazda bulunabilirsiniz.
   2. Eğer eşinizin yaşı sizden büyükse ve çocuğunuzun iltica başvurusunu geri çekerseniz. Yaşı büyük olan aile bireyinden dolayı sorumluluk İsveç’te kalacaktır.
   3. Sizin vize süreniz devam ediyorsa sadece siz iltica başvurunuzu geri çekebilirsiniz. O zaman eşinizin ve çocuğunuzun sorumluluğu isveçte kalacaktır. 6 ay sonra sizin dublin’iniz de düşer.
   4. Kesin Dublin kararınız çıktığı an kilise sığınması yapabilirsiniz. Ancak kilise sığınması için 3-4 ay önceden kilise ile iletişime geçmeniz gerekir. Dublin kararı uygulanma ihtimaline binaen şimdiden iletişime geçmenizi öneririri.

   DUBLIN 3
   Madde 11
   Aile Prosedürü
   Birden fazla aile üyesi ve / veya küçük evli olmayan kardeş, eş zamanlı olarak ayni ülkeye ya
   da sorumlu üye devletin belirlenmesi procedürlerini saglayacak kadar yeterli yakin tarihlerde
   farkli üye ülekelere iltica basvuru yaptigi durumlarda sorumlu devletin belirlenmesinde
   asagidaki kriterler uygulanacaktir;
   a) tüm aile fertlerinin ve / veya küçük evlenmemiş kardeşlerin uluslararası korunma
   başvurularını inceleme sorumluluğu, kriterlere göre aile fertlerinden cogunlugunun
   bulundugu Üye Devlete aittir.
   b) bu olmadigi durumlarda aile fertlerinden en yasli olanin bulundugu üye Devlet
   kişilerin başvurularını incelemekle yükümlüdür.

 30. Merhaba 2017 Ekim ayında Hollanda vizesi aldım ve 3 kızıma Hollandaya inip ardından Almanya’ya geçip iltica ettim 10 ay sonunda Hollandaya gönderildim. Hollanda’da mülakat personelinde sıkıntı olduğu için hala mahkemeye giremedim. Almanyada başvuru yaptigimda pasaport u kimliği yırtıp başka isim soy isimle basvuru yapmıştım ardından parmak izinden herşey cikti bende onayladim kimlikler duzeltilmisti Hollanda’da o sekilde devam ediyor du fakat son 2 aydir Hollanda’da kimlik ismin değişmiş ve Almanyada ilk verdiğim isim soyisim olarak çıkıyor acaba Dublin düşmüş olabilir mi Almanya’ya geri gönderilme olasılığım var mı … İnşallah anlatabilmisimdir kolay gelsin teşekkürler

  • Hollandaya gonderildikten sonra dublin ile ilgili sureciniz son bulmustur. Dublin sozlesmesinde Tekrar almanyaya gonderilmenizi gerektirecek ornek yoktur. Isminizle ilgili sikintiyi ilgili iltica ofisine bildiriniz.

 31. Merhabalar ben 26 mart tarihinde almanyada Iltica ettim. Iltica ettigimde 6 ay sürem dolmamisti. vizemin olduğu ülke ispanya idi önce ispanyaya ardından almanyaya geldim ve Iltica ettim. Ispanyada herhangi bir iltica basvurusu yapmadim. 10 nisan tarihinde almanyada ana mahkemeye çıktım ve o tarihten beridir dublin endişesi ile yaşıyorum. Herhangi bir cevap gelmedi sizce dublin düşmüşmudur?

  • DUBLIN anlaşması gereği vize veren ülkenin sorumluluğu vize bitiş tarihinden itibaren 6 ay daha devam eder. DUBLIN anlaşması gereği sorumluluk vize veren ülkede olduğu için o ülkeye gönderilmek istenebilirsiniz.
   makaleyi okuyunuz lütfen
   https://ilticahaberleri.com/6-ay-meselesi-ve-dublin/

 32. selam.onceden tesekur ederim.ben 3 ay once italya vizesi ile almaniya da basvuru yapdim.2 gun once dublin cikdi.dublin karari boyledir italya hec bir cevab vermeis bize.ama almaniya dublin gondermis ki bize 1 ay icinde italyaya gedin.yada 2 hafdaya itaraz edin.biz ailede 4 kisi idik.2 hafda dir yeni cocuğumuz doquldu.yani simdi olduq 5 kisi.ama dublin 4 ksiye geldib.nasil olur bizi yolarlarmi italiyaya?itraz edersem de 3 ay dolmus surem sifarlanib.6 ay yinden baslar diyolar.cok zor durumda qalmisim.bana bir cevab lutven.cok cok saqulun

 33. 20 martta ailecek kacak yollarla yun.a gectik. 1 temmuzda ailem italyadan norvece gecerken yakalandi ve parmak izi vererek italyaya siginma talebinde bulunma durumunda kaldi. Esim sahte evrak suclamasindan hakim karsisina cikti ve beraat etti. (Yol mulakati 20 agustosta olacak.) 10 temmuzda da ben italyaya gectim ve parmak izi verdim. 5 yasindaki cocugum haric, tarihi gecmis ve 2013-2014 amerikan vizesi, 2016’da cek cumhuriyeti, almanya ve hollanda giris cikis muhurleri olan Yesil pasaportlarimiz var. (italya polisi pasaportlarimizi aldi ama taranmis hali bende mevcut). Bu bilgiler isiginda; baska bir AB ulkesine iltica edebilir miyim? Veya ne zaman etmeliyim? (Yukarida bahsettigim ve giris cikis muhru olan AB ulkeleri vb)

  • iltica başvurusunda bulunduğunuz için dublinden kurtulabilmek için
   1. ilticanızı çekip
   2. schengen bölgesi dışına çıkacaksınız
   3. 3 ay schengen bölgesi dışında kalacaksınız.
   4. tekrar giriş yaptığınızda istediğiniz ülkede başvuru yapabilrsiniz. Dublin uygulanmaz
   tavsiyemiz italyada süreci tamamlayıp iş nedeniyle istediğiniz ülkeye geçmek.

 34. sevgili admin, yaptiginiz bu cok degerli calisma icin minettarim. Ben 17 ay önce almanyada iltica ettim herhangi bir dublinim yok iltica sürecim devam ediyor ancak benim icin sorun su: 17 aydir olumlu veya olumsuz mahkemeden hicbir cevap alamadim(yol ifadesi ve mülakat yapildi ardindan cevap bekleme süreci basladi ve henüz hicbir sonuc yok) bekliyorum. Bir yerde 18 ay dolduktan sonra henüz bir cevap almadiysam baska bir ülkeye gecip orada yeniden basvuru yapabilecegimi okudum. böyle bir durumda almanyaya geri gönderilmem söz konusu olurmu, yani burada 18 ay mahkemeden olumlu olumsuz hicbir cevap almamis olmak baska bir ülkede dubline takilmadan yeniden bir basvuru yapma hakki saglarmi bana. tesekkür ederim…

  • DUBLIN sözleşmesinde bu durumla ilgili bir madde yok..
   18 ay süre ile kaçak kaldıktan sonra dublin düşer ancak siz legal olarak kaldığınız için böyle bir durum geçerli değidir.

 35. Merhabalar öğrenci vizesiyle 15 Eylül 2018 tarihinde Polonya’ya geldim ve vizem 29 Haziran 2019 da bitti. Oturuma başvurdum ve olumlu sonuçlandı. Henüz oturum kartını almadım. Belçikaya iltica etmek istiyorum Dublinim Aralık’ın sonunda düşmüş olacak. Almadığım ama kararı olumlu olan oturum kartım Dublin’e engel midir. Teşekkürler.

 36. salam ben azeribaycandan cek cumhuriyyeti vizesi ile almanyaya daxil oldum ve iltica etdim.iltica etdiyim gunden 9 gun sonra beni hekim yoxlaniwina aldilar ve bende tupelkulyoz hastaligi awkar edildi ve ben hec yol mulakatida veremeden hastaneye yerlewdim benim sorum şudur:6 ay suresi ben yol mulakati vermemiw olsamda bile bu hastanede kecirdiyim sureler o 6 aydan gedir yoksa nasil?? onceden twk

 37. Iyi gunler biz 4 kisilik aileiz 7 yasinda ve 4 yasinda
  cocuklarim var ailemle yunanistana vize alip ordan belcikaya gidip iltica etmek istiyorum esimin saglik sorunu var 1 oglum agir engelli belcikada dublin uygularlarmi bize

 38. salam acilll cevaplandirsaniz qad olarim ..ben azeribaycandan cek cumhuriyyeti visesiyle almanyaya geldim ve vizam bitmemis almanyaya sigindim ve sonra 1 hafta kecmemiw bende tuberkulyoz hastaligi bulundu ve beni hastaneye yerlewdirdiler benim sorum wu ki ben ne zaman kampa qayidib yol mulakati versem o zamandan bende 6 ay muddet bawlayacaq yoxsa burda kaldigim muddetde o 6 aydan gedir bir zahmet cavablandirin tewekkurler oncedenn

 39. Merhabalar. Benim fransa. Dublinim vardı Ve ben. Gitmedim. Ve. Ben. 12 aydır. Kaçağım Benim. Her hangibirşengen. Ülkesinde iltica hakım. Yada ingiltereye gitsem. Budurumla karşılaşa bilirmiyim ?

  • Merhabalar, dublin süresi 22 aydır, 22 ay sonra başka bir ülkeye iltica edebilirsiniz.

   https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.

 40. Merhaba. Kardeşim AGH projesi kapsamında İspanya’ya gitti. Şu an orada yaşıyor. D tipi ulusal vizesi var 6 aylık. Bu tarihten itibaren İsviçre’ye geçerek iltica etmek istiyor. D tipi vize oturum vizesi mi oluyor? Acaba İsviçre’ye iltica etse İspanya’ya geri gönderirler mi? Ya da en son ihtimal Türkiye’ye geri dönüp yeniden bir Avrupa ülkesine giriş yapsa yine de Dublin kapsamında 24 ay kuralı uygulanır mı?

  • MErhabalar, kardeşiniz D tipi vizesinin bitişinden itibaren 6 ay sonra eğer İsviçre’de ilticaya başvuru yaparsa İspanya’ya dublin uygulanması söz konusu olmaması gerekir.

   https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler

Savcılık Gizlilik Kararlarının Nedenleri – CMK 153

Mülteci adayları mülakatlar esnasında, adli, idari ve siyasi soruşturma ve kovuşturma dosyalarına ulaşamadıklarını ve savcılık gizlilik kararı bulunduğunu ifade...

Bilgi Edinme Hakkı kimlere uygulanmaz?

Okuyucularımız, Bilgi Edinme Kanunu çerçevesinde devletten bilgi talep ettiklerinde kendilerine bilgi verilmiyor ise; muhtemelen aşağıda bahsedilen gerekçelerle karşı karşıya kaldığından dolayı olabilir.   Başbakanlık Bilgi Edinme...

Türkiye’de Savunma Hakkına Operasyon

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosu, cemaat soruşturmaları sonucu mağdur olan insanları savunan avukatlara operasyon düzenledi. 11 Eylül Cuma günü, 48 avukat, 7...

Cumhurbaşkanı’na Hakaret Davaları

Günümüzde Cumhurbaşkanlığı ile ilgili en çok tartışılan konulardan biri, hakaret davaları. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan döneminde sayıları giderek artan davalar 5237 sayılı Türk Ceza...

MİT’in fişlemeleri ve yapılan bu fişlemelerin kapsamının anlaşılması

Daha önce yayınlanmış olan yazımızda "Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 81 ilin terör ve istihbarat müdürlüklerine gönderdiği ‘gizli’ damgalı yazıya göre Türkiye’den çıkmış kişileri fişlenmiş olduğu...
- Advertisement -

Daha faza içerik