Avrupa Kıtası Dublin Gündem SSS Yorum Köşesi

Dublin Anlaşmasına Dikkat!!!

iltica talebinizin hangi ülkede incelenip karara bağlanması Dublin anlasmasina gore ele alınmaktadır.
AB Ülkelerin( Belçika, Bulgaristan, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fıransa, Yunanistan,
İrlanda, İtalya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Polonya, Slovakya, Slovenya, İspanya,İngiltere, İsveç, Çekya, Almanya, Macaristan ve Avusturya. Norveç ve İzlanda özel bir sözleşme ile Dablin kararnamesine dahil olmaktadır. ) de Dublin anlaşması geçerlidir.
iltica etmek istediğinizde hangi ülkenin sorumlu olduğu bu anlaşmayla kurala bağlanmıştır. iltica talebiniz basvuru yaptiginiz ulkede incelenir.Ancak Dublin anlasmasina takildiysaniz sizden sorumlu olan diger Dublin Anlasmasina tabii ulkede iltica işlemleriniz devam edecektir.
iltica talebiniz hangi ülkede incelenir.

Örnek: Almanya vizesi ile gelip İsveç devletine iltica talebinde bulunmuşsaniz. Başvuru ön incelemeniz yapılır. Daha sonraki aşamada durumunuz Dublin Anlaşmasına göre değerlendirilir. Ve İsveç devleti sizin iltica işlemlerinizin  Almanya’da devam etmesine karar verir ve Almanya’ya gönderir. Bu nedenle ilgili ülkeye gitmek zorunda kalabilirsiniz.

Dublin’e göre başka Dublin’e tabii ülkelere  gönderilebilme kuralları şunlardır.

– Dublin anlaşmasına dahil olan bir başka ülkenin vize ya da oturma iznini almışsanız.
– Dublin anlaşmasını dahil olan bir ülkeye kaçak yollardan giriş yapmışsınız.
– Dublin anlaşmasına taraf olan bir başka ülkede iltica talebinde bulunmuşsanız.
– Ailenizin başka bir A  ülkesinde oturma izni varsa, sizin de O ülkede iltica talebinde bulunmanız gerekebilir.

Iltica eden kisinin parmak izi Bilgisayar veri tabanında karşılaştırılır.14 yaşından büyük tüm ilticacıların parmak izleri Devlet Göçmenler Dairesince alınır. Bu parmak izleri Eurodak denilen bilgisayar veri tabanına kontrol edilmek üzere gönderilir. Bu kontrol sonunda, Eurodak sistemindeki başka bir ülkede parmak izi bırakıp bırakmadığınız anlaşılır. İltica talebiniz başka bir ülkede incelenecekse İltica başvurunuzun başka bir AB ülkesinde incelenmesi gerektiği anlaşıldığında, Devlet Göçmenler Dairesi genel olarak o ülkeye gönderilmenize karar verir. İltica etmek istediginiz ulkeden ayrılmak için işbirliğinde bulunmaniz gerekir, Örneğin sağlık raporlarıniz olsa bile kisinin yanina doktor vererek işlemlerin devam edeceği Dublin ülkesine transfer işlemini gerçekleştirilir.

Daha detaylı bilgi için aşağıdaki linki tıklayınız;

Dublin Yol haritası

Not:Dublin Anlaşması  ile ilgili yorum ve tecrübelerinizi lütfen bizimle paylaşınız.

 

Benzer İçerikler

Fatih Altaylı Habertürk’e veda etti

admin

BMMYK refakatsiz çocuk mültecilerin ailelerini bulmalari için neler yapmaktadır?

admin

Siz Naziliğin neresindensiniz?

admin

588 yorumlar

Şirin Ekim 23, 2017 at 12:17 am

Merhaba
Arkadaşım illegal yollardan giriş yaptığı için Yunanistanda gözaltına alındı. Başka bir ülkeye iltica talebinde bulunacaktı. Bu gözaltından kaynaklı başka ülkeye iltica talebinde bulunamaz mı ? Başka bir yerde okuduğum bir yazıda AİHM Yunanistani mülteci koşullarından kaynaklı Dublin Prosedürünü uygulatmıyormuş. Sebebi hala büyük bir mülteci krizi olduğu ve olanıksızlıklarından kaynaklı olduğu yazıyor. Bu karar hala geçerli mi ya da Yunanistan üzerinden başka bir ülkeye gidip iltica talep edemez mi ?

Cevapla
admin Kasım 11, 2017 at 1:28 am

Merhaba
Başka bir ülkeye gidip iltica edebilir.Normalde Dublin anlaşması uygulanıyor.Dediğiniz gibi Yunanistan’a içinde bulunduğu durumdan dolayı bazen ayrıcalık tanınıyor. Dublin anlaşmasının uygulanması memura, duruma göre degişiyor.Şu net şöyle olur diye bir netlik yok maalesef.

Cevapla
rojin Eylül 6, 2018 at 6:48 pm

selam. kardeşim fransaya gelirken hirvatistanda yakalandi. turkiyede kesinleşmiş cezası var. dosyası kabarik. simdi hirvatistanda kapalı bir kampta kalıyor. cezaevi gibi hatta daha beter sürekli icerdeler avluları da yok. orada sanirim işlemlerini yapıyorlar ifadelerini alacaklar daha. sonra ne olacak hiç-bir fikrim yok. en fazla iki ay kaliniyormus o kapali kampta. onu oradan almanin bir yolu var mi ve ne olacak simdi. bilginiz var mi?

Cevapla
Editör Eylül 9, 2018 at 2:13 am

Ya sinirdisi ederler ya da iltica etmesini isterler; iltica ederse durumunu incelerler.

Cevapla
İBRAHİM HALİL PAMUK Temmuz 29, 2019 at 7:50 pm

İllegal yolla hırvatistan a girdim ve parmak izi verdim Almanya ya iltica başvurusunda bulunsam geri yolarlar mı beni

editor_dr Ağustos 8, 2019 at 2:31 pm

hırvatistana deport uygulabilmektedir.
ausbildung başvurusunda bulunmaya gayret ediniz.

Biji Eylül 11, 2018 at 7:12 pm

Rojin bacım bende o cezaevinde yattım Hırvatistan Zagrep de 2ayda ben kaldım eşim ben ve kızimla bizi serbest bıraktılar biz kaçtık şuan fransadayim numarami bırakıyorum buraya şuan Fransa dayım numarami bırakıyorum buraya whatsappdan elimden ne gelirse yardımcı olurum +33 757 91 10 56bana buradan ulasabilirsin

Cevapla
Editör Eylül 16, 2018 at 2:34 am

Güvenlik nedeniyle sayfa üzerinde kimsenin telefon numarasi vermesi uygun bulunmamaktadir. Mail üzerinden ilgili kisiyle görüsebilirsiniz.

Kerim Isik Aralık 30, 2019 at 9:42 pm

Merhaba ben danimarkadami kerim benim size bir kac SORUM olacak
Soru 1 benim danimarka oturum Karim var esimle aile birlesimine bulundum ret geldi ve 4 yildir danimarkada iligal yasiyor isvece iltica etse benim evliligim ve danimarkada ikamet etmem sorun yaparmi
Soru2 Esim isvece iltica ederken negibi gecerli søzler søylemeli ki inandira bilelim
Soru 3 pasaportsuz ve kimliksiz muracat ede bilirmi bir sorun olmaz dir

admin Ocak 7, 2020 at 7:08 pm

Merhabalar, söylediğiniz konular ne yazık ki legal olarak mümkün değil, eğer eşinizin iltica etmek için gerekli bir sebebi yoksa red alma ihtimali çok yüksektir.

https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.

Giyami Mayıs 22, 2019 at 7:58 pm

Merhaba felç,bu yüzden akli dengesi yerinde olmayan biri italiya vizesi ile isveçde siģinmaci başvurusunda bulunmuş,
,Isveç devleti italiyaya sorğu göndermiş. Italiya kesin kabul edirmi ? Hastaliģini göz önünde bulundurmazlarmi?

Cevapla
editor_dr Mayıs 23, 2019 at 12:53 pm

Kabul edebilir. Eğer deport kararı çıkarsa Sağlık nedeniyle seyahat kısıtlılığı olduğuna dair itirazda bulunabilirsiniz. seyahat engeli dışındaki sağlık problemleri çok göz önünde bulundurulmayabilir. Eğer isveçte olup italyada olmayan ve kişinin alması gereken bir tedavi varsa bunu itirazınızda sunmalısınız.

Cevapla
Reis Ağustos 3, 2019 at 11:54 pm

Merhaba admin. Benim Almanya vizem var yanlız kamp durumu nedeniyle 5 yaşından küçük 2 çocuğum var ve Belçika’da iltica etmek istiyorum. Sizce Dublin uygulanır mı? Tesekkurler

editor_dr Ağustos 8, 2019 at 2:14 pm

dublin kesinlikle uygulanır.
vize veren ülke sorumludur.

44 Ağustos 15, 2019 at 10:26 am

Dublin vize tarihinden sonra kaç ay geçerse düşer bilginiz varmı

admin Ocak 15, 2020 at 1:55 pm

Merhabalar, dublin konusu için youtube kanalımızdan dublin ve vize konulu videoyu izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.

Mehmet Ekim 18, 2019 at 11:08 pm

Merhaba ben kaçak yolardan geldim hırvata yakalandım parmak ızı berdik karakoldan tekrar başkanlara gönderdiler ordan geldık almanyaya suan 5 aydır almanyadayım dublıngim cikti hırvata avukatım itiraz etti eşimde 8aylık hamile bide siyasi dosyam var acaba bu konu hakında ne yapabılırım hırvata benim geldigim ülkeme teslım etme riski var ilişkiler baya sıcak acıl cvplarsan ii kolay gelsın

Osman Ağustos 15, 2019 at 5:47 pm

Merhaba. Ben 2016da   finlamdiyada Iltica ettim  Terkim geldi.Sonra almanyada 2018de Iltica ettim burdada Terkim geldi.Avukat bana Dedi Almanya seni türkiyeye deport edemez.seni finlandiyaya deport edecekler.öyle birsey vardi.tesekürler

Cevapla
admin Ocak 16, 2020 at 9:58 pm

Merhabalar, iki durumda mümkün olabilir yöneticlerin insafına kalmış bir durum.

https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.
Site üzerinden aylık olarak sorulara cevap vermekteyiz. Twitter ve youtube üzerinden günlük cevap verilmektedir.

Cevapla
Hasan Hüseyin Aralık 3, 2019 at 7:51 am

Sayın admin. öncelikle sabrınız ve emeğiniz için çok teşekkür ederim..
yazılarınızın çoğunu okudum… bir sorum olacak cevabınızı rica ediyorum

benim nusayriyim Aleviliğin bir çeşidi. oturduğum mahallenin hepsi hepsi Nusayri. ARAB kökenliyiz.
benim eşim Kürt kökenli. zaten sırf bu yüzden Mahalle baskısı ve aile baskısı görmeye başadım uzun yllar buna göğüs gerdik.
ancak 2 sene önce eşim kapandı. bu defa eşimden ayrılmam için aile akraba ve mahalleden baskı görmeye başladık. Biz nusayrilerde başını örtmek diye bir şey yoktur.. bu yüzden mezhebimize ihanet ettiğim söylenmekte. ve gizli mezhepsel bilgileri erşime ve ailesine verdiğim söylenip tehsdit edilmekteyim.. bununla ilgili bir kaç defa evim taşlandı yolum ekilip dövüldüm.
demem o ki. kaçak yollardan kara yolu (başka bir isme düzenlenmiş pasaport ve kimlik ile) ile hollanda ya geçiş yapmayı düşünüyorum.. tek başıma iltica talebinde bulunmak için 15 ay yada ne kadar bir süre hollanda da kaçak olmam lazım ?
yada direk uçakla amsterdam a inersem yine beklemem gerekir mi ?

yukarıda bahsettiğim şey hem mobbibg hemde sosyal baskı nedei ile iltica sebebi oluyor mu ?
Şimdiden çok teşekkür ederim..

Cevapla
admin Ocak 7, 2020 at 10:42 pm

MErhabalar, iltica edeceğiniz ülkenin vizesi ile gitmeniz durumunda gidip iltica dairesini iltica edebilirsiniz. Bahsettiğiniz gerekçeler zayıf gerekçeler bu durumla ilgili daha somut ve ayrıntılı kanıtlara ihtiyaç olacaktır. Aşağıdaki youtube linki üzerinden videoları izleyerek bilgi sahibi olabilirsiniz.Sosyal grup olarak bahsettiğimiz kesimi nusayri diye düşünebilirisnz.

https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.

Cevapla
Ahmet Şubat 9, 2018 at 3:43 pm

Soru Acilll ..
Marhaba arkadaslar acil yardiminiza ihtiyacim var Ban 1 yil once Maltaya vize aldim ordan Hollandaya gittim Sonra bazi durumlardan dolayi Hollandaya iltica ettim Daha sonra Dublin diye bir antlasma varmis ondan dolayi beni Maltaya iyade edeceklerini soylediler mahkeme sureci basladi baktim kurtulus yok bende kacak durumuna dustum yaklasik 7 ay oldu suan tekrar iltica etsem Hollandaya beni maltaya iyade ederlermi bilgisi olan varsa cevaplayabilirmi NOT=Maltay a aldigim vize biteli 6 ay oldu suan kacak durumundayim… Bilen varsa Acil cevap bekliyorum…..

Cevapla
Editör Şubat 10, 2018 at 1:39 am Cevapla
Editör Şubat 10, 2018 at 1:44 am

Anladigim kadariyla siz Hollanda’ya iltica etmek istiyorsunuz; bu durumda sorun olan Malta vizeniz ve bu vizeden dolayi size Dublin uygulaniyor; vizeye bagli Dublin uygulamasinin düsmesi icin normal prosedürde vizenin üzerinden 6 ay gecmis olmasi gerekli ama kacak durumda olmaniz halinde bu süre 18 ay.

Cevapla
Asel Mart 7, 2018 at 2:00 am

Merhaba hocam. Benim sirbistanda oturumum vardi. macersitan vizesine basvurdum sirbistanda 3 gun icin vize aldim turistik vize. Belgrata maceristan konsoluslugunda parmak izi verdim ve gumrukte kase vurdular pasaportuma ve ben direk almanyaya geldim 6 ay oldu geceli daha ilticaya basvurmadim. Dublin olayina takilirmiyim. Benim parmak izi ve maceristana girisimi gorebilecekler mi? Nasil bir yol ifadesi verebilirim. Yardimci olursaniz cok sevinirim. Simdiden tesekurler.

Cevapla
Editör Mart 8, 2018 at 8:15 pm

Vizelerin vize bitis tarihinden 6 ay sonra Dubline etkisi düser, bu tarihten sonra bulundugunuz ülkede basvuru yaparsaniz o ülke basvurunuzu degerlendirir ve Dublin uygulanmamasi gerekir.

Ozlem Mart 13, 2018 at 5:27 pm

Merhaba evliyim ıkı cocugum var hollanda vızesı ıle fransa da ıltıca ettık esımın vızesi cıktı benım ki cıkmadı hollandaya gırıs vs parmak ızı vermedık ama sorumlu ulke olarak bızı geeı ısteyebılır miş acaba ıster mı (insallah ıstemez)

Emre Mart 13, 2018 at 12:52 am

Hocam bende avusturyaya polanya vizesi ile geldim geldikten bi ay sonra iltica başvurusu yaptım vize aldığım gözükmüştü. Ret cevabım gelmişti verilen itiraz süresi olan 2 haftayı geciktirmiştim. Sonra ifademde tecrüman kağıt imzalatmıştı bsna meğersem oda kendim bu ülkeyi terk ediyorum kağıdıymış . Şuan kaçağım ve avukat bana 18nay saklan tekrar iltica edebilirsin demişti beni şuan öyle bi hakkım var mı ? Tekrar iltica edip evlilik yapabilir miyim ? Şimdiden teşekkürler Cevabınızı bekliyorum

Cevapla
Editör Mart 15, 2018 at 12:32 pm

Red karari degil de Dublin karari olabilir mi? Red karari basvurunuz incelendikten sonra verilir. Anladigim kadariyla size Dublin karari cikmis itiraz etmemissiniz, size kendi isteginizle ülkeyi terk edeceginize dair belge imzalatilmis. Sizin icin 18 kurali gecerli olur evet. Ama basvurunuza red karari verildiyse ve yeni bir belge sunmassaniz yine red edilir. Red baska bir konu; Dublin baska bir konu.

Editör Şubat 10, 2018 at 1:46 am

Pasaportunuzun kapsamina göre yapilabilecek birkac durum var ama detaylica degerlendirilmeli. Pasaport renginizi ögrenebilir miyim?

Cevapla
Ahmet Şubat 10, 2018 at 11:37 am

Sn EDİTÖR
Pasaport rengi Bordo Sizden anladigim kadariyla Eger hic iltica etmemis olsaydim Malta vizem bittikten 6 ay sonra iltica edebilirdim Buraya kadar anladim Anlamadigim kisim: ilticami Geri cektim ve suan kacak durumundayim vizemin uzerinden 6 ay gecti ve ilticami geri cekelide 6 ayi gectigi icin tekrar iltica etsem yine Malta muhabbeti ortaya cikarmi Saygilarimla

Cevapla
Editör Şubat 12, 2018 at 6:11 am

Kusura bakmayin mesajinizi görmedim. Sadece vize varsa Dublin uygulanmasinin sebebi tekrar basvurunuzda Dublin uygulanmaz ama bu seferki yol güzergahiniz icin net cevaplariniz olsun.

Ahmet Şubat 12, 2018 at 12:44 am

Cevap bekliyorum

Cevapla
Fırat l Eylül 24, 2019 at 10:43 am

Admin kolay gelsin kıbrıs rum cumhuriyetine iltica başvurusu yapmış bir arkadaşım rum devleti kalacak yet herhangi birşey vermemiş kamptan sonra günlerce sokakta kalmış sonrasında tekrar kaçak olarak türkiyeye dönmüş bu kez almanyaya falan iltica etmek istiyor dublin uygulamasın diye ne kadar süre beklemesi gerekiyor bilginiz var mı ??

Cevapla
Bks Mart 19, 2018 at 2:42 pm

1.5 yılını doldur ondan sonra oturum baş vurrusunda bulun eğer 6 ay resmi olarak hiç bir cevap gelmezse dublin sizin için kırılır ama kacak olarak 1.5 yıl geçmesi lazım…

Cevapla
yusuf Eylül 25, 2019 at 11:33 am

6 ay gecmisse dublin anlasmasi duser oldugun yere basvurabilirsin

Cevapla
Azra Mart 30, 2018 at 7:49 pm

Merhaba ben Yunanistana iltica ettim.2 gun once oturum ciktigi ile Bilgi geldi.bir kac Kagit verdiler.polise Gidip parmak izi ve fotograf birakmamizi sonrasinda kimlik verilecegini soylediler.ben bu islemleri yaptirmadan Almanya yada hollandaya gitsem tekrar yunanistana geri gonderilme ihtimalim varmi

Cevapla
Editör Nisan 1, 2018 at 11:02 pm

Size Yunan oturumu verdiler Almanya oturumun bitis tarihinden itibaren 2 yil daha Yunanistani sorumlu tutar ama Schenen ülkesinden oturumunuz oldugu icin Almanya’ya oturumunuzu cevirebilirsiniz. Oturum yasasinin ilgili bölümlerine bakmanizi tavsiye ederim. https://ilticahaberleri.com/almanya_ikamet-kanunu_turkce/

Cevapla
Deniz Ocak 1, 2020 at 12:18 am

Merhaba admin ben 7 ay önde kaçak yoldan Slovenya ya geldim orda yakalandım 8 gün kampta kaldım mecbur iltica etmek sorunda kaldım ve iltica ettim ondan 2 gün sonra fransa’ya geldim şuan Fransa’da iltica etme hakım varmı dublin uygularlar bana cvp yazarsanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim ne yapmam gerekir

Cevapla
admin Ocak 7, 2020 at 6:54 pm

Merhabalar, orada parmak izi kaydınız oluşturuldu ise ve siz Fransaya bu parmak izinden 6 ay geçmeden iltica ederseniz Dubline takılırsınız.

https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.

Cevapla
kemal Aralık 8, 2017 at 3:56 am

şuan dublin anlaşmasını askıya alan tek ülke almanya.
ne yazıkki arkadaşınız yunanistanda iltica etmesi gerekiyor.

Cevapla
Manager Aralık 8, 2017 at 8:37 pm

Schengen ülkelerinde Dublin uygulandığı gibi Almanya ülkesinde de Dublin III uygulanmaya devam etmektedir. Almanya İltica ve Göç Dairesi (Bundesamt für Migration und Flüchtlinge) tarafından söz konusu iddialara ilişkin her hangi resmi bir açıklamanın yapıldığına ilişkin elimizde somut bir veri bulunmamaktadır. Bu konuya ilişkin elinizde teyid edilmiş bilgi mevcut ise ilgililerin bilgilendirilmesi noktasında faydalı olacağını düşünüyoruz.

Cevapla
iatanbul Aralık 20, 2017 at 6:35 pm

merhaba yunansitan shangen vize alip itlaya tiren almanya geçmeyi düşünüyorum orda polis kontorlü felan yok iltica etmeyi istiyorum birde pasaport yırtıp atasam almanyda nerden bilecek benim yunan vize aldım merak etim yani itlaya üzerinden almanya gelcevkm kontorl felan yokmuş oralarda ozaman siknti olurmu

Cevapla
Manager Manager Aralık 25, 2017 at 7:31 pm

Merhaba, Hangi Schengen vizesini alıyor iseniz iltica işlemlerinizin takibi o ülke üzerinden yürütülecektir. Yunan Schengeni ile Almanya’ya geldiğinizde Almanya’ya ilticanızın kabulu, mevcut istatistiki bilgiler çerçevesinde mümkün görünmektedir.

Cevapla
Coşkun Aralık 25, 2019 at 11:08 pm

Selam.ben litonya vizesiyle macaristan üzerinden almanyaya geldim.vizem biteli 1 ay oldu.kacak 6,7 ay saklanırsam dublin düşermi.avukata sorduk yinede 6,7 ay saklan sonra iltica et soyledi.bu konuyu kesin bilen varmı?lütfen cevab versin

Cevapla
admin Ocak 7, 2020 at 9:45 pm

Merhabalar, sorunuzun cevabı aşağıdadır.

https://www.youtube.com/watch?v=fEidj_S26VU

https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.

Cevapla
yusuf çetin Aralık 28, 2017 at 5:59 pm

merhabalar. ben polonya’dan öğrenci vizesi aldım. oradan belçika’ya geçtim. şimdi buradan iltica yaparsam beni polonya’ya mı gönderecekler?

Cevapla
Yönetici Admin Ocak 4, 2018 at 12:51 am

Dublin 3 gereği Polonya vizeniz olduğundan dolayı hangi şengen ülkesine iltica ederseniz edin her zaman PolonyaÜya gönderilme ihtimali bulunmaktadır ama göndermeyebilirler de. Vize bitim süresi 6 ayı geçtikten Dublin uygulanmamaktadır. Sitemizde Dublin kısmını okumanızı tavsiye ederiz.

Cevapla
Umut Mavi Ocak 8, 2018 at 8:37 pm

Merhaba biz tur satın alarak yunanistana vize almayı düşünüyoruz. Ve oradan da uçakla isviçreye geçip iltica etmek istiyoruz. Geri gönderilme durumu söz konusu olur mu? Çünkü yunanistanın dublin kaarlarını uygulamadığı ve geri kabul istemediğni biliyoruz. Teşekkürler

Cevapla
Manager Manager Ocak 17, 2018 at 2:20 am

Merhaba, Türkiye’ye iade söz konusu olmamaktadır. Ancak Yunanistan’a yönelik olarak iade konusuna dair elimizde net bir bilgi bulunmamaktadır.

Cevapla
Cihan Ekim 26, 2019 at 11:27 am

Merhaba Admin ben yunanistana şengen vizesi ile geldim ordanda uçakla fransaya geçtim fransada iltica etmek istiyorum bu durumda dublin uygulanır mı. Şimdiden Teşekkürler .

Cevapla
admin Ocak 16, 2020 at 3:25 pm

MErhabalar, vizeniz Yunanistan ya da Fransa dışında bir ülkeye ait ise dublin uygulanabilir. (Yunanistan dublin kurallarını pek işletme taraftarı olmadığı için yunanistana dublin pek söz konusu olmuyor.)

https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.
Site üzerinden aylık olarak sorulara cevap vermekteyiz. Twitter ve youtube üzerinden günlük cevap verilmektedir.

Cevapla
Mustafa Kasım 20, 2019 at 8:19 pm

Benim kurzen avusturyada iltica edip kabul edilmis mahkemeye felan çikmadan almanya ya gitmis ona dublin uygularlarmi yoksa ne yapabilir yardimci olurmusunuz

Cevapla
Aye şengül Ocak 26, 2018 at 1:16 am

Merhaba fransa vizesiyle resmi olmayan şekilde yunanistana ordan da polonyaya geldim. Polonyada çalışma vizesine başvurdum parmak izimiz alındı ama henüz sonuçlanmadı şimdiyse ingiltere yada almanyaya iltica talebinde bulunmak istiyorum talebimi destekleyecek verilerim var ancak önce polonyada çalışma ve oturum vizesine başvurduğumuz için dublin gereği bir sıkıntı yaşarmıyız bu ülkelerin ilticamı kabul etme ihtimalleri ne kadardır teşekkürler

Cevapla
Editör Ocak 27, 2018 at 2:33 am

Ilticanizin kabul edilip edilmemesi farkli bir durum Dublin farkli bir durumdur. Ilticanizin kabul edilmesi; ülkenizdeki durumunuzun yasalarla belirli iltica statüsü alma kosullarina uyup uymamasina baglidir. Yeterli ve doyurucu delilleriniz varsa kabul alirsiniz ancak Dublin sizinle hangi Ülkenin mesul odugunu belirleme meselesidir.
a) Ingiltere icin size Dublin uygulayabilir cünkü Ingiltere’de Schengen Vize Bölgesine dahil. Oturumunuzun olmasi nedeniyle de Ingiltere tarafindan Polonya’ya geri gönderilebilirsiniz. Oturum Dublin icn en kuvvetli delildir, kalmak istemediginiz ülkeden oturum alamak ideal bir yol degildir. Oturumu olmadan Ingiltereye direkt gecebilirseniz basvuru yapabilirsiniz.
b) Almanya’ya basvuru yapmaniz halinde Dubline takilma ihtimaliniz var fakat Dublini iskat hale getirmelisiniz. Bununla ilgili yakinda bir makale paylasilacaktir.

Cevapla
Editör Mart 9, 2018 at 11:00 pm

Halihazirdaki oturumunzun üzerine baska bir ülkeden oturum almayi deneyebilirsiniz. Basvuru yapmak istedginiz ülkeden oturum alabilirseniz eski oturumun Dubline etkisi düser ve basvurunuzdan son otrumu veren ülke mesul olur. Oturum kanunu Türkce’ makalesinden oturum basvurusu icin detayli bilgiler bulabilirsiniz.

Cevapla
Enis Nisan 21, 2018 at 12:00 pm

Slm ben su anda fransadaim almanijada geliyorum simdi beni almanya geri ariyor ne yapabirim

Cevapla
Editör Nisan 22, 2018 at 8:07 pm

Almanya’ya gelmeniz gerekir islemleriniz Almanya’da devam edecek demektir. Yalniz Mülakatinizda kendinizi net ifade edebilmek icin iyi hazirlanmaniz gerekir.

Hilmi yurttaş Şubat 1, 2018 at 4:48 pm

Yeşil pasaportumuz ile direk Norveç e gidip iltica başvurusunda bulunsak ne olur

Cevapla
Editör Şubat 4, 2018 at 10:04 pm

28 Şengen ülkesi dışından direkt Norveçe uçarsanız Dublin uygulanmaz ancak herhangi bir Şengen ülkesinden Norveçe giderseniz Dublin uygulanabilir. Bundan dolayı iltica etmek istediğiniz ülkeye Şengen dışından direkt gitmeniz gerekir.

Cevapla
Tahso Eylül 8, 2018 at 9:27 pm

Merhaba ben italyada iltica ettim ve ingiltereye gidecem ordada iltica edebilirmiyim

Cevapla
Editör Eylül 9, 2018 at 3:11 am

Italya’ya muhtemelen Dublin uygulanabilir, ihtimal yüksek.

Cevapla
Lkm Ekim 6, 2019 at 1:56 pm

Dablin süresi kaç ay sayın editörüm

Cevapla
admin Ocak 16, 2020 at 4:39 pm

Merhabalar, bu konuda youtube kanalımızdan gerekli videoları izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.
Site üzerinden aylık olarak sorulara cevap vermekteyiz. Twitter ve youtube üzerinden günlük cevap verilmektedir.

Cevapla
Tahso Eylül 10, 2018 at 11:50 am

Merhaba ben italyada iltica ettim ve ingiltereye gidecem ordada iltica edebilirmiyim bide kabul etmezlerse nereye gönderirler geri

Cevapla
Mazlum Güngör Şubat 7, 2018 at 9:32 pm

Merhabalar, benim iltica kabulü için yeterince sebebim ve belge mevcut. Dublin ile ilgili size soru sormak istiyorum. Ben pasaportumla bir yıl evvel yurtdışına çıktım ve interrail ile bir kaç ulke dolaştım. Ve seneye İsveç e turist vizesi alıp iltica etmeyi dusunuyorum. Başka bir ülke üzerinden değil direkt isvec’te bu başvuru yaptığım zaman iki yıl önce yapmış olduğum seyehatten dolayı dublin sözleşmesine takılıyor muyum ? Vizem biteli 6 ay oldu. İltica etmek için hiç bir şekilde bu ülkelerden birine gitmemek mi gerekiyor. Cok eski dahi olsa ? Teşekkürler.

Cevapla
Editör Şubat 8, 2018 at 4:02 am

Hayir takilmazsiniz; 1-önceki seyahatleriniz iltica kapsaminda degerlendirilmez. 2-Vizenizin üzerinden 6 ay gecmis zaten. 3-En son Schengen bölgesine girmenizdeki duruma göre Dublin karari verilir dolayisiyla iltica etmek üzere yola ciktiktan sonra Direkt kalmak istediginiz ülkeye giderseniz Dubline takilmazsiniz.

Cevapla
Adar Haziran 23, 2019 at 6:40 pm

Merhaba. Ben Yunanistan dan italyaya kaçak yollarla geçtim ve yakalandım 10 parmak izimi aldılar ben daha sonra Almanya ya geçtim burada iltica etsem ne gibi sorunlar yaşarım yada beklesem Bir süre parmak izim düşermi. Tşk ederim.

Cevapla
admin Ocak 15, 2020 at 1:56 pm

Merhabalar parmak izinizin üzerinden 6 ay geçmeden iltica ederseniz Almanya sizi İtalya’ya iade edecektir.Sınır geçiş adlı videomuzu izleyebilirsinz

https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.

Cevapla
Editör Şubat 8, 2018 at 10:59 pm

Güncel Dublin özeti okuyabilirsiniz; faydalı olacağını umuyoruz.
https://ilticahaberleri.com/dublin-yol-haritasi/

Cevapla
Arslan Şubat 8, 2018 at 11:39 pm

SA Hocan Ben yaklasik 1 yil once Maltaya vize aldim ordan Almanyaya gittim almanyada iltica ettim sonra dublin diye bir antlasmanin varligindan haberim oldu mahkeme surece falan derken beni Maltaya iyade edeceklerini anlayinca ilticami yakip kacak durumuna dustum. Simdi aradan yaklasik 7 ay gecti simdi tekrardan iltica etsem Almanyaya dublin gene gecerlimi beni iyade ederlermi Maltaya

Cevapla
Editör Şubat 10, 2018 at 1:53 am

Merhaba, öncelikle bir soru sorayim müsadenizle; Almanya’da iltica basvurunuzu geri cektiniz mi yoksa devam ediyor mu?
Sorun olan Malta vizeniz ve bu vizeden dolayi size Dublin uygulaniyor; vizeye bagli Dublin uygulamasinin düsmesi icin normal prosedürde vizenin üzerinden 6 ay gecmis olmasi gerekli ama kacak durumda olmaniz halinde bu süre 18 ay. Pasaportunuzun kapsamina göre yapilabilecek birkac durum var ama detaylica degerlendirilmeli. Pasaport renginizi ögrenebilir miyim?

Cevapla
Penaber Ekim 2, 2018 at 11:59 pm

Hocam merhaba ben 3 yıl önce almanya iltica ettim ilticam Haziran 4 bitti terk verdiler ve bana dediler ülkeyi terk et yoksa zorla göbdrrriz bende kendi isteğimle terk ettim Türkiye döndüm tekrar Avrupa dayım şimdi tekrar Almanya ya gidip iltica etme şansım varmı varsa ne zaman edebilirim saygılar

Cevapla
Editör Ekim 24, 2018 at 11:17 pm

2. Basvuru sansiniz olur ama ilkinde red aldiysaniz bence basvuru yapmayin yine red verirler. Baska bir ülkeye basvuru yapin.

Cevapla
Ahmet Şubat 9, 2018 at 3:40 pm

Soru Acilll ..
Marhaba arkadaslar acil yardiminiza ihtiyacim var Ban 1 yil once Maltaya vize aldim ordan Hollandaya gittim Sonra bazi durumlardan dolayi Hollandaya iltica ettim Daha sonra Dublin diye bir antlasma varmis ondan dolayi beni Maltaya iyade edeceklerini soylediler mahkeme sureci basladi baktim kurtulus yok bende kacak durumuna dustum yaklasik 7 ay oldu suan tekrar iltica etsem Hollandaya beni maltaya iyade ederlermi bilgisi olan varsa cevaplayabilirmi NOT=Maltay a aldigim vize biteli 6 ay oldu suan kacak durumundayim… Bilen varsa Acil cevap bekliyorum…..

Cevapla
Hasan Şubat 12, 2018 at 12:30 pm

Merhaba ,
Yeşil pasaport ile polonyaya geldim. 3 aylık sürem dolmadan oturum kartını başvurdum.
Ancak bir kaç belge werdim . parmak izi gibi diğer işleri yapmadım.
Oturumu iptal edip , almanyaya gitsem , geri gönderirlerm mi?
Cok önemli lütfen

Cevapla
Editör Şubat 13, 2018 at 5:00 am

1-Polonya size oturum verdi mi? Eger Polonya size oturum verdiyse hakkinizda Dublin uygulayabilirler.
2-Polonya henüz oturum vermedi fakat pass bilgilerinizi ortak sisteme girdiyse bir ihtimal Dublin uygulayabilirler.
3-Polonya’ya verdiginiz evraklar SIS Schengen Information System’e girilmediyse Almanya’ya basvuru yaptiginizda Polonya kismina girmeden bir yol/güzergah plani anlatirsaniz ve Almanya’nin karsilastirmalarinda Polonya vb. baska bir Schengen ülkesinde iz cikmazsa Dubline takilmazsiniz.

Cevapla
Bager Şubat 13, 2018 at 12:42 pm

Bulgaristana vize alsam oradan isvicreye direk geçsem dablin uygulanır mi

Cevapla
Editör Şubat 13, 2018 at 8:37 pm

Vize Güclü delildir pasaportunuzda görürlerse ihtimal uygulayabilirler. Siz baska yolunuz yoksa vizeyle gelin ama basvurmadan önce Dublin konusunda bilgi alip öyle hareket etmenizin tavsiye ederim.

Cevapla
AHMET Şubat 16, 2018 at 12:01 am

MERHABA
SHENGEN DISINDA BIR ULKEDEN YUNANISTAN ICIN FRANSA ELCILIGINDEN VIZE ALDIM
POLONYADA CALISMA KARTINA BASVURDUM VE YASAL OLARAK POLONYA ICINDE KART CIKANA KADAR BEKLEME IMKANI VAR.
SORUM SU
KARTIM 6 AY ICINDE CIKMASSA ALMANYA VEYA BELCIKAYA ILTICA EDEBILIRMIYIM DUBLIN TAKILIRMIYIM?
tesekkur ederim

Cevapla
Editör Şubat 16, 2018 at 2:08 am

Vizenin Dubline etkisi vize bitis tarihinin bitiminden 6 ay sonra; Oturumun Dubline etkisi ise oturum bitis tarihinden 2 yil sonra düser. Farkli ülkelerin ayni anda vize ve oturumu olmasi durumunda hangi ülkenin vize/oturumu sonra bitiyorsa onu sorumlu tutarlar; bu bilgilere göre hareket edebilirsiniz. Vize veya oturumunuzun Dubline etkileri düsmesinin ardindan baska bir AB ülkesine basvurmaniz halinde bunlardan dolayi Dublin uygulanmaz.

Cevapla
Sidar elcin Temmuz 29, 2019 at 9:58 pm

Slm Slovenya da parmak izim var kaç ay sonra düşer cevaplarsanız çok sevinirim teşekkürler

Cevapla
editor_dr Ağustos 8, 2019 at 2:29 pm

başka bir ülkeye başvuru yapmadıysanız 6 ay sonra düşer

Cevapla
Sinan Şubat 20, 2018 at 9:09 am

İyi günler ben eşimşe birlikte yunanistan konsoloslugundan bi aylık şengen vize aldım bi gün kos adasına giriş çıkış yaptıktan sonra türkiye döndüm bi hafta sonrada direk almanyaya uçakla geçtim şimdi iltica etmek iatiyoruz vezemiz bitecek bizi yunanistana mı gönderirler iltica edersek

Cevapla
Editör Şubat 20, 2018 at 4:01 pm

Merhabalar, Dublin 3 vize maddelerine göre Yunanistan vizesiyle Almanya’ya iltica etmeyi düşündüğünüzğ belirtmişsiniz. Yunanistan vizesinin bitiş tarihinden sonra 6 ay daha daha devam ettiği için Dublin uygulanabilir ancak Vize bitim tarihinden sonra 6 ay geçerse ve bu süre zarfında Almanya’da bulunursanız vizenin sorumluluğu düşer Dublin uygulanmaz, iltica işlemleriniz Almanya’da devam edebilir.

Cevapla
Sinan Şubat 20, 2018 at 2:12 pm

Ben eşimşe birlikte izmir yunan konsoluslugundan bi aylık c tipi şengen aldık ocak 15 de kos adasına gir çık yaptık ve ocak 24 de istanbuldan berline uçakla geldik şimdi ilticaya başvuracaz ama dublinden dolayı bizi yunanistana gönderirlermi eşimde 6 haftalık hamile vizemizin bitmesine iki gün var acil yardım lütfen

Cevapla
Editör Şubat 20, 2018 at 4:25 pm

Dublin İnsani nedenlerden dolayı ve sağlık sebeplerinden dolayı uygulanmayabiliyor. Almanya’dan Yunanistana karşı Dublin gerçekleşme oranları düşüktür, Eşinizin sağlık durumu ve doğacak çocuğa sağlık imkanları sağlayamacağından dolayı Yunanistana karşı Dublin uygulanmayabilir. Başvuru yaptığınız andan dikkat edilmesi gereken bir Dublin süreciniz olacağa benziyor. Almanya Dublini uygulayabilir de uygulamayabilir de; bu birinci mülakatta sizinle görüşen memurun insiyatifindedir. Burda dikkat edilmesi gerekn kural sğrecil stratejik olarak yönetilmesi gerekmektedir. Hamile ve çocuk meslesinden dolay yönetilebilir gibi gözükmektedir. Teknik olarak şuna dikkat etmek gerekir; 1. mülakattan sonra size hakkınızda Dubli başlatılacaktır diye bir yazı gelirse bu yazıdan itibaren Yunanistan’dan Almanya’ya bir cevap gelmesi gerekmektedir. Eğer Yunanistan kabul ederse Dublin sürecini mahkemeye vermeniz ve mahkeme sürecini iyi bir avukatla yönetmeniz gerekmektedir. Ama Yunanista red cevabı da verebilir o zaman Almanya işlemlerinizden sorumlu olur. Başvurunuzu sadece kimlik, evlenme cüzdanı gibi bir evrakla yapmanız sizin için daha iyi olur gibi duruyor.

Cevapla
sinan Mart 24, 2018 at 2:01 pm

teşekkür ederim bilgileriniz şu an vizemiz biteli tam bir ay oldu almanyadayız avukat tuttuk onunla görüşmelere gidiyoruz yol ifadesi üzerine sorular soruyor nisanın 10 da bi randevu daha verdi daha herhangi bir başvuru yapmadık bekliyoruz tek sıkıntımız eşimin hamile olması saglıkdan yararlananamaız. burada babam yaşıyor ve 20 seneye yakındır burda üzerine bir dükkanı var onun bize işlemlerde faydası olabilirmi kamp da kallamamak yanında kalmak gibi

Cevapla
Mehmet Şubat 23, 2018 at 7:33 pm

Selam hocam arkadasimin turkiyede kesinlesmis 12 yil hapis cezasi var ve kacak yollarla yunanistana gecis yapti siginma talebinde buluna bilirmi ve netice sizce ne olur.

Cevapla
Editör Şubat 23, 2018 at 10:08 pm

Hapis cezasinin niteligi önemlidir; inanc, etnik kimlik, siyasi kimlik ya da herhangi bir sosyal guruba aidiyetinden dolayi insan haklarina aykiri sekilde Siyasi kararlarla suclanmis, dislanmis, tehdit ve baski altinda birakilmis ya da siddete maruz kalmis ise iltica hakki dogar; bunlarla ilgili konularda yeterli deliller sunmasi halinde iltica basvurusu hangi ülkeye basvursa kabul edilir cünkü iltica hakki insan haklarindan dogan yasal bir haktir.

Not: Adi suclar kapsaminda belirlenmis cezalar ve insan haklarini ihlal eden suclar bu alana girmemektedir.

Cevapla
ferhat Ağustos 13, 2019 at 8:52 pm

merhaba ben slovenyada yakalandim ve parmak izim alindi.almanyaya iltica edersem beni slovenyaya geri gonderirlermi.kac ay beklemem gerekiyor geri gondermemeleri icin.

Cevapla
Welat Şubat 25, 2018 at 10:24 am

Merhaba Editör;
Belli bir ücret karşılığı vize alabilen biri aracılığıyla Fransa’ya vize aldım. Daha sonra hem Dublin’i ogrenip hem de çıkışta bir problem olabilir düşüncesiyle Türkiyeden çıkış yapmadım. Şimdi bana aldıkları vizenin üstünden 2 ay geçti. Ben karayolu ile doğrudan Almanya’ya geldim. İltica etmem durumunda Fransa’ya yollanır mıyım? Yollayacağız dendiğinde taktirde aynı bu şekilde ifade etsem yeterli olur mu? Ayrıca orada hiç bir akrabam olmadığından Türkiye’dekilerine benzer korkularım orda da olacak şeklinde tamamiyle gerçek bir psikolojik ifadeyle Dublin’i düşürebilir miyim?

Cevapla
Editör Şubat 25, 2018 at 10:54 pm

Vizenizi Fransa konsoloslugundan alinmis gercek vize ya da sahte vize olsa dahi Dublin uygulanabilir. Bu nedenle pasaportsuz da basvuru yapabilirsiniz. Sitedeki Dublin klasöründe daha detayli bilgiler bulabilirsiniz; https://ilticahaberleri.com/category/dublin/

Cevapla
Welat Şubat 26, 2018 at 8:00 am

Pasaportum yok zaten elimde. Fakat parmak izinden bulacaklardır sanırım. Hangi eyaletlerde yaparsam memur daha insaflı davranıp Dublin uygulamayabilir? Ayrıca Dublin uygulanmaması için adres belli 6 ay adres belirsiz 18 ay deniyor. Adres belli veya belirsiz nasıl oluyor? Kendileri bulmaya mı çalışıyor? 6 aydır burda kaçak kalmışsın diye? Sonuçta ikametgah adresi belli Türkiye.

Cevapla
Editör Mart 9, 2018 at 10:53 pm

Vizenin Dubine etkisi, vize bitis tarhinden 6 ay sonra düsmektedir. Bu sizi ilgilendiren bir bilgi, bu baska birsey. Sizin dedignize gelirsek Size Dublin uygulanacak diye teblig edildikten sonra basvuru yaptgiiniz ülkeye diger Dublin ülkesine 1 ay icinde talep yollar onlar da 2 ay icinde cevap vermeleri gerekir, talep karsi ülke tarafindan kabul edilirse kalan üc ay icinde transfer gerceklesmesi gerekir. Eger bu süre zarfinda transfer gerceklesmezse Dublin süreci otomatik olarak düser. Eger size Dublin teblig edildikten sonra ortadan kaybolur izinizi kaybettirirseniz Dublinin düsmesi icin 18 ay beklenecektir.

Cevapla
oznur Aralık 17, 2019 at 2:10 pm

Merhaba, esim 13 yasindaki oglum ile 3 ay once Almanyaya iltica etti.Ben kizimla Yunanistandayim.Benim de iltica sebeplerim var.Ben kizimla Almanya disinda bir ulkeye iltica etsem aile birlesimi nasil mumkun olur.Nasil
bir yol izlemeli.

Cevapla
admin Ocak 7, 2020 at 9:18 pm

Merhabalar, aşağıdaki videoyu izleyerek gerekli cevaplara ulaşmanız mümkündür.

https://www.youtube.com/watch?v=aqj7e5p8Ujs

https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.

Cevapla
Welat Şubat 25, 2018 at 1:29 pm

Yorumun neden gözükmüyor

Cevapla
Welat Şubat 25, 2018 at 1:31 pm

Belli bir ücret karşılığı vize alabilen biri aracılığıyla Fransa’ya vize aldım. Daha sonra hem Dublin’i ogrenip hem de çıkışta bir problem olabilir düşüncesiyle Türkiyeden çıkış yapmadım. Şimdi bana aldıkları vizenin üstünden 2 ay geçti. Ben karayolu ile doğrudan Almanya’ya geldim. İltica etmem durumunda Fransa’ya yollanır mıyım? Yollayacağız dendiğinde taktirde aynı bu şekilde ifade etsem yeterli olur mu? Ayrıca orada hiç bir akrabam olmadığından Türkiye’dekilerine benzer korkularım orda da olacak şeklinde tamamiyle gerçek bir psikolojik ifadeyle Dublin’i düşürebilir miyim?

Cevapla
Hasan Şubat 26, 2018 at 8:24 am

Selam. Fransadan aldığım vizenin üzerinden 3 ay kadar geçti. Almanya’ya iltica etsem Dublin uygulamak isteseler, Fransa diyebilir mi bunu kabul etmiyoruz. 3 ay geçmiş bizim ülkemizden gelmedi diye. Yoksa 6 geçmesi gerektiği onlara da yasa olarak sunulmuş bir durum mu? 3 ayda yollama kararı, 2 ay öteki ülkenin kabulü, 1 ay yollama süresi derken bu süreler Dublin’i uygulamada ne kadar yeterlidir? Tahmini olarak yüzde kaç ihtimalle gönderilebiliriz? Yoğunluk var mıdır Dublin uygulamasında?

Cevapla
Editör Şubat 27, 2018 at 6:36 am

Vize varsa ve etkisi düsmemisse Fransa mesuliyetini kabul edecektir. Vizenin Dubline etkisinin düsmesi icin vize bitis tarihinin üzerinden 6 ay gecmesi gerekmektedir. Dublin gerceklesme orani %10 fakat bu genel isteklerde %10 yani Almanya’dan Fransaya iletilen mesuliyeti almasi taleplerinde Dublin Transferi gerceklesme orani ortalama %10 fakat vize olmasi durumunda oran cok yüksek. Vize kuvvetli bir delildir; vizenin etkisnin düsmesini bekleyebilirsiniz.

Cevapla
ahıskalı Şubat 26, 2018 at 10:38 pm

Merhabalar. öncelikle site çok güzel hazırlanmış. emeğinize sağlık. incelemeye yeni başladım ve sorumun cevabı varsa kusura bakmayın.
ben, eşim ve çocuğum mayıs 2017 de avusturya konsolosluğuna giderek (istanbul) eşim adına öğrenci vizesine başvurduk. ancak vizenin çıkmasını beklemeden yeşil psaportumuz ile ağustos 2017 de viyanaya geldik. ev tuttuk ve ikamet verdik, türkiyedeki ikameti sildirdik. burada öğrenci olduğumuz için ekim 2017 de bize 1 yıllık öğrenci oturumu verildi. ekim 2018 de bitiyor. ANCAK ben başka bir ülkeye iltica etmeye karar verdim. dublini okuyunca kafam karıştı. vizemin bitiminden 6 ay sonra mı yapabilirim? yoksa ikametimi türkiyeye geri aldıktan 3 ay sonra mı yapabilirim? (dublin bölüm 5, madde 16/3).. yukarda bir yerde soruya cevap olarak oturum bittikten 2 yıl sonrası denilmiş? Avusturya da yaşamak istemiyorum ve dubline takılmadan başka yere iltica edersem geçerli belge sunabilirim. ne yapabilirim?
NOT: eşim ve çocuğum viyanayı vizemiz bitmeden terk edecekler. ben ise kaçak olarak çalışıp vize bitimine kadar kalmayı (ekim2018) düşünüyorum.
NOT2: ilticaya yalnız gidip başvuracağım, ailemi daha sonra yanıma getirmeyi amaçlıyorum.
.. MESAJIM UZUN OLDU BİLİYORUM AMA BİLGİSİ OLAN ARKADAŞLARIM YARDIMCI OLURSA SEVİNİRİM.

Cevapla
Editör Şubat 27, 2018 at 7:07 am

Eger aktüel belgeniz Oturum belgesi ise Dublin’e etkisi oturum bitis tarihinden sonra 2 yil. Eger oturum sadece size verildiyse bir sonraki basvurunuzda sürec esinizin adina isleyebilir yani esiniz basvurabilir; kabul olunca siz onun dosyasina eklenebilirsiniz. Bununla birlikte gitmek istediginiz ülke sorumlulugu kendi insiyatifiyle üzerine alabilir, Dublin uygulamayabilir. Malesef Oturum Dublin prosedüründe en kuvvetli delildir. Detayli bilgi icin size tekrar yazacagim ins.

Cevapla
ahıskalı Şubat 27, 2018 at 7:05 pm

cevabınız için teşekkürler öncelikle.
öğrenci olan eşim ancak üç kişilik aile olarak birlikte geldik ve eşimin kartında öğrenci, bizimkinde öğrenci ailesi diye yazıyor fark olarak.
ekim 2018 de türkiyeye dönüp ikameti aldırıp 3 ay bekelrseniz , üye devlette ikamet şartını ortadan kaldırıyorsunuz diye okumuştum bir yerde, o yüzden bu konu benim için önemli, başvuru tarihimi belirleyeceğim buna göre.
bir diğer hususta türkiyeden iltica etmek isteme sebebimin viyanada da beni bulmuş olması. yani türkiyede yaşamak istemiyorum ve söz konusu tehdit viyana da kalırsam da devam edecek. bu durumu belgelersem dublini aşabilir miyim? bazen istisnalar olabildiğini duydum.
benim örneğimde şubat 2019 da (viyanadan çıktıktan 3-4 ay sonra) türkiyeden direk uçuşla iltica edeceğim ülkeye gitmek vardı.
kafam çok karışık ve yorgun.
tavsiyelerinizi bekliyorum.
iyi çalışmalar.

Cevapla
Harun Şubat 27, 2018 at 7:39 am

Selam. Sitenizi inceledim. Gerçekten çok faydalı bir site olmuş. Emeklerinize sağlık. Kısa bir sorum olacak. Detaylı konuşulmamış ve hiç bahsedilmemiş. Dublin için adres belli 6 ay, adres belirsiz 18 ay ne anlama geliyor? 6 ay boyunca burada kaçak kaldın mı? Onu mu araştırıyorlar? Yoksa başka bir anlama mı geliyor? Bir türlü tam olarak anlayamadım.

Cevapla
Editör Şubat 27, 2018 at 8:18 am

Sizin icin Dublin süreci isletilecegini size bildirdikten sonra sizi 6 ay icinde karsi AB ülkesine göndermezlerse Dublin kendiliginden düser; yani prosedürü kendileri 6 ay icinde yetistiremezse Dublin düser. Eger basvuru yapan kisi Dublin uygulanmamasi amaciyla vb. izini kaybettirerek 18 ay durursa da Dublin düser. Aradaki fark bu.

Cevapla
Editör Mart 9, 2018 at 10:56 pm

Size Dublin uygulanacak diye teblig edildikten sonra basvuru yaptgiiniz ülkeye diger Dublin ülkesine 1 ay icinde talep yollar onlar da 2 ay icinde cevap vermeleri gerekir, talep karsi ülke tarafindan kabul edilirse kalan üc ay icinde transfer gerceklesmesi gerekir. Eger bu süre zarfinda transfer gerceklesmezse Dublin süreci otomatik olarak düser. Eger size Dublin teblig edildikten sonra ortadan kaybolur izinizi kaybettirirseniz Dublinin düsmesi icin 18 ay beklenecektir.

Cevapla
Yaqub Şubat 27, 2018 at 8:48 pm

Merhaba ben esim və iki cocugumla Macarıstan vizesiyle Macarıstan üzərindən Almaniyaya gedib iltica etməyi dusunuyorum. Bize Dublin cikarsa Macarıstan yollarlarmi və Macarıstan da Kabul edermi. ? Və ya geri Macarıstan yollarlarsa 7 ay kalibda Macarıstanda və ilticami geri cekersem və almanyaya yeniden gedibde iltica ede bilirmiyim yani o zamana kadar dublinim kalkarmi? Və ya macar vizesiyle ilk almanyaya ucarsamdami sorun olur?və birde Macarıstan multeci Kabul ediyormu. ? Çok tesekur ederim cevablarsaniz sevinirik.

Cevapla
Editör Şubat 28, 2018 at 10:12 pm

Dublinle bilmeniz gereken bilgiler aşağıdaki linlerde bulunmaktadır; okursanız faydası olacağını umuyoruz. Bununla birlikte kısaca şöyle açıklayabiliriz; Almanya Macaristana Dublin uygulamaktadır ve bu talepler kısmen kabul edilmektedir. İltica ettiğiniz AB/Schengen ülkesinden ilticanızı çektiğiniz takdirde Schengen dışına çıkmanızı sağlayacaktır. 7 ay meselesi yanlış anlaşılmış, doğrusu şöyle; ister direkt Almanya’ya gelin ister Macaristan aktarmalı Almanya’ya gelin farketmez, vize bitiş tarihinin üzerinden 180 gün geçtiği takdirde ve bu süre zarfında Almanya’da bulunmanız halinde Dublin düşmüş olur. Ancak Macaristana Dublin uygulaması %10 oranında olduğundan dolayı direkt Almanya’ya uçmak, kimlikle başvuru yaparsanız; Dublin uygulandığı takdirde iyi bir avukat bulabilirseniz Almanya’da kalma şansınız olabilir. Dublin 3-8-12 maddeleri, Birleşmiş Milletler Çocuk hakları, Almanya Anayasa madde 16 sizd bu noktada kullanılabilecek bazı yasa maddeleridir.
http://ilticahaberleri.com/dublin-yol-haritasi/
https://ilticahaberleri.com/videolar/

Cevapla
Yaqub Mart 4, 2018 at 9:44 am

Çok tesekur ederim. Bir sorum yine olacak ben macar vizesiyle dirək almanyaya gelsemi iy olur yoksa macardan gəlib keçsəm. ?

Cevapla
Yaqub Mart 4, 2018 at 1:32 pm

Hocam şu an 2018 yeni kanunla Macarıstan iltica Kabul ediyormu. ?

Cevapla
Yaqub Şubat 27, 2018 at 8:56 pm

Mehrab ben esim ve iki cocugumla Macarıstan vizesiyle Almaniyaya ilrica etmek istiyorum. Bana Dublin cikarsa macara yollarlarmi vəya macar Kabul edermi. ? Bildiyim kadar macar multeci Kabul etmiyor oylemi? Və birde macara yollarlarsa macara biz 6 ay kalibda sora ilticamizi geri alibda Almaniyaya yeniden baş vura bilirmiyiz iltica icin o zamana kadar Dublin desermi bir sorun olurmu? Cevab yazarsaniz çok sevinirim tesekur edermi.

Cevapla
İsmail soylu Şubat 28, 2018 at 5:25 am

Slm ben Finlandiya vizesi aldım 3 yıllık iş adamı vizesi ve Almanya’ya geldim bu vizeyle hep 31.06.2016 da ülkeme Türkiye ye dönüş yapmadım bir buçuk senedir Almanya’da yım kaçak olarak iltica etmem gereken belgelerim geç ulaştı elime baş vursam sıkıntı olurmu hala bir buçukluk yıl vize sürem var dublin uygulanırmı tşkr ederim

Cevapla
Editör Şubat 28, 2018 at 10:49 pm

Merhabalar; mevcut durumda Almanya’ya iltica ederseniz, Almanya Finlandiya’ya yönelik size Dublin uygulayabilir. Vize bitiş tarihinin üzerinin 6 ay geçtiği takdirde Dublin düşer. Bundan dolayı şayet Almaya’da kalmak ve Almanya’ya iltica etmek istiyorsanız ve vizeniz C tipi ise 3 aylık vize uzatma hakkınız bulunmaktadır. Mavi Karta başvuru yaparak Almanya’da oturum alabilirsiniz. Şirket kurarak oturum alabilirsiniz. Bütün bunlarla uğraşmak istemeyip iltica etmek istiyorsanız, bu takdirde kimlikle başvuru yapmanız gerekmektedir. Her ne kadar Eurodac sisteminde parmak iziniz ve Finlandiya vizeniz gözükse bile bilgi ve belgeler işlemlerinizle ilgili memurlara yetki hakkı vermektedir. Memur gördüğü evraka göre iş yapar. Ya da Pofesyonel bir avukattan yardım alarak başvuru yaptıktan sonra Dublin sürecinin iyi yönetilmesi noktasında, Dublinin düşmesi için 180 güne ihtiyacınız olacaktır.Daha detaylı bilgi için aşağıdaki linklere bakmanızı tavsiye ederiz.
https://www.youtube.com/watch?v=io__PwgtRHw
https://ilticahaberleri.com/dublin-yol-haritasi/

Cevapla
cebrail Şubat 28, 2018 at 10:55 pm

Merhaba. Finlandiya schengen vizesi ile fransaya geldim.ama finlandiyaya ayak bile basmadim. fransaya iltica talebinde bulundum siyasi sorunlarimdan dolayi suan dublin prosodoru uygaliniyor. Her yardimi veriyorlar ama ofpra dosyasi vermediler. 2 ay oldu finlandiyadan beni isteyip istemedigine dair bir mektup bekliyoruz ama halen gelmedi. Bu durumda ne yapmaliyiz. Ben fransada kalmak istiyorum.!
Ofpra dosyasini almak icin ne yapabiliriz? Tesekkur ediyorum.

Cevapla
Batmen Mart 1, 2018 at 10:56 am

Merhaba Ben 4 aylik polonya ogrenCi vizesiyle okula bile ugramadam polonya uzeri almanyaya geldim ayrica polonyaya basvuru yaparken Parmak izi vermedim suan polonyada Parmak izim yok 1 aydir almanyadayim burada Iltica edicem ve ilticami destekleyecek ciddI bir dosyam var dubline takilirmiyim bilgilendirebilirmisiniz

Cevapla
Editör Mart 2, 2018 at 4:51 am

Polonya vizesi Dublin uygulamalari icin yeterli ve Güclü bir delil olur.
a- Gerkecesi aciklanabildigi takdirde pasaportsuz da basvuru yapilabiliyor;
b- Vizenin etkisi vize bitim tarihinin üzerinden 6 ay sonra düsüyor.

Cevapla
Deniz Ağustos 15, 2019 at 5:24 pm

Merhabalar,ben italyada iltica yaptim fakat bana ret verdiler,baska ulkeye gidebilirmiyim orada iltica edebilirmiyim ikinci kez,lutfen yardim edin cok onemli…

Cevapla
admin Ocak 16, 2020 at 9:59 pm

MErhabalar, mahkemede size kesin olarak red verdi ise başka ülkeye sığınma talebinde bulunabilirsiniz.

https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.
Site üzerinden aylık olarak sorulara cevap vermekteyiz. Twitter ve youtube üzerinden günlük cevap verilmektedir.

Cevapla
Batmen Mart 1, 2018 at 10:59 am

Yatidimci olursaniz sevinirim

Cevapla
Ümit ablet Mart 6, 2018 at 7:38 pm

Merhaba ben Fransa kisa dönem(9gün) vizesi aldım .tabıkı barmak izinde verdim.şimde Fransa’dan giriş yapıp Hollanda’da pasaport yok ederek ıltica edersem Fransa’ya geri verir mi?yada İstanbul Hollanda aktarmalı Paris üçak bileti alarak Hollanda havalanda passport yok edip ıltica başvruşta bulunsam nasil olur ?benim vatandaş oldum ülkeden dolayı beni kendi ülkeme yada türkyege iade etmesi söz konusu değil.

Cevapla
Editör Mart 8, 2018 at 8:09 pm

Parmak izi kaydinizdan dolayi Fransa vizenize ulasabilir, hakkinizda Dublin uygulayabilirler. Vizelerin vize bitis tarihinden 6 ay sonra Dubline etkisi düser, bu tarihten sonra bulundugunuz ülkede basvuru yaparsaniz o ülke basvurunuzu degerlendirir. Iltica basvurusu yapmak istediginizi belirttikten sonra ülkenize geri gönderilme olmaz.

Cevapla
Asel Mart 7, 2018 at 2:57 am

Benim sirbistanda oturumum vardi. belgrata macaristan konsoluslugunda maceristan vizesini aldim 3 gunluk tur vizesi turistik vize maceristan konsoluslugunda parmak izi verdim ve gumrukte kase bastilar pasaportuma. Maceristandan almanyaya geldim ve almanyaya iltica etmek istiyrm dublin prosudurune takilirmyim ? Vize bitis tarihinden itabaren 6 ay gecti ve kacak yasiyorum almanyada daha iltica etmedim. Iltica etigim zaman yol haritasi ifadesinde nasil bir yol izlemem lazim? maceristan vizesi aldim 6 ay gecmesini bekliyordum dablin uyglamasina girmiyim mi diyecem? Nerdesin 6 ay avrupada dediklerinde ne tur bi cevap verecem ? Nasil bir yol tarifi verebilirim yardimci olursaniz cok sevinirim. Simdiden cok tesekur ederim.

Cevapla
Editör Mart 8, 2018 at 8:23 pm

Sirbistan Sengen disinda bir ülke dolayisiyla Dublin ile ilgisi yok. Vizenin Dubline etkisi bitis tarihnden 6 ay sonra düser. Vizeden dolayi Dubline takilma ihtimalini atlamissaniz sorununuz olmaz. Sadece basvuru yapilmak istenen ülkede kalinmasi baska bir ülkeye gidilmemesi durumunda sorumluluk basvuru yapilan ülkede kalacaktir.

Cevapla
umit Mart 7, 2018 at 5:12 am

Merhaba
Biz 9günlük Fransa sayahat vizası aldık.ama Holladaya iltica etmek istiyoruz.
1.Direk Paristen giriş yapıp.karayol ile hollandaya varıp ossportsuz başvuruş yaparsam.
2.Yada Hollanda üzerinden aktarmalı üçak bilet alıp. havalanda passport yok ederek başvurmak.
en onemli sorun viza alırken viza merkezine verilmış olan parmak izin tesbıt edilir mi ? bundan Dublin uygulunurmu?yada başka oneriniz varmı?

Cevapla
Editör Mart 8, 2018 at 8:33 pm

Parmak izi verdiyseniz vizenize ulasabilirler. Vize varsa yüksek itimal Dublin uygulanabilir. Vizenin Dubline etkisi vize bitis tarihinden 6 ay sonra düsmektedir. Sonrasida bulunuluna ülkeye basvurulmasi halinde o ülke vizenin etkisi düstügünde dolayi Dublin uygulamaz, basvuruyu degerlendirme mesuliyetini üzerine alir. Yalniz, burda neden beklediginize dair soru soruldugunda uygun bir cevap verilmesini tavsiye ederim. a-”ülkeme dönemezdim, zor günler gecirdigim icin güvende olacagim bir yerde kalmak istedim.” gibi. b-”Dublin düsmesi icin bekledim” demek uygun olmaz.

Cevapla
Veli Mart 7, 2018 at 10:22 am

Merhaba.ben 5 kasım tarihinde Almanya’ya iltica ettim.bazı özel durumlardan dolayı eşim de 9 Aralık tarihinde belçikaya iltica etti.sonuçlarımız açıklanmadan aile birleşimi istedik.belçikada yaşamak istediğimizi söyledik.acaba nasıl sonuçlanır ???
Not:ben yaş olarak büyüğüm,
Çocuk yok.

Cevapla
Editör Mart 8, 2018 at 8:36 pm

Dublinde aile birlesimi videosunu izlemenizi tavsiye ederim. Aile prosedürüne göre bazi faktörler var; a-ailenin cogunlugunun oldugu ülkeye yönelik olara; b-esit sayida farkli ülkelerde aile fertleri varsa yasi büyük olan aile ferdinin bulundugu ülkeye yönelik birlestirme olur.

Cevapla
nezire Mart 9, 2018 at 5:05 am

Cok tesekkurler Editor. hep “dublin uygulanabilir” olurak gormekteyim. ozel bir durum kucuk cocuk hamililik gibi sebepler sosiyal yardam veren ulkeden sosiyal yardam vermiyen ulkeye dublin edilmeye ihtamli olabiliryormu? masila hollanda fransaya dublin yapmamak(viza tesbitten sonra)

Cevapla
Editör Mart 9, 2018 at 10:34 pm

Bazi Hakimler, Yunanistan, Romanya, Bulgaristan, Italya Ispanya vb. bazi ülkelere cocuklu ailenin gönderilmesi sonucunda cocugun bundan zarar görecegini, oysa Dublin Sözlesmesinde ”Cocugun faydasi esas alinir” maddesi bulunmasi nedeniyle, bu gönderme islemini yasaya aykiri bulup mahkemede bozabiliyor. Bazi Hakimler yasayi böyle yorumluyorlar, bazilari sayilan ülkeleri de yeterli kabul ederek cocugun faydasi kuralina bir aykirilik görmüyorlar. Bu Dublin davalarinda kullanilabilecek güclü bir argüman. Ancak denk ülkeler icin bu durum gecerli olmayacaktir. Bahsettiginiz, Hollanda’dan Fransa’ya ya da Fransa’dan Almanya’ya gibi.

Cevapla
Serhat Mart 9, 2018 at 11:33 pm

Merhaba iyi günler abilerim ben İspanya vizesi ile Almanya’ya geldim iltica yaptığımda İspanya’ya gonderirlermi yani Dublin yasası geçerli olurmu bu durumda ?

Cevapla
Editör Mart 10, 2018 at 3:11 am

iyi günler,
Ispanya vizeniz varsa Almanya, Ispanya’ya mesuliyetini kabul etmesi talebinde bulunacaktir. Vize Güclü bir delil oldugundan Ispanya’nin kabul etmesi yüksek ihtimal. Fakat Vizelerin Dubline etkisi vizenin bitis tarihinden 6 ay sonra düsmektedir. Basvuru yapmadan önce Dublin konusunda uzman birisine danismanizi tavsiye ederim.

Cevapla
Ümit Mart 10, 2018 at 3:05 pm

Editör merhaba sizin sayınızda çok şeyler örendim. O zaman benim durumumda ben Fransa’ya(sadece 9günlük vıza var) gidip geredönüp Hollanda viza tekrardan alsam. Ondan sonra Hollanda’ya baş vuruş yapsam amacıma ulaşabılırmıyım ? Ayrıca Fransa giriş yapıp 6ay geçirip gerekli olurak Fransa’da kendi ülkemin casus ları tarafından mağdur oldumnu açıklarak baş vursam nasil olur?bu sefer girişte parmak verildi için giriş ve vızadan dolayı dublin riskim daha artar mı?

Cevapla
umut Mart 12, 2018 at 6:16 pm

Editör merhaba sizin sayınızda çok şeyler örendim. O zaman benim durumumda ben Fransa’ya(sadece 9günlük vıza var) gidip geredönüp Hollanda viza tekrardan alsam. Ondan sonra Hollanda’ya baş vuruş yapsam amacıma ulaşabılırmıyım ? Ayrıca Fransa giriş yapıp 6ay geçirip gerekli olurak Fransa’da kendi ülkemin casus ları tarafından mağdur oldumnu açıklarak baş vursam nasil olur?bu sefer girişte parmak verildi için giriş ve vızadan dolayı dublin riskim daha artar mı?

Cevapla
Editör Mart 13, 2018 at 2:22 am

1-Aynen öyle sonraki vize aktif etkilidir. Cift vize varsa. Vr bu gitmek istediginiz ülkenin vizesiyse yani basvurdugunuz ülke ile vizeyi aldiginiz ülke ayni ülke ise basvurunuzu o ülke degerlendirmek zorundadir.
2-Vizeyi düsürmeyi de denyebilirsiniz; gerekcenizi kendiniz belirleyin. Sorulmazsa söylemeye de bilirsiniz.
3-iltica gerekcelerinizi yasal zemine oturtmalisiniz; bununla ilgili birkac makale yayinlanmisti bunlari inceleyebilirsiniz; https://ilticahaberleri.com/wp-content/uploads/2018/01/Almanyada-iltica-Süreci-Koruma-hükümlerinin-dayandığı-yasa-maddeleri_Türkce-4.pdf , https://ilticahaberleri.com/sozlu-mulakatta-neler-red-sebebi-olabilir/ Basvuru gerekceleriniz en önemli husustur, bu iki linklerdeki kriterlere göre dikkatli ve saglam olusturmanizi tavsiye ederiz.

Cevapla
Emre Mart 13, 2018 at 9:26 am

Benim yorumum neden gözükmüyooor

Cevapla
Editör Mart 15, 2018 at 12:39 pm

sorunuz cevaplandi.

Cevapla
Ozgurr Şubat 13, 2019 at 9:22 pm

Iyi günler ben Almanyada yaklaşık 20 ay once iltica talebinde bulundum ama dublin e takildim ve finlandiya ya gönderilme kararı çıktı ben de iltifatı çekip 18 aydır kacak yaşıyorum tekrar iltica ermek istiyorum ama burda kacak olarak kaldigimimi söyleyeceğim bunun herhangi bir cezası varmi, bu arada alman bi kız arkadaşım oldu kacak kaldığım süre içerisinde ve suan kizarkadasim benden 1 aylik hamile bunun ilticaya ne etkisi olabilir.. tesekkurler

Cevapla
admin Mart 8, 2019 at 4:14 pm

Merhaba,
18 ay geçtiği için Dublin işlemez. Cezai işlem ile ilgili olarak bir avukata danışınız. Resmi evli olmadığınızdan dolayı ve çocuk henüz dunyaya gelmediğinden dolayı bir hükmü yoktur.

Cevapla
Emre Mart 13, 2018 at 12:56 am

Hocam ben avusturyaya polanya turist vizesi alıp geldim ve 1 ay geçtikten sonra iltica ettim iltica yanıtım olumsuz geldi ve suan ülkenden cıkış yapmadığım için aranıyorum. Avukat bana 18 ay geçtikten sonra tekrar edebilir demişti benim şuan öyle bi imkanım var mı ?

Cevapla
nazira Mart 13, 2018 at 4:36 am

Merhaba, benim kendi abim norvic vatandasi gecen aldi.(7sene evel siginma telebinde bulunmustu)simde ben kocam ile gidersem ,aile birlesmesi olurak orda iltica edebilirmiyim?
bende baska shengen ulkesinin vizasi bulunmaktadir

Cevapla
Editör Mart 15, 2018 at 12:38 pm

Aile birlesimi sadece birinci dereceden akrabalar; anne, baba ve 18 yasindan Kücük aile fertleri icn gecerlidir. Norvece basvuru yaparsaniz ayri bir dosyaniz olur, abinizin oldugu bölgede islemlerinizin yürüme ihtimali var. Dosyaniz abinizinkinden tamamen bagimsiz olacaktir ama sebepler, gerekceler noktasinda abiniz icin gecerli olan sebepler sizin icinde gecerli ise onlari kullanabilirsiniz. Sadece Norvec vizeniz varsa ve Norvece basvuru yaprsaniz ve baska AB ülkesine de ugramadan Norvece direkt giderseniz Dublin uygulanmaz.

Cevapla
Emreciiik Mart 13, 2018 at 9:28 am

Editör Hocam ben avusturyaya polanya vizesi ile geldim geldkten bi ay sonra iltica ettim cevap olarak ret geldi itirazıda kaçırdım şuan aranıyorum avusturyada yakalansam göndericekler bi avukatla konuşmuştum 18 ay saklandıktan sonra tekrar iltica edebilirsin demişti öyle bi hakkım varmı ?

Cevapla
Editör Mart 15, 2018 at 12:40 pm

Bir ay icinde ilticaniza mi Red geldi? Bu pek mümkün gibi görünmüyor, bu dediginiz Dublun dosyasidir. Iltica ettiginzi ülke ”Ben mesul degilim, baska ülke mesul, oraya gitmesiisniz” demistir. bir kontrol edin.

Cevapla
Emreciiik Mart 21, 2018 at 12:20 am

Hocam anlamadınız 1 ay içinde değil viyanaya geldikten 1 ay sonra iltica ettim 4 5 ay sonra ret cevabını aldım itiraz süresini kaçırdım sonra ifade verdikten sonra bi kağıt imzalamıştım o kağıtta kendi istediğim burayı terk ediyorum kağıdıymış çıkış yapmadım . Bana avukat 18 ay saklan daha sonra gene iltica başvurusu yapabilirsin demişti Şuan benim öyle bi şansım var mı ?

Cevapla
Editör Mart 26, 2018 at 12:58 am

Avusturya’da red aldiysaniz baska ülkede iltica basvurusu yapabilirsiniz. Red aldiginiz icin Avusturya’yi mesul tutmazlar.

Cevapla
Ozlem Mart 13, 2018 at 5:21 pm

Merhaba ben evlıyım ıkı çocuğum var hollanda vızesı ıle fransa da ıltıca ettik ılk giris yerımız vıyana hollandaya hıc bır sekılde gırıs yapmadk ve ıltıca etmedık esımın vızesı cıktı benımkı cıkmadı suan arastırılıyoruz hollandaya sorumlu olabılır mısız acaba hollanda bizi kabul eder mi (insallah etmez)

Cevapla
Editör Mart 15, 2018 at 12:50 pm

Vizeden dolayi Hollanda mesul tutulabilir, Avusturya’da bulundugunuzu da belirttiyseniz Avusturya’da mesul tutulabilir: öncelik kriterine göre normalde Hollandayi mesul tutmalari gerekir. Esimin Vizesi cikti derken ne kastettiginizi anlamadim. Benelüx ülkeleri birbirine cok Dublin uyguluyor. Size Dublin uygulanacaksa zaten önceden size haber verirler. Dublin karari cikarsa iyi bir avukat ile süreci yakinen takp etmeniz gerekir.

Cevapla
Ozlem Mart 16, 2018 at 4:45 pm

Cok teşekkürler oncelıkle..vıze derken vıze alıp gelmıstık bırımızın vızelı geldıgı cıktı fransa da psıkolojık tedavı goruyorum yıne de hollandaya gonderırlermı bıde ne olursa hollanda bızı cagırmaz sımdıden teşekkürler

Cevapla
Editör Mart 19, 2018 at 12:36 am

Size Dublin uygulanacagi ifade edilirse asilmasi zor bir sürec yasarsiniz cünkü Holanda ya da Fransa her ikisi de ayni kategoride ülkeler olarak benimseniyor. Tedavi, özellikle psikolojik tedavi icin ”diger ülkede de tedaviniz devam edebilir” diye gönderme yapabilirler ama Dublinin 6 ay icinde uygulanma sarti olmasi; saglik sorunlari ve tedaviler nedeniyle bu süre asilirsa Dublin otomatik düser. Fransa Vize’yi sunacagindan Hollanda’nin mesuliyetini kabul etmesi ihtimali yüksek ancak Fransa insiyatifini kullanip hic sormayabilir de; sizin bunun icin iltica yaptiginiz daireye basvurunuzun Fransa’da devam etmesini istediginizi ve bu nedenle Hollanda’ya talep gönderilmemesini isteyebilirsiniz ama sonucta insiyatif iltica dairesinde. Kendi yazinizla kaleme alinmis iyi bir dilekce yazarsaniz talep göndermeyebilirler.

Cevapla
Ozlem Mart 13, 2018 at 5:24 pm

Merhaba evliyim ıkı cocugum var hollanda vızesı ıle fransa da ıltıca ettık hollandaya girismz falan olmadı suan arastırılıyoruz hollanda sorumlu ülkeymıs bızı gerı ısteyebılr miş acaba gerı ıster mı bızı

Cevapla
Ozlem Mart 16, 2018 at 4:41 pm

Merhaba evlıyım ıko çocuğum var hollanda vızesı ıle fransa da ıltıca ettık fransaya gelırken hollanda ıle bağlantımız olmadı yanı giris cıkıs parmak ızı faln bırakmadık dransa da dublın surecındeyız hollanda sorumlu ulke dedıler bızı gerı ısteyebılır mıs acaba alır mı bızı esım psikolojik tedavı goruyor bu arada fransa da

Cevapla
Ali Murat Mart 16, 2018 at 5:25 pm

Ozlem hanim,
Hollanda vizeniz var ise fransa, ilk girdiginiz schengen ulkesiyse Fransada iltica etseniz bile arastirma ve sorusturma sonucunda ki elinizdeki vizeler bunu ele veriyor Hollanda sizin iltica basvurunuzla ilgilenmek zorundadir en basit Dublin proseduru kurali boyle uygulaniyor…..

Sahsi fikrime ve kanaatime gelince siz siz olun Hollandaya tabi olmaya bakin. Yani Hollnadaya ilticaya sicak bakin bunun iki sebebi var
1) Hollandada genel kabul orani Fransaya gore oldukca yuksek! Dahasi Turkiyeliler icinde Kabul orani her gecen ay Hollandada yukseliyor neredeyse Almanya ile yarisiyor. Fransada ise tam tersi bir durum belirsiz bir surec soz konusu!Avrupada Turkiyelilerin iltica kabul olumlu edilme orani en yuksek iki uc ulkeden biridir Hollanda. Bunu ben demiyorum istatistikler soyluyor!Bizzat inceledim okudum hesapladim arastirdim…..

2)Fransada sosyal ve ekonomik kosullar ister bekar olsun ister aile olsun isterse de o ulkenin asli vatandasi olsun Hollandaya gore cetin. Ozellikle iltica sureci cok uzun ve belirsiz Fransada! Resmen sonu bilinmeyen bir kumar bunu Twitterde fransa kanada iltica rehberinde gorebilirsiniz. Hele hele multeciler yani olumlu kabul alan multeciler icin hollanda fransa ile karsilastirlmayacak kadar avantaji olan bir ulke. Genel ekonomik kosulllar ve ekonomik sartlar egitim vs ile de hollanda fransaya gore avantajli

Siz siz olun Dublin prosudurune tabi olup vizeniz dogrultusunda karara itiraz etmeyip sizleri hollandaya gondermelerine hatta sevinin Bu tabiri caizse tepilmeyecek bir sanstir.

Sevgiler esenlikler….

Cevapla
asya Haziran 4, 2019 at 8:27 am

selam kanada nasil peki. avripaya gore

Cevapla
YOLCU Mart 17, 2018 at 6:17 pm

Merhaba,
Ben 2 yıllık iş adamı vizesi alarak 2016 yılında Finlandiya’ya gittim. Daha sonra Rürkiye’ye döndüm. 1 yıl sonra 2017 Temmuz’da Almanya’ya geldim. İlticaya başvurdum. Doğal olarak Dublin ile karşılaştım. İtirazda bulundum. Alman avukatım yazı elimize ulşatığından itibaren 6 ay geçince Dublin düşer diyor. Başka bir avukata sordum itiraz ettiğiniz için bu 6 aylık süre durur işlemez dedi. Aslında mantıklı olan işlememesi. Doğal olarak şuan kafam karışık. Alman avukata göre 1 ayım kaldı. Bu süreçte iş buldum. Çalışmak istiyorum sözleşme hazır ama avukat bekle dedi. Banfa kendimizi unutturalım süre geçsin diyor. 1yıllık iş sözleşmesi yapmam beni bu durumdan kurtarır sanıyorum fakat arkadaşlar yabancılar polisi çalışma izni vermez diyorlar. Verse bile bu seni göndermeyecekleri anlamına gelmez diyorlar. Bunun haricinde Dublin iadeleri ile ilgili Finlandiya için %10 olarak bilgi aldım. Hatta Kampta görevli memur ülkelerin iade istatistiklerinin bulunduğu bir döküman gösterdi. Şu zamana kadar Finlandiya vizesi ile ilticaya başvuran 355 kişiden sadece 35 kişinin iadesi olduğunu söyledi. Slmlar

Cevapla
Editör Mart 19, 2018 at 1:00 am

Finlandiya vizeniz aktüel iken basvuru yaptiginiz icin Dublin uygulanmis size. Dublin uygulanma ihtimali size bildirildikten sonra 6 ay icinde iligi ülkeler transferi gerceklestiremezse Dublin düser, siz bu arada bu karari mahkemeye verirseniz süre o tarihte donar, artik 6 ay kurali islemez, mahkemenin karar vermesi beklenir. 6 aylik sürecin icindeyseniz bu sürecte beklemeniz, iltica dairesine durumunuzu hatirlatmamaniz en ideali. Dublin dosyasi icnde olmanizdan dolayi calisma izni vermeyebilirler ama verebilirler de. Calismaya baslamis olmaniz Dublin sürecini lehinize cevirecek bir faktördür zaten gönderme karari verilirse de mahkmeye gideceginizden, calisiyor olmaniz mahkemenin Dublini düsürmesi icin gerekce olabilir. Istiatistikler vb. bilgiler sitemizde Dublin klasöründe de var göz atailirsiniz.

Cevapla
Hicret Yolu Mart 17, 2018 at 6:26 pm

Merhaba,
Ben 2 yıllık iş adamı vizesi alarak 2016 yılında Finlandiya’ya gittim. Daha sonra Rürkiye’ye döndüm. 1 yıl sonra 2017 Temmuz’da Almanya’ya geldim. İlticaya başvurdum. Doğal olarak Dublin ile karşılaştım. İtirazda bulundum. Alman avukatım yazı elimize ulşatığından itibaren 6 ay geçince Dublin düşer diyor. Başka bir avukata sordum itiraz ettiğiniz için bu 6 aylık süre durur işlemez dedi. Aslında mantıklı olan işlememesi. Doğal olarak şuan kafam karışık. Alman avukata göre 1 ayım kaldı. Bu süreçte iş buldum. Çalışmak istiyorum sözleşme hazır ama avukat bekle dedi. Banfa kendimizi unutturalım süre geçsin diyor. 1yıllık iş sözleşmesi yapmam beni bu durumdan kurtarır sanıyorum fakat arkadaşlar yabancılar polisi çalışma izni vermez diyorlar. Verse bile bu seni göndermeyecekleri anlamına gelmez diyorlar. Bunun haricinde Dublin iadeleri ile ilgili Finlandiya için %10 olarak bilgi aldım. Hatta Kampta görevli memur ülkelerin iade istatistiklerinin bulunduğu bir döküman gösterdi. Şu zamana kadar Finlandiya vizesi ile ilticaya başvuran 355 kişiden sadece 35 kişinin iadesi olduğunu söyledi. Slmlar

Cevapla
Munzur Mart 17, 2018 at 11:35 pm

Merhaba admin slovenyada yakalandim iltica ettim parmak izi de verdim. Slovenyada toplamda sadece iki gun kaldim direk fransaya geldim 7ay sonra iltica ettim iltica gecici sureligine kabul edildi. Ancak bu sure zarfi icerisinde slovenya ya bildiriceklerini belirtiler beni tekrar isterlerse gondereceklerini belirttiler.beni tekrar isterlermi ? Nihayetinde yedi ay gecmis . Teszkkerler

Cevapla
Editör Mart 19, 2018 at 1:10 am

Parmak izi düsük bir delil Sovenya talebi red edebilir. 12 aydan cok süre önce olsaydi sinir gecisi ya da parmak izi mesul tutamazlardi Slovenya’yi. Sahsi yorumum! Slovenya’nin talebi kabul etmeme ihtimali daha yüksek. Dublin karari cikarsa mahkeme sürecinde iyi bir avukatla asabilirsiniz.

Cevapla
Bilgin Haziran 8, 2019 at 8:06 am

Selam munzur bende benzer durumdayım iletişim bilginizi alablirmiyim son durumunuz nedir

Cevapla
ferhat Ağustos 13, 2019 at 9:08 pm

mrb.bende ayni durumdayim.yazarsan birbirimize yardimci olabiliriz
rohatyalcin7347@gmail.com

Cevapla
Özlem Gül Mart 18, 2018 at 6:41 pm

Merhabalar, ben Polonya vizesi ile geldim ve direk isveçe gittim. Ben İsveçte iltica etmek istiyorum. Ne zaman iltica etmeliyim? Ne kadar beklemeliyim. Şimdiden cevabiniz için teşekkür ediyorum.

Cevapla
Editör Mart 19, 2018 at 1:11 am

Merhaba,
Vizenin Dubline etkisi vize bitis tarihinin üzerinden 6 ay gectikten sonra düser.

Cevapla
Mona Mart 21, 2018 at 7:57 am

Merhaba ben kaçakbyollardan yunanistana girişte parmak izi verdim. Şimdi Almanya da iltica ettim. Kardeslerim burda etkili olurmu burda kalmamda. Yoksa dublin uygulanirmi?
Uygulamaya karar verdiklerinde en gec bana dublin uygulayacaz diye bildirmeleri nekadar zamnda olur.

Cevapla
Editör Mart 22, 2018 at 1:25 am

Yunanistan genelde Dublin taleplerine red veriyor. Yunanistana cok düsük bir oranda Dublin uygulaniyor. Kardeslerinizin burada olmasi yasiniza bagli, 18 yasindan büyükler icin aile kurali yukari dogru uygulanmaz. Ancak sizi islemlerinizin yapilmasi icin kardeslerinizin bulundugu yere gönderebilirler. Basvurunuzu yaptiktan sonra 3 ay icinde bildirim gelmezse uygulanmayacak demektir.

Cevapla
Mayk Mart 23, 2018 at 11:29 am

Merhaba , Ben Macar 6 gunluk vizesi alib isvece geldim , ne kadar sonra iltica ede bilirim ? Macara dublin uygulamasi icin 6 ay kecerlimu yoksa hemin sureci beklemeden iltica ede bilirim ?

Cevapla
Editör Mart 23, 2018 at 11:52 pm

Vize bitis tarihinden 6 ay sonra vizenin Dubline etkisi düser.

Cevapla
Maykl Mart 24, 2018 at 2:23 pm

Pholitic olaraq iltica eden zaman da 6 ay beklemek lazim ? Yoksa vize vakti bitenden sonra iltica olsam macara geri gondere bilirmi ?
6 ay sureci boyunca acika cikinca nasil olur ? Onceden tewekkurler

Cevapla
Editör Mart 25, 2018 at 1:58 am

Iltica basvurusu herhangi bir zamana bagli degildir sadece baska bir Schengen ülkesinin vizesiyle gelmisseniz bu vizenin Dubline etkisi 6 ay sonra düsüyor.

Cevapla
Bjk1903 Mart 25, 2018 at 5:32 pm

Merhabalar, kacak yollarla almanyaya gidip iltica başvurusu yapıldıktan sonra.. yine kacak yolla abdye gidip iltica başvurusu yapsak abdnin tavrı ne olur? İltica başvurusunu kabul eder mi?

Cevapla
Editör Mart 26, 2018 at 12:46 am

Almanya ile bir alakasi olmaz, ABD kendi iltica sistemine göre inceler. Kabul edip etmemesi iltica gerekcelerine, tutarliliga, güvenilirlige ve gerekirse iltica sebeplerinin ispatlanmasina baglidir.

Cevapla
Bjk1903 Mart 26, 2018 at 12:33 pm

Cevap için teşekkürler;
Aynı durum kanada içinde geçerli değil mi? Almanyadan kacak yollarla kanadaya gidilse havaalanında polise ilticaya başvurmak istiyorum dendiği zaman ilerleyen süreçte –*almanyaya iltica başvurun var
*ülkemize kacak yolla geldin pasaportun sahte
*dublin vs.
Gibi sorunlar ile karşılaşma durumu nedir?

Cevapla
Editör Mart 26, 2018 at 11:50 pm

Dublin sadece AB ülkeleri arasindaki bir prosedür. Diger ülkelerin iltica sistemleri birbirinden bagimsiz. Kanada Almanya’ya Dublin talebi göndermez. Kacak yolla gelis ilticayi sakatlamaz, iltica basvurusu kabul olmasi halinde cezai bir hükmü olmaz. Kabul olmamasi halinde ceza verme durumu, deport durumu olabilir. Gelismis ülkelerin iltica sistemleri icerik olarak birbirine cok yakin sadece sosyal haklar vb. konularda uygulama farkliliklari var.

Cevapla
hayri Mart 1, 2019 at 8:56 pm

Sayın editör,
Eşim ve çocukların Çek cumhuriyeti vatandaşı.
Darbeden sonra gözaltına alındım. Mahkeme olmadı. Pasaport iptal edildi ve el kondu. Ben de geçen sene kaçak yolla ülkeden kaçtım. Eşim ve çocuklarım darbeden önce Çek cumhuriyetine gelmişti. Çekyada iltica başvurusu yaptım. 14 ay oldu, sonuç yok. Ben yunanistanda yakalanmadan çekyaya ulaştım. Hakkımda dava yok, ama pasaport verilmiyor bana.Çekya red verir mi? Verirse ülkeden mi çıkarır? eşimin ve karımın çek vatandaşı olması olumlu etki yapmaz mı? teşekkürler.

Editör Mart 5, 2019 at 3:09 am

Hayir vermez. Iltica gerekceleriniz zaten var bir de esiniz ve cocuklariniz Cek Vatandasi. Birkac yönlü oturum hakkiniz var zaten. Yabancilar yasasinda Uzman bir Avukata danisabilirisiniz.

Sadettin Mart 26, 2018 at 1:13 am

Merhaba admin
Ben hollanda vizesi ile Avusturyaya direk giris yaptim ve vizem bitince avusturyaya hemen iltica ettim.6 ay kampta kaldim ve 6 ay sonra dublin ile Avusturyadan Hollandaya polis zoruyla yollandim. Hollandada mecburi iltica ettim ve orada surec hizliydi ve 2 kere red alinca,terk karari gelirde turkiyeye zorla yollanmamak icin korkup Hollandadan kactim. Suan kacak kaliyorum.Hollandadan aldigim reddin uzerinden tam 3 ay gecti ve 3 aydir kacagim acaba kac ay gectikten sonra hollanda ve avusturya disinda bir avrupa ulkesine(Isvicre-almanya) basvuru yapabilir ve dubline takilmam
Yardimci olursaniz cok sevinirim.

Cevapla
Editör Mart 26, 2018 at 1:50 am

Hollanda size red verdiyse baska bir ülkeye basvuru yapabilirsiniz; Avusturya’ya da yapabilirsiniz. Sizi Hollanda’ya tekrar gönderemezler. Dubline takilmamak icin Hollanda’dan red alinca kara yoluyla Avusturya’ya gelmisseniz, yol güzergahinizi net hatirlamiyorsaniz Avsturya sizin icin tekrar Dublin uygulayamaz. Ancak Hollanda’dan red aldiysaniz iltica gerekcelerinizde veya sunumunuzda sorun vardir, bunu tekrar kontrol edin.

Cevapla
Erdal41 Mart 26, 2018 at 10:47 am

Merhaba admin
Ben hollanda vizesi ile Avusturyaya direk giris yaptim ve vizem bitince avusturyaya hemen iltica ettim.6 ay kampta kaldim ve 6 ay sonra dublin ile Avusturyadan Hollandaya polis zoruyla yollandim. Hollandada mecburi iltica ettim ve orada surec hizliydi ve 2 kere red alinca,terk karari gelirde turkiyeye zorla yollanmamak icin korkup Hollandadan kactim. Suan kacak kaliyorum.Hollandadan aldigim reddin uzerinden tam 3 ay gecti ve 3 aydir kacagim acaba kac ay gectikten sonra hollanda ve avusturya disinda bir avrupa ulkesine(Isvicre-almanya) basvuru yapabilir ve dubline takilmam
Yardimci olursaniz cok sevinirim.

Cevapla
Editör Mart 27, 2018 at 12:03 am

Red belgesinizi alip kendi isteginizle cikmak istedgininizi söyleyebilirdiniz. Baska bir ükeye basvuru basvuyu yapabilirsiniz. Size red verildigi icin Hollandaya gönderme olmaz, basvurdugunuz ülke dosyanizi inceler.

Cevapla
Sadettin Mart 26, 2018 at 10:51 am

O zaman dublin iadesi gerekli olan ulkeye yapildigi icin ve orada red alindigi icin mi oraya yollanmiyor.ben yinede bi 7-8 ay gecmesini beklemek istiyorum fsrkli bir ulkeyr basvuru icin.

Cevapla
Ragip Turan Mart 26, 2018 at 12:13 pm

sadettin yerinde olsam hem yakin hem sartlar kosullar cok cok iyi hem de kabul oranalri cok yuksek hem de red yedigidnde yine de kalma yasal statuye kabul alma imknamlari olan Almanyaya giderim.

Gecmise donmek olmaz ama sen bana kalirsa bastan hata etmissin Avusturyaya gitmekle…
Son olarak sana tavsiyem Almanyadir Almanya disinda hele hele belcika fransa isvec vs… aklina bile getirme alternatif olarak valla duman olursun benden soylmesi…Isvicreyi de tavsiye etmem!Hatta bana kalirsa isvicre en fenasi

Cevapla
Selma Mart 26, 2018 at 2:28 pm

Merhabalar,
Ogrenci vizesi ile Almanyaya gidip iltica etmek istiyorum lakin vize basvurusunda benden bankaya para yatirmami ve Almanyadaki bir akrabamin bana egitim boyunca bakacagina dair belge istediler..bu durumda Almanyaya gittikten sonra iltica edebilir miyim? Bu belgeden dolayi sosyal ve maddi haklardan mahrum kalir miyim?

Cevapla
Editör Mart 26, 2018 at 11:53 pm

Vizenizi alir Almanya’ya gelirseniz basvurunuzu yaparsiniz ama kabul olup olmamasi iltica gerekcelerinize bagli. Site bununla alakali yazilar var; ilticaya gerekce teskil eden yasa maddeleri isimli makaleyi okuyabilirsiniz.

Cevapla
Editör Mart 26, 2018 at 11:56 pm

Iltica basvurusu yaptiginiz andan itiabre statünüz yasal olarak bu duruma göre yeniden düzenlenir. Basvurunuz kabul olursa yasal haklariniz dogar. Iltica basvurusun gerekcesi olarak sosyal haklar, Almanya’daki is imkanlari vb. gerekceler ifade etmeyiniz; bunlar iltica gerekcesi degildir.

Cevapla
Delininbiri Mart 26, 2018 at 11:15 pm

Merhaba ben 2011 yılında bir ab ülkesine siginma talep etmiştim. 3 ay o ülkede kaldım ve mahkemeye felan olmadı orada olduğum sürece. Daha sonra Tr de cezalarim düştü ve ben geri döndüm.şimdi yine başım belada ve ben bir ab ülkesine siginma talep edicem
Sizce ne olur.beni 2 011 de siginma yaptığım ülkeye mi verirler

Cevapla
Editör Mart 26, 2018 at 11:59 pm

Ayni ülkeye basvuru yaparsaniz eski dosya’ya bakarlar ve eski basvurunuzu neden yarim biraktiginizi sorabilirler. Farkli bir ülkeye iltica etmeniz halinde süreciniz yeniden baslar.

Cevapla
Göçmen Mart 27, 2018 at 9:59 am

Merhaba Editör. Annem 2002’te Almanya’ya iltica edip 1 sene durup mahkemelere girip sonucu beklemeden Tr’ye dönmüştü. Ben o zaman 13 yaşında idim herhangi bir parmak izim falan alınmamış yaşımdan ötürü. Yalnızca isim olarak kayıt edilmişim. Şimdi ben yeniden Almanya’ya geldim. İltica edince bu dosya çıkar mı? Yaklaşık 15 sene geçti. Eğer çıkacaksa Dublin etkisi düşer mi bu durumda? Şuan bir yandan da Dublin’i bekliyorum.

Cevapla
Editör Mart 28, 2018 at 1:19 am

Hayir cikmaz, Baska bir ülkenin vizesi yoksa; Dubline takilacak durumunuz yoksa Dosyanizi iyi hazirlayipr basvurunuzu yapin. Gecmis olsun.

Cevapla
Ragip Turan Mart 27, 2018 at 10:17 am

20 martta yayinlanan yillik(2017) bm insan hakları turkiye raporu sizce BMMYK(unhcr )onerileri dogrultusunda Turkiyeli multecilerin iltica kabul oranlarini sanslarini arttiir mi?

Cevapla
Editör Mart 28, 2018 at 1:17 am

Resmi kurumlarin raporlari veri olarak kullanilabilir.

Cevapla
Hayat123 Mart 27, 2018 at 6:44 pm

Merhaba. Ben kaçak yollarla fransaya geldim. İsviçre de ulusal polis beni yakaladı gözaltında parmak izi verdim. Fransa da iltica edeceğim. Parmak izi görünür mü? İsviçreye beni geri yollarlar mı?

Cevapla
Editör Mart 28, 2018 at 1:26 am

Görülebilir ama Parmak izi zayif bir delildir düsük bir ihtmimal de olsa Dublin uygulanabilir.

Cevapla
Ragip Turan Mart 28, 2018 at 5:01 am

Hayat isvicrede yap ilticani fransa resmen KUMAR cok uzun suruyor 2 sene bekleyenler bile var! Ayrica tum avrupa ulkelerinde ilticaya basvuranlar dustugu halde 2016dan beri bir tek fransada ilticaya basvuran sayisi yukseliyor. Dahasi fransada kabul alma oranlari cok dusuk hem turkiyelilerin hem de genel olarak. Bir de fransada devletin dogru durust kamplari yardimlari yok iltica surecinde. erinizde olsam fransada yapmazdi m iltica isvicrede kabul oranlari dha yuksek ve iltica surecinde kamp imkanlari sosyal yardim sartlari insani standartlarda!

Cevapla
Ahmet Mart 28, 2018 at 3:27 pm

İsviçreye şakın iltica açmayın.çok berbat bir ülke eger siyasi suçunuz varsa güzel.

Cevapla
Serhat Mart 28, 2018 at 7:41 pm

Merhaba ben vizeli İtalya’ya geldim ailemle beraber 5 ay sonra Fransa’da iltica ettim ve 8 ay sonra bize Fransa’da iltica hakkınız yok İtalya’ya gidecek siniz orada iltica edeceksiniz dedi polis bizde İtalya’ya gitmedik ve başka yerde bekliyoruz tekrar Fransa’da iltica etmek istiyorum acaba edersem franda kabul olurmu yine İtalya’ya gonderirlermi İtalyan vizesi 19 ay geçti bizim Fransa’da İtalya’ya gönderme kararı üzerinden de 8 ay geçti bilgi verinseniz çok iyi olur teşekkürler

Cevapla
Editör Mart 28, 2018 at 9:42 pm

Eger siz hala Fransada legal bir statüde kaliyorsaniz ve siz Dublin kararini mahkemeye vermemisseniz ve size Dublin uygulanabilecegi teblig edildikten sonra 8 ay gecmisse Dublin otomatik olarak düsmüs demektir. Eger durumunuz buna uyuyorsa avukatiniz Dublin’in ototmatik düstügüne dair bir dilekce ve hatirlatma göndersin. Dublin Kararini mahkemeye vermisseniz bu yazdiklarimiz gecerli degildir.

Cevapla
umut612 Mart 29, 2018 at 5:59 pm

merhaba bende 15.04-23.04kader Fransa vizesi 22.05-06.07kader Hollanda vizesi aldım. Sorunum şöyle(kabul etmesin için yeterli seveb vardir)
1.nissanda fransaya gidip gelip. Mayis da Hollanda iltica edersem Hollanda kabul eder mi?fransaya dublin gibi bir şey olurmu?
2.nissan da fransa ya varıp ,ordan Hollanda’ya iltica edebilir miyim?yada mayis kader kaç kalarak mi yapmam lazim?
Yukarıdaki hangi yöntem daha sağlıklı?amacım Hollanda’ya iltica etmendir .

Cevapla
Editör Nisan 1, 2018 at 10:56 pm

1. Coklu vize durumunda Vize tarihi en son biten ülke mesuldür.
2. Evet. Fransadan Hollandaya gecip bekleyebilirsiniz de.
3. Hollandaya basvuru yapmak istiyorsaniz Holanda vize tarihinizi bekleyip direkt Hollandaya gidip orada basvuru yapabilirsiniz.

Cevapla
Serhat Mart 31, 2018 at 7:56 am

8 aydır hiç bir Avrupa ülkelerinde hiç bir legal işlem yapmadım yani sırra Kadem bastım normal Dublin kararında sadece eşim için İtalya’ya istemiş ama polis memuru karar senin için de geçerli dedi yani beni istememesti İtalyan aile olduğumuz için karar hepimize bu şartlarda ben ne zaman tekrar Fransa’da iltica edebilirim teşekkürler hocam

Cevapla
TMR Nisan 3, 2018 at 12:56 pm

Merhaba editör benim sorum şu Hollanda vizesiyle Amsterdama uçakla inip havaalanında parmak izi vermeden kara yoluyla İsviçreye geçerek İsviçrede ilticamı verirsem Dublin prosedürüne takılır mıyım? Bir de ben zaten vizeyi alırken Türkiyedeki Hollanda konsolosluğuna parmak izi veriyorum bu Dublin prosedürüne yol açmaz mı?

Cevapla
Editör Nisan 3, 2018 at 11:09 pm

Pasaportunuzda Hollanda vizesi oldugu icin güclü bir ihtimalle Dublin uygulayabilirler. Parmak izi olmasi halinde pasaportsuz basvuru yapsaniz bile sistemde cikacagi icin yine Dublin uygulayabilirler. Vizenin Dubline etkisi vize bitis tarihinden 6 ay sonra bitmektedir.

Cevapla
nazire Nisan 4, 2018 at 3:15 pm

merhaba bende 15.04-23.04kader Fransa vizesi 22.05-06.07kader Hollanda vizesi aldım. Sorunum şöyle(kabul etmesin için yeterli seveb vardir)
fransa gidip,21nissan turkiye geridonup,23mayista tekrardan hollandaya vardiktan sonra basvurusta bulunsam,fransaya geri verme ihtimallik olurmu?cunku birinci vizani kolandiktan 3ay sonra etkisi duser diye birsey duydum millettin

Cevapla
Editör Nisan 4, 2018 at 7:58 pm

Basvuru yaptiginiz ülke pasaportunuzda iki ülkenin vizesini gördügünde vize tarihi sonra biten ülke mesul olur. Hollanda vizeniz sonra bittigi icin Hollanda mesul olur sizin basvurunuzdan. Direkt kalmak istediginiz ülkenin vizesiyle o ülkeye gitmeniz daha saglikli olur. Vizelerin Dubline etkisi vize bitis tarihinden 6 sonran düsmektedir.

Cevapla
Serhat Nisan 4, 2018 at 8:27 pm

8 aydır hiç bir Avrupa ülkelerinde hiç bir legal işlem yapmadım yani sırra Kadem bastım normal Dublin kararında sadece eşim için İtalya’ya istemiş ama polis memuru karar senin için de geçerli dedi yani beni istememesti İtalyan aile olduğumuz için karar hepimize bu şartlarda ben ne zaman tekrar Fransa’da iltica edebilirim teşekkürle

Cevapla
Ciyo Nisan 6, 2018 at 3:01 am

Merhaba ben 25 mayıs 2016 da üç aylık italyan vizesi alıp 2016 hazıranın 15 de italya üzerinden direk isviçreye geçtim ve vize sürem bittikten sonras icviçrede iltica başvurusunda bulundum ve dört ay sonra italyaya gönderilecegim söylendi bende almayaya kaçıp almanyada direk iltica baş vurusunda bulundum altı ay sonra almanyada dublin anlaşmasından ötürü italyaya gönderilecegim söylendi ve almanyada bende türk konsolosluğundan nikah tarihi aldım kız arkadaşım isviçrede olduğundan 02.10.2017 tarihine kadar nikah tan ötürü dublini ertelediler ama çeşitli nedenlerden dolayı evlenemedim şuan yedi aydır kaçak durumdayım ilk ilticaya başvurduğum yer isviçre icviçreden kaçalı 17 ay oldu isviçrede tekrar iltica başvurusunda buluna bilirmiyim lütfen bu süre zarfında türkiyeye gidip geri geldim diyemem çünkü 18 ay geçsede ispat istiyorlar şütfen bana yardımcı olurmusunuz teşekür ederim

Cevapla
Editör Nisan 8, 2018 at 1:56 am

18 ay kurali sizin icin gecerlidir. En son basvurdugunuzda size Dublin uygulanacagini söyleyen almanya’nin bunu teblig ettigi tarihten itibaren 18 ay sonra istediginiz ülkeye basvuru yapin onlar incelemekle sorumlu olacaktir. Avukatinizla Dublin sürecini ykaindan takip etmeliydiniz; Dublin sürecinin son ani en önemli zaman dilimidir. Süre astigi an avukatinizla süre bitiminden dolayi transferi durdurma ihtimaliniz olabilirdi. Gecmis olsun, sorunlu bir baslangic oldugu icin mülakatinizda daha dikkatli olun.

Cevapla
Serhat Nisan 8, 2018 at 8:34 am

Merhaba hocam benim tam olarak şurayı anlamak istiyorum iltica için İlk başvuru da verilen resebse tarihinden itibaren mi 18 kuralı

Cevapla
busra kural Nisan 9, 2018 at 5:36 pm

2017de iltica ettim isvecte ilticadan red geldi. mahkemeye basvurdum sonra geri cektim cikisim verildi. Acaba Almanyaya gitsem iltica edebilir miyim dubline takilir miyim ? ne olur yardimci olun. Hizmet hareketi ile bankasya ile ilgili bagintilarim var kanitlarimda var.

Cevapla
Editör Nisan 10, 2018 at 10:38 pm

Takilmazsiniz, Almanya’ya basvuru yapabilirsiniz.

Cevapla
poyraz Nisan 10, 2018 at 12:39 pm

Merhabalar 6 aylık malta öğrenci vizem var mayıs 2018 te dolacak Maltaya giriş yaptım parmak izi verdim. başka bir ülkeye başvurmak istiyorum. O ülkenin turistik veya başka vizesini alsam o ülkeye başvursam dublin uygulanır mı?Uygulanırsa ne kadar beklemeliyim dublinin etkisinin geçmesi için 6 ay mı 18 ay mı?(Malta vizemden dolayı için).

Diğer sorum arkadasımın malta turistik vizesi var girişi yaptı parmak izini verdi.2 Nisan 2018 de vizesi bitti 40 günlüktü o da aynı başvurmak istediği ülkenin vizesini alsa dublin uygulanır mı?birde başvurmak istediği ülkeden alacağı vizenin süresi önemli mi?
teşekkürler..

Cevapla
Editör Nisan 10, 2018 at 10:48 pm

Malta vizenizin üzerine tekrar gitmek istediginiz baska bir ülkenin vizesini alirsaniz Malta’ya Dublin uygulanmaz. Son aldiginiz vize baz alinacaktir. Malta vizesiyle baska bir ülkeye basvuru yaparsaniz;
a-basvuru yapmazsaniz Malta vizenizin bitisi tarihinden 6 ay sonra Malta’ya Dublin düser.
b-Malta vizenizle basvuru yaparsaniz ve size Dublin uygulanacagi söylenirse;
1-Mahkemeye kararin iptali icin dava acarsiniz.
2-Dublin teblig edildikten sonra islemlerinizi bitirmeleri icin de 6 ay süreleri vardir; Bu süre icinde bitiremezlerse Dublin düser, basvurdugunuz ülke dosyanizi inceler.
3-Dublin karari teblig edildikten sonra adresinizde bulunmazsaniz, Dublin’in düsmesi icin 18 ay süre gerekir.

Cevapla
TMR Nisan 11, 2018 at 6:59 am

merhabalar
Türkiye’den Hollanda vizesi alıp ordan İsviçreye geçip İsviçre vatandaşı biriyle evlenirsem İsviçre vatandaşlığı veya oturum hakkı alabilir miyim? Oturum alabilmek için kaç yıl boşanmamamız lazım(Almanya’da bu sürenin 3 yıl olduğunu duymuştum)? Bu evlilikle tahmini ne gibi bir sürede oturum hakkı alırım? Bu oturum hakkı kaç yıllık olur? Şimdiden teşekkürler.

Cevapla
dersim Nisan 20, 2018 at 9:36 pm

admin ben isvicre de iltica ettim ilticama red verildi sonra almanya ya geldim iltica ettim bana dublin uyguladilar simdi isvicreye gonderme karari verdiler avukat itiraz etti yeterli olmadi ne yapabilirim

Cevapla
Editör Nisan 22, 2018 at 8:05 pm

Sizin hakkinizda red karari vermis bir ülkeye Dublin uygulanmasi normal degil. Dublin kararina dava acabilirsiniz.

Cevapla
İbrahim Aralık 11, 2019 at 6:51 pm

Merhaba cevap verirseniz sevinirim benim Bulgaristan oturumum var ve bu ay bitdi şimdi almanyadayım iltica başvurusu yapmam için ne kadar süre geçmesi lazım bilgi verirseniz sevinirim

Cevapla
admin Ocak 7, 2020 at 9:42 pm

merhabalar, oturum süresinin bitişinden itibaren 2 sene geçmesi gerekmektedir.

https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.

Cevapla
Gulsen Nisan 25, 2018 at 7:45 pm

merhabalar.ben esimle polonya isci vizesiyle norvece geldik iltica etdik .polonyada parmak izi vermedik.simdi bizde dublin suresi. burda kalmak icin ne kadar sansimiz var?? ve polonya kabul ediyormu???simdiden cok tesekur ederiz

Cevapla
Editör Nisan 26, 2018 at 11:21 pm

Norvec vizenizden dolayi Polonya’ya Dulbin icin mesuliyetini kabul talebi gönderebilir, böyle bir durumda Polonya mesuliyetini kabul ederse hakkinizda Dublin süreci uygulanir.
a-Norvecin iltica Dairesine dilekce yazabilirsiniz; ”iltica islemlerini Norvecin ”insiyatif” kullanarak kendi üzerine almasi icin.”
b-Polnya’nin talebi kabul etmemesini beklemeniz gerekir.
c- Vizeler Dublin prosedüründe en basat ve en güclü etkenlerdir. Normalde mesuliyet dogrudan Polonya’da; Polonya bu durumda topu nasil taca atar??!! Pek net degil ama mümkün oldukca Red etme egilimindeler.

Cevapla
dersim Nisan 25, 2018 at 9:51 pm

itiraz etti avukat ama dediler ki isvicre istiyor gitmesi lazım birde avukat isviçre nin red verdigi dosyayi almanyaya göstermeme izin vermedi kime nasıl mahkeme acacam üst mahkeme yok dedi avukat dublinle ilgili

Cevapla
Ali Nisan 26, 2018 at 8:48 am

Selam ben italya vizasiyla isveçe iltica etdim aylemle ben dubline düşermiyim? duşersem italya beni kabul etmeme iytimali varmi?

Cevapla
Editör Nisan 26, 2018 at 11:32 pm

Isvicre, Italya’ya Dublin talebi gönderebilir; Italya bu talebi kabul ederse hakkinizda Dublin uygulanir ancak bu karari mahkemeye verebilirsiniz; dava acabilirsiniz. Bazi yargiclar Italya, Romanya, Bulgaristan, Yunanistan gibi bazi ülkelerdeki iltica sürecinin sistematik kusurlari nedeniyle Dublin kararini iptal ediyorlar. Bu karar genellikle Dublin yasasindaki ”Dublin karari cocgun yüksek menfaatlerine aykiri olmamalidir.” maddesi baz alinarak veriliyor. Ayrica ülkelerin insiyatif kullanma ve Dulbin talebigöndermeme haklari da bulunmaktadir bunun icin Isvicre iltica dairesine bu yönde bir Dilekce yazabilirsiniz.

Cevapla
Serhat Nisan 27, 2018 at 7:45 pm

Merhaba ben ailemle vize ile italyaya geldik ten 5 ay sonra fransada iltica ettik ve bize dublin uyguladılar ilticadan 8 ay sonra italya bizi istemiş ve oraya gidin dediler son 10 gün kalmış zaman aşımına bizde gitmedik bu süre boyunca her hangi bir AB ülkesinde resmi işleme tâbi olmadık şimdi tekrar fransada iltica etsem yada lüxsembourg da iltica etmek istiyorum bana yardımcı olabilir misiniz lütfen teşekkür ederim

Cevapla
Mehmet Mayıs 4, 2018 at 12:15 am

Memo

Cevapla
Mahmut Mayıs 8, 2018 at 12:28 am

Selamlar ben 3 yıldır avusturya ya ıltıca etmıs durumdayım ılk mulaat sonucu red aldım ıtıraz ettım 7 8 ay gectı hala beklıyorum avusturya yasalarına gore 2 red alan ulkeyı terk etmek zorunda bu durumda gereklı sebeblerı gosterıp avusturya devletı bana haksızlık yaptı eger 2 cı red alırsam ulkeme donmek zorunda kalacagım ıskennce ve kotu muamele maruz kalacagım o yuzden kacmak zorundayım ulkeme gerı donemem desem almanya kabul edermı acıl cevap beklıyorum

Cevapla
Editör Mayıs 8, 2018 at 11:43 pm

Red alirsaniz baska bir ülkeye iltica basvurusu yapabilirsiniz.

Cevapla
Hasan Mayıs 9, 2018 at 8:07 am

İngiltere’ye 2yıl içinde 2 kere red aldım öğrenci olarak Fransa’dan İngiltere’ye geçmeyi düşünüyorum Fransa’ya turist vizesiyle sonrasında İngiltere kaçak yollarla girmek ve ingilterede iltica etmek ve beni İngiltere Fransa’ya gönderme durumu varmıdır varsada bunu inkansızlaştırabilirmiyiz ve ingiltere şartları nelerdir yardımcı olursanız sevinirim

Cevapla
Editör Mayıs 11, 2018 at 3:17 am

Red aldigniz ülkeye tekrar basvuru yapamazsiniz. Sorunuz anlasilmiyor, kusura bakamayin. Daha net ve acik ifadelerle yazarsaniz yardimci olmaya calisayim.

Cevapla
Hasan Mayıs 9, 2018 at 8:07 am

İngiltere’ye 2yıl içinde 2 kere red aldım öğrenci olarak Fransa’dan İngiltere’ye geçmeyi düşünüyorum Fransa’ya turist vizesiyle sonrasında İngiltere kaçak yollarla girmek ve ingilterede iltica etmek ve beni İngiltere Fransa’ya gönderme durumu varmıdır varsada bunu inkansızlaştırabilirmiyiz ve ingiltere şartları nelerdir yardımcı olursanız sevinirim

Cevapla
Editör Mayıs 11, 2018 at 3:17 am

Red aldigniz ülkeye tekrar basvuru yapamazsiniz. Sorunuz anlasilmiyor, kusura bakamayin. Daha net ve acik ifadelerle yazarsaniz yardimci olmaya calisayim.

Cevapla
Kenan Mayıs 9, 2018 at 1:12 pm

Merhabalar ben şu an Makedonyada öğrenciyim Türkiyede cezam var buradan yunanistan vizesi alıp Almanyaya gidip iltica talebinde bulunabilir miyim beni Yunanistan a ya da makedonyaya geri gönderirler mi teşekkür şimdiden .

Cevapla
Editör Mayıs 11, 2018 at 3:10 am

Vize alirsaniz cok net Dublin uygulanir. Vize’ler Dublin en Güclü delillerdendir. Vize alirsaniz daha dikkatli bir prosedür izlemelisiniz; Dublin klasörünü bu kouyla alakali olarak inceleyebilirsiniz.

Cevapla
cihan Mayıs 9, 2018 at 1:27 pm

Merhaba.Yunanistan a kaçak yollardan geçmiş biri polis tarafından yakalanıp parmak izi alındıktan sonra tekrar kaçak yollardan Almanya ya geçip iltica başvurusu bulunduğunda Yunanistan a geri gönderilmesi talep edilebilir mi?Yunanistan bu talebi kabul edebilir mi?Bu arada evli çocuklu ve siyasi suctan hükümlü bir aile.

Cevapla
Editör Mayıs 11, 2018 at 3:07 am

Almanya Yunanistana Dublin talebi gönderilebilir ama Yunanistan bu talebi kabul etmedikce Dublin Transferi uygulanamaz. Yunanistan Dublin talebini kabul etezse mecburen basvuru yaptiginiz ülke dosyanizi inceler. Kabul olup olmamasi iltica gerekcelerinize ve bunu inandirici olarak ispatlamaniza bagli. Dublin’de en Güclü deliller Oturum ve vize’dir; diger delillerden dolayi mesuliyet kabul talebini Yunanistan genelde reddediyor. Hayir baska ülkeye’de basvuru yapabilir ancak cikis konusunda sorunlar oldugunu unutmayiniz. Yunanistan suan AB ici serbest dolasimin tam olarak uygulandigi bir yer degil. Siyasi suctan yargilanmak zaten basli basina iltica sebebidir, bu durumu inandiriciliginda süphesiz bir sekilde ispatldiginiz takdirde hangi ülke olursa olsun basvurunuz kabul edilir.

Cevapla
cihan Mayıs 10, 2018 at 2:08 pm

İyi gunler.Dün bir soru sormustum zannedersem size ulaşmadı.Tekrar sorayım.İllegal yollardan Yunanistan a geçen biri orada polislere yakalanıp parmak izi alındıktan sonra yine illegal yollardan Almanya ya geçip iltica ettiğinde Dublin gereği Yunanistan a gönderilmek istenir mi? ve Yunanistan kabul edebilir mi?Bir de Yunanistan da yakalanan biri Yunanistan a iltica etmek zorunda mı?İltica etmeden tekrar Yunanistan dan çıkıp başka ülkeye iltica edebilir mi?

Cevapla
Editör Mayıs 11, 2018 at 3:02 am

Dublin talebi gönderilebilir ama Yunanistan bu talebi kabul etmedikce Dublin Transferi uygulanamaz. Dublin’de en Güclü deliller Oturum ve vize’dir; diger delillerden dolayi mesuliyet kabul talebini Yunanistan genelde reddediyor. Hayir baska ülkeye’de basvuru yapabilir ancak cikis konusunda sorunlar oldugunu unutmayiniz. Yunanistan suan AB ici serbest dolasimin tam olarak uygulandigi bir yer degil.

Cevapla
Polonyali Mayıs 10, 2018 at 4:21 pm

Iyi gunler sevgili admin ben 6 ay ince polonyaya iltica ettim direk Polonya ya geldim vizesiz kacak ancak pasapirtum vardi yitttim on ve arka sayfasini 6 ay sonra bana red verdiler negatif aldim simdi ust mahkemeye gitmeden elimdeki red karariyla almanyaya yada baska bir ulkeye gecsem ve oraya iltica etsem bana dublin uygulanirmi cunku uygulanirsa polonyada hapse atabilirler

Cevapla
Editör Mayıs 11, 2018 at 2:56 am

Pasaportunuzun üzerinde Schengen bölgesine girdikten sonra kasitli olarak illegal degisim yapmaniz tek basina red sebebidir. Red karari aldiysaniz bu kararla baska bir AB ülkesine basvuru yapabilirsiniz. Red aldiysaniz Dublin uygulanmaz cünkü Polonya durumunzu incelemis olur, dolayisiyla baska bir AB ülkesi tarafindan tekrardan sorumlu tutulamaz.

Cevapla
polonyali Mayıs 14, 2018 at 8:42 pm

söylediklerinize katılmıyorum söyle düsünün trde aranan biri nasıl pasaport cıkartacak illegal yolla yurtdisina siginip nerde senin pasaportun diyemi soracaklar bence birkez daha düsünün

Cevapla
Orçan Mayıs 10, 2018 at 10:22 pm

İngiltere’den 2 kere red aldım öğrenci olarak Fransa’ya turist gidip kaçak yollarla İngiltere’ye gitmeyi düşünüyorum İngiltere’de Dublin uygularlar mı Dublin uygulama hakları varsa nasıl yok edebilirim ve İngiltere’de 2 reddim iltica yapmama olumsuz etkiler mi yardımcı olursanız sevinirim

Cevapla
Editör Mayıs 11, 2018 at 3:19 am

Red aldigniz ülkeye tekrar basvuru yapamazsiniz. Sorunuz anlasilmiyor, kusura bakamayin. Daha net ve acik ifadelerle yazarsaniz yardimci olmaya calisayim.

Cevapla
Serhat Mayıs 11, 2018 at 8:44 am

İyi günler ben ailemle vize ile italyaya geldik ten 5 ay sonra fransada iltica ettik ve bize dublin uyguladılar ilticadan 8 ay sonra italya bizi istemiş ve oraya gidin dediler son 10 gün kalmış zaman aşımına bizde gitmedik bu süre boyunca her hangi bir AB ülkesinde resmi işleme tâbi olmadık şimdi tekrar fransada iltica etsem yada lüxsembourg da iltica etmek istiyorum bana yardımcı olabilir misiniz lütfen teşekkür ederim

MehmetMayıs

Cevapla
alico Mayıs 13, 2018 at 10:22 pm

slovenya da yakalandim iltica ettim,parmak izim alindi ve sadece 3 gün kaldim,kactim isvicre de iltica ettim,beni slovenya vermek istiyorlardi slovenya kabul etmedi hirvatistan dan ilegal gectim diye hirvatistana göndericekler. ne yapmaliyim yardimci olur musunuz???

Cevapla
Editör Mayıs 14, 2018 at 10:11 pm

Size Dublin karari teblig edildiyse iyi bir avukata gidiniz; Hirvatis icin Dulbin 3 tüzügüne göre avukatiniz karra itiraz etmeli. Ailenizin yaninizda olup olmamasi, Dublin icin uygulanmasina sebebp delilin niteligi vb. bircok kosula göre tüzük incelenmeli mahkemede Dublin kararini bozmaya calismalisiniz.

Cevapla
Alico Temmuz 16, 2018 at 11:08 pm

Peki ben bu dublini nasıl aşarım ne kadar beklemeliyim başka ülkeye iltica etmek için??

Cevapla
Editör Ağustos 4, 2018 at 1:36 am

Durumunuzu sartlarinizi bilmeden birsey diyemem.

Cevapla
Salih Aralık 10, 2019 at 9:52 pm

Slm alico son durumun nasıl yani neyaptın bende senin durumundayım cevap yazarsan sevinirim

Cevapla
kara1 Mayıs 14, 2018 at 4:17 pm

hocam ben kuba vizesi alip kanada ve ingilere aktarmali ucak bileti aldim kanadada iltica talebinde bulunucam.
sıkıntı yasarmıyım.hava alanindan iltica edicem

Cevapla
Editör Mayıs 14, 2018 at 10:27 pm

iltica basvurunuzun sonucu dosyanizin icerigi ve inandiriciligiyla ilgili. Yol güzergahiniz Kanada’ya basvuru yapacaginiz icin belirleyici olmayacaktir.

Cevapla
kara1 Mayıs 14, 2018 at 4:27 pm

hocam ben kuba vizesi aldim ucak biletimde ingiltere ve kanada aktarmali kanadada hava alaninda iltica talebinde bulunusam sıkıntı yasarmıyım. tekrar geri gönderilirmiyim. yada hava alaninda iltica yapılıyor mu

Cevapla
Editör Mayıs 14, 2018 at 10:27 pm

iltica basvurunuzun sonucu dosyanizin icerigi ve inandiriciligiyla ilgili. Yol güzergahiniz Kanada’ya basvuru yapacaginiz icin belirleyici olmayacaktir.

Cevapla
ozgur Mayıs 18, 2018 at 1:24 am

merhaba kolay gelsin ben 2015 yilinda ispanya vizesi ile avrupaya giris yaptim ve ardindan isvicreye iltica talebinde bulundum ancak basvuru sonrasi parmak izim ispanyada cikti ve ispanyaya gonderilmek istendim fakat ben gitmedim ve ingiltereye gitmeye calisirken fransa da yakalandim 10 gun sonunda serbest birakildim ve fransadayim halen 6 ay once fransada basvuru yaptim ve isvicrenin iltica talebimden sorumlu oldugu soylendi. isvicreden onay gelmesi bekleniyor . ancak ben 6 ay gectikten sonra sorumlulugun basvuru yaptigin ulkeye ait oldugunu ogrendim . bilgilerinizi almak isterim tesekkurler kolay gelsin.

Cevapla
Editör Mayıs 18, 2018 at 9:24 pm

Evet normalde sizi yol mülakatina- 1. mülakat- aldiklari tarihten itibaren 6 ay sonra Dulbin düser ancak avukatiniz ile tarihleri tekrardan check ediniz. Eger süre gecmisse Avukatiiniz ya da yardimci olabilecek bir yetkili iltica dairesine ”Süre’nin doldugunu ve basvuruya Fransa’da devam etmeleri gerektigine” dair bir dilekce yazabilir.

Cevapla
Jean Mayıs 20, 2018 at 9:55 pm

Merhabar,
Benim Iki sorum olucakti,
1. Sorum; Ben Polonya’dayim, ogrenci vizesiylegeldim 8 aydir burdayim ve temmuza dek vizem devam, temmuzda bitecek.. Isvec’e Iltica etmek istiyorum. Dubline sozlesmesi denen olayi bilmiyordum ve zaten schengen vizem var onla isvece gecerim ve ilticami yaparim die dusunmustum ama buraya yazilanlari okuyunca size sormak istedim simdi Polonya dayim ve Polonya uzerinden ogrenci vizesi olarak aldigim schengennin bitimine 1,5 ay falan var Isvec’e iltica etmek istiyorum ne yapmaliyim ilticamin Dubline dediginiz duruma takilmamasi icin…Yani isvece girip Ilticami yapayim ve beni baska bi ulkeye yollamasinlar isvecte kalayim…
2. Sorum ise Kanada Dublin sozlesmesine dahilmidir eger isvec olmazsa orayi dusunuyorum, bide malum Listeye almos TR’yi napmiyim… saygilar…

Cevapla
Editör Mayıs 21, 2018 at 10:24 pm

1.
a-Vizenizi Isvec vizesine cevirirseniz Dublin uygulanmaz.
b-Vizelerin Dubline etkisi vize bitis tarihinden 6 ay sonra düser.
2. Kanada Dublin ile herhangi bir ilgisi bulunmamaktadir.

Aktuel vizenizle Isvec’e gecip uygun zamanda basvuru yapabilirsiniz.

Cevapla
jan Mayıs 28, 2018 at 6:28 am

selamlar esimle birlikte 2016 yilinda belcika vizesi ile belcikaya iltica ettik esim 4 aylik hamilyedi….fakat babamin ciddi bi rahatsizligi icin 2017 haziran ayinda turkiyeye geri donduk…bizi 2018 ocak ayinda buyuk ifadeye cagirdlr….bize verilen bilgi…sizi halen belcikada biliyolar..belcika vizesi almayin…hollanda vizesi alin aktarmayla belcikaya gecmemzdi……malesef ifade tarihinden sonra elimize ulasti hollanda vizesi….eski dosyayi tekrardan acmak icin basvurduda bulunduk….turkiyeden babam raporunu ve esimin hamile oldugu icin ucaga binemdgni gostern raporlar sunduk,fakat kabul edilmedi…….biz simdi hollanda vizesi ile hollndadan aktarma yaparak,belcikaya tekrar …iltica etmek istyrz….endisem bizi hollandaya geri gonderirler mi???? cevap verirsnz sevinirim tesekkurler

Cevapla
Editör Haziran 1, 2018 at 3:30 am

-Siz bu belgeleri Türkiyeden mi gönderdiniz?
-Ilticaniza Belcika’da red verildi mi? Yoksa sadece ana mülakati mi kacirdiniz?

Eger ilticsniza red verilmediysa ikinci basvuru acabilirsiniz ama Belcika Red verdiyse bir sonraki basvuruya da red verir. Dosya iceriginizin oldukca Güclü olmasi lazim ayrica sizdeki durum celiski!! dosya icerigniz Güclü olsa bile sorun var cünkü hem iltica basvurusu yapmaniz hem uzun bir dönemligine kendi ülkenize geri dönmüs olmaniz red karari verilmesi icin yeterli. Tavsiyem baka bir Ülkeye basvurun; Belcika ciddi bir inceleme yaparsa büyük ihtimalle Red verir.

Cevapla
Ahmetcan Mayıs 29, 2018 at 6:14 am

İyi günler ben sırra kadem basma yani 18 süreç hangi tarihten ihtibaren başlıyor dublin süreç nasıl işler kolay gelsin

Cevapla
Editör Haziran 1, 2018 at 3:38 am

yol mülakati tarihinizden itibaren 18 ay. Sonrasinda Dublin düser dosyanizin icerigine bakarlar.

Cevapla
Mazlum Mayıs 29, 2018 at 10:23 am

Merhaba ben Slovenya da yakalandim karakol da parmak izimi aldılar ve bizi kampa götürdüler kapmta yeni parmak izi ve yol mülakatı almak için çağırdılar bende kampta parmak izi ve mülakata girmeden kaçtım şuan Almanya dayim iltica başvurusu yaparsam beni Slovenya ya geri gönderirirler mi ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olurmusunuz şimdi den teşekkürler çok saolun

Cevapla
Editör Haziran 1, 2018 at 3:43 am

iltica etmediyseniz düsük ihtimal. Dublin Talebini parmak izi ki eger bulurlarsa Slovenya’ya gönderirler Dublin karari Slovenya’nin cevabina bagli. Dubli cikarsa mahkemeye verebilirsiniz; cocgunuz yaninizdaysa mahkemeyi kazanmaniz büyük ihtimal degilse biraz zorlanabilirsiniz. Ailenizden diger kisiler Dublin olmadan Almanya’ya gelirse dublin mahkemede düsürülür.

Cevapla
İsmail Nisan 29, 2019 at 7:13 am

Merhabalar ben de sizin gibi aynı durumdayım . Şu anda durumunuz nasıl oldu bilgi verebilirmisiniz

Cevapla
Omerov Mayıs 29, 2018 at 12:58 pm

Merhaba ben İtalya vizesiyle İtalya’ya gitmeden İsveç’e geldim ve suan finlandiya sınırındayım eşim ve 2 çocuğum ile beraber 10 gün kalma vizesi vardı vize biteli 1 ay oldu kimileri 4 ay geçtikten sonra et diyor nasıl bir yol izlemeliyim ve eşim çocukların nasıl bi faydası olur tşkler şimdiden

Cevapla
Editör Haziran 1, 2018 at 3:49 am

Sanirim tüm ailenin Italya vizesi var Dogru mu? Eger aile’de azinlik sayinin Italya vizesi varsa digerlerinde Dublin yoksa Dublin otomatik olarak düsüyor ama sizde durum böyle degil galiba. Vizelerin Dubline etkisinin düsmesi vize bitis tarihinden itibaren 6 ay sonra olur. Kolay gelsin, sabirlar dilerim.

Cevapla
Omerov Haziran 12, 2018 at 9:47 pm

Evet ailece İtalya vizesi şuan 1 haftadır iltica ettik ve kamptayız transferi bekliyoruz şunu sormak istiyorum bazı yazılarınızda şu bu ülke dublin gereği ülkeye gönderir demiyorsunuz gönderebilir diyorsunuz yani göndermeme ihtimalide varmı tşkler yanıt için

Cevapla
Serhat Haziran 1, 2018 at 7:25 am

Merhabalar benim tek öğrenmek istediğin bir şey2avukata danıştım ikisi de farklı farklı bana tarih verirdi Dublin prosedüründe sırra Kadem basmak işlemlerinde 18 ay kuralı hangi tarihte başlar talep edin ülke ve talep verdiği tarihte mi yoksa tebligat elime ulaştığı tarihte mi başlar itiraz süreci aşamasında son aşamada mı başlıyor iki haftada tanıştım bir tanesi terapide ülke ilk istediği tarih yani hangi ülkede istiyorsa o tarihten başlar ikincisi tebliğ edildiği tarihten başlar diyor

Cevapla
admin Haziran 1, 2018 at 10:32 am

Dublin konusunda uzman bir avukatla çalışmanızı tavsiye ederiz. Fakat bununla birlikte Dublın 3 mevzuatına baktığımızda karşımıza şöyle bir sonuç çıkmaktadır.
1.Vize ile geldiyseniz, vize bitiş tarihinden itibaren 6 ay geçerse dublin düşer.
2.İtalya schengeni ile geldiyseniz ve hollandaya(herhangibir schengen ülkesi) iltica ettiyseniz, şayet vize bitiş tarihi üzerinden 6 ay geçmesdiyse hollanda italyaya sizi göndermek üzere Dublini uygulayabilir.
3.Sahte vizeyle yada kimlikle geldiyseniz, Dublin3 anlaşması 3.bölüm 12.maddenin 5.fıkrası gereği, sahte evrak hangi ülkeye ait ise o ülkeye dublin uygulanabilmektedir.
4.Dublin 6 ay kuralı ilk olarak başvuru yaptığınız andan itibaren(ilk parmak izi verdiğiniz andan itibaren) başlar, 6 ay sonra dublin düşer. Ancak dublin uygulaması gereği 1.mülakat(dublin mülakatı-yol mülakatı) yapıldığında sizden bir parmak izi daha alacaklar.Bu durumda ilk verdiğiniz parmak izine göre 6 ay kuralı düşer ,yol mülakatında verdiğiniz 6 ay kuralına göre yol mülakatı başlar.
5.Vizeniz bittikten sonra yada illegal geldiyseniz birinci mülakattan sonra eğer size dublin bildirim kağıdı gelirse, dublin bildirim belgesinden itibaren 6 ay başlar. Daha önceki süreçlerde vermiş olduğunuz parmak izinden başlayan kurallar düşer ve dublin bildirim formu ile 6 ay başlar.
6.Birinci mülakata parmak izi verdiğiniz andan itibaren iltica ettiğiniz ülke 3 ay içerisinde dublin prosedurunu işletme zorunluluğu bulunmaktadır. Memur isterse uygulamayabilir.Ancak 3.günüde 40.günüde 90.günüde dublin i uygulayabilir. Size bildirim gönderdiği an 3 ay kuralı düşer ve cevap verecek ülkenin 2 ay kuralı başlar. Cevap verecek ülke 2 ay içerisinde cevap verebilir yada evrak yoğunluğundan almamışta olabilir.Bundan dolayı kabul veya reddi size bildirecektir. Şayet bildirmezse dublin düşmüş gibi sayılabilir ancak aşağıdaki kurala dikkat etmek şartı ile:
‘Dublin bildirimi geldikten sonra ve üzerinden 2 ay geçtikten sonra 6 ay kuralı başlar. Dolayısı ile 2+6 ay geçmesi gerekiyor ki tam manası ile dublin düşmüş olsun.’
7.Şayet 2 ay içerisinde kesin gönderim mahkeme kararı gelirse(dublin yürütmeye 15 gün içinde itiraz deporta 7 gün içeirisnde itiraz kağıdı gelirse) bu belge gelene kadar olan tüm kurallar sıfırlanmış olur ve bu belge geldiği ancak mahkemeye itiraz yaptığınız andan itibaren 6 ay başlar.
8. 6 ay kuralı adresiniz belli olduğu takdirde geçerlidir. Yani sizlere bildirim yapıldığında ve ilgili birimler geldiğinde sizi adresinizde bulursa ve bu süreyi de avukatlarınıza zaman kazanmaya yönelik itirazlarla geçirebilirseniz, 6 ayı başarı bir şekilde zaman aşımına uğratabilirseniz dublin düşer.
9. Genelde avukat yoluyla veya bireysel başvurunuzda bu süreyi 4 5 ay kadar mültecilerin yönetebildiğini görmekteyiz. İtiraz süresi içerisinde deport işlemlerinin uygulanmadığını görmekteyiz. Memur isterse uygulayabilir ancak olay insani boyutta böyle değerlendirilmektedir.
10. Bu sebeple mazeret yada gerekçe üretilemeyen süreyle ilgili bazı kiliselerin ciddi manada yetkisi bulunmaktadır. Bazı kiliselerde kilise mülteci ve sığınma işlemlerini kabul etmektedir. Bundan dolayı kiliseye sığındığınız takdirde geri kalan süreyi de kilisenin kamp ve yurtlarında geçirerek süreyi değerlendirebilirsiniz. Kilisenin dokunulmazlığı olduğundan dolayı ve adresinizde belli olacağından dolayı 6 ay kuralını böylecede yönetmiş olabilirsiniz. Bu maddeyi 9. madde ile değerlendirmenizi tavsiye ederiz. Geri kalan 1 2 aylık süreyi kilise sığınması yapıldığı takdirde legal bir şekilde yönetmiş olursunuz.
11.Yukarıda bahsedilen 6 ay kuralları adres belli olduğu takdirde geçerlidir. Adres belli olmadığı takdirde, herhangi bir yerde kalıyorsanız size yapılan tebligat ve bildirimler ulaşamadığı takdirde, dublin süreci 6 ay daha uzuyor, bu 6 ay içerisinde de tebligat ulaşamazsa bir 6 ay daha uzuyor. Dolayısı ile kaçmaya başladığınız andan itibaren 18 ay geçerse dublin düşer.
12.Şayet herhangi bir schengen ülkesinde oturumunuz varsa, oturum bitiş süresinden itibaren 24 ay geçtikten sonra dublin düşer.
13.Herhangi bir schengen ülkesine illegal bir şekilde girildiyse ve parmak izi verdiyse o ülkenin sorumluluğu 12 ay devam etmektedir. O ülkede 12 aydan fazla kaldıysanız dublin düşer. 12 aydan sonra herhangi bir schengen ülkesinde 5 ay kaldıysanız 5. ay kaldığınız ülke sizin iltica edeceğiniz ülke olacaktır(size dublin uygulanmayacaktır).Bu 5 ayın her ayını başka schengen ülkelerinde kalarak geçirdiyseniz, en son kaldığınız ülke iltica edeceğiniz ve dublin uygulanmayacak ülke olacaktır.

NOT!!!: Dublin III anlaşmasının tam metnini yukarıda yazan maddeler ışığında okumanızı,bu hususta bir avukattan profosyonel destek almanızı tavsiye ederiz.
https://ilticahaberleri.com/dublin-iii-turkce-ceviri-tam-metin/

Cevapla
Serhat Haziran 1, 2018 at 7:28 am

şu şekilde ha ne sorabilirim İtalya beni 2. Ayın yedisi 2017’de istedi yedinci ayın 27’sinde bana edildi ve 48 saat içerisinde ya itiraz edip ya da terk etmem İtalya gitmem gerekiyordu Ben Hiçbirini yapmadım sırra Kadem bastın Şimdi tekrardan iltica etmek istiyorum Ne zaman etmem gerekiyor olay 2017’de yaşanmış teşekkürler

Cevapla
abdullah Haziran 1, 2018 at 9:30 am

mesaj gonder kismindan soru sordum ama henuz cevap gelmedi

Cevapla
abdullah Haziran 1, 2018 at 9:34 am

Iltica icin en hizli ve cabuk kolay veren ve sartlari iyi olan ulkeleri siralarmisiniz? Simdiye kadar kanada, Norvec, almanya,hollanda diye duydum. ingiltere ve fransanin kolay kabul vermedigi ve sartlarinin da diger yerlere nazaran pek iyi olmadigini duydum. bilgi verirseniz sevinirim.

Cevapla
Hamza Haziran 1, 2018 at 9:53 pm

Merhaba admin dublin gereği kendi isteğimle polonyaya gidiyorum almanyada ordan red yemem durumunda tekrar almanyada iltica yapabilirmiyim .

Cevapla
Halit Haziran 2, 2018 at 12:46 pm

Merhabalar
bu mesajlar nereye kayboluyor?
29 ve 30 mayısta yazdığım mesajları göremiyorum. Maalesef yanıt da verilmemiş.

Cevapla
Halit Haziran 2, 2018 at 12:49 pm

Sorum kısaca şu:
Bir AB ülkesinde tüm başvurulardan(IND-1.Mahkeme ve Temyiz dahil) red almanız durumunda;
a. Başka bir AB ülkesinde başvuru yapabilir miyiz?
b. Bu durumda yine de dublin uygulanır mi?
Teşekkürler.

Cevapla
İlyas Haziran 21, 2018 at 3:33 pm

Fransa’da. İltica telebim bezan sebepler dolayı reddedildi. İkinci mahkememde reddeti. Başka ülkeye gitmek istiyorum. İltica başvurabilirmiyim.

Cevapla
Editör Haziran 24, 2018 at 3:21 am

Evet; baska ülkeye basvuru yapabilirsiniz ama gerekcelerinizi yasal prosedüre göre tekrardan derleyiniz.

Cevapla
Ilyas Haziran 21, 2018 at 3:37 pm

Merhabalar Fransada iltica telebim reddedildi başka ülkeye gidip başvurabilirmiyim.

Cevapla
Editör Haziran 24, 2018 at 3:22 am

Evet; baska ülkeye basvuru yapabilirsiniz ama gerekcelerinizi yasal prosedüre göre tekrardan derleyiniz.

Cevapla
Ibrahim Haziran 22, 2018 at 9:13 am

İyi günler kanadaya iltica işleminde uçak biletim aktarmalı uçuş oldu ve varşovada 11 saat bekledik dublin uygulamasına girer mi teşekkür ederim

Cevapla
Editör Haziran 24, 2018 at 3:23 am

Kanada’ya gittiyseniz Kanada’nin Dublin sözlesmesiyle bir alakasi bulunmamaktadir.

Cevapla
abdullah Haziran 23, 2018 at 9:33 pm

Merhaba, benim ingiltere vizem var. Rusyaya vize alip, rusya uzerinden bir sekilde ailemle norvece girsem dublin anlasmasi geregi ingiltereye mi gonderirler? dublinin anlasmasi ingiltere vizemin bitiminden kac ay sonra gecersiz olur?

Cevapla
Benim adım Name Haziran 25, 2018 at 10:00 am

Merhaba sayın editör. Sorum şu:
Ben 1 aydır Yunanistan’dayım. Buraya kaçak giriş yaptım. Polis parmak izimi alıp bıraktı. Ben şimdi bir şekilde uçakla Almanya’ya gidip havaalanında yakalansam, beni Yunan’a yollarlar mı? Yoksa orada iltica edeceğimi söyleyip kalabilir miyim?

Cevapla
admin Haziran 25, 2018 at 11:13 am

Merhaba,
Aşağıdaki madde gereği normal şartlarda Yunanistan’a geri göndermeleri gerekmektedir. Ancak Yunanistan ile ilgili durum çok hassastır. Yunanistan’a iltica edip oturum alanların geri iadesi yapılmaktadır. Fakat bir şekilde Yunanistan’dan gelenlerle ilgili Almanya’daki okuyucularımızdan geri gönderme ile ilgili bir örnek duymadık. Bu sebeple iltica etmek istediğiniz ülkeye geldiğiniz takdirde öncelikli olarak iltica başvuru kaydınız alınacaktır. Daha sonra ilticadan sorumlu ülke tespit edilecektir ve ilticanın kabulu ve reddi ile alakalı işlem yapılacaktır. Bu nedenle süreç uzun olduğundan bir avukata danışmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca ekteki makaleyi okumanızı tavsiye ederiz.

”Yürütmeliğin 22(3) maddesinde belirtildiği gibi bu Yürütmeliğin (EU) No 603/2013
maddesinde de belirtilmiştir, delil ve şartların ispatı ile başvuruyu yapan kişinin bir üye
ülkenin sınırını kanunsuz bir şekilde deniz, kara yada hava yoluyla geçtiyse yada üçüncü bir
ülkeden geldiyse giriş yapılan Üye ülke uluslararası koruma talebini değerlendirmekle
yükümlüdür. Bu sorumluluk kanunsuz sınır geçişinden 12 ay sonra ortadan kalkar.”

https://ilticahaberleri.com/dublini-lehine-kullanmak-1/

Cevapla
Bir garip göçmen Haziran 26, 2018 at 8:42 pm

Merhaba editör. Şunu sormak istiyorum.
Benim 20 Aralık’ta biten Fransa vizem vardı. Şuan 26 Haziran’dayız. Yani 6 ayın üzerinden 1 hafta geçti. Şimdi Almanya’ya iltica edersem Dublin uydulanır mı? Vizemi Eylül’ün 20sinde aldım. Fransa’ya girişim 9 Ekim. Ne olur olmaz diye Temmuz 10’a kadar beklesem daha mı iyi olur?

Cevapla
Editör Temmuz 22, 2018 at 1:15 am

Biraz daha bekleyip basvurunuzu yapin Almanya’dan cikmamis olmaniz önemli. Vize bitis tarihinden 6 ay sonra vizenin Dubline etkisi düser. Yalniz bu dönemde sadece Almanya’da kalmis olmaniz önemlidir.

Cevapla
Serhat Haziran 26, 2018 at 9:13 pm

Merhaba hayırlı günler abicim dupline takılmamak içi ne yapmalıyız tam bir bilgi verirsen sevinirim
Şimdiden teşekkürler …

Cevapla
admin Haziran 28, 2018 at 1:30 pm

Merhaba,
1.Neredesiniz? 2.Pasaport ve herhangibir schengen vizeniz var mı? veya herhangibir schengen de oturumunuz var mı ? yada herhangibir schengende kaçak durumundamısınız? yada aile fertlerinizden herhangibiri schengen de mi ?
https://ilticahaberleri.com/dublin-iii-turkce-ceviri-tam-metin/
https://ilticahaberleri.com/dubline-takilmamak-icin-ne-yapabilirim/
https://www.youtube.com/watch?v=Uag9YeLwJE4

Cevapla
Çayan Haziran 27, 2018 at 8:15 am

Merhaba editör. Şunu sormak istiyorum.
Benim 20 Aralık’ta biten Fransa vizem vardı. Şuan 26 Haziran’dayız. Yani 6 ayın üzerinden 1 hafta geçti. Şimdi Almanya’ya iltica edersem Dublin uydulanır mı? Vizemi Eylül’ün 20sinde aldım. Fransa’ya girişim 9 Ekim. Ne olur olmaz diye Temmuz 10’a kadar beklesem daha mı iyi olur?

Cevapla
admin Haziran 28, 2018 at 1:22 pm

Merhaba,
Vize bitiş tarihinden 6 ay geçti ise Dublin düşer. İltica işlemlerinizin teknik kurallara göre Almanya içerisinde devam etmesi gerekmektedir. Ancak pasaport ile değil kimlik ile başvuru yapmanızı tavsiye ederiz.

Cevapla
Yusuf Haziran 29, 2018 at 2:46 pm

Merhaba ben Fransa’ya 2016 eylul ayında geldim ve dublin prosedurunun bitmesi icin 2017 kasım ayında başvuru yaptım ancak geldiğim tarih çıkıyor ve mahkemeye çıkacağım 1 ay sonra benim icin sorun olur mu bu kadar uzun sure başvuru yapmamam teşekkürler kolay gelsin

Cevapla
Editör Temmuz 1, 2018 at 12:14 am

Dublin’e takilma sürelerini astiysaniz basvurunuzu yapabilirsiniz. Hayir sorun olmaz; ilticanizi etkilemez yeter ki dosya iceriginiz yasal zemine dayandirilmis olsun.

Cevapla
Yılmaz Haziran 29, 2018 at 5:00 pm

Merhaba,
Yunanistan vizesi ile İsviçre’de iltica başvurusu yaparsam Yunanistan’a gönderilme riskim var mı acaba?

Cevapla
Editör Temmuz 1, 2018 at 12:14 am

Vardir ama düsük bir risk.

Cevapla
Yılmaz Haziran 29, 2018 at 5:02 pm

Merhaba,
Yunanistan vizesi ile İsviçre’de iltica başvurusu yaparsam Yunanistan’a gönderilme riskim var mı acaba?

Cevapla
Editör Temmuz 1, 2018 at 12:15 am

Vardir ama düsük bir risk.

Cevapla
Yılmaz Haziran 29, 2018 at 7:58 pm

Merhaba,
Yunanistan vizesiyle İsviçre’de iltica başvurusu yaparsam Yunanistan’a gönderilme riskim var mı acaba?

Cevapla
Editör Temmuz 1, 2018 at 12:15 am

Vardir ama düsük bir risk.

Cevapla
Gezmiş Temmuz 1, 2018 at 7:37 am

Merhaba Admin. Ben 2017 Ekim’de Fransa’ya geldim. Şimdi Almanya’ya başvuru yapacağım. Dublin süreside doldu. Fakat ne desem daha doğru olur? Vizeyle giriş yapıp sonra Tr’ye gidip kaçak olarak geri mi geldim demeliyim? Yoksa vizeyle giriş yapıp, Tr’de güvenliğim olmadığı için burada bekledim. Şimdi iltica ediyorum mu demeliyim?

Cevapla
Editör Temmuz 4, 2018 at 10:19 pm

B şıkkı. Yasadiginiz sorunlardan kurtulabilmek, Kendinizi rahat hissedebilmeniz acisindan bir süre dinlenmissinizdir muhtemelen. Dublin Sürenizin dolduguna emin olunuz. Tr’ye dönmüs olmaniz sorun olur; ”zaten kactiginiz yere neden döndünüz??” derler.

Cevapla
ali Temmuz 1, 2018 at 8:40 pm

merhaba. ben 6 ay önve dubline takılmistim. finlandiya istedi beni ve itiraz edip mahkemeye çıktım mahkemeyi kazandım. sosyal da bana dublin bitti dediler ve şimdi beni 2 fotograf resepse ve adres ile metz valiliğe çağırıyolar. ne için olabilir??? mahkmede vize konusindan çok sağlık ve tr de ki siyasi durumumdan konuştuk. kendimi iyi şekilde ifade ettim. oturum verme gibi durumlari olabilir mi?? teşekkürler.

Cevapla
Editör Temmuz 4, 2018 at 10:30 pm

Kabulünüz geldiyse Belediye’ye kayit icindir muhtmelen. Iltica dairesinden basvurunuzun son durumunu ögrenmenizi tavsiye ederim. Mahkeme, iltica dairesine; iltica dairesi Belediye’ye durumu bildirmis ama size bildirim gelmemis olabilir.

Cevapla
Mestane Temmuz 2, 2018 at 12:49 pm

Sorum kısaca şu:
Bir AB ülkesinde tüm başvurulardan(IND-1.Mahkeme ve Temyiz dahil) red almanız durumunda;
a. Başka bir AB ülkesinde başvuru yapabilir miyiz?
b. Bu durumda yine de dublin uygulanır mi?
Teşekkürler.

Cevapla
Editör Temmuz 4, 2018 at 10:38 pm

Evet baska ülkeye basvuru yapabilirsiniz;ilticaniza red veren ülkeye Dublin uygulanamaz.

Cevapla
Akın Temmuz 3, 2018 at 12:24 pm

Merhaba
Ben 10 günlük Bulgar vizesi alıp ordan Romanya üzerinden İsviçre’ye kaçak yollarlar geçicem bi şekilde. İltica edicem
İsviçre Dublin uygular mı Bulgar vizesi sebebiyle
Zamanın kısıtlı acil cevap verirseniz sevinirim

Cevapla
Editör Temmuz 4, 2018 at 10:39 pm

uygulanabilir. Dublin yasasina göre vizelerin etkisi vize bitis süresinden 6 ay sonra düsüyor.

Cevapla
Şiyar Temmuz 4, 2018 at 8:32 am

Merhaba Editör. Sormak istediğim sorular:
Ben 2017 Ekim’de Fransa’ya giriş yaptım. Vizem ise Ocak’ta bitti. Şuan itibariyle Dublin süresini doldurdum, sanırım.
1- Fransa’ya Dublin uygulanmaz değil mi?
2- Yol mülakatını anlatırken; geri dönmekten korktuğum için mi bu süreyi bekledim demeliyim? Yoksa Tr’ye gidip daha sonra geri geldiğimi mi söylesem daha iyi olur?

Cevapla
Editör Temmuz 4, 2018 at 10:52 pm

Vize bitis tarhinizin üzerinden 6 ay sayin.
Hayir sorunlarim vardi, yasadigim kötü olaylari unutmak icin dinlendim diyebilirsiniz. Gidip geldim demeyin!!

Cevapla
Ciyo Temmuz 6, 2018 at 6:03 pm

Merhaba, ben 24.06.2016 tarihinde üç aylık schengen vizesiyle italya üzerinden isviçreye geldim vize bitiminden bir hafta sonra yakalanıp isviçrede iltica ettim üç ay sonra dublin anlaşması prosedürü uygulanıp italyanın beni kabul ettigi ve italyaya gönderilecegim söylendi ve bir kağıt imzalattılar bende almanyaya kaçıp 30.11.2016 tarihinde almanyada iltica ettim.
Almanya da beş ay sonra italyaya gönderilercegime karar verdi ben de isviçre de yasayan kız arkadaşımla almanyadaki türk konsolosluğunda nikah tarihi alıp süreyi iki ay uzattık ama nikahtan vazgectık. nikah isviçreye bildirilmedi ve suan on aydır kaçağım sorularım şunlar:
-isviçreden ayrılalı 20 ay oldu tekrar isviçrede iltica edebilir miyim?
-Almanya’da Türk konsolosluğuna girdigim isviçrede çıkar mı?
-Tekrar ilticaya başvurdugumda 26 aydan fazla bir süre avurpada olduğumu ve italya üzerinden geldigimi söylemelimiyim Buarada ne almanyada nede isviçrede mahkemeye çıkmadım isviçre sadece kısa bir ifademi aldı.
Sorularımla ilgilenip cevap verdiginiz için şimdiden çok teşekkür ederim.

Cevapla
emre Temmuz 9, 2018 at 12:12 pm

Ben almanya vizesi almak zor olduğu için yunanistan vizesi ile almanya’ya iltica etmeyi düşünüyorum ancak tarafıma dublin uygulanır mı iade edilme oranım sizce % kaçtır ? ne gibi bir süreç olmaktadır sizden bunu öğrenmek istiyorum teşekkürler.

Cevapla
Editör Temmuz 16, 2018 at 1:16 am

Oran veremeyiz ama düsük ihtimal Yunanistan genelde taleplere reddediyor ama kabul edebilir de. Dublin yasalarini bilirseniz Dublinsiz de islemlerinize devam edebilirsiniz.

Cevapla
Selo Temmuz 9, 2018 at 12:51 pm

Bende italya vizesiyle geldim ve fıransada iltica ettim dublin çıktı sırra kalem bastım benim anlamadığım on sekiz ay sonra iltica ettigimde italyadan vizeyle geldigim ve iltica ettigim bilgisi çıkıyormu? Yoksa bütün bilgiler siliniyormu ona göre ifade verecem lütfen bilgilendiririmisiniz beni

Cevapla
Editör Temmuz 18, 2018 at 10:03 pm

Elbette cikiyor ama Dublin düsmüs oluyor tabi bu arada baska ülkelere gitmemis veya bunu ifade etmemisseniz.

Cevapla
Selo Temmuz 9, 2018 at 12:57 pm

Bende italya vizesiyle geldim ve fıransada iltica ettim dublin çıktı sırra kalem bastım benim anlamadığım on sekiz ay sonra iltica ettigimde italyadan vizeyle geldigim ve iltica ettigim bilgisi çıkıyormu? Yoksa bütün bilgiler siliniyormu ona göre ifade verecem lütfen bilgilendiririmisiniz beni

Cevapla
Editör Temmuz 18, 2018 at 10:04 pm

Elbette cikiyor ama Dublin düsmüs oluyor tabi bu arada baska ülkelere gitmemis veya bunu ifade etmemisseniz.

Cevapla
osman Temmuz 9, 2018 at 1:27 pm

Ben almanya turist vizesi almak zor olduğu için yunanistan turist vizesi ile almanya’ya iltica etmeyi düşünüyorum ama tarafıma dublin uygulanma oranı nedir böyle bir ihtimal var mı ? ayrıca bu süreç ile ilgili tarafıma bilgi verirseniz sevinirim çok teşekkürler kolay gelsin.

Cevapla
Editör Temmuz 18, 2018 at 10:13 pm

Dublin cikma ihtimali var cünkü Yunanistan vizesiyle geliyorsunuz. Bu nedenle basvuru yaptiginiz ülke yunanistana Dublin talebi gönderir; Yunanistan genelde bu taleplerin cogunlugunu reddediyor ama kabul edebilir de. Yunanistana Dublin Karari cikarsa bunu mahkemeye verebilirsiniz. Eger esiniz ve cocugunuz da sizinle ise mahkemenin Dublin kararini bozmasi gerekir cünkü Dublin cocugun aleyhine uygulanamaz bu bir ikincisi de Yunanistan, Bulgaristan vb. ülkelerin iltica sistemindeki sistematik kusurlar da Dublinin iptal gerekcelerindendir. Yine de sunu ifade edeyim ki Dublinin uygulanma ihtimali var.

Cevapla
Selo Temmuz 9, 2018 at 2:10 pm

Bende italya vizesiyle geldim ve fıransada iltica ettim dublin çıktı sırra kalem bastım benim anlamadığım on sekiz ay sonra iltica ettigimde italyadan vizeyle geldigim ve iltica ettigim bilgisi çıkıyormu? Yoksa 18 ayın sonunda bütün bilgiler siliniyormu ona göre ifade verecem lütfen bilgilendiririmisiniz beni

Cevapla
Editör Temmuz 18, 2018 at 10:15 pm

Elbette cikiyor ama Dublin düsmüs oluyor tabi bu arada baska ülkelere gitmemis veya bunu ifade etmemisseniz.

Cevapla
metin Temmuz 10, 2018 at 8:07 am

Metin,
Merhabalar.Benim sorum soyle.Hollanda vizem var ve hollandaya iltica etmek pek dusunmuyorum cunku cok uzun suruyormus iltica ve aile birlesimi.Almanya daha kisa suruyormus dediler. Almanya mi yoksa Hollanda mi dah iyidir tavsiye verirmisiniz.Hollandanin kabul ve aile birlesimi ne kadar surebilir.Hollandam vize bir yillik.Eger gerekli durumda Almanya ya nasil iltica edebilirim.Vizemin bitmesini bekleyeyim yoksa Hollanda ya direk iltica etmemi tavsiye edermisiniz.

Cevapla
Ege Temmuz 10, 2018 at 9:59 am

Benim Fransa, çocuklarımın ve eşimin İsveç vizeleri var, bu durumda İsveç te İltica talebinde bulunduğumda Dublin anlaşmasına göre hangi ülke sorumludur, bu konudaki tecrübelerinizi paylaşırmısınız lütfen. Teşekkür ederim

Cevapla
Editör Temmuz 16, 2018 at 12:39 am

Hangi ülkenin vizesi sonra bitiyorsa ve ailenin cogunlugunun vizesi nerdense. Kriterler cakisirsa aile cogunlugu esas alinir.

Cevapla
Cem Kaya Temmuz 10, 2018 at 12:30 pm

merhaba ben almanya turist vizesi almak biraz zor olduğu için yunanistan turist vizesi ile almanya’ya iltica etmeyi düşünüyorum ama tarafıma dublin uygulanır mı yada uygulanma ihtimali var mı ? bu süreç ile ilgili tarafıma bilginlendirme yaparsanız sevinirim. eğer iade söz konusu ise fransa vizesine başvurmayı düşünüyorum ve fransadaki mülteci kampları ile bilginiz varsa paylaşabilir misiniz çok teşekkür ederim kolay gelsin.

Cevapla
Editör Temmuz 16, 2018 at 12:42 am

Uygulanabilir, özellikle Avusturya üzeri gelir ve sinirda basvurunuz alinirsa cok büyük ihtimal uygulanir ama Dublini asmak mümkün. Dublin yasasini iyi incelemeniz gerekir. Dublindeki yasalara göre dublini lehinize cevirme sansiniz da var. Fransada sartlar Almanya’ya yakin.

Cevapla
Ramazan Temmuz 11, 2018 at 2:16 pm

Sayin Editör

Ben Vizeli olarak Maltaya geldim ve ordanda isvicre üzeri almanyaya gectim. Vizem bittikden sonra almanyada ilticaya basvurdum. Malesef Dublin anlasmasindan haberim yoktu.
Su an 4 aydir ilticaciyim ve Dublin yasasi karsima cikti. Gecici kimligime erlöschen mühürü vurdular.

Sorularim:
Ilticami geri cekip 18 ay kacak gezdikten sonra genemi basvurayim?
Ilticami geri cekmelimiyim?

Yada baska bir yol mu önerirsiniz?

Saygilarimla
Ramazan

Cevapla
Editör Temmuz 16, 2018 at 12:49 am

a-Dublin ile Maltaya gidebilirsiniz; Malta’da ilticaniza Red verirlerse Almanya otomatikman ilticanizdan sorumlu ülke olur.
b-Geri cekip baska ülkeye basvuru yapabilirsiniz.
18 ay maddesini tavsiye etmem…

Cevapla
Arabam Temmuz 15, 2018 at 3:18 pm

Merhaba ben polonyaya işçi vizesiyle giriş yaptım vizem daha bitmedi fransaya geldim ve burda iltica etmeyi düşünüyorum sağlık sorunlarımda var parmak izimde alınmadı polonyada nasıl yapabilirim yardımcı olun lutfen

Cevapla
Editör Temmuz 22, 2018 at 1:38 am

Vizeniz nedeniyle Dublin uygulabilir bunu mahkemeye götürüp itiraz edebilirsiniz. Saglik sorunlari sadece transfer edilmesine engel olacak bir problemse gecerli olur eger diger ülkede de tedavi imkani varsa ki AB icinde hepsi ayni yasalara bagli. Dolayisiyla
a-Polonya vizenizi Fransa vizesine dönüstürün öyle basvurun.
b-Vize bitis tarihinden itibaren 6 ay sonra bu vizenin Dubline etkisi düser bunu da dikkate alabilirsiniz.
c-Polonya vizenizle basvuru yapin ama olasi Dublin davalarini lehinize sonuclandiracak iyi bir avukat bulun.

Cevapla
Kerim Temmuz 15, 2018 at 11:36 pm

Hocam iyi gunler.yunanistanda ailce iltica ettik.bana cocuklarima oturum verdiler esimede benim oturum uzerinden verecekler.esim azeri.benle evlendiginden akrabalari bizi kabul etmedi ve onlardan kactik turkede kurt oldugumdan dolayi yunanistan sigindik.is yok ve burda polisten cok siddet gordum. Acaba esim almanyada iltica edebilir mi yoksa dublin uygulanir mi

Cevapla
Kerim Temmuz 15, 2018 at 11:46 pm

Hocam iyi gunler.yunanistanda ailce iltica ettik.bana cocuklarima oturum verdiler esimede benim oturum uzerinden verecekler.esim red aldi.esim azeri.benle evlendiginden akrabalari bizi kabul etmedi ve onlardan kactik turkede kurt oldugumdan dolayi yunanistan sigindik.is yok ve burda polisten cok siddet gordum. Acaba esim almanyada iltica edebilir mi yoksa dublin uygulanir mi

YORUM BIRAKIN

Cevapla
Kerim Temmuz 16, 2018 at 12:15 am

Esim red aldi sonra benim oturum um uzerinden verilebilir eger alsa baka ulkede ilticasi kabul olur mu?

Cevapla
özgür Temmuz 16, 2018 at 9:55 pm

15 ay hapis yattım eşim ve ben öğretmeniz. 3 yıldır iş bulamadık. 9 ay da adli gözetim ve şimdi berat ettirdiler. Adi suçlu değilim; ” inanc, etnik kimlik, siyasi kimlik ya da herhangi bir sosyal guruba aidiyetinden dolayi insan haklarina aykiri sekilde Siyasi kararlarla suclanmis, dislanmis, tehdit ve baski altinda birakilmis ya da siddete maruz kalmis ise iltica hakki dogar; bunlarla ilgili konularda yeterli deliller sunmasi halinde iltica basvurusu hangi ülkeye basvursa kabul edilir cünkü iltica hakki insan haklarindan dogan yasal bir haktir.” deniyor.
Şimdi ben ve 2 çocuğum ile eşim, Almanya ya gitmek istiyoruz. pasaportumuzun yurt dışı yasağı kalkınca, Almanya büyükelçiliğine başvursam ailecek ilticamız kabul edilir mi?
Almanya da akrabam var ‘gelirsen bizde kalabilirsin’ diyor dolayısıyla oturum izni alıp orada çalışabilir miyiz? süreç nasıl olur?

Cevapla
admin Temmuz 18, 2018 at 4:47 pm

1) Başta Almanya olmak üzere Schengen ülkelerinin tamamında iltica prosedürü aynı işlemektedir. Ekteki makaleyi okuduğunuz taktirde buradaki sıralamaya göre aidiyet ve savunmanızı hukuki ve insanı mağduriyetler eşliğinde anlatırsanız bilgi ve belgeleri de sunabildiğiniz taktirde ilticanızın olumlu sonuçlanabileceğini düşünmekteyiz. 2) Vize başvurusu için pasaportunuzun iptal edilip edilmemesinin bir engeli yoktur. Pasaportunuz varsa vize başvurusunda bulunabilirsiniz. 3) Ülkeden çıkmak için pasaport kontrolünde pasaportunuzda adli tedbir varsa yurt dışına çıkamazsınız. Bu işlemin vize ile alakası bulunmamaktadır. 4) Almanya’da iltica etmeden oturum ve çalışma izni almak en zor süreçlerden bir tanesi olup ve maliyetlidir. Kişinin şirket kurarak mı, çalışarak mı, mavi kartlı yüksek vasıflı işçi olarak mı çalışacağına göre değişmektedir. Sizin için en sağlıklı yöntem iltica etmek gibi gözükmektedir. 5) Almanya sizi kimseye muhtaç etmemektedir. Raiş bedeli ev kiranızı ödemekte 4 kişilik bir aileye yaklaşık 974 Euro nakli yardım buna ek olarak çocuk başı 198 Euro nakli yardım yapmaktadır. Bundan dolayı kimseye yük olmadan yaşayabilmektesiniz.

Cevapla
özgür Temmuz 17, 2018 at 9:17 am

mesaj atmıştım . neden yayınlanmadı?

Cevapla
Editör Temmuz 22, 2018 at 2:23 am

mesajiniz gelmedi, sadece buradaki yorumlara cevap veriyoruz.

Cevapla
ahmet Kasım 4, 2018 at 7:33 pm

almanya vizesiyle hollandsyw basvuru yaptik kampda uc gun kaldiktan sonra parmaak izi ve gecici nufus kagidiyla beraber hastaneye mecburi yatis gerceklesti aradan dort ay gecti yani 2 ay sonra dublin dusermi?

Cevapla
Editör Kasım 23, 2018 at 2:31 am

ilk 4 ay icinde size ”Dublin kabul edildi, uygulanacak” diye yazi gelmesi gerekirdi.

Cevapla
metin Temmuz 17, 2018 at 10:49 am

Metin,soruma bir turlu cevab alamadim.Yardimci olursaniz sevinirim.
Merhabalar.Benim sorum soyle.Hollanda vizem var ve hollandaya iltica etmek pek dusunmuyorum cunku cok uzun suruyormus iltica ve aile birlesimi.Almanya daha kisa suruyormus dediler. Almanya mi yoksa Hollanda mi dah iyidir tavsiye verirmisiniz.Hollandanin kabul ve aile birlesimi ne kadar surebilir.Hollandam vize bir yillik.Eger gerekli durumda Almanya ya nasil iltica edebilirim.Vizemin bitmesini bekleyeyim yoksa Hollanda ya direk iltica etmemi tavsiye edermisiniz.

Cevapla
admin Temmuz 18, 2018 at 4:37 pm

Merhabalar, 1) Dublin gereği vize Hollanda vizesi bitiş süresinin üzerinden 6 ay geçtikten sonra Dublin etkisi ortadan kalkar. Ondan sonra Almanya’ya iltica ederseniz iltica kabul şartlarını yerine getirdiğiniz taktirde Almnaya’da kalmanız teknik olarak mümkündür. Fakat Holanda’nın sosyal yardımları yaklaşık %20 oranından Almanya’dan azdır. 2) Hollanda ile Almanya arasındaki iltica işlemleri yaklaşık olarak aynı paralellikte yürümektedir. Bazen Hollanda daha çabuk kabul verebilmekte bazen Almanya daha çabuk kabul verebilmektedir. Kabul şartlarını yerine getirdiğiniz taktirde Hollanda’dan da kabul alabilirsiniz. Almanya sizi teknik anlamda yorcağa benziyor. Bu sebeple ilticanızı Hollanda’da sürdürmenizi tavsiye ederiz. Hollanda için de benzer şartlar geçerlidir. Aşağıdaki makaleye hazırlık yapmanızı tavsiye ederiz:

https://ilticahaberleri.com/almanya-iltica-ikinci-mulakat-islemleri/

Cevapla
Kerim Temmuz 18, 2018 at 8:08 pm

Admin iyi aksamlar .Yunanistanda ailce iltica ettik.bana cocuklarima oturum verdiler esimede benim oturum uzerinden verecekler.esim red aldi.esim azeri.benle evlendiginden akrabalari bizi kabul etmedi ve onlardan kactik turkeyede kurt oldugumdan dolayi yunanistan sigindik.is yok ve burda polisten cok siddet gordum. Acaba esim almanyada iltica edebilir mi yoksa dublin uygulanir mi

Cevapla
Kerim Temmuz 18, 2018 at 8:16 pm

İyi aksamlar admin .yunanistanda ailce iltica ettik.bana cocuklarima oturum verdiler esimede benim oturum uzerinden verecekler.esim red aldi.esim azeri.benle evlendiginden akrabalari bizi kabul etmedi ve onlardan kactik turkeyde kurt oldugumdan dolayi yunanistan sigindik.is yok ve burda polisten cok siddet gordum. Acaba esim almanyada iltica edebilir mi yoksa dublin uygulanir mi

Cevapla
İdil Temmuz 22, 2018 at 10:43 am

Slovenyada parmak izi verdim isvicreye iltica edersem nolur eurodaca atmayacaz dedi polisler ama guvenmiyorum

Cevapla
Editör Ağustos 4, 2018 at 1:38 am

Sadece parmak izi düsük bir delil ayrica Eurodac’a atmamalari da muhtemeldir.

Cevapla
İdil Temmuz 22, 2018 at 10:46 am

Slovenyada parmak izi verdim isvicreye iltica edersem nolur eurodaca atmayacaz dedi polisler ama guvenmiyorum cvp verirseniz sevinirim

Cevapla
Editör Ağustos 4, 2018 at 1:38 am

Sadece parmak izi düsük bir delil ayrica Eurodac’a atmamalari da muhtemeldir.

Cevapla
cemal kara Temmuz 23, 2018 at 11:52 pm

Merhaba Norvecte cok uzun suredir bekliyorum 1.5 yila girdim. Artik beklemeye takaatim ve tahammulum kalmadi. Ilticami geri cekip baska bir avrupa ulkesine gitme durumum da dublin vs.. soz konusu olur mu?

Acikcasi saglik sorunlari da yasamaya basladim stress ve sikintidan. Doktora gittim Kan tahlillerimde D vitamini eksikligine bagli Diyabetik baslangici kondu. Boylesi bir rapor Norvecten ilticami cekip baska ulkye gittigimde dublin uygularlarsa bana tekrar Norvece donmemek icin yeterli bir kanit olur mu saglik konusunda. CUnku coook bekledim sagligim bozuldu. Bir daha geri donmek istemiyorum Norvece…Her sey cok yavas ilerliyor. Zaten son Aldiklari kararla da Turkiyeli Ilticacilarin basvurulari dah da uzayacakmis.

Daha Ne kadar uzar bilmiyorum ben 1.5 yildir bekliyorum.
Benim gibi bir suru bekleyen insanlar aileler var perisan durumdalar ve cogunlugu da D vitamini eksikligi yasiyor Norvec kuzeye gonderdigi icin kalici kamplarda kuzeyde oldugu icin…Lutfen yardimci olun

Norvec disinda bir baska ulkeye iltica etme hakkimiz var mi avrupada..???

Cevapla
Murat Özer Temmuz 24, 2018 at 5:57 pm

İsveç vizesi alıp isveçe gidip havalimanında nasıl iltica edilir ve iltica işlemi tamamlandığında oturum çıktıktan sonra nekadar süre ile geldiğin ülkene dönemiyorsun kaç yıl geri dönüş yasağı var aydınlatırsanız bilgi sahibi oluruz.

Cevapla
Editör Ağustos 4, 2018 at 1:27 am

ilticaniza kabul verilirse 3 yil.

Cevapla
Erkan Temmuz 25, 2018 at 12:00 am

Selamlar, isvicreye iltica etmisdim red verdi kendi istegimle Turkiye ye geri geldim, 17 ay oldu geleli.
Simdi Dedem den dolayi Romanya pasaportu aldim Romanya dayim suan burdan ingiltere ye gitsem ingiltere benim isvicreye ilticami gorur mu.

Cevapla
Editör Ağustos 4, 2018 at 1:16 am

Normal sartlarda görmez ama ektra arastirirsa görür, görse de sorun olmaz ayni ülke degil.

Cevapla
metın Temmuz 25, 2018 at 5:54 am

Selam

Benim avrupa üyesi olmayan bir ülkeden oturum var.Hollanda bulunan arkadasım baska ulkeden(avrupada degıl)oturumdan dolayı surec uzuyor dıyor.Yaklasık bir yıldır beklıyor.Aılesı benım oldugum ulkede hale kendısınınkını kabuletmemısler.
nedersınız bu sorunmu.

Cevapla
Editör Ağustos 4, 2018 at 1:14 am

Hayir sürec uzamiyor; güvenli bir ülkedeyken neden geldigi sorusu karar asamasini olumsuz etkileyebilir sadece. Sürecin uzama nedeni kabul icin gerekli yeterli bir inandiricilik düzeyine ulasamamalarindandir.

Cevapla
Kerim Temmuz 26, 2018 at 12:54 pm

Admin kolay gelsin benim yazdiklarimada cvb yazar misiniz lutfen rica ediyorum

İyi aksamlar admin .yunanistanda ailce iltica ettik.bana cocuklarima oturum verdiler esimede benim oturum uzerinden verecekler.esim red aldi.esim azeri.benle evlendiginden akrabalari bizi kabul etmedi ve onlardan kactik turkeyde kurt oldugumdan dolayi yunanistan sigindik.is yok ve burda polisten cok siddet gordum. Acaba esim almanyada iltica edebilir mi yoksa dublin uygulanir mi

Cevapla
admin Temmuz 27, 2018 at 9:50 am

yunanistanda iltica etmiş ve oturum almış kişiler başka şhengene iltica ettiğinde dublin ne takılırlar ancak eşiniz sizin üzerinizden oturum alacaktır ve siz yınanistanda oturum aldığınızdan dolayı seyahat belgesini aldığınız taktirde diğer shengen ülkerenine seyahat engeli bulunmayacaktır diğer shengen ülkerin de iş bulup çalışıp oturumunuzu o ülkede devam ettirebilirsiniz eşinizde sizin aranızda etnik grup ilişkisi iltica için yeterli bir mağduriyet değildir muhtemelen başvuruda eşiniz azeri siz türk pasaportu verdiğinizden dolayı dosyalar ayırılmış eşiniz ret almıştır bu neden sizin kabul ve oturum üzerinden yürğümenizi tavsiye ederi,z yine de bir konu ile ilgili avukuta danışınız

Cevapla
şevket Temmuz 26, 2018 at 3:04 pm

Admin merhabalar bir sorum olacak 18 yaş altında bir cocugun almanyaya iltica etmesi ne gibi olanaklar saglar ve 18 yas ustu yani 19 yasındaki biri ne gibi olanaklardan yararlana biliyor ( örneğin 19 yasındaki biri orda iltica surecınde okula gönderiyormu devlet )ve birde sureç bu gençler için cok uzun surer mi ?

Cevapla
admin Temmuz 27, 2018 at 9:43 am

18 yaş altındaki çocuklar devlet koruması olduğundan dolayı iltica da da alman çocukları hangi haklara sahipse aynı haklara onlarda sahiptir 18 yaşından büyük çocuklar ise ilticası ister kabul ister red olsun okula gitme hakkı bulunmaktadır okula gidebilir.
sorununuzun cevabı çok uzun olduğu için net sorarsanız daha iyi cevap yazabiliriz

Cevapla
Norm Temmuz 26, 2018 at 10:28 pm

Merhabalar. Acaba bulgar ici vizesini alsam yani schengen degil sade bulgar vizesi, ve ordan kcak isvicreye gitsem onlar benim bulgarda vize aldigimi bilirlermi yoksa sadece schengen vizesi aldiginda görürler bilgisayardan?

Cevapla
admin Temmuz 27, 2018 at 9:34 am

merhabalar bulgaristan da dublin birliğine dahildir. dublin birliğine dahil olduğu için sistemde parmak izi verdiğiniz gözükmesede pasaporttaki bulgar vizesinden dolayı yada uçakla geldiğinizi tespit ettiklerinde sizi bulgaristana gönderebilirler ya vize bitiş tarihinden itibaren 6 ay geçmesini bekleyeceksiniz yada vizeden 6 ay geçmesini bekleyeceksiniz

Cevapla
Ak Temmuz 27, 2018 at 9:05 pm

Almanyaya vize alınsa fakat norveç üzerinden transit uçuş ile norveçe iltica edilse almanya ya gönderilir miyiz. Almanya ya giriş yapmadan norveçe iltica etmek ama almanya vizesi olacak pasoportta.

Cevapla
Editör Ağustos 4, 2018 at 1:18 am

ihtimal evet. Farketmez vize olmsai yeterli.

Cevapla
Nevin Ağustos 27, 2018 at 10:40 am

Merhaba Almanya’ya iki aylık vize ile geldim,bir ay sonra vizem varken Belçika’ya geçtim,burda akrabalarımda kalıyorum 5 aydır.vizemin bitiş tarihinden sonra 6 ay dolmasını bekliyorum onada 2 ay var.Belçikadan başvuru yapsam ilticam kabul olurmu.siyasi sığınma talep edicem.kolay gelsin.

Cevapla
Editör Eylül 5, 2018 at 2:26 am

Kabul olup olmamasi dosyanizin iceriginin iltica yasasina uyumuna bagli.
Vizenin Dubline etkisi vize bitis tarihinden 6 ay sonra bitiyor.

Cevapla
mehmet Temmuz 28, 2018 at 9:57 am

1) mart gibi avrupa ülkelerinden birine gidip geldim. vizem 1 aylıktı zaten. Almanya vizesi alsam norveç üzerinden aktarmalı almanya ya uçarken almanyaya giriş yapmadan osloda iltica etsem beni almanyaya gönderirler mi?
2) vize istemeyen balkan ülkelerine yine norveç üzerinden aktarmalı giderken iltica edilse olur mu? olursa pasaportta süresi geçmemiş alman vizesinin olması veya süresi geçmiş herhangi bir avrupa ülkesinin vizesinin olması durumu iltica durumunu nasıl etkiler.

Cevapla
Editör Ağustos 4, 2018 at 1:20 am

1-vize nedeniyle muhtemelen evet.
2-Alman vizesi aktüel ise Dubline dahildir.

Cevapla
Huseyin Temmuz 31, 2018 at 8:07 pm

Merhaba, şuan Almanya’da ilticaya başvurdum, buraya başka bir ülkeden Schengen vizesi ile geldiğim için hakkimda Dublin kararı var mahkeme itirazimi reddetti ve geri gönderilmeyi bekliyorum. Sorum şu eğer ben ilk geldiğim ülkeye geri gönderildikten sonra oradaki iltica başvurup reddedilirse Almanya ilk başvuru yerim olduğu için beni geri mi alıyor yoksa benim için resmi olarak Almanya faslı kapanıyor mu? Acil cevap bekliyorum şimdiden teşekkürler

Cevapla
Editör Ağustos 3, 2018 at 11:57 pm

Gönderildiginiz ülke eger basvurunuza red verirse Almanya, sonraki basvurunuzu incelemekle yükümlü ülke olur.

Cevapla
Mete Ağustos 1, 2018 at 9:17 pm

Mrh sevgili admin,
Benimde size bir sorum olacak,2016 yilinda yunanistanda iltica yaptim bu surede 5 aylik gecici oturum aldim mahkeme devam ederken bende almanyaya kacak olarak geldim ve burada tekrar iltica ettim.mahkemede seni yunanistana geri gonderebiliriz dediler bende geri gitmek istemedigimi soyledim sizce beni yunanistana geri gonderirler mi?

Cevapla
Editör Ağustos 4, 2018 at 12:15 am

Gönderebilirler; hem iltica hem de Oturum almis olmaniz nedeniyle hakkinizda Yunanistana geri kabul talebi gönderilecektir, Yunanistan genelde zayif delillerle olan talepleri red ediyor ancak oturum almis olmaniz nedeniyle Almanya’nin talebini kabul edebilirler. Mahkeme yoluyla bu karari bozabilirsiniz. Yunanistan icin iki gerekceniz olabilir;
1-Yunanistan’in iltica sisteminde sistematik hatalar oldugu icin geri gönderilemem;
2-Eger cocugunuz varsa Dublin cocugun cikarlarinin aleyhine uygulanamaz.
mahkeme baskanlarinin yorumlari degisiyor; bazi hakimler yukaridaki nedenlerle Dublin kararini bozuyor.

Calisma ve mesleki egitime kaydolma da Dublin iptali icin gerekceler arasindadir.

Cevapla
Ahmet Ağustos 1, 2018 at 9:18 pm

Mrh sevgili admin,
Benimde size bir sorum olacak,2016 yilinda yunanistanda iltica yaptim bu surede 5 aylik gecici oturum aldim mahkeme devam ederken bende almanyaya kacak olarak geldim ve burada tekrar iltica ettim.mahkemede seni yunanistana geri gonderebiliriz dediler bende geri gitmek istemedigimi soyledim sizce beni yunanistana geri gonderirler mi?

Cevapla
Editör Ağustos 4, 2018 at 12:16 am

Gönderebilirler; hem iltica hem de Oturum almis olmaniz nedeniyle hakkinizda Yunanistana geri kabul talebi gönderilecektir, Yunanistan genelde zayif delillerle olan talepleri red ediyor ancak oturum almis olmaniz nedeniyle Almanya’nin talebini kabul edebilirler. Mahkeme yoluyla bu karari bozabilirsiniz. Yunanistan icin iki gerekceniz olabilir;
1-Yunanistan’in iltica sisteminde sistematik hatalar oldugu icin geri gönderilemem;
2-Eger cocugunuz varsa Dublin cocugun cikarlarinin aleyhine uygulanamaz.
mahkeme baskanlarinin yorumlari degisiyor; bazi hakimler yukaridaki nedenlerle Dublin kararini bozuyor.
Calisma ve mesleki egitime kaydolma da Dublin iptali icin gerekceler arasindadir.

Cevapla
Ahmet Ağustos 1, 2018 at 9:22 pm

Mrh admin bende 2016 yilinda yunanistan da iltica yaptim gecici oturum aldim orada mahkeme devam ederken almanyaya kacip geldim burdada tekrar iltica ettim beni yunanistana tekrar geri gonderirler mi

Cevapla
Editör Ağustos 4, 2018 at 12:16 am

Gönderebilirler; hem iltica hem de Oturum almis olmaniz nedeniyle hakkinizda Yunanistana geri kabul talebi gönderilecektir, Yunanistan genelde zayif delillerle olan talepleri red ediyor ancak oturum almis olmaniz nedeniyle Almanya’nin talebini kabul edebilirler. Mahkeme yoluyla bu karari bozabilirsiniz. Yunanistan icin iki gerekceniz olabilir;
1-Yunanistan’in iltica sisteminde sistematik hatalar oldugu icin geri gönderilemem;
2-Eger cocugunuz varsa Dublin cocugun cikarlarinin aleyhine uygulanamaz.
mahkeme baskanlarinin yorumlari degisiyor; bazi hakimler yukaridaki nedenlerle Dublin kararini bozuyor.
Calisma ve mesleki egitime kaydolma da Dublin iptali icin gerekceler arasindadir.

Cevapla
Ali Ağustos 3, 2018 at 9:50 am

Merhabalar
Sırbistan Avrupa ülkesi değil oraya uçakla gitsem daha sonra almanyaya Geçip iltica etsem olurmu dublin yasasıyla ilgili bir sorun yaşarmıyım

Cevapla
Editör Ağustos 4, 2018 at 12:27 am

Baska ülkelere ugramaz, baska ülkelerden evrak-vize vb. almazsaniz olmaz.

Cevapla
Devran Ağustos 4, 2018 at 4:16 pm

Meraba 3ildir almanyadayim red yedim ikinci mahkemeye gidecem ikinci redi yedikten sonra isvece gitsem bir sorun olurmu geri gonderirlermi piskolojik tedavi gormem lazim ikitane raporum var bu nedenle bilgilendirirseniz sevinirim

Cevapla
admin Ağustos 13, 2018 at 9:12 am

Merhabalar retlerle ilgili çalışmalarımız devam etmektedir lütfen bu konuyu bir avukata danışınız saygılarımızla

Cevapla
Hüseyins Ağustos 5, 2018 at 8:57 am

Merhaba makalelerinizi okudum tşk ederim bilgi için size sorum olcak şimdi ocak ayında Fransa’ya gidecem giriş çıkış yapıp bi müddet bekledikten sonra Almanya ya iltica başvuru yapacam nasıl bi yol izlemem gerekki oturum alim şimdi den tşkler

Cevapla
admin Ağustos 13, 2018 at 9:12 am

Merhabalar Fransa’ya gittiğinizde sorumlu Fransa’ya ait olacaktır dolayısıyla iltica işlediniz Fransa’da gerçekleşmesi gerekiyor ancak Almanya’ya da başka bir ülkeye iltica etmek istediğinizde girdiğiniz zaman ülkeye üzerinden altı ay geçmesi gerekir ya da geçerli bir vizeniz varsa önce vizenizi alman Müzesi’ne çevirmeniz gerekir ondan sonra iltica etmeniz gerekir bu noktada C tipi vize uzatımıla ilgili videoyu ve makale okumanızı tavsiye ederiz Fransadan Almanya geldikten sonra Altay geçerse ancak Dublin düşer önemli olan iltica etmeden önce Dublin problemini çözmeniz gerekmektedir saygılarımızla Yinede bir avukata danışınız

Cevapla
İnci Ağustos 9, 2018 at 8:33 am

Mrb iyi günler ben turkiyede Alman konsolosluğundan schengen vizesiyle ile direk istanbuldan fransaya geldim ve hemen fransa da iltica başvurusu yaptım bana dublin uyguladilar önce almanya ya teblik yolladılar alman ya kabul etti ve almanya ya gideceksin dediler bende gitmedim itiraz için mahkemeye başvurdum fransa mahkemesi red etti bende reddimden bugüne kadar 7 ay geçmiş hala fransa dayım ne zamana kadar tekrar fransa da başvurabilirim beni bilgilendirirseniz sevinirim iyi günler tskrlr

Cevapla
admin Ağustos 12, 2018 at 9:03 pm

Merhabalar alman vizesi olduğundan dolayı sorumluluk Almanya aittir iltica işlediniz Almanya’da yapılması gerekiyordu Fransa’da bunu uyguladı mahkeme kararından sonra yani transfer kararından sonra Altay geçtiği taktirde mahkeme yolu ile Dublin düşürebilirdiniz eğer kaçak olarak işlemleri yürütüyorsanız 18 ay sonra yani size bildirilen tarihten 18 ay geçtikten sonra Mahkemeniz Dubliners düşmektedir bunu bir avukata danışmanızda fayda vardır yeniden başvuru olabilir mi onu Fransa’daki avukatlara sormanızı öneririz saygılarımızla

Cevapla
Kenan bey Ağustos 9, 2018 at 12:13 pm

Hocam selamlar

Ben insan haklari orgutune uye bir gencim ve bu uyeligim neticesinde sandik gorevi ustlenip 24 haziranda sandik basinda sayimin adil olmasi icin sabahtan aksama dek bekledik ve karsilastigimiz oy calinmalarini polis siddetini vs facebook uzerinden paylastik sonra gozalti hakaret vs yedik ama bunlari kanitlayamam ve bu facebook paylasimimda hirsizlarin partisi dedigim icin cumhurbaskanina halaretten hakkimda sorusturma baslatildi ve yakalama karari cikartildi ben uc gundur ukraynadayim sizce ab uyesi herhangi bir ulkeye giris yapsam sinirda yakalansam vs ilticam kabul edilebilir mi yoksa senelerce hapis yatircaklar tesekkur ederim

Cevapla
admin Ağustos 12, 2018 at 9:01 pm

Merhabalar öncelikle geçmiş olsun iltica işlemleri yaşadığınız mağduriyeti evle alakalı bir olay olup eğer ülkeni size yaşal can ve özgürlük güvencesi vermiyorsa ve sizi koruduğuna inanmıyorsanız herhangi bir abiye ülkesine sığındığınızda hakkınızda yakalama tutuklama bir soruşturma varsa ve mağduriyetleriniz de düzgün bilgi ve belgeler ışığında anlatabilirseniz olumlu geçeceği yönünde düşünebiliriz mülakat değerlendirme kriterlerini okuyup oradaki kriterlere göre bilgi ve belgesi hazırlamanızı tavsiye ederiz yinede bir avukata tanışmanızı öneririz saygılarımızla

Cevapla
Kenan bey Ağustos 20, 2018 at 2:10 pm

Evle alakali derken o kismi pek anlayamadim ozur dilerim

Cevapla
Ali rahmi Ağustos 9, 2018 at 10:24 pm

Merhaba kar
Yunanistandan oturum aldık edim önce red aldı sonra benim oturumunuzu üzerinden oturum verdiler. Başka ülkeye nasıl iltica edebiliriz dubline takılmamak için. Ufak çocuklarımız var.iki tane bizi aydınlatırmisiniz dubline takilirmiyiz

Cevapla
admin Ağustos 12, 2018 at 8:40 pm

Merhabalar bir ülkeye iltica etmiş birisi oturum aldıysa başka bir Schengen ülkesine iltica edemez iltica sı yok sayılır ancak Schengen ülkesinde yani çalışmak istediğiniz ya da yaşamak istediğin Türkiye işçi olarak gelip işçi üzerinde oturum olarak çalışabilirsiniz

Cevapla
Genç Adam Ağustos 17, 2018 at 9:14 am

Selam Admin,
Ben Almanya’da iltica ettim. Kamptaki arkadaşlardan bazıları İtalya’dan 1 yıl önce vize almışlar. 1 yıl sonra iltica etmelerine rağmen Italya’ya Dublin’leri çıktı ve İtalya kabul etti denmiş, kendilerine. Bende Fransa vizesi almıştım. 7 ay geçtikten sonra iltica ettim. Beni de gönderirler mi? Yoksa arkadaşların ki istisnai bir durum mu?

Cevapla
Editör Eylül 9, 2018 at 12:50 am

Vizenin etkisi 6 ay iltica ve oturumun ise 2 yil.
NSA’da hayir ama vize bitis tarhinden itibaren 6 ay.

Cevapla
Rumeysa Ağustos 17, 2018 at 11:17 am

Bir tanıdığım Macaristana 10 günlük vizeyle geçecek oradan Almanya ya geçip sığınmayı düşünüyor. Dublin e takılır mı? Macaristan vizesi nin kısa süreli olması etki eder mi?

Cevapla
Editör Eylül 9, 2018 at 12:52 am

Böyle bir ihtimal var ancak Macaristan kabul orani düsük. Bu vize üzerine gecerli bir gerekce ile Alman vizesi; Macar vizesini kisa süreli uzatma alinirsa Dublin ihtimali kalmaz.

Cevapla
Deniz Ağustos 21, 2018 at 12:02 am

Merhaba Yunanistan a kacak yollardan giris yaptim sonra ykalandim iltica basvurusu yapmak Zorunda kaldim ve. Parmak izi aldilar .2021 e randevu verdiler herhangi bir avrupa ulkesine yada isvicrede iltica talebinde bulunsam . Dublin 3 uygulanirmi

Cevapla
Editör Eylül 9, 2018 at 1:17 am

Düsük ihtimal ama uygulanabilir.

Cevapla
met Ağustos 22, 2018 at 8:24 am

Selamlar
Hollanda vizem var hemen hemn 10 aylık.Bu vizemle Almanya ya iltica etmeden once bu vizeyi Alman vizesine cevırebılırmıyım. Iltıca basvurusu yapmadan once yapmamı onerırsınız.

Ikıncı olarak bu cevırme ıslemının lınkını verırmısınız veya sartları nedırö nasıl yapılıyor.Cevırmede red yersem Hollanda vızem yanarmı.

Cevapla
KLLkl Ağustos 25, 2018 at 9:15 am

Merhaba, çek cumhuriyeti vizem var.5 Ocakta kampta normal süreç başladı Almanya’da.Dublin yüzünden 12 Nisanda Çek Cumhuriyetine gönderildim.Orada kalmak istemedim.6. ayın başlarında geri döndüm Almanya’ya.İkinci başvurumu yaptım ama şuan tekrar dublin geldi.12 Temmuzda itiraz ettim 2 hafta gibi bir süre sonra ret verdiler.Ama benim ikinci başvurumda elimde oturum um yok hiç vermediler.Dublin in düşmesi için ret ten sonra 6 ay legal kalmak gerekiyor ama benim oturumum yoksa ben nasıl o süreyi geçirebilirim? yardımcı olursanız sevinirim

Cevapla
Editör Eylül 6, 2018 at 1:42 am

Cek cumhuriyetinde ret alirsaniz; istediginiz ülkeye basvuru yapabilirsiniz. Yasal olarak sizi cek cumhuriyetine gönderen ülke basvurunuzu incelemekle mesul olur.

Cevapla
Serdar Ağustos 31, 2018 at 6:46 pm

Turist vizesiyle gittiğim Almanya ya iltica talebinde bulunabilir miyiz talebi kabul eder mi Almanya

Cevapla
Editör Eylül 5, 2018 at 12:48 am

Evet iltica talebinde bulunabilirsiniz ancak kabul edilip edilmemesi gerekcelerinizn iltica yasasina uyup uymamasiyla alakali.

Cevapla
Editör Eylül 5, 2018 at 2:06 am

Talepte bulunabilirsiniz kabul edip etmemeleri anlattiklarinizin iltica yasasina uyup uymamasiyla alakali.

Cevapla
mayk Eylül 4, 2018 at 2:06 am

Merhaba,
İlk başta İsveç büyükelçiliğine vize başvurusu yapıp red yedim, ardından Fransa vizesi ile İsveçe direk giriş yapıp vize sürem dolmadan çıkıp yurda döndüm. Ardından parmak izi vermeden diğer vizenin üzerinden 6 ay geçmeden Almanya vizesi aldım bu vizeyle İsveç e tekrar gidip iltica edersem işlemlerim hangi ülkede devam eder ve isveçe iltica edebilmem için isveç vizesi mi almam gerekiyor parmak izi süresi nedir , yardımcı olmanızı rica ederim.

Cevapla
Editör Eylül 5, 2018 at 1:26 am

süresi en son biten vize kiminse onda. Eger Isvecte kalmak istiyorsaniz sahip oldugunuz vizeyi Isvecte Belediye dairesinde Isvec vizesine cevirin o zaman sorun kalmaz. Ama bunun icin makul bir gerekce sunmaniz gerekir (Turizm, ziyaret, egitim, tedavi, insani sebepler vb.)

Cevapla
Kaya Eylül 4, 2018 at 12:19 pm

Merhaba hocam . İsviçre’ye Almanya vizesiyle geldim şuan başvuru yapsam Almanya gönderilirim anladığım kadarıyla . Benim bir kaç sorum olacak 1. Parmak izi 6 aylık vizeden kaç ay sonra silinir . İkinci burda yaşayan akrabalarım var Dublin de böyle bir istisna var mı ? Şuan kaçak durumdayım ben Üniversite mezunuyum bir okula kayıt yaptırabilir miyim açıkçası hiçbir konuda bilgim Yok

Cevapla
Editör Eylül 5, 2018 at 1:37 am

Almanya ve Isvicre arasinda pek bir fark yok; en kötü ihtimal Almanya dosyaniza baksa ve kabul verse bu oturum izni ile Isvicreye yerlesebilirsiniz. Dublin uygulanacagi da mechul bir durum Almanya Dublin talebini red de edebilir. Basvurunuzu yapmanizi tavsiye ederim. Kacak durumda resmi islem yapamazsniz.

Cevapla
met Eylül 5, 2018 at 2:10 pm

Selamlar
Hollanda vizem var hemen hemn 10 aylık.Bu vizemle Almanya ya iltica etmeden once bu vizeyi Alman vizesine cevırebılırmıyım. Iltıca basvurusu yapmadan once yapmamı onerırsınız.

Ikıncı olarak bu cevırme ıslemının lınkını verırmısınız veya sartları nedırö nasıl yapılıyor.Cevırmede red yersem Hollanda vızem yanarmı.

Cevapla
Şahin Eylül 5, 2018 at 9:07 pm

Hocam slm. Ben finlandiyada ilticacıydım. Ama bana red geldi. Bende 13 ay önce almanyaya geldim. Şimdi almanyada iltica etsem bana dublin uygulanır mı ?

Cevapla
Editör Eylül 6, 2018 at 2:16 am

Finlandiya red verdiyse hayir ancak dosyanizi inceleyebilirler dolayisiyla süreci bir avukat sürdürmenizi tavsiye ederim.

Cevapla
Şahin Eylül 7, 2018 at 4:24 pm

Peki hocam 6 ay daha mı bekliyeyim yoksa direk iltica mı edeyim ? Dublin çıkarsada durdurmak için ne yapmalıyım lütfen cevaplarsanız çok iyi olur..

Cevapla
Editör Eylül 16, 2018 at 2:37 am

Red aldiktan sonra hemen baska bir ülkeye iltica edebilirsiniz. Red dosyanizi avukata analiz ettirmenizi ve neden red verdiklerini bulmanizi tavsiye ederim.

Cevapla
alfonso72 Eylül 7, 2018 at 10:21 pm

merhaba,Hollanda(Amsterdam)aktarmalı uçak bileti alıp transit uçuş yapmayı planlıyorum.24 saati geçmemek ve havaalanını(uluslararası kısmı) terk etmemek kaydıyla hollanda transit vize istemiyor.Amsterdam havaalanında (uluslararası kısımda) iltica başvurusu yapabilir miyim?

Cevapla
Tahsin Eylül 8, 2018 at 9:30 pm

Merhaba ben italyada iltica ettim ingilterye gidecem ordada iltica edebilirmiyim

Cevapla
Deniz Eylül 12, 2018 at 8:00 am

Merhaba Hocam, Benim yurtdışı yasağım var ama Almanya’ya iltica etmek istiyorum. Kaçak yollarla mı Almanya’ya gitmeliyim yoksa başka çaresi var mıdır?

Cevapla
Editör Eylül 16, 2018 at 2:54 am

Yol sorularina cevap vermiyoruz. Kendi Yakin arkadaslarinizdan bilgi aliniz.

Cevapla
Devrim Eylül 16, 2018 at 12:02 am

Merhaba,
Esim Almanya vizesi ile 8 aylik hamile iken Almanyaya ucakla geldi. Daha sonra siyasi sebeplerden oturu ulkeyi terk etmek zorunda kaldim. Terk ettigimde alti aylik fransa vizemin henuz bes ayi duruyordu. Ben avriupa disinda baska bir ulkedeyken esim almanyada iltica etti. Bir ay sonrasında cocugumuz dunyaya geldi. O sirada Almanyaya geleli bir haftam olmustu. Ve ben de ilticaya basvurdum. Yol ifadesinden sonra tum belgelerlerimle birlikte ana mulakatimi verdim (esim benden bir ay once vermisti.) Sonra bizi kamptan eve transfer ettiler. Ama henuz red veya olumlu mahkeme kararı elimize ulasmis degil. Ana mulakattlarimizin üstünden benim 5, esimin 6 ayi gecti. Uc aylik mavi kartlarla kaliyoruz. Ayrica iki aydir dil kursuna gidiyoruz.

Bu kadar zaman gecmesine ragmen cevap almayişimiz normal mi?
Beni Fransaya iade edebilirler mi?

Cevapla
Editör Eylül 16, 2018 at 4:55 am

1-Süre normal.

2-Sizi Fransa’ya gönderemezler cünkü aile cogunlugu geregi 2’ye 1 sorumluluk Almanya’da. Esiniz Almanya vizesi ile geldigi icin onunla ilgili Dublin söz konusu degil, cocugunuzda ayni sekilde, sizin icin Fransa sorumlu olsa bile ailenin cogunlugu Almanya’da oldugu icin sorumlu Almanya.

Cevapla
Ozan Eylül 17, 2018 at 12:28 pm

Merhabalar.arkadasım finladiyada iltica etti üç tane red kararı aldıterki geldi.ne kadar zamandan sonra yine finlandiyadan iltica edebilir.yada herhangi bir ülkede yine iltica edebilrmi.

Cevapla
Editör Eylül 19, 2018 at 1:56 am

Bir daha edemez, baska ülkeye basvurabilir. Schengene giris yasagi yoksa!!

Cevapla
Ferman Mayıs 20, 2019 at 10:24 am

Merhaba ben esimle beraber cek cumhuriyetin den isvic reye geldim ve esim burada dogum yapti iltica talebime ret yani tani terk geldi ve hastane bize bi sureligine sahip cikt ti sizce sonuc ne olur

Cevapla
editor_dr Mayıs 25, 2019 at 4:14 pm

süreci avukatla yönetmeniz önemlidir.
isminizi ve kişiler bilgilerinizi gizleyerek red kararınızı ilticahaberleri@gmail.com adresimize gönderirseniz değerlendirme yapma imkanımız olabilir.

Cevapla
emrah Eylül 17, 2018 at 9:38 pm

Merhabalar ismin emrah ben 26.03.2018 tarihinde 6 aylik hollanda vizesiyle hollanda üzerinden fransaya geldim vize tarihi bitmeden iltica başvurusu yaptım sonra dubline takildim seni hollandaya iade edebiliriz diye ve bugün hollandanin kararı geldi 17.09.2018 beni geri istemişler iltica işlemleri için ben hollandaya gitmesem fransada ikinci bir iltica hakkım ne zaman doğacak tessekkurler..

Cevapla
Editör Eylül 19, 2018 at 2:11 am

Bu karari mahkemeye götürmeniz lazim ancak kazanma sansiniz bence az. Ailenizden birden fazla kisiden Fransa mesul olursa ancak bozulur; aile cogunlugu geregi. Örnegin esiniz ve cocugunuz Fransa vizesiyle gelseydi 2’ye 1’den Fransa mesul olurdu. Ancak Hollanda’da kabul-oturum alirsaniz is ile Fransa’ya yerlesebilirsiniz.

Ya da Schengen disina cikip Hollanda vizesi üzerine Fransa vizesi almaniz lazim.
Ya da Hollanda Vizesini makul bir gerekce (is-saglik-insani nedenler/aile-vb) ile Fransa’da uzattirmaniz lazim.
Ya da Hollanda vizesinin bitisinin üzerinden de 6 ay gececek ki Dubline etkisi kalmasin basvuru yaptigniz ülke mesul olsun.

Cevapla
Havin Eylül 18, 2018 at 7:48 am

Slm eşim kaçak yola Almanya giderken İtalya’da yakalandı parmak izi verdi almaya gitti iltica eti 3 ay kapta kaldı tirasfer oldu hayma Dubling almış şuan haymda beklemede 2 ay içinde göndere biliriz demiş İtalya dan cvp gelmese izinsiz İtalya götürebilirlermi lütfen cvp verin ??

Cevapla
samet Eylül 20, 2018 at 3:55 pm

hocam merhaba macaristan vizesi ile almanya ya iltica edildiğinde geri gönderme oranı çok düşükmüş macaristan geri kabul etmiyormuş genelde bu doğru mu

Cevapla
Editör Eylül 22, 2018 at 12:41 am

Kabul etmeme orani yüksek ama edebilir de.

Cevapla
Ali guzel Ağustos 13, 2019 at 1:34 pm

Merhaba ben bir buçuk sene once almanyada iltica ettim ilticam bitti ulkeyi terk etmemi istiyorlar ben bu satten sonra italyada iltica edebilirmiyim

Cevapla
admin Ocak 16, 2020 at 10:11 pm

MErhabalar, şansınızı deneyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.
Site üzerinden aylık olarak sorulara cevap vermekteyiz. Twitter ve youtube üzerinden günlük cevap verilmektedir.

Cevapla
zehra Eylül 20, 2018 at 9:46 pm

merhabalar, annem kacak yollardan Yunanistana cikti, iltica etti, pasaportu yok. Biz de Kolombiyada yaşıyoruz. Acaba Kolombiya ya risksiz bir sekilde gelmesinin yolu var mi?

Cevapla
Editör Eylül 22, 2018 at 1:40 am

Yol ile ilgili sorulara cevap yazamayiz. Tanidiklarindan bilgi almasi lazim.

Cevapla
Editör Eylül 22, 2018 at 12:36 am

Bir ülkeye en fazla iki kez basvuru yapilabilir sonrakiler gecersiz sayilir. Verdiginiz bilgiler net mi bir kontrol etseniz. iltica dairesi red + mahkeme red + yüksek mahkeme red = 1 kez red demek; 3 kez red’den bunu mu kastediyorsunuz? nasil oluyor pek anlayamadim. 2 kez basvuru yapabilir! Bir basvuruyu önce 1 iltica dairesi inceler temyiz icin mahkemeye basvurabilirsiniz; bir daha red edilirse izin verilmesi sartina bagli yüksek mahkemeye gidebilirsiniz. 1 Basvuru + 2 Temyiz hakki var. Ülkeyi terk edip bir daha basvuru hakki var ancak genelde yine red veriyorlar. Dosyasinda ciddi bir degisiklik olmadikca. Baska ülkeye basvuru yapmasini ve avukat ile hareket etmesini tavsiye ederim.

Cevapla
Can Eylül 24, 2018 at 1:53 pm

Merhaba sayın editör benim sizi sorum şu benim ailem yezidi eşim yezidi değil eşim Türkiye de ceza aldığı için yurt dışına kaçtı eşimin ailesi beni ve 4 çocuğumu kabul lenmiyor bizi dişliyorlar Alman vizesi alsam Almanya gitsem beni Türkiye geri gonderirlermi iltica edecem elimde resmi gazetem var dislandigimiza dayir vize sorun olurmu

Cevapla
Editör Eylül 26, 2018 at 11:36 pm

Anlattiklarinizi ispatlarsaniz basvurunuz kabul potansiyelindedir. Toplum tarafindan yapilan hak ihlalleri, Devlet tarafindan yapilan hak ihlalleri; anca yezidi kimlginiz nedeniyle tabi.

Esinizin ailesinin sizi yezidi olmaniz nedeniyle kabullenmiyor ve haklarinizi ihlal ediyor olmalari toplumsal zulüme bir örnektir mesela.

Asagidaki linkte iltica yapilmasina gerekce teskil edecek sebepler aciklanmistir. Siz deurumunuzu tek tek her madde icin kontrol edin, o maddeleri sizde de varsa iltica gerekceleriniz olarak o olaylari aciklayin, mümkünse delilleriyle.

Cevapla
Arin Eylül 25, 2018 at 10:47 am

MERHABALAR FİNLANDİYADA TERKİM GELDİ.BAŞKA ÜLKEYE (isveç)GİDİP İLTİCA ETSEM BENİ TÜRKİYEYE DİREK GÖNDERBİLİRLERMİ ?

Cevapla
Editör Eylül 27, 2018 at 12:13 am

ikinci basvuru hakkinizla basvuru yapabilirsiniz ancak Finlandiya’dan dosyaniz istenir; ek olarak makul bir gerekce sunamazsaniz veya Finlindiya’nin red verme gerekcelerini hukuken cürütemezseniz yine red verirler. Basindan itibaren iyi bir avukatiniz olmasi lazim.

Cevapla
umut Ekim 6, 2018 at 4:18 pm

merhaba ben 2 aydir isvecte hastanede kaliyorum iltica kampina basvurdum fakat ifade vermedim 6 ayi takamlarsam dublin dudermi

Cevapla
Editör Ekim 24, 2018 at 11:41 pm

Durumunuzu tam olarak bilmiyorum ancak 6 ay gün sayimi karsidaki ülkenin sizinle ilgili sorumlulugunu kabul ettigi gün basliyor.

Cevapla
Selim sami Ekim 9, 2018 at 11:09 am

Merhaba admin ben selim
Ben yunanistan da yakalandim ve iltica ettim parmak izim falan alindi sonra ispanya ya gectim orda da iltica ettim ve en sonunda almanya ya ulastim ve burda da iltica ettim bana dublin uygulanir mi uygulanirsa da yunanistan a mi ispannya ya mi gonderilirim tesekkurler

Cevapla
Editör Ekim 25, 2018 at 12:30 am

En son yer Ispanya, muhtemelen kabul eder. Kesin iltica ettiniz mi?

Cevapla
Ömerrr Ekim 10, 2018 at 9:29 am

Selam Editör.
Benim 2017 Aralık’ta biten Fransa vizem vardı. Ben 2018 Temmuz’da Almanya’ya iltica ettim. 6 ay geçti yani vize tarihi üzerinden. Ama beni 3 aydır hâla kampta bekletiyorlar. Hiç bir cevap dâhi vermediler.
1- Beni Dublin’den ötürü Fransa’ya yollama ihtimalleri mi var?
2- Bu kadar bekletmeleri neden olabilir başka? 3- 6 ay geçmesine rağmen Fransa’ya kağıt veya herhangi bir gönderme çabasına giriyorlar mı?

Cevapla
Editör Ekim 25, 2018 at 12:47 am

Öyle olsa basinda sizin icn Dublin prosedürü uygulayacagiz derlerdi. ilk üc ay icinde size Fransa Dublini kabul etti gönderilme isleminiz uygulanacak derlerdi. Demedilerse sessiz bekleyise devam edin bence.

Cevapla
Joseph Ekim 10, 2018 at 11:02 pm

Kaçak yollardan Yunanistan üzerinden İspanya’ya geldim. İspanya’da polise yakalandım ve gözaltına alındım. Parmak izim kağıt üstüne alındı ve mahkemeye çıkarıldım. 6 ay serbest dolaşım izni verildi. İltica etmeye zorlanmadım. Şimdi başka bir ülkeye iltica edebilir miyim?

Cevapla
Editör Ekim 25, 2018 at 1:02 am

Basvurabilirsiniz ancak Dublin uygulanabilir. Iltica ettiyseniz bunun baglayiciligi var Dublin’de.

Cevapla
ALİ Ekim 14, 2018 at 7:28 pm

merhaba sayın editör yorum bırakıyorum ama ulaşmıor neden acaba

Cevapla
HASAN BARAN Ekim 14, 2018 at 7:51 pm

Merhaba sayın editör ben yasa dışı yollarla yunanistana geçtim parmak izim alındı ama iltica talebinde bulunmadım. size sorum şu isveç vatandaşı bayan bir arkadaşım var şuan isveçte yaşıoyor biz evlenmeyi düşünüyoruz bu içinde bulunduğum durumda mümkünmü ikinci sorum ise resmi bir şekilde evlendikten sonra ben isveçe gidebilirmiyim veya kaç ay sonra gidebilirmiyim nasıl bir yol izlemeliyim şimdiden vereceğininz bilgiler için teşekkürler

Cevapla
Editör Kasım 23, 2018 at 1:43 am

Normalde siz bir yasal zeminde olmaniz lazim ki evlilik islemleri olsun. Isvec vatandasi esinizin iyi maasli bir isi olmasi gerekiyor ve sizi evlilik icin davet etmesi gerekiyor ancak siz iltica durumunda oldugunuz icin ülkenizde islemlerinizi yapamazsiniz. Isvece gidip iltica ederseniz evlilik icin yasal bir zemine gecmis olursunuz.

Cevapla
Barış Ekim 14, 2018 at 8:21 pm

İyi akşamlar 26-12-2016 Tarihinde ukrayna üzerinden slovakya Kosic şehrine kaçak geçiş yaptim pasaporttumda üstümde yokdu Sınırda yakalandım ve sınır karakolunda parmak izim alındı ve resimlerim çekildi Ukraynaya tekrar verdiler beni ukraynada 20 gün kaldıkdan sonra deport ettiler ve şimdi yeşil pasaportum var Budapeşteye gittim geri çevrildim kapıdan çevrilme sebebim ise slovakyadan deport aldigim için türkiye geldigimde slovak konsolosluguna gittim durumumu anlattım 10 gün sonra arıyacagiz dediler 10 gün sonra aradıklarında bana 3 yıl deport almışsın 26-12.2019 Tarihinden sonra gide bilirsin dediler bende tamam dedim deport tarihim ve günüm yılım doldugu zaman avrupa ülkesine giriş yapacagım zaman bır sorunla karşılasırmıyım daha önce deport aldıgım sorun teşkil edermi Ve İsmim soy isimimde mahkeme kararıyla değişti yeşil pasaport yeniledim Schengen bölgesine giriş yasagim oldugu halde yunanistana gecsem iltica etsem sonuc ne olur kabul etmeyipde geri göndermek isteseler bende türkiye değil başka Schen ülkesind gitmek istiyorum desem kabul ederlermi ıcın yardımcı olursanız sevınırım

Cevapla
SEYYAH Ekim 15, 2018 at 5:52 am

Merhabalar..

Dublin uygulamasında aile çoğunluğunun etkisi nedir. 6 ve 10 yaşında 2 çocuklu bir aileyiz. sadece bende Almanya vizesi var. Anne ve çocuklar kaçak yollardan Belçikaya geldiler. Aile olarak başvurmamız durumunda benim Almanya vizem sebebi ile Belçikanın dublin uygulaması olur mu. yoksa 4 te 1 olduğum için Belçikada sorun yaşamaz mıyız?

Şimdiden teşekkürler..

Cevapla
Editör Kasım 23, 2018 at 2:20 am

Söyle siz bir X ülkesinde tek basvuru yapsaniz ve esiniz bir baska Y ülkesinde 2 cocukla basvuru yapsa sizi aile cogunlugunun oldugu ülkeye göndermeleri lazim. Olmaz cünkü ailenin cogunlugunda Dublin yok sizde var ama onlarda olmadigi icin sizinki de düser.

Cevapla
Sezer Ekim 17, 2018 at 3:43 pm

Niye 15 aydir bekliyorum. Herkes cok uzun bekliyor 2 yila kadar cikacak diyorlar Dubline takanda cok oldu
Biktim hayatimdan
Norvecli

Cevapla
Canooo Ekim 17, 2018 at 11:12 pm

Ben slovenyada yakalandim iltica ettim kactim almanyada iltica ettim,slovenya beni kabul etmiyor hırvatistanin bend sorumlu olduğunu söylüyor ve hirvatistanda hoc birseyim yok nasıl dublini düşüre bilirim 15 ay önce yaşadım bu olayı ve almanyada ilticayim şimdi nasıl olucak durumum yardım eder misiniz bana???
Avukatım var ama diyor şansın yok ama benim hırvatistan ile hiç isim olmadı illegal geçtim slovenya ya ve yakalandim nasıl düşüre bilirim dublini ne yapmam lazım lütfennn yardımcı olun bana nasil yaparımmm

Cevapla
Editör Kasım 2, 2018 at 4:27 am

Hirvatistan ile ilgili bir baginiz olmasi lazim; Vize? Oturum? Parmak izi vb. Ya da kendiniz söyledniz Hirvatistan’da bulundugunuzu. Hirvatistan sizin icin mesuliyeti kabul etmisse mahkemeye gitmeniz lazim. Bur ülkeden gecmek bile Dublin icin yeterlidir. Mahkeme’de avukatiniz düsürmek icin ugrasmasi lazim ancak gecerli gerekceniz yoksa zor. Bir de Almanya’ya insiyatif almasi icin dilekce yazabilir avukatiniz.

Cevapla
Canooo Kasım 8, 2018 at 2:45 pm

Ben kendim söylemesem bile slovenya beni kabul etmemek için hırvatistanin sorumlu olduğunu söylüyor nasıl yapabilirim bu durumda

Cevapla
Alico Ekim 17, 2018 at 11:15 pm

Ben slovenyada yakalandim iltica ettim kactim almanyada iltica ettim,slovenya beni kabul etmiyor hırvatistanin bend sorumlu olduğunu söylüyor ve hirvatistanda hoc birseyim yok nasıl dublini düşüre bilirim 15 ay önce yaşadım bu olayı ve almanyada ilticayim şimdi nasıl olucak durumum yardım eder misiniz bana???
Avukatım var ama diyor şansın yok ama benim hırvatistan ile hiç isim olmadı illegal geçtim slovenya ya ve yakalandim nasıl düşüre bilirim dublini ne yapmam lazım lütfennn yardımcı olun bana nasil yaparımmm

Cevapla
Barış Ekim 20, 2018 at 3:07 am

Hocam facebook adresinizi ala bilirmiyim

Cevapla
samed Ekim 18, 2018 at 6:42 am

Norvecten 13 ay sonra terkim geldi baska bir ulkeye iltica edebilir miyim edersem dosyami isterler mi

Cevapla
Editör Kasım 2, 2018 at 4:21 am

2.basvuru yapabilirsiniz. Dosyanizi isteyebilirler. En cok da “Yeni bir gelisme var mi?“ bunu incelerler.

Cevapla
Sezer Ekim 20, 2018 at 9:49 am

hayattan biktim intihar edecegim gercekten biktim. 15 aydir iltica bekliyorum Norvecte….
Bir kac kere denedim zaten kampta kaliyorum. Bu durumda bana ne tavsiye edersiniz. Cogu kisi cok uzun sure bekliyor ornegin eritreliler ama Turkiyeliler icin bu durum sanirim yeni mi bilmiyorum

Cevapla
Sabır Ekim 22, 2018 at 3:55 pm

İyi günler..biz çocuğumla yaklaşık 4 ay önce Yunanistan a kaçak yollarla geçtik eşim de Fransa üstünden schengen vizesi alarak yanımıza geldi… yaklaşık bir hafta önce ailecek Almanya ya geldik ailecek iltica etmek istiyoruz..ama burada görüştüğümüz arkadaş eşimin vizesinin öncelik olduğunu ve ondan dolayı ailecek Fransa’ya iade. Edileceğini söyledi..biz aile çokluğundan Almanya da kalınır diye biliyorduk..bu durumda kararsız kaldık..eşimin vizesinin üstünden 2 ay geçti biz 4 ay daha Almanya da bekleyip Dublin düşünce mi iltica etmeliyiz yoksa şimdi etsek aile çokluğundan Almanya da kalma ihtimali var mı

Cevapla
Editör Kasım 1, 2018 at 2:44 am

Siz de yani Fransa vizesi olayan aile bireylerinde Yunanistana dubline ait bir emare yoksa aile cogunlugundan Dublin sizin lehinize düser. Eger sizde Yunanistan vizesi, oturumu ya da iltica yoksa ve Yunanistan üzerinden kara yoluyla Almanya`ya gelmisseniz. Sizin icin sorumlu ülke Almanya’dir esnizin de vizesi nedeniyle Fransa -ki kabul etmelerine bagli-. Bu durumda aile cogunlugu Almanya sorumlulugunda oldugu icin Dublin Fransaya islemez.

Cevapla
Alico Ekim 24, 2018 at 11:04 pm

Ben slovenyada yakalandim iltica ettim kactim almanyada iltica ettim,slovenya beni kabul etmiyor hırvatistanin bend sorumlu olduğunu söylüyor ve hirvatistanda hoc birseyim yok nasıl dublini düşüre bilirim 15 ay önce yaşadım bu olayı ve almanyada ilticayim şimdi nasıl olucak durumum yardım eder misiniz bana???
Avukatım var ama diyor şansın yok ama benim hırvatistan ile hiç isim olmadı illegal geçtim slovenya ya ve yakalandim nasıl düşüre bilirim dublini ne yapmam lazım lütfennn yardımcı olun bana nasil yaparımmm

Cevapla
cenk Ekim 28, 2018 at 9:59 am

ben alman vizesiyle kolnde indikten sonra isvece geldim iltica kampinda parmak izi verdim sindi psikiyatri hastanedehyim. 6 ay gecse dublin duserkmi?

Cevapla
Editör Kasım 1, 2018 at 1:13 am

Vizenin bitis tarihinin üzerinden 6 ay gecerse düser, iltica basvurusu yapmamissaniz.?!

Cevapla
cenk Kasım 5, 2018 at 4:10 pm

iltica basvurusu yaptimmi bilmiyorum. bildigim tek sey parmak izi vs vermek ve sonra hastaneye yatmak

Cevapla
Editör Kasım 23, 2018 at 2:57 am

bunusiz bilmeniz veya ögrenmeniz lazim. Ben bilemem iltica edip etmediginizi.

Cevapla
cenk Kasım 5, 2018 at 4:19 pm

iltica basvurusu yapmadisaniz derken

Cevapla
Ziya Ekim 29, 2018 at 6:05 pm

Hocam. Meraba. Ben polonya ogrenci vizesiyle gidiyorum . universiteye gitmeden direk almanyayami gideyim. Universite oturum verirmi bana. Oturumu kendimmi almaliyim?? Bide bana karsi kufrlu mesajlar var telefonumda. Askerlikdende red etmek istiyorum . bunlar ilticam icin gerekli olurmu?.?

Cevapla
Editör Kasım 1, 2018 at 12:50 am

Bunlar iltica gerekceleri degil. Gerekceleriniz yoksa ya da zayifsa basvuru yapmayin.

Cevapla
Hasan Ekim 29, 2018 at 6:16 pm

Selam.
Benim bir aylık malta schengen vizam var. Bununla direkt hollandaya gitsem dublin uygulanırmı?? Eğer uygulanırsa malta kabul edermi. Ben Hollanda’da kalmak istiyorum. Ne yapmalıyım.

Cevapla
Editör Kasım 1, 2018 at 12:49 am

Vizeler Dublin’de kuvvetli delil. Malta kabul edebilir. Vizelerin etkisi bitis tarihinden 6 ay sonra düsüyor.

Cevapla
Yeşim Kasım 2, 2018 at 6:04 am

Selamlar.
Almanya vizesi almak zor olduğu için, Yunanistan vizesi ile Almanya’ya iltica etmeyi istiyorum. Transseksüel olmamın bir etkisi olur mu Dublin III kararı uygulanmaması için?

Cevapla
Editör Kasım 3, 2018 at 1:41 am

Kimliksel aidiyetin Dublinle bir alakasi yok yasal olarak, o ilticanin kabul edilip edilmemesiyle alakali. Dublin ilticanin kabulüyle ilgili degil hangi ülkenin sorumlu olduguyla alakali.

Cevapla
barış Kasım 2, 2018 at 10:22 pm

Hocam slovakyada kacak giris yaptim 1 sene sonra deportum doluyor sımdı yesıl pasaportum var cezam dolunca ülkeye giriste sıkıntı yasarmıyım deporttan dolayı

Cevapla
umut Kasım 3, 2018 at 4:15 pm

ben almanya vizesiyle gelip isveç e parmak izi verdim ve sonra hastanede kalmaya basladim . 3 ay gecti ve alti ayi tamamlarsam dublin dusermi

Cevapla
cenk Kasım 3, 2018 at 4:53 pm

yalnizca parmak izi aldilar yol ifadesi baslamadi ve ben acilen hastaneye yatmak zorunda kaldim.eger alti ayi bu hastanede gecrirsem dublin dusermi lütfen cevap

Cevapla
Editör Kasım 23, 2018 at 2:02 am

Düser de yine de sizi göndermek isteyebilirler acil bir durumunuz yoksa.

Cevapla
umut Kasım 3, 2018 at 5:30 pm

sayin admin isvecte parmak izi verdikten sonra mecburen hastaneye yatmak zorunda kaldim. yol mulakati yok sadece beyaz kimlik verdiler. bu durumda iltica basvurusu yapmismi oluyorum. bizi aydinlatrsaniz memnun oluruz. iyi gunler

Cevapla
Ahmet Kasım 5, 2018 at 3:06 pm

Merhaba Ben kacak olarak yunanistana gectim orda birlesmis milletler kampinda Parmak izi verdim sonra kacak olarak almanyaya geldim burda iltica ettim ama dublin anlasmasi yapilrmi yeni geri gonderilme durumum varmi birde cocuklarim ve esim almanyada iltica etmislerdi oturum almislardi suan onlar haymda kaliyorlar

Cevapla
Editör Kasım 23, 2018 at 3:00 am

onlar oturum aldilarsa aile birlesimi prosedürünü uygulamaniz lazim. Onlar kabul aldiysa sorun yok zaten.

Cevapla
Hello Kasım 8, 2018 at 2:40 pm

Ben slovenyada yakalandim iltica ettim kactim almanyada iltica ettim,slovenya beni kabul etmiyor hırvatistanin bend sorumlu olduğunu söylüyor ve hirvatistanda hoc birseyim yok nasıl dublini düşüre bilirim 15 ay önce yaşadım bu olayı ve almanyada ilticayim şimdi nasıl olucak durumum yardım eder misiniz bana???
Avukatım var ama diyor şansın yok ama benim hırvatistan ile hiç isim olmadı illegal geçtim slovenya ya ve yakalandim nasıl düşüre bilirim dublini ne yapmam lazım lütfennn yardımcı olun bana nasil yaparımmm

Cevapla
admin Aralık 6, 2018 at 1:59 pm

Merhabalar,
Lütfen kronolojik sıralamaya göre anlatınız. Tarihlerle beraber anlatırsanız daha net yardımcı olabiliriz..

Cevapla
Leyla Kasım 11, 2018 at 7:38 am

Iyi gunler.Sayin Edutor.Men 8 yildir almanyadayim.Azul olaraq.Iltica talebim 2015 once redd edilib.Iki cocukum burda dogulub.Buyuk cocum 2sinif oyrencisi.kucuk 3 yesu var.Bize verilen sosial yardim yariya kesildi.Esimi 4000 ovro cerime kesildi.Her ay 70 oyro oduyor.is iznimiz yok.Asyl haymda kaliyoruk.alinan parayla yasamak zor.Bizim is izni alma haqqimiz varmi?

Cevapla
admin Aralık 6, 2018 at 1:41 pm

Merhabalar,

Yabancılar dairesine bu konuyu danısınız. Normal şartlarda verilmesi gerekmektedir.

Cevapla
Kerim Kasım 12, 2018 at 11:34 am

iyi günler. Ben öğrenci D vizesi alarak Polonya ya geldim. Vizem Temmuz 2018 de bitiyor. Ama ben Almanya veya Fransa’ya iltica etmek istiyorum. iltica için gerekli şartlarım var. Iki sorum olacak
1) Acaba şimdi iltica etsem bu ülkelere Dublin den dolayı beni Polonya ya iade ederler mi ve buraya da iade edildikten sonra beni Türkiye’ye gönderirler mi?
2) Vizenin bitiminin üzerinden 6 ay geçerse bu durumda iltica tarihim en iyi ihtimalle Ocak 2020 olacak. Bu tarihten sonra iltica edersem Dublin duseri. Düşerse beni o ülke kabul eder mi veya yeniden Polonya ya mı gonderir. Gönderirse de Polonya beni Türkiye’ye gönderir mı?
ACIIIILL…

Cevapla
admin Aralık 5, 2018 at 6:27 pm

Merhabalar,
Türkiye’ye iade edilmenize engel durumlar varsa Avrupa İnsan Hakları sözleşmesine göre geri gönderilemezsiniz. İltica sorumluluk ise Polonya dadır. Bundan dolayı vizenin bitiş tarihi üzerinden 6 ay geçmeli yada vizenizi Alman vizesine çevirmeniz gerekmektedir.

Cevapla
Arif Kasım 14, 2018 at 10:38 pm

Merhaba fransaya vize ile giriş yaptim ailemle finlandiya veya almanya iltica etmek istiyorum sıkıntı olurmu bende dubline anlaşmasına takılıp fransaya geri gönderirlmiyim???? Tekrar fransaya gonderilesem iltica basvuru yapamilrimyim evraklar ful bende

Cevapla
admin Kasım 27, 2018 at 10:15 am

Merhabalar vize hangi ülkeye ait ise iltica işlemlerinden de o ülke sorumludur yani sizin Fransa vizeniz olduğundan dolayı Almanya Finlandiya diye farketmez hangi Schengen ülkesine iltica ederseniz ediniz sizce kural gereği sizi Fransa’ya göndereceklerdir fakat vizenin üzerinden Altı ay geçerse yani vize bitiş tarihinin üzerinden Altı ay geçerse geçtiği tarihten sonra iltica edebilirsiniz iltica ettiğiniz ülkeye sığındığınız da vizenin sorumlulu düşmüş oluyor bu kurala dikkat etmenizi tavsiye ederiz sitemizde iltica mülakat stratejileri makalemizi okumanızı tavsiye ederiz saygılarımızla

Cevapla
Hasan Kasım 23, 2018 at 1:03 pm

Hollanda vizesi ile direkt Belçika’ya gelsem oradan İsveç’e geçsem vize bitiminden 6 ay geçtikten sonra İsveç’e başvuruda bulunsam Belçika yada Hollanda’ya geri gönderme olurmu. Cevap beklerim

Cevapla
admin Kasım 23, 2018 at 3:42 pm

Merhabalar dublin anlaşmasına göre vizenin üzerinden altı ay geçtiği taktirde sorumluluk bulunduğunuz ülkeye aittir dolayısıyla Hollanda ya da Belçika’ya gönderilmeyecekseniz İsveç’te ilticanız devam edecektir saygılarımızla yinede bir avukata danışmanızı tavsiye ederiz

Cevapla
Melisa Kasım 24, 2018 at 12:20 am

Merhaba ben italyada yakaldim avustira abimin yanina iltica etmek istiyom napam gerekiyo

Cevapla
Editör Kasım 26, 2018 at 4:05 am

Gidip basvuru yapmaniz gerekiyor.

Cevapla
Kurt Kasım 24, 2018 at 12:35 am

Ben aplamla.italya kacak geldik ama aslinda avustia abiminiz yanina gitmek istoyorduk italyada yakaldik aplam yandi bnim basimada koti bi olay geldi sonra birda kaliyoruz bize kardes birlestirme dulpin yasasina bakicaz dediler tek bi yol var o bn simdi avustia gitmsem kacak nolur

Cevapla
Editör Kasım 26, 2018 at 4:04 am

Anlamadim, kusura bakmayin detayli sorarsaniz cevap vereyim.

Cevapla
Ömer Esat Kasım 24, 2018 at 6:16 pm

Selam Admin;
Benim Fransa vizem vardı. Vize bittikten 7 ay sonra Almanya’ya iltica ettim. Şimdi kamptayım. 4 ay geçti. Ne Dublin haberi ne de transfer haberi falan gelmedi. Bu saatten sonra Dublin haberi gelir mi? Yoksa Dublin düştü mü?

Cevapla
Editör Kasım 26, 2018 at 3:53 am

Sanmiyorum, zaten düsmüs olmasi gerkiyor.

Cevapla
Sabri Kasım 25, 2018 at 8:19 pm

Merhaba hocam yunanistan vizesiyle ailemle isvece geldik geldiğimiz gibi iltica etik vizem bitmeden iltica etik 3 aylık vizem gecen ay biti ustunde 1.5 ay gecti bu durumda 4.5 ay sonramı dublin düşüyor kafama takıldı yani hocam 3 aylık vizemin süresi kampta geçirdiğimiz o günler bosunamı şimdi çünkü siz vize bitişinden ustunde 6ay gecmesi lazım diyosunuz yoksa boşamı 3ay sıkıntı çektik süreç vize bitikten sonramı başlıyor hocam eğer cevap gelirse red ederlerse hiç bi şansımız yokmu bu dublinden kurtulmanın bi yolu yokmu siyasi belgelerim var itiraz dilekçenin içine koysak bi faydası olurmu çunku ifademizi almadılar belgelerime bile bakmadılar sadece nasıl geldiğimizi sordular bu konuda bizi bilgilendirirseniz sevinirim kolay gelsin

Cevapla
Editör Kasım 26, 2018 at 3:36 am

Basvuru yapmissaniz zaten Vizenin etkisi dahilindeyken yapmissiniz. Vizenin bitis tarihinin üzerinden 6 ay gecseydi Dublin olmazdi -vize nedeniyle-. Bence panik yapmaniza gerek yok Yunanistanin Isvecin talebini kabul edip etmeyecegini bilmiyorsunuz. Beklemeniz lazim ilk 4 ay size birsey demezlerse Dublin yoktur. Basvuru yaptiginiz an, yol mülakatiyla basliyor. Bir ay inicde yunanistana sormalari yunanistanin iki ay icinde geri cevap vermesi lazim sze ilk 4 ayda Dublin kabul edildi, uygulanacak denmezse; Yunanistan kabul etmemis demektir.

Cevapla
Mert Kasım 27, 2018 at 1:11 pm

Merhaba isveçe iltica ettim ama 6 aydır bi cevap gelmedi pasaportumu istesem ülkeme dönüyorum desem bi daha Avrupa ulkelerine girişim yasaklanır mi eşim danimarka da bebeğimiz oldu ordan davet etse vıze de bu yüzden sıkıntı çıkarırlarmi iltica ettiğim için

Cevapla
admin Aralık 5, 2018 at 6:10 pm

Merhabalar,
İsveç iltica dairesindeki Dublin dairesine gidiniz ve aile çoğunluğu gereği danimarka’ya gitmek istediğinizi belirtiniz. Bir avukata danışmanızı tavsiye ederiz

Cevapla
Mert Kasım 27, 2018 at 1:08 pm

Merhaba isveçe iltica ettim ama 6 aydır bekliyorum bi görüşmeye çağırmadilar gidip pasaportumu istesem ülkeme dönüyorum desem eşim danimarka da şuan bebeğimiz de oldu türkiyeden danimarkaya vize alıp gitmem de sıkıntı olur mu? Teşekkürler

Cevapla
Sabri Aralık 2, 2018 at 10:23 pm

Merhaba sayın etidör iltica etiğimizgibi dublin uygulanacaz dediler yunanistana haber yolacaz kabul ederlerse sizi gönderecez etmeseler burda ilticanıza bakılacak dediler dublin olduğu icin cocuklarımı okula dublin vardiye almıyorlar yani yolmulakatında bana dublinin var dediler kampa yoladılar bidahada kimse bi şeydemedi şuan haber bekliyoz 4.5 ay oldu daha öncede size yazmıştım tekrar aynı şeyleri yazmaya gerek duymadım şunu anlamadım hocam ilkbaşta düblin uygulayacaz dediler çünku vizem daha bitmemişti bidahada bişeydemediler 4.5bucuk aygecti ve daha haber yok yani hocam kafama takılan ilkinda düblin uygulacaz dediler şimdi kesin yunanistana göndereceklermi yani kusurabakmayın tam olarak anlamadım bidaha beni bu konuda aydınlatırsanız sevinirim kolay gelsin

Cevapla
Mert Aralık 4, 2018 at 1:37 pm

Merhaba ben 4 ay önce isveçe iltica ettim evliyim eşimin ısveçte sürekli oturumu var türkiyede evlendik vize alıp isvece geldik ama evliliği tanıtmak için süremiz olmadı vizem bitmesine 1 gün kala isveçe iltica ettim ilk görüşmeye gittim lma kort verdiler onunla yaşıyorum şuan ama iltica nedenimi belgelendirecek kanıtım yok elimde bununla ilgili ne yapabilirim büyük mülakata çağırmadilar daha beni gidip pasaportumu alsam ülkeme dönüyorum desem tekrardan vize alabilirmiyim türkiye’den isveçe normal oturuma başvurmak için çünkü şuan evliliğimi tanıyor isvec. Saygılarımla teşekkürler

Cevapla
admin Aralık 5, 2018 at 5:41 pm

Merhabalar,
İticanızı çekerseniz vize almanız sıkıntılı olabilir. iltica kabulu bir mağduriyete bağlı. Bir avukat ile yönetmenizi tavsiye ederiz.
Lütfen bakınız..
https://ilticahaberleri.com/iltica-mulakat-stratejileri/

Cevapla
Mert Aralık 10, 2018 at 2:55 pm

Teşekkür ederim bilginiz için birşey daha sorucam iltica mi geri çekip İsveç değilde danimarka için vize almamda bi problem çıkarmi? Bilginiz varsa paylaşırsaniz sevinirim teşekkürler şimdiden

Cevapla
2222 Aralık 11, 2018 at 10:01 pm

Merhaba arkadaşlar yorumları okuduktan sonra bende yaşadıklarımı anlatmak istedim ilk başta o kadar gereksiz ve anlamsız yorumlar çok varki ne söyleyeceğimi şaşırdım birisi şöyle yazmış ben türkiyede cezaevinde uzun süre yatım siyasi suclardan demiş ama aynı zamanda pasaportumda var vizemde vardiyor tiltica etmek istiyorum demiş kabul etmeseler beni türkiyeye gönderirlerse tutuklayacaklar diyor be arkadaşım adama sorarlar madem seni tutuklayacaklar nasıl vize aldın pasaportunda var senin tutuklamak isterseydiler türkiyede çıkışınıza nasıl izin verdiler sorarlar böyle mantıksız yorumlar yapmayın lütfen kendinizi kandırıyorsunuz biriside demişki almanyada kız arkadaşım var evlensem oturum verirlermi yazmış hayır kardeşim vermezler vermeleri için 1 kız arkadaşın vatandaş olması lazim 2si seninde türkiyeden olman lazım kız arkadaşın evlilik için gereken evrakları türkiyeye yolayıp resmi nikah kıyıp almanca bi sınava giriyorsun türkiyede onu geçtikten sonra almanyaya gelebilirsin onun dışında kimse şöyle bi havaya kapılmasın ben avrupaya gidicem orda kız arkadaşım var orda evlilik yapıcam böylece pacayı kurtaracam böyle bir dünya yok sadece türkiyede var bi de gelişmemiş ülkelerde olur avrupada asla şuan isveçteyim bi tane arkadaşım var bir isveçli kızla tanıştı ve evlenmek istedi kızda istiyordu evlenmek isveç hükümeti izin vermedi arkadaş türkiyeye gidip iki yıl kalması bu süreç içinde gereken evrakları tamamlayıp ancak bu şekilde olur dediler biriside şöyle yazmış bende evrak full hangi ülke beni daha cabuk kabul eder edersede türkiyeye ne zaman dönebilirim demiş madem ülkeni o kadar seviyosun özlem çekeceksen ne işin var avrupada adam siyasi suçlarında aramam var diyo dönersem tutuklanacam diyor aynı zamanda pasaportumda var vizemde var diyo arkadaşlar allah aşkına sizce bu arkadaşının söyledikleri akla mantığa sığarmı tutuklaması olan bi insana yasal olar çıkışına izin vermezler ancak kaçak yollarla avrupaya gelebilir en çok bi arkadaşın yorumu dikkatimi çekti demişki benim eşim isveç vatandaşı ve ben isveçte iltica etim diyor ilticama geri çekersem türkiyeye gidip yasal yollarla başvuru yaparsam olurmu demiş be güzel kardeşim akılı abiçim eşin isveç vatandaşıysa zaten sende otamatikmen vatandaş olman gerekmiyormu bu na bi anlam veremedim okadar bunlara benzeyen gereksiz yorumlar varki hangisine cevap yazacan neyse arkadaşlar sonucta herkes bi umut peşinde ama böyle gereksiz sacma yorumları okuduktan sonra yazmaya gerek duydum sayın editora ve admine bi kaç sorum olacak yorumlara verdiğiniz cevapların yüzde 95 doğru diğildir dediniz gibi çıkmıyor kusurabakmayın ayrıca siz avukatda diğilsiniz bu bilgileri nerden temin ediyorsunuz yasalardanmı bakıyorum hemen hemen butun yorumculara aynı şeyi söylüyorsunuz iyi bi avukata danışın yönlendiriyorsunuz hal böyleyken sizin yorumlara verdiğiniz cevapların anlamsız olduğunuzu düşünüyorum kusurabakmayın ama bence sizde bu sitede ekmeğinizi böyle kazanıyorsunuz sonuç itibariyle insanlar ne yapsın zora düştükleri için sizden yardım istiyorlar ama sizin vereceğiniz cevaplar o umutla bekleyen insanlar için ne kadar önemli biliyormusunuz bu yuzden verdiğiniz cevapların kaynağı yasalardan gelmesi gerek yüzde yüz emin olmanız gerek çünkü sonuç itibariyle avukata yönlendiriyorsunu o zaman sizin insanlara anlatıklarınız sizce çelişkili olmuyormu umarım bana kızmadınız söylediklerimden dolayı arkadaşlar bende yunanistan vizesiyle isveçe iltica etim eşim ve 2tanede çocuğum var 3cusude yolda allahın izniyle 4.5 aylık iltica ederken vizemiz olduğu için bize dubliniz var dediler biz yunanistana haber yolacaz sizi kabul ederlerse yunanda ilticanızda sorumlu olacaklar dediler eğer kabul etmeseler burdan ilticanıza bakılacak dediler arkadaşlar sadece nasıl buraya geldiğimizi sordular başka bişey sormadılar bizi gecici bi otelle gönderdiler bi hafta sonra tekrar çağırdılar aynı şeyleri sordular nasıl geldiniz diye bana dublin uygulayacadediler bizden haber bekledediler elimde belgelerim vardı onları gösterdim derdimi anlatmak istedim dinlemedi adam sonucun gelmeden şimdi gerek yok belgelere ve bizi kampa yoladılar tam 5ay oldu daha haber yok arkadaşlar dublin anlaşmasına ve yasalara göre benim anladığım kadarıyla kurtuluş yok kim nederse desin kanser hastalığı gibidir nerenin vizesiyle geldiysen oraya gönderiliyor itiraz hakı veriliyor size oda förmalita icabidir bana şimdi diyeceksinizki nerden biliyorsun haklisınız isvecin en yetenekli bi avukata sordum ordan biyorum yani arkadaşlar yok yunanistanın multeci kotası doludur yok çok multeci varmış oyuzden almıyorlar ve ya uygulamıyorlar ancak kendinizi kandırırsınız diğer avrupa ülkeleriyle kıyaslayabilirmiyiz kıyaslayamayız diğer ülkelere dublin uyguladığında yüzde yüz gönderiyorla ama yunanistan bazen istemiyor düblinleri oda çok şanslıysanız milipiyango gibi size vurur onun dışında yunanda kabul ediyor etmeme gibi bir lüksleri yok sonucta dublin anlaşmasına yasalarına imza atmış yani herkes istediği ve sevdiği ülkeye iltica etmek ister ama gitmek istediğimiz ülkelerin vizeleri almak bazen zor oluyor bizde başka bi ülkenin vizesini almak zorunda kaldığımız için mecbur dubline takılıyoruz yani kısacası kurtuluş yok sayın editor bi avukata danısın diyor itiraz hakınız var diyor ama avrupada avukada öyle bedavada danışamaşınız paranız yoksa ancak bi dilekce ücretsiz yazabilirsiniz ben kendim burda sordum bi görüşmeye 10bin kıron istiyorlar yani bi görüşme 5bin tl demek ha nasıl bi durumda almaz para sizden şu sekilde almaz diyelimki iltica etiğiniz ülke sizin ilticanızı kabul ederse ozaman davanıza girerler para almazlar sizden enazında isveçte böyle bildiğimi söylüyorum yani arkadaşlar kusurabakmayın üzülerek söyleyim bende dahil dublini olan hiç kimsenin şansıyok ve aynı ülkeye 2yıl boyunca tekrar iltica etme hakıda bitiyor ben 5 aydır burdayım yüzlerce insanları gönderdiler geldikleri ülkeye bende sıramı bekliyorum en iyi ülke almanya arkadaşım oraya gitmiş dublinide vardı 4ayda eve transver etmislere yani ev vermişler hayatımın en büyük hatasını edip isveçe gelmekle yani arkadaşlar yok 6ay sonra yok 8ay sonra yok efendim 4ayda size dublin demeseler düşüyormüş hepsi yalan burda suriyeli bi kadın var bide oğlu 10aydır daha haber yok onlarda yunanistanda yakalanıyorlar sadece parmak izi vermişler onun dışında iltica bile etmemişler eğer bukadına bu zorlukları cıkartıyorlarsa gerisini biz tc vatandaşları ne yapalım bi de onlara sözde öncelik tanıyorlar ülkelerinde savaş vardiye o eskideydi 5yıl önceye kadar böyleydi şimdi bütün avrupa doldu bu suriyelerin yüzünde bu yüzden kolay kolay artık eskisigibi avrupa mülteci istemiyorlar 6ay sonra dublin etkisi duşmez arkadaşlar adamlar istese bir yıl bekletir seni gene geldıgın ülkeye gönderir bu na kimse engel olamaz avukatda dahil adamlar bizim kanunumuz yasalarımız böyle diyorlar sanki biz iltica eden insanlar cokta umurunlarındamıyız kesinlikle diğil yok efendim dinimden dolayı dışlanıyorum yok ben kimliğimden dolayı ötekileşiyorum yok ben eşcinselim yasal olarak doğru bunlar var ama kağıt üzere burda türkiyeden bi abi hiristiyan olmuş trdeyken burda demişki ben hiristiyan oldum demiş adamlarda olabilir demiş kimse kimseye dininden dolayı karışamaz demiş mahkeme kendiside siyasi suçlarında sorunları varmış trde 2yıl sonra red yemiş türkiyeye göndereceklermiş kimdemiş ülkelerine geriyolamayacağınızı bunun garantisi yok arkadaşlar ha nedir bi yolunu bulursan başka bi ülkede iltica edebilirsin o 6ay 4ay 8ay vize bitikten sonra etkisi düşer diyen arkadaşlar bence yanılıyorlar adamın birine sekiz ay sonra cevap geldi dublini vardı gönderdiler ee hani düşüyordü otamatikmen ne olduda düşmedi kısacası arkadaşlar isterse vizenizin bitiminde ustünde bir yıl geçsin adamlar gönderecez derseler kimse engel olamaz bi kere itiraz hakınız var dubline oda formalitadandır 2hafta bekletip sonra size cevap geliyor red aldınızdiye ve gönderiyorlar insanları eğer bi ülke sizi istemiyorsa o ülkede kalmanın bi anlamı yok başka bi ülkede iltica edin yok 18 aykacak kalsam saklansam tekrar iltica etsem olurmu demeyin olmaz diyende yalan söylüyor inanmayın zaman kaybından başka bişey diğil ben şuan kamptayım cevabımı bekliyorum almanyaya gitmeyi düşünüyordum nasıl olsa bu ulke beni dublinim vardiye yunana tekrar yolacakdiye burda bi arkadaş söyledi bana sakın cevabın gelmeden gitme neden diye sordum meğer kardeşide almanyaya gitmiş cevabı gelmeden almanyada tekrar onu isvece göndermişler bu yüzden cevabimı bekliyorum arkadaşlar 5ay oldu çalmadığım kapı kalmadı çocuklarımı okula göndermek istedim almıyorlar okula kabul etmiyorlar kamtaki görevlilere sordum neden çocuklarımızı okula gitmelerine izin vermiyosunuz diye kendimde okulara gidib sordum sorun dublinmiş neymis efendim kalıp kalmayacağımız beli olmadığı için kısacası yunana göndermek istiyorlar elim kolum bağlı istesemde başka ülkeye gidip iltica edemem çunku kesinleşmemis daha editor arkadaş diyorki ilticanızı çekip başka bi ülkede iltica edebilirsin diyo burdada yanılıyor arkadaşlar onuda sordum hata burdaki görevlilere tartıştım ilticamı çekmek istediğimi söyledim ve ben başka bi ülkede iltica etmek istediğimi onlara söyledim öyle olmaz dediler bana ancak şu sekilde olurum ben kendi isteğimle ülkeme dönmek istiyorum bi kağada imza atarsan ancak ve ancak sadece kendin ülkene dönebilirsin dediler bu nasıl avrupa ülkesi türkiyedebile sığınmacı çocukları okula alıyorlar neymiş insanhakları varmış neymis avrupaymış bazen insan oğlu mecburen bu avrupaya katlanmak zorunda kalıyor herkesin kendisine göre problemleri var yoksa bunlara katlanmak çok zor arkadaslar allah aşkına nerden görülmüş 2019 yılındayız ve avrupa gibi bi ülkede nerden görülmüş cocukların okula gitmemeleri benim zoruma gidende bu konuda turkiyeye yukleniyorlar elestiriyorlar bide sözde avrupada en gelişmiş ülkeymiş isvec çocuk hakların en cok önde gelen bi ulkeymiş yalan kuliyen yalan bunları yaşanmamış biri olsam hayata inanmam avrupa gibi biyerde hadi canim ordan delisin sen ama aynı avrupa ulkesi almanyada ister dublin olsun ister olmasın yeterki ilticaci olsun okula alıyorlar benim arkadaşim ben den sonra oda dublini vardı ama cocukları okula gidiyorlari ve benden öncedende eve transveri çikti arkadaşlar son bi şey allah hepimizin yardımcısı olsun allah bize sabır versin özelikle çocuklu ailelere sayın editor sizi elleştirdiğim için umarım bana kızmamışınızdır kusurabakmayın neden bu kadar uzun uzun dublinde bahsetiğimi umarım dublini olan arkadaşlar beni anlamışlardı arkadaşlar ben bunları inanın uydurmuyorum kampda gördüklerimi ve yaşadıklarımı sizlere anlatmak istedim dublin varsa kurtuluş yoktur yemin ederim tamamıyla şans işidir son bir şey anlatıp bitirecem burda bitane iranlı arkadasla tanıştım konu gene dublinde açıldı kendisi 9yıl norvecte yaşamış orda iltica etmiş yani 9kuz yıl sonra red yemiş butun itiraz haklarını kulanmasına rağmen gene red yemiş ülkeyi terk etmesini söylemisler aksi taktirde biz seni ulkene yolucaz diye oda isveçte şuan burdada red geldi norveçe haber yolamışlar onlarda kabul etmiş tekrar norvece gidicek or işi ne olur bilemem yalnız benim tek bildiğim bir gercek var dublinden kurtuluş yok adam 9kuz yıl yaşamış terk yemiş başka ulkede iltica ediyor ve ordada tekrar iadesini istiyor halbuki bu arkadaşın yüzde birmilyon ilticası kabul edilmesi lazımdı çunkü geldiği ülkeden red yemiş nasıl oluyoda red yiyen birini tekrar geri istiyor kısacası arkadaşlar hangi ülkede geldiğiniz anladıkları anda o ülkeye postalıyorlar kimse kusurabakmayın hele vizeyle benim gibiyseniz yada parmak izinizi dahi verdiyseniz kurtuluş yok yada diyelimki alman oturumunuz var ama fransada iltica etiniz sizi yüzde yüz almanyaya gönderirler ha kalabilirmisiniz evet şu sekilde kalırsınız bi arkadaşınız varsa işyeri varsa iş üzerinde kalabilirsiniz iltica etmenize bile gerek yok o şekilde olur ilerde oturumuzuda alırsinız iş üzerinde bakıyorum adam fransada iltica etmis oturumunu almış beyefendi neymis orayı beğenmemiş isveçe gelmiş burda iltica eti 2haftada onu tekrar fıransaya gönderdiler ozaman her gitiğin ülkede iltica edeyim bütün avrupa ülkelerin vatandaşı olayım oh ne alla arkadaslar eğer bi ülkede oturum aldıysanız daha sonra başka bir ülkede yaşamak isterseniz ancak iş üzerinde olur işveren bi takım belgeler hazırlayıp kaldığın ülkenin yetkilerine gönderir onlarda kabul ederlerse bu şekilde olur onun dışında kabul etmezler herkese saygılar

Cevapla
admin Aralık 26, 2018 at 11:49 am

Merhabalar,
Eleştiri, öneri ve tavsiyelerinizden dolayı teşekkür ederiz. Görüşlerinize saygı gösteriyoruz. Öncelikle geçmiş olsun. Bize de cevap hakkı doğduğundan dolayı bazı sorulara cevap vermek isteriz. Sitemizin tüm faaliyetleri ücretsiz olup google reklamlarını bile almamaktayız. İlticaya yönelik olarak sizinle aynı sıkıntıları yaşamış, damdan düşmüş, sivil insiyatif almış, gönüllü ve ücretsiz kendi sposorluğumuzu yaparak siteyi yönetmekteyiz. Sizinle benzer ızdırapları yaşamaktayız çünkü site okurlarının sitede yayınlanmış kanunları ve açıklamaları daha dikkatli okumaya davet ediyoruz. Site olarak kanun ve mevzuat çerçevesinde kalmak şartı ile aynı zamanda kabul almış, red almış dubline takılmış okurlarımızın dosya incelemelerini yaparak yürürlükteki uygulanan kanunları da dikkate alarak kanunlar ve uygulamalar çerçevesinde tavsiye ve önerilerde bulunmaktayız.

Takdir edersiniz ki verdiğimiz cevaplar insanların iltica ile ilgili hayatlarını etkileyeceğinden dolayı ve sorulan sorular net ve detaylı olmadığı için bazen konularda net anlaşılamamaktadır ve muhataplarımızın hikayesini tam bilmediğimizden dolayı hukuki bir sorumluluk almamız söz konusu değildir. Bu çerçeve de nasıl ki bitkisel tedavi için aktara gidenler uzman bir doktora danışın tavsiyesini alır bizde sitemize danışanlara elbette kanun yolunu göstermek zorundayız ve avukata yönlendirmek zorundayız. Sitemiz avukatlık ve danışmanlık sitesi değil herhangi danışmanlık ve avukatlık şirketi ile anlaşmamız bulunmamaktadır. Sitemizde yayınlanan tüm bilgi ve belgeler aşağıdaki kanun ve mevzuatlar çerçevesinde yapılmaktadır.

a.) Birleşmiş Milletler Mülteci Hakları Sözleşmesi 28 Temmuz 1951
b.) Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi 4 Kasım 1950
c.) Evrensel İnsan Hakları Beyannamesi 1948
d.) Dublin III anlaşması
e.)Ülkelerin anayasa ve iltica kanunları (Örneğin: Almanya Anayasası 16a Maddesi, Almanya Oturum Kanunu Madde 60, Almanya İltica Kanunu Madde3, 4,14,15,26,30)

Bu konuları iltica dairelerindeki uzman çalışanlara caritas gibi yardım kuruluşlarına konu ile ilgili çalışan avukat görüşlerine, red alan, dubline takılan ve kabul alan mütecilerle yaptığımız görüşmelere bakarak ele almaktayız.

Dublin ile ilgili açıklamalarınıza gelince bazı bilgileriniz kısmen doğru bazı bilgilerinizde ise eksik ve yanlış anlaşılmalar görülmektedir.
Lütfen aşağıda hem ingilizce hem Türkçe linklerini verdiğimiz Dublin maddelerini okuyunuz. Sorunuza cevap vermeden önce sizinle ilgili bazı maddeleri aşağıda belirttik.
—————————————————————————————
Madde 9
Uluslararası koruma sahibi olan aile üyeleri
Ailenin daha önce menşei ülkesinde oluşup oluşmadığına bakılmaksızın, bir Üye Devlet’te
bir uluslararası koruma basvurusu neticesinde ikamet etmesine izin verilen bir aile üyesi
olduğunda, ilticasi kabul edilmis akrabanin bulundugu Üye Devlet bu başvuruyu incelemekle
yükümlüdür; ilgili kişilerin yazılı olarak bunu dile getirmesi şartıyla.
Madde 10
Uluslararası koruma başvurusunda bulunan aile bireyleri
Başvuru sahibi baska bir Üye Devlet’te iltica basvurusu yapmis, başvurusu hakkinda henüz bir
ilk karara varilmamis bir aile üyesi bulunuyorsa; iltica basvurusu yapilan bu Üye Devlet iltica
başvurusunu incelemekle yükümlüdür; ilgili kişiler arzularını yazılı olarak ifade etmeleri
gerekmektedir.
Madde 11
Aile Prosedürü
Birden fazla aile üyesi ve / veya küçük evli olmayan kardeş, eş zamanlı olarak ayni ülkeye ya
da sorumlu üye devletin belirlenmesi procedürlerini saglayacak kadar yeterli yakin tarihlerde
farkli üye ülekelere iltica basvuru yaptigi durumlarda sorumlu devletin belirlenmesinde
asagidaki kriterler uygulanacaktir;
a) tüm aile fertlerinin ve / veya küçük evlenmemiş kardeşlerin uluslararası korunma
başvurularını inceleme sorumluluğu, kriterlere göre aile fertlerinden cogunlugunun
bulundugu Üye Devlete aittir.
b) bu olmadigi durumlarda aile fertlerinden en yasli olanin bulundugu üye Devlet
kişilerin başvurularını incelemekle yükümlüdür.
Madde 12
Oturma izini veya vizeler meselesi
1. Başvuru yapan kişinin oturum belgesi hangi ülkede ise o üye ülke uluslararası koruma
talebini değerlendirmekle yükümlüdür.
2. Başvuru yapan kişinin vizesi hangi ülkede ise o üye ülke uluslararası koruma talebini
değerlendirmekle yükümlüdür bunun tek istisnasi Yürütmeliğin 8. Maddesinde belirtildiği gibi
vize bir üye ülke adına başka bir ülkede hazırlandığı durumardır. Bu durumlarda temsil
edilen Üye ülke uluslararası koruma talebini değerlendirmekle yükümlüdür.
3. Başvuru yapan kişinin birden fazla üye ülkeden oturum belgesi yada vizesi olduğu
durumlarda başvuruyu değerlendirme sorumluluğunun hangi ülkede olduğuna şu şekilde
karar verilir: (a) Hangi Üye ülkenin oturum belgesi daha uzun süreli oturum hakkı
sağlıyorsa veya iki oturumun süresinin de aynı olduğu durumlarda oturum tarihi süresi en
son biten ülke; (b) aynı kategoriden birden fazla vize olduğu durumlarda vize geçerlilik
süresi en son dolan ülke; (c) vize kategorileri farklı ise, en uzun geçerliliği olan vizeyi veren
ülke veya vize süresinin de aynı olduğu durumlarda vize tarihi en son dolan ülke.
4. Başvuru sahibinin son iki yıl içinde geçerliliği dolmuş bir yada birden çok oturum belgesi varsa
yada son altı ay içinde geçerliliği dolmuş bir yada birden fazla vizesi varsa yani onun bir üye
ülkeye girmesini sağlayacak vizesi olduysa ve ülkeden ayrılmadıysa 1, 2 ve 3. maddeler
uygulanır. Başvuru sahibinin iki yıldan daha eski bir tarihte içinde geçerliliği dolmuş bir yada
birden çok oturum belgesi varsa yada altı Aydan daha eski bir tarihte geçerliliği dolmuş bir
yada birden çok vizesi varsa yani onun bir üye ülkeye girmesini sağlayacak vizesi olduysa ve
ülkeden ayrılmadıysa başvuru yapılan Üye ülke uluslararası koruma talebini
değerlendirmekle yükümlüdür.
5.Oturum belgesi yada vize gerçek olmayan, uydurma belgeler yada sahte bir kimlik üzerine
verildiyse bile bu üye ülkenin sorumluluğunu ortadan kaldırmaz. Fakat vize yada oturum
belgesini veren üye ülke sahtekarlığın vize verildikten sonra yapıldığını ispatlarsa üye ülkenin
yükümlülüğü ortadan kalkar.
Madde 13
Giriş ve-veya Kalış
1. Yürütmeliğin 22(3) maddesinde belirtildiği gibi bu Yürütmeliğin (EU) No 603/2013
maddesinde de belirtilmiştir, delil ve şartların ispatı ile başvuruyu yapan kişinin bir üye
ülkenin sınırını kanunsuz bir şekilde deniz, kara yada hava yoluyla geçtiyse yada üçüncü bir
ülkeden geldiyse giriş yapılan Üye ülke uluslararası koruma talebini değerlendirmekle
yükümlüdür. Bu sorumluluk kanunsuz sınır geçişinden 12 ay sonra ortadan kalkar.
2. Bir Üye ülkenin yükümlülüğü bu maddenin birinci paragrafında bahsedildiği gibi ortadan
kalkmışsa, Yürütmeliğin 22(3) maddesinde belirtildiği gibi, delil ve şartlar— kişi üye bir ülkeye
kanunsuz girdi veya hangi şartlarda girdiği tespit edilemiyorsa — ve sığınma başvurusu
yapmadan önce üye ülkede aralıksız en az 5 ay yaşadıysa, bu Üye ülke uluslararası koruma
talebini değerlendirmekle yükümlüdür. Başvuruyu yapan kişi en az beş aydır birden çok üye
ülkede yaşadıysa, en son yaşadığı üye ülke uluslararası koruma talebini değerlendirmekle
yükümlüdür.

https://drive.google.com/file/d/1-2vttslMtfic9S8UMv1a_4azO_asCZJ0/view?usp=sharing
https://ilticahaberleri.com/wp-content/uploads/2018/04/Dublin-III-Türkce-Ceviri-1.pdf
——————————————————————————————-

Yukarıdaki maddeler ve dublin anlaşmasına göre aslında sırası ile yapmanız gereken şunlardı.
1. Yunan vizeniz C tipi ise isveç te bunu İsveç vizesine çevirebilme hakkınız bulunabilirdi. Sağlık, iş, eğitm vb. mazeretler nedeni ile
2. Vize uzatımı yapsaydınız vize sorumluluğu isveçe geçecekti. Bu işlemi vize bitmeden önce yapmanız gerekiyordu.
3. İsveç e iltica etmeden önce vize uzatımını yapamadıysanız Himaye yada geçici oturum talebinde bulunabilirdiniz. Bunları yapmaktaki maksat legal bie şekilde Yunan vizesi üzerinden 6 ay geçmesini sağlayarak sorumluluğun İsveç te kalmasını hedefleyebilirdiniz. Çünkü Yunanistan’ın sorumluluğu vize bittikten sonra 6 ay geçerse düşer ve ardından iltica etmek istediğiniz ülkeye ilica ederseniz o ülkenin sorumluluğu başlar. Mülteci adayları elindeki vizenin bitiş tarihi ardından bu 6 aylık süreyi geçirmeden başvuru yaptığı için ister istemez dublin sorununa takılmaktadır. Siz Yunanistan’ın sorumluluğu devam ederken iltica ettiğinizden dolayı Dublin anlaşmasının 12. maddesine baktığınızda vize veren ülke Yunanistan olduğu için sorumlu tabiki Yunanistan olacaktır. Bu şekilde yol mülakatı dediğimiz 1.duruşmadan itibaren 90 gün içerisinde İsveçin size Dublin bildirimi yapması gerekiyordu ve bunu yapmış. Bu bildirimden sonra yunanistanında 60 gün içerisinde cevap vermesi gerekiyordu. Eğer Yunanistan 60. gün bitimine kadar cevap vermediyse sorumluluğu 6 ay daha devam etmektedir. Dolayısı ile 3+2+6 ay kuralı devreye girmektedir. Bildirimle beraber 2+6 ay kuralı devreye girmektedir. Ancak olay mahkemeye intikal ettiyse mahkemede yapılan herbir işlem kendinden önceki süreyi sıfırlar ve 6 ay kuralını tekrar başlatır. Örneğin; size mahkeme kararı geldi ve 4 aydır da İsveç te olduğunuzu düşünelim. Mahkeme kararı geldiğinden itibaren bu 4 aylık süre sıfırlanır 6 ay tekrar başlar. 15 gün içerisinde itiraz ettiniz. O geçen süre ile 15 günlük süre tekrar sıfırlanır 6 aylık süre tekrar başlar. Burada enson kesin deport kararından itibaren itiraz yolları kapandıktan sonra 6 ay başlar. Eğer bu 6 ay legal bir şekilde makul mazeretler sunularak geçirilirse dublin düşer aksi takdirde deport işlemi uygulanır. Bu durumda kilise sığınması araştırmanızı tavsiye ederiz. Kaçak yaşarsanız şayet 18 ay sonra dublin düşmektedir. Bu da zor ve maliyetli bir süreçtir tavsiye edemeyiz.

Saygılarımızla…

Cevapla
Zeynep Mart 19, 2019 at 10:03 am

Birincisi Yunan dublini %90 oranında düşüyor diyebilirim ama bu bazen uzan zaman alabiliyor. Diğer bir konu ise Norveç red vermek için dokuz yıl beklemiyor. Ve red aldıktan sonra başka bir ülkeye giden kişileri Norveç geri almıyor. Bunun bir çok örneğiyle karşılaştım.

Cevapla
Ramazan Aralık 19, 2018 at 1:27 pm

Selamlar …

Yorumlar ne zaman isleme konulacak…

Cevapla
Editör Ocak 9, 2019 at 11:55 pm

zaman buldukca cevapliyorum

Cevapla
meric Aralık 24, 2018 at 9:10 pm

meraba admin vizesiz ab gecmeye calisirken yakalandım ve 3 sene deport aldim cezam seneye doluyor doldugu zaman gide bilirmiyim sorun yasarmiyim ve şuanda yeşil pasaportttum var ismim soy ismim mahkeme karariyle degisti şuanda gitsem giris yasagim oldugu halde avrupaya gece bilirmiyim pasaport kontrolunden isim soy isim degistigi icin yoksa cezamın bıtmesınımı beklemeliyim

Cevapla
admin Aralık 25, 2018 at 11:07 am

Merhabalar,
Bazı havaalanlarında girişte parmak izi alınmaktadır. Bundan dolayı gerçek kimliğiniz ortaya çıkabilir. Alternatif legal ulaşım yollarını denemenizi tavsiye ederiz.

Cevapla
MM Ocak 2, 2019 at 3:04 pm

Merhabalar.Benim bir arkdas su an bulundugum ulkeden Hollanda vizesiyle gitti.Ve bes yil oturum aldi.Bu arkadasin burda sinirsiz oturumu vardi avrupa ulkesi degil burasi.Ama bulumdugum ulke insanlarin serbest avrupaya serbest dolasimi var.Benimde sinirsiz oturum var ama ulke TR yakin oldugunda bazen ne olacagi belli olmuyor.Tehlikeli durumlar olabiliyo.Benin de sinirsiz oturumum oldugundan Hollandaya ilticamda problem olurmu acaba ve bu arkadas ornek olabilirmi.

Cevapla
Salah salah Ocak 4, 2019 at 5:20 pm

Merhaba Admin hayat kurtaran sorulara cevap verdiğin için teşekkürler
Benim sorum ben surıyelıyım danımarkada yasıyorum 4 yıldır ama eşim ve 2 küçük çoçuğum Almanya’yadan 1 yıllığına yeni başvurup oturum aldı beni aile birlişimi kapsamında alamıyorlar çünkü 1 yıllığına alınan oturum olmuyor yani 1 yıl sonra 3 yıl alacak o zaman olurmuş ayrıca ben gezmeye felan gidebiliyorum ama yaşamaya gidemiyorum çünkü bendeki oturum sadece bu ülkede yaşama izni , benım sorum avukat tutarsam kampa gidersem parmak izim çıktığında buraya gerimi gelirim yoksa ne olur saygılar selamlar
My number 004571475855( cevab yazarsanız nasıl göreceğim watsapp numarama cevabı resimle gönderirmisiniz Saygılar Selamlar

Cevapla
Editör Şubat 20, 2019 at 2:03 am

Iltica basurusu yaparsaniz size Danimarka Dublini cikar ancak itiraz edip mahkemeye iderseniz esiniz ve cocugunuz Almanya`da oturumu oldugu icin Dublin düser ve ilticaniz incelenmeye alinir bu da 1-2 yil sürebilir. Danimarkada ilticaniz kabul oldugu icin ilticaniz yine kabul olur muhtemelen. Bu süre zarfindan ailenizin yaninda kalabilirsiniz.

Diger yol ise esinizin 3 yillik oturum almasini bekleyebilirsiniz ama esinizden aile birlesimi sartlarini is ve yeterli bir gelir durumu kosulunu yerine getirmesini isterler.

Diger bir yol ise esiniz aile birlesimi icin dava acabilir eger kabul adi ise aile birlesimi hakki var; en azindan aile birlesimi hakkini sakli tutmak adina avukat ile girisimde bulunabilir.

sorularinizi @Almanya_Yasalar hesabina gönderebilirsiniz; telefon numarasi siteden paylasmiyorum.

Cevapla
Erdal salah Ocak 5, 2019 at 8:56 pm

Merheba ben sorun biraktim ama ne soru nede cevap görünmüyor
Ben surıyelıyım danımarkaya Mülteci olarak geldim coocuklarım benden sonra aile birleşimi ile geldi 2,5 yıl önce (eşim 2 çocuğum 4ve 5 yasında) ama Almanya gittiler 1,5 ay önce ev ve oturum aldılar parmak izi sorun cıkmadı çünkü aile birleşimi geldiler onlar 1 yıl oturum aldı ayrıca ben eşimden yaş olarak büyüğüm
Ben gidemiyorum diye kampta yetkililere sormuş çünkü 1 oturum alan aile birleşimi hakkı yokmuş bende onları zıyaret edebilirim. Ama yaşama hakkım yok orada çünkü oturumumuz sadece danımarkada geçerli ben burda kampa gitmem parmak izim çıkar ne olur bilmiyorum onlar daha eve taşnmadılar taşındıktan sonra gitsem kampa iltica etsem olurmu veya ne gibi bir yol izlemeliyim saygılar Selamlar

Cevapla
modarator yorumlari Ocak 12, 2019 at 6:20 pm

Merhabalar,dublin 3 anlasmasi 3 uncu bolum 12.1 maddesi aile congunlugu nerede ise,aile orada butunlesir.

Cevapla
mehmet ali anyığ Ocak 21, 2019 at 6:45 am

Merhabalar
Hakkımda Sosyal medya üzerinden yapmış olduğum paylaşımlar nedeni ile örgüt propagandası sucu ile yargılanmaktayım. Bu tür politik ve siyasi düşüncelerimizi yayın organları vasıtası ile paylaşımlardan dolayı Can güvenliğimiz tehtit altındadır.
Bununla ilgili zincirleme suçu olduğu icin ayrı Ayrı cezalandırılma istemi belirtilmekte konuyla ilgili iddanameler mevcut ve siyasi parti üyeligimden dolayı can guvenligimi tehlikededir. Siyasi parti üyeliğim kagıtla belgeli oda. Yargıtay sisteminde
1)-Bu Gerekceler iltica sebebimidir.
2)- isviçre’de iltica etmek istiyorum,yalnız italya vizesi ile ilk italyaya giris yaptım ve isvicreye kara yolu gecis yaptım vize ile giris tarihi 30.aralik 2018
Vize 12 günlük ama 29 aralik 2018 – 24 ocak-2019 tarihleri arasında diyor. Dublin uygulanmaması için 6 ay beklemelimiyim
3)- bazıları 1 yıl baziları 18 ay beklemen gerekli diyor.
4)- Siyasi Iltica ile Dayım 12 yıl önce isviçrede oturum aldı soy isimler aynı onunla ilgili ifadelerde ilticamı olumlu etkilermi aynı soy isimde etnik kökenimizden dolayı cok zülüm görüldü annemin abileri öldürüldü.
5)- iltica için gerekli bir kaç resim mevcut etkinlikler ve eylemler icin yeterli delil olarak sunulursa ilticaya etkisi olurmu
6)- Dublin kararına takılmadan ne kadar bir sure sonra isviçre dosyamı incelemek zorunda kalır
7)- 6 aydan önce iltica edersem akrabalarım burada olduğu için dosyamın burada inceleme şansı varmıdır.
Emeğiniz ve yardımcı olduğunuzdan dolayı tesekkür ediyorum ilgi ve alakanızdan dolayı
iyi Calısmalar.

Cevapla
barış Şubat 10, 2019 at 9:11 pm

YAPMASAYDIN OROSBU COCUGU AMINA KODUGUMUN PEZEVENKERI SIZI EKMEDIGINI YEDIGINIZ ÜLKEYI ELEŞTIRMEK SIZEMI KALDI KAHBE EVLADI

Cevapla
Mehmet Ocak 22, 2019 at 2:22 pm

Merhaba hocam ben Polonya multivizesi ile Avrupa’ya geldim 2 ay sonra vizem bitiyor Almanya da iltica başvurusu yapabilir miyim? Dublin anlaşmasına takılmamak için ne yapabilirim ?

Cevapla
Editör Mart 5, 2019 at 4:34 am

Dublinin vizeye etkisi vize bitis tarihinden 6 ay sonra bitiyor.

Cevapla
tarik Ocak 28, 2019 at 10:20 pm

merhaba iltica sirasinda pasaportumuzun durum ne olacak , bizden alacaklar mi iltica talebi sonuclanana kadar onlarda mi kalacak , bazi arkadaslar pasaportu vermessen iyi olur cunku pasaport varsa seni geri gonderme durumu kolaylasir diyorlar dogru mu pasaportu saklamali miyiz tesekkurler .

Cevapla
Editör Şubat 11, 2019 at 4:30 am

ilticaniza karar verene kadar alacaklar. Saklamaniz da ilticanin red gerekcesidir.

Cevapla
Zaur Ocak 31, 2019 at 2:35 pm

Editor Salam.Ben letonya vizesi ile Isvece geldim.Iltica istedim.Parmaq izimi aldilar.Burda bana dublin uyguladilar.Beni bir hayma transfer edib seninle Letonya mesgul olacaq dediler.Letonya hala cevab vermedi.Simdi ben Isvecden 6 ay asyl haymda kalip,kara yolla hollandaya kecersem orda iltica basvurusu yapabilirmiyim?Simdiden tsk ederim.

Cevapla
Editör Şubat 11, 2019 at 4:12 am

Iltica ettiginiz icin Hollanda Isvece Geri Kabul talebi gönderir ve mesele iltica oldugu icin Isvec muhtemelen kabul eder.