Gündem Kanunlar

Diger Avrupa Birligi Ülkelerinde Uzun Süreli ikamet Hakkı Hamilleri için ikamet izni

Madde 38a
Diger Avrupa Birligi Ülkelerinde Uzun Süreli ikamet Hakkı Hamilleri için ikamet izni
(1) Diger Avrupa Birligi ülkelerinden birinde uzun süreli ikamet hakkı hukuksal statüsüne sahip bir yabancıya, Federal Almanya’da 3 aydan fazla ikamet etmek istemesi halinde oturma izni verilir. 8’inci maddenin 2’nci fıkrası uygulanmaz.
(2) 1’inci fıkra,
1. hizmet sunan bir firma tarafından sınır ötesi bir hizmet sunumu çerçevesinde gönderilen,
2. sair sınırötesi hizmetler sunmak isteyen veya
3. mevsimlik isçi olarak Federal Almanya’da çalısmak veya Federal Almanya’da sınır isçisi olarak çalısmak isteyen yabancılara uygulanmaz.
(3) 1’inci fıkra uyarınca verilen oturma izni, yalnız 18’inci maddenin 2’nci fıkrasında, 19’uncu, 20’nci veya 21’inci maddelerinde zikredilen sartların yerine getirilmis olması halinde bir iste çalısma hakkı tanır. 1’inci fıkra hükmüne göre oturma izninin bir yüksek ögrenim veya sair egitim amacı için verildigi hallerde, 16’ncı ve 17’nci madde aynen uygulanır. 17’nci maddede belirtilen hallerde oturma izni Federal s Ajansı’nın muvafakatı olmaksızın verilir.
(4) 1’inci fıkra uyarınca verilmis bir oturma iznine 39’uncu maddenin 4’üncü fıkrasına göre yalnız asgari 12 ay boyunca bir tali sınırlama getirilebilir. 1’inci cümlede zikredilen süre, 1’inci fıkraya göre oturma izni verilmesinde ilk defa çalısma izni tanzim edilmesiyle baslar.
Bu sürenin dolmasıyla oturma izni bir iste çalısma hakkı tanır.

Benzer İçerikler

Dublin-II Tüzüğü_Türkçe

Editör

‘Fiilen OHAL’ Teklifi Adalet Komisyonu’ndan Geçti

admin

Almanya / Sosyal Haklar Yasasi Özet

Editör

YORUM YAP


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/ilticaha/public_html/wp-includes/functions.php on line 4757