Danimarka Gündem

Danimarka İltica Prosedürü

Polise Kayıt
Sığınmacı şahsen polise veya Allerød Center Sandholm’ a (Danimarka’da Kopenhag kuzeyinde bulunan büyük kampa giderek sığınma işlemini başlatır.
İltica merkezinin adresi: : Sandholmgårdsvej 40 3460 Birkerød 3527 9900
Bu ilk aşamada polis fotoğrafınızı çeker parmak izlerinizi alır ve mülakat yapar. Mülakatta hangi ülkeden geldiğinizi ve hangi yol güzergahı ile Danimarka’ya ulaştığınızı ve hangi nedenle sığınma talep ettiğinizi sorar ardından sığınma kamplarından birinde ağırlanırsınız.,
Form doldurma: Sandholm Merkezi
Burada spesifik sorular içeren bir form doldurmanız gerekir. Prosedür içersinde çeviri ve hataların tek incelendiği yer burasıdır. Bu formları doldurmak çok önemlidir o yüzden kendiniz yazamayacaksanız çevirmenle yapılmalı.
Formu doldurulmadan önce bir zaman çizelgesi hazırlamanız işinizi kolaylaştıracaktır. Başınızdan geçen bütün önemli olayları zaman çizelgenize yerleştirin veya grafik oluşturun ki bu şekilde mülakatta hatırlamak kolay olur.
Göçmenlik Servisi İlk görüşme: Bilgi ve motivasyon mülakatı
Bu görüşme normalde formu doldurduktan kısa bir süre sonra gerçekleşir ancak 2016 ocak itibariyle süre biraz uzamıştır ve 8-10 ay sürmektedir.
Göçmenlik Servisi sizinle ilk yapılan mülakata dayanarak sığınma talebinin Danimarka’dan yapılıp yapılmayacağına karar verir. Başvurunuz farklı nedenlerle reddedilebilir. Dublin anlaşması gereği eğer başka bir Avrupa ülkesine zaten bir iltica başvurusu yapmış iseniz ve parmak iziniz alınmış ise veya Göçmenlik Servisi sığınma isteğinizi tamamen temelsiz görürse Danimarka’da sığınma hakkı alamayabilirsiniz.
Göçmenlik Servisi ile İkinci görüşme
Bu mülakat detaylıdır ve bütün gün sürebilir. Daha önce formda yazmış olduğunuz bilgiler ışığında ayrıldığınız yani sizin için güvensiz olan ülke hakkında ve sizing hakkınızdaki genel bilgilerinize dayanarak, göçmenlik Servisi sığınma talebinize karar verir.
Temyiz: Mülteci İtiraz Kurulu
Sığınma talebiniz Göçmenlik Servisi tarafından reddedilirse, süreciniz otomatik olarak Mülteci İtiraz kuruluna devredilir , bu iltica sürecinde ikinci ve son yasal değerlendirmedir. Bu noktada belirli bir avukat talep edebilirsiniz veya size ücretsiz atanacaktır. Avukat ve bir tercüman eşliğinde Mülteci İtiraz Kurulu’nda sözlü duruşma oluşur. Avukat sizi davaya hazırlar. Mülteci Temyiz Kurulu davanızı kabul edebilir veya size nihai red verebilir.
İltica talebinizin reddedilmesi halinde
Mülteci temyiz kurulu tarafından reddedilen bir süreç ancak sizin yeni bir bilgi vermeniz halinde veya kanıt bulmanız halinde tekrar başlayabilir. Ayrıca, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komitesi veya Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi gibi İnsan Hakları organlarına şikayette bulunabilirsiniz bu durumda bir avukat ya da bir adli yardım kurumu ile konuşmak sizin için çok önemlidir.
Korunma statüsü çeşitleri
Kongre Statüsü: Birleşmiş Milletler Mülteci Sözleşmesi’ne göre, yaşadığı ülkeden ırk, din, milliyet, belirli bir sosyal gruba mensubiyeti veya siyasi görüşü nedeniyle zulme uğrayacağından dolayı haklı korku duyan ve uyruğu olduğu ülke dışında başka bir ülkeye sığınan birini mülteci olarak tanımlar, bu sözleşme gereği statü alınır.
Koruma statüsü: Eğer ülkenizde idam cezası, işkence veya insanlık dışı ya da aşağılayıcı muamele ya da ceza tehlikesiyle karşı karşıya iseniz kendi ülkenize dönmeden, koruma statünüz olur.
Geçici koruma statüsü: Sığınmacının ülkesinde sivillere karşı ağır istikrarsızlık ve ayrımsız şiddet durumu varsa 1 yıllık geçici bir koruma statüsü verilebilir ancak bu süreyi uzatmak mümkündür.
Faydalı Linkler :
http://www.w2eu.info/denmark.en/articles/denmark-asylum.en.htm
http://refugeeswelcome.dk/bcknd/wp-content/uploads/RW-flyer-English-06.14.pdf
http://refugees.dk/en/facts/the-asylum-procedure-in-denmark/the-threee-phases-of-the-asylum-procedure/
https://www.rodekors.dk/det-goer-vi/roede-kors-asyl/asylcentre/center-sandholm

 

Benzer İçerikler

Mülteciler Icin Calisma Izni – Özet

Editör

AYM’nin mağdurları yıldırma taktikleri

admin

LeMan’dan ‘Deniz Poyraz’ kapağı

admin

4 yorumlar

serkan Ağustos 5, 2019 at 9:45 pm

turist vizeyle iltica etmek oluyormu danimarkaya

Cevapla
Hazal Ocak 2, 2020 at 4:30 pm

Selam benim erkek arkadaşım formalite evlilik yapıp danimarkaya gitti şimdi oturum almak için formalite evli olduğu kadının çocuğunun üzerine başvurusunu yaptı bi kere çocuk üzerine değilde kendisi için başvurdu kabul etmediler bu sefer kabul olur mu acaba

Cevapla
admin Ocak 7, 2020 at 6:32 pm

MErhabalar, ne yazık ki formalite evlilik konusunda destek sunamamaktayız daha çok profesyonel iltica ve iltica prosedürü konusunda bilgi sahibiyiz. İyi şanslar dileriz.

https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.

Cevapla
Hazal Şubat 12, 2020 at 11:23 pm

Bi yakınım danimarkada üvey çocuğu üzerine oturma almak için başvuru yaptı mahkemeye çıktı sonuç daha belli değil 4. Ayda günü bitiyor bu sonuç günü bitene kadar belli olmazssa günü bitince gelir mi yoksa sonuç belli olana kadar orda mı kalır bilgi verir misiniz

Cevapla

YORUM YAP


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/ilticaha/public_html/wp-includes/functions.php on line 5107