Almanya İltica

Çalışma Sebebiyle Müsamaha Belgesi (Beschäftigungsduldung) alabilir miyim?

1 Ocak 2020’den bu yana yeni bir Duldung çeşidi yürürlüğe girdi: §60d AufenthG yasası uyarınca düzenlenen Çalışma Sebebiyle Müsamaha Belgesi (Beschäftigungsduldung). Zaten bir iş sahibi olan ve diğer gerekli koşulları karşılayan Duldung sahibi kişiler Çalışma Sebebiyle Müsamaha Belgesi (Beschäftigungsduldung) alabilirler. Çalışma Sebebiyle Müsamaha Belgesinin (Beschäftigungsduldung) iki avantajı vardır: 1) Çalışma Sebebiyle Müsamaha Belgesine (Beschäftigungsduldung) sahip olduğunuz sürece sınır dışı edilemezsiniz. 2) Çalışma Sebebiyle Müsamaha Belgesi (Beschäftigungsduldung) sahibi olarak, daha hızlı bir şekilde oturum izni alabilirsiniz.

Beschäftigungsduldung alabilmek için sizin (ve bazen ailenizin) karşılaması gereken birçok koşul vardır:

  • En az 12 aydır Duldung’a sahip olmalısınız. Lütfen unutmayın: Yeni düzenlenen “Belirsiz Kimlikle Duldung” (§60b AufenthG uyarınca) bu durumda geçerli değildir.
  • Sosyal sigorta için en az 18 ay boyunca haftada en az 35 saat çalışıyor olmanız gerekir. Bekâr bir ebeveynseniz, bu süre haftada en az 20 saattir.
  • En az 12 aydır ne Sosyal Yardım Dairesinden ne de Jobcenter’dan destek almıyor olmalısınız.
  • A2 seviyesinde Almanca dil bilgisine sahip olmalısınız.
  • 01.08.2018 tarihinden sonra Almanya’ya gelmiş olmalısınız.
  • Siz (ve eşinizin) ülkenizden kimlik belgelerine (örn. Pasaport, sürücü belgesi, doğum belgesi, …) sahip olmanız veya tüm çabalara rağmen herhangi bir belge alamıyor olduğunuzu kanıtlamanız gerekir. Ancak bu konuda aklınızdan çıkarmamanız gereken bazı son teslim tarihleri vardır. Bu konuda daha fazla bilgi için “Kimlik ispatı için son teslim tarihi ne zaman?” başlığı altına bakabilirsiniz.
  • Eğer bir entegrasyon kursuna katılmak zorundaysanız, siz (ve eşinizin) bu kursu başarıyla tamamlamış olması gerekir.
  • Okul yaşında çocuklarınız varsa, okula gitmeleri gerekir.
  • Siz (ve eşiniz ve çocuklarınızın) hiçbir suç işlememiş olması gerekir. Bu konuda daha fazla bilgi almak için “Aile üyelerinden biri bir suç işlediyse ne olur?” başlığı altına bakabilirsiniz.
  • Siz (ve eşinizin) herhangi bir terör örgütüyle ya da radikal bir örgütle ilişkinizin olmaması gerekir.

kaynak: https://handbookgermany.de/tr/rights-laws/asylum/beschaeftigungsduldung.html

Benzer İçerikler

Almanya İltica Başvuru Merkez Adresleri

admin

YEREL MAHKEMELERDEN ILTICAYA KABUL

admin

Almanya’da İltica Kabulünden Sonra Yapılması Gerekenler

admin

YORUM YAP