Birleşmiş Milletler Gündem SSS

BMMYK’nin üçüncü ülkelere yerleştirme konusunda politikası nedir?

  1. Üçüncü ülkeye yerlestirme, sigindigi ülkede yeterli derecede korunmamis ve ülkesine geri dönme sansi olmayan mülteciler için uluslararasi koruma saglamanin tek yolu olabilmektedir.

    Çok genis mülteci akislari oldugunda üçüncü ülkelere yerlestirme bir kaç birey için uygulanabilmesi haricinde gerçekçi bir seçenek olusturmamaktadir. Aslinda bu çogu kez istenmeyen bir seydir. Pek çok mülteci tanidik kültürel ve sosyal bir ortami tercih etmeleri ve nihai amaçlarinin evlerine dönmek olmasi nedeniyle memleketlerine yakin yerlerde yasamak istemektedir. Her ne kadar gönüllü geri dönüs çogu mülteci için hemen her zaman en kalici çözüm olsa da, tehlike altinda bulunan bazi mülteciler siyasal ve güvenlikle ilgili nedenler veya saldiriya açik olmalari dolayisiyla her zaman üçüncü ülkeye yerlestirilme ihtiyaci içindedirler. Mülteciler bazen geri dönüs için çok küçük bir ihtimal olmasi ve siginilan ülkeye kalici bir entegrasyon saglanamamasi durumuyla karsilasilabilmektedirler. Bu durumlarda üçüncü ülkelere yerlestirme tek uygun yöntem olmaktadir.

Benzer İçerikler

Ezgi Mola, Musa Orhan ve Mehmet Erkan

admin

AsylG §55 Oturma İzni

Editör

Hollanda, Türkiye’den Başvuranlara İltica Hakkı Tanıdı

admin

YORUM YAP


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/ilticaha/public_html/wp-includes/functions.php on line 4757