Birleşmiş Milletler Gündem SSS

BMMYK refakatsiz çocuk mültecilerin ailelerini bulmalari için neler yapmaktadır?

BMMYK’nin amaçlari baglaminda refekatsiz bir küçük “anne ve babasindan ayrilmis olan ve hukuk veya gelenege göre kendisinden birinci derecede sorumlu olacak birinin bulunmadigi” kisidir. Refakatsiz çocuklarin sayisi ülkeden ayrilmanin nedenleri ve sartlarina göre büyük oranda degismektedir. Fakat, konunun uzmanlari bilimsel olmayan bir genellemeyle refakatsiz çocuklarin mülteci nüfusunun yüzde 2 ila 5’ini olusturdugunu tahmin etmektedirler (Örnek olarak, bu rakamlar Ruanda mültecileri için dogruysa da Nepal’deki Buhutan mültecilerine uymamaktadir).

BMMYK refakatsiz çocuklarin tesbit edilerek kayda geçirilmesi ve ailelerin aranmasi için, her zaman oldugu gibi diger kuruluslarla birlikte çalisir. Örnegin BMMYK Ruanda/ Burundi kriz bölgelerinde UNICEF, ICRC, Açlar Için Yiyecek ve Çocuklari Koruyun (Ingiltere) ve diger sivil toplum örgütleri ile bu çocuklar için sinir ötesi iz sürme çalismalari yapmaktadir. Aileleri kayda geçirmek, izini takip etmek ve bulmak için bölgesel, merkezi bir bilgi bankasi kurulmus, yerel ve ülke bazli programlar bu bölgesel bilgi bankalari ile desteklenmistir. Ruanda toplu mülteci hareketinin bir yil sonrasinda 21.000’den fazla refakatsiz çocuk Büyük Göller Bölgesi’ndeki ailelerine geri dönmüslerdir.

Genel olarak, BMMYK, refakatsiz küçüklerin kendi bölgelerinin disinda yerlestirilmelerine karsidir, çünkü çogu kez bu çocuklari aileleri ile birlestirmek mümkün olabilmektedir.

Benzer İçerikler

ALMANYA – İltica Rehberi

admin

ABD İnsan Hakları İhlal Raporunda TÜRKİYE

admin

Sığınma talebinde bulunan kaçak yolcular veya denizde kurtarılmış kişilerle ilgili yol gösterici bilgiler var mı?

admin

YORUM YAP