Genel Gündem Haberler Tüm Makaleler

Birinci Mülakat Soruları (Yol Mülakatı)

Birinci Mülakat Soruları (Yol Mülakatı)

Haber-Yorum

 

Farklı ülkelerde iltica başvurularında bulunan mülteciler ile yaptığımız görüşmeler neticesinde birinci mülakat sırasında matbu olarak sorulan soruları sizler için derledik.

 

Birinci Mülakatın Önemi

Birinci mülakat, iltica başvurunuzdan sorumlu olacak ülkeyi tespit etme mülakatıdır. Bu mülakatta vereceğiniz bilgi ve belgeler mülakat çerçevesini oluşturacaktır. Verdiğiniz bu bilgiler ana mülakatta karşınıza tekrar soru olarak çıkıp ayrıntılandırmanız istenecektir. Bu sayede çelişkiye düşüp düşmediğiniz değerlendirilecektir. Bu mülakat mülteciler arasında “yol mülakatı”, “Dublin mülakatı” şeklinde adlandırılmaktadır.

Birinci mülakat yaklaşık 30 dakika kadar sürmektedir. Sorgulama şeklinde değil de form doldurma şeklinde geçecektir. Bundan dolayı ne soruluyorsa sadece ona cevap vermek yeterlidir. Aşağıdaki soruların tamamını sorabilecekleri gibi bir kısmını sorup diğer kısmını ikinci mülakatta sorgulayabilirler.

 

Birinci Mülakatla ilgili Muhtemel Sorular

 1. Adınız, soyadınız?
 2. Doğum yeri, doğum tarihiniz?
 3. Ana-baba adınız, ikamet adresleri?
 4. Ana diliniz ve ana dil dışında başka dil konuşuyor musunuz?
 5. Uyruğunuz, dini inancınız?
 6. Herhangi bir sosyal gruba, topluluk veya azınlık aidiyetiniz var mı? (din, dil, ırk, cinsiyet, sosyal grup, politik düşünce, parti)
 7. Hüviyetiniz veya kimliğinizi belgeleyen bir belge ibraz edebilir misiniz? (pasaport, nüfus cüzdanı, aile cüzdanı, ehliyet, geçici pasaport veya kimlik, meslek kimliği, resimli kredi kartı, resimli diploma, üyelik kartı)
 8. İltica başvurusu sırasında teslim ettiğiniz kimliklerinizin dışında başvuru sırasında ibraz edemediğiniz ülkenizde kalan hüvviyet belirten başkaca kimlik veya pasaport benzeri evrakınız var mı? Eğer ülkenizde bıraktığınız evrakınız varsa neden getiremediniz?
 9. Herhangi bir kimlik ibraz edemiyorsanız, edemediğiniz her belge için tek tek getirememe nedenlerini ifade ediniz?

Örneğin pasaportunuz var mıydı? Var ama ibraz edemiyorsanız, nerede olduğunu ve neden getirmediğinizi açıklamanızı istiyorlar.

Örneğin ehliyetiniz var mıydı? Var ama ibraz edemiyorsanız, nerede olduğunu ve neden getirmediğinizi açıklamanızı istiyorlar.

Örneğin nüfus cüzdanınız var mıydı? Var ama ibraz edemiyorsanız, nerede olduğunu ve neden getirmediğinizi açıklamanızı istiyorlar.

 1. Herhangibir (Schengen, ABD, Canada) ülke vizeniz bulunmakta mıdır? Evet ise hangi ülke veya ülkeler?

Yorum Notu: Vizeniz iltica ettiğiniz ülkeden farklı ise ve başvuru sırasında vize bitiş tarihinden 6 ay geçmemiş ise iltica işlemleriniz vizenin ait olduğu ülkede yapılmak zorunda kalacaktır. (Kaynak Dublin 3 anlaşması sayfa 11 deki 12. Madde)

 1. Herhangibir (Schengen, ABD, Canada) ülkede oturumunuz bulunmakta mıdır? Evet ise hangi ülke veya ülkeler?

Yorum Notu: Oturumunuz iltica ettiğiniz ülkeden farklı ise ve başvuru sırasında oturum bitiş tarihinden 24 ay geçmemiş ise iltica işlemleriniz oturumunuzun ait olduğu ülkede yapılmak zorunda kalacaktır. (Kaynak Dublin 3 anlaşması sayfa 11 deki 12. Madde)

 1. İltica ettiğiniz ülkeye gelmeden önce kendi ülkenizdeki resmi ikamet adresiniz.

Yorum Notu: Vatanınız dışında başka ülkede ikamet ediyor ve çalışıyorsanız hem kendi ülkenizdeki hem de çalıştığınız ülkedeki ikamet adresinizi vermeniz gerekmektedir.

Önemli Not: Ana mülakatta devlet yada devlet dışı gruplar tarafından takip edildiğiniz iddiasında bulunup aynı zamanda resmi ikamet edresinizde kaldığınızı belirtirseniz mağduriyet açısından inandırıcılığınızı kaybedip red alabilirsiniz.

 1. Resmi adresiniz dışında saklandığınız adresinizi ifade eder misiniz?
 2. Evli misiniz? Evet ise eşinizin adı doğum yeri doğum tarihi, resmi evlilik tarihiniz ve resmi ikamet adresi nedir?
 3. Çocuğunuz var mı? Varsa adı soyadı, doğum tarih ve nerde ikamet ediyor?

Not: Çocuk ve eşinizin adresi sisiznle aynı adreste olabileceği gibi farklı adres de olabilir.

 1. Eşiniz ve çocuklarınız şu an kendi ülkenizde mi yoksa başka bir ülkede mi? Şu an bulundukları ikamet ile ilgili bilgi ve belge sunabilir misiniz?
 2. İltica ettiğiniz ülkede veya vatanınız dışında başka bir ülkede yasayan kardes, yakın akraba, dede, amca, dayı, teyze, hala, kuzen vb var mı?
 3. Kendi Ülkenizde akrabalarınız var mı (anne, baba, kardeş, amca, hala, dayı, teyze, dede vb)?
 4. Vataninizda bakmakla yükümlü olduğunuz ya da ekonomik destek vermek zorunda kaldığınız eş yada birinci derece akrabanız var mı?

Not: işsiz kalmak, iş bulamamak gibi ekonomik nedenlerle başvuru yapmak iltica için geçerli bir sebep değildir. Aksine red gerekçelerinden biridir.

 1. Baba tarafından dedenizin adı soyadı nedir?
 2. Eğitim durumunuz nedir? En son bitirdiğiniz okullar ve bölüm nedir?
 3. Mesleğiniz ve en son hangi işyerinde çalıştınız, kendi işletmeniz var mıydı, iş yeri adresiniz?
 4. Askerlik yaptın mı?
 5. İltica ettiğiniz bu ülkeye daha önce geldiniz mi? Hangi tarihlerde ve ne sebeple geldiniz?
 6. Başka bir ülkeye iltica ettiğiniz mi ve sığınma talebiniz kabul edildi mi?

Not: Şayet başka bir ülkeye müracat ettiyseniz ve ikinci mülakat diye biline ana mülakatı o ülkede olduysanız  iltica ettiğiniz diğer ülkeden ilticanızı geri çekmeden başka bir ülkeye tekrar iltica ettiyseniz ve yeni ülkede de ana mülakatı olursanız hangi ülke iltica gerekçesini önce açıklarsa diğer ülkedeki iltica başvurusu düşmüş olur. Ya da araştırmayı derinleştirirlerse ikinci ülkedeki ilticanız yok hükmünde sayılıp size ilk başvurduğunuz ülkeye geri Dublin işletebilirler.

 1. Eşiniz veya çocuklarınız başka bir ülkeye iltica etti mi, iltica kabul edildi mi, legal bi ikameti/oturumu var mı?
 2. Başka bir ülkeye parmak izi verdiniz mi?

Not: Verdi iseniz, parmak izini verdiğiniz tarihten itibaren 6 ay boyunca (o ülkede kalmaya devam ettiğiniz müddetçe 12 ay boyunca) Dublin 3 sözleşmesi gereği sizin sorumluluğunuz o ülkededir.

 1. Başka bir ülkenin vatandaşı mısınız?
 2. İltica ettiğiniz bu ülkeye hangi seyahat güzergahını izleyerek geldiniz, lütfen izah ediniz.
 3. İltica işlemlerinizin şu anda başvurduğunuz bu ülkede incelenmesine bir itirazınız var mı?
 4. Ülkenizden en son ne zaman, nereye ve nasıl çıktınız?
 5. Ülkenizden çıktığınızda ilk giriş yaptığınız ülkeye ne zaman girdiniz, ne zaman ayrıldınız, ve o ülkede yasal olarak mı bulundunuz? (Bunu izah ederken lütfen nasil ve nezaman Vataninizi terk ettiginizi, hangi ülkeler üzerinden geldiginizi ve başvuru yaptığınız bu ülkeye girişinizin nasil gercekleştiğini de anlatiniz!)
 6. İltica başvurusunda bulunduğunuz bu ülkeye en son ne zaman geldiniz?

Yorum Notu: Konu iltica olunca iltica ettiğiniz ülkeye gayriresmi yollarla gelişinizin ayrıntıları ilk mülakatta özet olarak ve ana mülakatta detaylı şekilde sorgulanmaktadır. Örneğin ne kadar masraf ettiğiniz, hangi araçlarla hangi yollardan geçtiğiniz, kimlerle ne şekilde iletişime geçtiğiniz, size ne şekilde yardımcı oldukları ve geçişte hangi evrakları kullandığınızla ilgili sorular sorulabilmektedir.

30. Almanya ülkesini neden tercih ettiniz sorusunda çoktan seçmeli bir cevap olabiliyor.

a. Ekonomik nedenler

b. Can güvenliği

c. vs

SON NOT: Kaçış sizin için bir mağduriyet değil başarı hikayesi olduğundan bu konunun mülakat sırasında mağduriyetinizin bir parçası olarak değil “engellenmesi gereken bir güzargah” amacıyla sorgulandığı göz önünde bulundurulmadır.

Benzer İçerikler

HDP binasına saldırı: Polis tüm kamera kayıtlarını sildi, saldırgan tutuklandı

admin

Kemal Kılıçdaroğlu’ndan Katar’la tıp protokolüne tepki: Yırtıp atacağız!

admin

Vize Uzatma ve DUBLIN Meselesi

admin

12 yorumlar

Orkun Mart 26, 2019 at 11:25 pm

Herhangibir (Schengen, ABD, Canada) ülke vizeniz bulunmakta mıdır? Evet ise hangi ülke veya ülkeler?
Yorum Notu: Vizeniz iltica ettiğiniz ülkeden farklı ise ve başvuru sırasında vize bitiş tarihinden 6 ay geçmemiş ise iltica işlemleriniz vizenin ait olduğu ülkede yapılmak zorunda kalacaktır. (Kaynak Dublin 3 anlaşması sayfa 11 deki 12. Madde)

Şuan fransadayım vizem 6 ayı geçti. Fransadan iltica edebilirmiyim?

Cevapla
admin Mart 27, 2019 at 5:31 pm

Vıze bıtıs tarıhınden sonra 6 aydan fazla sure gectıyse Dublın dusmus demektır. Basvuru yaptıgınızda ıltıca ıslemlerınız Fransa dan devam edecektır.

Cevapla
Orik Aralık 16, 2019 at 12:16 pm

Merhaba ben sevdigim alman kadinın yanina gitmek icin kacak yollardan almanyaya gececegim, iltica sebebim aşk , baska bir sebebim yok ve kacak gitmemin bir sebebi de var, bu iltica sonucunu negatif yada pozitif etkiler mi

Cevapla
admin Ocak 7, 2020 at 9:06 pm

MErhabalar, gerekçeniz iltica etmek için yeterli ve uygun bir gerekçe değildir bu nedenle yüksek ihtimalle red alabilirsiniz. Ancak sevdiğiniz hanımefendi ile evlenmeniz mümkündür.

Cevapla
anonim Nisan 11, 2019 at 11:47 am

sayin admin:
ben turkiyede siyasi nedenlerden dolayi teror orgutu uyeliginden yargilandim. yargilamam yapilirken etkin pismanlik hukumlerinden yararlanarak bildiklerimi anlattim. fakat hakkimda indirimli olarak hapis cezasi verildi ve bu ceza ust mahkeme tarafindan onaylanarak kesinlesti. etkin pismanliktan yararlandigim icin aidiyet icerisinde oldugum yapiyi mahkemede kotuleyerek kendileri ile hicbir alakamin kalmadigini soyledim. Eger herhangi bir avrupa ulkesine iltica edersem. budurum hakkimda avantajmi yoksa dezavantajmidir. ayrica aidiyet eksenli yasadigim insani magduruyetlerde var.
cevap verirseniz sevinirim

Cevapla
admin Nisan 11, 2019 at 4:45 pm

mahkumiyet yediğiniz gerekçeyi reddettiğinizden dolayı bu idianameyi iltica dairesine verdiğinizde sizin “aidiyetiniz olmadığı beyanınız” nedeniyle red edeceketir.

https://ilticahaberleri.com/iltica-mulakat-stratejileri/

Cevapla
anonim Nisan 11, 2019 at 5:06 pm

sayin admin:
size ikinci sorum, siz mahkemedeki aidiyetimin olmadigi beyanimdan dolayi red alacagim seklinde cevap vermissiniz.
turkiyede yargilamam yapilirken daha fazla ceza almamak icin mecburen baglantili oldugunuz yapiyla alakanizin kalmadigini soylemek durumundasiniz. ben bunu yabancilar hukukunda uzman bir avukata sordum oda bana bu sekilde soyledi fakat siz bu beyanlardan dolayi red alabilecegimi soylediniz.
avukatin bana soyledigi, mevcut yasadan faydalanabilmek ve daha az ceza alabilmek icin aidiyet icinde bulundugunuz yapiyi kotulemek ve kendileri ile herhangi bir baglantinizin kalmadigini ifade etmenin sikintili olmayaci seklindeydi.
konu hakkindaki son degerlendirmenizi yazarsaniz memnun olurum.
saygilar…

Cevapla
Yasin Mayıs 15, 2019 at 11:14 pm

8 temmuz 2018 de yunanistanna geldim . 26 Nisan 2019 da Almanya’ya geldim. Dublin benim için ne ifade ediyor ?

Cevapla
editor_dr Mayıs 16, 2019 at 8:21 am

Yunansitanda parmak izi verdiyseniz sorumlulugunuz yunanistanda oldugu icin Almanya yunanistana sizi gonderme talebinde bulunacak. Ama yunanistan gecis ulkesi oldugu icin bu taleplere olumlu cevap vermiyor bu yuzden sizin benzer sartlarinizda yunanistana gonderilme durumu yasanmadi. Ancak 2 ay kadar yunanistanin cevap vermesi beklenebiliyor. Esas iltica degerlendirmeniz bu sure sonunda yapiliyor.

Cevapla
Biryusuf Eylül 28, 2019 at 8:46 pm

İngiltereye başvurduk henüz bir mahkeme olmadı aylardır bekliyoruz ilticamizi çekip kanada ya gidersek geri gönderirler mi

Cevapla
admin Ocak 16, 2020 at 4:56 pm

MErhabalar, Kanada ve AVrupa farklı sistem kullanmakta şansınızı deneyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.
Site üzerinden aylık olarak sorulara cevap vermekteyiz. Twitter ve youtube üzerinden günlük cevap verilmektedir.

Cevapla

YORUM YAP


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/ilticaha/public_html/wp-includes/functions.php on line 4757