Almanya Almanya İltica Gündem Haberler Tüm Makaleler

BAMF’tan tutuklanan Avukat ve Başvurucular için Açıklama

BAMF’tan tutuklanan Avukat ve Başvurucular için Açıklama

 

2019 Eylül ayında Ankara Almanya Büyükelçiliği için çalışan avukat tutuklandı. Avukat Almanya’da iltica başvurusunda bulunan Türk Vatandaşları hakkında çalışıyordu.

İltica başvurucularının bilgilerinin Türkiye Adli Makamlarınca ele geçirilmiş olabileceği endişesi ortaya çıktı. Bu endişeler birçok Alman basın kuruluşunda yer buldu.

https://www.dw.com/tr/t%C3%BCrkiyede-tutuklu-avukatla-ilgili-almanyada-oturum/a-51432917

 

BAMF tutuklanan avukat ve avukatın araştırdığı dosyalarla ilgili açıklamada bulundu.

BAMF’ın açıklamalarından derlediğimiz başlıkları sizin için paylaşıyoruz.

 

-Mülakatlarda ortaya çıkan sorunları değerlendirmek için bazı durumlarda ek bilgi kaynakları ve daha fazla araştırma yurt dışında da gerekli olabilir.

-BAMF’ın Federal Dışişleri Bakanlığı’na veya yurtdışındaki diplomatik misyonlarına bilgi gönderme imkanı mevcuttur.

-Federal Ofis’in asilyum dosyalarını yabancı temsilciliğe göndermediği, ancak karar için önemli olan bazı bilgilerin seçilerek gönderildiği önemle belirtilmektedir (not edilmelidir).

-Federal Ofis ile işbirliği avukatları arasında doğrudan iletişim kurulmaz, avukatlar iltica dosyalarına da erişemezler.

-Almanya için çalışan iş birliği avukatları, araştırmalarıyla ilgili tüm bilgileri almazlar; örneğin, Türkiye’de adli sicil davası açıp açmadıklarını açıklayıp açıklamadıklarını açıklamak için, örneğin, başvurucuların adı, soyadı, doğum tarihi ve muhtemelen TC Kimlik No gibi bilgilerine erişebilirler.

Almanya’daki adresler hiçbir şekilde iletilmez.

-İltica başvurusunda bulunan kişileri içeren davalar hakkında topladığı bilgileri içeren belgelerin tutuklanmasının Türk makamlarının eline geçtiği tahmin edilmektedir (beklenebilir).

-Bu, avukatın üzerinde çalıştığı ve 27’sinin şu anda olumlu olarak kararlaştırıldığı toplam 47 dava ile ilgilidir. Diğer 18 vakada, başvurular ilk başta reddedilmiş, ancak yeni durum nedeniyle bu sonuç giderilmiştir – bu, bu kişilere koruma statüsü verildiği anlamına gelir-. Halen İdare Mahkemesi önündeki yasal işlemlerde iki dava bulunmaktadır.

-Ayrıca, şu anda avukatın bürosunda bilgi bulunup bulunmadığının netleşmesinin mümkün olmadığı diğer 283 dava olabilir.

-Mağdurlara durum hakkında kişisel olarak zamanında bilgi verildi.

-Federal Büro, bu bilgileri Türk makamları tarafından bireysel olarak kararlaştırılacak bireysel sığınma prosedürlerinde elde etmenin bir sonucu olarak ortaya çıkabilecek potansiyel tehlikeleri kapsamlı bir şekilde kabul edecektir.

(BAMF ortaya çıkan potansiyel yeni bireysel tehlikeler nedeniyle sığınma prosedürleri açısından sorumluluğu kabul etmektedir.)

 

Ekte. BAMF’a sorulan sorulara verdiği cevap mailinin tam metni yer alacaktır.

Benzer İçerikler

AsylG §31 Iltica Darisenin Başvurular Hakkındaki Kararı

Editör

Yunanistan Türkiyeli Mültecileri Sınıra Geri İtti (push-back)

editor_dr

-Fransa iltica işlemlerinde Almanya’dan 2016 yılı Dublin uygulaması-

admin

YORUM YAP