Avusturya Gündem

Avusturya İltica Prosedürü

İLTİCA

İltica Başvurusu

Uluslararası sığınma hakkı için iltica başvurusunun ilk kabul merkezi ne şahsen yapılması ile iltica süreci başlıyor.

İlk kabul merkezleri Traiskirchen (Doğu Batı, Kuzey Avusturya), Thalham Attergau’daki St. Georgen’de (Dogu Avusturyaı) ve Viyana Schwecht Havalimanında (Doğu Havalimanı) bullunmaktadırlar.

Daha fazlasını „İltica Hakkı“ ile ilgili bölümden okuyunuz.

İltica başvurusu yapıldıktan sonra, ilk kabul merkezlerinde mültecilere sağlık kontrolleri yapılır ve oraya yerleştirilirler. Daha sonra mültecinin kimliğinin tespitinin yapılması ve kaçış rotasını belirlemek için tercümanlar eşliğinde kamu güvenlik birimlerince ilk mülakat yapılır (ifadeleri alınır). Polisin ilk sorgulamasından sonra ilk kabul merkezince gerekli görülmesi durumunda başka bir sorgulama daha yapılır. Yetkili Daire, iltica başvurusunu içerik açısından (kaçış nedenleri) Avusturya tarafından incelenemeyeceği sonucuna varabilir. İltica talebini (19. Temmuz 2013 tarihinde yürürlüğe giren) Dublin III Tüzüğüne göre, başka bir ülkenin (AB 28, Norveç, Lichtenstein veya İsviçre gibi) yetkisi dahilinde olması nedeniyle, müteakip başvurusunun (örneğin 2., 3. iltica başvurusu) yapılmış olması veya güvenli üçüncü ülke nedeniyle reddedilir.

 

Bu sorunun çözümlemesi genel olarak 20 günden fazla sürmemesi gerekir, ama bir aydan fazlada sürebilir. Bu süre içerisinde mülteciler kaldıkları merkezin bulunduğu mahali (bölgeyi) terkedemezler. Başlangıçta iltica talebinde bulunanlar idari mercinin işlem ve tahkikatları için belli bir süre, en fazla 120 saat, aralıksız ilk kabul merkezinde bulunmaları gerekmektedir. Avusturya’nın bu iltica davası için yetkili olması, yani iltica davasının görülmesinin kabul edilmesi durumunda mültecilere beyaz kart verilir ve kalacakları eyaletteki bir mülteci yurduna gönderilirler.

 

Avusturya’da iltica sürecinizin başlatılmasına izin verildikten sonra, iltica davasının asıl içeriğine (01.01.2014’ten beri) Federal Yabancılar ve İltica Dairesi tarafından bakmaya başlanılır. Her eyalette bir Bölge İltica Dairesi bulunur ve iltica bürosu yetkilisi çevirmen aracılığı ile mülakat yapar (ifade alır). İltica davalarının odağında kaçış nedenleri bulunur ve mülteciler ifadelerinde (mülakatlarında) ülkelerini neden terketmek zorunda kaldıklarını ve neden Avusturya’dan iltica talebinde bulunduklarını açıklayabilirler.

Bulunduğu eyaletteki Bölge İltica Dairesi soruşturmalarını tamamladıktan sonra ve şayet iltica talebinde bulunan mültecinin ifadesi inandırıcı olursa, iltica statüsünü bir karar ile bildirilir.

 

Şayet iltica talebim reddedilirse, ne olur?

 • Kararın bildirilmesinden sonra altı hafta içerisinde Anayasa Mahkemesi nezdinde karara itiraz edilmesi mümkün
 • Başarılı olma ihtimali düşük
 • Şayet istisnai bir durumda gerçekten başarılı olma ihtimali bulunuyorsa, sadece o zaman mantıklıdır
 • Oturma izni hakkı için başvuru (iltica talebinin reddedilmiş olmasına rağmen)

 

Kalma hakkı için yapılacak bir başvuru şansının olup olmadığını öğrenebilmek için www.helpinhands.at ‘den bir danışma randevusu alabilirsiniz. Randevunuzu, iltica talebiniz ile ilgili red kararı geldikten sonra en kısa sürede almalısınız.

 

İltica Süreci

 • İltica davası sürecinde temel bakım yardımı (içecek, yiyecek, yiyecek parası ve/veya cep harçlığı)

 

Bir mülteci yurduna yerleştirildikten sonra yapılacak temel ihtiyaç yardımı süresine ilişkin ayrıntılı açıklamalar mültecinin yerleştirildiği eyaletin Eyalet Temel İhtiyaç Yardımı Kanununda bulunmaktadır.

 • Bazen senelerce süren dava
 • Hastalık sigortası
 • Çocukların okula gitme zorunluluğu

Daha fazlasını “Temel İhtiyaç Yardımı” bölümünden okuyunuz.

İltica davası çeşitli sonuçlara götürebilir:

 • İltica hakkı statüsünün tanınması
 • İkincil koruma statüsünün tanınması
 • Bir başka Dablin-ülkesinin yetkili olması, önceden karara bağlanmış bir dava olması veya güvenli üçüncü ülke nedeniyle iltica başvarusunun geri çevrilmesi
 • İltica talebinin reddi
 • Sınırdışı edilme durumu geçici veya kalıcı olarak kabul edilemez ilan edilebilir

 

 

Sığınmacı Olarak Özel Bir Barınakta (Evde) Kalırsam Yine de Yardım Alabilir miyim?

 • İltica davası süren kişilere temel bakım kapsamında harçlık ve yemek parası verilir. Fakat bazen kişiler temel bakımdan henüz yararlanamadığı oluyor ve bu durumun aydınlatılması bir kaç gün sürebiliyor. “Temel İhtiyaç Yardımı” bölümüne bakınız.
 • Acil durumlarda, örneğin Caritas’a müracaat edebilirsiniz. Caritas temel ihtiyaç yardımı almayanları da kabul ediyor (imkanlar doğrultusunda).
 • Çok fakir/muhtaç insanlara Caritas maddi yardım da yapıyor, örneğin idari mercilere gidebilmeleri için bilet parasını, ilaçlarını, çocukların okul ihtiyaçlarını veya bir Almanca kursu ücretini ödeyebilmeleri için.
 • Bunun dışında dil kurslarının ve sosyo kültürel entegrasyon etkinliklerinin organizasyonunda veya iş yeri ve ev arama konusunda da yardım yapılmaktadır.

 

 

Daha fazla bilgiyi Caritas’ın internet sayafasında bulabilirsiniz: http://www.caritas.at/hilfe-einrichtungen/fluechtlinge/unterbringung-und-betreuung/finanzielle-unterstuetzung/

 

İltica Davası Esnasında Ve Sonrasındaki Statü

 • İltica başvuru sahibi: iltica başvuru sahipleri iltica davası henüz sonuçlanmamış mültecilerdir.
 • Sığınma hakkı alan siyasi mülteci, konvansiyon mültecileri, tanınmış mülteciler: Bu mültecilerin iltica davası sonuçlanmış ve neticesinde Cenevre Mülteci Sözleşmesindeki mülteci tanımına göre sığınma hakkı almışlardır (terimler eşanlamlı kullanılırlar). Bu statüye sahip olanlar Avusturya’ya sürekli giriş ve oturma izni hakkını içerir.
 • İkincil koruma statüsüne sahip kişiler CenevreMülteciler Sözleşmesine göre tanınmış mülteciler değildirler, fakat onlara süreli oturma izni verilir, bu oturma izni uzatılabilinir.

Kaynak: http://www.menschen-leben.at/asyl/asyl-in-osterreich/

Benzer İçerikler

Red Sebepleri nelerdir?

Editör

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi

Editör

-Almanya iltica işlemlerinde Avusturya’dan 2016 yılı Dublin uygulaması-

admin

3 yorumlar

Mali Ekim 24, 2018 at 11:29 pm

Merhabalar,
Bosna Hersek ten Avusturya aktarmali Ukrayna ucis bileti satin alip Avusturya da havaalanina indikten sonra iltica talebinde bulunabilirmiyiz? (Avusturya transit vize istemiyor) diyelim bulunduk iltica talebini sonra geri cekip bir sekilde kendimizi Almanya ya atttiktan sonra dublin uygulanma durumi nasil olur? Dublin e takilmamak icin almanya ya basvuru yapmadan once ne kadar zaman gecirmeliyiz?

Cevapla
OMERFARUK AKDAG Aralık 14, 2018 at 10:30 am

Bosna Viyana aktarmalı uçuşlar için transit vize istemeyen başladılar geçen arkadaşıma uçuş izni verilmedi

Cevapla
Kyk Ocak 22, 2019 at 11:37 am

Merhaba ben daha once davetiye uzeri 3 kere viyanaya geldim 3 cude 3aylik shengen vizesi aldim ve ben yine davetiye uzeri oraya gelsem ilticada bulunsam ne gibi sonuclar dogar ve benim saglik sorunlarim var turkiyede cozulmedi bir sonuca varilmadi ben bunuda mahkemeye sunsam orda ne gibi sonuclar dogar ve bana davetiye gonderene herhangi bir sorun olurmu bilgi alabilirmiyim teşekkürler

Cevapla

YORUM YAP


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/ilticaha/public_html/wp-includes/functions.php on line 4757