Almanya Gündem Haberler Tüm Makaleler

Avukat ve İltica

Avukat tutma

İlticaya başvurmadan önce başvurucuların kafasındaki önemli sorulardan biri de avukat tutup tutmama konusudur.

İltica başvurusu öncesinde avukat tutma ve/veya mülakata Avukatla girme meselesi dosya hazırlama ve mağduriyet anlatımı konusunun önüne geçmemelidir.

Avukat ücretleri 400-2000 Euro arası değişebilmektedir. Bu ücret farklılıkları olmasına rağmen konusuna hakim bir avukatın size yapabileceği yardım çok büyük farklılıklar göstermez. Avukat tutma ve en iyisini tutma konusu kafanızda ekstradan bir endişe konusuna dönüşmemelidir. Dosya hazırlama ve mağduriyet sunumu konuları daha önemlidir ve bu endişe nedeniyle ikinci plana itilmemelidir.

İltica başvuruları ve değerlendirmesi hukuki bir değerlendirmenin öncesinde idari bir değerlendirmedir. Bu idari değerlendirmede mülakatı yapan ve değerlendiren memura karar verme konusunda önemli yetkiler verilmiştir.

Bu idari süreçte avukat yardımı kısmen mümkün olmaktadır. Bu süreçte dosya hazırlaması ve sunumu noktasında avukatlardan danışmanlık hizmeti alınabilir, sürecin devamında red ya da dublin ile ilgili süreçlerde hukuki müdahale gerektiğinde yapılabilmesi için vekalet verilebilir.

Hukuki süreç red kararı (veya dublin kararı) çıktıktan sonra bu kararın iptali için yapılan mahkeme başvurusu ile başlamaktadır. Sürecin hukuki kısmında yani red kararı (veya dublin kararı)  geldiği andan itibaren avukat tutulması şarttır.

 

Ana Mülakat ve Avukat

Ana mülakatlarda raportörler özellikle sizin ağzınızdan sizin kendi mağduriyetinizi kendi sunumunuzla dinlemek istediğinden dolayı avukatların mülakat esnasında müvekkil sunumu yapmasını uygun görmemektedirler. Pratikte da avukatlar mülakat sırasında sizin adınıza sunum yapamamaktadırlar.

 

Peki Avukat Mülakatta Ne Yapar?

Öncelikle yaşadığınız tüm mülakat sürecinin hukuken şahididir. Raportörün iltica konusu olmayan sorularına “bu konunun iltica ile ilgisi yok” şeklinde itirazda bulunabilir. Raportörün tarafsızlığını kaybettiğini düşündüğünüz durumda şefini çağırıp raportörü değiştirme talebinde bulunabilir. Bütün bu müdahaleleri avukat olmaksızın sizin de yapma hakkınız vardır ancak avukatın tecrübesi bu konularda ön plana çıkabilir.

Tercümanlar bazen sizin anadiliniz konuştuğunuz ülkeden olmayabilir. Ve mağdur olduğunuz konuyla alakalı terminolojiye hakim olmayabilir. Bu konuda şüpheye düştüğünüzde tercümanın değiştirilmesini siz de avukatınız da talep edebilir. Ayrıca avukatınız tercüman hatalarına direkt müdahalede bulunabilir. Örneğin raportörün size sorduğu soruyla sizin verdiğiniz cevap örtüşmüyorsa sizin soruyu doğru anlamanıza engel bir tercüme hatası olduğunu gösterir. Bu durumda avukatınız müdahalede bulunabilir.

Avukat hukuki süreç öncesinde idari karar aşamasında (dublin veya red kararı çıkana kadar) olmazsa olmaz değildir. Avukat tutma meselesi özellikle dosya hazırlığı ve sunum hazırlığı konularının öneminin önüne geçecek şekilde bir endişeye sebep olmamalıdır.

Ancak olmasının faydaları olacağını düşündüğünüz durumlarda (örneğin; DUBLIN sorunu olmak, resmi yollardan ülkeyi terk edip vize ile ülkeye giriş yapmak, güvenli bir ülkeden gelmek, hakkında soruşturma, dava veya yakalama kararı olmaksızın başvuru yapmak gibi) endişeleri gidermek için mülakat öncesi hazırlık aşamasında ve mülakat sırasında avukat yardımı gerekli olabilir.

Sürecin hukuki kısmında yani red ya da DUBLIN kararı geldiği andan itibaren avukat tutulması şarttır.

 

Avukatla Çalışma Yöntemleri

Avrupa’da avukatlar randevu ile çalışmaktadırlar. Bundan dolayı kendi ülkenizde yaşadığınız “her an ulaşabileceğim bir avukatım var” mantığından kurtulmanız gerekmektedir. Avukatlarla hangi konuda anlaştıysanız sadece o konuda size yardımda bulunacaktır. Anlaşma konuları dışındaki sorularınıza cevap dahi vermeyebilirler.

Örneğin, sizinle iltica reddinize itiraz edip mahkeme sürecini takip etme konusunda anlaştıysa, avukattan bekleyebileceğiniz şey aşağı yukarı şu şekilde olacaktır,

Red gerekçenize bakıp sadece o gerekçeler üzerine yoğunlaşıp o konular hakkında sorması gereken sorgulamayı yapar, sizin bu hususlarda ek belge verip veremeyeceğinizi sorgular ve bu çerçevede red itiraz dilekçenizi hazırlayarak mahkemeye gönderir. Mahkemeye gönderdiği dilekçe örneğini sizin de talep etmeniz gerekebilir.

Ancak red ile ilgili anlaşma yapacağınız avukattan “ne de olsa avukatım var diyerek” aile birleşimi talebi, kamp değişim talebi, evrak tercümesi” gibi taleplerde bulunduğunuzda ya ek ücret talebiyle sonuçlanır ya konu dışı olduğundan yada avukatın ilgilenmediği bir konu olduğundan sorularınız cevapsız bırakılır. Bu sebeple de anlaşma dışı konular nedeniyle “avukatıma ulaşamıyorum” problemiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bu nedenle avukatla anlaşırken hangi konularda yardım vereceği, kaç görüşme talebinde bulunulabileceği ve görüşme takvimini konularını tanımlayınız. Randevusuz görüşmeye çalıştığınızda avukatların sekreteryası varsa size yardımcı olabilecektir ancak sekreterayası yoksa randevulu müşterileri nedeniyle sizi bekletebilir yada yerinde hiç bulamayabilirisiniz.

Avukatlarla mutlaka yazılı görüşmelisiniz (e-mail, whatsapp vb). Mahkeme ve resmi kurumlardan gelen sizinle ilgili kararlara vaktinde başvuru, vaktinde itiraz gibi süreçleri kendinizin de takip etmenizi ve bu konularla ilgili avukata yazılı taleplerde bulunmanızı, taleplerinizi ve cevapları arşivlemenizi öneririz. Dağ dağa küsmüş birbirinden haberi yok havasında olmadan ne bıktırıcı ne de gevşek bir iletişim biçimi benimseyiniz.

Avukat değişikliklerinde, yeni vekalet verdiğiniz avukat hem eski avukatınıza hem de ilgili resmi kurumlara avukat değişikliği bildirimi yapması gerekmektedir. Hatta ayrılmak istediğiniz avukata durumu nazik bir biçimde ifade edebilirseniz dosyanızla ilgili yeni avukata gerekli yardımı sağlayabilir.

Avukat tutarken avukatın hangi milletten olduğuna değil, iltica konusuna ve sizin iltica sebeplerinize, ülkenizdeki duruma hakim olup olmadığına önem vermelisiniz.

Benzer İçerikler

‘Kalbimi çok kırdınız, size iyilikten başka bir şey yapmadım’

admin

-Estonya iltica işlemlerinde Almanya’dan 2016 yılı Dublin uygulaması-

admin

Yandaşa ‘kredi’ kıyağı: Oyun içinde oyun!

admin

YORUM YAP


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/ilticaha/public_html/wp-includes/functions.php on line 4757